V€t\CCtop Wat De NMB alleen een bank voor zakenlieden? „Eens komt het geluk" landbouw en VEETEELTC >Hn (.foninar» De bank waar ook zich thuisvoelt! rubriek voor rèfoiiuu*- HOUT FRANS ZEGEL OPREIS Feuilleton: TV IVEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 9 JUNI 1967 THEORIE EN PRAKTIJK In allerlei gesprekken bemerk je tel lens weer, dat bij landbouwers nog leel dikwijls de gedachte opwelt: „Die andbouwvoorliahters hebben gemak kelijk praten, maar ze moesten het zelf iens doen". Ik bemerkte dat de laatste jjd weer een paar keer. Het betrof ipeciaal onze wenken voor een goede roederwinning. In die wenken wordt al eens gesproken over het streven ie veldperiode zo kort mogelijk te ma ten. Dat geldt voor het maken van een 'oordroogkuil, maar evenzeer voor het naken van hooi. We schreven over het «lang van het droog maaien van gras, lat voor hooi of kuilgras is bestemd, >ver de voorkeur om het gras te laten naaikneuzen als het droog is en liefst iog in de namiddag. Men heeft het niet altijd in de hand Ik zou de geïrriteerdheid kunnen jegrijpen als wij met onze wenken de indruk zouden wekken, dat iedereen altijd de mogelijkheid heeft om onder deale omstandigheden te werken. Ge lukkig weten we heel goed, dat dit niet 10 is. Als het alle dagen praktisch regent of zwaar dauwt, is het onmogelijk om het gras altijd droog te maaien. De be- ilissing om niet langer te wachten met naaien is dan vaak belangrijker dan iet bezwaar om het gras enigszins nat te maaien. Als de weersomstandigheden zijn, ioals ze de laatste wéken meermalen zijn geweest, moet gras voor een voor- droogkuil wel eens een week of langer op het veld liggen om de gewenste droogte van het materiaal te krijgen. Als er een hele week praktisch geen is, waarop het volkomen droog is, moet het maaikneuzen van het gras wel eens plaats hebben op een moment, dat het gras te nat is. Als de loonwer ker tot over de oren in het werk zit, dan kan van hem niet worden ver langd, dat het werk alleen in de na middag en met zonnig weer gebeurt. In voorlichting het ideale Naar ik meen, zullen de meeste Texelse agrariërs wel van mij willen aannemen, dat ik heus wel op de hoog te ben van deze moeilijkheden. Dat heeft de tijd, dat ik zelf op de boerderij werkzaam was en 27 jaar praktijk bij de landbouwvoorlichting mij werkelijk wel geleerd. In de voorlichting gaat het er echter om de wegen te wijzen, die het beste zijn en een goede boer zal dan moeten proberen om die goede wegen, die hij zelf voor een groot gedeelte ook al kent, zo goed mogelijk te gaan. Maar ik ben er goed van overtuigd, dat in plaats van de goede wegen meermalen gebruik zal gemaakt moeten worden van een weg, die wat minder vlot naar CONSERVERINGS-VERF VOOR IN DE WONINGBOUW BUNGALOWBOUW LUXERE HOUTBOUW geeft fleur!li OUDESCHILD het doel voert. En één van de kenmer ken van een goede boer is, dat telkens weer blijkt, dat hij die minder goede wegen ook weet te vinden. Als er bij mij soms oök wel eens sprake is van een zekere geïrriteerdheid, dan is dat niet, omdat een boer in bepaalde om standigheden een minder goede weg bewandelt, maar omdat het nog telkens voorkomt, dat men goede mogelijkhe den, die op een moment aanwezig zijn, niet benut. KORTE WENKEN De kosten voor het ventileren van hooi bestaan in de eerste plaats uit de jaarlijkse kosten van de installatie. Dus afschrijving, rente en onderhoud. Of men het apparaat niet of wel ge bruikt, maakt voor deze kosten maar zeer weinig uit. Een kostenpost, die de boer wel in de hand heeft zijn de stroomkosten. Hoe meer men draait, hoe hoger de stroomrekening van de T.E.M. wordt. Toch moet het als ver keerde zuinigheid worden beschouwd als het eerste streven is de stroomkos ten laag te houden. De installatie be antwoordt pas aan haar doel als U er een goed gebruik van maakt. En dat betekent vooral in de eerste dagen zeer veel draaien. Wordt het hooi vrij