jRaad vergaderde onder leiding van loco-burgemeester J. Daalder (jroen ^warL- Jexels in het harL, Verwerking rioolwater van ampings roept problemen op 40 jaar bij Rijkswaterstaat BURGEMEESTER C. DE KONING ERNSTIG ZIEK NIET ALTIJD GEMAKKELIJK GEHAD Havenmeester M. Heijligenberg 'de worsteltent' Gemeente veroorzaakt zélf meeste overlast oor vuilverbranding''' JPA.G 4 AUGUSTUS 1967 rEXELSE 80e JAARGANG No. 8188 COURANT ive N.V. */h Langcveld De Root) „1bus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 (Iarry de Graaf, Kcesoinlaao 43, Den tc|. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 De Texelse gemeenteraad vergaderde woensdagmiddag onder voorzitter schap van loco-burgemeester J. Daalder. Aan het begin van de bijeenkomst noemde de heer Daalder dit een droeve noodzakelijkheid. Vijftien dagen eer der had burgemeester C. De Koning n.l. zijn werk moeten neerleggen wegens ziekte. De maandag daarop was hij ter observatie in het ziekenhuis opgeno men en maandagochtend j.l. om acht uur heeft hij een zeer ernstige operatie moeten ondergaan. Wethouder Daalder: „Ik kan nu niets anders zeggen dan dat op het ogenblik de toestand van de burgemeester ernstig is. Ik geloof, dat ik mij tot tolk maak van de gehele raad als ik onze burgemeester sterkte cn alle goeds toewens in zijn moeilijke omstandigheden". Mogelijk was het warme weer er di aede oorzaak van dat de toch al niet qzonder omvangrijke agenda in uiterst corte tijd werd afgewerkt. Geen der voorstellen vormde aanleiding tot diep gaande discussie, zodat reeds na een ijk ialf uur de hamerslag van het laatste t« igendapunt weerklonk en de rond- raag begon. Behalve burgemeester De 5fl toning waren ook de heren J. Gernaat aw AR) en J. J. Westdorp (PvdA) af- w iiezig. Zickenvervoer De voorzitter veronderstelde, dat het ie raadsleden deugt heeft gedaan, dat I iu eindelijk de begeleiding van pa ll iënten in de ziekenauto is geregeld, tegen dames zijn voor het begelei- lingswerk bereid gevonden. De uit voerder van het ambulancetransport Iraagt er zorg voor dat zij zonodig vorden gewaarschuwd en per taxi naar ie plaats van het ongeval worden ge- iracht. Tot dusverre is reeds twee naai van de diensten der begeleidsters jebruik gemaakt: de 27e juli bij het >egeleiden van een hartpatiënt en de 31e bii het vervoer van twee slacht offers van een auto-ongeluk op de 'ontweg Teleurstellend was het bericht dat .vas ontvangen van de Minister van linnenlandse Zaken. Deze had laten weten afwijzend te hebben beschikt op het verzoek van de raad om extra uitkeringen uit het gemeentefonds over ■ra de jaren 1962-1967. Voorts was een ne schrijven binnengekomen over de uit leg van de heer Koorn Ter nadere >ehandeling werd dit aan B en W. ?n|doorgegeven. Strepen De heer P. Smit (KVP) had in een 'orige vergadering gevraagd of de Texelse wegen al waren aangepast aan per 1 juli van kracht geworden nieuwe bepalingen t.a.v. de strepen op de wegen. De heer Daalder deelde mee, dat de belangrijkste wegen reeds zijn iangepast, maar gezien de grote sei- zoendrukte is het onverantwoordelijk [eacht in de zomermaanden met het schilderwerk door te gaan. Zodra het mogelijk is zal het werk worden afge maakt. Aangepast zijn reeds de Pont- Schilderweg, Jan Drijverweg, )osterenderweg, Laagwaalderweg, Oos- ïenveg, Boodtlaan, Kogerstraat, Witte fcruslaan. Postweg, Westerweg, Hoornderweg en Ruigedijksweg staan nog op het programma. Met de verandering in de inrichting van het dienstvak „beambten in alge- mene dienst" en instelling van de be trekking van „bode buitendienst" ging de raad zonder meer akkoord en ook het jaarverslag van het Prof. Keesom- studiefonds (zie vorig nummer) was geen aanleiding voor op- of aanmer kingen. Vuil verbranden Dat was wel het geval met het voor stel tot vaststelling van de 34e wijzi ging van de Algemene Politieverorde ning. Zoals bekend willen B en W. met ingang van 4 augustus verbieden afval of vuil buitenshuis te verbranden, in- daardoor last, hinder of