Tussentijdse bcdans van de stand der gewassen ,Eens komt het geluk BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTEB Feuilleton: Zo nu en dan gebeurt het, dat het voor een bepaald bedrijf nodig is op korte termijn te weten hoe het met de financiële positie is gesteld. Het tijd- stip, waarop de laatste balans is ver schenen is dan al vrij oud en men vindt het nodig beter geïnformeerd te wor den. Men maakt dan een zgn. tussen tijdse balans, die dan mogelijk wat minder nauwkeurig is dan een normale balans, maar dit het voordeel heeft bij de tijd te zijn. Op dit moment is het nog te vroeg om positief vast te setllen hoe de re sultaten in 1967 voor de Texelse boe renbedrijven zullen zijn, maar het is wel mogelijk een indruk te geven. We willen dit in de volgende regels pro beren te doen Veehouderij tot nu toe gunstig Als we de omstandigheden voor de graslandbedrijven op dit moment moes ten beschrijven zou dat belangrijk on gunstiger zijn dan wanneer we een in druk geven van het groeiseizoen tot nu toe. De grasgroei kwam vroeg aan de gang, maar werd afgeremd door een vrij koude Aprilmaand Daardoor viel voor de meeste bedrijven het moment, waarop de koeien van stal kwamen niet eerder dan' normaal. In mei kregen we voldoende water voor een goede gras- groei en deze goede groei heeft aange houden tot begin juni. Met uitzonde ring van de bedrijven, waar de veebe zetting te zwaai is voor de toegepastt bedrijfsvoering, is er ruim voldoende kuilgras en hooi gewonnen. Speciaal de voorraden kuilgras zijn groot en zowel voor kuilgras en hooi mogen we aanne men, dat de kwaliteit belangrijk boven het gemiddelde zal liggen. Wat het kuilgras betreft is dit vooral een ge volg van het toepassen van goede in- kuilmethoden, voor het hooi is dit te danken aan de uitzonderlijk goede weersomstandigheden. Voor een ver standige boer was het, ongeacht welke methode werd toegepast, in de afgelo pen weken mogelijk om goed hooi te winnen De waarde van goed ruwvoer in de winterperiode wordt nog altijd onder schat, maar we twijfelen er niet aan of dit zal m de komende winter duidelijk naar voren komen. Op het moment maken de veehoude rijbedrijven een vrij moeilijke tijd door. Op enkele bedrijven wordt al sinds een dag of tien hooi aan de melkkoeien ge voerd en als de weersomstandigheden niet spoedig veranderen zal dit op veel meer bedrijven nodig worden. Een paar flinke regenbuien kunnen vooral op de lichtere gronden de toestand snel wijzigen Terwijl we dit schrijven ko men er berichten door over buien in het noorden en oosten van ons land. Of een enkele ook afzwenken zal naar ons „gouden boltje". Op de akkerbouwbedrijven Een terugblik op de afgelopen maan den is voor de akkerbouwbedrijven wat minder gunstig dan voor de vee houderij. Wat de granen betreft kunnen we het volgende opmerken Een sterk punt was de vroege zaaitijd. Dit is een eer ste stap naar een goede opbrengst. De koude aprilmaand zorgde ook hier voor afremming, die hier en daar de vraag deed opkomen of een aanvullende stik stofbemesting gewenst was. Gelukkig is dit in de meeste gevallen niet ge beurd, want wat april te kort kwam maakte de maand mei goed. De meeste graangewassen werden zwaar genoeg en in meerdere gevallen zelfs te zwaar. Zoals we al eerder vertelden is hier en daar legering opgetreden. Als we op het moment de situatie beoordelen, dan ligt het als volgt. De zomergerst belooft een goede op brengst. De top van de opbrengst zal er echter in een aantal gevallen afraken doordat het gewas als gevolg van droogte noodrijp wordt. Het voor Texel veel minder belang rijke gewas haver staat er goed voor, maar ook hier moeten we rekening houden met opbrengstdepressies als ge volg van droogte. Ook dit jaar zal wel weer blijken, dat