4 ZI »7A TARVO anluchtig „Eens komt het geluk" BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER NUTSSPAARBANK Reisdeviezen Reischeques Verzekeringen euilleton: 1VEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 14 JULI 19G7 VILDE HAVER EEN VIJAND VAN DE BOUWBOER De waarheid, die in bovenstaande tspraaK zit, heelt m ieder geval een Verbouwer op om eiland dit jaar eer ondervonden. Een perceel huog- aardig graan werd voor de zaaizaaa- >elt aigexeurd door de aanwezigheid enxele planten wilde haver. Een rop van enkele honderden guldens :r ka. Als je op dit moment een kijkje :emt in üe Texelse graanvelden, dan ijkt, dat er op diverse plaatsen meer an enkele planten van wilde haver (orkomen. isn we vrezen, dat lang et iedere eigenaar van deze percelen wrnemens is om daar iets aan te >en. Deze week waren we op een bedrijf, aar dit wel het geval was. Deze Verbouwer liep de graanvelden, waar wist dat dit onkruid kon worden •vonden intensief door. Bovendien id hij de voor dit werk onmisbare tas zich. Het heeft nl. weinig zin om it onkruid uit te .plukken om het aarna ter plaatse in het veld achter laten. „Onkruid vergaat niet" geldt el op een heel bijzondere wijze voor 1de haver. We moeten er van uit- ian. dat een groot deel van de nog et geheel voldragen korrels toch ai jldoende levenskracht heeft om in In van de volgende jaren weer een lant te vormen Daarom is het nodig planten na het uitplukken mee te imen en te vernietigen. Helpt het Bedoelde akkerbouwer vertelde nnj, it hij de jacht op wilde haver al en- de jaren uitoefent. En met zichtbaar icces! Toen hij hier een jaar of acht •leden mee begonnen was, was de be- !tting met wilde haver plaatselijk zo ■g, clat hij die .plaatsen met gewas en had afgemaaid. Er was geen plukken in. Het in gras leggen van percelen et wilde haver voor een periode van et meer dan vier jaar had volgens jn ervaring geen enkel nut. We ne en dit direct aan en twijfelen er 'lfs aan of het in gras leggen voor een eduidend langere periode succes zal ileveren. Er is maar één mogelijkheid om er te komen, nl. een directe bestrijding de manier, zoals de akkerbouwer in estie het deed. Mogelijk kan in ern- ;ige gevallen ook de ohemische be rijding hierbij een handje helpen, aar zonder plukken komen we er in der geval met. Voor de meeste .percelen, waarin op moment wilde haver voorkomt •ldt het nog, dat ze door plukken van onkruid vrij gemaakt kunnen wor- sn, al zijn we er goed van overtuigd, it dit een aantal uren en in bepaalde allen zelfs een aantal dagen arbeid kosten. Laat het alsjeblief niet slie- Het zou een weldaad voor Uzelf ook voor Uw collega-boeren zijn als er in slaagden om Texel vrij te ma- ;n van dit schadelijke onkruid. NEEM DE KANS WAAR De opwekking boven dit artikeltje kan in veel gevallen worden gebruikt. Speciaal voor de agrariërs geldt, dat ze telkens kansen moeten grijpen. Dit keer denk ik bij deze opwekking aan de mogelijkheid om de voortreffelijke kalkmeststof schuimaarde aan te kopen. Op diverse .plaatsen zie je op het mo ment de bekende hopen weer liggen. Ze zijn al jaren lang een bekend beeld, speciaal op het oude gedeelte van ons eiland. Het is niet onmogelijk, dat het een verdwijnend beeld zal worden. En dat niet omdat deze meststof niet meer nodig zou zijn. Daar geloven we nl. niet in. Maar de kans, dat deze mest stof over enkele jaren niet meer te krijgen zal zijn is zeer reëel. Schuimaarde is voor de fabrieken, die de suikerbieten verwerken in ze kere zin een ballaststof. En zodra men een kans ziet om dit „afval" op een voordelige wijze kwijt te raken, gaat dit gebeuren. Er