Een astrologische blik op Texel ■1 Dr. Whitacker bezocht ons eiland nutsspaarbank! ZEEHONDENJACHT Bewijs geleverd van mensonwaardige praktijken Er bestaat verband tussen suikerziekte en lengtegroei BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER Reisdeviezen Reischeques Verzekeringen - Bevorderd suiker de groei Door een gelukkig toeval had Uw verslaggever een dezer dagen een ge sprek met Dr. James C. Whitacker, wetenschappelijk hoofd van het Astro logical Research Office, een instelhng in het leven geroepen door de British Association of Modern Astrologers. Dit is een vereniging, die de laatste jaren herhaaldelijk m de belangstelling van de Lngelse pers heeft gestaan aoor haar verwoede pogingen het mes te zetten in de eeuwenoude mengeling van wetenschap en bijgeloof, die astrologie of met een minder waar heidsgetrouwe naam sterrenwichelarij heeft. Zie hier het interview, dat wij met Or. Whitacker mochten hebben Tex. Crt.: Dr. Whitacker, wat brengt U naar ons land? Dr. W.: Ik ben hier gekomen met een tweeledig doel. Ten eerste gewoon met vakantie. JLk heb veel vrienden in Ne derland en ik bemin er het natuur schoon en de iraaie oude steden en dorpen, verder ben ik hier op opdracnt van onze vereniging om een begm te maken met een astrologische indeling van Uw land. T.C.; Kunt U ons duidelijk maken wat zon indeling inhoudt.'' Dr. W.: Zeker, alhoewel een volledige uitleg te ver zou voeren. De meest be kende astrologie is de geboorte- oi ra- dixhoroscopie, die uit de stand van pla neten en sterren in het universum van zeker mens het karakter en daaruit m bepaalde zin ook de levensloop en rich ting van die mens afleidt. De plaats van geboorte is daaroij ook van door slaggevende betekenis. De „astrologische" voorspellingen m diverse weekbladen zijn daarbij van geen enkele waarde, daar zij immers gebaseerd zijn op slechts twaalf ver schillende horoscopen, terwijl de com binaties m aantal feitelijk onbegrensd zijn. Maar genoeg hierover. De tweede, minder bekende tak van traditionele astrologie, is de sociale en landen- horoscopie, die zich bezighoudt met de verhouding van landstreken en landen, steden en dorpen tot het universum. Elk gebied ondervindt invloeden van sterren en planeten. T.C.: In hoeverre heeft dit betrekking op Uw onderzoek inzake ons eiland? Dr. W.: Ik begrijp waar U naar toe wilt. Ik heb mij tegenover U laten ont vallen, dat het eerste gebied dat ik astrologisch „in kaart" wil brengen Uw eiland is. Voor mijzelf ben ik op grond van mijn vele waarnemingen tot en kele voorlopige conclusies gekomen, die ik U wel m hoofdzaken uiteen wil zetten. Ik heb ervaren dat het toerisme naar Texel, dat astrologisch beheerst wordt door de tekens Tweelingen en Boogschutter en de planeten Mercurius en Jupiter, in de volgende jaren verder toe zal nemen. Daarna, als het even wicht is bereikt tussen deze bron van inkomsten en de andere bronnen, zoals landbouw, veeteelt en visserij, beheerst door de tekens Stier, Maagd en Vissen en de planeten Venus, Mercurius en Neptunes, zal een zekere evenwichts toestand ontstaan. T.C.: Als ik het goed begrepen heb Dr. Whitacker, hebben de agrarische be drijven en de toeristische ondernemin gen een planeet gemeen? Dr. W.: Ja, dat is zeer juist. Deze pla neet echter treedt onder de invloed van de algemene geaardheid van zijn teken, in beide gevallen verschillend op. Hier pauzeerde Dr. Whitacker, wierp een blik op de Groeneplaats, nam een