in een droog jaar gerst wat meer mogelijkheden geeft dan haver. Dit laatste geldt nog veel sterker als het om zomertarwe gaat. Op de niet- verdrogende gronden en in de gevallen, waarin geen andere ongemakken op treden, mogen we voor de zomertarwe een goede opbrengst verwachten. Een belangrijke voorwaarde voor een goede oogst van zomertarwe is een zonrijke maand juli en tot nu toe is daar ruim aan voldaan. Verdroging heeft bij tar we echter veel funester gevolgen dan bij gerst en we zien op het moment heel wat percelen waar pleksgewijze verdroging optreedt. Daar komt nog bij, dat in enkele rassen veel roest op treedt en wat dit voor gevolgen heeft zal bij de oogst wel duidelijk blijken. Wintertarwe lijdt in het algemeen iets minder dan droogte dan zomer tarwe. Maar ook hier vinden we droog- teschade en speciaal in het ras Tadorna veel roest. De hakvruchten Wat de suikerbieten betreft kan ze ker niet van grote vooruitzichten wor den gesproken. Op een aantal percelen is de stand te dun, op andere percelen is de structuur van de grond zo slecht, dat de bieten niet goed o.p gang komen. Op de droogtegevoelige percelen is dui delijk droogteschade waar te nemen. De luizen zijn dit jaar zeer actief ge weest en er zullen nog al wat percelen komen met een flink aantal schieters. Een heel rijtje factoren dus, die niet bevorderlijk zijn voor een hoge op brengst. Nog minder gunstig is het voor de aardappelen. Diverse telers rekenen er nu al op, dat wat de pootgoedteelt betreft gerekend zal moeten worden met opbrengsten, die 7-10 ton per ha. lager zullen liggen dan in de twee laat ste jaren Ook voor de percelen fa brieksaardappelen, die van droogte lij den kan niet op een topopbrengst wor den gerekend. Als een nevennadeel van de droogte, speciaal wat de pootgoedteelt betreft, is er het voorkomen van schurft op de knollen. Bij het optrekken van stam men op schurtgevoelige percelen, von den we, ondanks een behandeling met P.C.N B, vrij wat knollen, waar nu al schurft aanwezig was. Tenslotte Ondanks alle ongemakken, die een nat jaar ook voor de boeren heeft, geldt speciaal voor de Texelse boeren bedrijven toch wel, dat een jaar met vrij veel regen in het algemeen gunsti ger is dan een zomer als we nu v/eer beleven, hoewel er zeker geen aanlei ding is voor alarmerende berichten. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 18 juli 4 56 en 17.33: 19 juli 6.13 cn 18 49; 20 juli 7.22 cn 19 52; 21 juli 8.22 en 20.46. 22 juli 9.15 en 21.34. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 19 juli a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren Den Hoorn: 13.0013.45 uur; Oosterend cn De Waal: 13.4514.45 uur; De Cocksdorp en Eicrland: 14.4515.45 uur; De Koog: 15.4516.15 uur. T>J door Henk van Heeswijk 15. Ze boog zich naar hem toe: „Nu? Sla ik de plank ver mis? Heb je niet ongeveer zo over me gedacht?" Hij lachte half verlegen, half ge amuseerd Och, ik weet het eigenlijk niet. Je bent naar mijn idee zo eigen aardig. 't Kan ook wel aan mij liggen. Zie je, ik heb m'n leven weinig met vrouwen omgegaan De enige, die ik in m'n omgeving had, waren m'n zustere, maar die zijn nu al enkele jaren ge trouwd en ik kan niet erg goed met m'n zwagers over weg, zodoende kwam ik er zelden. Verkering, zoals zovele van mijn kameraden en collega's heb ik nooit gehad. Och ja, na een feestje, bracht je wel eens een meisje naar huis, een enkele avond ging ik wel eens met een kennisje uit, maar daar bleef het altijd bij. Zodoende ken ik de vrou wen slecht en dat is misschien ook de reden, waarom ik niet recht wist, wat ik van jou moest denken. Eerlijk ge zegd, vond ik je in het begin, die mor gen, toen ik hier wegging, een gevaar lijk vrouwtje. Je hebt iets, ja, ik weet eigenlijk niet hoe ik