i j ÖRAIFFEISENBANK VEROORDELEN BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER I Inkuilen in de schuur is niet moeilijk LANDBOUW en VEETEELT Goed voor de huid het gehele jaar door met meer dan 1300 vestigingen spaarbank en alle bankzaken 1 rubriek voor Omlrp nxlaklu' >«n (.poninjjrn i In het Fries Landbouwblad vonden e een artikel van de Rijkslandbouw- >orlichtingsdienst te Leeeuwarden ver het inkuilen van gras in de huur. Bij deze methode wordt gc- ruik gemaakt van gras, dat op het eld voorgedroogd is tot minstens 40°/o roge stof. Mogelijk zal iemand al direct de op- lerking maken, dat de ruimte in de tihuur toch nodig is voor berging van ooi, maar we moeten niet vergeten, at in deze gevallen sprake is van een ïdeeltelijke vervanging van hooi door uilgras, zodat ze kunnen zeggen, dat e ruimte, die vrij komt door een m leinere hoeveelheid hooi, gebruikt Hordt voor het bergen van kuilgras. - it het bedoelde artikel blijkt, dat dit ïimtëlijk gezien een voordeel is, om- at men in dezelfde ruimte meer kilo- rammen droge stof in de vorm van uilgras bergt dan men in de vorm van ooi kan bergen. Op welke wijze? Het kuilgras wordt opgeborgen in ■at men noemt een plastic torenhoes. it in navolging van de betonnen to- ensilo's, die op enkele bedrijven in ons ind zijn gebouwd. De torenhoes is een eel grote zak van plastic (P.V.C.), die 3 en dikte heeft van minstens 0.2 mm. fit een gesprek, dat wij hierover had- en met een collega uit genoemd con- Z ïlentschap bleek, dat men op het mo- lent al overgaat op plastic van 0.3 im. De plastic zak wordt in de schuur ezel en al naar gelang er gras be- kikbaar is, gevuld. Eén van de moei- jkheden, die zich hebben voorgedaan het scheef zakken van de plastic zak. it is één van de oorzaken, waardoor r gaten in de zak komen. Daarom is ten in een aantal gevallen overgegaan m de zak te plaatsen tussen een raam werk van hout. Het scheefzakken van de zak zou ens het bedoelde artikel in veel ge- allen kunnen worden voorkomen door e zak niet te snel te vullen. De hoes »et dus in etappes worden gevuld. Als een oorzaak van het ontstaan an gaten in de hoes wordt verder ge- oemd het voorkomen van ongedierte atten en muizen). Daar het de bedoe- ing is het gras af te sluiten van de icht is het ontstaan van gaten onge wenst. Bij luchttoetreding ontstaat on- liddellijk broei. Een meer definitieve vorm Op bedrijven, waar men al goede er- aringen heeft opgedaan met het in- uilen in een plastic hoes in de schuur, egint men nu met het bouwen van een leer solide bergplaats van beton, steen f hout. De kosten worden dan uiter- ard veöl hoger. In bedoeld artikel lorden voor deze meer definitieve ergplaatsen prijzen van 20,tot 30,per m3 inhoud genoemd. Voor e plastic torenhoes noemt men een rijs van ƒ3,iper m3. De opmerking i'ordt gemaakt, dat bij een eenjarig ge- iruik van deze hoezen de kosten per aar hoger liggen dan bij een silo van out, steen of beton. Gaat de hoes 2 aar of langer mee, dan zijn de jaar- ijkse kosten van plastic hoezen lager. Aantrekkelijke kanten Wat is nu het voordeel van het in- uilen van een plastic hoes of silo in de chuur? Als algemeen voordeel van het in- uilen in een torensilo kan worden ge- oemd de mogelijkheid om de hoes of ilo regelmatig bij te vullen. In een dastic zak sluit men de zak van boven envoudig af, bij een silo van hout of teen doet men dit door een plastic eiltje op het gras te leggen. De voorraad kuilgras behoeft niet net grond te worden afgedekt, omdat nen er voor zorgt, dat de lucht buiten iet gras blijft. Het niet aanwezig zijn an een een gronddek is vooral in de hnter aantrekkelijk. Men kan op ieder 19. Alleen.als zij alles op haren en -naren zet, zal ik me dan blijvend kun- ïen