Groen ^warG-Jexels in het kart-, Orchideeën kweken is spannende hobby' „Wadden-airport" nu van de baan N H. v. d. Meer in De Waal 1 Moerbeek's 'de worsteltent' .59 Meer Texelaars moe ten ermee beginnen fa Prof. Ir. Thijsse komt terug op plannen bAG 12 SEPTEMBER 1967 80e JAARGANG No 8199 50 Van Oostduitse herkomst PROPAGANDAFILMPJE AANGESPOELD )p het strand vond de heer Kees de aaf uit Den Burg een groen plastic ccrtje, dat zorgvuldig met plakband s afgesloten. De heer De Graaf peu- de het open en haalde er een vijftig ïlden tellende zwart-wit filmstrook bestemd om te worden geprojec- rd. De dia's bleken van Oostduitse komst te zijn en kennelijk bedoeld de vinder ervan te overtuigen dat DDR een heilstaat is in vergelijking t de kapitalistische bondsrepubliek. n het filmpje dat tot titel draagt ie Geschafte des Herrn Flick gehen ikrott", voert de Westduitse zaken- n Friedrich Flick ten tonele. Aan de id van diverse beelden wordt duide- gemaakt dat deze topindustrieel, tuurder van Daimler-Benz A.G., uit idenden per dag DM 70.000,krijgt gekeerd, terwijl zijn 2500 arbeiders samen met hetzelfde bedrag per moeten doen. Daimler-Benz is iw verbonden met allerlei andere lustrieën en deze weer met de mili- krachtsinspanning van West- itsland. De lasten daarvan draagt volk in de vorm van inflatie, aldus filmpje Natuurlijk wordt 't collec- bezit gehuldigd" Was des Volkes nde schaffen soil des Volkes eigen n. Verder wordt de revanchistische itiek van Westduit-sland scherp ge- keld, wordt gesteld dat de belangen n kapitalisten en arbeiders onver- igbaar zijn en dat Erhard er alleen uit was steeds meer miljonairs te reken. Tal van beelden geven verder i indruk van de macht van het leger n de DDR en er worden tanks, leger- irtuigen en helicopters getoond. Blijkbaar is het doen aanspoelen van ze kokertjes, tenzij het gevonden emplaar per ongeluk is verloren, een r methoden, die de DDR toepast om het buitenland propaganda te ma- ire N.V. v/h Langevcld De Rootf )us 11 Den Burg, Texel Tel. 2741 Karry de Graaf, Keesomlaan 43, Den el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 iw Ill 1M ITT I 52 ERNSTIG GEBREK AAN iZINSVERZORGSTERS OP TEXEL a Op Texel bestaat een vrij ernstig ge ek aan gezinsverzorgsters. De protes- itse stichting voor gezinsverzorging, i van de twee organisaties, die pro- ert in geval van ziekte e.d. hulp te den aan gezinnen, heeft momenteel t ernstige moeilijkheden te kampen, lijst met aanvragen is veel groter n het aantal beschikbare gezinsver- Fgsters. Waren er vorig jaar twaalf zinsverzorgsters en gezinshulpen, larpp geregeld een beroep kon wor- n gedaan, nu is dit aantal met de lft teruggelopen, omdat een aantal in t huwelijk is getreden. Nu het sei- enyverk zo goed als achter de rug is, kt het moment gekomen om Texelse ïisjes, die zich afvragen wat te gaan en, te wijzen op de mogelijkheid om :h in te zetten voor, de Texelse ge- ïen^chap. Geboden wordt een be st niet gemakkelijke, maar boeiende veelzijdige werkkring tegen een be- orlijke salariëring (vijfdaagse werk- eek en goede vakantieregeling). Bij bleken geschiktheid bestaat boven- en de mogelijkheid voor meisjes, die s gezinshulpen werden aangenomen, i na enige tijd gratis een opleiding n een half jaar te volgen voor ge- plomeerd gezinsverzorgster. Zij, die erover inlichtingen wensen, kunnen eh wenden tot de leidster, mevrouw Joustra-de Boer, Weverstraat 41, in Burg. (VFELTENNISSERS KOMEN BIJEEN Op initiatief van de heer J H. de aer uit Den Burg wordt maandag- 'ond, aanvang 20.00 uur, in het >rpshuis te Den Burg een vergade- ng belegd, waarop alle Texelse tafel- nnissers of zij die van plan zijn deze >ort te gaan beoefenen, worden uit- ftodigd. Ter tafel zullen komen de annen tot oprichting van een Texelse feltennisvereniging. Reeds hebben ch 18 gegadigden opgegeven, wat hter nog niet genoeg is. Van gedachte worden gewisseld over de dag aarop het beste kan worden getraind, aats van samenkomst en de contri- itie, etc. Het is beslist niet nodig dat en kan tafeltennissen; degenen die «ds ervaren zijn, kunnen het de be- inners leren. Ook dames zijn van arte welkom; er hebben er zich al fie opgegeven. In Den Helder is men >k bezig met de oprichting van een feltennisvereniging Wellicht is con- 'ct mogelijk in de loop van het vol gde jaar. