Cjroen 'warL-Jexels in het hart. Badmeesters voldaan over seizoen zonder verdrinkingsgevalien Wat er op Texel zou moeten gebeuren.... Duin begon met bouw van 22 ww-woningen Voortdurende paraatheid had preventief effect Open brief van Sarasani Huur: f23,65 per week Meer EHBO-er en kinderoppasser dan mensenredder 'de worsteltent' „De Buteriggel" Orkest Tony Bass Bestuur woningbouwvereniging verheugd Ultgate N.V. v/h Langeveld De Roofl foslbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 j: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 HIJOAG 1 SEPTEMBER 1967 80e JAARGANG No. 8196 rEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coüp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -f 30 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL OVERDENKING: „Klop het maar af!" zegt badmeester F. Keverling Buisman als we hem feliciteren met het feit, dat dit seizoen aan het Texelse strand geen ver drinkingsslachtoffers waren te betreuren. „Er kan nog van alles gebeuren, dat hebben we meer gehad. Dan dachten we tegen het eind van de zomer als het koud werd en er bijna niemand meer aan het strand was: het is mooi gegaan en prompt verdronk er dan iemand. Maar we vinden natuurlijk zelf ook dat het tot dusverre heel goed is gegaan in vergelijking met andere kust plaatsen, waar tientallen baders zijn omgekomen". We maken het praatje in de wacht- zijn rug breken. Zowel bij hoog als hut bij de strandafgang van De Koog. laag motorvermogen blijven er altijd Donderdag a.s. zal het huisje verlaten zijn. want dan pakken de badmeesters hun biezen. De studie wacht De an dere posten zijn al opgeheven. Onze zegsman stelt met voldoening vast dat dit jaar niet alleen verdrinkingsgeval ien zijn uitgebleven; ook het aantal ..gevaarlijke situaties", waarbij de bad meesters reddend moesten optreden is niet groot geweest. Keverling Buisman en zijn collega R. Meijer noemen ver schillende oorzaken. Het publiek ge droeg zich over het algemeen prettig. Veel waaghalzen waren er niet en men keerde meestal onmiddellijk terug als er werd getoeterd. Minder gevaarlijk Volgens de badmeester is ook het rustige weer van gunstige invloed ge weest. Bij 'harde wind en hoge bran ding worden de muien (de gaten in de zandbanken) diep uitgeschuurd en staat er een veel heviger stroming. Door het fraaie zomerweer lijken de beruchte muien op sommige plaatsen zelfs .geheel verdwenen te zijn. Bad meester Meijer viel het op dat de kust bij De Koog en ook bij andere strand- slagen veel minder sterk afloopt dan vorige jaren. Om in diep water te ko men moeten de baders dus veel verder lopen. Volgens Meijer is dat veroor zaakt door de hevige stormen van de afgelopen winter, waarbij grote 'hoe veelheden duinzand in zee zijn ver dwenen en blijkbaar niet ver zijn weg gespoeld. Daarentegen is het aantal badgasten dat in zee verkoeling zocht dit jaar enorm veel groter geweest dan de vorige seizoenen toen de meeste mensen het te koud vonden om te ba den De kans op een ongeluk was dus ook veel groter en dat heeft men in Scheveningen, Noordwijk en Zand- voort geweten Preventief effekt Dat op Texel geen slachtoffers te betreuren waren is ongetwijfeld mede het gevolg geweest van de zeer scher pe strandbewaking, die een preven tieve uitwerking had. Hoewel de stu denten dat in hun 'bescheidenheid niet toegeven, was het onder de strandbe- zoekers al gauw bekend, dat men niets gevaarlijks kon uithalen. De voortdu rend door hun verrekijkers zoekende badmeesters leken alles op te merken. Herhaaldelijk klonk het waarschuwend toetersignaal als iemand het toch