teug uit zijn glas en vervolg de: De Mercurius van de landbouw en veeteelt is een bedachtzame, scherp nadenkende en voorzichtige boer, die bereid is tot vermeuwingen over te gaan, nadat is aangetoond dat deze in de praktijk voldoen. De praktijk is de toetssteen voor de bedrijven die onder deze planeet vallen. Een zekere mate van kortzichtigheid is daarbij onmis kenbaar aanwezig. Denkt U maar eens aan de te veelvuldige toepassing van insecticiden, die tot een venstoring van het biologisch evenwicht leiden. De toeristische Mercurius openbaart zich iets minder intelligent, maar is on stuimiger. Hij is een groot vernieuwer maar kan niet altijd de goede waarden s van oudere verworvenheden inzien. Op deze wijze is het dus mogelijk dat hij zichzelf tekort doet. Deze eigenschap wordt in bedwang gehouden door Ju piter, die het grote vertrouwen uit drukt en een goede geest is die de jeug dige Mercurius in het oog houdt. Zo ziet U dus dat twee tegenstrijdige in vloeden elkaar ten goede beïnvloeden. T.C Hoe ziet U nu de uitwerking van de toekomstige planeetstanden voor ons eiland? Ik bedoel de sterrenstanden voor 1968? Dr. W:. Voor Texel zie ik in de standen van de voor de eilander zo be langrijke Mercurius een toeristische drukte in de tweede helft van juni en de tweede helft van augustus, die alle voorgaande zal overtreffen. Voor de landbouw zijn het volgende jaar gun stige Venusstanden aanwezig, maar een kleine terugslag brengt een afzijdige Mercurius te weeg. Dit is volgens mij echter een punt waarvoor geen be zorgdheid behoeft te bestaan, daar praktisch ieder jaar een dergelijke Sa- turnus-stand voorkomt. De planeet Venus is echter sterk genoeg om deze zonder veel narigheid op te vangen. Toch blijft het raadzaam voor de agra riërs om in de tweede helft van mei en in de eerste helft van juni voorzichtig te zijn met ingrijpende beslissingen op geldelijk gebied. T.C.: Welke perioden ziet U voor Texel in het volgende jaar als de meest gun stige? Dr. W.; Uitgesproken gunstige standen voor alle Texelaars zie ik in juli en november van 1968, maar in het licht van de geboortehoroscoop van ieder af zonderlijk kunnen standen zich ver schillend openbaren. T.C.: Hoe denkt U over de natuurbe- schermende maatregelen, die de over heid op ons eiland heeft genomen en nog steeds neemt? Dr. W.: Ik heb mij hierin verdiept, om dat ver buiten de grenzen van Uw land het natuurschoon van Texel waarde ring heeft gevonden De overheid valt onder Jupiter, Kreeft, Boogschutter en Vissen voor welke een goede relatie met het toerisme geen astrologische moeilijkheden aanwijst. De verder gaande bescherming van sommige ge bieden in het zuiden en oosten van Uw eiland, moet in het licht van de standen van planeten en telkens als gunstig worden beschouwd, daar dit deel van het eiland onder de Kreeft valt en een op de Kreeft gerichte overheidsinvloed de harmonie van het natuurschoon ze ker ten goede zal komen. Ook waar het het gebied betreft, dat U de Slufter noemt en dat in natuurlijk opzicht buitengewoon fraai genoemd kan wor den, zal het geen kwaad doen, als de Vissen-invloed die daar heerst, bewaard blijft. T.C.: Zeggen de tekens en planeten met enige zekerheid iets omtrent het uiter ste noorden van ons eiland? Dr. W.: Na langdurige overweging heb ik vast moeten stellen, dat een zekere mate van ongerustheid in verband met natuurbeschermende maatregelen in dat gebied door de planeten en tekens niet