Cjroen <2wartsJexeU in het harL, )nrust door „expansiedrang" van Staat en Natuurmonumenten Ribfluwelen Mantje Op weg naar de, vrede Studenten geven krant uit voor toeristen op Texel Cocksdorpers vinden vogelbescherming overdreven aderhandelingen mete Ader en particulieren Steun aan collectieve Israël-aktie Informatiebron in aantrekkelijke vorm 80e JAARGANG No. 8172 AG 9 JUNI 1967 re N.V. v/h Langeveld De Roofl )0S 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 larD' de Graaf, Keesomlaan 43, Den 1. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- f eisen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. de laatstgehouden raadsvergade- werden enkele stekelige opmer- Bgen gemaakt aan het adres van de eniging tot Behoud van Natuurmo menten. De vereniging zou bij De cksdorp een stuk grond in bezit heb- gekregen, hetgeen „funest" werd oemd, o.a. omdat de sportvissers er meer terecht zouden kunnen. Met e het raadslid J. J. Westdorp gaf k van zijn argwaan jegens de be- lingen van Natuurmonumenten en tolkte daarmee de gevoelens van ben zijner dorpsgenoten. In de omge- g van De Cocksdorp heeft men de tste jaren steeds meer bordjes en kkeldraad zien verschijnen en men ichouwt dit als een aantasting van vrijheid, waartegen de belangen i de natuurbescherming niet opwe- i. De verontrusting is echter niet jd terecht. n het in de laatste raadsvergadering de orde gestelde geval worden de angen van de Cocksdorpers en de verblijvende toeristen beslist niet chaad. De raadsleden bleken over zaak slecht geïnformeerd te zijn, geen niet zo verwonderlijk is, aan- ;ien de overdracht van stukken >oord«tpM4 dl iidiklli'^ WORDT DE COCKSDORP CONCENTRATIEKAMP in het verslag van de laatste raads- rgadering lees ik dat de burgemees- blij is met de gebiedsuitbreiding n Natuurmonumenten. De heer West- rp daarentegen noemt dit „funest" in De Cocksdorp wordt geprotes- •rd. Wat er precies aan de Oostkust )eurt, is mij niet bekend, maar ik et wel dat een makelaar van Na- urmonumenten probeert slikgronden kopen of te huren. Nadat ik dit ver men had, heb ik het bestuur van de lder Eierland gevraagd in geen geval slikgronden tussen de voormalige lder De Volharding en de dwarsdijk n de Eendracht af te staan, maar de estand te laten zoals ze sinds de in king van Eierland is geweest. Bij ruchte heb ik gehoord, dat ten Noor- n daarvan (poldertje Wassenaar d.) al voor het dorp rampzalige aatregelen zijn genomen. M.i. is het hei belang van de polder dat men slikgronden nooit verkoopt en ook et verhuurt met het oog op het nog eeds toenemende vreemdelingenver- er. Heel belangrijk: het is bovendien uitloop van de dorpers met hun Hitjes e.d. Als op dit beperkte terrein pieren verdwijnen, is dat voor de «gelstand geen gevaar, dat dit wel het «val zou zijn, is gewoon onzin. Verder is het mij bekend, dat de- ilfde makelaar de gronden aan de olenlaan tot aan de zeedijk probeert kopen. Lezers, als dat allemaal door lat, zou het dorp rondom in de bor- ïn komen en waar blijft dan de leef- iarheid? Begrijpt U waarom West- irp sprak van „funest"? Nu reeds >opt geregeld een wachtman rond tog zonder laarzen) die erop toeziet of en geen misstappen begaat. Ik ben m geen geval tegen vogel- éscherming. Dat zie ik als een Texels elang, maar het moet niet te ver gaan. hoop, dat het verjongde bestuur van Seriand verkoop of verhuur zal afwij- "in. Dit nog: Kent U de dorpers? Meent en, als straks het dijkleger bij storm- loed wordt opgeroepen om de Een- rachtsdijk te verdedigen, dat zij dan 'erkelijk zullen komen? Vergeet het Baar, als hen dit laatste restje vrijheid 'ordt ontnomen. Hun antwoord zal jn: roep natuurmonumenten maar iet hun makelaar De mogelijkheid zit erin, dat een rotestvergadering wordt belegd. Alle •ewonere van dorp en omgeving zullen anwezig zijn, net als destijds in de •luftervallei bij de dijkkwestie. Want 'et gaat om een hoog goed, de