Nederlander is niet werkschuw maar zoekt passend werk {it .vitaal BRIGADIER PIET EN! DE SPORTCOMPUTER (assette FII.MNIEUWS Ondanks werkloosheid moeilijk arbeiders te krijgen NUTSSPAARBANK PI Door de stijgende werkloosheid in ons land is de arbeidsmarkt niet meer overspannen te noemen en toch hoort men klachten van bedrijven, die ar beiders zoeken, dat zij deze niet kunnen aantrekken. Zo op het oog lijkt dit bijzonder merkwaardige situatie en velen denken dadelijk, dat dit nu een voortvloeisel is van onze mooie sociale wetten, die werkloos geworden arbeiders geruime tijd een fraaie uitkering garandeert. „Natuurlijk ontvan- gen ze hun geld liever zonder er voor te werken!" redeneert men al gauw. dergelijke sociale voorzieningen werken de arbeidsschuwheid in de hand!" Wie zich echter in deze materie verdiept, komt al spoedig tot de ontdek- 'dng, dat de Nederlandse werker zekker niet arbeidsschuw is, ook al krijgt <iij bij werkloosheid een redelijke uitkering. Natuurlijk zijn er altijd enkele uitzonderingen, maar die bevestigen in dit geval de regel niet. De werkers, die jarenlang hun arbeid vakmensen vrij hoog ligt en een groot deel van hen al een aanzienlijk aantal dienstjaren bij de oude werkgever heeft. Zolang de kans nog niet hele maal verkeken is, blijven zij graag :bben verrioht en daarvoor een be iald loon ontvingen, zijn daar ook aar gaan leven en het mindere dat zij u als uitkering ontvangen, wordt wel egelijk door hen gevoeld als een te- art en vrijwel allen zouden graag eer voor hun oude volledige loon jan werken. Wat is dan de reden, dat men hier en aar moeite heeft met het aantrekken arbeidskrachten. Twee recente x»rbeelden geven wel een duidelijk eeld van de factoren, die een rol spe- n en 'die de achtergrond vormen van it ogenschijnlijk zo merkwaardige «schijnsel. Textiel Ten eerste hebben we dan het pro- leem, waarmee het Almelose textiel- incern „Ten Cate" tobt. Dit bedrijf eeft een flink aantal textielarbeiders odig en kan deze in weerwil van alle ervmgsoamagnes niet aantrekken, al zijn er. zoals bekend in Twente eel ontslagen in de textielindustrie vallen. Bij informatie blijkt dat de volgende ictoren een rol spelen. Een groot deel m de arbeiders, die ontslag werd angezegd, werkt nog in de afloop- ;rmijn in het oude bedrijf. De ontslag- irmijnen variëren al naar gelang het intal dienstjaren van de arbeiders. mensen die weliswaar ontslag is angezegd en die normaal gesproken innenkort op straat zouden komen te aan, voelen er weinig voor nu reeds ij hun oude werkgever te verdwijnen, n elders een andere betrekking aan nemen, temeer daar het oude bedrijf iet verdwijnt, doch slechts het perso- eelsbestand inkrimpt. Ook deze arbei- ers weten, dat er op diverse manieren •ordt getracht de positie van de tex- elindustrie te verbeteren en het feit, at er inmiddels een aantal arbeiders, at aanvankelijk ontslag was aange- egd, medegedeeld is dat zij toch kun- en blijven, heeft velen nieuwe hoop egeven. dat er misschien toch niets an het ontslag zal komen. Deze men- n hopen, dat zij zonder meer bij hun ude werkgever kunnen blijven wer- ten. Wie nu een andere betrekking anneemt, loopt het risico dat hij voor- oed uit zijn oude werkkring ver fijnt. Werk in omgeving De meeste ontslagen in Twente vie- in Enschede. De arbeiders wonen eelal in Enschede of naaste omgeving n natuurlijk willen ze allemaal graag reer werk vinden in hun omgeving, laan ze echter, zoals in het bovenge- oemde geval werken in Almelo