zwaar ingeschuurd, dan kan het nodig zijn om de eerste dagen 24 uur in een etmaal te draaien. Kweek, die aan de slootkanten 'groeit, kunt U goed bestrijden met Dalapon. Deze stof wordt door de plant opgenomen en brengt de kweek op deze wijze tot afsterving. Vooral als U hier bij ook de strook dirékt langs de sloot, dus een breedte van V* - 1 meter be trekt, kan dit een belangrijk middel zijn om het indringen van kweek uit de slootkanten tegen te gaan. Op dit moment kunnen we op verschillende percelen bieen en aardappelen waar nemen, dat dit indringen van kweek echt geen denkbeeldige zaak is. Ook al hebt U dit voorjaar een flinke stikstofbemesting op het gras land gegeven, mag U niet aannemen, dat de zaak hiermee in orde is. Als 't met de regenval zo blijft als dit voor jaar het geval is geweest, kunt U in juni een goed effëkt van de stikstof verwachten. Weliswaar iets minder dan in de maand mei, maar in de volgende maanden wordt dit alleen maar min der. Het spreekwoord, dat men het ijzer moet smeden als het heet is, bete kent voor een veehouder ook, dat er stikstof moet worden gestrooid als er resultaat van kan worden verwacht. Kan men het gras goed gebruiken, dan is voor beweiding een gift van 300 kg. kalkammon per ha. goed verantwoord. Voor maaien mag dit ook nu nog wel 400 - 500 kg. kalkammon per ha. zijn. In het grasland staan hier en daar nog flinke bossen zuring. Door boeren- ogen gezien is dit zeker geen sieraad in de wei. Ze zijn goed te bestrijden met de groeistof MCPP, het middel, dat vooral gebruikt wordt voor de be strijding van muur. Voor ridderzuring neemt men P/s maal de concentratie, die voor muur is opgegeven. De bestrijding van het onkruid in bieten het Pyramin is over het alge meen goed gelukt. Men kan van de werking van Pyramin nog enige tijd profiteren als de grond niet te diep wordt bewerkt. Vindt U het dus nodig om te schoffelen, dan is het gewenst dit oppervlakkig te doen. Van afwijkende plekken in gewas sen stelt U ons toch even op de hoogte? Het is best mogelijk, dat wij U voor dit jaar geen middel aan de hand kunnen doen om de kwaal te verhelpen. Maar er is wel een goede kans, dat we U aanwijzingen kunnen geven, waardoor U die afwijkingen in een volgend jaar niet behoeft te nemen. CARBOVIT tegen maag- en darmstoornissen. HUGOLIN (reukloos) I ter voorkoming van muggebeten. Vriendenkring Texel LEDEN WERVEN MET SUIKERZAKJES De vereniging „Vriendenkring Texel" wil haar strijdbaarheid vergroten door een ledenwerfactie. Men wil de aan dacht van de op Texel verblijvende toeristen op het werk van de Vrienden kring richten met behulp van speciaal bedrukte suikerzakjes. Het bestuur heeft de eigenaars van de Texelse horecabedrijven benaderd met het ver zoek de zakjes a 7 gram voor '18, tot 20,per 1000 te kopen en ze ge durende korte of langere tijd bij de koffie te geven. Ook andere belang stellenden kunnen de zakjes bestellen, telefonisch bij de penningmeester (020) 55066. AANGETROFFEN RIJWIELEN In de maand mei werden op Texel de volgende rijwielen aangetroffen: Op 12 mei een Germaan, sportmodel kl. blauw, blauw/wit zadel, velgrem- men, geen jasbeschermer en defecte kettingkast; 1 juni Gazelle, sportmodel, kl. blauw, spatborden grijs, zadel grijs, licht com pleet, blauw metalen 'kettingkast, velg- remmen, versnelling, voorwiel verbo gen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot 5 juni 1967 Gevonden te Den Burg blauwgrijs cn don kergrijze damessjaal, katoen; plastic speelgoed- bootje; rechter gummilaars; haarkrulset Philips; plastic étui inh koperen borsteltje en bougiesleuteltje; bromfiets- of scooterkop lamp van Duits fabrikaat. Verloren te Den Burg: zwarte lederen damesportemonnee, knipsluiting, inh. plm. ƒ3,50, buskaart en foto'tjes; damesbril met beigebruin montuur in groene plastic étui; herenpolshorloge, rond, merk onbekend, met datum, zwart nylon bandje; herenpolshorloge, rond, goud, met