vrijheid. Ik twijfel er niet aan, dat ook de 'Urgemeester dit beseft. De Cocksdorp meen ik, nog een deel van Texel. KI. Kalis, oud-dijkgraaf, De Cocksdorp NASCHRIFT REDACTIE Naar aanleiding van dit en andere Totesten maakten wij rond de recente nog op handen zijnde vergrotingen ^an de beschermde gebieden bij De cocksdorp enkele kanttekeningen, waarvoor wij naar het hoofdartikel herwijzen. grond aan natuurbeschermingsinstan ties meestal niet met publiciteit ge paard gaat. Een merkwaardige zaak eigenlijk: als in Den Burg of een ander dorp een stukje bouwgrond van een paar honderd vierkante meter van eigenaar verwisselt, wordt dat in de krant vaak uitvoerig uit de doeken ge daan, maar als tientallen hectaren grond door natuurbeschermende in stanties worden verworven, merkt men dat niet eerder dan nadat de beruchte bordjes zijn geplaatst. Wrevel Dit verklaart de wrevel in De Cocks dorp: men wordt herhaaldelijk voor een voldongen feit gesteld. Men zou ongetwijfeld meer begrip hebben voor de gebiedsuitbreiding van Natuurmo numenten en andere instellingen als deze tevoren zou worden bekend ge maakt en toegelicht. In het algemeen zijn de bedoelingen van de genoemde instanties zeer prij zenswaardig. Het behoud van Natuur gebieden is een belangrijke zaak. Wat niet wil zeggen, dat nooit fouten wor den gemaakt of zou worden overdreven. Wat de in de raadsvergadering aan de orde gestelde kwestie betreft, het volgende Het gaat hier om een stuk grond dat het „poldertje van Wassenaar" wofdt genoemd, hoewel dat niet de officiële benaming is. Het 15.895 ha. grote stuk is een deel van de Eier- landse polder, dat door een in 1938 gelegde zanddijk is afgescheiden De ze dijk, als werkverschaffingsproject uitgevoerd, werd om waterstaatkun digen redenen geprojecteerd. De nieuwe, nu in aanleg zijnde ver hoogde zeedijk volgt hetzelfde tra- cee. Er ontstaat dus een soortgelijke situatie als bij 't Horntje, dat door een Dèltadijk van de P.H. Polder is gescheiden en het zelf met een zee wering moet doen, die de helft lager is. Het poldertje Wassenaar was eigendom van de heer Van Waveren te Haarlem (noordelijk gedeelte) en mr H. Jochems uit Wassenaar. Staat Het poldertje is thans eigendom van de afdeling Natuurbescherming van Staatsbosbeheer, dus niet van Natuur monumenten. Staatsbosbeheer had voor het poldertje belangstelling, omdat het geschikt kan worden gemaakt als ver blijfplaats voor vogels die voor him voedsel op de slib velden van de Wad denzee zijn aangewezen en dus telkens op het land laag water moeten af wachten. Op het ogenblik strijken de vogelmassa's voor een deel neer op het bouwland van de Eendracht en de oos telijke strook van de Eierlandse pol der, waar zij niet onbelangrijke schade aanrichten. Staatsbosbeheer maakt het nu verworven gebied aan trekkelijk voor de vogels. Het oor spronkelijk gedeeltelijk zwarte gebied is ingezaaid met een speciaal gras mengsel. In het gebied zal de rust ge handhaafd blijven; er wordt geen land bouw bedreven Kunstmeststoffen en bestrijdingsmiddelen zullen er uiter aard evenmin worden toegepast. Het poldertje is in maart staatseigendom geworden. Het stuk is sindsdien niet meer vrij toegankelijk, maar dat was het als agrarisch gebied ook niet, zodat er wat dat betreft geen verandering is ont staan. De sportvisserij zal er evenmin door worden belemmerd, want de dij ken van het poldertje worden beheerd door Rijkswaterstaat en van die zijde vernamen wij, dat het niet de bedoe ling is de hengelaars te weren. Aan de andere kant van de zanddijk van 1938 ligt een oude natuurhistorisch interessante kreek, die eveneens door de Staat is aangekocht. De kreek met omgeving, 4.20 ha totaal, was ook eigendom van mr. Jochems. Instanties Op Texel blijkt men in het algemeen slecht op de hoogte te zijn van de „in stanties" die de diverse natuurgebieden veterschoenen reeds vanaf f 8,95 In de kleuren