waagde bij ongunstig weer ver het wa ter in te gaan of met een luchtbed de Noordzee wilde gaan bevaren. Men heeft menig compliment mogen incas seren. De Texelse strandbewaking zou veel beter functioneren dan in andere kustplaatsenDe controle was zeer effektief, mede dank zij de motorvlet- ten, waarover de studenten zeer en thousiast zijn. Keverlang Buisman: „Het zijn pracht boten. We hebben er veel mee gepa trouilleerd, zodat we de baders van twee kanten in de gaten konden hou den. Jammer alleen dat het motorver mogen niet zo groot iis: 6 pk. De boot kan nu geen vaart genoeg ontwikkelen om bij de terugtocht naar het strand een aanrollende golf vóór te blijven. Die golf kan zich dan van achteren op het bootje storten en dat is wel ver velend. We zouden liever met 20 pk. werken, hoewel dat weer andere geva- varen met zich meebrengt. Tegen de golven invarend kun je dan zo'n snel heid ontwikkelen, dat de boot als het ware een looping maakt en onderste boven op het water klapt. Als een der inzittenden dan wordt geraakt, kan hij risico's verbonden aan het varen in de branding. Dat is niet erg als we ons maar niet in gevaar hoeven te begeven voor mensen die een spelletje met ons proberen te 'spelen". Spelletje Een enkele keer is dat gebeurd. Bad meester Meijer vertelt van een Duitser („daar zitten heel eigenwijze lui tus- 'sen!") die in diep water terecht was gekomen en kennelijk in gevaar ver keerde. Die Duitser bleek evenwel een uitstekend zwemmer te zijn die on middellijk nadat met de reddingsope ratie was begonnen naar beneden dook en onder water weer een eind naar het strand terugzwom. De stu denten, die meenden dat de man on vrijwillig in de diepte was verdwenen, zochten ongerust de branding af om tenslotte te ontdekken dat zij zich had den laten beetnemen. Dat op zoiets geen prijs werd gesteld is de „drenke ling" echter wel duidelijk geworden! Echte reddingen waar de boot aan tepas kwam zijn er nauwelijks geweest. Meijer noemt een van de weinige voorbeelden: Een paar weken geleden stond een Italiaan op een zandbank om hulp te roepen. Hij was het water in gegaan, had zich een tijdje vermaakt, maar intussen was de vloed opgeko men, zodat hij niet meer door het zwin kon waden. Met de boot was hij snel •uit de nood geholpen. Geen spectacu lair geval Naast luchtbanden, drijvende speelgoeddieren en luchtbedden zijn ook de kleine opblaasbare zwembandjes om de armen, waar- waarmee kinderen zich bij hun zwempogingen drijvend kunnen houden, levensgevaarlijk. Een kind van een Duitse familie was op deze manier door de aflandige wind een stuk afgedreven. De reddingspo gingen van de moeder waren vruchteloos, maar de vader slaag de erin zowel vrouw als kind op het droge te brengen. 'Hij raakte daarbij echter zo uitgeput, dat hij met de jeep van Kooiman moest worden opgehaald om zich onder doktersbehandeling te laten stellen. Obstakels Bij Westerslag leveren de stenen pieren gevaar op. Er staat een verra derlijke stroming bij en vaak ontstaan er diepe kuilen. Dat geldt ook bij de bunkerresten die daar nog liggen. De badmeesters hebben druk werk gehad de mensen bij deze obstakels vandaan te houden. Niet altijd worden hun aan wijzingen op prijs gesteld. Er zijn ba ders, die de studenten geërgerd toevoe gen zelf wel te weten in hoeverre zij gevaar lopen. Het gevaar van de Noordzee wordt vooral door Duitsers onderschat. Een andere categorie, die wel eens last veroorzaakt, wordt ge vormd door jongens van 18 tot ca. 22 jaar. Met de bedoeling indruk te ma ken op de hen vol bewondering nakij kende meisjes, halen ook zij vaak ge