zwart lederen bandje; wit meisjesjack; Ronson Varaflame gasaansteker; verrekijker in lichtbruine lederen koker met plastic lensdoppen; groene sjaal met blauw gemclecrdc wol; blauwe zwembroek en geel gestreepte badhanddoek, zwarte skai knippor- lemonnee inh. 4 guldens en wat kleingeld; rond damespolshorloge, double, merk Can- dino, zwart gevlochten bandje; zijden sjaal blauw met grijs; bruine portemonnee inh. o.a. visacte, sleutel van een koffer en rekening cn geldsbedrag ad ƒ100,verzekeringsbewijs bromfiets, bruin suède jasje met zwarte sjaal, zwarte portemonnee, knip- en drukknoop sluiting inh. plm. ƒ25,cn papiertje met adres; herenbril met donker montuur; ball point merk ballograaf; km-teller rijwiel. Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7. IU. ILLULUaV VV UU .j,;A Brla... laiar. balie* ,a..l.o«14Ud aan iradaktla'^O VOOR WAT HOORT WAT? Met veel belangstelling las ik enige tijd geleden Uw verslag van de toe spraak, die pater S. Jelsma hield op de 'kerkedag te Den Burg. Ik vraag mij af: hoe kan men in de wereld vrede en eensgezindheid verwachten, daar er m.i. veel meer Hitlers (diktators) dan b.v. Kennedy's (mensen die voor vrede en 'gerechtigheid opkomen) zijn? Zie maar naar Griekenland, Spanje, Viet nam en Amerika. Waar de dictatuur hoogtij viert, moet het christendom wijken en zolang het kapitaal met al zijn concessies aan de kop blijft, zonder zich om de mensheid te bekommeren, kunnen er nog honderd paters toe spraken houden, maar er zal daardoor in de wereld niets veranderen. Want God èn de Mammon dienen, is uitge sloten. Zien we het niet dagelijks om ons heen? In Amsterdam slaan de no zems elkaar knodk out. In hoeveel ge zinnen is er ellende en verdriet, echt scheiding, haat nijd en afgunst? En. hoeveel burenruzies zijn er niet. Niet allen komen ze in ide publiciteit zoals de ruzie, die op Texel in de Veen heeft plaatsgehad. En wat zien we hier weer? Het wordt één groot afschuifsysteem. De schuldigen erkennen geen schuld. Zo gaat het in het klein; zo gaat het in het groot. Is het feit, dat ze weini gen de komst van Christus en zijn boodschap begrijpen hier de oorzaak van? Liefde? Jazeker! Maar aanvaardt eerst Hem, dan openbaart hij zich in ieder die dat doet en geeft de mens geen hooivork om toe te slaan, maar een helpende hand en een tegemoet komende houding. Zo is de familie Eelman van „Nieuw Leven" geïnspireerd, die het Evangelie uitdraagt, in woord en daad. Jammer is het dat de gemeente deze mensen niet als zodanig erkent en weet, dat, waar hulp nodig was, Nan Eelman altijd present was. Toen deze geboren en getogen Texelaars langs de officiële weg de gemeente verzochten een huisje voor hun oude dag te mogen bouwen, werden ze gedwarsboomd Waarom? Is het afgunst omdat deze man rijk is met de wetenschap dat hij het eigendom is van zijn Heer en Heiland? Moest hij daarom naar „De Vluchtheuvel", een soort kippenhok? Of moest hij boeten omdat zijn schoonzoon kans zag zonder vergunning zichzelf en zijn gezin aan een woning te helpen? Kom heren, toont U niet langer klein, maar laat van U gezegd kunnen worden (zoals de heer C. H. Roeper onlangs in deze krant gewaagde van de tegemoetko mende houding van de heer Eelman): door de tegemoetkomende houding van B. en W. kon de familie N Eelman haar vluchtheuvel verlaten en haar ideaal verwezenlijken. Laat Christus Uw stuurman zijn. Dan gaat alles ge makkelijker en wordt er onderling minder verdriet toegebracht. Wat ge daan wordt uit liefde tot Jezus, dat houdt zijn waarde en zal blijven be staan. L. Stolk-Dudink, Slikkerveer. NASCHRIFT REDAKTIE: De wijze waarop hier de belangen van een bouwlustige Texelaar in de aandacht van de plaatselijke overheid worden aanbevolen, is zeer merkwaar dig en dat is dan heel voorzichtig uit gedrukt. Het is mogelijk, dat men door een voorbeeldige levenswijze bij de Allerhoogste bepaalde voorrechten kan