beige, geel, groen, goud, enz. Den Burg De Koog beheren. Verenigingen met zeer ver schillende doelstellingen zoals Monu mentenzorg en Natuurmonumenten worden zelfs door vooraanstaande Texelaars rustig door elkaar gehas peld. Ter vermijding van onaangename misverstanden is het goed kritiek, die voor Staatsbosbeheer is bedoeld, niet op het hoofd van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten te laten neerkomen. De verschillende in stellingen die op Texel natuurgrond beheren zijn: a. De Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland te Amsterdam, Herengracht 540. Het is een particuliere vereniging, die de meeste natuurreservaten aan de Oostzijde van het eiland bezit of beheert (De Schorren, Waalenburg, Djjk- manshuizen enz.) b. De afdeling Domeinbchecr van Staatsbos beheer, te Haarlem, Westerhoutpark 3. Dit is dus een overheidsinstelling, die op Texel o.m. De Muy, Westerduinen en De Geul beheert. c. Afdeling Natuurbescherming van Staats bosbeheer te Haarlem, Westerhoutpark 3. Deze afdeling beheert o.m. het 21.000 ha. grote Robbenreservaat en het poldertje Wassenaar. d. De Vereniging tot Bescherming van Vogels te Amsterdam, Herengracht 540, die op Texel 12 ha. bij De Petten bezit, die echter door Natuurmonumenten worden beheerd. Onderscheid moet dus worden gemaakt tussen beheerder en bezitter. Zo worden de Schorren door Natuurmonumenten ge pacht De (zee)sportvissers kunnen boven dien met enkele andere instanties te maken krijgen: 1. Rijkswaterstaat; 2. Besturen van de betreffende polders, die gemachtigd zijn hen de toegang tot de dijken te ontzeggen; 3. de Dienst der Domeinen te Alkmaar, die het buiten dijks gebied beheert, uitgezonderd de over het algemeen 100 meter brede strook, die onder beheer van de aan grenzende polder valt. Bij de polder Eierland is het buitendijks beheers gebied als gevolg van historische ont wikkelingen aanzienlijk groter. Omdat het laatste kritische woord over de „annexaties" van de laatste tijd nog wel niet zal zijn gevallen, heb ben wij de bovenstaande opsomming gegeven ter voorkoming van ingewik kelde misverstanden. Het is ook van belang in de dinsdag door ons aange roerde Pierenspitkwestie. Dit alles neemt niet weg, dat de ver ontrusting in De Cocksdorp begrijpe lijk en logisch is. Het dorp ligt temid den van een recreatiegebied met sterk groeiende betekenis. Het recreatie- facetplan laat ruimte voor een specta culaire ontwikkeling. Begriiüelijk, dat De Cocksdorpers het niet prettig vin den, dat er nu al „geen meter" vrije duinen meer is en dat men geneigd is de zin daarvan sterk te betwijfelen. Het afgezette gebied tussen vuurtoren en Krimslag wordt als belangrijke broedplaats beschouwd omdat het op Texel het enige gebied is, waar de Eidereend nog broedt. Verder zitten er velduilen, ransuilen en diverse weide vogels. De afsluiting geldt tot half juli. De Staat heeft door het gebied echter enkele wandelpaden uitgezet, mede naar aanleiding van eerder geuite kri- Het Mevrouw De Koning-Hulpcomité heeft zijn bankrekening bij de Raiffei- senbank te Den Burg opengesteld voor de ontvangst van bijdragen ten bate van de Stichting Collectieve Israël Aktie. Met deze aktie wordt een econo mische hulpactie ten bate van Israël beoogd. Voor deze actie staan voorts bij de verschillende bankinstellingen in Den Burg (de Raiffeisenbank de Amro- bank, de Middenstandsbank de Nuts- spaarbank) bussen opgesteld, waarin bijdragen kunnen worden gestort tij dens de openingsuren van de verschil lende banken. De bussen zullen 16 juni worden geleegd. Landelijk zijn reeds velerlei akties ontplooid. Reeds werd een bedrag van meer dan 8 miljoen bijeengebracht. De binnenkomende bedragen worden overgemaakt naar Geneve, vanwaar het geld doorgaat naar Israël. Verwacht wordt dat ook Texel bereid zal zijn zijn medeleven met Israël te tonen. Het bestuur van het Mevrouw De Koning