verzetten? Ze heeft inderdaad nog nvloed op me. Alleen.... hoeveel?, fog net zoveel als vroeger? Max Ellegers ging opnieuw van zijn coffie drinken. Gelijk doofde hij de si- [aret, die bijna opgesmeuld was. Wat noest hij nu antwoorden? Ik schaam ne, dacht hij, om het verleden. Om wat Itientje en ik indertijd gedaan hebben. )at zal altijd een zwarte bladzijde 'lijven in mijn levensboek. Al ben ik oor de wereld „meneer" Ellegers, de [eslaagde zakenman, die autobussen an bouwen en ze zelfs al levert aan iet buitenland. De grootste industrieel ran Hoogendijk. Maar in werkelijkheid en schooier, een zwakkeling, die zich liet heeft kunnen verweren en het nisschien op het kritieke ogenblik niet lens meer wilde. Attie Bengers was overeind geko- nen. Ze liep om het tafeltje heen en twam achter zijn stoel staan. Hij voel- le plotseling haar zachte armen op zijn «houders. Hij voelde haar adem in zijn als, toen ze zich voorover boog naar iem toe. „Waarom ben je hierheen gekomen, •lax?" vroeg ze zacht. „Misschien besef e het zelf niet eens, maar instinctmatig ocht je hulp. Daarom kwam je bij mij. 'e onderbewustzijn dreef je. Zelf weet gewenst moment bij het kuilgras ko men. Zeer aantrekkelijk is, dat men in de winter het kuilgras in de onmiddellijke nabijheid van de stal heeft opgeslagen. In Friese stallen, dus stallen zonder voergang, wordt het kuilgras over de zolder gevoerd. We 'kunnen bovendien nog zeggen, dat we de vervanging van een deel hooi door voordroogkuilgras aantrek kelijk vinden, omdat het risico bij kui len kleiner is dan bij hooien. De veld- periode is korter. We stellen ons niet voor, dat we dit systeem direct op veel Texelse bedrij ven zullen zien verschijnen, maar het leek ons in ieder geval de moeite waard deze methode te noemen. VOORLICHTING IN ENKELE REGELS Op diverse percelen, waar de zuur graad van de grond volgens ver richt grondonderzoek in orde is ko men toch in het gewas zomergerst afwijkende plëkken voor, die duide lijk in de richting van ruze ziekte wijzen. U moet dan niet vergeten, dat een grondmonster een gemid delde is van het perceel. Het is heel goed mogelijk, dat naast plekken van een goede en mogelijk zelfs hoge kalktoestand ook gedeelten voorkomen, waar de grond te zuur is. Als U dergelijke plekken hebt, kan het verstandig zijn nu al een kalkbemesting te geven. U kunt dan in ieder geval duidelijk vaststellen, waar de kalk moet komen. Na het oogsten is dit weer een hele toer. Schuimaarde is een uitstekende meststof. Als U met Uw bedrijf in een hoek van het eiland zit, waar regelmatig een kalkbemesting nodig is, kan het verstandig zijn een voor raad schuimaarde op te slaan. Voor al, omdat het niet onmogelijk is, dat deze meststof in de toekomst schaars zal worden. Van het sys teem om geld in een oude kous te bewaren hebben we nooit veel goeds gezien, maar aan een voor raad schuimaarde bent U nooit be kocht. Deze week konden we op een Texel6 bedrijf nog eens duidelijk constateren, dat nieuw ingezaaid grasland enorm stikstofbehoeftig is. De betreffende veehouder was over dit perceel grasland, dat in de na zomer van 1966 was ingezaaid, maar matig tevreden en meende, dat de aanslag onvoldoende was ge weest. Dit was beslist het geval niet. Maar in dit geval bleek een >gift van 500 kg. Magnesamon per ha lang niet voldoende voor de stik stofvoorziening. We hebben trou wens de indruk, dat de stikstofbe hoefte dit jaar over het algemeen groot is. Muur is een lastig onkruid, dat met z'n onschuldige vorm toch nog heel wat last kan veroorzaken. In di verse percelen graan, die niet ge spoten zijn met de gele kleurstoffen, is dit onkruid op het moment ruim vertegenwoordigd, terwijl er hier en daar ook nog al wat ontsnapt zijn aan de bespuiting met de D.N.O.C.