vaarlijke stunts uit. Als zij worden te ruggeroepen tonen ze zich dwars en brutaal, want badmeesters worden ge zien als vertegenwoordigers van het gezag en het staat flink, net als het populaire „agentje pesten", om zich daaraan niet zomaar te onderwerpen. Test De paraatheid van het legertje red ders werd soms op effektieve wijze ge test en opgevoerd. Verschillende keren is het gebeurd dat een student van een andere post of iemand, die vorige jaren op Texel had gewerkt, zich bij een der strandslagen in het water begaf en flink ver zwom om te zien hoe de be wakers reageerden. Bijna altijd zagen zij de „waaghals" onmiddellijk, brach ten in ijltempo de boot in het water en brachten de man in veiligheid. Een keer gebeurde het dat het strandpu- bliek tegen zo'n „drenkeling" nadat hij op het strand was afgezet een dreigen de houding aannam en hem verweet dat hij door zijn gedrag anderen in ge vaar had gebracht Ander werk De badmeesters hebben het overigens drukker gehad met andere karweitjes.. Op hun welgevulde EHBO-trommel werd vaak een beroep gedaan. Vele honderden pleisters zijn geplakt op wonden en wondjes, die waren veroor zaakt door glasscherven. Ook de strandbezoekers, die met afgewerkte stookolie in aanraking waren gekomen, werden deskundig gereinigd. Soms le ken de wachthutten op VVV-kantoren, waar men om alle mogelijke inlichtin gen kwam. Dit seizoen deed de post aan het Kogerstrand vaak sterk den den aan een kindercrèche. Wie een ouderloos kind op het 6trand aantrof bracht het naar de badmeesters en de ouders, die hun spruit waren kwijtge raakt, wenden zich ook tot hen. Daarbij werden soms merkwaardige ervaringen opgedaan. Het is gebeurd, dat ouders, die zich aan de weldadige zonnestralen hadden overgegeven pas na drie uren hun kindje misten dat ze aan het begin van de middag met een schepje bij de waterlijn aan het spelen hadden gezet Dus nu niet zeggen, dat die bad meesters deze zomer niets te doen hebben gehad De firmanten van de beatdancinq „Sarasani" die nu voor het tweede jaar een belangrijk deel van de jonge vakantiegangers hebben bezig gehouden vinden dat het met de andere vermaaksmogelijkheden op Texel matig ge steld is. Wat er aan mankeert en wat eraan zou moeten worden gedaan legden zij neer in een artikel, een soort open brief aan de Texelaars. Wij wilden er een hoekje van onze krant voor beschikbaar stellen, waaruit men echter niet de conclusie mag trekken dat wij het in alle opzichten met de schrijvers eens zijn. Wel vinden wij, dat sommige ideeën zouden kunnen bij dragen aan de steeds voortgaande discussie over de verblijfs-, recreatie- en vermaaksmogelijkheden op ons eiland. Ook voor reacties op het onder staande, stellen wij gaarne onze kolommen beschikbaar. Red. 2 en 3 september slotweekend „Vermaaksmogelijkheden laten te wensen over „Ik weet niet hoe het met u is, maar wij voelen ons een beetje uitge blust, zo aan het eind van het zomer seizoen 1967. Vorig jaar in april had den we nauwelijks een beeld van het komende beatleven op Texel, nu na het tweede Sarasani-jaar zijn we ook bekend geraakt met campings en cafe taria's, waar de bezoekers van Sara sani regelmatig plegen te komen. Begin vorig jaar moesten we heel wat onbe grip betreffende recreatiemogelijkhe den voor de jeugd overwinnen. Men van 23 tot en met 29 augustus 1967 Geboren: Niels Louis, zv. Dirk van Heerwaarden en Corrie A. Schouw- vlieger; Ariena, dv, Simon H. Wuis en Aafke T. Laanstra; Diana Benedicte, dv. Johan W. Blonk en Cornelia Blonk; Guido, zv. Jacob C. Betsema en Adria- na G. Stendert; Monique Johanna Cor