Hulpcomité, Ds. W. A. Soesan, voorzitter G. A. Oskam, secretaris tiek. Of men terwille van een betrek kelijk klein aantal vogels een groot duingebied voor het publiek moet af sluiten, is een vraag, waarop men niet makkelijk ja of nee kan zeggen. Andere kant Als men de inspanningen van Staats bosbeheer voor de recreatie op Texel in het algemeen beschouwt, moet wor den geconstateerd, dat men bijzonder zegenrijk werk heeft gedaan. Tegen over de gebieden die men heeft afge sloten zijn er, die juist zijn ontsloten door de aanleg van tal van kostbare voorzieningen. Een sprekend voorbeeld zijn de Dennenbossen, die door steeds meer toeristen en Texelaars als een verrukkelijk recreatiegebied worden ontdekt. En dat is nog slechts het be gin, want bij de uitvoering van het recreatiefacetplan heeft men Staatsbos beheer een bijzonder kostbare taak toe gedacht, vooral in de omgeving van De Cocksdorp. „Maar als je tien mensen helpt en de elfde vermoordt, heb je tóch een misdaad begaan", werd ons gisteren door een Cocksdorper toege voegd. Het is een zinnetje, dat kenmer kend is voor het thans heersende on genoegen. Juist gerucht De geruchten dat Natuurmonumen ten de slikvelden Oostelijk van De Cocksdorp tracht te verwerven, berus ten op waarheid. Met de polder Eier land worden momenteel besprekingen gevoeiid. Van welingelichte zijde ver namen wij, dat de polder zich geen makkelijke onderhandelingspartner toont en het gebied alleen wil over dragen als de vrijheid zo weinig mo gelijk wordt belemmerd. Zo verlangt de polder, dat de afsluiting van het ge bied in ieder geval niet langer duurt dan tot 1 juni en dat een 60 meter bréde strook, gemeten vanuit de dijk- voet, altijd toegankelijk blijft. Ruimte Het is ook waar dat Staatsbosbeheer, afdeling Natuurbescherming, onder handelingen voert over aankoop van een strook grond, gelegen aan de Mo lenlaan tussen café Marinus tot aan het opslagterrein van de heer Westdorp, alsmede enkele kleinere stukjes, gele gen ten noodden ervan. Het nieuw te verwerven bezit (ca. 3 ha.) wil men aan de reeds beschermde Rogsloot toe voegen als een soort bufferzone. Om de rust in de Rogsloot te garanderen, wordt ook het bezit van de oevers noodzakelijk geaaht. Met vier eigenaren worden onderhandelingen gevoerd, die echter voorlopig nog wel niet tot over eenstemming zullen leiden. OVERDENKING Aan het einde van deze week moeten wij allen wel enorm dankbaar zijn, dat er geen derde wereldoorlog is uitge broken. Israël heeft getoond, dat het zijn eigen boontjes doppen kan. En toen kwam er voor het Westen de gelegen heid om politiek in te vullen wat mili tair veroverd was. In feite blijkt het Westen, de Sow jet-Unie incluis, voor een grotere oorlog in dit stadium nog niets te voelen. Intussen zal van deze hele ontwikke ling toch ook wel enige invloed uitgaan op de heersende gedachten over de ont wapening. Door de hopeloze strijd in Vietnam kregen voorstanders van alge hele ontwapening de laatste jaren steeds meer wind in de zeilen. Nu is echter gebleken, dat een goed uitgerust en goed getraind leger aan de politieke situatie ook nog wel eens belangrijke diensten kan bewijzen. Natuurlijk is de situatie in het Midden-Oosten hiermee nog lang niet opgelost. Er bestaat blijkbaar tussen die volken een geestelijke kortsluiting. De Israëli's gelden nog steeds als de vreemde indringers, die als een pest worden beschouwd voor de Arabische samenleving. En een oplossing van deze conflicten zal uiteraard langs heel andere wegen tot stand moeten komen. Maar nu deze blijkbaar geblokkeerd waren en men maar één hartstocht had, de tegenstander uit de weg te rui men, verheugt het ons bijzonder, dat deze opzet zo radicaal mislukt is. Uiteraard zal men nu een serieuze en menselijke aanpak van de conflicten niet langer uit de weg mogen gaan. Intussen is Israël ook weer sterker tot onze verbeelding gaan spreken in zijn bijzonderheid. Er