gevaar kan worden veroorzaakt. De heer P. Smit (KVP) was van mening dat min stens 80°/o van alle stank of hinder 'a' door de gemeente zelf wordt veroor zaakt, waarmee hij doelde op de vrij- ''a vel altijd brandende vuilnisopslag van de „Rooie zee". Hij vreesde dat als straks het verbranden van wat hooi of ifval strafbaar wordt, het meten met twee maten in de hand wordt gewerkt. ..Geen gemakkelijk punt, dat u daar aansnijdt", aldus de heer Daalder, die uitlegde hoe het komt dat de vuilnis van de Rooie zee telkens in brand raakt. Dat gebeurt vanzelf, hoofdzake lijk door broei. Als omwonenden kla gen over de stank, rukt direkt de brandweer uit om het vuur te blussen, maar het vervelende is dat dan telkens de kiem wordt gelegd voor een volgen de brand. Door het water dat erop wordt gespoten wordt de broei bevor derd en komt de massa na verloop van tijd weer tot zelfontbranding. De heer Smit zei er geen bezwaar tegen te heb ben dat op de gemeentelijke vuilnis belt een hoeveelheid goed brandbaar materiaal, kartonnen dozen e.d. in brand wordt gestoken. Dat is een kwes tie van tien minuten en daar hebben slechts weinigen hinder van. Het gaat om de verpestende stank, die dagenlang kan aanhouden, veroorzaakt door het voortdurend smeulen. Afhankelijk van de windrichting ondervindt een belang rijk deel van het eiland daar de over last van. Het ging de heer Smit echter vooral om de vraag hoe men zich voor stelt tegen anderen op te treden als men de eigen belt niet in bedwang heeft. De heer Daalder zei dat B. en W. het een en ander wel hebben over wogen alvorens met het voorstel te komen. Aanleiding tot het voorstel wa ren mensen in bepaalde recreatiecentra die vuil gingen verbranden, waarop vele klachten binnenkwamen De ver ordening betekent niet dat tegen ieder die wat vuil verbrand nu maar proces verbaal wordt opgemaakt. De heer Daalder noemde de bloembollentelers, die van tijd tot tijd dekstro moeten op ruimen en dat moeilijk anders kunnen doen dan door verbranding Als zij zorgen een ander geen overlast te be zorgen, kunnen zij dat natuurlijk blij ven doen. Hiaat Mejuffrouw A. G. Luijsterburg (CHU) was blij met de verordening, maar zag nog een hiaat: verbranden is verboden, maar men mag wel een mest vaalt of andere stinkende hoop op bouwen, pal aan de openbare -straat of in een recreatiecentrum. Ook dat zou verboden moeten worden. Mogelijk kan een dergelijke bepaling aan de nieuwe verordening worden toegevoegd. Ken nelijk hadden B. en W. op deze vraag -gerekend, want direct liet de voor zitter het ontwerp van dezelfde veror dening uitreiken waarin wordt be paald dat in andere gevallen dan die waarin de hinderwet toepasselijk is, het verboden is „a. enige bewaarplaats van mest, bag gerspecie, vuilnis of dergelijke afval stoffen aan te leggen of te hebben op of aan de weg binnen de bebouwde kom; b. enige bewaarplaats van mest, bag gerspecie, vuilnis of dergelijke afval stoffen te hebben, nadat burgemeester en wethouders bij een met redenen om kleed en aan de betrokkene m afschrift meegedeeld besluit hebben verklaard, dat deze bewaarplaats naar hun oor deel schadelijk is voor de openbare gezondheid of overigens niet in een behoorlijke staat verkeert, en, indien door hen maatregelen tot verbetering zijn voorgeschreven, deze niet binnen de door hen bepaalde termijn zijn uit gevoerd". De verordening in deze ge wijzigde vorm werd goedgekeurd. Een andere wijziging van de politie verordening was de vaststelling van een sluitingsuur voor .patates frites kramen e.d. Nog een vuilnisauto De discussie over de vuilniskwestie deed mevrouw J. Koning-Bruin (PvdA) vragen of het mogelijk is eens per maand een vrachtauto langs de huizen te laten rijden voor het ophalen van vuil dat niet door de gewone vuilnis wagen kan worden meegenomen. Oude stoelen, kachels, afgedankte wasmachi nes, spiraalmatrassen moeten nu zelf naar de vuilnisbelt worden gebracht. De heer Daalder vond dat echter hele maal geen probleem Hij herinnerde