zijn op dit moment al enkele fabrieken, die de grondstof voor schuimaarde als waardeloze rommel wegspoelen. We kunnen U wel zeggen, dat we het erg zouden betreuren als deze meststof voor de landbouw verlo ren ging. Het ontmoet weinig tegen spraak als ik zeg, dat schuimaarde één van de meest gewaardeerde kalkmest- stoffen is. Door het feit, dat schuim aarde een mengsel is van kalk en or ganische stoffen is de werking n,l. buitengewoon goed. Sla een voorraad op Het is altijd een voordeel om een hoeveelheid schuimaarde in voorraad te hebben. In de toestand, waarin deze meststof nl. wordt aangevoerd is ze niet op staande voet te verwerken. Schuimaarde vraagt een zekere rijping. Toch kan het op een bepaald mo ment van belang zijn om verwerkbare schuimaarde in voorraad te hebben. We denken aan gevallen, waarbij in het begin van het groeiseizoen in de ge wassen plekken gaan verschijnen, die duidelijk het beeld van zure ziekte vertonen. Met een gift schuimaarde kan dan mogelijk nog iets worden ge red en in ieder geval hebben we de kans om de kalkmeststof direct op de goede plaatsen te brengen. De opwekking om een voorraad schuimaarde op te slaan geldt op grond van het voorgaande in bijzondere mate. Ale de levering in de toekomst moei lijk wordt, kunt U dan mogelijk nog enkele jaren puften uit een voorraad op het bedrijf. Voor de meeste mest stoffen geldt, dat ze door het bewaren bepaalde nadelen gaan vertonen. Voor schuimaarde geldt dit niet. De hoe veelheid werkzame kalk is na enkele jaren nog even groot en de verwerking wordt steeds gemakkelijker. En daarom herhalen we de opmerking: „Neem de kans waar GELE ROEST IN GRANEN Ons eiland is niet één van de ge bieden, waar gele roest het eerst en het sterkst optreedt. Naast de ongemakken van de eilandpositie zijn er ook be paalde voordelen en eén van die voor delen is, dat bepaalde ziekten in de ge wassen hier minder erg voorkomen. In 't algemeen geldt dit ook voor de af wijking gele roest in granen. Op het moment zien we deze „ziekte" in bepaalde gevallen in zeer ernstige mate optreden. Zeer erg is het in een flink perceel zomertarwe van het ras Opal. Hoewel er rassen zijn, die vol gens de Rassenlijst veel gevoeliger zijn voor gele roest, zien we dit jaar toch weer, dat een minder gevoelig ras ern stig „ziek" is, terwijl het meer gevoe lige ras nog gezond is. We moeten dit niet helemaal als een verrassing zien. Als we nl. spreken van gele roest, dan gaat het in feite over een hele ver zameling ziekten. Gele roest kent nl. vele „stammen" of „rassen". Voor de tot nu toe bekende „stammen" of „ras sen" van gele roest was het ras Jufy vatbaarder dan Opal. Op zeker moment door Henk van Heeswijk Een goede week later stond Geert der Plas op een morgen vroeg met jn koffers in de gelagkamer van Nel agten, die hem verheugd tegemoet ad. Ik ben nu weer helemaal zonder 'erk, Nel, naar huis kan ik niet meer, je me misschien wilt hebben als necht. Er gleed een glans van voldoening 'er haar gelaat. Ze had dan toch haar oei bereikt. Maar tegelijk voelde ze moederlijk medelijden met deze >ngeman, die als zovele duizenden een arbeid kon vinden in zijn vak, laar noodgedwongen was het eerste et beste karwei te aanvaarden, dat P zijn weg kwam en ze beloofde zich- elf, dat ze goed voor hem zou zijn, at ze zoveel mogelijk zou proberen z'n mislukking te doen vergeten. Geert, ik wist, dat je terug zou omen. Wees er van verzekerd, dat je geen spijt van zult hebben. Kom mee binnen, dan kun je een lekker opje thee drinken. En heb je al ge- eten vanmorgen HOOFDSTUK V Ik ben niet, zoals jij denkt. De eerste