liggen voor dit volk oude beloften van God, ons be waard in de Bijbel, die hun geldigheid nooit zullen verliezen. De Verlosser, Jezus Christus, is in hun midden geboren, 't Zal alleen nog zover moeten komen, dat zij als volk en als personen, hun hoop en hun ver wachting nu ook gaan bouwen op Hem. Daarin ligt het diepste en eigenlijke geheim van de weg naar de vrede toe, niet alleen voor Israël, maar voor de gehele wereld en voor iedereen. In Zijn naam zullen wij moeten en mogen ver der werken aan harmonische verhou dingen. T. S. van Leeuwen „Texel Toerist" zal het weekblad he ten, dat gedurende het hoogseizoen wekelijks in een oplage van minstens 3000 exemplaren zal worden uitgege ven. De acht pagina's tellende krant wil een nieuwsbron zijn voor de toeris ten op Texel, hoewel de initiatiefne mers de hoop koesteren dat ook veel Texelaars interesse zullen tonen. De krant zal telkens op zaterdag uitkomen en op „agressieve" wijze aan de man worden gebracht. Voor het colporteren heeft zich reeds een twintigtal personen gemeld. De verkoopprijs zal ongeveer 30 cent bedragen. Het redactionele gedeelte van de krant zal ongeveer de helft van de to tale papieroppervlakte beslaan. Hierin zal onder meer een weekagenda met toelichting worden opgenomen, zodat men een beeld krijgt van hetgeen de 'komende dagen op het eiland te bele ven valt. Verder zal worden gewezen op allerlei andere mogelijkheden voor vrijetijdsbesteding op Texel. In dat kader passen ook de artikelen die de redacteuren zullen schrijven over di verse aantrekkelijke plekjes op Texel. Ten gerieve van de sportvissers zullen telkens de eb- en vloedtijden voor de komende week worden vermeld. Een saaie indruk zal het geheel bepaald niet maken, want de artikelen zullen rijkelijk van foto's en tekeningen wor den voorzien. In stijl en opmaak zal het blad op de vakantie zijn afgestemd. Een vaste plaats is ingeruimd voor nieuws over beat op Texel. Hetgeen niet wil zeggen, dat het een tienerblad wordt. „TT" moet gelezen kunnen wor den door vakantiegangers van alle leeftijden", zeggen de redactieleden, „zonder in kleurloze neutraliteit te vervallen". De redactie bestaat uit de studenten Henk Bergman uit Amsterdam, Theun de Winter (Den Burg), en Jan Edward Craanen (Den Burg). Met het zakelijke gedeelte heeft Rudy Stork (Amster dam) zich belast. Vele Texelse midden standers, maar ook fabrikanten hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt advertentieruimte te reserveren, zodat een belangrijk deel van de zakelijke basis reeds is gelegd. De krant zal worden gedrukt bij de Texelse Cou rant, waar ook de redactie zitting heeft en waar men terecht kan voor het op geven van advertenties e.d. Mogen wij Uw BRUIDSTOILET verzorgen Vraag inlichtingen bij Modehuis MOERBEEK TESO ORGANISEERT BUSREISJES NAAR ALKMAAR, MARKEN EN VOLENDAM De N.V. TESO gaat met ingang van vrijdag 16 juni toeringcartrips organi seren naar Alkmaar, Marken en Vo- lendam. Het is de bedoeling de reisjes gedurende het gehele seizoen te hou den, telkens op vrijdag, 's Morgens vertrekt men om half negen vanuit De Koog en tien minuten later vanuit Den Burg. In de genoemde plaatsen bestaat gelegenheid tot het bezoeken van di verse bezienswaardigheden. Te Alk maar wordt een kijkje genomen op de kaasmarkt. Met de boot van half zes gaat het weer terug naar Texel. De deelnemerskosten per persoon bedra gen 7,50, waarbij de kosten van het bootvervoer zijn inbegrepen. Alleen de lunch 's middags moet zelf bekostigd worden. Voor kinderen tot tien jaar bedraagt het tarief ƒ3,Men kan voor het reisje boeken bij de VW- kantoren. TESO organiseert deze dag trips om tot een gunstiger exploitatie van het busbedrijf te komen. Verwacht wordt dat er van de zijde van de toe risten veel belangstelling zal bestaan, temeer daar de kosten niet bijzonder hoog zijn.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1