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild sept. 1.18 en 13.38; 13 sept. 2.27 en 15.03; sept. 4.04 en 16.42; 15 sep.. 5.44 en 18.11; sept. 7.02 en 19.18. Aan het strand ongeveer een uur eerder >og water. DE WAAL In het gezin van de heer H. A. v.d. Meer in De Waal be staat geen „vadercadeauprobleem". Prakkizeert menige familie zich bij het naderen van Sinterklaas, verjaardag of vaderdag suf om tenslotte te besluiten het gezinshoofd maar weer te „verras sen" met de klassieke stropdas of kist sigaren, bij Van der Meer krijgt vader een orchidee. Geen afgesneden bloem, maar een complete plant. Want de heer v.d. Meer beoefent als hobby het or- chideeënkwekcn en gaat daar helemaal in op. Wij wilden de orchideeën wel eens zien en maakten een afspraak. Maar wat een teleurstelling! Van der Meer liet ons, in zijn zelfgetimmerde kas aan de Polderweg, een stelletje groene, aan witlof denkende planten zien, waar verder weinig kleur of smaak aan te beleven was. En toch komt elke plant eens per jaar in bloei en toont dan een exclusieve en exoti sche pracht. Maar dat gebeurt alleen bij uiterst goede verzorging. Een orchidee is geen gewone kamerplant, zij stelt zeer bijzondere voorwaarden aan tem peratuur, luchtvochtigheid en grond soort. De ene soort is echter veel onver schilliger dan de andere. Van der Meer vertelt dat bijvoorbeeld de OdontogloS'Sum grande, afkomstig uit het relatief koele Guatemala, best in de vensterbank kan worden gekweekt, niet in e^n speciale kas dus. Over ge brek aan soortkeus hebben orchideeën- kwekers niet te klagen. Over de hele wereld komen meer dan 16 000 soorten voor. Velen daarvan lijken in het ge heel niet op de exotisohe bloemen waaraan men denkt bij het 'horen van het woord orchidee. De op Texel in het wild groeiende orchissoorten zijn ook orchideeën. Het gaat meestal om de tropische grootbloemige soorten met fraai klinkende namen:' Bifrenaria, Cattleya, Laelia, Miltonia, Oncidium, Zygopetalum, Brassia verrucosa enz. enz. „Margriet" De heer v.d. Meer is niet de enige Texelaar die orchideeen houdt, maar hij is wel de enige, die er een speciale kas voor heeft gemaakt. Hij begon er vier jaar geleden mee, naar aanleiding van een beschrijving in „Margriet". Hij sohreef naar de Nederlandse orchi deeenvereniging om inlichtingen en werd verwezen naar een kwekerij te Aalsmeer, waar hij een stek kocht van een makkelijk houdbare soort. Hij moest er 25,voor betalen. Zo'n stek bestaat uit een knol, bulb ge noemd, voorzien van een uitloper en een eerste bloemknop. Het geheel staat in een pot met speciaal grond- De lieer H. v.d. Meer toont in zijn plantenkas één van zijn orchideeën MEUBELHANDEL Den Burg Tel.2572 mengsel. Dat mengsel kan men kant en klaar kopen en bestaat uit mos, vaam- blad, takjes en andere turfachtige pro- dukten. De plant groeit betrekkelijk langzaam. De bloem komt tenslotte uit en blijft lange tijd (veel langer dan in afgesneden toestand) haar praëht to nen. De bloem sterft af en geruime tijd later vormt zich aan de bulb een nieu we scheut. Deze kan, weer na een ze kere tijd, er worden afgehaald, „ge scheurd", en als nieuwe plant worden opgepot. Vermeerdering De heer v.d. Meer vertelt dat je op die manier heel wat planten kan doen ontstaan; het is de eenvoudigste ma nier van vermeerdering. Moeilijker, maar daarom ook veel spannender is vermeerdering door zaad. Na de bloei kan de vrucht tienduizenden zaadjes bevatten, die buitengewoon fijn zijn (het is het kleinste zaad, dat bij bloem planten bekend is). Het rijpen van het zaad in de vrucht kan wel een jaar in beslag nemen. Het zaaien is niet een voudig. Op een speciale voedingbodem van een soort galatme met een oplos sing van zes verschillende chemische voedingstoffen, alleen in een speciale afgesloten fles onder steriele omstan digheden ontkiemen de zaadjes en de planten kunnen naderhand worden uit- gepoot. Ook kruising