Cjroen cZwartsJ~exels in het harL, Is Texel rustiger dan vorig jaar? Naar verplichte keuring van beroepschauffeurs Ponyclub „De Kleppertjes kampioen van Noordholland Moerbeek's 'de worsteltent' Texel Toeristlanceerde sensatie over De Koog Studentencabaret Cantater zaterdag op Texel Medische kanten van veiliger verkeer Ul/lfuu vloerbedekking Op concours in Midclen-Beemster M fEXELSE 80e JAARGANG No. 8187 COURANT fUgave N.V. v/h Lange veld De Roo(| ojtbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 L: Harry de Graaf, Keesonilaan 43, Den g, (el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Enkele dagen geleden verscheen in Je toeristenkrant voor Texel ..Texel foerist", onder de sensationele kop Jfoogse Middenstanders geterrori seerd door langharige jongeren"een artikel waarin werd gesuggereerd dat de Koger middenstanders dit jaar grote hst ondervinden van baldadige lang harige jongeren. In een hoofdartikel hat de Texel Toerist-redaktie een log er zeggen: Het is verschrikkelijk, meneer. We hebben niet alleen last ran ze hier in De Koog, wat ze verder doen valt ook haast met geen woor den te beschrijven". Voorts worden in het artikel enkele jong eren aan het woord gelaten, die over hun ervaringen op het eiland ver telden. Een en ander is voor ons aanleiding geweest de situatie m De Koog nader !e beschouwen. We hebben hier en daar een praatje gemaakt, omdat het artikel in de Texel Toerist naar onze mening niet in ovareenstemming was met de werkelijke situatie in de Texel se badplaats. Hieronder onze bevin dingen Allereerst hadden we een gesprek met de eigenaar van de dancing ,,De roekomst", de heer F. Langeveld: „Het is nog nooit zo rustig geweest als dit aar. Het lijkt wel of de herrieschop- iers van het eiland verdwenen zijn. jat wil met zeggen, dat er helemaal ;een moeilijkheden worden gemaakt. Natuurlijk gebeuren er wel 'ns dingen je niet door de beugel kunnen, maar ilgens mij veel en veel minder dan jaar. Wat me ook opvalt dit jaar het feit dat de mensen minder uit- ;aan. Ze blijven veel liever in hun tent Dingdag 1 augustus )e Koog, 19.00 uur, sportveld, volleyballen foor gasten en Texelaars. Jen Burg, 20.00 uur, De Lindeboom-Texel", inbare bridge drive. )e Waal, 20.30 uur, Ned. Herv. kerk, zang- ia muziekavond. )udcschild, 10.00 uur, vanaf speelweide te- ;entocht voor kinderen van 4-10 jaar. Judeschild, 19.00 uur. Vanaf speelweide een speurtocht voor kinderen van 11-15 jaar. )en Burg, Sarasani, 20.00 uur, dansen met ekende bcatgrocpcn en showavond. Woensdag 2 augustus kn Burg, 14.00 uur, Op de Grocncplaats het raditionele Folklorefeest. Het programma «nvat o.a. demonstraties paarden beslaan op le oude manier; wegen op de antieke waag. Miebollenvcrkoop in Waaggebouw t.b.v. het :#embad door gezamenlijke Vrouwenvcreni- pngen Den Burg. )m 14.30 uur een demonstratie van de pony- :lub „De Kleppertjes" met ringsteken voor ónderen. )m 19.15 uur rondgang door Muziekkorps acelsior vanaf het Fanfaregebouw met een allonnenoptocht. Verder volksdansgroepen en pzamenlijk dansen tot 21.30 uur. kn Hoorn, 10.00 uur. Vanaf het schoolplein «n opdrachtcntocht voor kinderen van 6-14 tar. k Cocksdorp, garage v.d. Linden t.o. o.l. :hool, 16.15 uur, Poppenkastvoorstelling kn Burg, Sarasani, 20.00 uur, dansen met «kende bcatgroepen en showavond. Donderdag 3 augustus kn Burg, 20.00 uur, City-theater, Texclfilm k Koog, 19.00 uur, sportveld, voetballen oor gasten en Texelaars, k Koog, 20.30 uur, Ncd. Herv. kerk. tmenzang. kn Hoorn, 20.00 uur, ,,De Waldhoorn", lansen m.m.v. „The Creatures", kn Hoorn, 20.00 uur, Ned. Herv kerk, sa menzang en orgelmuziek, kideschild, 14.30 uur. Vanaf speelweide een sptocht met zelfgemaakte muziekinstrumenten oor kinderen van 4-10 jaar. kn Burg, 20.00 uur, Sarasani. dansen met «kende beatgroepen. Vrijdag 4 augustus