Cjroen '^warLrJexels in het harL, beroepschrift van minister door Raad van State behandeld i ■BBmb— KWESTIE SCH1ETINRICHTING DE HORS Procedure is nu in beslissend stadium UL/iT. ■'*- M ,^0RIJIVfa zonwering Moerbeek's 'de worsteltent' 80e JAARGANG No. 8183 18 JULI 1967 pre N.V. v/h Langeveld Dc RooU jbus 11 - Den Burg. Texel Tel. 2741 Barry de Graaf, Kccsomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 DEN HAAG Vrijdag heeft de aad van State, afdeling voor geschil- n van bestuur, het beroep behandeld it de Minister van Defensie had aan gekend tegen de weigering van B. en van Texel om op de Hors een schiet- irichting toe te laten. Zoals onze le- ;rs zich zullen herinneren heeft de arine jarenlang raketten en bommen iven de Hors afgeworpen zonder over nodige hinderwetvergunning te be- hikken. Toen Defensie de vergunning urig jaar toch aanvroeg, kwam een room van protesten. Natuurbeschcr- lingsorganisaties, VVV, TESO, school- esturen enz. enz. verzoditen het ge- eentebestuur de vergunning niet te jrlenen in verband met het gevaar en hinder die de oefenende vliegtui- !D veroorzaken. Een der felste tegen- anders was het Nederlands Instituut oor Onderzoek der Zee, dat kosten och moeite heeft gespaard om duidc- jk te maken dat de marineoefeningen ;n funeste invloed hebben op de on- [Tzockingen die het NIOZ op Texel il uitvoeren. De overige rekestranten idden vooral bezwaar tegen het la- aai van de herhaaldelijk overkomen- vliegtuigen, waardoor het onderwijs ordt belemmerd en de rust in dit voor recreatie zo belangrijke gebied ordt geschaad. Ook toonde men zich educht voor het gevaar van voortijdig eervallende raketten en bommen en igelukken door de vliegtuigen zelf. Dat dit niet denkbeeldig is, had het icente verleden bewezen: in 1963 wer en twee raketten op korte afstand van e dorpskern van Den Hoorn afge- uurd, later gebeurde hetzelfde met vee oefenbommen. In 1965 vloog een rum man-Tr acker zó laag over de amping Loodsmansduin, dat de vlieger an een kind uit de lucht werd ge laaid en in 1966 werd op de Hors een lanneofficier gedood als gevolg van ravoervliegerij van een marinepiloot, en belangrijk deel van de bezwaar- chnften maakte op het gemeentebe- uur zoveel indruk, dat besloten werd e vergunning zonder meer te weige in. De marine trok zich daarop terug; ij de Hors wapperden niet langer de ode vlaggen, het vliegtuiggeronk ver tornde. De uitgestrekte zandplaat met e aangrenzende duinen werd weer een redig gebied, waar liefhebbers van uimte en rust zich onbelemmerd te- oed konden doen. Rustgebied De nieuwe situatie heeft ertoe bijge- Iragen dat de Hors door meer mensen rordt ontdekt. Hoewel men er ook nu - in het topseizoen de meeste dagen og urenlang kan wandelen zonder mand tegen te komen, is de zandplaat och geen terra incognita meer. Bang at De Hors binnenkort een drukbe- ocht gebied wordt, hoeft men niet te ijn. Daar is de oppervlakte te groot oor en het gros der toeristen is nog ltijd gesteld op „gezelligheid*dat wil eggen: de mensen om je heen tenmin- te binnen gehoorsafstand, voldoende skarren, transistorradio's, trampolines, nisjes enz. Op de Hors is wandelaar Heen met de wolken, hel zand, de find, het water en de vogels. Wie zijn evoel laat spreken, zegt „nee" tegen e marine. In dit wijdse gebied passen een rode vlaggen, vliegtuigen, bom- ten en raketten. Iedere „Horskenner" het daar mee eens, maar een derge- ijk argument is bij de beoordeling van «t al dan niet laten oefenen van