Cjroen ^warL-Jexels in het harL, „Sarasani" pakt de zaken dit seizoen grootser aan Pierensteken en gros: een BEDREIGING! COMMENTAAR MEER AFWISSELING EN BETERE ACCOMMODATIE Plobbedoes lezen en wipjes schieten wandelwagens Moerbeek's •- gen ervoor dat de vele duizenden ku bieke meters tot een hechte zeewering wordt opgezogen en in een pijpleiding worden gevormd. Dank zij de vele ma chines, die zijn ingeschakeld, zijn bij het kolossale project toch niet meer dan totaal 40 man betrokken. Totaal moet 3400 meter dijk op deltahoogte worden gebracht, waarvan 1500 meter als directe zeewering dient. Over en kele weken kan worden begonnen met het afdekken van het zandlichaam met klei .De klei wordt, zoals bekend, ge wonnen uit het Hoogezandskil in Eier- land. Er is 90.000 m3 nodig. Op de foto: draglines van De Vries v.d. Wiel be zig het opgespoten zand tot dijk te vor- fSDAG 6 JUNI 1967 80e JAARGANG No. 8171 Igare N.V. v/h Langeveld De Roofl jstbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Beatclub Sarasanipakt de zaken lit seizoen grootser aan. Vorig jaar yas het allemaal een beetje geïmpro viseerd. We moesten voorzichtig zijn, een al te hoge kosten maken. Dat het \oed zou lopen, wisten we tenslotte lief van tevoren", zegt Fred Brink- iorst, een der firmanten van Sarasani. )e Beatclub zal deze zomer 65 dans wonden organiseren, 15 meer dan ■oiiq jaar. Het is de bedoeling veel neer bands te contracteren. Vorig jaar ebeurde het, dat tien dagen achter en dezelfde band speelde. Nu wordt lat hoogstens twee tot drie dagen, binkhorst: „We hopen op meer pu- >liek. Vooral de wat ouderen komen (en keer naar Sarasani en komen pas tweede keer als een nieuwe band peelt. Meer publiek hebben we nódig pan/ de kosten zijn enorm". Brinkhorst vindt het jammer, dat nen op Texel algemeen denkt dat „de ongens van Sarasani" schatten geld erdienen. „Ze zijn .gewoon verbaasd lat we niet in een Jaguar rijden. Om- Jat ze denken dat we barsten van het eld moeten we veel betalen voor din- en. waar we beslist niet buiten kun- en. We worden een beetje uitgekleed", (ij geeft overigens toe dat er wel iets verblijft, maar wij6t erop dat het suc- es tevoren niet vaststaat, dat er avon- len zijn waar gelid bij moet en dat men ;en stootje moet kunnen opvangen. Als t één veel baat heeft bij Sarasani is iet de gemeente Texel, die vorig jaar '15.000,vermakelijksbelasting incas eerde. Extra kosten Brinkhorst is blij met de onlangs van racht geworden kampeer ver ordening ,We hebben geen belang bij wantoe standen!") maar de beatclub wordt er el door op extra kosten gejaagd. Het aten overnachten van medewerkers in Sarasani" of de „slaapauto" erachter s niet meer mogelijk. Op het ogenblik iveet men nog niet waar de gecontrac- eerde bands moeten verblijven. De :lub heeft het oog op een geschikt ge- touwtje bij De Koog. maar het'is de vraag of de gemeente toestemming zal [even dat als logiesgelegenheid te ge- truiken. „Sarasani" kon voor dit seizoen kie- Beroep aangenomen DS. P. OSKAMP NAAR PURMEREND ÜdM DEN HOORN Ds. P. Oskamp van le Hervormde Gemeente Den Hoorn leeft de toezegging van beroep, gedaan door de Hervormde Gemeente van Pur- nerend (wijk II), aangenomen. Daar de >ou\v van een nieuwe pastorie ter >laatse nog moet beginnen, verwacht Is. Oskamp het eiland niet voor okto- >er te verlaten. Het toekomstig arbeidsterrein van de ledikant ligt in de nieuwbouw van tirmerend, Overwhere. Dit is een zeer toel groeiende wijk, bewoond door me- endeels jonge gezinnen uit Amsterdam 40% beneden 18 jaar, 3°/o boven 65 aar). Het inwonertal van Purmerend, lat in 1955 7506 bedroeg en thans '6.500 zal verder uitgroeien tot zeker 10.000 en vermoedelijk zelfs tot 100 000. n Overwhere zijn plannen klaar voor kerk, samen door Hervormde en de ^reformeerde Kerk te bouwen en te 'xploiteren. Financiële acties voor kerkbouw worden er overigens door Hle kerken samen, de Rooms-Katho- ieke daarbij inbegrepen, gevoerd. zen uit 25 bands. Die hadden zich me rendeels gretig aangemeld naar aanlei ding van een publikatie in het blad Hitweek. „Alleen de beste komen in aanmerking", zegt Brinkhorst, „en groepen die nog geen naam hebben, maar waar wij wat in