Groen ^warts^Jexels in het harL, m a. Daalder gaat TESO-havenkantoor bouwen Blinde en slechtziende kinderen beleefden fijne vakantie Zo snel mogelijk beginnen met bouw gezondheidscentrum FILMNIEUWS 'de worsteltent' I mei wil TESO ieuw havengebouw u gebru ik nemen lu „De Wijde Blik" van C. H. Roeper >I»*3Lu,0i»fPn0H' bkker Friendship op vliegveld Texel Weinig belangstelling Groene Kruis vergadering 80e JAARGANG No. 8186 AjG 28 JULI 1967 B»c N.V. »/b l.anccveld De RuoU gjbiis 11 - De» Burg, Texel Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 i| gisterochtend is in Hotel „De Lin- ijoom-Texel" bekend geworden, t de Fa. Daalder uit De Cccksdorp bouw van het havenkantoor van SO op 't llorntje gaat verzorgen, jjjj dc aanbesteding bleek de Fa. ialder met 509.280,de laagste ar ichrijver. L rESO hoopt zo snel mogelijk met bouw te beginnen, omdat men ,i 1 mei het nieuwe kantoor in bruik wil nemen. Op de gisterochtend gehouden bij- et ikomst bleek dat de fa. Duin maar 220,meer op dit TESO-project d ingeschreven. De andere aannemers ;en enkele duizenden guldens hoger. De secretaris van de Raad van Com- issari9sen van TESO, de heer G. Bak- noemde: Bataafse Aannemings- ^Eatschappii ƒ519.000,fa. Drijver 22 000,fa. Gieze 528.000.en de ma's Duin en Daalder respectievelijk >09.500,en 509.280,—. Het ontwerp voor het Havengebouw van het Architectenbureau C. R. Al ma te De Koog. Zoals uit de hierbij gedrukte perspectief-tekening blijkt, jj Drdt het kantoor een ruim en licht "heel, dat vooral door de tien meter ige glazen toren een duidelijk middel- uit zal worden in de nu nog weinig aaie omgeving. Plaatskaartenkantoor en restaurant Bij een eerste blik op de plattegrond het gebouw te onderscheiden in twee delingen: het gedeelte waarin het lartverkoopkantoor en wachtlokaal is idergebracht en het restaurant. De eerste ruimte heeft een opper- akte van 5 x 11 meter. Men betreedt it zeer ruime wachtlokaal door een aaideur. Links en rechts daarvan zijn iDf W TD U gewone deuren gemaakt, die bij grote drukte in gebruik kunnen worden ge nomen. Er zijn vier loketten. Ook bij slecht weer kan men het wachtlokaal vanuit de bus volkomen „droog" bereiken, want het aan het ge bouw grenzende trottoir krijgt een vier meter brede overkapping. Boven de wachtruimte bevindt zich het restaurant, dat te berèiken is via een twee meter hoge trap. In het restaurant is plaats voor ongeveer honderd mensen. Op dezelfde verdie ping is ook een automatiek geprojec teerd alsmede een verkoopruimte voor patates-frites. Het is de bedoeling, dat deze afdeling door de pachter van het restaurant wordt geëxploiteerd. In het gebouw bevinden zich voorts een magazijn en een bergruimte-werk plaats voor TESO. Een monumentaal accent aan het complex wordt gegeven door de glazen toren. Het wordt een staalconstructie met een hangende betonvloer. Vanuit de toren zou op drukke dagen ook het verkeer te regelen zijn. Boven de toren uit steekt nog de 11,5 meter lange schoorsteen, die van een vlaggemast is voorzien. Het Havenkantoor zal worden ge bouwd op de plaats, waar nu het hou ten plaatskaartenverkoopkantoortje staat. Het wachtlokaal op het duin zal worden afgëbroken. DRIE AANRIJDINGEN OP DE PONTVVEG Op de kruising Pontweg-Hoornder- weg kwam woensdag een Taunus, be stuurd door de Texelaar H. Witte in aanrijding met een Volkswagen van de Duitse mej. Lore Tiemann. De Texelaar wilde op de kruising linksaf de Hoorn- derweg inslaan, toen hij van opzij ge grepen werd door de Volkswagen. De Duitse mej. Tiemann passeerde op dat moment een autobus die rechtsaf rich ting Den Burg reed. De schade aan de wagens