dagen in een geheel andere mtgeving, een vreemd milieu, waren oor onze Geert uiteraard moeilijke da- Nel had hem de dag van zijn aan- omst dadelijk aan het werk gezet; bezigheid zou hem afleiding bezorgen, was haar mening, en er was voorlopig genoeg te doen. Het huis moest inwen dig goed schoongemaakt worden en men was boven met de twee kamers en de zolder begonnen. Nel hielp daar bij niet minder mee en Geert had be wondering voor haar doorzettingsver mogen en kracht. Hij kon nu begrijpen, dat de bezoekers van het café ontzag voor haar hadden, want ze was in de ware zin des woords „potig". Haar ijver was voor hem een stimulans om evenzeer zelf met volle moed aan de slag te gaan. 's Avonds na het broodeten, als de bezoekers langzamerhand in het café kwamen, liet men het werk rusten en waren beiden in de gelagkamer, waar Nel meestentijds achter de tapkast zat en Geert in een helder-witte jas de be stellingen rond bracht. In het begin hadden de vaste bezoekers wel wat vreemd opgezien, toen Geert daar in de gelagkamer liep, rustig de bestellin gen noteerde. Menige spottende opmer king moest 'hij zich de eerste dagen la ten welgevallen, hetgeen hij meestal goedmoedig verdroeg, maar soms ook een enkele maal de wenkbrauwen deed fronsen. Dan waren een paar woorden van Nel, als het al te bar werd, vol doende om de mensen te doen zwijgen. Een andere maal bracht ze heel handig met een kwinkslag een wending in het beleven we echter, dat er weer een nieuwe „stam" of een nieuw „ras" gele roest ontstaat, waarvoor dan een be paald graanras weer extra gevoelig is. Mogelijk beleven we dat dit jaar voor het zomertarweras Opal. We moeten er rekening mee houden, dat dit de opbrengst zeer nadelig zal beïnvloeden. Naast de andere bezwaren, die het ras Opal al heeft kon het op treden van roest wel eens de genade slag voor dit zomertarweras worden. Vrijdag 14 juli Oudeschild, 20.00 uur, dorpshuis 't Skiltje, openbare klaverjasdrive. Den Burg, 20.00 uur, Sarasani, dansen m.m.v. The Move en Surfin Co. Zaterdag 15 juli Oosterend, 20 00 uur, Muzieknis, amusements programma m m.v. de Texelse boerenkapel en de artiesten Ger Roeland en Haak Overloop Den Burg, 23.00 uur, City-Theater, nacht- voorstelling van de film „De rode lampjes" Den Burg, 20.00 uur, Sarasani, dansen m.m.v. The Move en Exception. Den Hoorn. 20.00 uur, „De Waldhoorn", dansen m.m.v. „The Creatures". Zondag 16 juli Den Burg, Sarasani, 20.00 uur, dansen met bekende beatgroepen en showavond. Maandag 17 juli Oudeschild, 10.00 uur, speelweide, jongens stad, kinderen 6 - 12 jaar. De Koog, 19.00 uur, sportveld, voetballen voor gasten en Texelaars. Den Burg, 20.00 uur, Sarasani, dansen m.m.v. Short-Sixty-Six. Dinsdag 18 juli De Koog, 10 uur, sport en spel op de speel weide. 14.00 uur strandspelen en 20.00 uur lampionncnoptocht voor kinderen van 6-14 jr. De Koog, 19.00 uur, sportveld, volleyballen voor gasten en Texelaars. Den Burg, 20.00 uur, De Lindeboom-Texel", openbare bridge-drive. De Waal, 20.30 uur, Ned. Herv. kerk, zang en muziekavond. Den Burg, 20.00 uur, Sarasani, dansen m.m.v. Short-Sixty-Six. Woensdag 19 juli Den Hoorn, 13.30 uur op het schoolplein, midget-golf voor kinderen van 6-14 jaar. Den Burg, 1400 uur, Groeneplaats, het tra ditionele folklorc-fecst. 's Avonds van 19.30 - 20.00 uur optreden van volksdansgroep. Den Burg, 10.00 uur, Wezentuin, Concert van de Marinierskapel o.l.v. J P. Laro. Den Burg, 20.00 uur, Sarasani, dansen m.m.v. Short-Sixty-Six. Donderdag 20 juli De Cocksdorp, 14.00 uur, strand bij de Krim, strandfeest voor kinderen van 6-12 jaar. Den Burg, 20.00 uur, City-theater, Texelfilm De Koog, 19.00 uur, sportveld, voetballen voor gasten en Texelaars. De Koog, 20.30 uur, Ned. Herv. kerk, samenzang. Den Hoorn, 20.00 uur, „De Waldhoorn", dansen m.m.v. „The Creatures". Den Hoorn. 