fro en *2warL-Jexels in het harL, Auto's botsten; dode en zwaargewonde ledikantjes r S Maarten Laan (19) met gouden plakken terug uit Curagao Moerbeek's 'de worsteltent' Vreselijke afloop van rijles „De Buteriggel" Orkest Tony Bass Majorettes Excelsior in nieuiv uniform Vierhonderd meter in 50,5 seconden MEUBELHANOEL Den BurgTel. 2572 Nu het seizoen afloopt: even bijkomen in de Worsteltent IINSDAG 29 AUGUSTUS 1967 80e JAARGANG No. 8195 Uitgave N.V. v/h Langeveld De RooU Postbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 ed.: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den urg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 j.'MgnagH.aiaEKETa Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. WOENSDAG LAATSTE FOLKLOREPROGRAMMA Morgen wordt de laatste folkloredag van dit seizoen gehouden. Aan de slot dag zal worden meegewerkt door de Margaretha Sinclairband, die 's avonds om kwart voor acht van de R.K. school naar de Groeneplaats marcheert. Daar kunnen de kinderen zich aansluiten voor de ballonnenoptocht; de folklore- ballonnen kunnen ter plaatse worden gekocht. Er wordt een rondje door Den Burg gemaakt, waarna de kinderen worden getracteerd op een ijsje. In de optocht rijden enkele boerenwagens mee, gevolgd door een aantal in oud costuum gestoken Texelaars. Het folk- lorebestuur hoopt op een grote op komst. Weer op de Groeneplaats aan gekomen treedt de kinderdansgroep op en omstreeks 'kwart voor negen geeft de drumband een show. De show zal deze keer worden opgeluisterd met Bengaals vuur. Vervolgens treedt de Boerenkapel op en de volksdansgroep Texel en tenslotte wordt gezamenlijk gedanst onder leiding van de heer F. Veldwisch. Bij gunstig weer hoopt men 's mid dags het wassen en ontsmetten van schapen te kunnen demonstreren, aan vang twee uur. Ook de hoefsmid zal aanwezig zijn en een paard beslaan, terwijl men in de gelegenheid is de door de vrouwenverenigingen gebak ken oliebollen te kopen ten bate van het Texelse zwembad. SCOOTER BOTST OP AUTO De 23-jarige mej. B. Smit uit Eier- land werd zaterdagavond omstreeks half zeven gewond toen zij in de Ko- gerstraat te Den Burg op een auto bot ste. De auto, een kleine Morris, had aan de verkeerder zijde van de weg geparkeerd gestaan. Toen de bestuur ster, een 28-jarige mevrouw uit Utrecht, wilde wegrijden versperde zij de weg voor de uit de richting van het dorpscentrum naderende mej. Smit op haar scooter. Met vrij grote snel heid botsten beide voertuigen fron taal op elkaar. Mej. Smit werd van de scooter geslingerd en liep een flinke wond op aan een dijbeen. De voorvork van de scooter werd in elkaar gedrukt; de voorzijde van de Morris werd vrij zwaar beschadigd. LEZING OVER ZEE-AQUARIA Voor de leden van de Texelse Aqua riumvereniging „In Aqua Vita" zal de heer M. J. v.d. Wal te Den Burg vrij dagavond een lezing houden over het verzorgen van een zeeaquarium. De heer v.d. Wal, employé bij de PTT, houdt al jaren een zeeaquarium en be wijst daarmee dat dit met eenvoudige middelen mogelijk is. De leden van „In aqua Vita" zijn allen houders van tro pische zoetwateraquaria, maar het be stuur van de vereniging rekent erop, dat hun belangstelling zich ook uit- sterkt tot het leven in onze Noordzee. De avond, die wordt gehouden in de kantine van de LTS en om acht uur begint, is ook toegankelijk voor belang stellende niet-leden. De door de dorpscommissie georga niseerde lampionoptocht, waarmee het Oosterender zomerontspanningspro- gramma werd afgesloten, was zeer ge slaagd. Meer dan honderd kinderen deden mee; velen hadden hun- lan- taarntjes zelf gemaakt. De jury, be staande uit loco-burgemeester J. Daal der, S. Timmer en C. Timmer, wees bij de groepen als winnaars van de eerste prijs aan: Dirk, Wim en Ferdmand van Tatenhove en als winnaars van de tweede prijs: Ilse en Jirane Vonk. Uit slag enkelingen: 1. Ria Ellen; 2. Janny Roeper; 3 Jantine Medema; 4. Marjoke Zijm; 5. Kees Brans en 6. Ger Jurgens. Muziekkorps en drumband van „Ex celsior" gaven in de muzieknis na af loop een muzikale toegift in de vorm van enkele uitstekend gespeelde mar sen. „Laatste steenlegging" in De Cocksdorp SPORTTERREIN WORDT ZONDAG GEOPEND DE COCKSDORP Zondagmiddag zal het nieuwe sportveld van De Cocks dorp officieel in gebruik worden ge nomen. Oorspronkelijk was het de be doeling de plechtigheid te laten samen vallen met een door de Texelse Sport raad te organiseren buitensportdag, maar toen deze vorige week werd