eraan dat de nieuwe vuilnisauto letter lijk alles kan meenemen. Tijdens de demonstratie van de nieuwe wagen is getoond dat zelfs een kaohel door de ingebouwde persinrichting wordt ge kraakt en aan de inhoud van de wagen toegevoegd. Wie stoelen, spiralen en wasmachines kwijt wil kan ze rustig naast de vuilnisemmer zetten en men zal zien dat ze worden meegenomen. Men moet er natuurlijk wel rekening mee houden dat bij herhaaldelijk aan bod van dergelijke „grote stukken" wel extra moet worden betaald. Me vrouw Koning bleef ervan overtuigd, dat de mannen van de reinigingsdienst dergelijk vuil laten staan. De heer C. Koorn (OHU): Als je het b.v. één keer in de maand doet, heb je er nooit moeilijkheden mee. De heer Daalder -beloofde de kwestie in ieder geval met gemeentewerken te zullen opnemen. Discriminatie? Aan de Staat der Nederlanden werd een -perceel bouwterrein, gelegen naast het politiebureau aan de Keesomlaan verkocht. Op het terrein zal een kan toor en woonhuis voor Rijkswaterstaat worden gebouwd. De heer F. Standaart (Texels Belang) was het opgevallen, dat m het raadsvoorstel niet de ge bruikelijke voorwaarden en verplich tingen worden genoemd, waaraan par ticuliere kopers van bouwgrond zich hebben te houden. Hij vroeg zich af waarom deze voor de Staat blijkbaar niet gelden. Voorzitter Daalder moest toegeven dat het onderscheid inderdaad wordt gemaakt. De staat wil het nu eenmaal zo en wenst geen voorwaar den en bepalingen te aanvaarden. De heer Koorn vroeg wat de bedoe ling was van de smalle strook grond, die achter het bedoelde terrein over blijft. De heer Daalder wees erop, dat dit het gevolg is van de gang van za ken bij de verkoop van de voor het politiebureau benodigde grond. Hier bepaalde de (almachtige) Staat dat men aan een terrein van bepaalde diepte voldoende had, zodat een strook je aan de achterzijde overbleef. Straatje Het nu ontstane strookje sluit daar op aan zodat een soort straatje wordt gevormd, waarop de erven van de Warmoesstraat aansluiten. Overigens is de gemeente niet rouwig over deze toestand, want ter plaatse ligt het riool. De heer Daalder vertelde voorts dat momenteel met de eigenaar van de op het „straatje" aansluitende erven overleg gaande is over het bij gedogen gebruiken ervan. De betrokkenen zul len op grond daarvan evenwel niet kunnen verlangen dat -het stukje wordt verhard. Met de grondruil met het Fanfare korps ging de raad akkoord, evenals met een aantal begrotingswijzigingen en het eervol ontslag aan mej. A. Brouwer als onderwijzeres aan de openbare lagere school van Oosterend. Naar aanleiding van het laatste wees mevrouw Koning-Bruin op de situatie te De Cocksdorp, waar een onderwijze res in verband met ziekte is uitge schakeld Zij vroeg of men ter tijde lijke waarneming met een der sollici tanten voor Oosterend daarvoor zou kunnen interesseren. De voorzitter kon meedelen dat in die richting reeds wordt gewerkt. Hamerstukken waren tenslotte de aankoop van een perceel tje grond ten behoeve van een trans formatorstation van de TEM en de verstrekking van een hypothecair bouwcrediet aan de heer B. C van Veen. Affaire Tromp Tijdens de rondvraag riep de heer A. Dros (PvdA) de affaire Tromp in her innering. Zoals onze lezers zich zullen herinneren verhuurde de heer Tromp te Oost een schuur, die volgens B en W. niet aan de eisen voldeed. Dc heer Tromp werd verboden het gebouw lan ger te exploiteren en op hun voorstel bepaalde dc raad dat het in september 1966 zou moeten zijn gesloten. Volgens de heer Dros was dat niet gebeurd. De heer Daalder vertelde, dat de heer Tromp tegen het raadsbesluit in beroep is gegaan bij de Kroon, zodat eerst de uitspraak van de Kroon moest worden afgewacht. Deze uitspraak is enkele maanden geleden binnengekomen en was negatief voor dc heer Tromp. Er moest dus tot sluiting worden overge- Dinsdag was het precies 40 jaar gele den dat havenmeester M. Heijligenberg uit Oudeschild bij Rijkswaterstaat in dienst kwam. In die jaren is er veel