Cjroen cZwai'ts Jexeh in het harL, feugdig vandalisme vierde hoogtij AGENDA Veel schade in Luilaknacht Burgemeester bezorgd over toenemende vernielzucht Mogen wij Uw BRUIDSTOILET verzorgen Modehuis MOERBEEK Krant van dinsdag Belangrijke mededeling voor abonnees wordt later gedrukt Terugblik in recent verleden dag 19 MEI 1967 80e JAARGANG No. 8166 gave N.V. v/h Langeveld Dc RooQ jjbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kecsomlaan 43, Den Ie). (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -+■ 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Het is nog niet zo lang geleden dat 3 luilakviering in de vroege ochtend in de zaterdag voor Pinksteren een nschuldig vermaak was. De jeugd 'mg bij net ochtendgloren de straat 3 met een sleep rinkelende bussen en itels om de oudere Texelaars wak- :h er te maken. Op de ramen werden d rietjes met het opschrift „luilak" ge lakt ot er werd met zeep opgeschre- en. Het feest eindigde gewoonlijk met et ophangen van zoveel mogelijk waaislepen tegen de gevel van een aak minder populaire Texelaar. De tegenwoordigeTexelse jeugd indt det blijkbaar allemaal veel te m. Evenals de oudejaarsviering is a ook de luilak ontaard in een ge- eurtenis, die vooral door de oudere mgens wordt aangegrepen om hun aldadigheid en vandalisme bot te peren. De Texelse politie is momenteel druk oende met het onderzoek van talrijke evallen van vernieling. Er zijn erger- jke staaltjes bij. Alleen gemeentelijke eigendommen :erden al voor ƒ700,a ƒ1000,be- chadigd. Het waren vooral verkeere- n straatnaamborden, die het moesten ntgelden. Ze werden beklad, vernield f weggehaald. Minder makkelijk te ra- len maar ongetwijfeld veel groter is e schade die aan particulier eigendom erd aangericht. Auto vernield De jongens sleepten uit de Vogelen- ang de geparkeerde personenauto van e heer C. Gieles naar de Weverstraat. k wagen, een Goggomobil, werd her- laaldelij'k omgegooid, waardoor het ak werd ingedrukt en bumpers, clig- ioteurs en lampen werden vernield. De ragen was afgesloten maar de vanda- a zagen kans een der ramen te ope- m. De 9chade aan het voertuig was enslotte zo groot dat reparatie niet neer mogelijk zal zijn. Veel schade liep ook de verrijdbare chaftkeet van de aannemer J. Bar- lorst op. De keet werd van de Bern- ardlaan naar de Weverstraat gesleept m daar als barricade te dienen. De ieer Barhorst raamt de schade op on- ;eveer ƒ1000, De grijze Fiat van een nog onbeken- !e automobilist werd ook naar de We- erstraat versleept en ernstig bescha- ligd. De dienst gemeentewerken heeft Ie wagen zaterdag weggehaald en naar iet terrein aan de Keijserstraat ge tracht, waar de eigenaar de schade nag komen opnemen. Van het terrein bij het bedrijf van de a. Gebr. Schoor 1 aan de Wilhelm ina- aan werd voor ƒ15 tot ƒ20.000,aan rekkers en andere voertuigen wegge- iaaldHet materiaal werd in de loop ran de volgende ochtend teruggevon- len, maar een landbouwwagen is nog iteeds spoorloos. Klokkestocl kapot De jongeren wisten zich toegang te 'erschaffen tot de Doopsgezinde kerk 'an Den Burg. Via het raampje van de stookruimte drong men binnen met de tedoeling de klok te luiden. Zo wild *'erd aan het touw getrokken, dat de kg. zware klok over de kop sloeg, vaardoor de klokkestoel defekt raakte. De klok kon daarom bij de actie Eten 'oor India niet worden gebruikt. Ge hoopt wordt dat de daders zich bij de coster zullen melden, zodat de schade tonder tussenkomst van de politie kan vorden geregeld. Ook de Katholieke kerk van Den Burg werd met bezoek vereerd. Jon- ïens drongen de toren binnen en luid den omstreeks drie uur enige tijd de Hok. Hierbij ontstond geen schade. Vrijdag 