geen faarde en het is dan ook niet aange roerd. Voor en tegen Vrijdagochtend heeft menigeen ge- renst dat hij op de Hors was mplaats ran in de gruwelijk hete zaal aan het erbiedwaardige Binnenhof, waar voor- Q tegenstanders van de schietoefenin gen hun argumenten naar voren brach- en. Defensie, zeer gesteld op de Hors Is ideaal gelegen oefenterrein, was met ier man sterk opgekomen: Mr. J. C. H. linking, die de marinebelangen ook ijdens de eerder gehouden openbare itting in het gemeentehuis te Den torg verdedigde, had zich nu laten ergezellen door Luitenant ter Zee le lasse A. Woortman en de vliegers P. Leedekerken en W. Duinker, Alvo- "ens hij het woord mocht nemen, ont haarde de president, prof. C. P. M. homme, op de publieke tribune een ototoestel. De man, die van dit voor exel historische gebeuren een plaatje rilde schieten was de heer D. Mus uit Zaandam, van de Vriendenkring Texel. v. In dc zomer van 1963 vuurde een marine vliegtuig twee oefenraketten af in de Hcminer, op korte afstand van de bebouwde kom van Den Hoorn. De projectielen kwamen vlakbij enkele vakantiegangers terecht. Op deze ar chieffoto ziet men deze toeristen b(j het door een der raketten veroorzaakte gat. Van deze en andere ongelukken is in dc bezwaarschrif ten herhaaldelijk gewag gemaakt om aan te tonen dat dc rondcirkelende vliegtuigen naast de hinder wel degelijk gevaar voor de omge ving opleveren. Volgens de marine is herha ling van deze gebeurtenissen onmogelijk om dat alvorens een bom of raket kan worden gelost, 7 of 10 handelingen verricht moeten worden. Hij had er geen toestemming voor, de camera moest worden ingeleverd Ideaal terrein Mr. Reinking schetste de omstandig heden, die De Hors tot een ideaal oefenterrein maken. Nauwkeurig waar nemen van ingeslagen projectielen is mogelijk (daarom kunnen dergelijke oefeningen niet boven zee worden uit gevoerd), de Hors ligt dichtbij de ma rinevliegbasis De Kooy, zodat men in geval van nood makkelijk kan uitwij ken, men kan gebruik maken van de telecommunicatieapparatuur van de marine in Den Helder en benodigd per soneel kan makkelijk van het aan de Hors grenzende Amfibisch Oefenkamp worden betrokken. Mr. Reinking trachtte daarop de aangevoerde bezwa- waren te ontzenuwen. Hij vond dat B. en W. bij hun beoordeling de door TESO ingebrachte argumenten niet had mogen betrekken. Het risico dat de schepen lopen is zo gering, dat niet van een gevaarlijke situatie kan worden gesproken. Voor wat betreft de hinder, die de scholen in Den Hoorn van de laag overkomende vliegtuigen onder vinden, merkte de heer Reinking op dat de minister reeds in zijn berocpsschrift aan de Kroon heeft toegezegd de aan- en afvliegroutes te willen verleggen tot buiten de bebouwde kom, waardoor deze hinder aanzienlijk zal verminde ren. De minister beloofde bovendien dat nooit straaljagers zullen worden gebruikt. Het NIOZ, dat had aangevoerd dat de oefeningen funest waren voor bepaalde proefnemingen in het te houwen labo ratorium in Het Horntjc, kreeg te ho ren, dat de plannen voor dc bouw van het laboratorium op Texel werden ge maakt in de tijd, dat op de Hors volop werd geoefend. Men was dus van deze schadelijke invloed op dc hoogte, maar liet er zich niet door weerhouden met de bouw van het laboratorium te be ginnen. Mr. Reinking beloofde daarom niet dat de invloed van overkomende vliegtuigen op de proefnemingen wer kelijk zo ernstig is. De vogelstand, waarvoor de natuur- beschermende instanties in hun be