ukunt meer doen met uw salaris via de NMB ï3 Voeding en produktiviteit De bank waar u zich thuisvoelt! „Eens komt het geluk" rubriek voor I <>mi.r LANDBOUW en VEETEELT >an (jrfonlnmn Belangrijk nieuws over salarisdag Feuilleton Het staat voor mij vast, dat enkele trouwe lezers van deze rubriek bij het lezen van de kop van dit artikeltje zullen denken of opmerken: „Daar heb je hem weer". Toch is dat in dit geval niet juist. Dit keer is het namelijk niet „hij", die een bepaalde mening naar voren brengt, maar „zij". En die „zij" zijn in dit geval een paar collega- veehcudcrs. Ik hoop dat dit aanleiding is om deze regels met bijzondere aan dacht te lezen. „Een bus melk minder" Deze uitspraak heb ik deze zomer meerdere malen gehoord. Uit de mond van een Texelse veehouder en gericht tot collega-veehouders van de vast wal. Dit gebeurde tijdens de excursies van boeren uit diverse delen van ons land. Men had met de oren staan klappe ren bij het horen van de hoge produk- ties van het rundvee en dan kwam tel kens de vraag hoe men op dit bedrijf aan deze hoge produkties kwam. Was dit vooral te danken aan de prima doorgefokte veestapel? De veehouder in kwestie vertelde dan, dat z'n veestapel ontstaan was uit diverse families en dat hij niet kon aannemen, dat al deze families uit zichzelf zo produktief waren. Als voornaamste oorzaak noemt deze veehouder telkens weer het feit, dat op zijn bedrijf praktisch uitsluitend nieuwe weiden voorkomen. Dat bete kent in dit geval, dat er geen weiden zijn, die langer liggen dan 3 jaar. Ter illustratie van de waarde van de nieuwe weiden kwam dan heel dik wijls liet volgende verhaal. Enkele jaren geleden had deze vee houder z'n melkkoeien eens laten wei den in een perceel, dat door omstan digheden „oud grasland" moet blijven. 'Het gras zag er op dat moment zeer aanlokkelijk uit Mooi kort gras met wat klaver. De produktie zou hier toch niet behoeven onder te doen bij die op de kunstweiden? Die mening bleek on juist. Al na één dag besloot de vee houder het melkvee weer naar een an dere weide te brengen. De dieren wa ren niet tevreden en in één dag tijd werd een bus melk verspeeld. Dat be tekende in dit geval 2Vs kg. melk per koe per dag. „En dan heb je twee lammeren" Ook deze uitspraak heb ik deze zo mer in het verband van de excursies telkens gehoord Op een Texels bedrijf, waar de schapenfokkerij op een hoog peil staat. Op mijn verzoek gaf deze boer tel kens een uiteenzetting over de wijze waarop de schapen het hele jaar door op ons eiland worden gehouden. Het begin lag dan meestal in de zomer maanden. Er werd verteld, dat vanaf half juni tot begin oktober aan de voeding van de schapen niet zulke hoge eisen worden gesteld. De oudere schapen kunnen in deze tijd van het jaar achter de koeien aan weiden om het land wat op te knappen. „Maar we zorgen er voor ten minste daar streven we naar dat we een paar weken voordat de ram wordt toegelaten weiden met mooi kort gras hebben. Daar komen de schapen in". En dan volgde telkens weer de vrij stellige uitspraak, die ik hiervoor al noemde: „En dan heb je twee lamme ren!" Dit werd geïllustreerd door het feit te noemen, dat in het afgelopen seizoen slechts 3°/o van de schapen met cén lam aankwam. Ongeveer 97°/o van de sohapen brachten twee- of drielin gen. Verder gaf deze schapenhouder clan nog een aantal voorbeelden van bedrijven, waar als gevolg van het met beschikbaar hebben