het moet uitdruk ken, een soort aantrekkingskracht over je. Er gaat zoiets als een magnetische kracht van je uit. Hoe moet ik het zeggen?" Ze schudde glimlachend het hoofd en keek hem afwezig aan. Geert raakte er ietwat verlegen door en wist niet wat te zeggen. Na een ogenblik hernam ze: „Heb je jezelf wel eens een voorstelling ge vormd, hoe ik, als vrouw alleen, in zo'n café kom? Wat heb je gedacht van m'n leven tot nu toe?" Hij haalde de schouders op. „Eerlijk gezegd, heb ik in mezelf wel eens zo iets afgevraagd, maar ik kon niets gissen, wat maar enigszins op realiteit zou kunnen lijken". „Ik zal je eens het een en ander uit m'n leven vertellen, daar heb je recht op. De Texelaars, voornamelijk zij uit het dorp, kennen mij en weten alles van me. Je bent hier een onbekende en ik ben van mening, dat ik je daar om het een en ander dien te vertellen": „Ik heb er nooit op gezinspeeld of er naar gevraagd", protesteerde Geert, „denk dus niet, dat ik van mening ben, dat je 't me behoort te vertellen" „Dat weet ik", antwoordde Nel rus tig, „maar ik voel, dat je een verkeerd idee over me hebt. Ik ben niet, zoals je denkt, dat ik ben, daarom zal ik je ver tellen hoe ik eigenlijk aan dit café ben gekomen. Je behoort het te weten". Ze nam een stoel en ging aan tafel zitten. Dan begon ze „Mijn ouders zijn vroeg gestorven, kort na elkaar. Ik heb ze nooit gekend, want ik was nog geen jaar oud, toen ik wees werd In Den Burg is een weeshuis en daar werd ik geplaatst. Over de jaren, die ik in het weeshuis BEROEPSCHRIFT VAN MINISTER DOOR RAAD VAN STATE BEHANDELD (vervolg van pagina 1) oefeningen in de natuur- en recreatie gebieden als volstrekt ontoelaatbaai worden beschouwd. B. en W. van Texel hebben dit ingezien; de Marine zal el ders eventueel in het buitenland, zo als ook de landmacht in toenemende mate doet oefengelegenheid moeten zoeken. De belangen van het NIOZ werden verdedigd door mr. S. Crone uit Den Helder. Deze stelde, dat het instituut Texel als vestigingsplaats voor het la boratorium had gekozen om de rust. Dat ten tijde van dit besluit, de oefe ningen reeds werden gehouden doet aan de kracht van de nu geuite protes ten niet af, want op dat moment han delde Defensie onrechtmatig en op on rechtmatigheid kan men geen rechten claimen. Uitvoerig vertelde mr. Crone welke schade de proefnemingen kunnen on dervinden van overvliegende marine toestellen. Zo wordt momenteel bestu deerd hoe bepaalde zeedieren zich tij dens hun trektochten oriënteren op de hemellichamen. In speciale aquaria, die van boven onbeperkt zicht geven op de lucht, maar waarbij de horizon juist is bedekt, worden de dieren ter waarne ming losgelaten. Het is duidelijk dat herhaaldelijk overkomende vreemde voorwerpen een ongunstige invloed hebben, nog afgezien van het paniek waarin de opgesloten dieren geraken, wanneer de toestellen, die door de proefdieren voor roofvogels worden ge houden, overkomen. Tijdens het on rechtmatig vliegen in het verleden is dit herhaaldelijk vastgesteld. Verder zijn bij het NIOZ tal van gevoelige meetinstrumenten in gebruik die on gunstig reageren op de laagfrequente trillingen van de propeller vliegtuigen. Dat nooit met straaljagers zal worden gevlogen is voor het NIOZ dus juisi geen geruststelling. Eigen ervaring In een voortreffelijk betoog, drong mr. L. Mok uit Amsterdam er bij de Raad van State op aan de Koningin te verzoeken het beroep van de minis ter van Defensie ongegrond te verkla ren. Mr. Mok, zelf een regelmatig te rugkerend gast op „Loodsmansduin" en daardoor uit eigen ervaring goed van het effekt van de oefeningen op de hoogte vertegenwoordigde o m. de Re creatiestichting Texel, de VVV Texel, TESO, Vriendenkring Texel, schoolbe sturen van Den Hoorn en de kiesver eniging