gerechtvaardigd wordt. T.C.: U ziet dus de toestand van ons eiland beslist niet donker in? Dr. W.: Neen, maar om astrologische redenen, waarvan de verklaring te in gewikkeld is om hier uit de doeken te doen, zou het verstandig zijn verande ringen in oude toestanden goed te over wegen en daarbij in het oog te houden, dat wat vernietigd is, gewoonlijk ver nietigd blijft en dat een groter belang dan dat van de Texelse bevolking, nl. dat van het gehele Nederlandse volk astrologisch gunstige aspekten van de natuurbescherming te verwachten heeft. Het lijkt mij niet verstandig eni ge harmonie van oude landschappen verder te verstoren, omdat grotere be langen daardoor getroffen kunnen wor den. I.C.: Hoe ziet U dit in verband met het toerisme? Dr. W.: Het is duidelijk, dat Texel een onweerstaanbare aantrekkingskracht voor vele toeristen heeft. Het is even duidelijk, dat deze aantrekkelijkheid niet ten ongunste beïnvloed kan wor den zonder de harmonie te verstoren. Toeristisch komt het mij voor dat het niet verantwoord is en astrologisch wordt dit bevestigd, aspekten te beïnvloeden die te duidelijk in een be paalde richting aanwijsbaar zijn. Wij spraken verder met Dr. Whit acker over het lot van de dorpen en hun bewoners. De uiterst belangrijke antwoorden die we van de geleerde mochten ontvangen, zullen wij in een volgend nummer van dit blad publi ceren. Th. Korte tijd geleden is er in de gehele wereld veel rumoer geweest rond de berichten, dat er bij de jacht op jonge zeehonden in de Golf van St. Lawrence in Canada soms ernstige wreedheden worden begaan door de jagers o.a. in de vorm van het evend villen van deze jonge dieren. Deze berichten werden voor velen aanleiding tot ernstige protesten tegen vangmethoden. Dit lokte echter reacties uit van de kant van de vangers en an dere bij deze jacht betrokkenen, die beoogden, dat deze berichten de wereld werden ingezonden om de berichten en beweerden dat de jacht op volkomen correcte wijze plaatsvond. Dr. Elizabeth Simpson van het insti tuut voor dierpathologie van de uni versiteit van Cambridge, was het die indertijd deze wreedheden aan de kaak stelde. Zij heeft zich er niet bij neer gelegd en is met enkele medewerkers op stap gegaan naar de vangplaatsen in het hoge noorden om het wetenschap pelijk bewijs van haar beweringen te leveren. Haar rapport is enige weken geleden in het Engelse wetenschappe lijke tijdschrift „Nature" gepubliceerd. Zij onderzocht ter plaatse met haar medewerkers de karkassen van zo'n 154 willekeurig gekozen jonge dieren die waren gevangen en gevild door jagers in District 2. Per jaar maken de jagers in dat gebied ongeveer 50.000 jonge dieren buit. Volgens voorschrift dienen de jonge zeehonden gedood te worden met een knuppel, waarvan de maten wettelijk zijn vastgesteld, evenals trou wens heet gewicht. Zij moeten daarmee een klap op het voorhoofd krijgen en wel zo, dat dadelijk de dood intreedt. De jagers werken in dit gebied van ijs onder voor de mens zeer ongunstige omstandigheden, waardoor de precisie van het werk te lijden heeft, zoals bleek uit de onderzoekingen. Dr. Simpson en haar helpers voerden een zogenaamd „post-mortem-onder- zoek" uit, waarbij de kadavers van de dieren onderzocht werden op schdellet- sel om op die manier vast te stellen of de jonge zeehonden inderdaad op de voorgeschreven wijze waren gedood al vorens te worden gevild. Bij het onderzoek bleek dat diverse dieren niet op de juiste plek waren