„Eens komt het geluk" BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER FILMNIEUWS LANDBOUW en VEETEELT <.^Z NUTSSPAARBANK Reisdeviezen Reischeques Verzekeringen Feuilleton: TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1967 rubriek voor Omi<-r iWakiir NU DE NACHTEN KOUDER WORDEN De kop van dit artikeltje had ook kunnen staan boven de advertentie, die ik deze week in „ons" Texelaartjc las en waarin het ging over een apparaat, waarmeee men zonder vrees de koude nachten tegemoet zou kunnen zien. U begrijpt, dat het daarover in dit arti keltje niet gaat. Als het in deze rubriek gaat over „levende wezens", dan heeft dit in de meeste gevallen betrekking op de levende have en niet op de boer en zijn gezin. Hoewel we durven stellen, dat het uiteindelijk gaat om het be lang van dat boerengezin. Duidelijk lagere temperaturen Speciaal in de ochtend- en avond uren is het te bemerken, dat we weer gaan in de richting van de maanden met de „r" in de naam. Ik stel me voor, dat er al weer heel wat mensen zijn, die een dekentje meer op hun bed heb ben dan in de warme weken in juli. Die kans mist de levende have op de boerderij. I'k denk nu met name aan het rundvee. Ze moeten het in de kou de nachten, die nu weer gaan komen, met hetzelfde jasje doen als tijdens de warme dagen in juli, toen ook op Texel de temperaturen enkele malen tot bo ven 25 graden stegen. We moeten over een dergelijke aan passing echt niet gering denken. Zo'n verandering heeft de kiem in zich om moeilijkheden op te leveren. Ik zeg niet zonder reden „de kiem". In de meeste gevallen geeft die verandering niet direct aanleiding tot moeilijkhe den De „kiem" is in rust en kan in rust blijven, totdat. Een aantal belagers We hebben het in deze rubriek al meer gezegd, dat ziekten bij alle leven de wezens vrijwel nooit het gevolg zijn van één punt, dat niet deugt. Bijna al tijd is er een combinatie van ongun stige zaken. Als ik een paar dagen te hard heb gewerkt en ik sta dan op de tocht, vat ik een kou, terwijl ik daar onder normale omstandigheden waar schijnlijk geen last van had gehad. Het gewas staat op een grond, die voor dat bepaalde gewas eigenlijk te 'kalkarm is. Het loopt men de weersomstandighe den tegen en de zure ziekte openbaart zich. Was alles meegelopen, dan had het gewas geen last gehad. De koeien verkeren door een onjuiste mineralen- verhouding in een toestand, die ze vat baar maakt voor kopziekte. Het gaat goed, zolang er verder niets scheef zit. Maar de nachten worden koud en het gras krijgt door veel regen een la ger gehalte aan droge stof. Er vallen slachtoffers door kopziekte. Dc rol van de veehouder Aan de lage nachttemperaturen 'kun nen we in directe zin niets doen. We hebben dit te aanvaarden. Intussen meen ik nu al wel te kunnen wijzen op het voordeel van het 's nachts vroeg opstallen. Zodra het oktober is, is er zeker reden voor om daaraan te gaan denken. HOOFDSTUK IX. „Ze zelle 't best rooie met mekaar. 26. Die avond was er groot feest in het dorp. Des namiddags had het fanfare corps het paar een serenade gebracht en gewoonte getrouw hadden de or kestleden na afloop hun dorst kunnen lessen. Nel had zekerheidshalve maar voor een paar extra vaatjes bier ge zorgd en ze zag in de loop van de avond wel, dat zulks geen overbodige luxe was. De cafézaal was propvol met mannen en vrouwen, vaste klanten en bijlopers, stamgasten en binnenvlie- gers. Mensen, die anders nooit in Nel's zaak kwamen, waren nu present om het paar te „filsetere" en een gratis biertje in ontvangst te nemen. Geert had eventjes de wenkbrauwen gefronst maar Nel had haar man lachend aan gekeken en gezegd: „Laat ze maar gaan, we zullen vanavond maar een oogje