Cjroen r£wartsjexels in het kanL Veel belangstelling voor geslaagd paardesportfestijn Torbanteen moeilijk begin Zilveren Zweep weer voor Jn Kiljan Jr. Carousselrijden maakte indruk n m Facade in Cultureel Centrum r>r> 'de worsteltent' Moerbeek's v^OR UIV fy. Ladekastjes ;DAG 25 JULI 1967 80e JAARGANG No. 8185 r E X E LS E^COURANT rj»c N.V. v/li Langeveld De KooU islbus 11 Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaau 43, Deo lel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 MEISJE (16) NA AANRIJDING OVERLEDEN Vrijdag is de 16-jarige Frouke Vonk uit Oosterend in ziekenhuis „Parkzicht" te Den Helder aan de gevolgen van het ongeluk dat zij de avond daarvoor op liep, overleden. Zij kwam, lopend naast een zusje op een bromfiets van de uitrit bij haar huis de Oosterweg op en bemerkte niet de naderende Opel Olympia van de 30-jarige J. ,F. Riemsma uit Ooster end. Deze kon niet meer uitwijken, schepte het meisje en Jnam het een tiental meters mee Zwaar gewond werd zij naar Den Helder overgebracht. Het zusje van het slachtoffer bleef ongedeerd. DOOPSGEZINDEN NAAR TEXEL Woensdag 26 juli zullen 300 congres gangers van het Doopsgezinde Wereld congres een bezoek brengen aan Texel. Het internationale gezelschap komt op het eiland met 6 bussen en zal worden rondgeleid door de Jongeren Werk groep van de Doopsgezinde Vredes groep. De trip naar Texel is en onderdeel van het Doopsgezinde Wereldcongres dat van zondag 23 tot zondag 30 juli in het Rai-gebouw in Amsterdam wordt gehouden. Uit alle delen van de wereld komen Doopsgezinden naar Nederland. Vooral uit Amerika komt een grote groep. De ontvangst op Texel vindt plaats in de wandelgangen van de LTS. Ook wordt hier geluncht. Dezelfde dag ver trekt de groep weer naar Amsterdam. Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- fcisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -f- 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. AFSCHEID MEJ. VAN ZETTEN OOSTEREND Op 20 augustus neemt mej, G. van Zetten afscheid van de Doopsgezinde Gemeente. Zij ver trekt naar St. Annaparochie, waar zij tot predikante is benoemd. Mej. Van Zetten is bijna vier jaar op het eiland werkzaam geweest als godsdienston derwijzeres. WEGEN BIJ MOLWERK EN DE MOK AANGEWEZEN ALS DIJKWEGEN Gedeputeerde Staten van Noordhol land hebben op Texel als dijkweg aan gewezen de bij het Rijk in beheer zijn de wegen die onder de volgende om schrijvingen bekend staan: asfaltweg langs het Molwerk, asfaltweg naar de Mok en de op het Oostelijk einde daar van aansluitende weg. Deze aanwijzing tot dijkweg ge schiedde op verzoek van de Hoofdin- genieur-direkteur van de Rijkswater staat, direktie Noordholland. Aanwijzing tot dijkweg houdt in dat het aldaar, zonder aanduidingsbord na bij een wildrooster, verboden is vee los te laten lopen. Reeds eerder werden op Texel als dijkweg aangewezen een gedeelte van de weg genaamd Ouden Hoorn, Klein- matsweg en het rijwielpad Eierlandse Duinen. GESLAAGD Woensdag is mej. B. M. Blok uit De Koog in Utrecht geslaagd voor het Ho- reca-diploma hotel en restaurant. „Misschien heeft U het goed gevon den wat wij vanavond hebben gebracht; het hoeft niet, zelf hebben we er ge noeg plezier aan beleefd". Dat ongeveer zei Kees Bakker aan het einde van de toneelavond van Facade in het Cultu reel Centrum en het illustreert op de beste manier de geest in de jonge Texelse toneelgroep; enthousiast to neelspelen omdat het gewoon fijn is. Voor te weinig mensen („Er moet dik geld bij") werd zaterdag „Torbant, het verloop van zijn ondergang" van George Kool opgevoerd De schrijver was zelf naar Texel gekomen om zijn stuk voor het eerst te zien spelen. Het beroepstoneel vindt. Torbant onspeel- baar. „Als die mensen dat dan tegen je •zeggen, dan ga je het op een bepaald moment ook werkelijk geloven. Van avond is het duidelijk geworden dat Torbant heel goed te spelen is", aldus