- middelen. Dit onkruid kan als het graan een lengte heeft van 15 cm. bespoten worden met de groeistof MCPP. Komt er naast muur ook ander onkruid voor, dan kan ge bruik worden gemaakt van een combinatie van MCPP en ioxynil, of MCPP en MCPA Ruimt U dit onkruid niet op, dan kunt U er bij je niet, wat je er mee aan moet, is het niet?" Hij knikte, zonder haar aan te kij ken. „Er is geen oplossing voor. Ik kan haar niet op straat zetten. Vroeger was het immers haar woning? Ze voelt zich er volkomen thuis. Veel van wat er in staat, is van haar geweest, het meeste hebben zij en Frans gekocht. Ze heeft veel narigheid ondervonden m Amerika. Ik kan niet alles vertellen, daartoe heb ik niet het recht. Maar haar komst hierheen was een vlucht". „Weet haar man, dat ze hier is? Ik bedoel: in Hoogendijk? Bij jou?" Max antwoordde: „Ik heb dezelfde dag getelegrafeerd. Blijkbaar vindt hij het niet nodig te antwoorden. Sinds die oorlogsjaren is hij zo veranderd. Hij heeft zo het een en ander meegemaakt. Eigenlijk kun je hem er niet om ver oordelen". Ze boog zich dieper naar hem toe. „Jij veroordeelt niemand, he?" „Ach, Attie, veroordelen is zo ge makkelijk. Met enkele woorden is een mens in staat figuurlijk iemand te do den. Ik heb zelf een misstap begaan, daarom begrijp ik zulke dingen zo goed. Waar zal ik het recht vandaan halen om te gaan vonnissen? Of te beschuldigen? Het leven is soms zo gecompliceerdik weet het toch zelf? Ik heb medelijden met Mien- tje. Maar ook met Frans. Het is alle- het oogsten veel last van hebben. Er is terwijl wij dit schrijven al een begin gemaakt met het inkuilen van gras en als U dit leest zal men hier volop mee bezig zijn. We wil len er nogmaals op aandringen een goede methode te gebruiken. Als U kort en bladrijk gras hebt, kan dit de voordroogmethode zijn, maar wij hebben de indruk, dat het gras dit voorjaar vrij stengelig is. Waar schijnlijk een gevolg van de stugge groei tijdens de koude en droge pe riode. In dit geval kan maaikneuzen de voorkeur verdienen. Iets sten- gelig gras is bij deze methode zélfs gewenst. Laat het inkuilen op Uw bedrijf iets meer zijn dan het op een hoop rijden van een hoeveelheid gras. Ook bij dit werk moet blijken, dat U ondernemer bent en de din gen goed overdenkt. 76. Onopvallend schoof de bereleider met zijn beer een stil zijstraatje in, doch wie kwamen ze daar toen plotse ling tegen? Niemand minder dan de plichtsgetrouwe Eelco Eelkema, die op zijn ronde was. „Dnjestrrr donnrrskiü" siste de klei ne beer. „De veldwachter!!" „Dansen!!" beet de bereleider zijn zoogdier toe en hij gaf een ruk aan het touw. Met een getraind gebaar Sloeg hij een roffel op zijn tamboerijn en de beer ging onmiddellijk op de achter poten staan, klaar om te dansen. maal zo ellendig". Ze hief haar armen op. Even streek ze de man over zijn haar. Ze liep door de kamer, nadenkend. „Laat je het, zo als 't nu is? Ik bedoel.blijven jullie zo samen wonen?" Hij draaide zich naar haar toe. „Wat moet ik er aan oden? Weet je een op lossing?" Ze knikte heftig. „Er zijn er twee. Maar of je aan één van beide zult willen De man kwam overeind en deed een paar passen in haar richting. „Je hebt gezegd zoeven: ik ben instinctmatig hierheen gekomen om hulp. Misschien is dat wel zo. Kun jij me helpen?" Geruime tijd keken ze elkander aan. Plotseling las hij de liefde voor hem in haar ogen. En toen ze bleef zwijgen, vervolgde hij: „Je weet zo ongeveer alles van me Het is zo: Sjaantje is mijn dochtertje. Van Mientje en mij. En wil je me ondanks helpen?" „Stel je er prijs op? Ik bedoel wil je het? Beteken ik wat voor je?" „Attie, laten we er niet omheen draaien. Is.mijn verleden.je weet immers, wat er hier is gebeurd is dat geen beletsel