rencctop p Kees Verkerk komt op Texel voetballen BRIGADIER PIET EN! DE SPORTCOMPUTER „Eens komt het geluk" ubriek voor I LANDBOUW en VEETEELT G. uin i,t*oninm u Geen „gouden" regen meer tegen winkeliers HOUT FRANS ZEGEL In „Heinekens ploeg Opbrengst ten bate van het zwembad NUTSSPAARBANK huidje altijd gaaf feuilleton: EDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 2 JUNI 1967 De redacteur van deze rubriek heeft >g al wat moeten horen over het ar- jeltje van enkele weken geleden met kop „Gouden regen". Algemeen Q >n men het er mee eens zijn, dat de A gen op het moment, waarop ik in dat (1 likeltje doelde inderdaad gouden rc- v n was. Al heel spoedig daarna ver- 0 iderde echter de waardering voor de gen ook op het moment, dat we deze gels schrijven verlangen de meeste jrariërs meer naar de „gouden" zon m naar nog meer water. Het is hele- aal niet onmogelijk, dat de verlan- :ns over twee weken al weer anders Ook inkuilen vraagt droog weer Op de graslandbedrijven ziet men op it moment uit naar droog en zonnig eer met het oog op het winnen van intervoeder. Het inkuilen van gras al enige weken aan de gang. Hoewel en vooral in het verleden met het in- lilen van gras ook onder natte om- andigheden rustig door ging zijn de eeste veehouders er op dit moment el van overtuigd, dat ook voor het I kuilen droog en zonnig weer van veel ilang is. Dat is zeker het geval voor methode van het voordrogen. Het aat er dan nl. om in zo kort mogelijke d een gehalte aan droge stof van fyo of meer te bereiken. Bij goed weer an dit in 2 a 3 dagen worden bereikt, p het moment is er heel wat gras, dat een week op het veld ligt. Ook voor de methode van het maai- ïeuzen is droog en zonnig weer te ïrkiezen. De kwaliteit van deze kui- n hangt voor een groot deel ook af in de weersomstandigheden tijdens ft inkuilen. Na enige dagen zon is met ime het suikergehalte van het gras oger en het slagen van de maai- ïeuskuil hangt voor een goed deel af in de hoeveelheid suiker, die door het leuzen uit het gras beschikbaar komt. dit verband is het zelfs van belang n bij voorkeur in de namiddag in te uien, omdat het suikergehalte in die jd van de dag hoger is dan 's mor- Hooiseizoen staat voor de deur Nu ook de eerste percelen voor de xnwinning zijn gemaaid is droog en innig weer van heel veel waarde, orig jaar hadden vooral de veehou- frs, die er in slaagden om een flinke irtij hooi vóór 12 juni onderdak te •engen een prima partij wintervoer. die datum brak nl. een natte pe- ode aan. Het nu voor hooi gemaaide gras feft heel wat zon en wind nodig, om it het groeistadium zodanig is, dat er >it" in het gras zit. Een korte veld- •riode is in dit geval alleen te berei- fn met sterk drogend weer gecombi- erd met een intensieve bewerking, oor dergelijk gras is bij daarvoor ge hikte weersomstandigheden het twee daags schudden geen overdreven frg- Het maaien van gras in dit stadium in feite alleen verantwoord in ge- illen, waarbij op het bedrijf een goed esteem van ventilatie met koude lucht inwezig is, omdat men hierdoor de fldperiode met één en in meerdere ivallen zelfs met twee of drie dagen an bekorten. Als U nog niet over een irgelijke installatie beschikt, praat an ook eens met een collega, die hier meerdere jaren mee werkt. Ook voor bouwboeren droog weer van belang De regen van enkele weken geleden eeft de stand van een aantal gewassen lerk verbeterd. Graangewassen,' die er at schraal voor stonden en waarvoor aanvullende 6tikstofbemesting erd overwogen, geven nu een heel ndere aanblik. In een aantal gevallen Lillen percelen zomergerst zeker te zwaar worden. Een droge periode kan hier nog heel wat goed maken. De groei van de bieten is op veel bedrijven zeer matig. In het voorjaar krijg je wel eens de indruk, dat bieten maar nauwelijks een gewas is voor ons klimaat. Daarbij valt het op, dat voor al de wat later gezaaide bieten op het moment wat de groei betreft een stug ge tijd doormaken. Wat het aantal planten per bunder