van herfstweitjes het aantal lammeren zeer klein was Deze schapenhouder liet niet na om te zeggen, dat een boer het niet volle dig in de hand heeft om er voor te zorgen, dat de goede weitjes er zijn. Maar hij kon daar wel veel aan doen. Zorgen, dat het land enige tijd van te voren kaal is en dan op tijd stikstof strooien. Als de weersomstandigheden tegen zitten, dan kon ook iets worden be reikt met het bijvoeren van kracht voer, stoppelknollen of bietenloof. De goede weitjes waren echter nummer één. Dik onderstrepen Het zal niemand verwonderen, dat ik de uitspraken van deze veehouders dik wil onderstrepen. Betere propagandis ten bij mijn streven naar vernieuwing van het grasland en het geven van een ruime stikstofgift kan ik mij niet wensen. Als U deze regels leest, is de beste tijd voor vernieuwing van het grasland voorbij. Bij gunstig weer is het echter nog wel mogelijk. Ook voor het strooien van stikstof is het nog niet te laat. En dat laatste niet alleen met het oog op de rammenweitjes, maar ook voor het melkvee is het van belang, dat ze in ieder geval overdag zo lang mogelijk kunnen profiteren van weide- gang. Doe Uw voordeel met de ervaringen van deze twee collega's. VERMINDERING AANTAL KAVELS In de Texelse Courant van 8 sept. j.l. is onder de kop „Ruilverkaveling" een artikeltje opgenomen omtrent de ver mindering van het aantal kavels door het werk van de ruilverkaveling. Daar bij is vooral de vergelijking tussen 1950 en 1966 van belang. Het artikeltje be sluit met de volgende regels. „Volgens vorenstaande cijfers heeft de ruilver kaveling t.a.v. één van de primaire doelen naar het lijkt, wel enig effect gesorteerd". We zijn uiteraard graag bereid deze conclusie te onderschrijven. Er is echter een ander punt, dat ons aanleiding geeft nog enige aandacht aan dit artikeltje te geven. Wat zijn kavels Het zou ons nl. niet verwonderen als sommige aandachtige lezers na kennis name van bedoeld artikeltje toch met vragen zijn blijven zitten. Dit als ge volg van het feit, dat heel veel land bouwers het verschil tussen de aan duiding kavel en perceel niet kennen en eigenlijk geneigd zijn om het als twee namen voor een zelfde zaak te beschouwen. Dat is helemaal geen schande. Ik houd er rekening mee, dat heel wat landbouwvoorliclhters, die niet regelmatig met deze zaken hebben te maken, ook moeite zouden hebben om het verschil duidelijk te maken. Als we het in enkele woorden zou den willen zeggen, dan kon het op deze manier: „Een kavel is een eigen domseenheid en een perceel een ge bruikseenheid". Maar daarmee zal voor ieder de zaak nog niet duidelijk zijn. Naar ik meen is dit wel het geval als we zeggen, dat een kavel een op pervlakte grond van één eigenaar is, die aan alle zijden door eigendommen van anderen is omgeven. Als ik dus van een kavel afstap via een sloot, heining of tuinwal, dan kom ik op grond van een andere eigenaar. Met percelen behoeft dit niet het geval te zijn. Het is nl. meestal zo, dat een ka vel door sloten, tuinwallen of heinin gen van gaas in percelen wordt ver deeld. Als dwars door de grond van één eigenaar een officiële waterloop (tocht) loopt, dan betekent dit, dat we direct 2 kavels hebben. Ook al is die grond via een dam over de waterloop met elkaar verbonden, dan hebben we toch 2 kavels. Zowel de waterloop als de dam daarin zijn nl. eigendom van een Openbaar Lichaam en de twee blokken grond van die ene eigenaar