of lijverdal, dan betekent dit, dat zij hun erk krijgen op een afstand van twin- ig tot dertig kilometer van hun woon- laats, hetgeen „penJdelen" met busjes etekent. Het is daarom begrijpelijk, at een groot aantal van de ontslagen extielarbeiders liever voorlopig nog ven de kat uit de boom kijkt en de oekomstige ontwikkeling afwacht, ant velen vermoeden en verwachten, at zij waarschijnlijk hun oude posities eer kunnen innemen. En dat is ten- lotte het liefste dat zij doen zéker aan- ezien de gemiddelde leeftijd van deze voor hun oude werkgever beschikbaar. Hero In Breda heeft de Hero-conserven- fabriek eveneens problemen met het aantrekken van personeel en dat ter wijl Breda en omgeving niet minder dan ongeveer 900 werklozen telt. Hero zal genoodzaakt zijn Spaanse werk krachten aan te trekken, omdat er on voldoende animo onder Nederlanders bestaat om bij Hero te gaan werken. Ook dit klinkt weer vreemd in de oren, maar ook hier zijn er zeer gron dige redenen voor de werklozen om op deze aanbieding niet in te gaan. Een groot deel van de werklozen in Breda en omgeving bestaat uit metaalbewer kers en bouwvakkers. Deze mensen verdienen normaal als vakman 'n goed loon en trekken momenteel een dien overeenkomstige uitkering. Wat Hero op het ogenblik heeft te bieden is seizoenwerk voor ongeschool den, dat uiteraard dienovereenkomstig betaalt. Een groot deel van de werk loze metaalbewerkers en bouwvakkers zou werkend in dit bedrijf een loon verdienen dat lager ligt dan hun uitke ring van de WW. 'Bovendien is het werk dat hij niet ligt en daarnaast is het slechts seizoenwerk. Aan het eind van het seizoen zullen ze weer worden ontslagen, maar dan komen ze wat de werkloosheidsuitkering betreft op zo veel procent van hun laatstgenoten loon te staan, waardoor ze veel minder gaan ontvangen dan ze nu krijgen. Bo vendien is het bij Hero nodig, dat er ook op zaterdag en zondag wordt ge werkt, aangezien de in het seizoen aan gevoerde groenten en fruit, niet 'n heel weekend lang kunnen blijven liggen. Uiteraard allemaal heel grote nadelen, waardoor vrijwel geen liefhebbers voor dit werk in Breda en naaste omgeving zijn te vinden. .♦Passend" Trouwens de mensen, die er niets voor voelen om dit werk te accepteren hebben in de meeste gevallen de wet ook nog op hun hand. Wie WW of WWV krijgt, behoeft slechts „passende" arbeid is nog in zekere zin omlijnd. Er wordt o.a. gekeken naar het loon en het nieuwe loon mag niet te zeer in on gunstige zin van het oude afwijken. Maar ook het niveau van het werk speelt een rol. Een vakman in de bouw of metaalindustrie behoeft geen werk als ongeschoolde te Recepteren. Al deze factoren spelen over het ge hele land een belangrijke rol, aange zien de uitkeringen goed zijn en men bovendien algemeen verwacht, dat de uitgebreide werkloosheid slechts een tijdelijk verschijnsel is. In dat geval wachten de werkers liever even af, tot zich nieuwe gunstige mogelijkheden voordoen, om een passende werkkring te vinlden. Xjct BfUlO - k«IUn •vêntvoerMBAald d» radattl* 'CrX.' OPSLAGPLAATS GASFLESSEN Naar mij ter ore is gekomen zou in de nabijheid van enige woonhuizen een opslagplaats van (gevulde) gasflessen worden ingericht. Hoewel volgens het raadsverslag de hinderwetprocedure werd nageleefd en geen bouwvergun ning nodig is, omdat de flessen in de open lucht zullen worden opgeslagen, komt het mij voor, dat hier uitsluitend op grond van de letter maar niet naar de geest wordt gehandeld. Er kan nu wel