ge raakt en daardoor niet dood waren toen tot het villen werd overgegaan. Som migen veer toonden letsel in de nek, of op de neus, terwijl een aantal van de onderzochte 154 karkassen in het ge heel geen letsel vertoonden. Dr. Simpson en haar staf hebben keu rige statistieken aangelegd van het uit gevoerde ondrezoek en daaruit bleek, dat 64°/o van de onderzochte dieren op de juiste wijze waren gedood alvorens tot het villen werd overgegaan. Niet mider dan 36% vertoonde echter niet het noodzakelijke schedelletsel. Een groot deel daarvan had wel andere ver wondingen, waarvan mag worden aan genomen dat de dieren waarschijnlijk bewusteloos waren tijdens het villen, doch een deel ervan zal ongetwijfeld het villen bewust hebben beleeefd. Vijf karkassen vertoonden in het geheel geen verwondingen en van deze dieren staat zonder meer vast, dat zij levend werden gevild. Van het onderzochte aantal dieren (154) is dat nog altijd 3 tot 4%. Wanneer men deze cijfers gaat omslaan op het totaal van de ongeveer 50.000 jonge zeehonden, die door de jagers in district 2 worden buitge maakt, dan betekent dit dat per jaar ongeveer 1.500 tot 2.000 zeehonden le vend worden gevild, om dan nog niet te spreken van de 36% die op zijn gun stigst bewusteloos was. In haar rapport stelt dr. Simpson niet, dat de jagers nodeloze wreedhe den zouden bedrijven. Zij stelt zich cor rect kritisch wetenschappelijk op, doch dit neemt niet weg, dat men zon der twijfel mag concluderen, dat de jagers zich niet steeds overtuigen van 'het feit of de dieren werkelijk dood zijn en als gevolg van hun noncha lance onmenselijke wreedheden be gaan die mensonwaardig zijn! En dat is dan nog zacht uitgedrukt KINDERVARIETE FIËSTA ZEER GESLAAGD Dinsdagmiddag verzorgde het Thea terbureau Carla Flink onder auspiciën van de Stichting Festival Texel weder om een kïnderyariété in het Cultureel Centrum te Den Burg. De zaal was deze keer geheel bezet met kmderen (en vol wassenen), die aan de meer dan twee uur durende voorstelling ruimschoots plezier hebben beleefd. De manier waarop de kinderen bij de voorstelling werden betrokken verdient alle waar dering. Er was veel te genieten: Lucia, met haar aap Dniky en de hond Bobby, zorgde voor sterke staaltjes van dres suur; Emilio, op de staaldraad, Pepino en Tomo, de clowns, zij allen bezorgden de toeschouwers een prachtige middag. Een leuke sketch, een hobbelende fiets en twee enorme aankleedpoppen brach ten de jeugdige kijkertjes in verruk king. Ook wat de kostumering en de belichting betreft was deze middag tot in de puntjes verzorgd. Met het Theaterbureau Carla Flink worden verdere onderhandelingen ge voerd om nog voor de aanvang van het nieuwe schooljaar een derde kinder middag in het Cultureel Centrum te brengen. Gedacht wordt hierbij aan een kindercircus of wellicht een avontuur van Batman en Robin. De datum zal tijdig bekend worden gemaakt. GESLAAGD Deze week slaagden te Utrecht het Horeca-diploma Hotel en Resta rant: mevr. Stolk-Boer te Eierlai mevr. Nowak-Kooiman, De Ko< mevr. Schuil-Eelman, De Koog, en heer H. van Splunter te De Koog. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 206( Dit geldt voor alle dorpen, zowel ovej dag als 's nachts. WIJZIGINGEN IN GRONDGEBRUlij IN 1966 De wijzigingen, die in 1966 op Tej in het grondgebruik optraden, war zeer gering. Slechts 1 ha. cultuurgroi werd gebruikt voor de bouw van \y mngen, scholen enz. Overige verand ringen deden zich niet voor. In 1965 waren de wijzigingen vi meer betekenis. In dat jaar werd 3 h in gebruik genomen voor woningejl scholen enz. en 11 ha. voor sport-J ontspanningsterreinen. Voor deze 14 N werd 11 ha aan het areaal cultuuj grond onttrokken, terwijl 3 ha reeds d bestemming van bouwterrein bezat. In 1965 nam de oppervlakte bos tc met 4 ha. door beplanting van een zeL' de aantal ha. cultuurgrond. (Bïoj C.B.S. Bodemstatistiek). Men is het er in medische kringen reeds geruime tijd over eens, dat de wijze waarop kinderen en jonge men sen worden gevoed, van zeer grote in vloed is op het groei- en rijpingsproces. De vraag bleef echter welke componen ten van de voeding hiervoor verant woordelijk zijn. De Westduitse kinderarts dr. Eugen Ziegler heeft hiernaar een uitgebreid onderzoek ingesteld. Hij ging uit van een reeds bekend merkwaardig ver schijnsel en wel, dat de baby's van suikerzieke moeders, bij de geboorte al tijd enkele centimeters langer zijn, dan die van gezonde moeders. Het hogere suikergehalte dn het bloed van deze diabetes-moeders moet hiervan de oor zaak zijn, is de mening. Ziegler meent, dat het hier gewoon gaat om de hoge verbrandingswaarde der suikers, die voor een bevordering van de groei verantwoordelijk zou zijn, want vet heeft een nog hogere ver- brandingswaarde dan suiker en bij kin deren die een hoog percentage vetten in hun voeding hebben, vertonen niet die opvallende lengtegroei. Hieruit meent de onderzoeker te kunnen consluderen, dat het de werking van de suikers op de hormonen is die een rol speelt. Bij de onderzoekingen bleek, dat de baby's van suikerzieke moeders of van moeders die aanleg hebben tot suiker ziekte allen een aanmerkelijk' groter orgaan hebben dat insuline produceert, dan andere baby's van normale moe ders. Interessant is, dat bleek, dat wan neer men een suikerzieke moeder die in verwachting was, vanaf de vierde maand met insuline behandelde, de bloejdsuikerspiegel (het suikergehalt in het bloed) zowel bij de moeder als bij de baby langzaam normaal werd, terwijl ook het groeitempo van het kind afnam, waarna het tenslotte met een normale lengte bij de geboorte ter we reld kwam. Toch kan de groei en de rijping niet zonder meer 'het gevolg zijn van een hoog gehalte aan suiker in het bloed. Men moet iets verder zoeken en wel bij de „Hypophyse". Deze hypophyse is een zeer klein orgaan, gelegen aan de basis der hersenen. Het is een van de be langrijkste organen van het lichaam, omdat hij niet alleen vele zeer be langrijke hormonen produceert (zoals het STH groeihormoon), maar ook de andere hormoonklieren, zoals de ge- slachtsklieren, bijnieren, schildklier enzovoort tot werking brengt en deze werking in bepaalde mate regelt. De hypophyse neemt zodoende een sleutel- positie onder de hormoonklieren in e zijn belang wordt nog groter, omd; hij door zijn directe verbinding met he centrale zenuwstelsel een wisselplaaii vormt voor de overgang van nerveus prikkels op het hormonale stelsel e: omgekeerd. De wisselwerking tussen hypophys< en alvleesklier, Waarin de insulin wordt geproduceerd is 'hier van groc belang. De hypophyse ontvangt via d> alvleesklier een hoag suikeraanbod e de invloed hiervan op de hypophyi doet zich gevoelen in onder ander* een sterke productie van het groeih; moon, terwijl via deze hypophyse ooi invloed wordt uitgeoefend op o.a. d bijnieren en diverse klieren. Deze ge^ hele gang van zaken verklaart ook voorbeeld de eenzijdige