kideschild, 20.00 uur, dorpshuis 't Skiltje, •penbare klavcrjasdrive. k Koog. 9.30 uur, strand bij Badweg, irandfecst 1400 uur Speelweide, kinderspelen 10.30 uur Lampionoptocht vanaf de Brink kn Burg, 20.00 uur, Sarasani, dansen met «kende beatgroepen. Zaterdag 5 augustus kideschild, 19.30-21.30 uur, Op speelweide tn gecosiumeerde slagbalwedstrijd voor kin- kren van 11 jaar en ouder, kn Burg, 23.00 uur, City-Theater, nacht- oorstelling. kn Hoorn, 20.00 uur, „De Waldhoorn", lansen m.m.v. „The Creatures", kn Burg, 20.00 uur, Sarasani, dansen met «kende beatgroepen. of pension in plaats van naar de dan cing te gaan. Alleen de eerste bouw- vakweek was goed. Daarna is het veel minder geworden". Eenzelfde geluid horen we van Fokke Zomers van de broodjeszaak „Capri": „Het is absoluut minder rumoerig in De Koog. Nou heeft dit jaar ook het weer enorm meegewerkt; de mensen gingen de hele dag naar het strand. Anders zou het misschien zijn op re genachtige dagen, wanneer de jongelui zich zouden vervelen en daardoor min der leuke geintjes zouden uithalen". In Den Hoorn spreken we met de heer Timmermans van „De Wald hoorn", het dorpshuis waar iedere don derdag en zaterdag een beat-dansavond wordt gehouden. De heer Timmermans; Zoals het hier in Den Hoorn gaat, is fantastisch. U mag gerust in de krant zetten dat ik positief denk over de jeugd. Vanavond maakte ik weer iets leuks mee: het Fanfarecorps D.E.K. gaf een uitvoering hier vlakbij De Waldhoorn. Tijdens het optreden van D.E.K. was het hier in de zaal erg rustig. Men liet de mensen rustig hun nummertje blazen. Dat vind ik heel opmerkelijk in deze tijd. Rust Dit alles wil natuurlijk niet zeggen dat het deze zomer ideaal is t.o.v. an dere jaren. In een vakantiecentrum zo als Texel, waar vele jongelui zijn, kan je verwachten, dat het er wel eens luidruchtig toegaat. Er blijven proble men die niet ineens kunnen worden opgelost. Iedereen is het erover eens, dat er te weinig binnenrekreatie op het eiland bestaat. Wat dit betreft is het dit jaar bijzonder goed gegaan; de stemming van de weergoden heeft vele moeilijkheden bespaard. Het commentaar van Texel Toerist: De kop „Koogse middenstanders ge terroriseerd door langharige jeugd?" doet wel eens beetje sensationeel aan: Alhoewel, als je op het vraagteken let, ook weer niet zo sensationeel; het is niet een constateren van een feit, maar een vraagstelling, noodzakelijk om de discussie op gang te houden. De be merkten dat de meningen op het eiland op dit punt botsen en daarom moet je de publikatie in de Texel Toerist al leen zien als een poging de problema tiek onder de aandacht van de mensen te houden". Blijft natuurlijk de vraag of de con cessies aan de sensatie niet te ver zijn gegaan ten koste van een juiste weer gave van de situatie in De Koog. Dui delijk is wel dat TT een goede formule heeft gevonden om het blad voor de toeristen aantrekkelijk te maken. VUILVERBRANDEN BINNENKORT VERBODEN B. en W. zijn van plan met ingang van 3 augustus het verbranden van vuil en afval, indien dit hinder, last of gevaar veroorzaakt, te verbieden. In de raadsvergadering van 2 augustus zal over de wijziging van de Algemene Politieverordening worden beslist. Meermalen zijn bij het gemeentebe stuur klachten binnengekomen over een hinderlijke stank, die wordt ver oorzaakt door verbranding van afval of vuil. Met de nieuwe verordening kan hier gemakkelijker tegen worden opge treden. „Uit is In" is de titel van het nieu we, ruim twee uur durende program ma, dat Cantater, een cabaret van Am sterdamse studenten, zaterdag 2 augus tus in het Cultureel Centrum in Den Burg zal opvoeren. Cantater, dat en kele maanden geleden nog opgetreden is voor de televisie, komt gedeeltelijk voort uit „La Pie qui chante", het oudste studentencabaret in ons land, dat kans heeft gezien 44 