dichtknijpen". Hoe later het in de avond werd, hoe vrolijker de stemming en Nel zag met bezorgdheid toe, dat haar man weer tamelijk veel dronk. Ze had hem al eens een keer in de arm genomen en gewaarschuwd om zich wat te matigen, maar hij had haar gerust gesteld op een vrolijke manier en gezegd: „Ben je gek, meid, wij zijn vandaag getrouwd, hoor en we vieren feest. I'k kan toch de hele avond niet op een droogje zit- Het feit, dat het gras een lager ge halte aan droge stof krijgt, moeten we eveneens aanvaarden. In bepaalde ge vallen kan er wel aanleiding zijn om dit te compenseren door het geven van wat droog voer. Een punt, dat echter volle aandacht verdient is het geven van magnesium- koek, of zoals deze koek bij de vee houders beter bekend is anti-kopziekte- koek. We durven niet beweren, dat iedere veehouder vanaf dit moment deze koek moet gaan voeren. Dit moet van bedrijf tot bedrijf worden bekeken. We vinden het in ieder geval nodig voor de bedrijven, die regelmatig met deze ziekte hebben te maken. Voor de overige bedrijven geldt, dat het een be kijken van de omstandigheden wordt. Zolang het gras een samenstelling heeft als op dit moment zullen er waar schijnlijk geen moeilijkheden optreden. Een natte periode kan hierin echter heel gauw verandering brengen. Voor alle bedrijven geldt, dat het veel beter is om zonder noodzaak be paalde maatregelen te nemen, dan het risico een koe door kopziekte te ver spelen. De ervaring van de meeste veehouders is, dat het in de meeste gevallen niet de minste koe is, die je door een plotseling optredende ziekte verspeelt. En op grond van het voor gaande is dat ook niet verwonderlijk. Een koe, die „hard werkt" (veel pro duceert) is vatbaarder voor ongunstige omstandigheden dan een koe, die in de eerste plaats voor eigen conditie zorgt en voor de rest ook nog produceert. IN DE KOMENDE DAGEN EN WEKEN In een dag of tien is het aanzien van het grasland op ons eiland aan merkelijk verbeterd. Niet alleen door regen en stikstof, maar ook door het maaien van een aantal ruige weiden. Voor een werkelijk snelle groei van het gras is de hoeveelheid regen op de meeste plaatsen nog niet voldoende geweest, wat tot gevolg zal hebben, dat in de eerste wéken nog weinig gras kan worden gekuild. Toch weten we, dat een aantal veehouders beslist nog te weinig ruwvoer heeft. Als U tot „die ongelukkigen" behoort, zult U er in ieder geval voor moeten zorgen, dat op percelen, die U zou willen kuilen 300 - 400 kg. kaikammonsaipeter per ha. wordt gestrooid. Daar kunt U nu niet langer mee wachten. Gauwer dan U denkt zitten we weer in de herfstperiode. Meestal gaat dit gepaard met een hoeveelheid re gen, die groter is dan men op dat mo ment wenst en ook meer dan de grond in 'korte tijd kan opnemen. Op dat mo ment moeten de greppels en drains hun werk weer gaan doen. Er is niets op tegen om op percelen grasland, waar geen gras aanwezig is de greppels nu al in orde te maken. Het kost een beetje moeite om je daar nu al op in te stellen, maar als U be denkt, dat het greppels trekken onder natte omstandigheden meermalen flin ke schade aan het grasland veroor zaakt, is er toch wel veel voor te zeg gen om het nu al te doen Het laten onderzoeken van kuilgras en hooi heeft twee aantrekkelijke kanten. De belangrijkste is, dat U op die manier aan de weet komt wat de koeien in het a.s. seizoen onder de neus krijgen. Dat is van belang om aan de hand daarvan de krachtvoergift te kunnen vaststellen. Dit is dus het eerste. Van bijna even groot belang vinden we het, dat U door het onderzoek van Uw hooi en kuilgras achteraf aan de weet komt of Uw methode van kui len en hooien goed is geweest. Het geeft een geweldige voldoening