voor je?" „Max, ik heb je vanavond verzekerd, dat het allemaal niet van belang is voor mij. Dat ik desondanks sympathie voor je voel. Misschien begrijp ik vol komen, hoe het is gegaan. Ach, wat doet het er allemaal toe. Moet ik nog meer zeggen?" Langzaam liep hij verder, naar de vrouw. Hij zag haar lieve, zachte blik, haar mond iets geopend. Rustig nam hij de vrouw in zijn armen en trok haar gezicht naar zich toe. Maar de kus, die hij op haar lippen drukte, was LANDBOUWSCHOOL MAAKTE INTERESSANTE REIS De leerlingen van de lagere land bouwschool bewaren aan hun school reisje, dat van 9 tot 12 mei werd ge houden, zeer goede herinneringen. Het reisje stond geheel in het teken van de landbouwmechanisatie, zoals uit het volgende verslag moge blijken. Met de eerste boot werd op 9 mei vertrokken. Gestopt werd bij het mo nument op de Afsluitdijk, vanwaar men nog juist de boot naar Texel kon zien varen. Interessant was het bezoek aan de Rivella-fabnek, waar de jon gens zich uitvoerig lieten voorlichten over de fabrikage van deze drank, 's Middags stond een bezoek aan de land- bouwpraktijkschool te Emmeloord op het programma. Veel jongens hadden hier graag de hele dag gebleven om Maar Eelco Eelkema kende de voor schriften en zei bars: „Halt! Stopp'n! Jullie hebb'n geen vergunning om op te treed'n! Je naam!" „Wladimir Kotsof", antwoordde de kleine beer argeloos „Stommerd!" siste Kid Sucker. „Juist", zei Eelco tevreden. „Kotsof en Sucker, dat benn'n dus de naam'n!" Maar toen drong plotseling tot hem door wat daar nu eigenlijk plaatsvond. „Wat!?" zei hij. „Een beer, die praat'n kan? Dat moet bedrog weez'n! heftig en gepassioneerd. Ze sloeg haar slanke armen om zijn schouders. „Max", fluisterde ze zacht, tussen zijn kussen door", mijn eigen lieve Max. Toen ze, een hele poos later, met de armen om elkaar heen op de bank za ten, vroeg hij: „Waarom houd je van mij, Attie? Ik ben jaren ouder dan jij. Ik heb al een grote zoon. En „Wat doet dat er toe, lieveling? Is het niet voldoende, dat ik van jou houd en jij van mij? Samen zullen we gelukkig zijn". „Wil je me echt, Attie? Ondanks dat je alles weet?" Ze kuste hem hartelijk. „Je bent lief, alleen maar lief. Je hart vloeit over van liefde. Ook voor die vrouw in je huis. Het is allemaal onbaatzuchtigheid van je, medelijden en medeleven, dat je deed besluiten je huis voor haar open te zetten. Zo ben je. Maar zij moet deze keer toezien, meer niet. Ze zal moeten begrijpen, dat ze je ditmaal moet af staan aan mij. En als zij niet uit eigen beweging wil vertrekken, zullen we ergens anders gaan wonen. Alleen jij en ik. In ons geluk zullen we egoïstisch zijn, dat recht hebben we". Om half elf maakte hij zich los uit haar omstrengeling „Morgenochtend ga ik naar je vader, Attie. Hij moet het weten. Zou hij geen bezwaren hebben?" Ze lachte hem uit. „Die. Hij is trots op je.... om je zaak. Hij vindt je een keurige jongen. En moeder.... die zal dolgelukkig zijn met haar knap pe schoonzoon". „Nou.knap. „Als wijals ik je mijn knappe aanstaande man noem, wil je het dan aannemen?" „Attie.... maak me alsjeblieft niet hun hart op te halen aan trekkeroefe ningen, de ze de leerlingen zagen ver richten. Per twee leerlingen i6 in de school één trekker beschikbaar. Ver volgens werd koers gezet naar Giet hoorn, waar natuurlijk veel ple zier werd beleefd met bootjes varen. De nacht werd doorgebracht in de jeugdherberg te Meppel. Flevoland De volgende dag ging men naar Kampen, waar de heer Veidnuis van de dienst IJselmeerpolders gereed stond om het gezelscdap Oost-Flevo land te laten zien. Het nieuwe land werd in alle stadia van ontwikkeling bezichtigd: van woest met net bedekt land tot verkavelde boerderijen, die door boeren worden gepacht of in erf pacht worden gebruikt. Prachtig lag net eerste gewas, koolzaad, erbij. Lr staat 4000 ha. koolzaad in Oostehjk- Flevoland, dat juist tegen kevers is de spoten met behulp van een vliegtuig. Een schitterend beeld leverden de drie trekkers, die gezamenlijk de eerste snede trokken door het woeste land. 