van twee ver schillende orohideeënsoorten is moge lijk. Met een veer wordt het stuifmeel van de ene bloem op de stamper van de andere gebracht en dan maar weer geduld oefenen.... Na jaren kunnen ook deze plantjes weer boeien door hun bloemenpracht. Hechte band Met trots vertelt de heer v.d. Meer, dat hij onlangs een Odontoglossum Insleayi in bloei heeft gehad: 25 schit terende bloemen aan een stengel van maar liefst 1,25 m. Die stond er dan ook heel mooi bij en had de begeerte opgewekt van een andere amateur, uit Alkmaar, die was komen kijken en klaagde dat de stengel van zijn Inslaeyi niet langer dan een halve meter werdDe orchideeënkwekers in Nedeland, aangesloten bij de vereni ging, vormen een hechte band. Net als postzegelverzamelaars bestuderen ze met veel belangstelling eikaars aan winsten, kopen, ruilen en richten ten toonstellingen in. Een orohideeénkweker streeft ernaar zoveel planten van verschillende soor ten te hebben, dat er elke maand ten minste een bloeit. Die bloeitijd staat tevoren nauwkeurig vast. Tenminste, als de verzorging niet te wensen over laat. Bij veel soorten moeten hygro meter en thermometer nauwlettend in de gaten worden gehouden. Er moet op tijd worden geventileerd, maar plot selinge afkoeling is funest evenals het geven van leidingwater. Zoveel moge lijk moet getracht worden de atmos feer van het tropische oerbos te bena deren wat uiteraard nooit helemaal lukt, zodat de meest kritische orchi- deeënsoorten voor de amateurs onge schikt zijn. De heer v.d. Meer zou graag willen, dat meer Texelaars zich met het orchi- deeënkweken zouden bezighouden. Het is bijzonder leuk om in meer plaatse lijk verband ervaringen uit te wisselen, eikaar te helpen en te ruilen. Eén ding zal een amateurkweker nooit doen: bloemen afsnijden om ze te verkopen. FANFARE VOERT LEDENWERFACTIE Het is genoegzaam bekend, dat het Koninklijk Texels Fanfarekorps kampt met een vrij ernstig ledentekort. Dit nu reeds jaren voortdurende verschijnsel, door dirigent C. Rijf „droge pleuris" genoemd, heeft het bestuur evenwel niet de hoep op een betere toekomst ontnomen. Er wordt geanimeerd ge speeld en over de gang van zaken van het afgelopen seizoen is men zelfs meer vcldaan dan over het jaar daarvoor, toen het er enkele malen naar uitzag dat het korps ten dode was opgeschre ven. Om ook de toekomst van het Fanfare veilig te stellen wordt nu een ledenwerfactie gevoerd. Men richt zich vooral op de jeugd; de jongeren zullen de plaatsen moeten innemen van de ouder wordende muzikanten die op dit moment nog de kern van het korps vormen. Niet alleen in het muziekkorps zijn diverse va kante plaatsen, ook de drumband kan nieuwe leden gebruiken. De drumband geeft namelijk een sterk verloop te zien. Veel jongens en meisjes zijn de laatste tijd voor studie of werk naar, het vasteland vertrokken. De drum band ontbreekt het zelfs aan majoret tes, zodat de meisjes, die daarvoor voe len, ook met open armen worden ont vangen. Jongelui, die het eens willen probe ren, hetzij als .koperblazers, dan wel tamboers of majorettes, zijn welkom op woensdagavond van half acht tot acht uur (drumband) en maandagvond van kwart voor acht tot acht uur (bla zers). Het is de bedoeling dat de oude re 'korpsleden de leerlingen zelf op leiden. Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. MET HUURAUTO TEGEN LICHTMAST GEBOTST In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks twee uur kwam de 21-jarige J. L. J. W uit Den Burg met een ge huurde Volkswagen onzacht in aanra king met een lichtmast op de hoek Pontweg-Californiëweg. W. was met hoge snelheid van de Californiëweg gekomen en realiseerde zich blijkbaar te laat dat hij bij de Pontweg rechtsaf moest slaan. Hij remde hevig, waarbij de auto slipte en met de rechterzijde tegen de lichtmast kwam. De wagen werd flink beschadigd en de lichtmast raakte defekt. W. was ongedeerd en wist met de ingedeukte wagen, die bij het gebeuren bovendien een kapotte band had opgelopen, het verhuurbe drijf in Den Burg te bereiken, waar hij de auto zonder iets te zeggen in de ga rage zette en naar bed ging. AANVANGSCURSUS EERSTE HULP OUDESCHILD De E H.B.O.