Nieuwbouw „Opduin": Fraaie uitbreiding hotelaccommodatie P Recreatiestichting in 1966 308.416 OVERNACHTINGEN OP DRIE TERREINEN Neem óók TWIN prettig rollen, lekker roken! Neem óók TWIN Gebouw binnen één jaar gereed S BSïsi IRiam Direkteur bepleit avondklok voor alle terreinen keuze uit spaarvormen met goed gemengd. lang gesneden- «tvnajf LHQ NEDERLANDSCHE WlB MIDDENSTANDSBANK (VREDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 19 MEI 1967 DE KOOG De uitbreiding van otel „Opduin" te De Koog betekent en waardevolle vergroting van de fexelse hotelaccommodatie. Eigenlijk „uitbreiding" niet het goede woord. Jen kan rustig spreken van een nieuw otel, want het oude gebouw staat ge- eel los van de nieuwe vleugel en valt mede door zijn totaal andere bouw- lijl geheel bij in het niet. Als men oortuan spreekt over hotel „Opduin" enkt men niet langer aan dat knusse uis met zijn bruinrode muren en stijl rijs pannendak, maar aan het 16.40 ïeter hoge, drie etages tellende blok rachter dat door zijn kleur en vorm en hypermoderne indruk maakt. Een root contrast met het oude Opduin ormt ook het interieur dat een voor meld is van stijlvolle eenvoud, maar raar toch de sfeer hangt, die kenmer- lend is voor het oude vertrouwde Ipduin, dat allure paarde aan gemoe- lijkheid. Wie het grote restaurant, de eceptie en de lounge doorwandelt, Jli reet onmiddellijk dat de slagzin „waar oen terugkomt" ook voor dit nieuwe pdeelte zal gelden Maar dat zit 'm latuurlijk niet alleen in de inrichting, S-aar vooral in de wijze waarop de gas- n door de familie Wuis worden ont vangen. Als zoon Harry en dochter [V fier<ia, die de directie over het nieuwe hSïedeelte voeren, de voetsporen van hun aders volgen, zit het ook in dat op- icht goed. De nieuwbouw telt 30 kamers, ver- Ij^ lee 1 cl over twee verdiepingen. Er zijn Ëngeveer 60 bedden. Met het oude ge- rouw en de dépendances is de capaci- r*it 120 bedden. Alle gasten kunnen in restaurant van de nieuwbouw aakkelijk een plaatsje vinden, want Ua taan 150 stoelen. In dit restau- ant, maar ook in de andere vertrek- [en zijn hoofdzakelijk warm aandoen- le kleuren toegepast. Het meubilair naakt een zeer stijlvolle indruk. Hier ;n daar springen aardige contrasten in het oog. Naast het vele moderne mate- naal vindt men in de lounge een wand, üe is opgetrokken uit oude gele steen, komstig van een verbrande boerderij, «—.ler is ook een grote open haard en 'n :oor J. Bakker uit Den Hoorn vervaar- iigde schitterende bar. Uniek ■t nieuwe Opduin is in meerdere H' }pzichten uniek voor Texel. Het bouw- •steem, een zelfdragende betoncon- ructie, werd nog niet eerder toege past Bijzonder kort was ook de bouw- Sjd. aannemer, fa. Daalder en Zoon te De Cock^dorp, had gerekend op an derhalf jaar, maar het werd minder ian één jaar. Op 2 juni 1966 werd be gonnen en 1 mei j.l. zat het karwei er op. Maar er waren dan ook vele dui zenden overuren gemaakt. Alvorens met de eigenlijke bouw kon worden begonnen moest 20.000 m3 duinzand worden weggegraven. Voor de con structie die het skelet van het gebouw 2/ vormde, werd de fa. Bezooijen te Enk- at huizen, betonconstructeur, te hulp ge- roepen. Er werd in de loop der maan den 1000 m!3 beton verwerkt, dat vaak lange tijd achtereen onafgebroken u moest worden aangevoerd vanuit de 3 betonmortelcentrale van de fa. J. C. Rab N.V. Gemiddeld was bij de bouw steeds 25 man betrokken. De betoncon structie kan nog aanzienlijk zwaarder belast worden dan nu het geval is. Er kunnen zeker nog twee etages op wor den gebouwd. Er is ernstig met toe komstige uitbreiding rekening gehou den De trap b.v. loopt bij het dak dood en kan straks zonder meer wor den doorgetrokken. Er zijn in de nieuwbouw diverse „nieuwtjes" toege past.. Zoals bij voorbeeld het centrale statensysteem. Door een druk op de knop kan de directie in geval van nood alle kamers in één keer ontslui ten. Aan de bouw van Opduin werd mee gewerkt