bleef beperkt tot de rechter zij kant van de deur en het spatbord. De tweede aanrijding vond plaats op de kruising Pontweg-Californiëweg, en werd veroorzaakt doordat de bestuur der van de Ford Anglia, Th. J. J. Ver leun, op het kruispunt de heer W. Oetelmans inhaalde die reeds had voor gesorteerd om linksaf te slaan. De An glia werd beschadigd aan de rechter zij- en achterkant. De bestelauto van de heer Oetelmans werd aan de linker voorkant licht beschadigd. Op de kruising Pontweg-Duinweg veroorzaakte een overstekende vrouw een aanrijding. De bestuurder van de naderende Opel, P. G. Hecke, moest abrupt afremmen. De achteropkomende personenauto, bestuurd door C. D. Bre mer uit De Koog, kon niet tijdig tot stilstand komen en botste tegen de achterkant van de Opel op. Ook hier bleef de schade beperkt. L\Z (SZZZO) uoojaiaj jnn i eu spuoAB s, 'puBi-iajg *£6 3 §3M)Soh 'suüH *3 uaBupipuuj •S'B J9qtu9)das 91 öepjajez do sjeeiassox jooa XH30X330NVM Woensdagmiddag om half drie land- e op het vliegveld Texel een Fokker riendship met aan boord een dele ga- e van de Fokker Fabrieken. De groep as naar het eiland gekomen met een veeledig doel. In de eerste plaats oor een conferentie in het kader van je el nieuwe Fokker project, de F-28, er aarvan het prototype op dit moment 1 vliegt. In de tweede plaats wilde 1 en de Friendship beproeven voor bo en landing op een ongelijkmatig ter- Dit met het oog op de plannen veranderde versie van de Friend- hip op de markt te brengen. De nieuwe" Friendship zou gemakkelij- er op moeilijke terreinen kunnen lan- s ien. Sinds het Texelse vliegveld een in- ernationale status heeft verkregen, is iet beduidend drukker geworden. Havenmeester De Bruyn: Vorig jaar - ion ik op 30 december de 1000ste lan- ing boeken. Dit jaar ben ik er in m ugustus al aan toe. Het worden in 967 ongeveer 1500 landingen. Dit zijn Heen landingen van toestellen van uchtvaartscholen en sportvliegers. De 'ele starten van zweefvliegtuigen zijn ir niet bij gerekend. Ook de rondvluch- xi en zijn met 30% toegenomen". Met het zweefvliegen loopt het ook )ijzonder goed. Op dit moment vliegt Ie AKU-zweefclub op Texel. Volgende veek komt een Twentse club. Bijzonder enthousiast is de haven meester over de Texelse zweefvliegers. In het verleden heeft men altijd ont- cend dat er een zweefvliegclub op 'exel zou kunnen bestaan. We zien nu lat het heel goed gaat. De club groeit iog steeds. Haast iedere dag worden er 'luchten gemaakt". Enkele uren na aapkomst is de Fok- :er-delegatie weer met de Friendship, •igendom van de PAL (Philippine Air ■•ines), van Texel vertrokken. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 19 tot en met 25 juli 1967 Geboren: Wilhelmus Gerardus, zv. Klaus D Groszpietsch en Theodora E. J. G. Jas, Lilian, dv. Charles W. Worm- ser en Petronella J. de Neef; Jan, zv Pieter Daalder en Immie Bremer; Marco, zv. Arjen A. de Wolf en Rosa Bruijn; Linda, dv. Jan Veldman en Pieternel H. Smit. Ondertrouwd; Gerrit Arends en Margriet Bakker; Cornelis Smit en Sebastianae A M. Dunk. Overleden: Jannetje Eelman, oud 84 jaar; Frouke Vonk, oud 16 jaar; Hielkje Soepboer, ev. Van der Heide, oud 61 jaar. Twintig blinde en slechtziende jon gens van het Henricus-instituut uit Nijmegen hebben op Texel onvergete lijke dagen beleefd. Maandag kwam de groep met hun negen leiders naar het eiland, waar ze logeerden in de „Wijde Blik" van de heer C. H. Roeper. Vrijdag op de afscheidsavond zijn we naar Spang gegaan om de sfeer op de boerderij eens mee te maken. „Het is opgezet als een experiment", vertelt frater Rupertus, de leider van het kamp. „We waren nog nooit