zijn dus door een eigendom van een ander van elkaar gescheiden Hetzelfde is uiter aard het geval als een eigenaar grond aan weerszijden van een weg heeft. Ook dan hebben we met twee kavels te maken. Soms kavel en perceel hetzelfde Er kunnen gevallen zijn, waarin de kavel zo klein is, dat deze kavel tege lijk ook een perceel is. Vóór de ruil verkaveling was dit heel vaak zo. Het kwam dan nl. meermalen voor, dat iemand midden in het eigendom van anderen een stuk grond had liggen met een oppervlakte van 1 - lVs ha. Vol gens de definitie, die we hiervoor ge geven hebben was dit een kavel. Om dat het echter zonder nadere verdeling als een eenheid werd gebruikt was het tegelijk ook een perceel Na de ruilverkaveling is dit veel minder, maar in enkele gevallen is het voorgekomen, dat iemand een kleine oppervlakte grond op dezelfde plaats of in de naaste omgeving wilde laten lig gen, omdat deze grond bijzondere waarde had. Ook in dit geval kan het begrip kavel en perceel samenvallen. Wat het artikel ons leert Uit het staatje, dat het genoemde ar tikel is opgenomen, blijkt, dat er in 1958 24 bedrijven waren, die 10 - 14 kavels hadden. Dus 10 tot 14 eenheden grond, die via een weg of via grond van anderen bereikt moesten worden. In 1966 kwam dit niet meer voor. Er zijn na 1966 dus geen bedrijven op Texel, waar de grond op meer dan 9 plaatsen ligt. In 1950 waren er 5 bedrijven, die hun grond op 15-19 afzonderlijke plaatsen hadden liggen, voor 3 bedrij ven was dit 20 - 29 plaatsen en voor één bedrijf zelfs meer dan 30 plaatsen. Tijdens de excursies van boeren en boerinnen van de vaste wal laat ik meermalen een kaartje zien van een bedrijf van ruim 20 ha., waar de grond vóór de ruilverkaveling op 17 plaatsen lag en waar thans de eigendomsgrond in één kavel is samengevoegd en de pachtpercelen eveneens in één kavel liggen. Uit bovenbedoeld overzicht blijkt, dat dit bedrijf geen unicum was. Op welke onmogelijke wijze de af zonderlijke kavels soms bereikt moes ten worden, kan ook blijken uit het verhaal, dat de boer op één van de door de excursies bezochte bedrijven onlangs deed. In zijn omgeving moest een landgebruiker vóór de ruilverka veling 31 hekken op percelen van col lega's passeren om het eigen perceel te bereiken. Met dit verhaal in gedachten is er wel reden om de conclusie van het ar- Steeds meer bedrijven gaan er toe over om de salarissen niet meer contant uit te betalen. Hoe dan wel? Die vraag hoeft voor u geen probleem te zijn. U hoeft maar 3 letters banktaal te kennen om van A tot Z te kunnen profiteren van uw salaris op een particuliere bankrekening bij de NMB. Zoals: 1 Een bankrekening, die tevens spaarrekening is (3 *^°/0 rente over uw tegoed!). 2 Contant geld elke werkdag op te nemen aan de kas. 3 Door de NMB voor u kosteloos verrichte betalingen. 4 Periodieke betalingen, die desgewenst automatisch voor u worden verzorgd. 5 Maandelijkse overzichten van inkomsten cn uitgaven. 