door: Fa. Daalder en Zoon te De Cocksdorp (hoofdaannemer), fa. J. G. Oele (sanitair en loodgieterswerk), J. J. Vonk en Co. (schilderwerk), Electrohuis Bakker (elektrische instal laties), fa J. Schoo (centrale verwar ming), J. C. Rab N.V. (levering beton), W. D. Bakker (machinaal timmerwerk). De stoffering e.d. werd aangebracht door het Adviesbureau voor toegepaste bedrijfsinterieurs te Heemskerk. Opening De opening van het nieuwe hotelge deelte werd vrijdag verricht door de 4-jarige Simone Klute, kleindochter van de eigenaar. Nadat de sleutel was rondgedraaid liet het echtpaar Wuis zich een glas champagne inschenken en vroeg de genodigden het gebouw te betreden. Als eerste voerde in het restaurant mevrouw Luberti-van Bergen het woord, namens 23 buurtbewoners van de Ruijslaan. Mevrouw Luberti felici teerde het echtpaar Wuis niet alleen met de opening van het nieuwe ge bouw, maar ook met hun 35-jarig hu welijksfeest, dat dezelfde dag werd ge vierd. De spreekster zei met de familie Wuis in de afgelopen jaren de aller beste? ervaringen te hebben gehad. Vooral in de oorlogstijd spande me vrouw zich in om voor anderen te zor gen, terwijl haar man in Assen zat. Een blijk van erkentelijkheid was dus zeker niet overbodig. Mevrouw Luberti over handigde een fraaie elektrische klok. Ook burgemeester C. De Koning bood zijn gelukwensen aan. Hij vertel de, dat hij bijzonder blij was met dit architectonisch fraaie gebouw, dat een aanwinst voor de gemeente Texel is. Het verheugde hem ook, dat initiatief van ouderen en jongeren hier zijn sa mengegaan. Gast Als vertegenwoordiger van de vaste gastenkern van Opduin sprak de heer J. Hoffenkamp uit Ter Apel, die sinds 1935 ieder jaar minstens twee maal op Texel verblijft, altijd in „Opduin". Hij had het bedrijf dus van nabij zien groeien. Voor de grote populariteit van Dc uitbreiding vanaf dc duinen. „Opduin", gezien het hotel wilde hij graag de verklaring geven. „U bezat de gave om intimiteit te wekken. U was als een vader en een moeder voor Uw gasten". De jonge Harry Wuis gaf hij de raad de voet sporen van zijn ouders te volgen en de gezellige niet-deftige en ongedwongen sfeer van het hotel te handhaven. De heer J. W. Dekker, namens de WV Texel, bood ook zijn felicitaties aan. Hij vertelde dat de toeristische accommodatie m de hotelsector de laatste jaren is achtergebleven, zodat men met deze uitbreiding bijzonder verheugd is. Het hotel zal met gasten gevuld moeten worden en de heer Dek ker beloofde dat de VW naar dat doel zou helpen streven. Architect W. J. L. Boogaard uit Middenmeer was blij, dat de heer Wuis zijn uitbreidingsplannen had doorgezet, al had hij er wel eens tegenop gezien. Als geschenk bood hij samen met aan nemer Daalder de letters „Opduin" aan, die intussen al op de gevel waren aangebracht. De heer Martien Bakker, sprekende namens aannemer en onder aannemers, sloot de sprekersrij. Hij stelde, dat het een mooie opdracht is om mee te werken aan de bouw van een dergelijk hotel. Hij dankte voor het vertrouwen, dat men m de medewer kers had gesteld en bood enkele lam pen aan. ting was groter dan de toename over het gehele eiland. „De kenmerken van de zomer van 1966 waren: te somber, te koud en vooral te nat. Van de honderd zomer dagen vielen er 39 naar de goede en 61 naar de matige tot slechte kant uit. Vanaf 1959 is dit dc zevende achter eenvolgende te koude en vrijwel mis lukte zomer". Aldus de heer T. v.d. Heerik, directeur van de recreatie- stichting Texel in zijn jaarverslag over 1966. Ondanks deze ongunstige facto ren viel toch een aanzienlijke drukte- toename te constateren op dc terreinen van de stichting. In totaal werden 27.574 gasten ontvangen, tegenover 21.325 in 1965 en 19.933 in 1964. Het aantal overnachtingen op de drie ter reinen samen (Kogerstrand, Loods mansduin en De Krim) overschreed met 308.416 voor het eerst de driehon derdduizend. In 1965 werden 255.453 