Activiteit nam in 3965 sterk toe Waar zijn ze gebleven Vaste slaper Op vliegveld Texel In 1965 is het aantal overland vluch ten op Texel met 30°/o toegenomen, het aantal terrein vluchten daalde in ge ringe mate. Dit blijkt uit de onlangs verschenen Statistiek van de luchthavens 1965 (C.B.S.). Van de 949 (728) overland vluchten in 1965 (1964) kwamen er 425 (407) voor rekening van particulieren. De speiding van de overland vluch ten (start en landing op verschillende vliegvelden) en terrein vluchten over het jaar was als volgt 1964 1965 overl. terr. overl. terr. jan. 29 52 26 febr. 35 40 66 66 maart 15 30 94 40 april 53 38 74 14 mei 90 30 94 28 juni 87 28 90 80 juli 138 170 109 208 aug. 156 1704 190 1622 sept. 54 22 78 48 okt. 38 42 80 nov. 12 36 34 24 dec. 21 14 14 52 totaal 728 2206 949 2182 Van de 949 overlandvluchten in 1965 waren er slechts 4 van commerciële aard. Van de 945 met-commerciële FESTIVAL TEXEL ORGANISEERT KINDERMIDDAG IN CULTUREEL CENTRUM Donderdag 13 juli a.s. om 13.30 en 15.30 uur geeft het theaterbureau Carla Flink, onder auspiciën van de Stichting Festival Texel, een tweetal kindervoor stellingen in het Cultureel Centrum aan de Emmalaan te Den Burg. Toe gang ƒ1,25 per persoon. Het is een variété-voorstelling, ge naamd „Confetti", waaraan meewer ken: Pepino de clown en zijn partner Tonio, Lucia Delgrini en haar aap Dinlky (bekend van de TV-sene „Aap, Snor, Swiep"), Ricardo, de man die het allemaal op rolletjes doet, Bobby, de echte toneelspelende hond als ver- keersbrigadiertje, en voorts een prach tige Chinese goochelshow door een ge heimzinnige Chinees en het meisje Li Hing, een komisch toneelspel en een door de kinderen zelf. in kleren van het gezelschap, uit te voeren toneel stukje. De Stichting Festival is voornemens nog tweemaal dit seizoen een derge lijke kindermiddag te laten verzorgen als blijkt, dat de eerste voorstellingen door een behoorlijk aantal kinderen zal worden bezocht. De voorstelling is ove rigens ook voor ouderen toegankelijk De duur van de vooretelling is plm. vijf kwartier. GESLAAGDEN LTS TEXEL Zaterdag zijn aan de geslaagde leer lingen van de Lagere Technische School Texel de getuigschriften uitge reikt. Bij de afdeling metaalbewerking slaagden 23 leerlingen en werden er twee afgewezen. Bij de houtbewerking waren 12 geslaagden en werden drie leerlingen afgewezen. Geslaagden metaal: Jan Bakker, Marcel Bakker, Hans Dogger, Kees Hin, Johan Hoogerheide, Jan Ran, Jan Visser, Wim Westdorp, Gerard Witte, Gerrit Zijm, Piet Hoogerheide, Jaap Ruiter, Fons van Schoonhoven, Wim Schouten, Ton Veeger., Fred Veldwisch, Kees Vlaming, Adrie Westerlaken, Kees Witte, Koos Mechielsen, Johan Schouwstra, Gouke de Jong en Rens v.d. Zwaag. Geslaagden hout; Peter Appel, Siem Appel, Dirk Bakker, Leen den Braven, Piet Eelman, Bert Fokker, Nico van Heerwaarden, Auke Laan, Jan Maas, Klaas Veenbaas, Maarten Vlaming, Anne Vlas en Comelis Witte. Cornells Witte verwierf bovendien een prijs van ƒ30,beschikbaar ge steld door de Kamer van Koophandel. Hij kreeg de prijs voor zijn (hoge) cij fers en voorbeeldige houding jegens leraren en leerlingen gedurende het leerjaar. „KNOTSGEKKE" SPUITVOETBAL- VVEDSTRIJD LEVERDE ƒ1100,— OP VOOR ZWEMBAD (Vervolg van pagina 1) werd de kraan opengedraaid en werd een forse waterstraal op het naderende leer gericht, of op de spelers. Zo