's Middags werd een bezoek gebracht aan het Dolfinarium te Harderwijk, waar een zeeleeuw en een dolfijn aller lei toeren verrichten. Via de Veluwe, Arnhem en Nijmegen ging het naar Vught, waar de tweede nacht werd doorgebracht. Liempde Machtig interessant was het bezoek aan Liempde, waar de werktuigenda- gen werden gehouden. Er waren vele leerzame demonstraties en een herha ling van dit bezoek in een van de vol gende jaren verdient stellig in overwe ging genomen te worden. Na de middag ging het naar de Efte ling waar met volle teugen werd geno ten in de roei- en kanovijver. De laat ste nacht werd doorgebracht in de jeugdherberg te Arkel. Proefboerderij Daarop werd een bezoek gebracht aan De Schothorst te Hoogland, de proefboerderij van Cebeco, de C.I.V. en de C.L.O.-controle. De heer Blom, die 'als medewerker aan dit instituut is verbonden, gaf een uiteenzetting en ge leidde het gezelschap naar de kippen, de varkens, de zeugen met biggen, de melikstallen, de kalveren en de koeien. Hoewel in het bezoek ruim twee uur ging zitten, verveelden de jongens zich geen ogenblik, 's Middags werd de KRO-studio bezocht. Het gebouw werd bezichtigd en men liet zich over de gang van zaken bij een tv-uitzending verklaren aan de hand van geprojec teerde dia's. Tenslotte werd een kijkje genomen op het nieuwe Schiphol, dat nu een fantastische luchthaven is ge worden. Jullie benn'n de sigaar, vriend'n!" En bij het denken aan zo'n smakelijk rokertje schoot hem te binnen, dat het model van de gummiknuppel wel wat weg had van een sigaar. Daarom trok hij nu dit nuttige en opvoedkundige apparaat met de bedoeling de berelei der en de beer er eens een lesje mee te leren. Met rappe hand legde hij de gummilat er tegen aan en in een oog wenk had hij het tweetal het dorp uitgetimmerd. Het wilde de twee ge heime agenten dus niet zo heel best lukken verlegen. Dan ga ik blozen" „Lieveling, je mag alles, als je maar veel van mij blijft houden. Dit is het gelukkigste uur van m'n leven, lief ste Een kwartier later betrad Max Elle gers de woonkamer van zijn huis. Mientje Sornee, die een boek op haar schoot had, keek hem verstoord aan. „Waar ben je de hele avond geweest?" Hij stond rustig, opgeheven voor haar. „Het spijt me, Mientje, als je alleen was. Ik was bij m'n aanstaande vrouw, Attie Bengers. We gaan over een paar maanden trouwen". Hij zag haar verbleken. Met een ruk kwam ze overeind. „En.Ik had het kunnen vermoeden. Maar.ik dan? Hoe moet het dan met ons?" „Met ons", herhaalde hij verbaasd. „Hoe bedoel je?" „Nou.... dat is toch duidelijk? Ik heb Frans bewust verlaten, kwaad- willg, zoals dat in de Amerikaanse wet heet. Daarop kan hij van me scheiden. Dat zal hij wel doen. En daarna daarna kunnen wij toch trouwen, Max?" Hij schudde zijn hoofd. „Nee, Mien tje, die periode is voorbij, definitief. Wat jij Wilt gaan doen, is jouw zaak. Als je wilt scheiden van Frans.... daar kan ik me niet mee bemoeien. En wat het verleden betreft, dit is en blijft dood en begraven. Het was ver keerd, wat wij gedaan hebben. Zelfs al zou je gescheiden zijn, dan nog zou ik niet meer datgene voor je voelen als vroeger. Probeer dit te begrijpen". IfWordt vervolgd) >OOR TO DORSSEN-VAN LOON IN HOUAND STAAT EEN HUIS Meer dan 1300 vestigingen van de Raiffeisenbank een vertrouwde instelling. Ook in uw omgeving is er één. •9 COPYRIGHT STUDIO AVAN

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 7