6 De uitgebreide persoonlijke service in alle financiële aange legenheden, waar u als cliënt recht op hebt. Kortom, alle voordelen van een NMB-bankrekening. Vraag de folder ,,U kunt meer doen met uw salaris via de NMB". Daarin vindt u alle inlichtingen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7. ga tikel, dat de ruilverkaveling „wel enj effekt gesorteerd heeft" dik te onde strepen. TEXELSE MARKT Gisteren werden 60 ramlammen aangevoerd, die ƒ170,tot ƒ300,o; brachten. Voorts 28 oude ramme 150,tot ƒ400,en 5 schapen 90, tot 130,—. WETHOUDER JOUSTRA OPENDE „PRENTEN VAN NU" Wehoudcr C. Joustra heeft voAtb week in de R.H.B.S. de tentooi stelling „Prenten van nu" geopend. H is een collectie van 34 etsen, litho' linosneden en houtsneden van diver Nocrdhollandse kunstenaars. De verzj meling is in de eerste plaats besten voor bezichtiging door de leerlinge van bet voortgezet lager onderwi maar ook ander publiek krijgt gelcgei heid ervan kennis te nemen. Dinsdi 12 en donderdag 14 september 19.30 - 21.30 uur. Er zal dan een roni leidster aanwezig zijn. Dat laatste was niet het geval bij officiële opening van maandagmidd: De bedoeling was geweest dat de he* Jaap Sax uit Bergen een toelichtir, zou geven, maar deze kunstschilder w: onverwacht in het ziekenhuis opgenc men. Ook de vertegenwoordiger van Culturele Raad Noordholland, de h« In 't Hout, was afwezig omdat hij weg naar Den Helder door autopeci vertraging had opgelopen. Het wa dus een bijzonder eenvoudige plechtig heid. Wethouder Joustra verwelkom^ o.a. diverse onderwijskrachten en we op de enquête, die onder de leerling* n.a.v. deze expositie wordt gehouda Het is n.l. de bedoeling dat een der te: ,v) toongestelde werken t.z.t. een defiri| tieve plaats op Texel krijgt. De jongt ren mogen op hun formulier invullei iar naar.welk werk hun voorkeur uitga: maar ze moeten er ook bijzetten wasr om en welk werk zij als tweede zoude kiezen. Op deze wijze wordt tevens he serieus bekijken en vergelijken van d an' prenten bevorderd. CURSUSSEN IN DE LANDBOUWSCHOOL Per 1 oktober 1967 beginnen in Landbouwschool bij voldoende deeliu me een algemene tuinbouwcursus een cursus in motorengebruik. De deelnemers voor de algeme; tuinbouwcursus moeten per 1 janua: 1968 tenminste 17 jaar zijn. De curs wordt gehouden op twee avonden p: 'ex week van 19.30 - 22.00 uur gedureni 24 weken. De deelnemers van de cursus motorengebruik (verbrandingsmotor moeten in ihet bezit zijn van een dip!: ma van een land-, tuin- of bosbous school. Van deze toelatingseis kan oa der goedkeuring van de Inspekte; 32 van het Landbouwonderwijs worde vi afgeweken t.a.v. gegadigden, die nua stens 21 jaar zijn en minstens 3 ja: rer praktisch in de landbouw werkzaa: ert zijn geweest De cursus wordt gehos or< den op dinsdagmiddag van 13.30 i: no 17.00 uur gedurende 18 weken. Aangifte voor deelname van bei: cursussen bij de heer C P. Laan, K: gerstraat 21, Den Burg, Texel, (02220) 2126. BESTUUR POLDER EIJERLAND Tijdens de op 30 augustus gehouds en candidaatstelling werd de heer i err Flens J. Gzn., bij enkele candid: stelling herbenoemd tot Hoofdingel: van de polder Eijerland. Voor de vakature Ant. SchouU ie werden twee candidaatlijsten mgek verd, nl. voor de heren Alb. Dros en G. J. Schraag Jnzn. Tussen g<Jroi noemde twee candidaten zal, door stemgerechtigde Ingelanden van polder worden gestemd op zaterdag as: september 1967, in het vliegveldn sta. rant aan de Postweg, 's middags tuss 2 en 4 uur. iti CONSULTATIEBUREAU VOOR iet ZUIGELINGEN Woensdag 13 september a.s. worden dc ma it ders van Oudeschild en Den Burg vcrw: Oudeschild van 13.00 - 13.45 uur; daarna Burg tot 16.00 uur. loi door Henk van Hecswijk 31. „Liefste Nel. Er gaan praatjes op het eiland rond, dat je een slecht leven bij me hebt en vandaag hoorde ik, dat er al gezegd is, dat ik je mishandeld heb. Ook zeggen de mensen, dat ik je om je geld