ge beurd. Op 19-jarige leeftijd begonnen als kanonnier bij de Koopvaarderssluis in Den Helder, daarna standplaatsen als De Kooy, dc Koger polder en Spij kerboor, kwam hij naar Amsterdam, waar hij achttien jaar sluiswachter werkte. Toen, op 45-jarige leeftijd, volgde Oudeschild, waar hij nu al weer veertien jaar werkzaam is als haven meester en in die funktie voor de goe de gang van zaken op en in de haven zorgt. „Het is er de laatste jaren in Oude schild niet gemakkelijker op geworden, de haven is onderhand een legpuzzel. Ieder weekend sta ik weer voor de grootste problemen om alle schippers tevreden te stellen", zegt de voorvech ter van een jachthaven te Oudeschild De heer Heijligenberg heeft in de af gelopen jaren duidelijk zijn mening laten horen inzake de aanleg van een nieuwe haven. Een haven die er zal komen wanneer de uitbreiding van de vissershaven zijn beslag krijgt. „Ik hoop voor mijn opvolger dat hij niet die ellende meemaakt, d-ie ik de laatste tijd heb ondervonden. Steeds mer jach ten doen de haven van Oudeschild aan en dat geeft grote moeilijkheden bij het afmeren. In het afmeren. In het weekend, als alle kotters in de haven liggen, is het haast niet te doen. Ik ben tot diep in de nacht bezig met het ver halen van schepen om iedereen maar een goede plaats te geven". Dat er dan met de kottervissers wel eens krachttermen worden gewisseld is alleszins begrijpelijk. De laatste tijd is de verhouding met de vissers overi gens bijzonder goed. Moeilijk begin „In het begin heb ik het lang niet gemakkelijk gehad. Ik kwam natuur lijk van buiten Oudeschild en dan valt het niet mee om geaccepteerd te wor den. Daar komt dan nog bij dat ik dikwijls probeer een mening die in mijn ogen juist is, door te voeren. Dat heeft in het verleden wel eens moei lijkheden met zich meegebracht. Maar op den duur heeft men toch ook wel ingezien dat het niet anders kon, dat ik door de omstandigheden gedwongen word bepaalde beslissingen te nemen. De vissers hebben me nu aanvaard zo als ik ben, en ik overdrijf echt niet als ik zeg dat ik ze als mijn vrienden ben gaan zien". Toen we één van de kottervissers spraken, zei hij het zo: „Heijligenberg is een kerel die recht door zee gaat en zegt waar het op staat. Als er moeilijk heden zijn, vallen er wel eens woorden, maar hij is het ook zo weer vergeten". Jachten Uit vele landen komen de plezier vaartuigen die in de zomer de haven van Oudeschild binnenlopen. Meest Duitsers, maar daarnaast Fransen en Belgen. De laatste jaren is het bezoek van deze jachten enorm toegenomen. Waren -het veertien jaar geleden nog maar enkelen, deze zomer zullen het er niet veel minder dan 400 zijn. „Je maakt heel leuke dingen met die men sen mee. Vaak vragen ze of je 'ns langs -komt om een praatje te maken en word je uitgenodigd om aan boord te komen Altijd word je wel getrakteerd op een kop koffie of een enkele keer op een borreltje. Ik maak het wel mee dat de mensen terugkomen. Ondanks de soms ellendige situatie in de haven, waardoor hun schip meerdere keren verhaald moet worden, komen ze toch terug. Dat zijn de boeiende kanten van het beroep Maar er is ook de keer zijde. -Hoe vervelend is het als je de mensen weg moet sturen, omdat er geen plaats is? Hoe beroerd als je een afmeerplaats moet aanwijzen, waarvan je weet, dat het met eb heel moeilijk is van de boot de wal te bereiken?! Omdat er helemaal geen ruimte is. Daar knap ik wel 'ns van af. Wat zou het fantastisch zijn als je de mensen in een grote haven zou kunnen ont vangen, waarin je ze alleen de afmeer plaats hoefde te wijzen, en waar ze de hele tijd konden blijven. Als de eige naars nu b.v. een rondrit over -het eiland willen maken, kan het voorko men dat, net in de tijd dat ze weg zijn, Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -f* 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. gaan, maar het gemeentebestuur heeft dit niet onmiddellijk willen doen om de gasten, die het gebouwtje maanden te voren hadden