betreft komen de later gezaaide percelen over het alge meen wat beter naar voren dan de vroeg gezaaide. In veel van deze laatst genoemde percelen vinden we vrij veel „gaten" van 75 cm. en meer. Ook de start van de aardappelen is op veel bedrijven minder goed dan in het voorjaar van 1966. Weliswaar konden de aardappelen veel eerder worden gepoot, maar de opkomst is minder regelmatig dan vorig jaar. Het knolzaad (raapzaad), waarvan ook dit jaar weer een flinke opper vlakte is uitgezaaid is de laatste weken hard gegroeid. Als dit gewas eenmaal de kinderziekten door is, sta je ieder jaar weer te kijken van de enorme sprong, die het gewas in een paar we ken doet. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN Het gemeentebestuur verleende in de afgelopen maand aan de navolgende personen, zaken of instellingen de daarbij omschreven bouwvergunning: De N.V. TESO te Den Burg, voor de 'bouw van zes autoboxen aan het We zenland; de Gemeenschappelijke Pol ders te Den Burg, voor de bouw van een dubbel woonhuis aan de Lang- waalderweg; de heer C. J. de Lugt te Den Burg, voor de uitbreiding van een graanpakhuis aan de Schilderweg; de erven C. Wonder te De Koog, voor de verbouw van een kampgebouw aan de Pelikaansweg tot kamphuisje; de heer P. Eelman te De Koog, voor de ver bouw van een kampgebouw tot kamp huisje aan de Pelikaansweg; de N.V. TEM te Den Burg, voor de bouw van een trafohuisje aan het Achterom; de heer Gerhard Dukel (Duitsland), voor de bouw van een kamphuisje bij de Slufter; de heer J. Boersen te Ooster end O 164, voor de bouw van een landbouwschuur aan de Hoofdweg; de heer Th. Eitte te Leverkussen (Duits land), voor de bouw van een zomer huisje aan de Vogelmient; de heer P. J. Koorn in de Hemmer, voor de uitbrei ding van zijn woohuis; de heer C. H. F Duin te Ben Burg, voor de bouw van drie woningen aan de Burdetstraat; de heer Ph. Vlessing te Amstelveen, voor de bouw van een kamphuisje aan de Califomiëweg en de N.V. Vlessing te Amstelveen, voor de bouw van 19 kamphuisjes aan de Californiëweg. CONSERVERINGS-VERF* VOOR IN DE WONINGBOUW BUNGALOWBOUW LUXERE HOUTBOUW geeft fleur!II OUDESCH1LD De heer E. Moojcn te Den Burg vindt het hoog tijd dat weer eens een stunt ten bate van het Texelse zwem bad wordt georganiseerd. De laatste maanden is het rond de plannen angst wekkend stil geworden, zodat velen langzamerhand gaan denken, dat ze van de baan zijn. Om het enthousiasme aan te wakkeren heeft de heer Moojen niemand minder dan het schaatsfeno- mcen Kees Verkerk bereid gevonden medewerking te verlenen. De Neder lands, Europees en Wereldkampioen komt zondag 25 juni naar Texel om deel te nemen aan een propagandisti sche voetbalwedstrijd op het gemeente lijk sportveld (naast S.V. Texel-terrein) te Den Burg. Verkerk zal deel uitmaken van een elftal dat door Moojen met de naam „Heinekens ploeg" wordt aangeduid. De spelers zijn nl. werknemers van de dran'kgroothandel De Wit en horeca- mensen, die Heinekens bier tappen Wegens dit reclame-element is de Hei- neken Brouwerij bereid aan de stunt mee te werken. Optocht De brouwerij zal waarschijnlijk de befaamde rijdende bierton naar Texel sturen of het welhaast even befaamde Heinekens T-fordje. Het is de bedoe ling dat Kees Verkerk in de ton of de Ford zal plaatsnemen en vlak voor de wedstrijd een optocht door Den Burg zal maken. In die optocht zullen ook de spelers meemarcheren, een drum band en/of fanfarekorps, een geluids wagen etc. Na aldus de aandacht van het publiek op de wedstrijd te hebben SCHIETOEFENINGEN Op 6 juni, uitwijkdatum 7 juni a.s. wordt geschoten door H.M. Holland vanaf steiger 23 te Den Helder, in schootspeiling 0.50° rechtwijzend; max. schootsafstand 15.000 m. Onveilige strook langs peilingslijn 0.50° recht wijzend, 1 mijl in NW-richting en 4 mijl in Z.O.