19 mei Den Burg, Fotoclub De Kiekendief in het Dorpshuis, aanvang 8 uur. Zondag 21 mei Homt, Viswedstrijd aan de dijk bij de Homt voor kampioenschap, aanvang 13.30 uur. Woensdag 24 mei Den Burg, Ledenvergadering van de Raad van Kerken in de Doopsgezinde kerk te Den Donderdag 25 mei Den Burg, City-theater, Texelfilm, 20.00 uur In de andere dorpen was het over het algemeen rustiger. In Oosterend en Den Hoorn werden enkele auto's en landbouwwagens van hun plaatsen ge haald. In De Cocksdorp wilde een jon geman de auto van een gast wegduwen. De manoéuvre liep uit de hand, want de wagen begon te rijden en kwam be schadigd m de sloot terecht. In Oude- schild werd de weg bij een havencou pures met balken afgesloten, waardoor een gevaarlijke toestand ontstond. m.. Happening De Stenenplaats was evenals in de Oudejaarsnacht weer trefpunt van de jongelui. Tijdens een soort happening werd een aantal autobanden verbrand, werd de pomp wit geverfd en werd een grote kei een stuk verrold De Kogel straat was met een platte wagen ge barricadeerd. Er zóu ongetwijfeld nog veel meer schade zijn aangericht als de politie niet druk had gesurveileerd. Men kon echter niet overal gelijk zijn. Verschil lende vandalen is men echter op het spoor. Zij zullen ongetwijfeld spijt van hun activiteiten krijgen. De jaarlijkse schade als gevolg van jeugdige vernielzucht op Texel stijgt verontrustend. Voor de vervanging van vernield gemeentelijk eigendom waren in het afgelopen half jaar vele duizen den guldens nodig. De schadepost is zo hoog opgelopen, dat het gemeentebe stuur zich genoodzaakt ziet in de be groting een suppletoire post op te ne men van ƒ5000,Dit bedrag is vooral nodig geweest voor de vervanging van verkeersborden. Burgemeester De Koning vertelde ons woensdag over deze ontwikkeling bijzonder verontrust te zijn. Hij hoopte dat vooral de ouders zouden meehelpen om aan deze onverkwikkelijke toestand een eind te maken. Ander geluid De luilakviering in De Koog had dit jaar wel een bijzondere vorm. Was an ders het plagen van de dorpsbewoners de grote attraktie, nu hadden de jeug dige vroeg-opstaners een echt doel, namelijk het inzamelen van geld voor de aktie Eten voor India. Dat dit doel met veel enthousiasme is nagestreefd, blijkt wel uit 't resultaat: voor ƒ751,14 weid op de lijsten ingetekend. In de school was een score-bord opgesteld, waarop de bedragen van iedere lijst werden opgetekend. Bovendien was daar een soort eethuisje ingericht, waar de jeugd op soep en chocolade melk werd getrakteerd, terwijl er grammofoonplaatjes werden gedraaid. De jongelui hadden een fijne, wel bestede morgen, waarop ze met ge rechtvaardigde trots kunnen terugzien! GENOEGELIJKE GASTEN WEDSTRIJD BIJ PAAL 9 De Texelse hengelsportvereniging organiseerde dinsdagavond aan het strand bij paal 9 een gastenwedstrijd. Er waren 43 deelnemers, waaronder 22 militairen van het amfibisch oefen kamp. Er werd 72 stuks vis opgehaald waarmee in totaal 503 punten werden verworven. In het strandpaviljoen van de heer P. Vlaming werd na afloop een groot aan tal prijsjes uitgereikt. Uitslag: 1. J. Siedenburg uit Zaandam (sleutelhan ger); 2. Matroos De Jong (heupfles drank); 3. serg. maj. De Kluiver (hen- gelsteun); 4. de heer J. de Vries te Hilversum (krabbetje); 5. Ie luitenant Feddema (vismes); 6. C. W. Wörmser (krabbetje); 7. serg. Penninckhof (vis mes); 8. J. Moens (hengelsteun); 9. Ma rinier Broot (ipak koek); 10. marinier De Vries (pak koek; 11. Arie Kikkert (pak koek); 12. majoor Bons, comman dant van het AOK (pierendoosje); 13. Kpl. Vrije (souvenir). Zondagmiddag a.s., aanvang half twee, zal by de Hornt een kampioens wedstrijd worden