overnachtingen geboekt en in 1964 243.614. Op Kogerstrand werden 232.728 over nachtingen geregistreerd; op Loods- mansduin 71.506 en op het noodterrein De Krim 4182. Dc cijfers voor Loods mansduin en Kogerstrand zijn sinds 1956 ongeveer verviervoudigd. De directeur schrijft de stijgingen toe aan het feit, dat blijkbaar steeds meer personen tot het kamperen en het verblijven in een caravan overgaan. De verkoopcijfers van kampeertenten en caravans in den lande wijzen onbetwist in deze nchting. De toename van kam peerders op de terreinen van de stich- 4% «6% De bank waar u zich thuis voelt! Record Illustratief voor de ongunstige weerstoestand is het feit, dat het sedert 1886 voor Den Helder bestaande juni- regenrecord van 126 mm. dit jaar werd gebroken met 131 mm. In deze maand trokken vele kampeerders met een natte en soms vernielde tent voortijdig huiswaarts. De eerste helft van juni was overigens uitstekend. Ook juli zette met goed zomerweer m. Op 2 en 3 juli kwamen meer gasten aan dan ooit tevoren in een zo korte tijd, nl. 2715 personen. Er werd toen een bezet ting van 90% bereikt. Op vrijdag 8 juli was het kampeerterrein Kogerstrand vol. Op za/terdag 16 juli was ook Loods mansduin geheel bezet en werden de kampeerders doorgestuurd naar het noodterrein De Krim. Het weer werd daarna weer ongunstig. Een dieptepunt werd 20 en 21 juli bereikt, toen een waar noodweer woedde. De eerste tien dagen van augustus waren onbestendig en na de 20e werd het zeer slecht. Rustverstoringen van betekenis kwa men nauwelijks voor. Enkele malen moest de kampleiding onregelmatig heden in de kiem smoren. In acht ge vallen moest worden overgegaan tot verwijdering wegens het zich bij her haling niet houden aan de kampregels. Avondklok Toepassing van een avondklok is een succes gebleken en werd dit jaar daar om ook voor de jongens van kracht. Bovendien werd het uur waarop men uiterlijk binnen moest zijn vervroegd tot half één 's nachts. De resultaten hiervan waren zeer bevredigend. De nachtelijke rust op de terreinen en langs de wegen en in de dorpen werd er zeer door bevorderd. De heer v.d. Heerik is van mening, dat alle kam- peerterrcinexploitanten voor hun jeug dige gasten een dergelijk sluitingsuur zouden moeten instellen. Het wordt dan voor de bevoegde instanties moge lijk om met succes op te treden tegen het zg. „wilde kamperen" van jonge lieden, die buiten de officiële terreinen hun tentje opzetten of clandestien sla pen in allerlei onderkomens. Op hun eigen wijze, ongecohtroleerd en soms onder geheel ontoelaatbare omstandig heden brengen deze jonge mensen de nacht door, in de daaraan voorafgaande tijd veelal onrust veroorzakend. Het na wangedrag verwijderen van de kampeerterreinen, het liefst van het eiland, onder inhouding van de kampkaart, zal daardoor ook zin krijgen en zou door de ex- HALF ZWARE SHAG ■T.— Brl««a Uiari fc.lUn ter»el»oer*HUwld r«n 6* r«d«ktl* ZO WAS HET GOED Had ik vorig jaar de neiging een stukje te schrijven over de onhebbe lijke luilakviering in De Koog, thans doet het mij bijzonder veel genoegen te kunnen schrijven dat dit jaar van deze onhebbelijkheid niets is overgebleven. Vele Kogers zullen met mij blij verrast zijn geweest over de spontaniteit, waarmee onze jongeren zich hebben ingespannen om het initiatief van de heer Stoer, combinatie „Eten voor In dia - Luilak", te steunen. Ondanks het vroege uur en ondanks de drukke dag die ons wachtte. Mede daardoor heb ben wij een goed stuk jeugdwerk ver richt, dat misschien voor onmogelijk was gehouden. Voor het eenst sedert jaren konden de terrasstoelen en tafels, vlaggen en andere attributen buiten blijven. Laten we het zo houden. Verder zou ik er op willen wijzen, dat wij op onze vraag, van de Koger jeugd een daadwerkelijk antwoord hebben gekregen. En dat is iets dat wij m deze tijd met beide handen moeten vasthouden. Het is daarom van groot belan.