BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER „Eens komt het geluk" PONTIAC NUTSSPAARBANK Reisdeviezen Reischeques Verzekeringen BAKKER N.V. Groeneplaats Feuilleton: flVEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1967 AL WEER DE RUIGE WEIDEN Ook dit keer is de achtergrond van dit artikeltje een telefoontje. Veel min der vleiend als waarvan ik U een paar ffeken geleden vertelde en waarin een bepaalde Texelaar mij een pluim op de hoed meen te te moeten steken voor [Ojjn aandeel in het mooie gazon, dat luj om z'n huis had. De man, die me nu belde was veel minder tevreden over de pennevruoh- len in de rubriek voor Landbouw en Veeteelt. Het was vooral het verhaal tje, waarin ik een enthousiaste veehou der iets liet zeggen over het voordeel van het maaien van de ruige weiden, dat z'n gramschap opwekte. Het is me met mogelijk om woordelijk weer te geven, wat de veehouder naar voren bracht, maar het kwam hier op neer. Met mijn artikeltjes over de ruige weiden kon hij het helemaal niet eens fljn. Mijn advies was in dit opzicht helemaal mis en hij beklaagde de vee houders, die dit advies opvolgden. Zelf had hij een paar weken geleden een paar perceeltjes „gebost", maar hij had daar nu spijt van als haar op z'n hoofd. De percelen, waar het niet was gebeurt gaven de schapen n.l. nog iets te vre ten, maar op de gemaaide percelen was niets te vinden. Uiteraard heb ik ook het mijne gezegd, maar onze stand punten bleven ver van elkaar. Een paar opmerkingen In de eerste plaats dit. Het begrip mige weiden kan wel wat verschillen. Ür kan U wel zeggen, dat ik bij het denken aan ruige weiden niet als van zelf op het bedrijf van de veehouder van het telefoontje terecht kom. Ik heb dan heel andere gevallen op het oog. Uc denk dan aan percelen grasland, waar nu al weken lang een dik zwad volkomen geel gekleurd gras op het land staat. Gras, dat geen dier meer wil vreten en waar het oude gras er tevens de schuld van is, dat de goede grassen verdwijnen. Mijn artikeltje was dus niet m de eerste plaats be doeld voor de betreffende veehouder. Toch wil ik als tweedy opmerking wel naar voren brengen, dat ook min der erge gevallen om verbetering vra gen, vooral als de aanwezigheid van het oude gras een reden is om met de stikstofbemesting te waohten. Mijn ge sprekspartner liet duidelijk blijken, dat hij er niets voor voelde om met weersomstandigheden, zoals die de laatste weken waren stikstof te strooien. Het staat voor mij als een paal boven water, dat hij hier mis is. Juist dezer dagen bracht een andere veehouder naar voren, dat de droge zo mer, die we nu beleven minder funest is voor de Texelse veehouders dan bijv. de zomers van 1947, 1949 en 1959, om dat heel veel veehouders er toe geko men zijn om ook in een droge periode door te gaan met de 6tikstofbemesting Als derde opmeiking deze. Telkens hoor ik van veehouders, dat het vee opvallend goed tevreden is op kale weiden, die door de stikstofbemesting hun groene kleur behouden, oojc al is de hoeveelheid gras uiterlijk maar heel klein. Tenslotte dit. Ik acht het heel nor maal, dat op bedrijven met koeien en schapen in deze tijd van het jaar de schapen nog enige tijd weiden op per celen, waar de koeien wat gras hebben achtergelaten. Het zou inderdaad on juist zijn om alle gras, dat nog over is als de koeien naar een ander .perceel gaan, direct af te maaien. De 6chapen 'kunnen hier nog heel wat gras tot waarde brengen. Na het weiden van de schapen dient de rest echter afgemaaid te worden. Overigens