gehouden. Deelname staat ook open voor niet-leden, die kunnen strijden om de dagprijs. INHAALMANOEUVRE MISLUKTE OOSTEREND Veel schade ont stond zaterdagochtend bij een aanrij ding, die zich omstreeks elf uur op de Oosterenderweg voordeed. De heer M. W. T. uit Oosterend wilde met zijn Vauxhall een voor hem rijdende Duitse personenauto inhalen. Hij raakte de waigen daarbij aan de linkerachterzijde. Dit gebeurde met zoveel kracht, dat de Duitser de berm inschoot en met zijn vrij ernstig beschadigde wagen in het weiland tot stilstand kwam. De echt genote van de chauffeur liep een lichte hersenschudding op. Zeer zwaar be schadigd werd de auto van de heer T. De voorzijde werd m elkaar gedrukt. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 10 tot en met 17 mei 1967 Geboren: Eduardus Franciscus, zv, Hendrik J. Bakker en Cornelia C. M. Zwemmer. Ondertrouwd: Cornells G. Vlaming en Janneke S Zegens. Overleden: Pietje Kuiper wv. Eel- man, oud 78 jaar, Oomelis van Heer- waarde, oud 86 jaar. BOERENSCHUUR VAN ONDERGANG GERED OOSTEREND Dank zij snel op treden van buurtbewoners is de boe renschuur van de heer K. Linnhose aan de Achtertune op het nippertje van de ondergang gered. Omstreeks kwart over drie zag de 11-jarige Wim de Kort rook uit een der deuropenin gen komen. Hij sloeg alarm, waarop o.a. mevrouw v.d. Gracht het vuur, dat onder de rieten kap van de schuur was ontstaan met zand en water te lijf ging. Dat had geen ogenblik later moeten gebeuren, want dan zou de droge met spinrag bedekte rietlaag in een mini mum van tijd in een vuurzee zijn ver anderd. Het was niet moeilijk de oor zaak van het brandje te achterhalen. Aan een spijker, vlak onder de kap had de heer Linnhose een elektrische dom pelaar opgehangen. Iemand moet de stekker van het apparaat in het stop contact hebben gestoken, waardoor het element gloeiend werd en een gat in de balk brandde. Vraag inlichtingen bij Onze abonnees en adverteerders vragen wij van het volgende nota te nemen. Sinds de invoering van de vijf daagse werkweek in de drukkerij van ons blad, verschijnt de Texelse Cou rant op dinsdag en vrijdag. De krant moest dus, om 's morgens vroeg be zorgd te kunnen worden, op maandag en donderdag worden gedrukt. Voor de vrijdagkrant gaf dat geen bezwa ren, maar al het voorbereidende werk voor de dinsdagkrant moest op de vrijdag worden verricht. Dank zij de toewijding en werkkracht van ons per soneel, dat zo nodig graag bereid was enkele uren over te werken, ging dat enkele jaren vrij goed. Grote proble men ontstonden echter door het nieuws dat zich in het weekeinde voordeed en dus pas op het laatste nippertje, maandagochtend, kon wor den gezet. Als het om een enkel berichtje ging, maakte dat niet veel uit, maar de hoe veelheid nieuws van vrijdag, zaterdag en zondag wordt telkens groter. Zo groot, dat men bepaalde artikelen door gebrek aan zetcapaciteit op maandag ochtend noodgedwongen tot vrijdag moest laten liggen. En dat ondanks het feit, dat de redacteur er de hele zondag „bloedig" aan had gewerkt. Dit leidde tot vreemde toestanden. Artikelen van weinig actueel belang verschenen op de voorpagina, voorzien van flinke koppen en veel belangrijker berichten werden uiterst beknopte vorm ergens op een binnenpagina weggedrukt. Ook foto's die in het weekend waren ge maakt, konden nooit worden opgeno men. Het bovenstaande stond ons streven naar verbetering van de kwaliteit van onze krant zodanig in de weg, dat drukkers, directie en redactie onlangs de koppen bij elkaar staken om in deze Prijzen goed EERSTE LAMMERENMARKT: VEEL TOERISTEN EN WEINIG LAMMEREN Op de eerste, dinsdag gehouden, lam- merenmarkt werden 420 lammeren aangevoerd, wat