kon het gebeuren dat men sommige vrouw- mannen letterlijk de kleren van het lijf spoot. Het duurde niet lang of ieder voetbalde in een doornat pak. Tegen de koude had men een probaat middel. De „EHBO-man" rende ijverig met een koffertje „medicamenten" heen en weer en diende de spielers die daar be hoefte aan hadden, een forse dosis spi ritualiën toe De stemming was daar door al gauw opperbest. Einde Een eind kwam aan de wedstrijd toen zich op het terrein een ongelukje voor deed. Een nogal plagere jongeman uit het publiek had de keeper zijn pruikje afgetrokken, en de keeper strafte dit af door hem van het veld af te spuiten. De jongeman vluchtte zo halsoverkop dat hij een buiteling maakte en nogal ongelukkig terecht kwam. Hij bleef lig gen en op dit moment was de belang stelling niet meer op het spuitvoetbal maar op de nog meer sensatie biedende jongeman gericht. Het publiek dromde er dicht omheen, politie en dokteren snelden toe. Hij werd tenslotte op een brancard naar zijn vakantieadres, „De Waddenparel" gebracht. Achteraf bleek dat de jongeman niets gebroken of ge kneusd had. overland vluchten waren er 425 vluch ten van particulieren, 404 les- en oefen- vluchten en 116 overige vluchten. In 1964 bedroeg het aantal les- en oefenvluchten slechts 252. Bij de terreinvluchten zien wij een stijging van het aantal rondvluchten van 334 in 1964 tot 618 in 1965. Het aantal niet-commerciële terrein vluchten van particulieren daalde van 1616 in 1964 tot 1294 in 1965. Het aantal vliegtuigbewegingen op Texel volgens vliegtuigtype was als volgt Overland- Terrein- 1964 1965 1964 1965 Cessna 36 116 2 10 Harvard 12 26 316 12 Jodel Bébé 72 121 334 680 M. Saulnier 54 84 8 10 Pipercub 377 350 1482 1212 Saab Safir 16 180 258 Overige 161 72 64 Totaal 728 949 2206 2182 Van de 949 (728) overlandsvluchten in 1965 (1964) was de nationaliteit der vliegtuigen de volgende: Nederlandse 917 (671), Belgische 12 (4); Britse (2); Westduitse 12 (34); Franse 8 (11); Scan dinavische (2) en Amerikaanse (4) KURSUSSEN VOOR OEFENMEESTER Het bestuur van de Texelse Sport raad vestigt de aandacht op het vol gende. Naar alle waarschijnlijkheid zullen er ook in het komende voetbalseizoen 1967-1968 in het gebied van de Afde ling Noordholland kursusscn worden gegeven voor opleiding tot ocfenmees- ter. In afwijking van voorgaande jaren zullen er nu waarschijnlijk twee kur susscn komen, n.l.: a. De trainerskursus D, waarvan het volledige diploma recht geeft tot het geven van training aan elftallen tot en met de 4e klas KNVB en wel te gen vergoeding. b. de z.g. amateur-spelleiderskursus, waarvan het diploma recht geeft om zonder vergoeding leden van de eigen vereniging te trainen, die uit komen in de kompetities van de Af deling. We laten hieronder de voorwaarden, bepalingen en de eisen volgen voor beide kursussen. De kosten verbonden aan het volgen van een kursus D zullen ongeveer ƒ175,per persoon per kursus bedra gen, exclusief de kosten van het stu diemateriaal, exclusief de reiskosten. De kosten voor het velgen van een spelleiderskursus zullen naar schatting ongeveer ƒ50,tot ƒ60,bedragen. De inschrijving voor beide kursussen is opengesteld Opgaven aan het Bonds- bureau te Alkmaar, en wel vóór 15 juli. Na opgave volgt toezending van een inschrijvingsformulier. Aan de hand van het aantal inschrijvingen zal t.z.t. worden