lengtegroei va: de pijpbeenderen, hetgeen voorvloei uit de activitiet van de bijnieren en d W vroege puberteit, die weer voortvloé uit de kleiren. Ziegler heeft door het verzamele van groeigegevens uit een groot aanU landen en daarnaast het gemiddeld suikerverbruik per hoofd in die lande: kans gezien, het verband tussen een e ander aan te tonen. Uiteraard dient naar een en ande nog een uitgebreid verder onderzoek t worden ingesteld, alvorens men zekei en precies weet welke processen zid afspelen en welke complexen van fac toren hierin een rol spelen. INGEKOMEN PERSONEN Froukje Koolstra, wv. Van Kootec met gezin, van Australië, Geelong, naa Oudeschild, Barentszstraat 12; Jurje Geertsema, van Den Helder, Vijzels! 86 naar De Koog K 22a; Anna C. vi den Berg, wv. Van Sijp, van Zaandam Westzijde 83 naar Den Burg, Gasthuis straat 21; Peter J. M. Witte, van Ape! doorn, Korenstraat 22b naar Texel, 120f; Evert Baijs, van Terschelling Midsland, Oude Terpweg 6 naar Oude schild, Heemskerckstraat 17; Net! Kossen, ev. Jansen, van Oude Niedor Zuiderweg 8 naar Den Burg, Jonker straat 9. VERTROKKEN PERSONEN Lambertus de Bruin, van Oudeschild Loodssingel 39, naar Heerenveen, Ou dehorne, Schoterlandsedijk 4a; Heni Stiggelbout, van Den Burg, Emmalaa: 9 naar Doorn, Driebergsestraatweg 11 Charles F. Nederlof, van Den Burj Hollewal 21 naar Amsterdam, Van He!' Stocadestraat 20 H; Cornelis Troo6i van De Cocksdorp, Kikkertstraat naar Amstelveen, Spurgeonlaan 22. COPYRIGHT STUDIO AVAN 92. „Wel gomperdepippel! Die kleine met die snor en die langedat zijn natuurlijk de geheime agenten weer!" mompelde brigadier Piet. „Die snur kers hebben het nou handig voor el kaar, hoor! Ze graven een tunnel en niemand ziet het, want ze hebben er een lijnwerkerstentje over heen gezet! En wie let er op een lijn werkerstentje? Niemand immers! Je ziet er dagelijks duizenden van in het land! Maar die truc zal de heren niet glad zitten, want ik zal ze een warme ontvangst bereiden!" Zo peinzend en piekerend wa6 de brigges om de smidse heen gelopen en nu stond hij bij smidje Verholen's naaste buur, de ijverige landbouwer, boer Knolle. Ik ben een goed vriend van smidje Verholen", legde hij uit. „Ik ook", zei boer Knolle. „Prachtig!" vervolgde de brigges. „Dan zult U mij vast wel willen hel pen, denk ik. U heeft natuurlijk al wel gezien, dat er een Japanner bij smidje Verholen logeert. „Ik dacht dat het een buitenlandse chinees was", zei boer Knolle. „Maar het is een net ventje. En erg geleerd as ik het goed begriep". „Zo is het, boer Knolle", zei briga dier Piet. „En die kleine Japanner heeft een zeer belangrijke uitvinding gedaan, maar eilaas, twee afschuwe lijke misdadigers zijn er op uit bij de 6mid in te breken om die uitvinding in handen te krijgen. Mag ik nu door Uw land lopen om achter bij de smic binnen te dringen?" „Om die inbrekers op te vangen ze ker?" veronderstelde de slimme boe.' Knolle. „Ga rustig je gang, man, maar loof mien dan niet dwars door de roojekoo heen, hè?" „Dank je wel boer Knolle", glunder de brigadier Piet. En lichtelijk ver baasd keek de brave boer de „detee tive" na. „Jonge, jonge, jonge, die lu uut de stad hebben ook altied wat an ders", mompelde hij. „Inbrekers komei bij voorkeur '6 nachts. Wat mot dn manskerel dan nou al in dat huus?" Maar ja, wat wist de goede boe Knolle van geheime agenten en hui doortrapte werkmethodes? Ca al

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 6