niet bijzonder veel is. De prijzen daarentegen waren redelijk goed: van 92,50 tot ƒ112,50. De door- sneeprijs lag omstreeks de ƒ103,De handel was vlot. Volgens insiders liet de goede grasgroei van de laatste we ken hier zijn invloed gelden. Als de droogte zou hebben doorgezet, zou de aanvoer ongetwijfeld belangrijk groter zijn geweest. Veel lammeren zijn overi gens direct van het land verkocht. De toeristische belangstelling voor de eer ste markt was bijzonder groot, mede dank zij het gunstige weer. Overzicht van de lammerenmarkten van de afgelopen 10 jaar: Jaar Aanvoer Prijs 1957 2100 70—80 1958 1850 44—60 1959 1600 47—63 1960 1800 50—70 1961 1100 68—90 1962 1400 59—78 1963 783 68—90 1964 325 97—125 1965 487 90—115 1966 570 65—87,50 1967 420 92,50—112,50 toestand verandering te brengen. 'Daar bij zag men zich voor de keus gesteld: óf er zou een tweede (dure!) zet machine moeten worden aangeschaft en een zetter moeten worden aange worven; óf de krant van dinsdag zou tot avondblad moeten worden gemaakt en dus dinsdagochtend moeten worden gedrukt. Het behoeft geen nader be toog dat de eerste oplossing (nog) met „haalbaar" is, zodat voor de tweede werd gekozen De eerstvolgende dinsdag-krant zal dus dinsdagavond in dc dorpen worden bezorgd. Dc postabonnces op en buiten Texel ontvangen de krant de volgende ochtend. De krant van vrijdag blijft op de tot dusverre gebruikelijke tijd ver schijnen. Adverteerders maken wij erop attent, dat advertentieteksten voor de krant van dinsdag uiterlijk vrijdagmiddag 12 uur moeten zijn bezorgd; hierin komt dus geen verandering. Teksten voor de vrijdagkrant moeten woensdagmiddag om 12 uur binnen zijn. Bij ontvangst van teksten na de genoemde tijden, kan alleen in zeer dringende gevallen (over- lijdens- en geboorteadvertenties b.v.) nog plaatsing worden gegarandeerd. Wij hopen, dat onze abonnees zich met het bovenstaande kunnen vereni gen. Voor aan- of opmerkingen houden wij ons aanbevolen. Directie, drukkers, bezorgers en redactie van de Texelse Courant GEMEENTE NAM NIEUWE VUILNISWAGEN IN GEBRUIK Woensdag heeft de gemeentelijke reinigingsdienst de nieuwe vuilniswa gen in gebruik genomen. De eerste er varingen zijn bijzonder gunstig. De auto, van het Zweedse merk Teba- Norba, is uitgerust met een bijzonder effectief laad- en lossysteem, waardoor zeer snel kan worden gewerkt. De wa gen is uitgerust met een voortdurend draaiende grote schroef, waarmee het vuil wordt verpulverd en in de laad ruimte naar voren wordt geperst. De schroef is zo sterk, dat oude fietsen, meubels, kisten en zelfs zware voor werpen, zoals aanrechtbladen met ge mak in elkaar worden gefrommeld. We hebben het woensdagmiddag met eigen ogen kunnen zien. Als de wagen vol is, is de massa vuil een compact pakket geworden dat zeer eenvoudig, met het ingebouwde persschot naar buiten kan worden gedrukt. Uiterlijk is van deze vernuftige in stallaties niets te zien. Het reinigings- personeel kiept de emmers in de ope ning aan de achterzijde van de wagen bovenop de wentelende schroef. De stortopening is afgedekt met een rubber gordijn om stuiven zoveel mo gelijk te voorkomen. De wagen heeft een capaciteit van ongeveer 1200 vuil nisemmers. In Nederland zijn reeds dertig Norba-Teba wagens m gebruik Steeds meer stapt men af van het tot dusver algemeen toegepaste systeem, waarbij de emmers om te worden ge leegd op passende openingen in de wa gen worden gezet en dan worden leeg- geklopt. De gemeente Texel zal de vol gens dit systeem werkende oude vuil niswagen als reserve beschikbaar hou den. Dinsdag opent tentoonstelling Deze tekening van de heer A. Blok v.d. Velden uit De Koog stelt een Texels