20.00 uur, Ned. Herv. kerk, sa menzang en orgelmuziek. Den Burg, Sarasani, 20.00 uur, dansen met bekende beatgroepen en showavond. Vrijdag 21 juli Oudeschild, 20.00 uur, dorpshuis 't Skiltje. openbare klaverjasdrive Den Burg, 20.00 uur, Sarasani, dansen m.m.v. The Outsiders. Zaterdag 22 juli Den Burg. 10.00 uur, speelweide, paarden sportdag. f TARVO OP TAFEL - GEZONDHEID IN HUIS! ALTIJD IN DE ORIGINELE VERPAKKING y/ COPYRIGHT STUDIO AVAN 3. Toen de rust aanbrak was de stand acht-nul voor „Rijkhuyzen Vooruit" en dikke Kobus had ze alle acht gemaakt! Het publiek had dus wel waar gekre gen voor zijn geld en daarom brak er nu een gunstig kwartiertje aan voor de verkopers van chocolade en koek. Iedereen had wel zin in een lekkere hap en de venters kwamen handen te kort om aan alle aanvragen te vol doen. Een nauwkeurige beschouwing van de lange chocolade- en de kleine koekventer levert echter een bedenke lijke bijzonderheid op. Een bepaald zeer schichtige blik blinkt in hun ogen en dat maakt ze dus héél erg ver dacht. Zó verdacht zelfs, dat we nu dwars door de vermommingen heen de kleine Wladimir en de lange Kid me- gesprek en deed hen van onderwerp veranderen. Nel voelde heel goed, dat deze eerste dagen voor Geert onge twijfeld moeilijk te doorworstelen zou den zijn, dat het voor hem een vuur proef was. Zij trachtte hem dan ook zoveel mogelijk ongemerkt moreel te steunen. Ze was inderdaad de eerste dagen bezorgd geweest, dat hij het bijltje er nog bij zou neergooien, z'n koffers pakken en weer vertrekken, zoals 'hij gekomen was. Inderdaad had Geert daar meerdere malen lust toe gevoeld. Het was voor hem een zware overgang geweest, maar wat gaf het? Hij moest er doorheen, zoals ook Nel zelf het eenmaal had moeten doorwor stelen. Hoeveel vooroordelen had ze zelf niet overboord moeten zetten, toen ze zelf de eerste dagen m het café was! Maar dét wist Geert nog niet Echter, het ging vlugger en gemak kelijker, dan ze had kunnen bevroeden. Geert, de ernstige Geert, kon vrij spoe dig goed met de bezoekers, die voor het merendeel vissers waren, overweg. Geert schoof dikwijls een stoel bij en luisterde naar hun avonturen, die ze beleefd hadden in storm en ontij op het altoos verraderlijke watervlak. Van allerlei slag waren er onder de Texelaars, die in het café van Nel kwamen. Eenvoudige vissers, die dagen en nachten achtereen met hun bottertje over de Noordzee zwierven en dan van tijd tot tijd thuis kwamen, min of meer volgeladen met het zilveren zeebanket: bot, paling, haring, al naar gelang van de tijd van het jaar. Er kwamen ook lui van de grote vaart. Matrozen op koopvaardijschepen, die aan het andere eind van de wereld waren geweest en schier alle landen nen te herkennen. En ook Eelco Eelkema, de dorpsveld wachter, vertrouwde het zaakje maar half. „Kiek die venters daar 'es schich tig met de blinkers kiek'n", mompelde •hij. „Die hebb'n vast wat op de kerf stok! Ik geloof, da'k dat tweetal maar 'es eev'n an de tand most voel'n!" De koddebeier stapte dus kordaat op de venters af en baste: „Halt! Op- houw'n met verkoop'n! Hebbe'n de heer'n een ventvergunning? Natuurlijk niet' En beschikk'n de heer'n over een vakdiploma van de chocolade- en amandelspijs verwerkende industrie? Al eev'min! J-uust, dat dacht ik al! Dus binn'n drie minuut'n opgeduuv'ld, hé want anders vall'n d'r nog processen- vandaal'n óók!" hadden bezocht