George Kool. Na „Torbant" werd nog „Excum- muun" van Adrie Verberne opgevoerd. Torbant zit al ruim een kwart eeuw vastgebonden op een stoel Hedroen verzorgt, bewaakt en kwelt hem. Tor bant en Hedroen zijn geen mensen maar middelen om een werkelijkheid, de vanzelfsprekendheid van de macht, uit te drukken. „Daarom is het haast niet te spelen, je vindt niets menselijks in Hedroen terug", zegt Adrie Ver berne. In de loop van het stuk wordt Torbant zich van de machtsverhouding bewust en dit vindt zijn weerslag in de vrijheid, die hem op een bepaald ogen blik wordt gegeven. Maar wat gaat Torbant met zijn vrijheid doen? Treedt hij in de plaats van Hedroen, een af lossing van de wacht? Brengt de vrij heid verandering in de situatie? George Kool geeft er geen antwoord op. „De spieren geoefend", de laatste woorden van Torbant, blijven een open vraag. Inzet Met een volle overgave hebben Kees Bakker en Adrie Verberne gespeeld. En eigenlijk moet dat bij deze eerste kennismaking de richtlijn zijn voor de beoordeling van het stuk. Natuurlijk is er toneeltechnisch kritiek te leveren. Adrie Verberne was soms moeilijk ver staanbaar. Vooral het begin van het tweede bedrijf ging een beetje de mist in. Ook de uitspraak was niet altijd even goed. Maar daar liggen niet in de KAMPEERDERS TRADEN SNEL TEGEN BRAND OP LOODSMANSDUIN Door het snelle optreden van kampeerders is op de camping Loodsmansduin een ramp voorkomen. Op het achterste gedeelte van het terrein was vrijdagmiddag rond vijf uur brand uitgebroken. Met em mers water gingen de kampeerders het vuur te lijf. Op deze wijze kom men voorkomen dat de brand ernstiger vor men zou aannemen. Toch ging nog 25 a 30 m2 verloren. De oorzaak van de brand is vermoe delijk een weggeworpen sigarettenpeuk. eerste plaats de criteria voor de be oordeling van Fagade. Het enthousias me, de volledige inzet, zijn in dit sta dium veel belangrijker. Excommuun kwam zaterdag niet zo goed uit de verf. Waarschijnlijk zal de vermoeidheid na het spelen van Tor- ban een factor zijn geweest. Op het toneelfestival in Delft werd het stuk bekroond met een eerste prijs. Ex commuun zou beschouwd kunnen wor den als een provokatie in de zin van het herstellen van menselijke commu nicatie. De provokatie is middel, is een reactie, die weer een reactie wil uitlok ken. 'Het kwam alleen zaterdag haast niet over. Fagade zal ondanks de finan ciële tegenslag moeten doorzetten. Mis schien zullen een volgende keer meer mensen op Texel interesse tonen voor toneel. fsasznm Dinsdag 25 juli Den Burg, Cultureel Centrum, Jeugdrevue Fiësta, aanvang 14.30 uur, m.m.v. clowns, acrobaten, de zigeunerin met haar aap uit het programma van Swiebertjc De Koog, 19.00 uur, sportveld, volleyballen voor gasten en Texelaars. Den Burg, 20.00 uur, De Lindeboom-Texel", openbare bridge-drive. De Waal, 20.30 uur, Ned. Herv. kerk, zang en muziekavond Den Burg, Sarasam, 20.00 uur, dansen met bekende beatgroepen en showavond Woensdag 26 juli Den Burg, L.T.S., ontvangst Doopsgezind Congres. De Cocksdorp, garage v.d. Linden t.o. o.l. school, 16.15 uur, Poppenkastvoorstelling. Den Burg, 14.00 uur, Groencplaats, het tra ditionele folklorefeest. Het programma bestaat o.a. uit demonstraties schapenscheren en paarden beslaan op de oude manier, 's Mid dags oliebollenverkoop in Waaggebouw t.b.v. zwembad, door gezamenlijke vrouwenvereni gingen Den Burg. Tevens zullen 's middags de kinderdansgroep en 's avonds de Volksdans groep optreden, en gezamenlijk dansen tot 21.30 uur. Den Hoorn, 14 00 uur, op het strand, feest voor de kinderen van 6-12 jaar. 20 00 uur lampionoptocht in het dorp. Den Burg, 20.00 uur, Sarasani, dansen m.m.v. Names and Faces. Donderdag 27 juli Den Burg, 20 00 uur, City-theater, Texelfilm De Koog, 19 00 uur, sportveld, voetballen voor gasten en Texelaars. De Koog, 20.30 uur, Ned. Herv. kerk, samenzang. Den Hoorn, 20.00 uur, „De Waldhoorn", dansen m.m.v „The Creatures". Den Hoorn, 20.00 uur, Ned. Herv. kerk, sa menzang en orgelmuziek. Den Burg, Sarasani, 20.00 uur, dansen met bekende beatgroepen en showavond. Vrijdag 28 juli Oudeschild, 20.00 uur, dorpshuis 't Skiltjc, openbare klaverjasdrive. Den Burg, Sarasani. 