zwaarschrift destijds een lans braken, zal volgens mr. Reinking evenmin veel nadeel ondervinden. Hij vertelde dat een soortgelijke kwestie zich heeft voorgedaan bij Callantsoog toen Defen sie daar wilde oefenen. Vastgesteld werd dat, als gevolg van het schieten, aanvankelijk wel enige beroering on der de vogels ontstond, maar dat ze er snel aan gewend raakten. Het broeden ging ongestoord door. Geen explosie Mr. Reinking ging uitvoerig in op de samenstelling van de gebruikte projec tielen. Het zijn oefenraketten en oefen- bommen die geen explosieve lading be vatten. Er ontbrandt wel iets bij het neerkomen, maar dat is een onschul dige signaalpatroon De samenstelling ervan werd uitvoerig door vlieger Woortman uit de doeken gedaan. Me neer Woortman deed op de publieke tribune enige beroering ontstaan, toen hij vertelde dat het per ongeluk af werpen van raketten of bommen ón mogelijk is. Om een bom te kunnen lossen, moet de vlieger van een S2A (Grumman Tracker) maar liefst zes handelingen uitvoeren; bij raketschie- ten zelfs toen handelingen. Herhaling van de ongelukken, die zich in het ver leden hebben voorgedaan, zijn dus on mogelijk, zo zei de marineman die daarmee wel de indruk wekte dat de mannen die destijds bommen en raket ten bij Den Hoorn neergooiden dat niet per ongeluk hebben gedaan. Burgemeester C. De Koning was hel opgevallen, dat de minister in zijn be roepsschrift had gesteld dat het met het door de restestranten gesignaleerde gevaar en hinder wel los zou lopen. Dat de hinder veroorzakende vliegtui gen geen onderdeel vormden van de schietinrichting waar het hier om ging, wees hij van de hand, evenals de ver onderstelling van de minister dat ook de TESO-boten niet werkelijk gevaar zouden lopen. De burgemeester wees erop dat de bootverbinding vooral 's zomers zeer intensief is en dat de vaar route herhaaldelijk door de vliegtuigen wordt gekruisd. Tegenover het belang dat door de schietoefeningen wordt ge diend stelde hij onder meer het NIOZ, een wetenschappelijk instituut van in ternationale allure, dat door de schiet oefeningen niet goed zal kunnen func tioneren. Summiere gegevens Een goed voorbereid pleidooi hield de heer P. Nijhoff, secretaris van de Contact-commissie voor Natuur- en landschapsbescherming. Hij vertegen woordigde tevens Natuurmonumenten en de Landelijke verenigmg tot behoud van de Waddenzee. De heer Nijhoff laakte allereerst de wijze daraop De fensie destijds heeft getracht alsnog de hinderwetvergunning te verkrijgen. Men vroeg vergunning om een schiet inrichting op De Hors in werking Le mogen houden. Men ging dus van de foutieve veronderstelling uit dat men op die wijze een bestaande onwettige toestand gelegaliseerd kon krijgen. Dat nooit tegen de bestaande situatie is opgetreden is ook geen argument om de onwettige toestand te sanctioneren. Verder waren de in de aanvraag ver vatte gegevens zeer summier. Er was niet gezegd of de projectielen explo sief waren, met welk vliegtuigtype zou worden gevlogen, hoe de aan- en af- vilegroutes precies lagen en gedurende welke perioden en dagen zou worden geoefend. In zijn beroepsschrift had de Minister van Defensie dit toegegeven, maar gezegd dat „een zeer ruime" ver gunning was aangevraagd om tegemoet te kunnen komen als voorwaarden zou den worden gesteld. Volgens de heer Nijhoff had de Minister aldus artikel 2 van het Hinderwetbesluit genegeerd, waarin wordt bepaald, dat bij het ver zoek om een hinderwetvergunning een