zien. Vorig jaar hebben we een tijdje Cubby and the Blizzards gehad en die jongens geven toe dat ze sinds dat optreden grote naam zijn gaan maken. Dit jaar moet hetzelfde gebeuren met de beatgroup Sammy Soulset uit Hilversum". Veel beter Al drie weken wordt met een man of vier 'hard gewerkt om het interieur van de grote sohuur voor het komende beatseizoen in orde te brengen. Het zal er veel beter uitzien dan vorig jaar. Omdat nu ook het bijgebouw is ge huurd, werd het mogelijk ruimte te winnen. De ingang ligt nu aan de ach terzijde van het bijgebouw, de voor malige koeienstal. De stal zelf wordt tot garderobe omgebouwd en de aan grenzende varkensstal is al tot kassa gemaakt. Ook de dansruimte zelf zal er wat minder geïmproviseerd uitzien, al blijft het „ruige" karakter gehand haafd. Het podium is twee maal zo groot gemaakt en bovendien voorzien van een ingenieus, zelfgemaakt gordij nensysteem. Non-stop Hierdoor wordt het mogelijk, dat non-stop wordt gedraaid. Gedurende het gehele seizoen zijn tegelijkertijd steeds minstens twee bands aanwezig. Als de een z'n nummer beëindigd heeft, zit de ander achter de gordijnen klaar om verder te spelen. Ook de platenbar, vorig jaar gemaakt van een oude kar, is nu ,.echt". Eronder is een verblijf voor bandleden. Het podium is verder van verlichting in diverse kleuren voorzien. Waar vorig jaar de ingang van de zaal was, wordt nu een bijna negen meter lange bar getimmerd, waar naast de frisdranken ook koffie en broodjes zullen worden verkocht. Ook dit sei zoen worden alcoholica principieel ge weerd en wordt er streng op toegezien dat geen drank wordt binnengesmok keld. „Honderd procent zekerheid heb je natuurlijk nooit. Je kunt niet ieder een op heupflesjes gaan fouilleren, maar zodra we zien dat iemand drinkt, grijpen we in. We hebben voor dit sei zoen een heel bekwaam uitsmijter aan geworven, Rudy Klomp, die enkele ja ren geleden bokskampioen van Over- ijsel was. Maar hij slaat er natuurlijk niet zomaar op; hij is heel tactisch". De beatclub heeft het personeelsbe stand overigens sterk ingekrompen. Het bestaat. naa9t de beide firmanten, uit vijf jongelui, die goed op elkaar „ingespeeld" zijn. WC-kar Diverse kostenposten van vorig jaar zijn kritisch bekeken. Zo werd besloten de toiletwagen, waarvoor men 2200, huur moest neertellen, te vervangen door een zelfgemaakte „wc-kar", die voor 2600,eigendom is. Brinkhorst: ,«Het wordt een heel mooie, rose met bloemetjes enz Het „beat-concern" is doodsbe nauwd haar goede reputatie te verliezen. Er worden allerlei voor zorgsmaatregelen getroffen om alles goed en netjes te laten ver lopen. Zo verbinden de bandleden zich contractueel „alles na te laten wat het aanzien van de werknemer schaadt en geen alcohol te gebrui ken in de werktijd". Dit op straffe van 50.per overtreding, te be talen aan het concern. Robbedoes Hoewel „Sarasani" in de eerste plaats dansgelegenheid is, is men niet verplicht de (gemeentelijke) planken vloer op te gaan. Met ingang van dit seizoen zal de jeugd zich ook op heel andere wijze kunnen bezig houden. „Lekker gek" in dit verband noemt Brinkhorst de verhoogde vloer, die achter in de zaal wordt gebouwd en waaronder een leeshoek is geprojec teerd. Het wrodt een helder verlichte ruimte, voorzien van „prachtig" old finish meubilair. Op de leestafels zul len massa's stripverhalen ter inzage liggen: Robbedoes, Dick Boss, Kuifje, Donald DuckBrinkhorst verzeker de ons dat het in de leeshoek zeer ge zellig zal toegaan. Gelegenheid bestaat er ook om op aapjes en konijntjes te schieten'. Verder is het de bedoeling in de dansruimte iedere avond een filmpje te vertonen, dat op het meest spannen de moment zal worden afgebroken met de mededeling dat men de afloop de volgende avond kan meemaken. Door deze non-beatactiviteiten hoopt men tot een meer afwisselend programma te komen. Muziek zal er overgens vrijwel voortdurend zijn te horen. Naast dè band zal steeds een andere groep actief zijn, die voor achtergrondmuziek zorgt De organisatoren proberen met dit alles het peil van de Engelse beat- avonden te bereiken, waaraan het ge middelde Nederlandse niet kan tippen. Première Op 23 juni opent „Sarasani" officieel het seizoen met een speciale première avond voor genodigden. De volgende dag worden de deuren voor iedereen geopend. De muziek zal worden ver zorgd door maar liefst vier bands: de eerder genoemde Sammy Soulset, „The Move" en de Texelse groepen „The Creatures" en „The Typhoons". Een greep uit andere bands, die dit seizoen in ..Sarasani" zullen spelen: „De Mas kers", „Les Baroques", „C B", „The Tackles", ,.Davy Jones en Pocomania", „Q 65", „Teaset", „Outsiders" en ,.The Golden Earrings". Volgens de organi satoren is het 't beste wat de Neder landse beatmarkt op het ogenblik te bieden heeft. Brinkhorst: „Alle bezoekers krijgen bij de kassa zuurstokken en toverbal len. Het elkaar telkens tonen van de van kleur veranderende ballen zal bij dragen aan een gezellige en blijde sfeer DIJKWERKEN EIERLAND VORDEREN NAAR WENS EIERLAND De uitvoering van de Eierlandse dijkverhoging verloopt bij zonder voorspoedig. De zg. zanddijk van 1956 (van de Robbenjager tot het reddingboothuis) is gereed terwijl ook de voorbereidingen voor de verhoging van de zanddijk van 1938 (bij het pol- dertje Wassenaar) ten einde zijn. Mo menteel worden grote massa's zand en kele honderden meters uit de kust uit de Waddenzee opgezogen en in het dijklichaam ten noorden van De Cocksdorp verwerkt. Daarvoor zijn drie zandschepen ingeschakeld, die af en aan voeren. De schepen meren af bij een steiger waar de lading weer met water wordt gemengd en andermaal gebracht. Draglines en buldozers zor- SCHADE BIJ AANRIJDING Zondagmiddag om half vijf deed zich bij kruising 8 (Keesomlaan) op de Pontweg een aanrijding voor, waarbij twee personenauto's werden bescha digd. Uit De Koog kwam de 22-jarige G. R. uit Amstelveen in een Citroën 2 cv, gevolgd door de 56-jarige toerist C van L. in zijn Volkswagen. Van L. meende, dat de voor hem rijdende auto rechtsaf zou slaan. Deze ging evenwel linksaf op het moment dat L. hem wilde passeren. Bij de botsing werd de rechter voorzijde van de VW en linker achterzijde van de 2 cv flink bescha digd. Niemand werd gewond. ffET aantal toeristen, dat op Texel komt om er de zeehengelsport te bedrijven, stijgt jaarlijks enorm. Een goede indruk daarvan krijgt men bij het gadeslaan van de drommen vakantiegangers, die bij het Horntje voet aan wal zetten. Velen hunner zijn gewapend met hengel en toebehoren. Het staat vast, dat de sportvisserij een veelbeoefende re- creatievorm is. En niet alleen door toeristen; het aantal leden van de Texelse sportvissersclub nadert de honderd. Bij het bekijken van de gaande en komende bootpassagiers valt de laat ste tijd iets anders op. Het aantal lieden, dat met een pierenvork in de hand de trappen van het landhoofd afdaalt, is óók met sprongen gestegen. De laatste tijd kan zelfs van een ware invasie worden gesproken. Het zijn pierenspitters van professie. Géén mensen dus, die een paar blikjes pieren uit de grond halen om in de eigen behoefte te voorzien, maar handelaars, die het begeerde visaas met emmers vol verzamelen om het naar de vaste wal uit te voeren. MEUBELHANDEL Den Burg Tel. 2572 Daar is een goede markt, want op de meeste plaatsen langs de Hollandse kust zijn de sportvissers niet in de ge legenheid zelf pieren te zoeken. Geen wonder dus dat de vette Texelse pieren (super-elite!) soms wel voor zeven cent van de hand gaan. Sinds pierenhandelaars van de vaste wal weten dat het Texelse wad zo njk aan levende organismen is, dat het best de moeite loont om met een paar man en een auto erheen te reizen, kan men bij laag water aan de Oostkust groep jes van tientallen mannen bezig zien het wad systematisch om te spitten. Hier schuilt een reëel gevaar. Want als de winning zo intens wordt voortgezet, zullen de zeepieren snel zijn uitgeput, althans in de onmiddellijke nabijheid van Texel. Burgemeester De Koning sprak er in de laatste raadsvergadering zijn verontrusting over uit en terecht. Weliswaar zullen de vogels, die voor hun voedsel op o.a. zeepieren zijn aan gewezen niet nieer op het wad dichtbij het eiland fourageren, maar verderop, waar pierenspitters niet kunnen ko men, zijn pieren genoeg. Het droogval lende deel van de Waddenzee is een onuitputtelijke