20.00 uur, dansen met bekende beatgroepen en showavond. Pannekoeken met een doorsnee van 30 cm De uitreiking van de Zilveren Zweep. Wet- MEUBELHANDEL •n Burg Tel.2572 De grote paardensportmiddag, geor ganiseerd door de Vereniging voor 'rienden van het Paard is een geslaagd portfestijn geworden. Ondanks het arme weer waren velen naar de speel- eide gekomen om te genieten van de dele viervoeter in al zijn facetten: pnngconcours, strijd om de „Zilveren iweep", concours om de Dr. Rempt- leker en vele andere attrakties. Na de keuringen in de ochtenduren, legon het Concours Hippique met de rijd tussen één-spannen landbouw- uigpaarden. De wisselbeker (fa. J. Ag- er) en de eerste prijs, beschikbaar ge leld door dierenarts H. de Boer werd [ewonnen door Aliza van G. Eelman. IVeede werd Bento van M. C. Bakker in derde „Grote Zwarte" van de Dames )ijt Ondertussen werd in Den Burg al lltnk getrommeld en geblazen door de Inunband Margaretha Sinclair die na iet eerste gedeelte van het springcon- »urs in vol ornaat het veld op kwam net in het kielzog de ponyclub „De Klepper tjes". De uitslag van het springconcours strafpunten, mej. Fransse met .Ferco' de heer C. J. Swaerts met „Tesoro Alio", 7 strafpunten mej. Morree met '„Rakker". De Zilveren Zweep Op een concours hippique is de strijd om de „Zilveren Zweep" altijd een boeiend programma-onderdeel. Zater dagmiddag heeft het er om gespannen wie dit jaar de begerenswaardige prijs zijn bezit zou krijgen. De jury kon eerste instantie geen beslissing ne men tussen „Goudster" van de heer K. du Porto en „Don Quichot" van de heer J. Kiljan Jr. Na een tweede ronde werd „Don Quichot" als winnaar aangewezen. De volledige uitslag in de strijd tus sen éénspannen landbouwtuigpaarden voor luxe rijtuig: 1. „Don Quichot" van |J Kiljan Jr., 2. „Goudster" van K. du Porto, 3. „Aliza" van G. Eelman, 4. „Bento" van M C. Bakker en 5. „Ca- iroline" van J. C Roeper. Wethouder Daalder was op het veld aanwezig om de zweep aan de winnaar te overhandigen Samen reden ze de ereronde langs het applau'diserende pu bliek Hierna volgde het tweede gedeelte van het Handicap Springconcours, De uitslag mej. De Vries met „Dumas" 3 strafpunten, J. Smit met „Mendiant" 3 weigeringen en S Knipp met Rango' 4 strafpunten. Carousselrijden De première voor Texel, zoals het in de programmabladen stond aangekon digd, maakte veel indruk. Het was be wonderenswaardig wat de leden van de Vereniging voor Vrienden van he Paard o.l.v. instrukteur K. du Porto op de grasmat lieten zien. De meest ge compliceerde figuren werden met het grootste gemak gereden. Na dit sierlijke quadrillerijden, de wat potsierlijke melkkoeien. Vanaf twaalf uur waren ze al te bezichtigen in de speciaal voor hen ingerichte stal, Janke, Bea, Els, Pietje, Willie. 14 van de beste Texelse stamboekmelkkoeien. Controleur-stamboekhouder der Rund- veefokvereniging „Texel', B. Oostra, had de leiding van de rundveeshow. In het concours voor éénspan pony's waren de prijzen beschikbaar gesteld door de Centrale Coöperatie L.T.B. „Texel", dr. A. van Loon en de Fa. Witvliet en Westerlaken. Aan het con cours werd deelgenomen door kinderen fm 14 jaar. De uitslag: 1. Corrie Dros, 2. Bram de Ridder, 3. Nico Roeper, 4. Annemiek Keijser en 5. Douwelien Roeper. Om even voor vier uur het concours van éénspannen landbouwtuigpaarden yoor luxe rijtuig gereden door dames zonder assistentie van een heer. Mevr. Du Porto-Dros won de eerste prijs met „Goudster". Tweede werd mevrouw Luycks-Bakker met „Bento", derde werd mevr. Roeper-Keijser met „Caro line". Dr. Rempt beker Na de grote demonstratie van „De