nauwkeurige beschrijving van de plaats van de inrichting moet worden gevoegd en opgave van hetgeen zal worden verricht. Het was nu echter onmogelijk dat belanghebbenden zich een goed Jbeeld konden vormen van mogelijke hinder, schade en gevaar. Er is hier sprake van ernstige ongenoeg zaamheid der stukken, aldus de heer Nijhoff. Ook de opvatting van de direc teur-generaal van de Arbeid omtrent het begrip „inrichting" werd door de contactcommissie, natuurmonumenten en landelijke vereniging aanvechtbaar geacht. De directeur-generaal had nl. gezegd dat de kwestie van de vliegtuig typen en de aan- en afvoerroutes hier niet aan de orde is omdat de eruit voortvloeiende hinder niet uit de in richting zelf voortkomt. De heer Nij hoff toonde op overtuigende wijze aan, aan de hand van eerder genomen Ko ninklijke Besluiten in hinderwetkwes ties, dat de jurisprudentie omtrent het begrip een veel ruimere interpretatie geeft. Hetgeen logisch is want zónder de vliegtuigen en zónder de aan- en af vliegroutes is het gebruik van de schietinrichting onmogelijk. Wat betreft de feitelijke bezwaren tegen het houden van schietoefeningen op de Hors stellen de natuurbescher- mende instanties zich achter het betoog van B. en W. van Texel. De natuurbe scherming heeft bovendien bezwaar tegen ieder militair gebruik van de Waddeneilanden. Het houden van schietoefeningen strookt in geen enkel opzicht met het behoud van de onver vangbare recreatieve en wetenschappe lijke waarden die het Waddengebied kenmerken. Het isolement en de rust zijn de trekpleisters van de eilanden. De vakantiegangers zullen iedere ver storing van de rust als zeer hinderlijk ervaren. Datzelfde doen de vogels, die het Waddengebied met miljoenen be volken; uit oogpunt van natuurweten schap en natuurbescherming is sprake van een internationale verantwoorde lijkheid om nodeloze aantasting van en verontrusting in het Waddengebied te voorkomen. Schietoefeningen op de Hors veroorzaken ernstige verstoring van de rust in de aangrenzende staats- natuurmonumenten de Geul en het Grote Vlak en in het gehele zuidelijke strand- en duingebied. Nonchalance De 'heer Nijhoff stelde dat de aan vraag van Defensie de grote recrea tieve en natuurwetenschappelijke waarden van Texel miskent en de functie van dit Waddeneiland negeert. Met een schrikbarende nonchalance tracht men een vergunning te krijgen, die volledige vrijheid van handelen biedt. Een dergelijke vrijheid kan in ons overvolle land echter niet worden getolereerd, aldus de heer Nijhoff. In deze tijd, waarin de behoefte aan rus tige recreatieoorden algemeen wordt ingezien, moet het houden van schiet- (zie vervolg pagina 4) MEUBELHANDEL Den Burg Tel.2572 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Actie „Wees wijs met de Waddenzee" DONDERDAG WADDENEXCURSIE BIJ DE COCKSDORP In het kader van de actie „Wees wijs met dc Waddenzee" die wordt georga niseerd door verschillende jeugdorgani saties voor natuurstudie in samenwer king met de landelijke vereniging tot Behoud van de Waddenzee, wordt don derdag bij De Cocksdorp een Wadden- excursie gehouden. Belangstellenden zijn om tien uur welkom op het plein van dc o.l. school van De Cocksdorp, vanwaar de tocht begint. Het is de be doeling een wandeling over het dan drooggevallen wad te maken. Excursie- leider Arno Bos van de Katholieke Jeugdorganisatie voor Natuurstudie zal als leider fungeren en eventueel ge assisteerd door „biologisch specialist" Leo Oudejans uit Utrecht