Texels Belang. Uitvoerig schetste hij o.m. hoe de oefeningen ir. de praktijk worden gehouden. Van 10 - 12 uur 's morgens en van 14-16 uur 's middags, telkens met twee of drie vliegtuigen tegelijk. Er wordt gevlogen in een ellips met een omtrek van 16 km. Er van uitgaande dat de toestellen ongeveer 200 km. per uur vliegen be tekent dat iedere 2-3 minuten een toestel overkomt. Gezien de geringe hoogte waarop dit gebeurt, wordt het hele gebied er danig door verontrust De oefeningen hebben jaren een bron van ergernis en angst gevormd. Mr. Mok noemde de reeds eerder aange voerde ongelukken, maar maakte ook melding van een geval waar tot dusver niet over is gesproken in de hinderwet kwestie: de dood van de Amsterdamse jongen, die van de Hors opgeraapte munitie had meegenomen naar huis. Een projectiel was ontploft toen hij het trachtte te slopen. Degenen, die zeggen dat de hinder van de vliegtuigen dra gelijk is, hebben die conclusie achter hun bureau getrokken, aldus de heer Mok. De praktijk heeft overtuigend aangetoond dat het lawaai bijzonder irritant is en dat men er nooit aan went. De schietoefeningen bewijzen het toerisme een slechte dienst. Op de oefendagen, van maandag t/m vrijdag, is de hele Hors verboden terrein, ter wijl door het lawaai ook het aangren zende duin sterk aan recreatieve waar de inboet. Mr. Mok wees erop, dat het hier gaat om het mooiste duingebied van Europa, een stiltegebied met grote recreatiewaarde. In Den Hoorn verblij ven zomers 2200 mensen; rond Pinkste ren 700. Er werden vorig jaar 100.000 overnachtingen geregistreerd. Onderwijs Het vliegtuiglawaai is ook voor het onderwijs funest. Tijdens de oefeningen moeten de schoolramen gesloten wor den en desondanks moet de onderwij zer telkens zwijgen als om de twee a drie minuten een vliegtuig over komt. Dit zijn feiten die de conclusie van de directeur-generaal van de ar beid, dat er geen geluidshinder was, weerleggen Het verleggen van de vliegroute heeft tot resultaat dat dan op andere plaatsen de hinder wordt ondervonden. Dat TESO niet gelukkig is met de oefeningen, laat zich denken. De maatschappij onderhoudt een inten sieve veerdienst en heeft bovendien plannen voor de bouw van een haven kantoor met restaurant. Door het restaurant zal de toch al grote mensen concentratie op het haventerrein not* groter worden. Dat het gevaar, waar aan zij bloot staan minder gering is dan de minister wil doen voorkomen, toonde mr. Mok aan door voor te re kenen dat de vaarroute 80 tot 100 keer per dag wordt gekruisd. De kans dat een raket of bom op een schip valt achtte hij niet uitgesloten. Wijzigin; van de vliegroute was volgens spreke- niet mogelijk. De vliegers moeten da;, te scherpe bochten maken en hebben geen tijd meer voor het uitvoeren va* de handelingen die aan het afvuren o| afwerpen voorafgaan. Een routewipi. ging zou altijd een vergroting van het te vliegen traject betekenen, waardoo.- een nog groter, door de recreatie even. eens druk gebied, de hinder onder- vindt. Overigens zal dan nog de vaar route worden gekruisd; hieraan is door het stellen van geen enkele voorwaarde te ontkomen. Mr. Mok zei zeer wel te beseffen, dat de marine oefenterreinen nodig heeft om haar taak te kunnen uitvoeren, maar de Hors met omgeving is er nu eenmaal ongeschikt voor. De Raad van State zal nu het voor en tegen van de schietoefeningen tegen elkaar afwegen en daarna de Koningin adviseren het beroep van de minister al dan niet gegrond te verklaren. MIDDENSTANDSEXAMEN In Schagen behaalden het diploma „Algemene Handelskennis" de volgen de leerlingen vaen de I.M.O. midden standsavondschool Texel: de dames A. H. Beers, Den Burg; Dros-Goënga te Eierland; J. Dijksen te Den Burg; J. M. Hin te Oudeschild; G. Segers-van der Star