Kleppertjes" werd het laatste gedeelte van het springconcours gereden. G. J. I Swaerts maakte met „Rakker" 12 straf - I Punten, de heer Muyen met „Rango" 8 strafpunten, mej. Morree met „Tesoro Mio" 12 strafpunten, de heren Zoetelief I en Groot resp. met „Karei" en „Desi- ree" beiden drie weigeringen. Buiten mededinging sprong mee „Irma" van R. Keijser. Dr. Rempt, algemeen voorzitter van de V.L.N., had een beker beschikbaar gesteld in het concours voor tweespan nen landbouwtuigpaarden voor luxe rijtuig. Ook in dit concours kon de jury niet na de eerste ronde beslissen. „Klei ne- en Grote Zwarte" van de dames Dijt, en „Corrie en Caroline" moesten nog een keer hun best doen in een strijd om de derde en vierde plaats. De einduitslag: 1. „Goudster en Aliza" van K. du Por to en G. Eelman, berijder P. Dros Nzn., 2. „Don Quichot en Bento" van J. Kiljan Jr. en M. C. Bakker, berijder Jn. Kiljan Jr., 3. „Kleine Zwarte en Grote Zwarte" van Dames Dijt, berij der W. Zijm, 4. „Corrie en Caroline" van J. C. Roeper, berijder H. Spigt Sr. De ereprijs voor de best in tuig gaan de stamboek-fokmerrie werd toegekend aan J. C. Roeper voor zijn paard „Caro line". De ereprijs kan alleen worden toe gekend aan merriën, die een veulen zogen of waarvan een veulen is gere gistreerd. De finale van het springconcours had tot resultaat: 1. Mej. Fransse met „Ferco" 9 straf punten, 2. C J. Swaerts met Tesoro Mio" 23 strafpunten, 3. Mej. De Vries met „Dumas", 4. S. Knipp met „Rango" De drumband Margaretha Sinclair van Opper Stomp zorgde tegen het ein de van de middag voor een muzikaal slot van een geslaagd hippisch festijn. Uitslag keuringen Hengstveulens Icarus, fokker-eigenaar A. J. Goeman, De Waal, off. premiewaardig I; Inka, fokker-eig. Joh. C. Roeper, Oosterend, off. premiewaardig II. Mcrrieveulens Inka, fokker-eig. R. D. Keijser, off. pre miewaardig en C.K.; Idina, fokker-eig. C J. Swaerts, off. premiewaardig I en C.K.; Imka, fokker-eig. Jac. de Graaf, Den Hoorn, off. premiewaardig; Ira, fokker-eig. Jac. de Graaf, Den Hoorn, lokaal II; Idina, fokker-eig. C. J. Swaerts, officieel premiewaardig. 4- t/m 7-jarige stamboekmerriën met veulen (Gelders type): Diana, fokker S. Koorn, Hippelytus- hoef, eig. Jac. de Graaf, Den Hoorn, off. I Sterpredikaat; Dieuwina, fokker S Koorn, Hippolytushoef, eig. Jac. de Graaf, Den Hoorn, lokaal II; Ediena, fökker-eig. C. J. Swaerts, Oudeschild, houder J. Daalder in de wagen met winnaar Jn. Kiljan Jr. off. I en C.K.; Bea, fokker C. Koorn, Hippolytushoef, eig. D. J Keijser, Den Burg, off. II; Beatrix, fokker S. Jim- mink, Schagen, eig. N. A. Swaerts, Oudeschild, off. II, Corrie, fokker-eig. J. C. Roeper, off. H. 1-jarige merriën, Gelders type: Hodiena, fokker-eig. C. J. Swaerts, Oudeschild, off. II en C.K.; Hetty, fok ker-eig. H. Zoetelief, De Waal, off. II; Hieja, fokker G. Rikkenberg, De Waal; eig. F. J. Bakker, Den Hoorn, off. III. Gronings type: Hennette, fokker-eig. Joh. C. Roeper, Oosterend, off. II; Hella, fokker-eig. Joh. C. Roeper, Oosterend, off. III. 2-jarige merriën, Gelders type: Gea, fokker C. J. Swaerts, Oudeschild, eig. D. J. Keijser, Den Burg, off. I en C.K.; Goldheart, fokker-eig. A J. Goe man, De Waal, off. II; Gracia, fokker- eig. W. H. Zijm, Den Burg, off. II. Gronings type: Gracia, fokker-eig. Joh. C. Roeper, Oosterend, off. I en C.K. 3-jarige merriën, Gelders type: Fodiena, fokker-eig. C. J. Swaerts, Oudeschild, C.K.; Fretrix, fokker-eig N. A Swaerts, Oudeschild, off. Ill; Foxola, fokker-eig. M. Duyzer, De Koog, off. III. Guste merriën: Chenny, fokker onbekend, eig, J Kil jan, Den Burg, lokaal I; Salotte, eig. A. J. Goeman, De Waal, verwierf kern predikaat (14-jarige merrie). HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild. 25 juli 11.12 en 23.13; 26 juli 11.37 cn 23.36; 27 juli 12.03 en 23 57; 28 juli 12.25 en 29 juli 0.24 en 12.52. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1