eerder met de jongens op vakantie gegaan en dit jaar wilden we het met de midden groep (12-16 jaar) voor het eerst gaan proberen. Ik kan U nu zeggen dat het experiment voor de volle honderd pro cent geslaagd is. De jongens hebben hier op het eiland een paar fantastische dagen gehad. De medewerking, die we van alle kanten ondervonden, is op merkelijk. In de allereerste plaats van de heer Roeper, die de boerderij keurig voor ons in orde heeft gemaakt. Ik weet nog wel dat ik hier een paar maanden geleden naar Texel kwam om de „Wijde Blik" te bekijken en het ge woon een boerenschuur was, helemaal niet ingericht als vakantieverblijf. Maandag, toen we aankwamen, zag alles er piekfijn uit. Het is fantastisch wat hij allemaal voor ons gedaan heeft. Ook de verstandhouding met buur man/boer De Vries is erg hartelijk. Gis teren is op zijn boerderij een kalf ge boren, dat de jongens meteen maar ge doopt hebben. We maken hier de leuk ste dingen mee. Het is een groot verschil met de stad, waar ieder gejaagd en gehaast is en helemaal geen tijd heeft om zich met je te bemoeien. Hier gaat het alle maal veel rustiger en gemoedelijker; men toont veel meer belangstelling,. Zo liepen we een paar dagen geleden langs de weg toen er een boerewagen aan kwam. Toen de boer ons zag wenikte hij en vroeg of we met hem mee wilden rijden. Zulke dingen maak je ergens anders toch niet gauw mee". We zitten met een aantal leiders in de eetkamer te praten. Ook de heer Roeper is erbij gekomen. Frater Pius: Het is natuurlijk een grote verantwoordelijkheid die op je rust als leider van een kamp voor blinden en slechtzienden We zijn nu met negen leiders voor 20 kinderen, maar het is eigenlijk nog te weinig. Er zijn jongens bij die alle aandacht vra gen. Om het kamp te laten slagen, moet je je deze dagen volledig geven. Je moet het kamp voor je zelf niet als een vakantie gaan beschouwen, want dan komt er niet veel van terecht. We gaan met de jongens overal naar toe Woensdagavond zijn we b.v. naar het concert van de Marinierskapel in Den Burg geweest; ze hebben er van genoten. Ook gaan we veel naar het strand; heel veel jongens hadden nog nooit de zee „gezien". Wij praten in de groep over „zien" en „kijken". In het begin waren ze een beetje bang om te zwemmen, maar toen ze eenmaal in het water waren, konden ze er haast niet meer uitkomen. Frater Rupertus: Vaak is het moeilijk om de kinderen te vertellen hoe iets er uit ziet. Toen we naar de Slufter gin gen, wilde ik ze de doorbraak van de duinen uitleggen. De kinderen hebben dikwijls helemaal geen idee van diepte en hoogte Om ze er iets van te laten begrijpen heb ik van zand een dijk ge maakt en er een stuk uitgehaald. Op die manier krijgen ze enigszins een beeld van de Slufter. Je moet soms erg inventief zijn. Afscheidsavond Tegen acht uur komen de kinderen in de Volkswagenbus uit Den Burg te rug, waar ze verschillende souvenirs voor thuis hebben gekocht. Het is de laatste avond op Texel en dat moet een dolle avond worden. De jongste van de groep, Mark, heeft al kennis gemaakt met een Texels meisje, dat ook bij de afscheidsavond aanwezig moet zijn. Voor de gelegenheid heeft frater Iso- (Zie vervolg pagina 2) OM HET EILAND WANDELEN Mej. C. Prins heeft met een aantal andere mensen het initiatief genomen een wandeltocht rond het eiland te or ganiseren. Zaterdag 16 september is als datum vastgesteld. Voorlopig hebben zich acht wande laars voor de 56% 'km. lange tocht op gegeven Het ligt in de bedoeling aan de dijk bij De Cocksdorp te starten om half vier 's ochtends. Men hoopt dan met hoog water bij de Mokbaai te zijn, waar men