om te kunnen vaststellen, dat een verande ring in de wijze van kuilen en hooien een stap in de goede richting is ge weest. „Je moet het in de vingertoppen ten, als de anderen allemaal van onze centen drinken?" En Aris, de dorpskomiek, had een feestrede gehouden, zoals hij dat zelf noemde, en gezegd: „Nou lui, die Geert heeft tocih maar netjes ons Blonde Nel voor de neus weggekaapt en dat noem ik nog eens een heel handige streek. Waar geen van ons de kans toe heeft gezien, bracht Geert in korte tijd voor elkaar. Ik wil eerlijk bekennen, dat ik wel een beetje jaloers ben geweest, maar ik gun het je van harte, hoor Geert, dat weet je wel. En ik geloof ook, dat ze 't best met mekaar zelle rooie.Vooruit jongens, op de ge zondheid van het jonge paar. Proost!" Om twaalf uur kwam de veldwach ter z'n neus om de hoek van de deur steken en zei knipogend: „Een beetje 'kalm aan, jongens, 't is al lang kinder bedtijd weest". „Ja, maar 't is 'besloten kring, Kees", grapte Aris, „en dan is er geen slui tingstijd, hé? 'Maar wat zou je zeggen van een glaasje bier?" „Ja, ja", klonken de stemmen, „Kees,' kom ook in de kring, vooruit jö, op de gezondheid van bruid en bruidegom!" „Nou", meesmuilde de veldwachter, ,,'t is eigenlijk buiten m'n pesisie, maar vooruit, ééntje dan, om de dorst te verdrijven". En in gejuich werd hij naar een tafeltje meegetroond. Geert dronk overmatig en Nel zag hebben", was de grondtoon van een ar tikeltje, dat we een paar weken gele den in deze rubriek schreven. We moesten daaraan ook weer denken bij het bekijken van de eerste bedrijfs economische overzichten van Texelse bedrijven over het seizoen 1 mei 1966- 1 mei 1967. Je staat er van te kij'ken, dat sommige boeren op bedrijven, die volgens de tegenwoordige opvattingen aan de kleine kant zijn een inkomen weten te halen, waar heel wat boeren op een groot bedrijf dik tevreden mee zouden zijn. Ja, we durven het zelfs zo te zeggen. Heel wat boeren met een bedrijf, dat dubbel zo groot is moeten het met de helft van het inkomen van deze „boertjes" doen. We komen hierop in de komende maanden nog wel eens terug. Ook dit jaar zal de opbrengst van de wintertarwe vrij zeker weer hoger zijn dan van zomertarwe. Als U van mening bent, dat Uw grond voldoende droog is om de wintertarwe zonder al te veel schade de winter door te krij gen, 'kan het aanbeveling verdienen één of meer percelen wintertarwe te zaaien. Er zijn dan een paar dingen, waarop U letten moet. In de eerste plaats moet U een ras kiezen, dat, mede aan de hand van de ervaringen van deze zomer, niet te veel kans maakt om door roest te worden aangetast. In de tweede plaats moet U niet al te vroeg zaaien. Tegenover bepaalde voordelen van vroege zaai staat het grote risico van aantasting door voet ziekte. In het afgelopen seizoen hebben we daar duidelijke voorbeelden van gezien. Op percelen, die vatbaar zijn voor voetziekte is het gewenst het zaaien uit te stellen tot 15 oktober. Enige tijd geleden hebben we nog weer eens gewezen op de uitnemende kalkmeststof schuimaarde. Daar nemen we geen woord van terug. Maar het moet beslist niet zo zijn, dat men het als de enige kalkmeststof gaat beschou wen. En het is zelfs zo, dat in be paalde gevallen een andere kalkmest stof eerder in aanmerking komt dan schuimaarde. We denken aan die ge vallen, waarin de pH of zuurgraad van de grond vlak tegen goed aanligt. Er is dan geen noodzaak om een flinke be- kalking te geven, wat bij gebruik van schuimaarde al gauw het geval is, om dat van deze meststof geen kleine hoe veelheden kunnen worden gestrooid. Is men echter van plan om op deze per celen in 1968 gewassen als bieten en zomergenst te verbouwen, dan kan het nodig zijn de pH toch iets omhoog te brengen. Daarvoor lenen kalkmest- stoffen als Kencica en Dolokal zich uit stekend. Door een gift van 1000 - 1500 kg. per ha. geeft U aan de hier voor genoemde gewassen veel betere groeikansen. De stoppel werkzaamheden lenen zich er zeer goed voor om de kalk door de grond te werken. 