moet wel worden gezegd, dat het kwaad van de ruige weiden vooral voorkomt op bedrijven met een naar verhouding groot aantal schapen en weinig rundvee DINGEN OM AAN TE DENKEN Inzaai van grasland na stoppelknollenzaad Voor inzaai van grasland wordt ook wel gebruik gemaakt van de vroege stoppel van stoppelknollenzaad. Daar is ook wel reden voor. Het is een gewas, dat vrij vroeg het veld ruimt en als zodanig zeer geschikt. Er kan aan deze voorvrucht echter ook een bezwaar zijn verbonden. Vorig jaar hebben we dit in één geval zeer duidelijk waargenomen. Dit bezwaar is het volgende. Vóór en tijdens het oogsten komt er ook bij een goede oogstmethode heel wat zaad op de grond terecht. Dit zaad gaat heel spoedig kiemen en dit is ook duidelijk waar te nemen op deze per celen. Gaat men zo'n perceel gebruiken voor de inzaai van grasland, dan kan deze opslag later een groot bezwaar zijji. In het geval, waar ik hiervoor op doelde was de ontwikkeling van de op slag nl. zodanig, dat het gras- en kla verzaadmengsel onvoldoende kansen kreeg. Op heel wat plaatsen waren al leen knollen en geen gras- en klaver- planten te vinden. Het bleek nodig het perceel als grasland af te schrijven. Wil men deze stoppel toch gebrui ken voor de inzaai van grasland, dan zal het zaak zijn er voor te zorgen, dat het grootste gedeelte van het stoppel knollenzaad eerst de kans krijgt om te kiemen. Het perceel moet daarvoor voorlopig met rust worden gelaten, of een zeer ondiepe bewerking met de egge krijgen. Als aangenomen kan worden, dat vrijwel alle zaad is gekiemd, kan een diepere bewerking volgen, waarna zo spoedig mogelijk tot inzaai van het gras- en klaverzaadmengsel kan wor den overgegaan. We menen, dat bij deze wijze van werken de kans op veel opslag van herfstknollen veel minder aanwezig is. MuurontwikkcLing bij inzaai van grasland Vrijwel ieder jaar komen we geval-^ len tegen, waarbij in een pas ingezaai-B| de weide veel muur voorkomt. Dit on-™ kruid kan flinke schade geven. Op een Texels bedrijf, waar ieder jaar na de oogst van de zomergerst een opper vlakte nieuw grasland wordt ingezaaid was het vorige herfst zeer erg met de muurontwikkeling. Hoewel er zeer goede middelen aanwezig zijn om muur te bestrijden, werd er aanvankelijk van' afgezien, omdat met het onkruid ook de klaver zou verdwijnen. Toen het tenslotte toch moest gebeuren raak te de klaver toch weg en door de zwa re muurbezetting waren ook de fijne grassen verdwenen. Het resultaat is een weide, die lang zo goed niet als een eerste jaars weide kan zijn. Zijn er mogelijkheden om ontwikke ling van muur te voorkomen? Niet eenvoudig Als we hierover een paar opmerkin gen maken, dan zijn we er ons van bewust, dat dit antwoord niet meer dan een zoeken en proberen is. Van belang is het, dat het zaaibed voldoende vast is. Hoe losser de grond is, hoe groter de kans op ontwikkeling van muur. We hebben meerdere keren gezien, dat op de sporen van de tractor later veel minder muur staat. Een kwestie van vastere ligging. We moe ten daartrij direct opmerken, dat in een aantal gevallen het aandrukken van de grond bezwaren kan geven met het oog op stuifgevaar. In de tweede plaats is het van belang te zorgen voor een ideaal zaaibed. De hele natuur is vol van de worsteling om een plaatsje te krijgen, waar ge leefd kan worden. Dit geldt voor men sen, dieren en planten. De mens, het dier of de plant die de beste kansen krijgt, wint het uiteindelijk. Gras. en klaverzaad heeft voorkeur voor een fijn, goed aangesloten zaai