door de Marine wordt over gezet. Het inleggeld voor deze tocht, waaraan alleen Texelaars mee kunnen doen, bedraagt 2,50. Opgave en inlich tingen bij mej. C. Prins, Eierland. (Zie verder advertentie). BURGEMEESTER IN ZIEKENHUIS Burgemeester C. De Koning is maan dagmorgen ter observatie in het zie kenhuis opgenomen. Door ziekte was hij de laatste dagen verhinderd zijn werkzaamheden te verrichten. Zijn taak zal dezë dagen worden waargeno men door loco-burgemeester J. Daalder. GESLAAGD Onze plaatsgenoot Adrie Schoo is enkele dagen geleden in Den Haag ge slaagd voor centrale verwarmingsin stallateur. Dinsdagavond werd in het Consulta tiebureau te Den Burg de eerste Alge mene Ledenvergadering van het nieu we jaar van Het Groene Kruis Texel gehouden. Voorzitter P. Beemsterboer dankte in zijn openingswoord de wijkverpleeg sters en concierge/badmeester Beuke- ma voor het vele werk dat zij ook het afgelopen jaar weer voor de vereniging hebben verricht. In het nieuwe jaar hoopt de vereni ging een begin te maken met de bouw van het gezondheidscentrum. In zijn jaarverslag benadrukte secretaris H. K Remmers het belang van de uitbreiding voor het goed funktioneren van de ge zondheidszorg op Texel. Alles zal in het werk worden gesteld om voor de moeilijkheden bij de financiering van het nieuwe complex een oplossing te vinden. Met ingang van 1 januari 1966 is de naam van de provinciale Noordholland se vereniging „Het Witte Kruis" ver anderd in „Het Groene Kruis", omdat deze laatste naam in alle andere pro vincies van Nederland gevoerd wordt. Bij Koninklijk Besluit van 5 april 1966 zijn de statuten van de Texelse vereni ging goedgekeurd. Het was wel even wennen aan de nieuwe naam, omdat de vereniging al vanaf 20 april 1906 onder de naam van Witte Kruis de belangen van de gezondheidszorg op Texel heeft gediend. 60 jaar „Het Groene Kruis Texel" 60 jaar Met het oog op de daaraan verbonden kosten, besloot het bestuur dit jubileum niet feestelijk te vieren. In plaats daarvan werd een Jubileum-Bouwfonds gesticht, waarin de Texelaars hun bijdrage konden leve ren aan de vereniging in verband met de zeer hoge kosten van het uitbrei dingsplan. Deze aktie is geen succes geworden. Met uitzondering van enige kleine bedragen heeft niemand erop ge reageerd. In 1966 maakten weer minder men sen gebruik van het badhuis Het tijd stip nadert, waarop besloten dient te worden al of niet met het verstrekken van baden door te gaan. De cijfers uit het jaarverslag: Totaal aantal baden in 1966: 5391 (1965 6688). Van het Groene Kruis Texel zijn nu 2545 gezinnen lid. Het afgelopen jaar zijn er 92 nieuwe leden bijgekomen. Dinsdag werden voorts de financiële resultaten van het afgelopen jaar be kend. Ook werd de aanwezigen de be groting voor het komend jaar voorge legd. Het laatste punt van de agenda, de rondvraag, leverde geen initiatieven op. Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -+• 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Vrijdag- en maandagavond draait in het City-theater in Den Burg de film „Es" van UI rich Schamoni, met in de hoofdrol Sabine Sinjen. Schamoni is een 27-jarige filmer, die in 1964 zijn eerste film maakte; Holly wood in Deblatzka Pescara". Toen hij de kans en de middelen kreeg om een speelfilm te regisseren, maakte hij in minder tijd dan iedereen verwachtte in Berlijn, de film „Es". De laatste jaren wordt in Duitsland op filmgebied erg weinig gepresteerd. Alleen Schlöndorf, beschermeling van Godard, maakt met zijn „Der junge Törless" een uitzonde ring. Ook „Es" van Schamoni steekt bij de andere Duitse films gunstig af. Manfred (Bruno