- vereniging te Oudeschild heeft het voornemen om een aanvangscursus eerste hulp bij ongelukken te organi seren. De eerste 16 lessen hoopt men deze winter, telkens op donderdag avond, te houden; de acht vervolg- lessen de volgende winter. De lessen worden gegeven door dokter L. Bar nard. De kosten bedragen voor de ge hele cursus 25,inclusief de boek jes. Het is de bedoeling de cursus in die plaats te houden, waar de meeste cursisten vandaan komen. Men dient zich uiterlijk 18 september op te geven De eerste les wordt voorlopig in het dorpshuis ,,'t Skiltje" te Oudeschild gehouden op donderdag 21 september. Men wende zich telefonisch, (02220) 2768, of schriftelijk tot mevr. L. Visser- Spaan, Loodssingel 42 te Oudeschild. Piot. ir. Jac. P. Thijsse gelooft niet meer in zijn visie van enkele jaren geleden voor een groot vliegveld op een stuk droog te leggen Waddenzee bij het eiland Texel, zo weet de Volks krant van zaterdag te melden. Dit vliegveld had het Europese centrum voor supersonische vluchten moeten worden. Dat had de oplossing moeten zijn voor het afschuwelijke lawaai- probleem, waarmee alle Europese landen te kampen krijgen, wanneer hun vliegvelden gebruikt worden door supersonische vliegtuigen, die met snelheden van drie, vier maal het ge luid, over de oceaan aankomen. En kele jaren aeleden dacht professor Thijsse dat het „supersone" vliegveld op de Waddenzee de oplossing zou zijn. De huidige vliegvelden zouden gebruikt kunnen worden voor het ver voer van en naar de Wadden-Airport. „Het was maar een visie, een ideetje, mrar bij nadere bestudering blijkt dat het niet gaat. Het buitenland zal nim mer toestaan, dat Nederland dit vlieg veld krijgt", zegt professor Thijsse er Prof. Thijsse, hoewel gepensioneerd, werkt aan een opdracht van de Ford Foundation voor het voorbereiden van een Europees planologisch studiecen trum. „Ik heb zeker nog tot april vol gend jaar werk", zegt de nu 71-jarige planoloog. Het lawaaiprobleem van Schiphol straks? „Laat vooral uitkomen dat ik het niet weet", zegt hij. „Onze hersens lopen achter bij de technische ontwik keling. Men heeft indertijd de fout ge maakt niet te voorzien dat de vliegtui gen zo groot zouden worden. Dat was in de tijd, dat de prognose werd ge maakt dat er nu 151 duizend auto's zouden zijn, precies 151 duizend, geen 150 duizend, nee, duizend meer. Prognoses Dat was in de tijd, toen nog gedacht werd dat prognoses uitkomen en zich zelf niet overtreffen. Ik ben in Japan geweest en daar hadden ze verkeers wegen aangelegd. Ik heb ze gezegd dat het aantal verkeersstroken voor de toe komst te weinig zou zijn. Dat wisten ze ook wel, zeiden die Japanners, maar ze hadden gewoon hun prognoses door Het plukken van een met veel moeite gekweekte crchidee is doodzonde, ook al is men bereid er tientallen guldens voor neer te leggen. Prof. Ir. Jac. 1*. Thjjsse twee gedeeld, want ze waren bang ge wórden van de hoge cijfers", illustreert prof. Thijsse lachend. „Eigenlijk zou er in Nederland hele maal geen supersoon vliegveld moeten zijn. Zo'n vliegveld zou beter in het buitenland kunnen liggen". Maar het economisch belang dan, de toeristen- stroom? „Er zijn andere dingen, die meer waarde hebben. Nederland zou zich best kunnen verkopen als het land van de stilte, een stilte-eiland in Europa. Er bestaat al een stilte-eiland, St. John, waar maar een gering aantal toeristen wordt toegelaten cm het rus tig te houden". Vertikaal Intussen ligt Schiphol er en het zal worden gebruikt door supersonische vliegtuigen „Er is natuurlijk de tech nische ontwikkeling in het terugbren gen van het lawaai, dat de vliegtuigen produceren. We moeten internationaal handelen, mede gericht op de ontwik keling in de Verenigde Staten Ik zie bijvoorbeeld een grote ontwikkeling bij de vertikaal stijgende vliegtuigen. En er is natuurlijk de publieke opinie in de Verenigde Staten", zegt prof. Thijsse, die druk kan uitoefenen op de industrie". (zie vervolg pagina 2) Onze pannekoeken zijn vermaard.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1