ge houden, waren de kleedkamers nog aan toeristen verhuurd. A.s. zondag zijn de kleedkamers weer ontruimd, zodat het officiële heuglijke gebeuren nu door mets meer in weg wordt gestaan. Om dat bet er nooit van gekomen is de eerste steen van het kleedgebouw te leggen, zal zondag de laatste steen worden geplaatst. Deze handeling, waarmee de opening een feit zal zijn, wordt uitgevoerd door het jongste lid van de sportvereniging De Cocksdorp, de 7-jange Guus Siebinga. Tevoren, van een uur tot half twee, 'komen de genodigden bijeen in hotel-restaurant Kikkert. Na de openingsplechtigheid zal de eerste competitiewedstrijd wor den gespeeld. WACHTMEESTER VLUGT NAAR SCHOORL DEN HOORN De wachtmeester eerste klasse der Rijkspolitie L. J. Vlugt is per 1 september a.s. overge plaatst naar de groep Schoorl. De heer Vlugt was sinds 1960 op Texel werk zaam als commandant van het rayon Den Hoorn. In de vacature zal zo spoe dig mogelijk worden voorzien. OUÓESCHILD Weer is Texel op- geschrikt door een verkeersongeluk met dodelijk afloop. Zondagmiddag kwam dc 80-jarige Johannes Zuidema uit De Cocksdorp om het leven, nadat zijn wagen was gebotst op de Renault R 4 van de bloemist J. H. (57) uit Den Burg. Laatstgenoemde auto werd be stuurd door de 21-jarige Tineke H., die niet in het bezit is van een rijbewijs en onder toezicht van haar vader chauf feerde. Het ongeluk gebeurde om kwart voor vier op de Langwaalderweg, op ruim een halve kilometer van Oude- schild. Uit de richting De Waal na derde de Renault van de familie H. Op een gegeven moment raakte de be stuurster de kluts kwijt, waardoor zij van de weg dreigde te raken. Haar va der gaf daarop een ruk aan het stuur, maar dat gebeurde blijkbaar te abrupt. De auto begon te slippen, gleed dwars over de weg en reed in op de uit Oudeschild naderende Opel van de heer Zuidema. De gevolgen waren ver schrikkelijk De Renault werd totaal vernield en sloeg over de kop; de Opel schoot van de weg en kwam gedeelte lijk in de sloot terecht. Andere auto mobilisten en buurtbewoners stroom den snel toe en trachtten te redden wat nog te redden viel. Met behulp van een trekker werd de auto van Zuidema op de wal getrokken, maar op dat moment was de bejaarde chauffeur reeds stervende. Hij vertoonde geen uiterlijke verwondingen en zijn wagen was niet bijzonder zwaar beschadigd, zodat wordt aangenomen dat ook de, emotie een rol heeft gespeeld. Kort nadat de ziekenauto's te; plaatse wa ren, constateerde de dokter dat hij was overleden. Hartpatiënt Met veel moeite wist men uit het wrak van de Renault de zwaargewon de heer H. te halen. Het dak van de wagen was op de plaats vaar hij had gezeten tot op de stQel m elkaar ge- 2 en 3 septemler slotweekend Geen gewonden BROMFIETSER BOTST OI AUTO Zondagmiddag om kwart voor drie botste op de Pontweg de 16-jarige H. Broekman uit De Waal met zjn brom mer op een personenwagen. De auto, van een toerist uit Wuppertd, wilde de uitrit bij de familie Van Heerwaar- den (nabij de Pelikaansweg) /erlaten. Omdat het uitzicht ter plaatse door ge boomte wordt belemmerd, leed de Duitser een stukje het fietsjad op, waarover op dat moment uit le rich ting De Koog de jongeman laderde Hij botste op de wagen, werd 'an zijn brommer geslingerd, maar ble£ onge deerd. Ook het meisje dat op de duo zat mankeerde niets, hoewel zj met een grote boog door de lucht w»rd ge slingerd en aan de andere kant van de auto terecht kwam. De bromme- werd aan de voorzijde vernield; de aito liep enkele deuken op. Een overzicht van de toestand op dc Lang waalderweg na het ongeluk. Artsen en ver pleegsters bezig met het verlenen van eerste hulp aan de in de berm liggende goyonden. De politic (midden) hoort voorbijgangers die van de botsing getuige waren. Links het wrak van de Renault. drukt. Hij had een gecompliceerde beenbreuk, hoofdwonden, inwendige kneuzingen en een kaakfraktuur opge lopen. Zijn toestand is nog ernstig, mede in verband met het feit, dat H. hartpatiënt is. Zijn dochter Tineke had verschillende kneuzingen en kleine verwondingen opgelopen, alsmede een shock. Mevrouw M. H. (51), die op de achterbank had gezeten, was er minder ernstig aan toe en kon zittend worden vervoerd. De 14-jarige zoon Gerard was buiten kennis; hij had een zware hersenschudding. De enige inzittende van de wagen, die niet naar het zie kenhuis behoefde te worden gebracht, was de 20-jarige Piet van Leersum, die slechts lichte blessures had opgelopen. Voor het vervoer van de gewonden waren beide gemeentelijke ziekenauto's nodig. Eerste hulp werd verricht door twee artsen, die door drie verpleeg sters werden geassisteerd. De heer J. Zuidema was dit jaar de achtste ver keersdode op Texel, een droevig re- kord. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 28 aug. 0.21 en 12.46; 29 aug. 0.59 en 13.32; 30 aug. 1 54 en 14.41; 31 aug. 3.17 en 16.13; 1 sept. 4.55 en 17.53; 2 sept. 6.25 en 19.19. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. OOSTEREND De kop van de lampionoptocht, die vrijdagavond door Oosterend trok, werd gevormd door de nieuw costuum gestoken majorettes van de drumband Excelsior". Gezegd mag worden dat de keus is gevallen op een bijzonder stijlvol uniform. De (korte) jurkjes zijn wit, evenals de laarzen en de hoge sjako. De cape is rood-wit en de pluim op het hoofd deksel rood. Bandleider M. Trap ver telde ons dat het de bedoeling is de gehele drumband in dergelijk uniform te steken. Wanneer dit zal gebeuren, hangt af van de financiële toestand. De drumband van „Excelsior" is met de majorettes die men op de foto ziet poseren) 32 personen sterk. -Met twee gouden en een bronzen medaille kwam de 19-jarige Maarten Laan vorige week terug uit Curacao, waar hij heeft deelgenomen aan de door de Stichting Koninkrijks Sport- liga georganiseerde jcugdsportkam- piocrschappen. Maarten, die bij de atletiekploeg was ingedeeld, werd eer ste bij het onderdeel 400 meter hard lopen. Hij maakte een tijd van 50,5 sec.; de winnaar van de tweede prijs, Moser, deed er 52,4 seconde over, zodat Maartens overwinning wel bijzonder duidelijk was. De omstandigheden wa ren voor een juist uit het koele Neder land overgekomen atleet bepaald niet ideaal. De temperatuur bedroeg ruim 30 graden en het was er bijzonder be nauwd. „Bij het inlopen had ik een handdoek om het hoofd, want ik zweet te verschrikkelijk!" Bij dc estafette nam Maarten het onderdeel 400 meter (het was een zg. olympische estafette) voor zijn rekening. Ook daarbij werd hij eerste, zodat hij ook de tweede gou den plak binnenhad. De bronzen me daille wen hij op de tweehonderd me ter. Het was niet zijn bedoeling geweest op deze afstand uit te komen, maar hij nam de plaats in van een uitgevallen deelnemer. Aan de Koninkrijkswedstrijden op Curagao werd deelgenomen door voet ballers, atleten, zwemmers, judoka's en tennissers uit Suriname, de Neder landse Antillen en Nederland. Dat Maarten Laan er ook heen werd ge stuurd was het gevolg van de opmer kelijke overwinning, die hij op de 400 meter boekte tijdens de Nederlandse jeugdkampioenschappen op 9 juli j.l De jonge Texelaar liep de afstand in precies 50 seconden en kon zich toen jeugdkampioen van Nederland noemen. Trots tooot Maarten Laan het goud en brons dat hij veroverde in Curagao Veelbelovend Insiders vinden Maarten Laan een veelbelovend talent. Door een samen loop van omstandigheden ontdekte hij zijn capaciteiten op de 400 meter. Als lid van de Amsterdamse Atletiek Club, waarbij hij zich ruim een jaar geleden aansloot, liep hij aanvankelijk op de 100 meter, maar op een keer moest hij bij een wedstrijd op de 400 meter een der senioren vervangen. Tot verbazing van hemzelf en de omstanders werd een tijd van 49,4 sec genoteerd. „De omstandigheden moeten toen wel opti maal zijn geweest", zegt Maarten. „Te voren had ik nooit op die afstand ge traind". Zijn „rekord" van toen heeft de jonge atleet dan ook nog niet kun nen verbeteren. Sportleraar Maarten Laan studeert in Amster dam sinds twee jaar aan de Academie voor Lichamelijke opvoeding voor de akte Sport MO. Als lid van de AAC deed hij verschillende keren van zich spreken. Bijzonder trots is hij op de derde prijs tienkamp, die hij twee we ken geleden won. „De tienkamp vind ik het mooiste atletieknummer. Het is van alles wat; je ontwikkelt jezelf in alle richtingen. Het blijft dan leuk, want het verstart niet zo gauw". De op 27 juli tegen Israël gelopen Ecstafette leverde een tweede prijs op. De af stand werd gelopen in 49,8 sec. Onvergetelijk De reis naar Curagao, gemaakt op kosten van de KNVB, noemt Maarten een gebeurtenis om nooit te vergeten. Dertien augustus stapte hij in een DC 8 van de KLM en reisde via Frankfurt, Zürich, Lissaban, Port of Spain en Ca racas naar Curagao, waar werd geland op Hato Airport. De jonge sportmensen werden ondergebracht in Willemstad in het stadsdeel Otra Banda. De wed- (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1