bed, het zaad moet niet te diep in de grond komen en het is verder van groot belang, dat er voldoende vocht is om een directe kieming te krijgen. In die omstandigheden mogen we een vlotte kieming en eerste groei verwachten, waarbij het gras en de klaver een slag voor is op het onkruid. Een derde punt. We brengen het met een zekere schroom naar voren, omdat dit punt in zekere zin ingaat tegen ad viezen, die in het verleden werden ge geven. Het is de kwestie van de stik stofbemesting. Ons advies was altijd om direct een bemesting te geven, waarbij we een zekere voorkeur had den voor een mengmeststof, die zowel stikstof, fosfaat als kali bevat. Nu is het voldoende bekend, dat het onkruid muur buitengewoon reageert Pontiac Hydraulica, 100% waterdicht en condensproof Kloek van vorm en toch elegant. Uiterst nauwkeurig. op een stikstofbemesting. Dit onkruid wordt wel beschouwd als een aanwij zing, dat de grond stikstof rijk is. In zekere zin gaan we dus met een stik stofbemesting de groei en ontwikkeling van muur bevorderen. We achten het daarom niet onmogelijk, dat door het weglaten of verminderen van de stik stofgift het gevaar van overheersing door muur kan worden tegengegaan. Het lijkt ons daarom gewenst, dat op bedrijven, waar de ontwikkeling van muur in het jonge grasland een pro bleem is, in deze zin proeven worden genomen. Het zou best mogelijk kunnen zijn, dat de stikstofbemesting nog kan wor den gegeven als gras en klaver goed boven de grond staan. Indien op dat moment de ontwikkeling van muur van weinig of geen betekenis is zal de stikstof waarschijnlijk minder invloed hebben op de ontwikkeling van muur en aan het gras een stimulans geven, waardoor wordt voorkomen, dat muur gaat overheersen. Oude en nieuwe ervaringen gevraagd We zullen het zeer op prijs stellen als men ons over dit onderwerp goede ervaringen uit voorgaande jaren wil doorgeven. Als men naar aanleiding van dit artikeltje proeven gaat nemen, dan doet U er Uw collega's en ons een dienst mee als U het resultaat daarvan aan ons doorgeeft. Uit het voorgaande hebt U al wel bemerkt, dat het hier echt geen zaak is, die wij weten en met een zeker ge zag aan U door kunnen geven. Het is een zoeken en proberen, waar zowel boeren als voorlichters mee bezig moe ten zijn. VERTROKKEN PERSONEN Klaas J. van der Kooij, van Ooster end, Peperstraat 29 naar Wonseradeel, Makkum, Schokkerweg 11; Leentje N Broekman, ev. Van der Kooij, van De Waal, Hogereind 44 naar Wonseradeel, Makkum, Schokkerweg 11; Romkje Vis, van De Koog, Ruijslaan 22 naar Zaandam, Hemkade 22; Johannes J Ran, van Den Burg, Julianastraat 6 naar Amstelveen, Eleonore Roosevelt- laan 79; Joop van Hoorn, van De Cocksdorp, Kikkertstraat 59 naar Arnhem, Spijkerstraat 156; Jacob Voorthuijzen, van De Cocksdorp C 103 naar Den Helder, Het Nieuwe Diep 5, Joannes S. Hin, van Den Burg, B 109a naar Edam, Voorhaven 158; Janke C. M. Kloosterman, van De Koog, Ruijs laan 4 naar Baarn, Groeneveld 25; Focko IJ. Plantinga, van Den Burg, Burgerhoutstraat 18 naar Bergen, Jan van Oldenburglaan 47; Gerdina J. Grisnigt, ev. Bakker, van Den Burg, Schilderend 87 naar Zuid-Laren, Schutsweg 30. S.V. TEXEL Zondag a.s. starten we dan met ons oefenprogramma voor het nieuwe sei zoen. Er zijn drie wedstrijden vastge steld, zodat we een overzicht kunnen krijgen van %lle beschikbare spelers. Alcmaria Victrix-Texel, half drie; WGW comb.-Texel comb., half 3 Texel comb.-Oosterend comb., half 11. Op 10 september begint de compe titie voor het eerste en op 3 september voor de afdelingselftallen. Voor het vierde moeten er nog een paar spelers bijkomen. T.C. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 9 tot en met 15 augustus 1967 Geboren: Corina, dv. Comelis Roe per en Elisabeth M. H. van Leersum; Esther Desirée, dv. Robert H. Blom en Maria Bonneveld; Eveline Alida, dv. Willem P. van Leersum en Cornelia Koorn; Maaike Christina, dv. Sijbrand van der Vis en Ymkje Tel. Ondertrouwd- Nicolaas Bakker en Annetje S. Bakker; Willem Bol en Marina van der Vis. Overleden: Jannetje Maat, wv. Yetze Al'kema, oud 71 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Ane Huisman met echtgenote, van Gaasterland, Balk, Mr. C. J. Tromp straat 37 naar De Cooksdorp C 55; Maria C. Broekman, van Alkmaar, Nassauplein 17 naar De Waal W 3; Félicie M. M. de Groot, van Alkmaar, Emmastraat 1 naar Den Burg, Hoger- straat 9; Lammerdina L. Eijkhusen, van Schiedam, Nassaulaan 23 naar De Cocksdorp, Kikkertstraat 1; Walter E. Grabowskd, met gezin, van Duitsland, naar Den Hoorn, Klif 8; Joke Horse- ling, van Amsterdam, H. Jacobszstraat 34 III naar Den Burg, Schilderend 101. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 20 augustus op om 5.31 uur en gaat onder om 19.55 uur; 23 augustus op om 5.36 uur en onder om 1949 uur. Maan: 20 aug. V.M.; 28 aug. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 18 aug. 7.14 en 19.35; 19 aug. 8.15 en 20.31; 20 aug. 9.05 cn 21.17; 21 aug. 9.45 en 21.53; 22 aug. 10.16 en 22.20; 23 aug. 10.46 en 22.43; 24 aug. 10.10 en 23.08; 25 aug. 11.32 en 23.29; 26 aug. 11.55 en 23.52. Aan bet strand ongeveer een uur eerder hoog water. OPENINGSTIJDEN OPENBARE BIBLIOTHEEK De openingstijden zijn Maandag: 10.00 tot 12.00 uur; Woensdag: 19.30 tot 21.30 uur; Donderdag: 15.30 tot 17.30 uur. Vrijdag: 14.30 tot 15.30 uur en 19.30 tot 21.30 uur. Jeugd: woensdag van 14.30 tot 17.30 uur en vrijdag van 15.30 tot 17.30 u. 98. De volkscommissaris en de kleine, geheime agent dronken elkaar herhaal de malen toe, totdat tenslotte het mo ment gekomen was, dat W. I. Oms- komsk moest zeggen: „Nu zijn de fles sen leeg, kameraad Kotsof!" Laten we dus nu de kist gaan ope nen. Dat is de logische volgorde. Kom! Volg me!" En met forse, zelfbewuste tred wan delde hij voor de kleine Wladimir uit, en hij was héél wat van plan: dat kon je duidelijk zien. „Hahaaa! Nou zullen we die fraaie, Japanse uitvinding 'es even uit haar kistje halen", grinnikte Wasilew. Met een forse zwaai opende hij de kist, doch toen was het hem alsof zijn wereld met één klap in elkaar stortte. „LEEG!!" huilde hij woest. „DE KIST IS LEEG" brulde hij. „Wladimir! Je hebt me be drogen!!" De kleine Wladimir sloeg verbijsterd de handen voor de ogen, sprong als een bal omhoog, doch kromp toen sidde rend ineen. Intussen stak brigadier Piet zijn hoofd voorzichtig een eindje tussen de gordijnen uit en nam ver heugd het vrolijke tafereeltje waar, dat zich voor zijn ogen begon af te spelen. door Henk van Heeswijk 24. HOOFDSTUK VIII „Geert, jongen, drink niet zoveel...." De volgende dag maakte Geert de papieren in orde, welke nodig waren voor het huwelijk. Tevens schreef hij naar zijn ouders een brief, waarin hij over zijn voorgenomen trouwplannen sprak en een foto van zijn aanstaande vrouw insloot. Hij had gevraagd of beiden zouden willen overkomen naar Texel, zodat zij dan met Nel zouden kunnen kennis maken, of dat ze anders oen volmacht zouden sturen. Nel was 's morgens naar het weeshuis gegaan en bad de vader verteld van haar plan om te hertrouwen. Deze was