100. Verbijsterd stormden dr. Yokito en smid je Verholen de smidse binnen, maar eilaas ze waren al te laat. Een vreemdeling met een postpetje op, liet zich namelijk bliksemsnel ■door een gat in de bodem zakken en zijn spaarzame haaigroei was het laatste, dat de smid en de Japanner van hem zagen. Intussen was toevalligerwijze de kranige veldwachter Eelco Eelkema langs komen kuieren. Met een lichte verbazing in zijn stem mompelde hij: „Kiek toch 'es an! Een tentje van ge- dat met gemengde gevoelens. Ze hield daar niet van. Dat hij op zo'n avond eens een extra glas nam, was nog daar aan toe, maar ze zag met stijgende on gerustheid, dat haar man het ene glas bier na het andere naar binnen sloeg. Hij dronk het als water en dat stond haar niet aan. Dronkenschap kwam zo goed als nooit voor in haar café om de eenvoudige reden, dat ze iemand, die dreigde onbekwaam te worden, niet meer tapte. Men wist het, als Nel zei: „Je hebt genoeg gehad", dat het dan 't beste was om te vertrekken, want dan schonk ze voor zo iemand geen droppel meer.. Zelf dronk ze op zo'n avond hoogstens één of twee glaasjes en daarmee was het afgelopen. Er moest een grens zijn. Toen het één uur geworden was, vond zij het welletjes en commandeer de kortweg: „Jongens, er is een tijd van komen en een tijd van gaan. Morgen moeten jullie allemaal weer bijtijds op voor het werk. We vonden het heel aardig, dat jullie deze avond ons gezelschap hebt gehouden, maar nu is het laat genoeg geworden. Afmans, naar huis!* Wel kwamen er van verschillende kanten protesten en een paar stamgas ten beonnen te zingen van: „We gaan nog niet naar huis", maar Nel opende resoluut de buitendeur en zei. „Over vijf minuten gaat het licht uit, dus dan weten jullie het". Ook Geert protesteerde heftig. Nel was echter onvermurwbaar en de één na de ander vertrok. Toen de laatste bezoéker verdwenen was, sloot Nel de deur af en liet de gordijnen neer. Geert strompelde met een leeg bierglas Het koninkrijk Aristea wordt be heerst door de wrede opperbevelhebber Vadio. Zijn wangedrag stuit op verzet bij de Romeinse afgezant Marcus. Vadio laat Marcus gevangen nemen en om hem te vernederen laat hij hem gladiator worden. Aldus het begin van „Zeven tegen allen", een in de oudheid spelend verhaal, dat de bioscoopbezoe kers vrijdag- en maandagavond kunnen meebeleven. Marcus moet vechten te gen de zes beste gladiatoren, die er in Aristea zijn. Maar de Romeinse afge zant weet er vijf te vellen, doch spaart hun leven. Uitgeput wordt hij tenslotte door de zesde overmeesterd, maar uit sympathie voor zijn houding in de strijd wordt ook hij in leven gelaten. De woedende Vadio laat allen in een kerker opsluiten en geselen. Een dwerg laat hen ontsnappen en daarna worden plannen gemaakt voor een wraakoefe ning Marcus heeft een slim plan ont- dorpen en het lukt Vadio en de zijnen te verslaan. De film is opgenomen in kleuren en toegankelijk voor personen van 14 jaar en ouder. „Elvis a Go-Go" heet de zoveelste film in de Elvis-reeks, die zaterdag- en dinsdagavond en zondagmiddag in het City-theater draait. Deze keer zien we het eeuwige idool als de zanger McCoy, die met zijn band door het land trekt. In de band werkt o.a. de vrouwelijke drummer Les. McCoy leidt een vrij en vrolijk leven, maar er zijn drie meisjes die hem graag getrouwd zouden willen zien. Ene Cynthia denkt McCoy met haar vele geld