<T deze en andere vormen van „jeugdwerk" blijvend te steunen. O ja, nog even dit: U had iets extra's over voor onze drumband? Bankreke ning: Voorwaarts Mars, Middenstands- bank. Dat is voldoende. Jan v.d. Kerkhof, De Koog. WALGING Met walging heb ik het bericht over de gevonden dode hondjes in De Koog gelezen. Welk onmens heeft het in zijn ziekelijke hoofd gekregen om vier hondjes in een zak te stoppen en ze in het bos aan hun lot over te laten? Als de hondenfamilie te groot wordt, laat een normaal mens de pasgeboren beestjes door een dierenarts pijnloos afmaken. Hulde aan het dochtertje van de familie v.d. Kerkhof, die het nog levende hondje meenam. Er sluimert een goede moeder in je! En dan staat er nog boven het stukje „Dieren vriend", zónder vraagteken. Bah!! S. Keijser Rzn. Den Burg In plaats van een vraagteken plaat sten wij aanhalingstekens, waardoor dachten we nóg duidelijker wordt aangegeven dat we het tegenoverge stelde van een dierenvriend bedoelden. Red. RUSSENHERDENKING Dank voor Uw commentaar „Russen herdenking". Het is ons uit het hart ge grepen. Het wordt hoog tijd dat men ophoudt met de onzin om de mensen van de ambassade via Den Oever naar Texel te laten komen. In Moskou is men toch wel op de hoogte van de be langrijkste militaire werken in Neder land. S. Keijser Rzn. Den Burg ploitanten met succes als straf maatregel kunnen worden toege past. Bovendien moet aan de pre ventieve werking van dergelijke maatregelen grote betekenis wor den toegekend, zo meent de heer v.d. Heerik. Ging het bericht van de beatschuur „Sarasani" als een lopend vuurtje door het hele land, ook een te verwachten streng op treden tegen niet bonafide kam peerders zal zeer spoedig algemene bekendheid krijgen. En samenspel tussen exploitanten en autoriteiten zal hier van groot nut kunnen zijn, zulks in het algemeen belang van Texel als vakantieoord. Parkeerprobleem Het parkeren op het terrein Koger strand is sedert enkele jaren een groot probleem Gedurende zeven weken is het onmogelijk op de beschikbare ter reinen alle auto's te plaatsen. In af wachting van de elders in het dorp door de gemeente aan te leggen terrei nen, heeft de recreatiestichting twee percelen weiland gehuurd en gratis als noodparkeer terrein beschikbaar ge steld Van het ene terrein is vrij druk gebruik gemaakt: van het andere niet. De capaciteit van beide terreinen is on geveer 250 auto's, maar er zijn er nooit meer dan 110 tegelijk geweest. De cha otische toestand zou minder erg zijn igeweest als de gasten zo niet vrij willig, dan eventueel gedwongen door verboden en handhaving van bedoelde voorschriften gebruik hadden ge maakt van de beschikbaar gestelde parkeergelegenheden. Het is wellicht mogelijk ook in het komende jaar en kele noodterreinen beschikbaar te hebben. Verbeteringen In het verslagjaar werd verder ge gaan met het verbeteren en moderni seren van toiletgebouwtjes. Bovendien kwam op Kogerstrand een grote op slagloods gereed. Het huren van op slagruimte voor winterberging dat steeds grote moeilijkheden opleverde, hoort nu tot het verleden. Op „Loods mansduin" werden twee toiletgebouw tjes bijgebouwd alsmede een rijwiel stalling. Verder werd veel gedaan aan onderhoud en verbetering van de ter reinen. Andere voorzieningen, zoals het verbreden van de toegangswegen, be strating van het parkeerterrein enz. werden in uitvoering genomen. Evenals vorig jaar was ook nu ge durende zes weken een sport- en re creatieleider in dienst. In nauwe sa menwerking met de jeugd- en reorea- tieconsulent van de gemeente heeft hij nuttig werk kunnen doen. Het blijft overigens een moeilijke zaak om de gasten en vooral de jeugd warm te krijgen voor een zinvolle besteding van de vrije uren van de vakantietijd. Deze zaak verdient echter alle aandacht en moet daarom worden voortgezet en zo mogelijk worden uitgebreid, zo meent de directeur. HALF ZWARE SHAG

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 5