worden opgemerkt, dat men hier mede niets te maken heeft, maar zal oök hier weer het bekende en nog steeds zeer rake spreekwoord „Als het kalf verdronken is, dempt men de put" van toepassing moeten zijn? De ont ploffing van flessen gas in de open lucht kan niet alleen materiële schade veroorzaken maar ook is de mogelijk heid groot, dat slachtoffers vallen. Na dergelijke ongevallen wordt dan wel een ernstig onderzoek ingesteld naar de oorzaak en de eventuele schuldvraag, maar daarmede is men strafrechtelijk van zijn verantwoording cif. Er is echter ook nog de morele verplichting om bij mogelijke ge vaarlijke situaties de nodige voor zorgsmaatregelen te nemen. Helaas blijkt in de praktijk meer en meer, dat daaraan nog wel het een en ander ha pert. Om slechts enkele gevallen uit de vele te noemen wordt gewezen op het dodelijke ongeval in Arnhem bij een kruispunt door onjuiste afstelling van de verkeerslichten, alsmede bij een spoorwegkruising bij Breukelen waar bij mistkans niet tijdig de nodige voor zorgsmaatregelen werden getroffen Door de gebeurtenissen, die dagelijks veel van onze aandacht opeisen, wordt vaak te weinig aandacht besteed aan eigen omgeving en zijn naar verhou ding kleine, echter voor betrokke nen droevige voorvallen weer spoedig in het vergeetboek geraakt. Onlangs hebben wij in de Texelse Courant nog kunnen lezen over de ern stige gevolgen van luilak-viering, het clandestien kamperen, te grote snelheid op de wegen, voorvallen waaraan wei nig te doen zou zijn door personeels gebrek bij de politie. Als dit inderdaad juist is. dan wordt het de hoogste tijd, dat alle aandacht wordt besteed aan het voorkómen van dergelijke voorvallen door treffende maatregelen. Een daarvan is uiteraard, dat de po litie de handen geheel vrij heeft en zich niet behoeft bezig te houden o.a. met onderzoek aan een mogelijke ont ploffing op een gasopslagplaats, waar voor toestemming werd verleend. A. J. de Graaf, Den Haag. t- TARVO OP TAFEL - GEZONDHEID IN HUIS1 ALTIJD IN DE ORIGINELE VERPAKKING mms i COPYRIGHT STUDIO AVAN INGEKOMEN PERSONEN Carry Roelofs, van Amsterdam, Kijkduinstraat 85 III naar Den Hoorn, H 77; Jacobus Bakker, met echtgenote, van Arnhem, Wichard van Pontlaan 243 naar Den Burg, Wagemakerstraat 12. VERTROKKEN PERSONEN Johanna C. de Bloois, van C 34b naar Bergen NH., Breelaan 53; Grietje van der Star, van Den Burg, B 54 naar Haastrecht, Jan van Arkelstraat 2. SIMAVI-COLLECTE De Simavi-collecte, die 3-8 april gehouden is (voor medische hulp in Tropenland) heeft op ons eiland ƒ1010,opgebracht 12 Dikke Kobus ging vol zelfvertrou wen aan het oefenen. „Het voetbalspel al me niet veel moeilijkheden in de weg leggen", beweerde hij blufferig. .AJs de mysterieuze krachten in de »port eenmaal bij een mens aan de dag reden, dan draait-ie voor een simpel spelletje voetbal zijn hand niet meer cm. Wat moet ik jullie nou even laten ïen?" „Zet eerst die alpinopet maar eens >P", zei de smid droogjes. „Daar zitten le koperen contacten in verborgen, waarmee dr. Yokito stroomstootjes aan ouw hersens meedeelt". „Het is een mooie uitvinding" zei tobus. „Maar toch kun je mij niet wiesmaken, Verholen, dat 'het alleen le machine van dr. Yokito is. Ik heb er eel over nagedacht, en wil je nou mijn lening eris horen? Machines kennen héél mooie dingen, maar zonder de mens bennen ze niks. Zonder de mens is het dood spul. Pas de mens geeft waarde an zo'n machine en zo'n mens ben ik. Mijn ogen, mijn voeten en spie ren motten het