nells, dv. Cornelis Schermer en Elisa beth P. P. M. van de Kamp; Monica, dv. Steven de Wit en Maria H. Schoo. Ondertrouwd: Berend Peter Nieboer en Cornelia Vermeulen; Dirk P. van Egmond en Jantje van Tatenhove; Cor nelis Mijnen en Margaretha Paagman; Pieter Stolk en Anna Maria Ros; Inse Daalder en Mar ja Mosk; Theodorus B. Zijm en Cornelia J. Witte. Overleden: Ilsa Dora Georgine Klauke, ev. Friedrich Paul, oud 62 jaar, wonende te Duitsland; Johannes Zui- dema, oud 80 jaar. OP HET KRUISPUNT De borden wijzen er op. De verlich ting geeft het aan. We naderen een kruispunt. En ondanks dat vallen er slachtoffers. De éne keer ernstig, an dermaal valt het allemaal wel mee. Blijft het hij 'blikschade, dan spreek je van geluk bij een ongeluk. Op het kruispunt, waar veel mensen elkaar ontmoeten, blijven botsingen dikwijls niet uit. Is een woordenwisse ling dan van voorbijgaande aard, dan spreek je van geluk bij een ongeluk. Maar is de kwetsuur onherroepelijk, dan heeft het vaak scheiding, onenig heid en onvergeeflijke ruzie ten ge volge. Het was druk, erg druk op het kruispunt Texel. De botsingen bleven niet uit. Mensen met elkaar. Het was druk rond het Kruis op Texel. Botsingen werden vergeven en vergeten. God was met de mensen. P. B. had meer vertrouwen in het zo roem loos ten ondergegane Radio City. Nu is Sarasani bezig een begrip te worden voor Texelaars en toeristen in en bui ten Nederland. Maar niet alle Texelaars zijn voor beat op Neerlands unieke vogeleiland. De oudere mensen en families zouden door de langharige jeugd worden af geschrikt en niet meer naar het eiland komen. De sfeer van het eiland zou worden aangetast, en met rust zou het voorgoed zijn gedaan. Werkelijke klachten Wat blijken nu de wérkelijke klach ten van de toeristen, die dit jaar op Aannemer C. H. F. Duin is begonnen met de bouw van 22 woningwetwonin gen aan de Jac. P. Thijsselaan en de Hallerweg. Hij denkt ze over een jaar gereed te hebben, zodat dan weer heel wat woningzoekenden kunnen worden geholpen. De te bouwen huizen zullen aan de Jac. P. Thijsselaan in 2 blokken van elk 6 stuks verrijzen en aan de Hallerweg in 2 x 5 stuks. De nieuwe woningen wijken iets af van het gebruikelijke ww-type. Ze zijn wat ruimer (de totale inhoud bedraagt ca. 330 m3) en de voorgevels zullen een kleurig aanzien krijgen door toepassing van glasalplaat, een plastic materiaal. De indeling: beneden een woonka mer van 3.60 x 5.03, een tweede wooh- kamer of slaapkamer van 2.40 x 3.60, keuken 2.93 x 2.10, wc en berging. De Texel zijn geweest Ie. De verblijfs/recreatie-accommodatie is met zeer weinig fantasie opgezet. 2e. De uitgaansmogelijkheden op Texel in vergelijking met andere vakan tieplaatsen als Harderwijk, Loos- drecht, Sneek, stammen (o.p Sara sani na) van 10 tot 15 jaar terug. Vrijwel alle vermaakgelegenheden zijn om 24.00 uur dicht. 3e. Texel is beslist niet overdreven duur, maar de service in de cafe taria's, restaurants en hotels laat vaak te wensen over. Koning klant is op vakantie en wil graag betalen als er goed voor hem gezorgd wordt. De grootste groep vakantiegangers van Texel bestaat «uit gezinnen met kleine kinderen. Mensen met een druk bezet leven, die rust zoeken op een eiland. Dat men daarvoor op een camping de bepaling maakt, dat het na twaalf uur stil moet zijn (iedereen binnen, dus een avondklok) is zeer re delijk. Maar er zijn twee andere be langrijke groepen a. de jeugd van 16 jaar en ouder; b. de jongeren vanaf ongeveer 23 tot 35 jaar. Dat deze volkomen vrij willen zijn met hun vakantie is zeer reëel. Nu kan men redeneren dat deze jeugdige