daarover zeer verwonderd geweest, maar toen ze zo bet een en ander over Geert verteld bad en hem duidelijk maakte, dat ze ook voor haar werk in de zaak man nelijke hulp nodig had, kon hij niet andei-s doen dan toegeven, dat ze in deze niet beter kon handelen. Ze sprak nog met de vader af, dat ze 's middags een poosje met haar aanstaande man naar Den Burg zou komen, zodat bei den met elkaar konden kennismaken. Ook vroeg ze of ze tot haar huwelijk in het weeshuis kon overnachten, dan bleef Geert in het café. Vanzelf vond de vader ook dat goed. Onderweg, op de terugreis naar Ou deschild, overlegde ze nog bij ziohzelf, hoe haar aanstaande schoonouders het huwelijksplan van hun zoon zouden opnemen. Ze kende ze niet anders dan wat Geert over de beide oudjes had verteld en inWendig verzuchtte ze: Als er van die kant maar geen moeilijk heden komen. Hoe komt een gerucht in de wereld7 Het is niet bekend en het zal door de eeuwen heen wel nooit precies uitge vonden kunnen worden, wie de eerste zegsman in dergelijke gevallen is. Ook het voorgenomen huwelijk van Geert en Nel was in het 'kleine vissersdorpje aan de haven van Texel spoedig uitge lekt en toen Nel na haar bezoek aan het weeshuis terugfietste in het smalle straatje, werd ze al bijna van het rij wiel afgetrokken door een paar al te hartelijke buurvrouwen, die haar met alle geweld wilden feliciteren en de eersten wilden zijn. Nel nam verbaasd en enigszins kregel de hulde in ont vangst en vroeg: „Maar hoe weet jullie het? Heeft Geert het verteld?" De vrouwen lachten geheimzinnig. Nee, Geert hadden ze nog niet gezien, laat staan gesproken. A propos, waar was hij? Neen, van wie ze het wisten, dat vertelden ze met, dat was nou hun geheim Het gerucht ging als een lopend vuurtje door het kleine dorpje. Voor de middag waren er al tientallen vaste bezoekers, maar ook velen, die anders nooit in het café van Blonde Nel kwa men, binnengelopen om beiden te fe liciteren en tevens hopende op een „gratis oorlam", zoals Aris het lachend brutaalweg uitdrukte. En diezelfde avond was het kleine zaaltje van Nel's café stampvol. Geert had handen vol werk om alle bestellingen vlot uit te voeren en af en toe moest zijn aan staande vrouw een handje helpen. In de late namiddag, toen het al begon te schemeren, waren ze beiden op de fiets gestapt en hadden Den Burg opgezoéht, waar Nel haar aan staande man aan de vader van het weeshuis had voorgesteld. Men had een uurtje genoeglijk met elkander zitten keuvelen; de weeshuisvader bleek in zijn jonge jaren machinebankwerker te zijn geweest, zodat de beide collega's al spoedig in een diep dispuut verzeild waren geraakt. Nel was intussen naar de eetzaal getogen, waar ze de moeder en de kinderen een poosje gezelschap hield. De indruk, die Geert bij Nel's pleegouders had achtergelaten, was een heel goede geweest. Geert was die avond door het drukke werk en de benauwde atmosfeer in de zaal erg dorstig en dronk meer bier dan hij gewoonlijk deed. Meestal be paalde hij zich tot één of twee glazen, die hij dan van één of andere vaste klant kreeg. Dan zat hij gewoonlijk een poosje bij de gever aan het tafeltje te praten over de dingen van de dag, of ze zaten met z'n vieren te kaarten en ook dan dronk hij wel eens een glas. Maar van avond had hij bijzonder veel dorst. Nel, die het te druk had bij de bierpomp en dikwijls ook zelf nog mee moest helpen bedienen, was dit ontgaan. Toen eindelijk ver na slui tingstijd de laatste klant de deur uit was geloodst, draaide Geert de lichten