bepaald of er een kursus zal worden gehouden en zo ja, waar deze zal worden georganiseerd. Rekening moet worden gehouden met het feit, dat de kursussen worden gegeven op de zaterdagochtenden en op de maandag avonden. Hieronder volgen nu de bijzonder heden van beide kursussen; Trainerskursus D De kursussen worden georganiseerd door de Afdelingen van de KNVB vol gens richtlijnen en instrukties van de KNVB, ten deze vertegenwoordigd door het KNVB-Sportcentrum te Zeist. Het bestuur van de Afdeling stelt voor elke kursus een kursusleider aan. De docen ten worden door de KNVB benoemd. De plaats waar de kursus wordt ge houden, wordt aan de hand van de woonplaatsen van de deelnemers door de Afdeling in overleg met het KNVB- Sportcentrum bepaald. Het aantal deel nemers per kursus moet tenminste 10 en mag ten hoogste 15 zijn. De kursus vangt de le maandag in september aan. De kursus bestaat uit 31 lessen van 2Vz uur, t.w. theorie; 5 lessen voetbaltheorie, 1 les leiding geven, 5 lessen EHBO/sporthygiëne; praktijk: 16 lessen voetbaltraining, 4 lessen konditie-training. De lessen in voetbaltraining vinden als regel 's za terdagsochtends plaats en de overige lessen op een doordeweekse avond, als regel maandagavond. Tot de kursus kunnen worden toege laten zijn, die aan de volgende eisen voldoen: a. tenminste de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt; b. een blanko strafregister bij de KNVB hebben: c. een test aangaande vaardigheid in bal techniek met goed gevolg hebben afge legd. Daarnaast vindt een persoonsbe oordeling plaats, aan de hand waarvan mede wordt bepaald of de gegadigde voor toelating tot de kursus in aanmer king komt. De aanmelding dient schriftelijk te geschieden vóór 15 juli bij het bureau van de Afdeling, waaronder de woon plaats van de gegadigde ressorteert. Als bijlagen bij het in te vullen aan- gevoegd: 1 een bewijs van goed bedrag meldingsformulier dienen te worden van de gemeente van inwoning; 2. een medische verklaring van goede gezond heid, alsmede een bewijs van door lichting. Kontraktspelers dienen bovendien een verklaring over te leggen van het bestuur van hun vereniging, dat tegen deelneming aan de kursus geen be zwaar bestaat. Alle bijlagen dienen van recente da tum te zijn. Het kursusgeld wordt door de Afde ling, die de kursus organiseert vastge- BROMFIETSER GEWOND Aan de Schilderweg ter hoogte van de Zuivelfabriek stonden dinsdagavond vier meisjes te liften. In de verte na derden toevallig vier bromfietsers, zo dat het er naar uitzag dat de lift prachtig zou slagen. Dit mocht echter niet het geval zijn, want de voorste jongeman remde zo abrupt dat de ach terste tegen hem opvloog. Laatstge noemde jongeman viel en liep diverse bloedende verwondingen op in het ge zicht. Omwonenden verleenden eerste 'hulp. De brommer werd beschadigd. Kottervissers voetballen ZATERDAGMIDDAG TEXEL-DEN HELDER Van de oud-Texelaar Ilein Smit te Den Helder is het initiatief uitgegaan voor een voetbalcompetitie, waaraan alle kottervissers kunnen deelnemen. Hij stelde zelfs een fraaie wisselbeker beschikbaar, de „Hein Smit Wissel beker". Op 17 juni j.l. werd te Den Helder de eerste wedstrijd gespeeld: Den Helder-Tcxel. De uitslag was 12. Zaterdag a.s. om vier uur zullen de Texelse en Heideree vissers het nog een keer tegen elkaar opnemen. Nu op het gemeentelijk sportterrein