Dietrich) en Hilke (Sabine Sinjen) werken beiden in de metropool Berlijn. Ze leven vrolijk en ongeremd in hun flatje, alsof ze ge trouwd zijn, zorgeloos genietend van hun geluk. In feite leven ze meer bij en langs dan mèt elkaar: hun samenleving mist de kern van wezenlijke, echtelijke liefde. De zorgen komen pas wanneer Hilke merkt dat ze zwanger is. Ze durft het Manfred niet te vertellen, omdat ze bang is hem te verliezen. In wanhoop benadert ze allerlei artsen, die wel open staan voor haar proble men, maar een ingreep weigeren, die indruist tegen hun roeping als arts. Bijna ten einde raad vindt ze tenslotte iemand die haar tegen een behoorlijke betaling wil „helpen". Hilke is in haar opzet geslaagd: ze heeft haar toestand voor Manfred verborgen kunnen hou den. „Es" is een redelijk goede film; vooral het camerawerk van de (Neder landse) cameraman Gerard van den Berg is erg boeiend. Toegang 18 jaar. Zondagmiddag 3 uur is „Op glad ijs" van Abbot en Castello in de bioscoop in Den Burg te zien. De beide komie ken beleven in deze film weer de gekste avonturen. Toegang alle leeftij den. Een operette is voor Duitse cineasten altijd een dankbaar gegeven om een film van te maken. Peter Alexander is altijd wel bereid de hoofdrol op zich te nemen. De fleurige décors, de Ween- se sfeer, de wervelende muziek en de bonte kostuums, bezitten voor een groot publiek nog steeds een enorme aantrekkingskracht. „Die Lustige YVitwe" van Franz Lêhar en verfilmd door Werner Jacobs zal zeker bij de vele Duitse gasten op het eiland in de smaak vallen. Zaterdag- en woensdag avond 8 uur; toegang alle leeftijden. Gary Grant en Tony Curtis zijn zon dag en dinsdag in de rolprent „Ope ratie Petticoat' in het City-theater te zien. De Zeetijger, een onderzeeboot van de Amerikaanse Marine, wordt bij Ma nilla bij een Japanse luchtaanval tot zinken gebracht. Commandant Sher man wil echter het schip niet opgeven en krijgt van zijn chef gedaan dat zijn eigen mannen de Zeetijger weer ge- vechtsklaar mogen maken. Nieuwe luchtaanvallen dwingen Sherman zee te kiezen, voordat alle reparaties ver richt zijn. De boot lekt hevig en de commandant moet uitwijken naar een eilandje om de allernoodzakelijkste re paraties te doen. Dat is het begin van het einde! Op het eilandje worden nl. vijf legerverpleegsters ontdekt, die daar door onvoorziene omstandigheden zijn achtergebleven. Sherman is wel genoodzaakt de vijf vrouwen aan boord te nemen. De boot met „gemengde be woning" maakt op zee de raarste avon turen mee. De Japanners annonceren via de radio, dat zij de Zeetijger als een Amerikaanse truc beschouwen, maar de Amerikanen denken dat het een Japan se truc is om door te breken. Vriend en vijand krijgt het bevel op de boot van Sherman te schieten. Tenslotte komt aan de dwaze omzwervingen van de Zeetijger een einde, en loopt alles goed af. Toegang alle leeftijden. Tot slot de nachtvoorstelling „Blonde meisjes voor Havana", waarin onschul dige meisjes onder valse voorwendsels gelokt worden in de huizen der on tucht. De jonge politiecommissaris Martin Stelling is op het 6poor ge komen van meisjeshandelaars en reist van Keulen naar Amsterdam, om met zijn Hollandse collega Steenbergen overleg te plegen. Ook de journaliste Verena Linkmann weet van de meisjes handel af. De meisjes worden van Amsterdam naar Havana getranspor teerd. Na vele moeilijkheden en geva ren weten Martin en Verena de gewe tenloze meisjeshandelaars te pakken te krijgen Zaterdagavond 11 uur, toegang boven 18 jaar. 6 verschillende kipgerechten. 20 april 1966 bestond

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1