groepen, die zo op hun vrij heid gesteld zijn, dan maar niet naar Texel moeten komen. Maar dan kan men deze groepen ook later niet meer verwachten, als ze nu ergens anders (Zeeland, Veluwemeer) wel geheel hun eigen dag en nacht kunnen indelen. Wij verwachten niet dat 'het de be doeling van de gemeente Texel is ge weest om met het instellen van een avondklok, of het verbieden van ge heel vrij kamperen de vrijheid van de toeristen te beperken. Maar de meestal luidruchtige overlast veroorzaakt door de jeugdige groepen zou hiermee op gelost zijn. De praktijk leert nu helaas dat deze maatregelen toch niet veel geholpen hebben. Er wordt nog steeds klandestien gekampeerd, min of meer in de hand gewerkt door de avondklok. De jeugdige groepen die zich wèl aan de bepaling houden, zullen dikwijls (Zie vervolg pagina 2) eerste en tweede woonkamer zijn door een glaswand van elkaar gescheiden. De berging is direct tegen de keuken aangebouwd. Op de bovenverdieping bevinden zich vier slaapkamers (2.42 x 2.10; 2.92 x 2.10; 3.60 x 3.18 en 3.60 x 2.93) en een douche. Via een schudf- trapje kan de beloopbare vliering wor den bereikt. De ramen in de verschil lende vertrekken zijn opvallend groot. In de voorgevels wordt weinig steen toegepast. Bijna de gehele pui wordt ingenomen door kozijnen en het ge noemde Glasal dat in twee kleuren wordt toegepast. De woningen zijn onder auspiciën van het Technisch bureau Nationale Woningraad (het overkoepelend orgaan van alle woningbouwverenigingen) ont worpen door het architectenbureau Martini te Groningen. Pleister op wonde De provinciale goedkeuring van de bouw kwam deze week nog vrij onver wacht los en verwekte grote vreugde in kringen van Woningbouwvereniging en Gemeentebestuur. Aannemer Duin, die zich al geruime tijd op 'het project had voorbereid, is onmiddellijk begon nen. Dat de bouw aan hem werd ge gund was vanzelfsprekend na het veel besproken debacle van vorig jaar toen aan de bouw van veertig ww-wonin- gen van afwijkend type goedkeuring werd onthouden. Duin had men met de uitvoering van dit project willen be lasten en het was voor hem een tegen valler toen de provincie, met een aan tal merkwaardige argumenten, de door Alkema ontworpen huizen als woning wetwoningen afkeurde. Hcewel de bouwprijs wat hoger is dan de tot dusver gebouwde typen, is de huurprijs, die de woningen moeten „doen" zeer aantrekkelijk. Deze is nl. gesteld op ƒ23,65 per week. Dit werd mogelijk door de nieuwe bijdragen- regeling van de overheid. In deze zelf de regeling is echter bepaald, dat de huur ieder jaar met 4°/o moet worden verhoogd. De nieuwe berekening is ook van toepassing voor een deel van de reeds gebouwde woningwetwonin gen in Den Burg-Noordoost. VOLKSDANSGROEP BEGINT WEER Ook de Volksdansgroep Texel begint weer met het winterseizoen. Met in ging van dinsdag 5 september om 20 00 uur wordt geoefend in het gymlokaal van de Rijks H.B S. te Den Burg. ZONDAG LAATSTE RONDVLUCHTEN Voor de maatschappij King's Air uit Seppe, die deze zomer boven Texel rondvluchten 'houdt, loopt het seizoen a.s. zondag ten einde. Rond het mid daguur zal de laatste vlucht worden gemaakt. Aan belangstelling heeft het dit jaar niet ontbroken. Er werden meer dan 600 vluchten uitgevoerd. Ook de laatste weken worden nog ge middeld ruim tien vluchten gemaakt met de 1-motorige Bölkow. Onder de passagiers bevinden zich veel Texe laars, die hun woonplaats eens vanuit de lucht willen bekijken. Degenen, die het nog niet hebben gedaan, kunnen dus nog terecht. Voor recepties en partijen.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1