te Den Burg, om vier uur 's middags. Ook deze keer is de wisselbeker inzet. In het Texelse elftal zijn opgesteld: D. de Vries (keeper), D. Bakker en J Krijnen (backs), K. de Vries, P. v.d. Sliklke, G. Roeper, W. Bakker, P. de Vries, C. Mets, W. Vendel en A. Won der. WEER VEEL „CLANDESTIENEN" OP DE BON De afgelopen vier dagen heeft de politie weer een tiental clandestiene kampeerders op de bon kunnen zetten. Ze werden tijdens controles in de vroe ge ochtend aangetroffen in boeten, schuren en in hooibalen op het land. LAGERE LANDBOUWSCHOOL Bevorderd van de eerste naar de tweede klas: P. Dros, Eierland, J Hoogenbosch, Duinweg, M. Koorn, Waalenburg; W. Roeper, P.H Polder; K. Tjepkema, P.H. Polder; S. Wuis, Oosterend Bevorderde van de tweede naar de derde klas: C. Hin, Ieperen; J. Lap, Den Hoorn; L. Saai, Witte Hoek; Jos Veeger, Fon- teinsweg; P. Verberne, Laagwaalder- weg; Cor Witte, Burgernieuwland; Kees Witte, Julia; Kees Zijm, Hoekzicht; Henlk Mantje, Ruysdael. Bevorderd van de derde naar de vierde klas: E. Bakker, Jonkcrebergen; J. de Boer, Den Burg; B. Hoogeveen, Oosterend; E. Lap, Den Burg; D. Rikkenberg, Waalenburg, J. Roeper, Duinweg; R. Terpstra, Den Burg; J. Vlaming, Vee- lust; H. Witte, Zuidhaffel; Jos Witte, Gerritsland. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de periode 8 juli tot en met 14 juli tel. 2182, b.g.g tel. 2069. 'm W""" steld en dient vóór de aanvang van de kursus op door de Afdeling te bepalen wijze te worden voldaan. Aan het slot van de kursus vindt een examen plaats, waarvan de tijdsduur is. theorie (schriftelijk) 2Vz uur; prak tijk: voetbaltraining Vz uur en kondi tie-training 20 minuten. Het diploma wordt uitgereikt aan hen, die hiervoor op grond van de examennorm in aan merking komen. Aan de afgewezen kandidaten wordt, indien zij aan de daarvoor gestelde normen voldoen, het diploma Amateurspelleider uitgereikt. Dit diploma geeft recht op een licentie als oel'enmeester zonder vergoeding van klubgenoten, die uitkomen in de kompetities van de Afdeling. Amatcurspelleiderskursus De kursus bestaat uit 18 lessen van 2 uur, t.w.: 12 lessen voetbaltraining; 2 lessen voetbaltheorie; 2 lessen leiding geven; 2 lessen EHBO/sporthygiëne. Samengevat leerplan: Praktijk; Voetbaltraining. 1 Techniek-indeling: a. het drijven en dribbelen van de bal; b. het plaatsen van de bal met de bin nenkant van de voet langs de grond; c. het aannemen van de bal met de binnenkant van de voet; c. het stoppen van de bal met verschil lende lichaamsdelen; e. het koppen van de bal; f. het trappen van de bal met de wreef g. het trappen van de bal als dropkick; h. het trappen van de bal als volley; i. het inwerpen van de bal, j. de training van de doelverdediger. 2. Taktiék-indeling: a. het positiespel in 3 1 en 4 2. b. kombinaties vormen met: tweetallen en drietallen. 3. Volledige lessen. 4. Lesgeven leerlingen. Theorie: Voetbaltheorie. 1. Inleiding a. techniek en taktiek; b. de bal; c. afstoppen en spelen; d. oefeningsopbouw, e. hoe moet er geoefend worden. 