-richting. Veiligheidsschip is aanwezig. gericht, gaat het naar het sportterrein, waar de match om zeven uur begint. De aftrap zal worden verricht door burgemeester C. De Koning. De Hei nekens ploeg treedt in het strijdperk tegen elf geduchte tegenstanders: leden van de winkeliersvereniging Den Burg. Goed voetbal Bij de elftalopstelling is men zeer serieus te werk gegaan om partijen te formeren, die enigszins aan elkaar ge waagd zijn. Men kan daarom rekenen op een partijtje'voetbal, clat op zich zelf de moeite van het bekijken waard is. De entreeprijs is gesteld op ƒ1, per persoon; kinderen beneden 12 jaar ƒ0,50. Dit geld is uiteraard voor de zwembadpot bestemd. Het contract met Verkerk ontstond als gevolg van de relaties, die de heer Moojen met de vader van de schaats kampioen onderhoudt. Kees was direkt bereid zich voor het goede doel in te 9pannen, iets wat (nog) niet van alle Texelaars kan worden gezegd Gepoogd is ook Ard Schenk naar Texel te halen, maar deze is door zijn dokter verboden aan dergelijke stunts mee te doen. VOORBEREIDINGEBESLUIT EVERSTEKOOG-GERRITSLAND Elders in dit blad is een officiële publikatie opgenomen in verband met 'het door de gemeenteraad genomen voorbereidingsbesluit voor het bestem mingsplan Everstekoog-Gerritsland. Ook vorig jaar is al een dergelijk be sluit genomen. Waar een dergelijk be sluit echter slechts gedurende één jaar gevolgen heeft, diende het besluit te worden hernieuwd. De bij het besluit behorende tekening geeft slechts de be grenzing van het t.z.t. vast te stellen bestemmingsplan aan. Kennisname van dit plan is voor belanghebbenden dan ook niet bijzonder interessant. Van meer belang is t.z.t. de ter-visie- legging van het ontwerp-bestemmings- plan „Everstekoog-Gerritsland". Ver wacht .wordt dat dit ontwerp-plan nog in de loop van de komende zomer of herfst ter visie zal worden gelegd. Dit plan geeft dan behalve de begrenzing ook de feitelijke bestemming van het onderhavige gebied aan. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden te Den Burg: 1 baal kunstmest, sjaal met bloemmotief; manchetknoop, goud oplaag; hcrenbril, donkermontuur, sterke gla zen en badjas kind; VW autosleutel; allumi- nium duimstok. Verloren te Den Burg: wit jack, bruin van binnen; 1 groen boomstatief met nippel voor bevestiging van fototoestel; 1 herenbril (lees) met donkerbruin montuur in groene étui; herenbril met donker montuur, bij glas lichte streepjes; gouden dameskettingarmband; hen gel met molen; zilverkleurig damespolshorloge merk onbekend, rond model met zwart lede ren bandje; donkerbruine foudraal paraplu; hreenbnl in bruin led. étui, zwaar en donker montuur; vrij nieuwe zwarte rubberlaars, rechter; 1 Perzische angora kater, grijs, on dervacht wit; 1 grijze herenpantalon; bruin kinderschoentje leder, merk Rcnata mt. 20, rechter; donkerblauwe nylon jongensregen- broek, voctbandjc doorgesneden POEDER-CREME-OLIE-ZEEP wat mijnhardT ma'akt is goéd 80. Als een totaal gebroken man ging Kees Mortelmenger aan tafel zitten en hij begon nerveus in zijn handen te kluiven. „N. nou mot je wat voor me doen Verholen" stamelde hij. „Zeg asjeblieft tegen Yoko, dat-ie me niet in de steek mag laten! Laat hem asjeblieft de sportmachine insohakelen als Kobus tegen Veylenoord speelt! Hij kan d'r voor vragen wat-ie wil! Ik betaal wel!" „I'k kan je niks beloven, Kees", zei de smid. „Ik kan Yokito tenslotte niet dwingen. Als hij zijn sportcomputer met wil inschakelen, dan begin je niks. Dan krijgen jullie gewoon een onge looflijk pak. op je zondagse hemd van Veylenoord. En 'het hele land zal zioh een aap lachen om „Rijkhuyzen Voor uit" dat kleine onbekende dorps- clubje, dat zo nodig tegen het grote Veylenoord moest spelen...." „Maar dan ben ik mijn centen kwiet!" steunde Kees. „Kobus vertelt overal rond, dat-ie behalve een groot wielrenner ook nog een soort wonder- voetballer is! En daar komen de men sen op af! Wondervoetballers hebben we immers niet al te veel in het land!" „En al die mensen zullen zich be drogen voelen", vervolgde de smid on barmhartig. „Ze zullen allemaal hun geld terugeisen. Het spijt me voor je, Keesje Mortelmenger, maar je bent