besproken niet te dupe ren. Dit seizoen is het onderkomen be slist voor het laatst in gebruik. De heer F. Standaart herinnerde er aan, dat de raad onlangs een besluit heeft aangenomen waardoor het moge lijk wordt dat de gemeente garant staat voor bouwcredieten. Hij vroeg zich af waarom men nu toch de heer B. C. van Veen een gemeentelijk cre- diet verstrekt. Hij zou toch van de nieuwe regeling gebruik hebben kun nen maken? De heer Standaart noemde het ongewenst dat de gemeente nog langer als bank fungeert. De omstan digheden, die destijds hebben geleid tot het scheppen van de gemeentelijke credietmogelijkheden voor personen die in gemeentedienst zijn, zijn intus sen niet meer van betekenis, zo meen- (Zie vervolg pagina 2) GYMNASTIEKVERENIGING TEXEL LESROOSTER Dinsdag 8 augustus vangen weer de lessen aan van de gymnastiekvereni ging Texel. Het lesschema ziet er als volgt uit: Maandag, sporthal: 17.15-18.15 uur, meisjes 11 jaar 18.15-19.15 uur meisjes 12 - 13 jaar 19.15-20.15 uur meisjes 14 - 15 jaar 20.15-21.15 uur dames junioren 16-17 jr 21.15-22.30 dames 25 - 35 jaar. Dinsdag, sporthal: 17.15-18.15 uur meisjes 10 jaar 18.15-19.15 uur meisjes en jongens extra training. 19.15-20.15 uur heren extra training 20.15-21.15 uur dames extra training 21.15-22.30 uur dames 18 jaar en ouder Woensdag, Thijsseschool 17.00-18 00 uur jongens 6-7 jaar 18 00-19 00 uur jongens 8-9 jaar 19.00-20.00 uur jongens 10-11 jaar 20.00-21.00 uur dames 35 jr. en ouder 21.15-22 30 uur heren senioren. Donderdag, HBS-lokaal: 19.30-20.30 uur meisjes 11 - 16 jaar ritmische gymnastiek 20.30-21 30 uur dames 16 jr. en ouder ritmische gymnastiek Vrijdag, Thijsseschool: 16.00-16.45 uur kleuters 4-5 jaar 16.45-17.45 uur meisjes 6-7 jaar Vrijdag, sporthal: 18.15-19.15 uur meisjes 8-9 jaar 19.15-20.15 uur jongens 12 - 13 jaar 20.15-21.15 uur jongens 14 - 15 jaar 21.15-22.30 uur heren 16 jaar en ouder Leeftijd: De grensdatum is 1 oktober; dus zij die voor 1 oktober geboren zijn, komen in die groep terecht van de leeftijd die zij na 1 oktober hebben. De voorturnsters en voorturners worden de eerste week op hun voor- tumuur van voor de vakantie ver wacht. Nieuwe leden kunnen zich op de les aanmelden. NOG EEN JUBILEUM BIJ RIJKSWATERSTAAT Dezer dagen wordt bij Rijkswater staat nog een jubileum gevierd: Voor de heer B. Lakerveld uit Den Burg was het dinsdag 25 jaar geleden, dat hij bij Rijkswaterstaat in dienst kwam. Hij -heeft al de jaren op Texel gewerkt en belangrijk werk verricht voor de kustverdediging, o.a. bij de Vuurtoren. In 1941 kwam de heer Lakerveld naar Texel, waar hij eerst een jaar werkte bij de Fa. Daalder. Snel daarna trad hij bij Rijkswaterstaat in dienst, waar hij in de loop der jaren verschil lende promoties maakte. De heer Lakerveld, die naar ons werd meegedeeld, bij zijn collega's een zeer geziene figuur is, wordt op 8 augustus door Rijkswaterstaat een re ceptie aangeboden. het schip verplaatst wordt. Je moet dan maar afwachten of het bij het ver plaatsen geen beschadigingen oploopt" Eigen schip „Een eigen schip is mijn hele leven al het ideaal geweest, en nu is het me eindelijk gelukt er één te kopen Een aantal maanden geleden heb ik een 22 meter lange „Langedijker" gekocht, die nu op een werf in Krimpen aan de IJssel verbouwd wordt Het schip is hier veel in de haven van Oudeschild geweest en zodoende is mijn oog erop gevallen. Altijd heb ik het al gewild, een eigen boot, maar het is er vroeger nooit van gekomen. Je hebt je gezin te verzorgen en daardoor is het moei- ïjk er zo ineens een aan te schaffen. We hopen er zo spoedig mogelijk in alle vrijheid van te genieten. Het is een heerlijk gevoel als je in je eigen stuurhut staat, op je eigen schip: je voelt je als een koning op het water". Zaterdagmiddag 12 augustus van 3-5 uur is de jubilaris thuis, waar hij gaarne degenen zal ontvangen, die hem willen feliciteren. Hoeft u de tentoongestelde kindertekeningen al gezien

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1