vertellen wat er in dit uitgestrekte gebied valt te be leven. Men wil duidelijk maken dat de Waddenzee onvervangbare recreatieve en wetenschappelijke waarde heeft en daarom niet mag worden afgesloten. Juist als gevolg van de getijbewegingen voert het Noordzeewater het micro- voedsel aan dat de basis vormt van de hele levensgemeenschap in de Wadden zee. Ook hoopt men aan te tonen dat het onjuist is te veronderstellen dat de recreatie gediend is met de afsluiting van de Waddenzee. Juist in de bestaan de vorm biedt de Waddenzee aan dui zenden mensen jaarlijks werkelijk rust en ontspanning. De sportvisserij, het wadlopen en wadzeilen trekken steeds meer beoefenaars. Ook tegen minder ver gaande plannen heeft men bezwa ren. Zelfs een dam (naar Ameland) heeft vergaande consequenties. De actie „Wees wijs met de Wad denzee" is nu haar tweede seizoen inge gaan. Ook op de andere eilanden vin den momenteel activiteiten plaats in de vorm van tentoonstellingen, lezin gen en badgastenexcursies. Op de markt stond gisteren een stand van de KJN, waarin aandacht voor de Wad denzee werd gevraagd. Met foto's, kaarten, opgezette vogels en zeehon den werd een indruk van de Wadden zee gegeven. De stand is opgesteld in het Texels Museum. Het museum, VW en Staatsbosbeheer hebben enthousiast steun verleend aan de activiteiten van de KJN. Biologisch werkkamp HONDERD ONDERWIJZERS BESTUDEREN LEVENDE NATUUR Op een speciaal daarvoor ingericht terrein in de Dennen, aan de Ploege- landerweg, hebben vorige week meer dan honderd onderwijzers en onder wijzeressen hun tenten opgeslagen. De onderwijskrachten nemen deel aan een biologisch werkkamp, dat speciaal voor het onderwijs wordt georganiseerd door de Kon. Ned. Natuurhistorische vereniging. Ieder jaar houdt de KNNV een dergelijk kamp ergens in Neder land; dit jaar voor het eerst op Texel. De bedoeling ervan is de onderwijs krachten scholing te geven in veld- biologie, een logisch vervolg op de theoretische kennis die ze op de kweek school hebben opgedaan. De meesters en juffrouwen, over het algemeen jon ge mensen, nemen deel aan diverse ex cursies en verzamelen en bestuderen gevonden planten en dieren. Daarvoor is in het kamp een veldlaboratorium ingericht. Tot de inventaris horen o.m. vijftien microscopen, naslagwerken en leerboeken, materiaal om te prepareren en zelfs een compleet zeewateraqua rium. Het kamp staat onder leiding van de heer J. A. Nijkamp, bioloog, uit Den Haag. Verder maken enkele andere biologen, een medicus en een planten- deskundige deel uit van de staf. Het zwaartepunt van het onderricht ligt op de natuurbescherming. Men wil berei ken dat de onderwijzers de aan hun zorgen toevertrouwde leerlingen eer bied voor de meer dan ooit bedreigde flora en fauna bijbrengen. Leiding en cursisten nemen overigens geheel vrij willig aan het kamp deel; de meesten beschouwen het verblijf op Texel als een prettige vakantie. Naast de excur sies over het leven op 'het wad, vogels, duinen, over didactiek etc. wordt ook enthousiast meegedaan aan het Volks dansen en wordt 's avonds met veel belangstelling geluisterd naar voor drachten en lezingen over andere on derwerpen. Zo hield de heer J. A. v.d. Vlis een uiteenzetting over de geschie denis van Texel, vertelde de heer G. J. de Haan over het Texels Musum en hield de heer J. Th. Boom een causerie over de visserij. De inspekteur van de Guide Michelin' is al op bezoek geweest.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1