er gloeiend bij. Je dacht dat je je geld in een voetballer stak, maar je deed het in de machine van dr. Yokito. En zowel deze machine als dr. Yokito kunnen hun dienst weigeren. Nu barstte Kees los in een klagend geween. „Red me, Verholen!" .snikte hij. „Red me van de ondergang!" „Ik beloof je niks, Kees", zei de smid bars. „Je hebt het zelf gewild". Toen wandelde hij weg, terug in de richting van de smidse. En daar stond een keu rige Engelsman op de loer. Een keu rige heer met een keurige parapluie en een niet minder keurige bolhoed. Hij had een keurig zoontje in een keurig matrozenpakje aan de hand en fluister de: „Daar heb je de smid, Wladimir. Wij zullen hem onopvallend maar goed in de gaten houden door Henk van Heeswijk De ander haalde de schouders op. Ais je een visserman thuis treft, zal i] je wel naar de vaste wal willen rengen, maar dat kost je zeker een jksdaalder". Hij schudde met het hoofd. „Dat kan niet betalen", antwoordde de ander. Ik ben al weken zonder werk. Ik ben andaag naar Texel gegaan om werk zoeken, maar ik ben er niet in ge laagd". .Nee", zuchtte de aangesprokene, dat is te begrijpen. We hebben hier elf genoeg werklozen op het eiland Valt niet mee, jong, om wat te vin- Wat ben je van je vak?" „Ik ben machine-bankwerker, maar wil ook wel op het land werken. Ik lak alles aan, dat ik krijgen kan". ,Dan had je beter de moeite kunnen 'esparen om hier te komen. Er zijn er 'ier honderden zoals jij; ook landar- eiders" „Ja", zuchtte de jongeman tenslotte, er zal niets anders op zitten, dan dat de bui maar afwacht en dan een nderkomen zoek vaor de nacht. Want zal toch èrgens moeten slapen". Maar de regen bleef aanhouden. Veel om te praten had hij niet meer, dus ulde hij zich diep in zijn overjas en tapte weer op de fiets om in het dorp trachten logies voor de nacht te vin- Het was intuseén reeds tamelijk onker geworden en in de smalle straat an Oudeschild, kon hij ternauwernood de weg voor zich onderscheiden. Aan het andere einde van het dorp zag hij een cafétje, dat helder verlicht was en waaruit stemmengeroes weerklonk. Be sluiteloos stapte hij af, het leek er hem te druk, maar z'n maag begon een har tig woordje mee te spréken en de nog steeds onverminderd neervallende regen deed hem tenslotte besluiten zijn fiets tegen een der ramen te zetten en naar binnen te gaan om het brood, dat hij nog bij zich had, op te eten, en te vens te informeren, waar hij zo goed koop mogelijk de nacht kan doorbren gen. Binnengekomen schrok hij even te rug van de benauwde atmosfeer, die er heerste. Een walm van sigarettenrook en een bierluoht sloeg hem tegemoet en het heldere licht deed z'n ogen even knipperen. Toen hij er na enige ogen blikken aan gewend was, sloot hij de deur achter zich en ging aan een tafel tje zitten, dicht bij het raam. Het geraas van de stemmen der be zoekers was bij het binnenkomen van de vreemdeling even verstomd. Allen namen hem van top tot teen op, om zich daarna weer in hun kaartspel of gesprekken te verdiepen. Men was het wel gewend, dat een vreemdeling in deze tijd van het jaar de uithoeken van van het eiland bezocht en zo hier en daar eens in een cafétje afstapte. De bezoeker trok z'n natte jas uit en legde die, bij gebrek aan een kapstok, over een stoel naast zich neer. Dan haalde hij een pakje brood uit de zak, en legde dit voor zich op tafel, in af wachting van de vrouw, die druk bezig was andere klanten te bedienen. Hij keek eens rond in het benauwde, volle zaaltje. Het merendeel van de mannen, bestond uit vissers, te oordelen aan hun onmiskenbare kledij: de vette, donker grijze broek en de donkerblauwe of zwarte trui, de schipperspet. En bij en kele ouderen het ringbaardje. De mees ten zaten met grote glazen bier of een glas jenever voor zich en waren in drukke luidruchtige bewoordingen hun wederwaardigheden aan het vertellen. Hier en daar zat een groepje te kaar ten en rond het biljart stonden drie jongens met alle aandacht voor het groene laken en de