makkelijk te krijgen. Haar vader biedt de zanger 5000 dollar als hij op een feestje bij hem thuis wil komen zingen. McCoy weigert maar de rijke automagnaat maakt Mc Coys ver dere toernee onmogelijk. Enfin, zo kab belt het onwaarschijnlijke verhaal voort en het slot is natuurlijk, dat McCoy (alias Elvis) zelf vrijgezel blijft, maar de hem belagende meisjes met andere geïnteresseerde jongens laat trouwen. Hoofdzaak blijven de negen song6, die tussen de bedrijven door ten gehore worden gebracht. (In kleuren alle leeftijden). Voor de nachtvoorstelling van zater dagavond 11 uur heeft men de film „Het huis der begeerte" laten komen, een film met spanning en sex rond een mysterieus spion agecomplot. Hoofd figuur is Fred, die als gevolg van speelschulden in contact komt met een ongure nachtclubeigenaar, die van hem eist dat hij een diamanten collier helpt wegroven. Dat gebeurt, maar Freds medewerker wil er zelf met de dia manten vandoor. Bij een schietpartij wordt de medewerker echter gedood en nu zwerft Fred tegen wil en dank met de buit rond. Fred komt terecht bij de meentewerk'n op het pleintje veur de smidse! Ze doen ook maar raak! Ze ■hadd'n de politie toch wel eev'n kunn'n bericht'n dat de openbare weg zou worden opgebrook'n! We zull'n maar 'es eev'n gaan vraag'n wat hier precies wordt uitgevoerd...." De veldwachter bukte zich dus om het tentje binnen te gaan, doch precies op dat ogenblik kwam Kid Sucker naar buiten stormen. Nu had deze in zijn jeugd aan Amerikaans voetbal ge daan en daar had-ie een zeer harde naar de tapkast en wilde het opnieuw vullen. „Stop Geert", beval zijn vrouw, ,,'t is voor vandaag genoeg. Je hebt al veel meer op dan je verdragen kunt". „Ben je mal", mopperde hij tegen. „We vieren maar éénmaal bruiloft. Ik heb dorst". „Dan drink je maar water", ant woordde zij en nam kort en bondig het glas uit zijn handen. „Water?" herhaalde Geert verschrikt „dat. dat moet ik niet". „Dan drink je maar niets. Vooruit naar bed". \,Zo?" Géért keek haar spottend aan. „Ik dacht, dat i'k nou baas was hè? Ik ga naar bed, wanneer het mij belieft. Ik moet eerst nog een glas bier". Nel werd ongeduldig. „Je krijgt niets meer en je gaat meteen naar je bed. Vooruit". En de daad bij het woord voegende, pakte ze hem beet en bracht de overrompelde Geert de trap op naar boven. Ze hielp hem zo goed en zo kwaad als het ging uitkleden en ging daarna weer naar beneden met de mededeling: „Ik moet nog even de lichten uitdoen, dan kom ik ook". Ze bleef echter een poos in de keu ken zitten; dan ging ze naar boven, luisterde even naar de snurkende man en sloot toen voorzichtig de deur van de slaapkamer. Zelf sliep ze die nacht in het logeerkamertje. Ze lag echter nog geruime tijd wak ker; ondanks de vermoeiende dag kon ze de slaap niet pakken. Haar gedach ten gingen uit naar haar man, die in de kamer naast haar lag. En ze verge leek hem in haar gedachten met de vrouw, waarvan hij drie jaar tevoren is gescheiden, wat leidt tot het op bloeien van de oude gevoelens. Intus sen wordt Fred achterna gezeten, marr hij weet zich op merkwaardige wijze van de gangsters te ontdoen. Pas later blijkt dat in het diamanten collier een spionageboodschap zat verborgen. (Zwart-wit, toegang boven 18 jaar). „Kaarten op tafel" heet de film, die men zondag- en woensdagavond kan zien en waarin Eddie Constantine de hoofdrol speelt. Er wordt een aantal opzienbarende moorden gepleegd op vooraanstaande figuren. Het enige hou vast voor de politie: de moordenaar draagt een donkere bril. De moorde naars, die in een vuurgevecht met de politie gevallen zijn, zijn mensen met een donkere huid en een zeldzame bloedgroep. Zo komt men op het idee een geheime agent met