heb getrouwd. Je weet zelf, dat het niet waar is en dat ik nog van je houd. Maar de eenzaamheid van het eiland drukt me met de dag meer en ik weet zeker, dat ik het op de duur niet zal kunnen uithouden. Wanneer ik werk had in mijn vak, als bankwerker of als smid of iets dergelijks, dan zou het wel gaan, maar dat schijnt erv oor mij niet meer te zijn. Daarom heb ik m'n boel tje gepakt en ben vertrokken. Waar heen, doet er niet toe. Ik keer niet meer terug en wanneer je wilt schei den, zal ik je niets in de weg leggen. Zó doorgaan is niet mogelijk. Het le ven zou op de duur voor ons beiden een hel worden. Ik kan nu eenmaal niet wennen op dit eiland en zeker niet in een café. Wees niet boos. Wanneer je goed nadenkt, zul je moeten zeggen: dat het zo beter is. Dat is de beste op lossing, Nel, voor ons beiden. En ge loof, dat ik heel veel van je gehouden heb en steeds met liefde aan je zal terugdenken. Je GEERT". Tweemaal las Nel deze ongeluks- brief, nitt vermoedend, dat het be zoek van haar vroegere pleegvader de stoot gegeven had tot het vertrek van Geert. Toen barstte ze in een luid, hartstochtelijk snikken uit. Buiten, aan de voordeur, rammelde verbaasd een paar vaste bezoekers, maar Nel hoorde het niet. HOOFDSTUK XI „Geert, jongen, waarom heb je dat gedaan?" Voor de tweede maal was Geert van Texel weggegaan. Zijn hart trok naar het vaste land, maar meer nog naar z'n oude vak, dat hij niet kon verge ten. Ondanks de crisis, die in al haar hevigheid woedde en tienduizenden- valide arbeiders naar de stempelloka len joeg, wilde hij opnieuw proberen werk te vinden in een of andere ma chinefabriek. Al was het maar tegen een laag loon. Hij had echter geen vast omlijnd plan, toen hij op die donkere decem beravond op de boot was gestapt. Voor lopig zou hij maar naar Amsterdam gaan. Hij herinnerde zich, toen hij in de trein zat, op weg naar de hoofdstad, nog het briefje, dat de caféhouder hem op het Koger strand had gegeven en naar dat adres toog hij. Geert had on derweg besloten om voorlopig bij hem een baantje als kellner aan te nemen en ondertussen uit te zien naar werk in een machinefabriek. Dat lukte, zo dacht hij, in een stad als Amsterdam eerder. Maar de eerste ontgoocheling trof hem al, toen hij, die avond laat, het café van de Texelse zomergast bin nenstapte. De man was hem al hele maal vergeten, klaagde over de slechte tijden, toen hij zich eindelijk scheen te herinneren, wat hij de afgelopen zo mer had beloofd en betoogde tenslotte, dat hij op het ogenblik geen plaats had voor een kellner. Geert haalde de schouders op, vertrok zonder meer en zocht een goedkoop hotel op, waar hij die nacht verbleef. Maar van slapen kwam niet veel. Toen hij goed en wel op bed lag, kreeg hij al spijt van zijn onberaden stap. Wat zou Nel een verdriet hebben Waarom was hij zo dwaas geweest? In zijn hart zei een stem: „Dwaas, die je bent, vergooi je geluk niet. Wat heb je nu gedaan? Wees verstandig en ga morgenochtend vroeg meteen weer te rug naar huis en Nel zal je met open armen ontvangen. Maar z'n trots en z'n koppigheid ver zetten zich et tegen, om de volgende dag weer met hangende pootjes naar Texel terug te gaan. Onzin, hij was weg en bleef weg. Hij ging werk zoe ken. De volgende morgen begon hij er mee. Hij bezocht verschillende fabrie ken aan de Overkant van het IJ, doch. zonder resultaat. Maar Geert liet de moed niet zakken en een dag later be gon