jaren het hoofd boven water te houden. Het talentvolle sextet wil eigenlijk iets totaal nieuws brengen. In plaats Ivan het gebruikelijke schema liedje- sketchje-conferencétje brengt het een show, die het beste te kwalificeren valt met de term „muzikaal koldercabaret": er wordt nu eens niet gekwetst, er worden geen lange tenen betreden, er worden geen heilige hui9jes omver ge haald, de regering hoeft heus niet voet stoots te verdwijnen cabaret is hier voornamelijk amusement, licht badine rend de tientallen onderwerpen bezin gend die zelfs een keurig land als Ne derland regelmatig oplevert. Met behulp van teksten en muziek van eigen mensen en bovendien ge bruikmakend van de vele instrumen ten, die de medewerkenden bespelen (piano, gitaar, fluit, melodica, trompet en slagwerk) wordt gestreefd naar ple zier aan beide kanten van het voet licht. Want cabaret-spelen is niet al leen een „ernstige" bezigheid, maar toch in de eerste plaats ook de hobby van dit zestal. Poëzie en pure malligheid, dat zijn samen met de grote mate van muzika liteit de ingrediënten van dit nieuwe programma. Poëzie in de vorm van volksliedjes en chansons, de dolle pret in de talrijke intermezzi, die het pro gramma de schijn van een lopend ver haal geven en die tevens de verbinden de schakel vormen. Cantater wordt be volkt door Greetje Langebeek, Odille Jansen, Ruud Bartlema, Roel Beijdorff, Rob Scholten en Wouter van Dieren. De teksten zijn van Rob Scholten, met bijdragen van Ischa Meyer; de muziek is van Wouter van Dieren. De regie is in handen van Philippine Aeckerlin. Technische verzorging; Guus de Mol. Sommige rijders zijn door hun lichamelijke of geestelijke toestand een gevaar op de weg De gezondheidsraad heeft een rap port uitgebracht met betrekking tot de medische geschiktheid tot het besturen van motorrijtuigen. Zij is daarbij tot de conclusie gekomen dat helaas over de gehele linie een voorafgaande keuring voor het verkrijgen van een rijbewijs gezien het grote aantal aanvragen, niet te verwezelijken is. Wel zou een pre ventieve medische keuring van be roepschauffeurs wenselijk en uitvoer baar zijn. In het algemeen zal men ge noegen moeten blijven nemen met het totnutoe bestaande systeem van de zogenaamde „eigen verklaring", waarbij de kandidaat naar waarheid een aantal vragen op het gebied van zijn lichame- - lijke en geestelijke toestand moet be antwoorden. De commissie acht het wel wenselijk, dat er enige veranderingen in de „eigen verklaring" worden aan- MM**** MEUBELHANDEL Den Burg Tel. 2572 WOENSDAGMIDDAG RINGSTEKEN VOOR PONY'S De Stichting Folklore Texel organi seert in samenwerking met de pony club „De Kleppertjes" morgenmiddag een rmgrijderij voor de jeugd op po ny's. De wedstrijd begint om half drie op de Groeneplaats. 's Avonds om half acht vertrek vanaf het Fanfaregebouw aan de Witte Krui- laan het Fanfarecorps „Excelsior" met drumband voor een rondgang door Den Burg. De stoet wordt gevolgd door kin deren met Folkloreballonnen, die 's middags verkrijgbaar zijn a ƒ0,25 op de Groeneplaats. De kinderen worden na afloop getrakteerd. Hierna zullen de Texelse Volksdansgroep en de Boeren- kapel afwisselend optreden. Tot slot van de .Folkloreavond wederom het succesvolle gezamenlijke volksdansen. „KONINGIN WILHELMINA" NAAR SLOPER De „Koningin Wilhelmina" van TESO is enkele dagen geleden verkocht aan het slopersbedrijf de Firma van Slooten in Wormerveer. Vrijdag is het schip weggesleept van Texel. De „Koningin Wilhelmina" werd in 1960 van de Provinciale Stoomboot- dienst Zeeland gekocht en heeft tot 1964 samen met „De Dageraad" de veerdienst Texel-Den Helder onderhou den. Vanaf 1964 toen TESO de nieuwe „Marsdiep" aanschafte is het schip haast niet meer in de vaart geweest. De „Koningin Wilhelmina" werd ge bouwd in 1926-1927 op de werf van J. N. K. Smit in Kinderdijk. Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- fcisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. TEXELSTROOM GEDURENDE HALF UUR DEFEKT De veerboot Texelstroom van TESO heeft zondagmiddag gedurende een half uur met een defekte transformator op het Marsdiep gedreven net voor de ha ven van Den Helder. Reizigers, die met de dienst van half vijf van Texel gin gen, hebben ongeveer een half uur lan ger op het water doorgebracht. De re paratie van de boot geschiedde in open zee. Maandagochtend half 11 is de Texel stroom weer in de vaart genomen. GRONDAANKOOP DOOR DE T.E.M. Het college van B. en W. stelt in de komende raadvergadering voor, de af gevaardigde van de gemeente naar de algemene vergadering van aandeelhou ders van de TEM opdracht te geven te stemmen vóór de aankoop van een per ceel grond aan de Schansweg bij Oude- schild. De TEM heeft met de eigenaar, de heer W. Koning, overeenstemming bereikt omtrent de aankoop van het ongeveer 250 m2 grootte terrein voor de som van ƒ250,Op het terrein zal een transformatorstation worden ge bouwd. Ter financiering van de aan koop van de grond en de stichting van het transformatorstation zal de TEM een geldlening moeten aangaan. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 1 aug. 2.52 en 15.36; 2 aug. 4.13 en 16 57; 3 aug. 5.34 en 18.17; 4 aug. 6.50 en 19.29; 5 aug. 7.57 en 20.35. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. gebracht, waardoor de behandelende medicus van het CBR een juister en beter inzicht krijgt in de medische toe stand van de betrokkene. Een uitbrei ding en aanvulling van de „eigen ver klaring" dus. Door omstandigheden (overbelasting van de artsen o.a.) is men helaas niet in staat de eis te stellen, dat iedere kandidaat voor een rijbewijs of de ver lenging daarvan zich medisch moet la ten keuren. Het zal dus blijven bij een mogelijke verplichte keuring van be roepschauffeurs en een meer uitge breide „eigen verklaring". Nederland maakt een periode door van steeds stijgend gemotoriseerd ver keer, waartegen de verbetering van be staande en de aanleg van nieuwe wegen niet zijn opgewassen. Verwacht moet worden dat het vastlopen van het ver keer in de grote centra op de spitsuren zal verergeren en dat bij de snelle uitgroei van de randstad Holland de verkeersmogelijkheden op de grote we gen in het westen des lands verder zul len verminderen. De tol welke de gemeenschap in per soonlijk opzicht voor dit verkeer be taalt, is hoog. In 1964 registreerde men als slachtoffers van verkeersongevallen: 2377 doden, 36984 zwaargewonden en 22205 lichtgewonden. Indien een epi demie of natuurramp evenveel slacht offers zou eisen als het wegverkeer, zou ongetwijfeld beroering onder de bevol king ontstaan. De door verkeersonge vallen veroorzaakte verliezen verwek ken bij het grote publiek echter een dergelijke reactie niet, zij worden blijk- (zie vervolg pagina 2) De ponyclub „De Kleppertjes" heeft onder leiding van hun instructeur, de heer Y. Brouwer, op het grote concours voor het kampioenschap van Noordhol land in Midden-Beemster een prachtig succes behaald. Voor de eerste keer na men „De Kleppertjes" aan het concours deel en meteen werden ze kampioen. Een fantastische prestatie. 16 september zal de ponyclub als vertegenwoordiger van de provincie Noordholland deelnemen aan de Ne derlandse kampioenschappen in Apel doorn. Instructeur Y. Brouwer: Het is een fantastische dag geweest. Wat de rui tertjes gepresteerd hebben is fenome naal. Als je bedenkt dat we in het voorjaar pas begonnen zijn met de voorbereidingen voor de streekconcour- sen, dan is het succes helemaal com pleet. Zowel in Wieringen als Midden- meer legden we beslag op de eerste prijs. Maar het concours in Midden- Beemster was wel een stuk zwaarder. Een door de Koninklijke Federatie van