te Haastrecht; A. G. J. Veeger te Den Burg en J. A.' Witte te De Waal, en de heren C. M. Bakker te Den Hoorn; P. Bakelaar te De Koog; H. Rikkenberg te De Waal, J. Trap te Oosterend, en F. R. Visman te Oosterend. GESLAAGDE PUZZELRIT TE DE COCKSDORP DE COCKSDORP Woensdagavond werd te De Cocksdorp een puzzelnl gehouden, georganiseerd door de VVV. afdeling De Cocksdorp-Eierland en de MAB-club Texel Het werd een succes, want er deden 76 automobilisten mee. Gestart werd bij de Sluftervallei. De route was uitgezet door de heer B. Dros Czn., terwijl ook een toerist, de heer A. Rietvelt uit Diemen nauw bij de organisatie betrokken was. Door di verse instellingen waren de bekers i andere prijzen beschikbaar gesteld. De wisselbeker werd gewonnen door de heer C. H Kerkziek uit Vorden. Tij dens de rit ontstonden wel enkele moeilijkheden, o.a. als gevolg van hel verdwijnen van een bordje. Sommigen raakten de weg kwijt en kwamen zelf; op Zuid-Texel terecht. Aan het genoe gen heeft dat echter weinig afbreuk gedaan. dA-69h 89. De voetbalwedstrijd Rijkhuyzen Vooruit versus Veylenoord eindigde met een uitslag, waar elke voetbalken ner koud van werd. „Veertien-nul ginnegapte Sipko Stunt. „Daar zit een fijn stuk nieuws in!" Deze uiterst be kwame reporter had de wedstrijd na tuurlijk ook gezien en hij haastte zich nu naar de redactiekantoren van het vlijmscherpe Sport- en Spotblad „Sti letto". Daar schreef hij nl. altijd felle hoofdartikeltjes in, die er niet om lo gen. Hij liet van het „onbezield spe lende" Veylenoord geen spaan heel en plaatste op de voorpagina een levens grote foto van dikke Kobus, die op de schouders gehesen was van Janus Vet- doorbracht, kan ik kort zijn. De vader en moeder waren beste mensen en we hebben daar een goede, degelijke op voeding gehad In mijn tijd waren er ongeveer 12 kinderen, zodat, we eigen lijk één groot gezin vormden en als echte broers en zusters van elkaar hielden. Zelden of nooit werd er een wanklank gehoord. Ik denk nog met plezier aan die jaren terug. Toen ik veertien jaar was en de la gere school had doorlopen, vroeg men mij, wat ik wilde worden. Dat was zo het gebruik bij ons en men kwam, als het in het vermogen lag van het huis en de financien het toelieten, zoveel mogelijk aan de geuite wensen tege moet. Ik had mijn voornemen al meer dere malen geuit en dat deed ik ook toen: ik wilde doorleren, ik wilde on derwijzeres worden. Dat is tegenwoordig niets bijzonders, maar 15 jaar geleden dacht men daar anders over; toen beschouwde men iedere vrouw, die niet in een dienst je ging, maar een zelfstandige positie wenste te veroveren, als een blauw kous. Het was dus te begrijpen, dat vader eerst wel een beetje bedenkelijk keek. De meeste meisjes gingen op 14- jarige leeftijd ergens in betrekking als dienstmeisje. Een enkele ging naar een wasserij, als strijkster, of naar een ate lier. Coupeuse of naaister, dat was nog wat, maar onderwijzeres.... Tja, va der wist niet, of dat wel zou gaan. Gelukkig was hij een redelijk man, met een vooruitstrevende blik. Enfin, hij sprak er over op de vergadering der regenten, zoals de reglementen van het huis voorschreven. Vanzelfsprekend hadden de regenten, de dorpsnotabelen van het eiland, bezwaren, maai na COPYRIGHT STUDIO AVAN kamp en Kees Mortelganger en in triomf van het veld gedragen werd te midden van een grote schare opgewon den supporters. Ja, Ja, Kobus was de held van de dag en had alle veertien goals zelf ge scoord En deze krant zaten Kid Sucker en Wladimir Kotsof nu samen te lezen in het stadspark. „Veylenoord heeft met veertien-nul verloren!" zuchtte Kid Sucker. „Tja...." zei Wladimir droef. „En dan denken de mensen ook nog, dat het aan dikke Kobus ligt. Maar ik weet wel beter. Het is de sportcomputer, die