landschap voor dat niet meer bestaat. De prent werd gemaakt in het tuinwallenlandschap ten zuiden van Den Burg op de hoek van het Haffelderweggetje en een ander weg getje, dat naar de boerderij in ae Leemkuil voerde. Alleen de boerderij bestaat nog. Het weggetje is verdwe nen, het land werd geëgaliseerd en de nieuwe Leemkuilsweg doorkruist nu het weiland voor de boerderij. De foto links werd enkele dagen geleden van dezelfde plek gemaakt. Het is één van de 78 landschappen, die Blok v.d. Velden een jaar of vijf tien geleden vastlegde in de weten schap, dat ze spoedig geheel of gedeel telijk aan de vooruitgang zouden zijn opgeofferd. De collectie heeft nu grote historische waarde en is daarom door dc gemeente Texel in z'n geheel ge kocht. Vanaf dinsdag zullen belang stellenden gratis in dc gelegenheid worden gesteld om de collectie te be zichtigen. De tekeningen zullen tot de 30e mei in „De Oranjeboom" te Den Burg worden tentoongesteld. Dinsdag middag zal de expositie officieel wor den geopend. OVERDENKING DE SPIEGEL Iederéén heeft een spiegel thuis. Deze is onmisbaar. En iederéén kijkt dagelijks in deze spiegel. Dat is ook nodig. Want ons haar, ons uiterlijk zal er verzorgd uitzien. Je hebt ook mensen, die onnodig veel in de spiegel zien. Misschien wel met de vraag: „Wie is de schoonste in het land?" Hoe het ook zij. De spiegel toont ons, hoe wij zijn. Tenminste uiterlijk. En voor velen valt het dan nog wel mede, behalve in het geval, dat boos bent. Heeft U dan ook wel eens U zelf ge zien? Maar nu is er nog een andere spiegel n.l. de Bijbel. Daarin kijken wij niet allemaal. Jammer. Want in dat boek leer je God en jezelf kennen. Er zijn ook velen, die de bijbel wel inzien, lezen. En onder deze zijn er weer twee categorieën. Bij de ene categorie merk je er heel weinig van. Zij zijn als mensen, die wel in de spiegel kijken om te zien of hun haar goed zit, om hun das niet scheefzit. Verder niet. En zo lopen zij de rest van de dag rond met ongekamde haren of een scheefgezakte das. De tweede categorie ziet in deze spiegel, de bijbel, zichzelf en komt tot de ontdekking, dat het in hun leven anders moet worden. Andere worden tegenover God en de naaste. En dan geven zij ook moeite dat het anders, nieuw wordt. Zij zijn geraakt door Gods Woord en Zijn Geest. Ziet, dat is Pinksteren vieren, Pink steren echt beleven. Aangeraakt zijn. Niet éénmaal, maar telkens weer. Mag ik tot slot U deze vraag stellen? Heeft U zo al echt Pinksteren gevierd? Dan kan elke dag. W. A. S. Actie „Eten voor India" TEXEL BRACHT ƒ12.459,79 BIJEEN De Texelaars hebben voor het honge rende India tot dusver ƒ12.459,79 bij een gebracht. Dat is aanzienlijk minder dan de bijna ƒ30.000,die men vorig jaar voor hetzelfde doel offerde, maar in vergelijking met de meeste andere plaatsen in het land maakt Texel geen slechte indruk. In Den Helder b.v., dat vijf keer zoveel inwoners telt, leverde de actie slechts ƒ14.000,op. Uit de specifikatie lichten wij de volgende posten: Den Burg: R.K. Kerk ƒ1153,74; Gere formeerde Kerk ƒ302,96; Doopsgezinde kerk ƒ533,50; Ned. Hervormde kerk f 1194,96; Raadhuis ƒ865,80; lijsteollecte ƒ489,45. Oudeschild: R.K. kerk 245,02; Ned. Herv. kerk ƒ600, De Cocksdorp: Ned. Herv. kerk 829,55; R.K. kerk ƒ576,—; De Waal: Ned. Herv. kerk ƒ155,31 Den Hoorn: „De Waldhoorn" ƒ1116,01. Zuid-Eierland: kapel ƒ380,50. Oosterend: Ned. Herv. kerk 2726,80. De Koog: Ned. Herv. kerk ƒ531, lijst eollecte ƒ751,14. Zij, die alsnog een gift voor de actie Eten voor India willen storten, kunnen dit doen op de rekening van het mevr. De Koning-hulpcomité van de Raif- feisenbank.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1