voedselbron. Bereke ningen hebben geleerd dat de vogels in de trektijd per dag 50 ton voedsel aan de Waddenzee onttrekken. Door de vruchtbaarheid van het wad (dank zij de open Waddenzee!) vermeerderen de keet" het meest in de belangstelling, maar ook daar is de pierenbevolking al duidelijk uitgedund. Veel bereikbaar pierenwad blijft er dan niet over, want de droogvallende gronden tussen 't Horntje en „Ceres" zijn gepacht door het NIOZ en dat instituut laat milieu verstoring onder geen voorwaarde toe. Noordelijk van Krassekeet kom men al gauw in het gebied van De Schorren, waar pierenspitters evenmin welkom zijn. Bij De Cocksdorp is het aantal pieren betrekkelijk klein; de plaatse lijke behoefte kan er ongeveer mee ge dekt worden. Bovendien zijn hier on vruchtbare slappe slibvelden, mossel- banken de stroom speelt ook een on gunstige rol. De rijke pierenvelden liggen op deze hoogte achter het zg. Kiltje en zijn daardoor niet makkelijk bereikbaar. Zonder zeepieren geen zeehengel sport. Een reëel gevaar dus voor de ontwikkeling van de veelbepleite oost kustrecreatie op Texel. Wat eraan te doen? Er zijn twee mogelijkheden. Er zou een vergunningenstelsel kunnen worden ingevoerd, waardoor het win nen van pieren voor verkoop elders wordt verboden of beperkt. De ge meente kan in deze weinig meer doen dan de zaak bepleiten, want de betrok ken wadden worden beheerd door de polders en de dienst der Domeinen te Alkmaar. Een tweede mogelijkheid is, dat alle Texelse sportvissers, botenverhuurders en andere belanghebbenden de handen ineen slaan, een stichting vormen en van de polders of domeinen bepaalde stukken rijke pierengrond pachten, zo dat men pierenspitters kan weren of hen beperkingen kan opleggen. Door een dergelijk initiatief kan een eind worden gemaakt aan deze roofbouw, die aan de ontwikkeling van het toe risme op Texel een slechte dienst be wijst. voedseLdieren zich snel genoeg om deze afname weer aan te vullen. Op die 50 ton per dag zijn de pieren die dagelijks bij Texel worden gewonnen van geen betekenis. Maar een verstoring van het milieu ter plaatse is het wel. Vooral op het wantijgebied ter hoogte van Krasse keet en Prins Hendrikhotel duurt het lang, misschien wel jaren voordat de zeepierenbevolking zich daar weer her steld heeft. De door het graven ontsta ne kuilen vullen nl. slechts langzaam op als gevolg van de geringe stroom. Als de gaten tenslotte toch doch zijn, zijn ze gevuld met uiterst fijn 6lib. dat zuurstofarm is en waarin zich zwavel waterstof ontwikkelt, zodat pierenle- ven er onmogelijk is. Hetzelfde ver schijnsel kan men waarnemen in de zo genoemde noordenwindgaten, die ook met slib gevuld zijn en waar geen leven in voorkomt. Een plaatselijke verstoring van het milieu dus, maar daar zullen weinigen zwaar aan tillen. Bedenkelijk is de zaak echter vooral voor onze sportvissende toeristen en Texelaars. De tijd nadert snel dat aan de Oostkust binnen redelijk bereikbare afstand geen pieren meer worden ge wonnen. Nu reeds is de Mokbaai vrij wel uitgeput, zodat men daar bijna geen spitters meer ziet. Op het ogen blik staat het gebied achter „Krasse- SPREKENDE CIJFERS In de droogvallende gedeelten van de Waddenzee leven gemid deld 12 zeepieren per vierkante meter. Een zeer ervaren pieren- spitter kan per dag ten hoogste 4000 pieren verzamelen. Door el kaar genomen winnen de spitters er dagelijks 2500 tot 3000. Ze ver kopen ze voor ƒ17,50 tot 20, per 1000 stuks. Op Texel wordt door een hengelaar voor een pier 3 cent betaald. Op de vastewal schommelt de prijs tussen de 4 en 8 cent. Veel pierenspitters, die op de Texelse wadden hun beroep uitoefenen, komen uit Den Hel der, maar velen komen van ver der, tot zelfs uit Heemstede. Don derdag j.l. werden ter hoogte van „Krassekeet" 78 beroepsspitters geteld. Donderdag en vrijdag zijn overigens topdagen. Een keer werden op één „perceel" 144 spit ters geteld. Als gevolg van deze activiteiten is de oogst van de Texelse (amatcur)spitters met ongeveer een derde gedaald. De Mokbaai is uitgeput; bij het Prins Hcndrikhotel moet men al 200 meter lopen om nog resultaat te kunnen boeken.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1