2. Lesindeling Met welke factoren moet men bij het samenstellen van een les rekening hou den. 3. Algemene taktiek; a. wat is taktiek; b. dekken en vrijlopen; c. verdedigen en aanvallen; d. doelpunten verhinderen - doelpun ten maken. Leiding geven: Eerste les: 1. de omgang met de jon gens; 2. orde; 3. leertoon. Tweede les: 1. organisatie; 2. opstelling van de groep; 3. veiligheidsmaatregelen EHBO/Sporthygiëne Eerste les: grondbeginselen van de sporthygiëne; Tweede les: enkele grondbeginselen van de behandeling van sportongeval- len. Toen de TX 77 een groep leer lingen van de Texelse LTS op Terschelling had afgeleverd voor het schoolreisje, verliet de kotter het waddeneiland weer, op weg naar de visgronden bij Helgoland en Denemarken Toen 'het 6chip buiten de haven was en het met volle kracht naar de Noordzee stoomde, klonk ineens geroep vanuit het achteronder van het schip en kwam een ogenblik latei- een jongeman tevoorschijn. Hij was gedurende de reis naar Ter schelling in slaap gevallen en was ook gedurende de ontscheping blijven doormaffen. De schipper, blij dat de jongen met een paar uur later wakker werd, maakte rechtsomkeer en gaf de jonge man gelegenheid zich bij zijn ka meraden te voegen. GESLAAGD De heer W. H. Schrama slaagde t Den Helder aan het Marineinstituu voor het examen Luitenant ter Ze* derde klasse (elektrotechnische dienst BRIDGEN Uitslag van de op 4 juli gehoude 2e zomerdrive A-lijn 1. Bruin-Groot jen 2. Blom-Gadet 3. Dames Van Doorn-Gijbers 4. Echtpaar Enuma 5. Echtpaar v d. Horst 6. Echtpaar Guisan 7. Augustijn-v. d. Vegt B-lijn 1 Buïtje-Balvers 2. Van Doorn-Gijbers 3. Echtpaar Pasma 4. Echtpaar Beemsterboer 5 Backer-Raven 6. Echtpaar Kuipel 7. Dames Van Pelt-Kick 8. Echtpaar IJwema 59 pt 54 ipti 50 pt ■*9 pti 48 ptn jo- 45 ptn en 31 ptn ite lui 119 Pt! 105 ptn 79 ptn 79 ptn 79 ptn 76 ptn af 70 ptn nt 65 ptn is at Wie zaterdag op het Horntje was en gedurende de gehele dag de toestand observeerde die wij op bovenstaand plaatje vastlegden, moet zich wel hebben met ongerustheid hebben af gevraagd waar al die duizenden auto's neen moesten. Als het zo zou doorgaan zou ns eiland spoedig onder de auto's bedolven zijn. Zou Texel aan zoveel wagens een plaatsje kunnen bieden? Wie een dagje later in de verschil lende dorpskernen en de parkeerter reinen bij de stranden een kijkje nam wist meteeen het antwoord op die vraag en hij zou dan ook beseffen dat het inderdaad niet zó kan doorgaan. In de drukste straten vormen de auto's gesloten rijen. De parkeeerterreinen zijn overvol. Bij de strandslagen staan massa's auto's in de duinen. Er is reeds veel parkeerruimte geschapen maar er zal nog veel meer moeten ko men. Want volgend jaar zullen er wéér zoveel procent meeer auto's naar Texel komen. Het is overigens slechts één van de grote taken waarvoor gemeentebe stuur en staatsbosbeheer zich ge plaatst zien. De goede wil is er, maar het rijk is niet scheutig met de „mid delen". Texel zal er een harde strijd om moeten voeren, om een gezonde toeristische ontwikkeling in de toe komst veilig te stellen. VERMAGEREN IS EEN KUNST Over vermageren is reeds veel ge sproken en geschreven en wij zullen daar echt geen nieuw betoog over ge ven. Naast alle middelen die de com mercie in de handel brengt is er één middel dat niets 'kost en dat van ouds reeds een zeker succes garandeert. Wij doelen hier op een verantwoord dieet In veel gevallen zijn het de vele ca lorieën die men via de voeding naar binnen krijgt die de boosdoeners zijn. Een goed dieet met daarnaast voldoen de lichaamsbeweging zijn de beste en betrouwbaarste middelen om te verma geren. Hoe belangrijk het dieet en de bewe ging wel zijn