tenslotte doen. Veyle- noord zal nog opkieken als ze me bezig zien. Misschien kopen ze me wel...." „Laat dan eerst maar eens zien wat je kunt", zei de smid. „Doctor Yokito heeft de computer al ingeschakeld. Klaar.Daar gaat-ie dan!" De smid gooide nu een voetbal op, een echte binnen- en buitenbal maat 5, en nu 'kan men zeggen wat men wil, maar de sportcomputer van dr. Yokito was werkelijk tot wonderen in staat. Dat vonden Kid Sucker en Wladimir Kotsof ook, die buiten met hun neus tegen de ruiten gedrukt stonden. Tel kens gooide de smid een moeilijke bal op en dan kopte Kobus die bal met een slim tikje naar zijn voet. Dan nam hij de bal ineens „op de slof" en kickte een benzineblik om, dat daar express was neergezet. En elke keer was het raak! „Die kerel schopt even gemakkelijk links als rechts!!" steunde Kid Sucker. „En kijk eens hoe bliksemsnel en weergaloos handig hij tussen aambeeld en werkbank doordribbelt", piepte Wladimir. „En dat allemaal door die sportcomputer, die ik voor de eer en de glorie van mijn land in de wacht moet slepen!" „Of ik voor het mijne...." gromde Kid Sucker. „Kom mee, Wladimir. We gaan. We hebben genoeg gezien". En daar gingen ze, die twee, nog steeds vermomd als keurige Engelsman met een keurig zoontje. alles voor Baby's huidje STOFVRIJ AFGESLOTEN OPENINGSTIJDEN OPENBARE BIBLIOTHEEK De openingstijden zijn iets gewijzigd: Maandag: 10.00 tot 12.00 uur; Woensdag: 19.30 tot 21.30 uur; Donderdag; 12.00 tot 13.30 uur (vervalt tijdens schoolvakanties) en 15.30 tot 17.30 uur; Vrijdag: 14.30 tot 15.30 uur en 19.30 tot 21.30 uur. Jeugd: woensdag van 14.30 tot 17.30 uur en vrijdag van 15.30 tot 17.30 u. NASCHRIFT REDAKTIE Wij vernamen, dat ten aanzien van de door de schrijver bedoelde gasop slagplaats aan de Hollewalsweg vol doende veiligheidsmaatregelen zijn genomen. Als hij meent dat het niet het geval is, moet hij zeggen wat er volgens hem aan hapert. Het schrijven wekt nu de indruk dat die gasopslag plaats heel wat gevaarlijker is dan men denkt, wat onrust kan wekken onder de omwonenden. We geloven overigens niet, dat zich in de naaste toekomst zoveel gasontploffingen zullen voor doen, dat de politie geen tijd meer overhoudt. Hoe de geheimagenten Solo en Kuryakin een machtswellusteling, die de wereld wil veroveren, onschadelijk maken, kan men zien in de film „Mr Soloschaakmat", die zondag- en dinsdagavond in het City-theater wordt vertoond. De machtswellusteling in kwestie is de bezeten magnaat Alexander, die, om zijn plannen te kunnen uitvoeren, in het bezit wil komen van het uiterst geheime „wil- gas", dat door het Amerikaanse leger is ontwikkeld. Alexander'komt m het bezit van een flinke dosis en dat is voor de UNCLE organisatie het sein om in aktie te komen. De geheime agenten Solo en Kuryakin worden in geschakeld. Aanknopingspunten zijn een film en een steen met een geheim zinnige inscriptie. Het verhaal wordt wat ingewikkelder door de activiteiten van 'de vrouw van Alexander. Zij is bezig met een echtscheidingsprocedure, hoewel zij niet op de hoogte is van de duivelse plannen van haar man. Alexander stelt alles in het werk om zich van zijn achtervolgers te ontdoen. Het is de bedoeling dat de twee en zijn echtgenote langzaam omkomen in de graftombe van de Griekse God Spy ros. Dat mislukt op het laatste nip pertje, zodat de geheime agenten in staat zijn Alexander onschadelijk te maken. Voordat het zover is, heeft deze getracht een Aziatisch land te ver overen. (In kleuren