en twee of drie weken thuis waren om dan weer voor vele maanden het zeegat uit te trekken. Er kwamen kleine baasjes, die een zee grasvisserijbedrijf exploiteerden, ma trozen van de Vlieghaven de Mok, schippers en dekknechten van beurt- vaarders naar het vaste land. Het was een bonte schakering van allerlei men sen en het wonderlijke was, dat de een zelvige stille Geert na enige aarzeling en terughoudendheid van beide kanten, zich al heel spoedig op z'n gemak voelde tussen deze vriendelijke, soms ruwe, maar eerlijke en openhartige mensen. Wat een fijn slag volk waren toch de Texelaars! Zo onbedorven, zo open en spontaan! Hij luisterde graag naar hun belevenissen, dronk een en kele maal een glas bier met hen mee en de eilanders kwamen allengs tot de conclusie, dat die nieuwe knecht van Blonde Nel een heel geschikte vent was om mee te praten. Geert vroeg in z'n onbekendheid met dit vissersleven honderduit en had een eerlijke bewon dering voor die eenvoudige, harde ke rels, die geen gevaar duohtten en elke keer weer opnieuw met hun notedopjes het grote watervlak opzochten om te trachten een boterham te verdienen met hun visvangst. En de vissers ver haalden maar al te graag hun weder waardigheden van hun vele succes volle en vaak ook avontuurlijke toch ten op zee. Nel zag met voldoening, dat Geert goed overweg kon met haar klanten en dat was voor haar een hele gerust stelling. Aanvankelijk had ze inwendig ook nog enige vrees gehad voor haar zaak, maar deze vrees bleek gelukkig ongegrond te zijn. Ze kon niet zeggen, Met enkele welgekozen en gespierde woorden wist Eelco Eelkema de beide venters snel en bekwaam van het voet- balveld te verwijderen en beschaamd dropen ze af. Dit alles was waargenomen door Bri gadier Piet alias de detective Shylock Hommeles. Deze richtte zich tot Eelco Eelkema en zei zo langs zijn neus weg: „Het waren die twee geheime agenten zeker weer Maar Elco had geen weet van gehei me agenten en zei daarom: D'r was niks geheims an. Ze waar'n an't vent'n zonder ventvergunning en dat is ver- bood'n Met andere ding'n bemoei ik me niet. Ik heb zo al voldoende an mien simpele kop wie meer ingenomen was met de an der, Geert met de klanten of de klan ten met Geert. Als hij in een geani meerd gesprek gewikkeld was aan een of ander tafeltje, dan liet ze hem stil zitten en bediende ze, als het nodig was, zelf de andere klanten. Niet alleen 's avonds in de gelag kamer, maar ook overdag, als beiden aan het werk waren, ging alles vlot. Tot zijn eigen verwondering voelde Geert zich spoedig thuis in het huisje bij Nel en op een morgen, toen beiden aan het ontbijt zaten in de kleine ka mer achter de cafézaal, zei hij dit. Nel lachte eens en vroeg toen met meer ernst dan gewoonlijk: „Vertel me eens eerlijk, Geert, hoe denk je eigen lijk over mij?" Verwonderd zag hij haar aan. „Ik begrijp niet, wat je bedoelt", zei hij ten leste. „Ik bedoel", verduidelijkte ze, „wat je van me dacht, toen je hier de eerste keer geweest bent". „Och", antwoordde hij ontwijkend, ,,ik weet het niet. Ik heb daar niet zo bij stilgestaan". Ze schudde het hoofd. „Je bent erg bescheiden, Geert. Zal ik je eens zeg gen, hoe je over me dacht?" En zonder z'n antwoord af te wach ten, stond ze op. zette de hand in de zij en wierp haar hoofd achterover. „Die vrouw? Ze is me een raadsel. Ze noemen haar Blonde Nel. 't Is een aar dig vrouwtje, maar ze houdt de man nen op een afstand. En dan een vrouw alleen in zó'n café!" Ze haalde haar neus op. ,,'t Zal wel niet veel bijzon ders zijn. Hoe zou 't ook kunnen!" (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 5