dezelfde bloed groep in te schakelen. Dat is de ge duchte Al Pereira, die ontdekt dat de moorden gepleegd worden door in ro bots veranderde mensen. Hij ontdekt voorts hoe, waar en door wie de robots gemaakt worden en weet tenslotte de schuldigen te ontmaskeren. (Zwart-wit; boven boven 14 jaar). GYMVERENIGING OUDESCHILD WEER VAN START De eerste week van september gaat ook de gymvereniging van Oudeschild weer aan het werk. Dinsdagmiddag 5 september wordt begonnen met de kleuters van 4-6 jaar van 4-5 uur. Jongens van 6-10 jaar van 5-6 uur, meisjes van 10 - 12 jaar 6.30 - 7.20 uur, meisjes 12 - 14 jaar van 7.20 tot 8 10 uur, jongens van 10 - 14 jaar van 8.10 tot 9.00 uur. De dames trainen dinsdag van 9-10 uur en de meisjes van 6-10 jaar wor den donderdagmiddag verwacht van 4-5 uur. WIJZIGING LESROOSTER G.V.T. Omdat de zaal van de Jac. P. Thijs- seschool vrijdag van 4 tot 5 uur door de scholen wordt gebruikt is het be stuur van de gymnastiekvereniging Texel genoopt het lesrooster met in gang van vandaag te wijzigen. Voort aan geldt de volgende regeling: Kleuters, die anders vrijdagmiddag naar gymnastiek gingen, gaan voortaan woensdagmiddag van 4.00 - 4.45 uur in de Thijsseschool. Meisjes van 6-7 jaar blijven vrijdagmiddag trainen, echter in de Sporthal van 5.15 - 6.15 uur. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 27 augustus op om 5 42 uur cn gaat onder om 19.40 uur; 30 augustus op om 5 47 uur en onder om 19.34 uur. Maan- 28 aug. L.K.; 4 sept N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 25 aug. 1132 en 23.29; 26 aug. 11.55 en 23.52; 27 aug. 12.17 cn 28 aug. 0 21 en 12 46; 29 aug. 0.59 en 13.32; 30 aug. 1.54 en 14.41; 31 aug. 3.17 en 16.13; 1 sept. 4.55 cn 17.53; 2 sept. 6.25 en 19.19. schedel aan overgehouden. Met grote kracht vloog dit hoofd in Eelco's maag streek, zodat de arme veldwachter door pijnlijke krampen overvallen werd en enkele seconden lang onmoge lijk in staat was adem te halen. En die seconden waren voor de doortrapte Kid Suoker voldoende. „Het spijt ime, veldwachter", mompelde hij. „Maar ik zal jou moeten gebruiken om mijn aftocht te dekken...." En met een forse zwaai smeet hij Eelco de pas gegraven tunnel in Geert, die voor het eerst op die storm achtige zomeravond bij haar binnen kwam en een glaasje melk bestelde. Hoe had ze toen om hem gelachen! Een glaasje melk! Ze zag dat schuwe ge laat van de jongeman nogmaals voor zich en ze herinnerde zich nog, hoe alle bezoekers lachten om z'n zonderlinge bestelling. Hoe anders was de Geert van nu, die haar echtgenoot geworden was. Z'n verlegenheid had plaats ge maakt voor zelfvertrouwen en de jon gen, die eerst geen bier wilde drinken, moest nu geremd worden. Ze zou mor gen maar eens rustig met hem praten en pogen hem tot andere gedachten te brengen. En toen viel ze in slaap. Ze had echter een benauwde droom. Ze waren samen met een bootje op zee en Geert viste. Toen het etenstijd was, bemerkte ze, dat ze alleen maar brood ■bij zich hadden en de fles met koffie hadden vergeten. Ze lachte. Dat was immers geen bezwaar De zee, waarop ze dreven, wat louter bier en ze be duidde hem maar eens te proeven, het zou best smaken. Geert proefde eens van het zeewater en ja, inderdaad, het was bier. Ze lachte nogmaals en moe digde hem aan: „Drink nog maar wat". En Geert dronk, dronk steeds maar door, tot het hem vanuit de boot niet vlug genoeg ging en hij midden in de bierzee sprong om toch maar zo vlug mogelijk te kunnen drinken. Maar hij kon niet zwemmen en langzaam aan zag ze hem zinken, zonder dat ze het kon verhelpen. Met een schreeuw werd ze wakker. (Wordt vervolgd) door Henk van Heeswij k

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 5