toegang boven 14 jaar). Vrijdag- en maandagavond „Made in Paris", een vrolijke comedie over mode en liefde onder de Eiffeltoren. Elk jaar gaat inkoopster Chase naar Parijs om voor haar werkgever, de grote New Yorkse modezaak Barclay-Ames, de nieuwe creaties te kopen. Maar omdat zij vlak voor haar vertrék trouwt en op huwelijksreis wil, stuurt de directie de jonge cheffin Maggie Scott naar Parijs. In 'Parijs wordt zij opgevangen 'door de journalist Stone, die een oogje op haar houdt op verzoek van Ted Barclay, de directeurszoon, die smoorverliefd op haar is. 'De bezorgdheid van de laatste blijkt gerechtvaardigd te zijn; er doen zich wel enkele problemen voor voor dat de twee elkaar in de armen kun nen sluiten. (In kleuren toegang bo ven 14 jaar). Een film, die zondagmiddag beslist de moeite van het bekijken waard is, is „Het eiland der blauwe dolfijnen", ge maakt naar de jeugdroman van Scott O'Dell. Op het eiland waar de stam der Chalasat rustig leeft, brengt de 'komst van een bende jagers, de Aleo- ten, onder leiding van een blanke ka pitein plotseling paniek. De blanken willen op zeeotters jagen en bieden in ruil daarvoor geschenken aan. Ondanks alle beloften worden de eilandbewo ners toch bedrogen en er ontstaat een gevecht. Vele stamleden worden ge dood, een handjevol blijft achter. Deze worden met een sahip naar het vaste land gebracht, maar Ramo, het zoontje van het omgekomen opperhoofd blijft achter en als zijn oudere zusje dat merkt, springt zij overboord en zwemt terug. Voor het tweetal begint op het eiland 'n moeilijke tijd. Als gevolg van een aanval van een wilde hond komt het zoontje om. Karana wil hem wre ken en weet een der honden te ver wonden. Maar dit succes vervult haar met walging. Zij verzorgt het dier en er ontstaat een vriendschapsband. Ja ren leeft het meisje in gezelschap van het dier dat haar verdedigt. Als het eiland door anderen wordt bezocht, verbergt zij zich. De hond sterft, maar een jong dier neemt zijn taak over. Jaren later, als Karana is opgegroeid, komt een missieboot op het eiland. Na lang aarzelen komt zij op de priester en zijn begeleiders afzij wil niet ver der in eenzaamheid leven. (In kleuren toegang alle leeftijden). Als vierde film staat deze week „Hoe steel ik een miljoen" op het program ma, zaterdag- en woensdagavond. In de hoofdrollen Audrey Hepburn en Peter O'Toole. Nicole Bonnet, een charmante Parisienne is de dochter van een rijk en beroemd kunstverza melaar, die toevallig ook bekwaam is in het vervalsen van schilderijen. Deze man heeft juist weer een zeer winstge vende zwendel tot stand gebracht door een door hemzelf geschilderd Cezanne- portret voor ƒ515.000,te verkopen. 'Die avond betrapt Nicole de knappe innemende „inbreker" Simon Dermott, idle zij naar zij meent bezig ziet met het stelen van een van haar vaders schilderstukken. In werkelijkheid is Dermott kunstexpert en detective, die zich tot taak heeft gesteld kunstver valsers te ontmaskeren. Charles Bonnet dreigt tegen de lamp te lopen als een door hem gemaakt beeldje door ver- zékeringsexperts moet worden onder zocht, alvorens het mag worden geex- poseerd door de Franse regering. Om haar vader voor opsluiting te behoeden, wendt Nicole zich tot Dermott om hem over te halen de Venus uit het terdege bewaakte museum te stelen. Samen gaan zij erop uit om de meest onge looflijke en vermakelijkste diefstal van deze eeuw te plegen. (Alle leef tijden)

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 7