Landelijke Rijverenigingen erkende jury beoordeelde nu de prestatie van ruiter en paard. Door wilskracht en volharding zijn we zover gekomen. Je kan het zo mooi zien in het rijden van een achttal; daarin komt het beste tot uiting wat teamgeest en saamhorig heidsgevoel wil zeggen. De ruiters moe ten helemaal op elkaar ingespeeld zijn, willen ze een achttal goed rijden". In Midden-Beemster reden J. van Loon, N. Bakker, B. van Loon, S. de Boer, A. Keijser, M. van Loon, A. Schoorl en A. Rommel met veel succes het achttal. De jury had veel waarde ring voor hun prestaties. In totaal namen 9 ponyclubs aan het concours deel: De Wienngermeerruiters (voorgaande jaren meestal eerste), de Beemster ponyclub, de Ponyclub Kapi tein van der Wal, de Beemster pony club met Welshpony's, de ponyclub „De Koggeruiters" en de ponyclub R.A.P die allen ver ten achter bleven bij „De Kleppertjes". A. de Boer, D. Roeper, J. van Loon en A. Rommel behaalden allen een eer ste prijs bij het individueel dressuur- proefrijden. Aan het springconcours nam alleen S de Boer deel. Voor de kampioen schappen in Apeldoorn moet aan het OPENINGSTIJDEN OPENBARE BIBLIOTHEEK De openingstijden zijn Maandag: 10.00 tot 12.00 uur, Woensdag: 19.30 tot 21.30 uur; Donderdag: 15.30 tot 17.30 uur. Vrijdag: 14.30 tot 15.30 uur en 19.30 tot 21.30 uur. Jeugd: woensdag van 14.30 tot 17.30 uur en vrijdag van 15.30 tot 17.30 u. springen nog iets gedaan worden. De Texelse ruiter wist toch als eerste voor de clubkampioenschappen te eindigen. Toen de uitslag van de slalom be kend werd (G. de Boer, A. Keijser, D. Roeper en A. de Boer kregen een twee de prijs) was het kampioenschap van Noordholland een feit. Alle deelnemen de Texelse ruiters zijn gepromoveerd naar een hogere klasse. De heer Y. Brouwer: Dat we naar Apeldoorn gaan om Noordholland te vertegenwoordigen en deel te nemen aan de Nederlandse kampioenschappen, is een hele eer. Een groot aantal ouders heeft al toegezegd mee te gaan om te zien hoe „De Kleppertjes" het er op het concours zullen afbrengen. Dat we zo ver gekomen zijn is niet in de laatste plaats te danken aan de medewerking van de familie Bakker, waar we iedere keer weer konden trainen. Ik heb de ruitertjes voor de fantastische presta ties een zwarte rijzweep met zilveren knop beloofd: ze hebben het zeker ver diend. GEMEENTE VERSTREKT LENING AAN B. C. VAN VEEN Het gemeentebestuur stelt voor aan de heer B. C. van Veen, technicus in vaste dienst bij gemeentewerken, een geldlening groot 25.000,te verstrek ken ter gedeeltelijke financiering van de kosten van aankoop van een premie woning aan de Jac. P. Thijsselaan. Door de aanvrager zal een rijkspremie wor den ontvangen van ruim ƒ4000,Ten opzichte van de totale stichtingskosten (plm. ƒ36.700,van de woning is het gevraagde bedrag verantwoord. Burgemeester en Wethouders zijn van mening dat met het verlenen van de gevraagde geldlening het dienstbe lang wordt gediend en dat de aanvra ger in staat kan worden geacht aan de verplichtingen, die verbonden zijn aan het eventueel verstrekken van de ge vraagde geldlening, te kunnen voldoen. Het besluit, waarbij het rentepercen tage wordt vastgesteld, zal alsnog aan de goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten worden onderworpen. OLIEBOLLENAKTIE De oliebollenaktie van de gezamelijke Vrouwenorganisaties heeft de afgelopen woensdag weer bijna ƒ500,opgele verd. De bollen werden deze keer ge bakken door de Tussengroep Vrouwen en de Jonge Vrouwen van de Ned. Herv. kerk. Er is nu ƒ1000,afgedragen aan de zwembadpot. De netto-opbrengst zou nog hoger kunnen zijn als er wat meer slaolie ingeleverd werd. De slaolie kan worden ingeleverd op woensdagmiddag in het Waaggebouw op de Groeneplaats. LI tv kinderen genieten in onze speeltuin

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1