hij van voren af aan. Hij moest en zou werk hebben. Op de Arbeidsbeurs had hij zich laten inschrijven en trouw ging hij iedere morgen informeren, of men -soms ook wat voor hem had, doch steeds was het antwoord: Nee. De ene dag volgde op de ander, de dagen wer den wéken. Kerstmis kwam, het oude jaar ging voorbij, het nieuwe kwam, en nog steeds liep Geert zonder werk in de hoofdstad Naarstig zocht hij '6 avonds de kranten na, maar voor een volwassen machine-bankwerker scheen geen een arbeid meer te zijn. Het was inmiddels februari geworden en nog 'had Geert geen werk kunnen vinden. Zijn hotel had hij al verwisseld voor een goedkoop logement, diep in de bin nenstad en zijn geld raakte op. Zijn toestand begon kritiek te worden, want hij moest toch eten en slapen. Een en kele maal, wanneer hij na een lange dag van sjouwen van de ene fabriek naar de ander, wanhopig in z'n loge ment zat, bekroop hem wel eens de lust maar weer naar Texel terug te keren, maar de koppigheid won het steeds. Ook dacht hij wel eens aan z'n ouders. Zou hij eens een paar dagen naar Alkmaar gaan? Maar ook dit plan zette hij van zich af en dan strek te hij z'n vermoeide leden maar weer op z'n legerstede om de volgende dag opnieuw te beginnen. Maar steeds zonder resultaat. En op zékere dag moest Geert de logementhouder bekennen, dat hij geen geld meer had. De man, die dergelijke gevallen al zo vaak bij de hand had gehad, want zijn logement herbergde immers de maatschappelijk uitgestote nen én gederailleerden, lachte eens gemoedelijk en wees op de winterjas van Geert. „Verkoop me die maar; ik geef er een paar tientjes voor. Dan kun je weer een poosje vooruit". Aarzelend had Geert aan het verlan gen van de logementhouder voldaan en de winterjas verhuisde naar de andere kant van de toonbank, terwijl twee briefjes van tien verdwenen in de zak ken van Geert. Nu moest hij zonder winterjas er uit en Geert huiverde, ondanks de dü ke wollen doek, die hij om z'n hals hi geknooopt. Hoewel februari al een et op streek was, bleef de thermomel^ov nog ver onder nul en erg represent tief zag de jongeman er ook niet t zonder winterjas. Hij begon hoe lang* hoe meer te wanhopen ooit in de t'ir grote stad werk te zullen vinden. Mas arr verbeten zette hij de tanden op elka; oil Teruggaan deed hij nooit; nog liev* en ging hij ten onder! De transactie met de logementhf» der had voor Geert ten gevolge, dat die avond rillerig en met een gloeie gezicht naar z'n kosthuis terug kwa: Hoewel het pas zeven uur was, ve trok hij, zonder te eten naar bov naar z'n bed. Hij had bepaald kou g< vat en het was maar het beste, meteen onder de wol te kruipen. M- schien was hij de volgende mor$ weer wat beter. Maar de volgende morgen voeÜ Geert zich ziek en akelig. Desondad stond hij op, at beneden een paar ft terhammen, en trok er opnieuw op Hij moest en zou werk hebben. Nai de machinefabrieken ging hij al ns meer. Hij zocht te hooi en te gras n8 een karweitje, waarmee hij een P21 centen kon verdienen. Zo liep hij ove dag te slenteren door de grote stad dan keek hij afgunstig naar de geklede dames en heren en morde stilte over het onrecht op deze were! Waarom leefde de een in overvloed*—^ leed de ander gebrek? Waarom was* geen werk voor een flinke jonge kei die graag werken wilde? Waarom? (Wordt vervolgd) lat V h >v« r» ,De iu] E :h 'ar nzi tno; dg tri 'oc

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 4