blijkt duidelijk, wanneer we zien, hoeveel moeite men moet doen om overtollige calorieën kwijt te raken. Wanneer men bijvoorbeeld vijf mi nuten flink hard loopt, dan verbruikt 'het lichaam ongeveer honderd calo rieën. Het nuttigen van één gebakken ei levert echter die honderd calo rieën op. Nuttigt men een prima belegde bo terham. dan krijgt men omstreeks zes honderd calorieën naar binnen, hetgeen betekent, dat men hiervoor niet minder dan een half uur moet hardlopen om ze kwijt te raken. Wie wil vermageren moet zeker met dergelijke dingen rekening houden. Toch mag een dieet niet leiden tot hon gerlijden en dus doet men er goed aan in zo'n geval eens met de huisarts te overleggen opdat deze een verantwoord dieet kan voorschrijven. WEEKENDDIENST ARTSEN voor alle artsen van zaterdagochtend 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Dokter ELIAS, Den Burg, tel. (02220 2039. Dokter It. R. SIEBINGA, De Cocksdorp tel. (02222) 234 DIERENARTSEN ingaande zaterdagmorgen 12 uur J. BEEKMAN, De Waal, tel. (02 2 20) 2936. GROENE KRUIS ingaande vrijdag 24 uur tot en me! maandag 13 uur Zr. RIETVELD, De Cocksdorp, tel (02222) 292. HERV. GEMEENTE OOSTEREND In tegenstelling tot wat in Hervormd Texel is vermeld, wordt zondag 9 juli a.s. niet 's avonds om 7.30 uur dienst gehouden, maar 's morgens om 10 uur Voorganger is ds. J. J. Buskes jr BIBLIOTHEEK DEN HOORN De bibliotheek in Den Hoorn ten behoeve van gasten en dorpsbewoners is weer geopend in „Ons Huis", Heren straat 35. Er is een ruime collectie Ne derlandse en Duitse boeken voor vol wassen en jeugdige lezers. De biblio theek is geopend op maandag, woens dag en zaterdag van 9.00 - 10.30 uur. R.K. KERKDIENSTEN weekend 8-9 juli 1967 Den Burg: zaterdag 19.30 uur; zondag: 8.30, 10.30 en 19.00 uur De Koog: zaterdag 20.00 uur; zondag: 9.00, 20.00 uur; 10.30 uur Duitse Mis. Oudeschild: zondag 8.00, 10.00, 19.00 u. Den Hoorn; zaterdag 19.00 uur; zondag: 8.00 en 10.00 uur. De CoCksdorp: zaterdag 19.30 uur; zondag: 8.30, 10.00 en 19.30 uur. Oosterend: zaterdag 19.30 uur; zondag 10.00 uur. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 9 juli 1967 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Froentjes De Cocksdorp 10 uur Eenv. heer Veldhuis Den Hoorn 9.00 en 10.30 uur ds. Oskamp Extra collecte kinderbescherming Na afloop koffiedrinken in „Ons Huis' 10.30 uur kleuteroppas en kinderdienst (tol 12 jaar) in „Ons Huis". De Koog 9.00 uur ds. Waardenburg 10 30 uur ds. Mooi 9.00 en 10.30 uur kinderdienst in ..De Schuilhut" 19.30 uur ds. Van Leeuwen, jeugddienst De Waal 10.30 uur ds. Waardenburg Oosterend 10.00 uur ds. J. J. Buskes jr. Oudeschild 19.30 uur ds. Oskamp Na afloop van de dienst van 10.30 uur koffiedrinken in „De Schuilhut" GEREFORMEERDE KERK Den Burg 9.00, 10.30 en 19.30 uur ds. F. J. Scholten, van IJsselstein Oosterend 9 00 en 10.30 uur ds. Van Leeuwen 19.30 uur ds. A. Plaatsman, Amsterdam GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Leesdienst in het Gebouw voor Chr. Belangen GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk Den Burg 10.45 en 16.00 uur ds. P. P. Goossens, van Schouwerzijl DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur mej. da. E. van Steenis rem. pred. (Weesp) busje van Den I Lorn Oosterend 10.45 uur mej. da. E. van Steenis rb

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 2