uit en beiden vielen vermoeid in de keuken op hun stoelen. ,,'t Is maar goed, dat we niet iedere dag verloofd zijn, want dan zou 't ons waarschijnlijk te druk worden. Je zult wel moe zijn, nietwaar Geert?" „Moe? Dat is niet zo erg", ant woordde hij, „maar ik heb nog een prachtdorst. Ik geloof, dat ik nog een glaasje bier ga drinken". Onzeker stond hij weer op en wilde terug naar de zaal. Nel schrok en pakte heb bij de arm. Met een scherpe, ver wonderde blik keek ze hem aan. „Geert", riep ze uit, „je lijkt wel dronken! Heb je zoveel op vanavond?" „'Dronken", wierp hij tegen, terwijl hij weer in z'n stoel terugviel, „dron ken? Ben je gek meid. Waarom zou ik dronken zijn? Ik heb alleen erge dorst. Dat is alles en als je dorst hebt, ben je toch niet dronken?" Nel fronste de wenkbrauwen. „Drink wat water", zei ze beslist, „en ga naar bed". „Naar bed? Ik moet jou toch nog naar Den Burg brengen? Wat heb je nou op bed? Daar sterven de meeste mensen. Geef ze eens een zoen. „Je gaat naar bed en ik ga alleen naar Den Burg", zei ze op een toon, die geen tegenspraak duldde. „Vooruit, Geert", ze pakte hem bij de schouders en trachtte hem overeind te zetten, „ga nu naar bed". „En jou dn de nacht alleen naar Den Burg laten fietsen? Geen sprake van", gebaarde hij 'komisch. „Je kunt me nog meer vertellen, m'n jongen", antwoordde Nel resoluut. „I'k ga alleen naar Den Burg; ze zullen me onderweg niet opeten. Ik ben mans ge noeg om op m'n eigen te letten. En jij W. I. Omskomsk kreeg namelijk een aanval van afschuwelijke en woedende razernij, en haalde bliksemsnel een karwats uit zijn zak, een bekend in strumentje in Barroesja, waaraan men daar grote, opvoedkundige waarde toe kent. Daarmee begon Wasilew in blin de woede op de kleine Wladimir los te ranselen. Eilaas...., in blinde woede ziet een mens niet veel en dus troffen Wasilew's slagen nauwelijks doel. Met grote, angstige sprongen wist Wladimir aan het geweld van zijn baas te ont komen en het enige, wat Wasilew be reikte, was dus een flinke schade aan het interieur naar boven, vooruit. Ik ben nog niet getrouwd, dus ik ben nog baas in huis. Vooruit!" Geert schrok van die toon en ont nuchterde half. Na nog een paar malen tegemgeprutteld te hebben, liet hij zich ten slotte overreden en enkele minuten later lag hij, slechts ontdaan van z'n schoenen, boord en das in z'n bed. Nel wachtte nog even tot ze hem rustig hoorde ademhalen, daarna ging ze naar beneden en vertrok op de fiets naar Den Burg. Toen ze de volgende morgen in het huisje terugkeerde, bleek Geert nog niet op te zijn. Ze liep naar boven toe en tikte op de deur van z'n slaapka mer. „Geert, jongen, wordt-es wakker; 't is al ruim negen uur, Geert!" Onge duldig roffelde ze nog eens op de deur. „Ja", klonk een doffe stem aan de andere kant. „Kom d'r maar in; ik lig nog op bed". Nel draaide de deurknop om, opende de deur en trad binnen. Even bleef ze in de opening staan en barstte toen in een lach uit. Geert zat half-opgericht in bed, met z'n rug tegen het kussen. Hij had een natgemaakte zakdoek bij wijze van compres op z'n voorhoofd gelegd, waar bovenuit de verwilderde haardos scherp zwart afstak. Een treu rige uitdrukking op z'n gezicht com pleteerde het geheel. Somber keek 'hij naar z'n lachende verloofde, die, in tegenstelling met hem zelf, Hollands welvaren scheen. Haar gezicht was rood van de morgenwind en een paar weerbarstige pieken kwamen ondeu gend van onder haar hoofddoek te voorschijn. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 5