ci verantwoordelijk voor is. En die sport- veel vijven en zessen stemde men ten slotte toe in het experiment en zou men een studiebeurs voor mij aanvragen. Dit kwam na korte tijd er door en ik ging toen met de boot naar Den Helder naar de H.B.S. Ik had een fiets gekre gen wat was dat toen m'n trots! waarmee ik iedere dag naar de haven reed en in Den Helder weer van de haven naar school, 's Avonds fietste ik dan van Oudeschild naar Den Burg, samen met een van m'n pleegbroers, die hier bij een bakker in de leer was. Hij was ongeveer van mijn leeftijd en we hebben in het huis altijd bijzonder goed met elkaar kunnen opschieten Van de H.B.S. ging ik naar Amster dam naar de Kweekschool om verder opgeleid te worden tot onderwijzeres: „juffrouw", zoals dat toen nog ge noemd werd. Dat is ook een plezierige tijd geweest. Wij waren er intern met nog negen andere meisjes. Toen ik twintig jaar was, deed ik examen en behaalde m'n acte. Opgetogen keerde ik op Texel terug met zijn acte op zak. Vader en moeder feliciteerden me har telijk en de avond van m'n terugkomst was er een groot feest ter ere van m'n slagen. Ik nam nu een paar weken rust en in die dagen overlegde ik met m'n oude onderwijzer van school, die nu m'n collega was geworden, hoe ik op de beste manier zou kunnen slagen om een school te vinden. Dat zou niet gemak kelijk gaan, want in die dagen kwam het surplus aan onderwijzende krach ten al duidelijk naar voren bij de solli citatie voor diverse vakante plaatsen. Steeds ontving dan zo'n schoolbestuur een honderdtal brieven van kwekelin gen met acte, zoals men toen de werk- computer kunnen wij maar niet in handen krijgen!" „Die journalist Sipko Stunt is anders ook een geslepen jongen!" zei Kid Sik ker. „Lees het eind van zijn stuk maar eens goed. Dan merk je wel, dat hij ook vermoedt, dat er iets achter steekt. Hi] schrijft: Wie lost het raadsel van dikke Kobus op? Wat is het geheim van de vette jongen, die nooit wat kon, en nu plotseling kampioen-fietsen en kam pioen-voetballen is? Wie is verant woordelijk voor de schittering van KobusJ stijgende ster? En wij zouden wel eens willen weten: Waarom draagt Kobus een petje. loze onderwijzers en onderwijzeressen begon te noemen. Maar het geluk was me gunstig. Hier op Oudeschild vie! een plaats open voox* een kwekeling met acte en hoewel het niet geheel mijn ideaal verwezenlijkte het gaf maar 50 gulden salaris per maand - nam ik het op advies van mijn oude leermeester aan. In ieder geval had ik in zoverre mijn zin, dat ik een klas zou krijgen. Na een grote vakantie kwam ik voor mijn nieuwe klasje, waarin een twintigtal kinderen zaten. Ik was juisi enkele dagen van te voren meerder jarig geworden en op aandrang mijn pleegouders ging ik op kamen wonen in Oudeschild, dicht bij dt school. Ik moest hiervoor, met kost. 40 gulden in de maand betalen, zodat ik maar tien gulden overhield voor me zelf. Vanzelfsprekend solliciteerde ik druk naar open onderwijzersplaatsen in diverse gemeenten van het land, maar steeds zonder succes. Doch ik was zekere zin tevreden, omdat ik in Am sterdam altijd heimwee had naar Texd en ik was steeds beangst, dat ik het op de duur op het vasteland niet zou kun nen uithouden door de herinnering aan m'n geboorteplaats. Ik was niet veeleisend, ik was zuinig, ik hield van m'n klas en ik was tevreden met m'n leven. •Edoch, er kwam al spoedig een hele verandering in mijn kalme bestaantje als kwekelinge met acte. Ik had in m'n klas een meisje, een lief kind van ze ven jaar, Maartje, waar ik bijzonder veel van hield. Ze woonde.enfuv ergens aan het einde van het dorp er was enig kindje. Haar moeder leefde niet meer, die was een paar jaar tevo ren overleden. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 4