hel-witte en rode ballen. De waardin, een niet onknappe jonge vrouw, liep bedrijvig heen en weer, lachte wat tegen de mannen, tot zij haar bezoeker in het oog kreeg. Even bleef ze staan, monsterde hem met een scherpe blik, dan liep ze naar hem toe en vroeg wat hij wenste. „Een glaasje melk, alsjeblieft". De uitwerking van deze vier woor den was verrassend. Het leek haast alsof de jongeman een toverspreuk uit gesproken had, want het was eensklaps doodstil geworden in het zaaltje. De spelers staakten hun spel, de sprekers waren verstomd en aller oog was ge richt op de vreemdeling, die met grote ogen van verbazing beurteling de zaal inkeek en dan zijn blik richtte op het lachenide, blozende gelaat van de waardin. Zij was ook de eerste, die de stilte verbrak. Ze schoot in een klaterende schaterlach. „Wat zeg je me daar van! Een glaasje melk, alstublieft! Jongens, waar zou mijnheer vandaan komen? Een glaasje melk. Nou maar, U krijgt Uw glaasje melk, hoor! Bij Blonde Nel is alles te krijgen. Jongens, van morgen af aan komen jullie allemaal voortaan melk drinken bij me! Ik ga er een melksalon van maken!" De tr&nen biggelden van het lachen over haar bolle, gezonde wangen en schuddend van pret liep ze door naar de deur, die de gelagkamer van het woonvertrek scheidde. De bezoekers hadden de gulle lach overgenomen en allen vermaakten zich over de man, die een glaasje melk had besteld. Dat was me even een mop! De jongeman, die door z'n bestelling in het café zoveel hilariteit had ver wekt onder de dorpers, keek veront waardigd in het rond. Zijn eerste op welling was zijn natte regenjas aan te trekken en meteen weer naar buiten te gaan, doch een blik door het raam deed hem besluiten toch maar te blijven Het onweer woedde nog hevig en de regen viel in stromen neer. Bovendien was het nu geheel donker geworden en hoe onbehaaglijk hij zich ook gevoelde, op het moment gaf hij er toch maar de voorkeur aan te blijven dan opnieuw er in het donker op uit te trekken. Na enige ogenblikken haalde hij de schou ders op en verdiepte hij zich in een krant, die voor hem op tafel lag, wat konden hem tenslotte die mannen sche len? Hij was vrij man en kon in een café bestellen wat hij wilde en daarmee uit. Een van de vissers stond op, toen de waardin met het verlangde glas melk in de gelagkamer kwam en zei op zotte toon: „Nel, een rondje melk voor mij en mijn kameraads, maar het moet vers van de koe zijn, hoor, anders lusten we het niet!" Een daverend gelach was het gevolg hiervan. Die malle Aris ook. „Dan moet je zelf de koe maar mel ken, Aris", antwoordde Nel, „want daarvoor heb ik geen tijd." Tegelijk zette ze het glas melk neer voor de be zoeker en bleef lachend toezien, terwijl deze zijn pakje brood openmaakte en kalm ging eten, alsof er niets gebeurd was en er niemand om hem heen zat. „O, maar mijnheer zal ons dan wel een rondje bier willen geven, nietwaar, mijnheer?" zei dezelfde spreker, die als Aris was aangeduid. Aller ogen richtten zich in spanning naar de toegesprokene en men wachtte op hetgeen deze zou antwoorden. De jongeman wachtte even met eten, keek de kring rond en zei toen rustig: „Het spijt met wel, maar ik ben al enige we ken werkloos, en U zult wel begrijpen, dat ik dan geen geld heb om rondjes te geven". Voor het ogenblik vond de waardin het schijnbaar genoeg, want ze zei: „Jongens bemoei jullie je met je eigen en laat mijnheer met rust. Iedereen moet in mijn zaak vrij in en uit kun nen gaan". De anderen waren het hiermee eens en gingen weer verder met hun spel of conversatie. Alleen de jongeren mee smuilden wat en Aris bromde in z'n eigen: „Ik docht, dat het een badgast of zoiets was. Weet i'k veul: Ik zal me- heer glaassiemelk niet lastig vallen, Anneme, Nel, een rondje dan voor mijn rekening". En daarmee was de harmo nie weer hersteld en bekommerde zich voorlopig niemand meer om de jonge man, die daar rustig in de hoek z'n brood zat te eten. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 5