verwerven, bij onze gemeente kan dat niet en dat is maar goed ook. Bij het verlenen van bouwvergunningen wordt nagegaan of aan de diverse nauwkeu rig omschreven voorschriften is vol daan. Als dat niet het 'geval is, mag er niet worden gebouwd, ongeacht de persoon in kwestie. Het zou een mooie boel worden als het anders was: prece denten en daaruit voortvloeiende ru zies, waarmee de schrijfster vast nog minder gelukkig zou zijn. door Henk van Heeswijk 4. Hij keek haar na, terwijl ze, on danks haar flinke postuur, met lichte tred naar de tapkast liep en met een handige slag achter elkaar de glazen vulde met het goudgele vocht. Eigen aardig, dacht de jongeman, dat ze hier alleen bedient. Zou ze niet getrouwd zijn? Of weduwe misschien? In ieder geval was er geen man in huis, want ze had immers iemand nodig om het werk te doen in de woning, karweitjes, die zij als vrouw niet kon verrichten. Het was hem vreemd te moede. De gehele dag had hij over het eiland ge zworven en nergens werk kunnen vin den en thans werd het hem hier zij het dan ook onder voorbehoud in zekere zin in de schoot geworpen. Maar wat voor werk! Inwendig moest hij lachen en keek naar de waardin, die handig tussen de mannen doorliep met een blad met glazen bier. Dan zou hij in haar plaats de gevraagde dranken moeten tappen en brengen. Dan zou hij met de vissers een praatje moeten ma ken over het weer en de vangst, 't Zou wat worden. Hij had niet 't minste ver stand van vis. Wist amper het verschil tussen kabeljauw en schelvis. Dan zou men roepen: „Aanneme, Geert, een pilsie!" Hij schoot in een lach om het humoristische van het geval. Blonde Nel, die haar bestelling had afgeleverd en juist naar hem toeging met de resterende twee glazen, die ze op het blad had, zag hem lachen. Ze zette een glas bier voor hem neer en ging weer zitten op de stoel tegenover hem, terwijl ze het laatste glas voor zichzelf hield. Met de handen onder de kin en een spottende blik in haar ogen zag ze hem aan. „Waarom lachte je zoeven?" vroeg ze, terwijl ze hem scherp opnam. „Omdat ik U zoeven zag lopen met dat bier en toen dacht ik mezelf een ogenblik in Uw plaats. Dat leek me zo vreemd". „En een kellner dan?" „Ja, dat is zo. Maar ik vrees, dat ik niet voor kellner in de wieg gelegd ben. 't Is de vraag, of 't mij zo handig zal afgaan als U". „Alle begin is moeilijk, maar het be rust alleen maar op routine. En de klanten zien hier niet zo nauw als in Carlton in Amsterdam. En wat jouw vrees betreft ten opzichte van het feit, of je al dan niet voor kellner bent ge boren, doet niets terzake. En zijn zo veel mensen, die heel wat anders wor den, dan ze oorspronkelijk van plan waren. Ik had tien jaren gelegen even min kunnen dromen, dat ik thans waardin zou zijn. En toch heb ik op het ogenblik de drukste zaak van Skil. Maar apropos. Je glas staat voor je. Hoe denk je er over?" Ze keek hem met een lachende, on deugende blik aan. De jongeman staarde in gedachten naar het glas met z'n goudgele inhoud. Wat kon het hem ook feitelijk schelen? En iper slot van rekening moest hij toch onderdak hebben voor de nacht. De prijs was niet duur. Vooruit, het zou wel niet lekker smaken, maar dat ene glas zou hem ook geen kwaad doen. Resoluut nam hij het op en keek haar eveneens lachend aan. „Top!" zei hij. „Aangenomen. Ik zwicht. Maar als ik later een dronk aard word, dan is het jouw schuld. Prosit!" „Proost". Ze stootten de glazen tegen elkaar en met snelle teugen dronk hij het glas léék, zij het dan ook met een vies gezicht. Een daverend gelach ging er in de zaal op. Verstoord keek hij om zich heen en hij bemerkte, dat aller blikken op hen beiden waren gevestigd. „Zie je wel, jongens", zei Nel, over moedig lachend, „dat mijnheer nog wel wat anders lust dan melk? Hij kan ze nog beter verslaan dan jij, Aris, hij 'drinkt je finaal van de sokken!" De mannen lachten nog luid na over de malle grimassen, die de jongeman gemaakt had tijdens het bierdrinken. Hij lachte maar wat mee en om de nare smaak weg te krijgen, stak hij een si garet op en begon verwoed te roken. „Ik dacht, dat je me voor de gek hield, toen je zei, dat je nog nooit bier had gedronken, maar aan de manier, hoe je het dronk, zag ik wel, dat je de waarheid sprak". „Ik ben niet gewend om te liegen", antwoordde hij nors, want hij besefte nu pas, dat ze haar klanten vermaakte, ten koste van hem en dat stond hem tegen. „Dat doet me plezier. Maar vertel me je naam eens. Ik weet niet eens, hoe je heet". „Noem me maar Geert. Hoe ik meer heet, doet er voorlopig niet toe. En als U er geen bezwaar tegen maakt, zou ik nu wel graag naar bed gaan". „Moet je nog géén glas bier hebben?" vroeg ze olijk. Z'n gezicht verduisterde. „Ik meen, dat er gesproken was van één glas bier en. „Al goed, hoor!" 6uste ze lachend, „ik wilde je alleaen maar plagen. Hoe oud ben je eigenlijk, Geert?" „Hoe oud? Wat geeft dat nu? Mis schien 25, misschien ouder, 't doet er niet toe". Nel haalde de schouders op. „Erg vriendelijk ben je nu juist niet". „In ieder geval heb ik voor heden m'n belofte gestand gedaan. En nu wil ik graag gaan slapen". „Goed. Ga maar mee, dan zal ik je bed wijzen. Morgenochtend zul je wel in een betere stemming verkeren". HOOFDSTUK II „Je bent een gevaarlijk vrouwtje" Die nacht sliepen twee mensen dicht bij elkander, slechts door een kamer wand gescheiden en ieder had z'n eigen gedachten voor ze gingen slapen. Geert was meteen naar bed gegaan en viel in een onrustige sluimering, tel kens wakker schrikkend, niet in staat zijnde in een diepe slaap te geraken. Hij had hoofdpijn gekregen waarschijn lijk door het, hem ongewone, glas bier. En hij weet het ook daaraan, dat hij niet de slaap kon vatten. Geregeld moest hij denken aan de stoere, blozen de waardin en het aanbod, dat ze hem gedaan had om bij haar in dienst te komen. Tot zijn grote verwondering moest hij zichzelf bekennen, dat ze een vreemde indruk op hem had gemaakt. De stille, stugge bankwerker, die in z'n leven weinig met vrouwen in aanra king was geweest, onderging een ge waarwording, die hij niet goed kon verklaren en hij schreef het toe aan de drank, die hij in zekere zin tegen wil en dank had gebruikt. Daarom schreef hij dat vreemde gevoel aan het glas bier toe. Onrustig wentelde hij zich keer op keer in het grote zachte bed, tot hij, kort voor de morgen, eindelijk in een kalme slaap viel, waaruit hij ontwaakte, toen de zon al een flink eind boven de horizon stond. Ook Blonde Nel, die kort na slui tingsuur zich ter ruste had begeven, lag lange tijd te denken aan de gast, die zo onverwachts en zo eigenaardig in haar huis was gekomen en gebleven. Ondanks z'n terughoudendheid had ze een stille sympathie voor hem opgevat en in haar slaapkamer zag ze in ge dachten telkens weer het donkere jon gensgezicht voor zich Ze was er vast van overtuigd, dat ze hem gebruiken kon in de zaak; het alleenzijn beviel haar slecht en ze verheugde er zich al op, dat ze iemand in huis zou hebben die al die werkzaamheden zou kunnen verrichten, waartoe zij als vrouw niet in staat was. Het huis moest hoognodig opgeknapt worden en als zij daarvoor een schilder uit Den Burg moest laten komen, werd dat te duur. En deze jon geman leek haar wel handig genoeg toe •om dergelijk werk te verrichten. In ge dachten somde ze de verschillende kar weitjes op, die noodzakelijk waren en daarbij viel ze in slaap. (Wordt vervolgd) NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Er is een tijd dat het meisje vóór zaken gaat. Een moderne bank als de NMB heeft daar alle begrip voor. Daarom is de NMB óók de bank voor jonge mensen die op een aantrekkelijke manier sparen willen. Voor iedereen heeft de NMB een persoon lijke service. Daarom voelen zoveel men sen zich thuis bij de NMB.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 5