Cjroen 'ZwartsJ~exel s in het hart Recreatiestichting herbergde dit seizoen 40 pet. meer gasten Consequenties van de nieuwe drankwet w® ^at moet er gebeuren met „uoodterrein" De Krim oor f180.000,- aan investering Wie maakt de f20.000,- Verwoesting van het hart van Texel Voor maximumstelsel nu andere rem 'de worsteltent' dag 15 SEPTEMBER 1967 Igare N.V. v/h Lange veld De Roo(J 0^ slbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Dank zij een nieuw administratie- steem is het dit seizoen voor de Re- eatiestichting Texel mogelijk geweest an dag tot dag het aantal kampeerders de drie door haar geëxploiteerde ïmpeerterreincn bij te houden. Als •volg daarvan is nu reeds bekend hoe- :el gasten „Kogerstrand", „Loods- ansduin" en het noodterrein „De rim" deze zomer hebben geherbergd, it dc cijfers blijkt dat sprake is van ■n schrikbarende toename van het antal overnachtingen. Op de drie ter- iner werden totaal 432.000 overnach- ngen geregistreerd tegen vorig jaar D8.000. Een toename dus van 124.000 maar liefst 40°/o. Precies een kwart n alle toeristische overnachtingen op exel vond plaats op terreinen van de lichting. Vorig jaar was het nog 21%. mi v« 81e JAARGANG No. 8200 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Neder). Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 eb p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Spectaculair is de toename in verge- jking met de toename over geheel exel. Hoewel de Texelse totaalcijfers dit seizoen moeten worden geschat >p 1.720.000 overnachtingen tegen vo- ig jaar 1.480.000 overnachtingen) kan orden aangenomen dat de toename ngeveer 16°/o zal belopen. Op Kogerstrand werden 312.000 vernachtingen geboekt (vorig jaar 12 000). een toename met 80.000 of •de P/a. Een percentueel nog grotere stij- ing gaf „Loüdsmansduin" te zien. Er erden daar 102.000 overnachtingen aai eregistreerd tegen 72.000 het jaar te- 100 oren. Toename: 30.000 of 42%. Een ïormc vlucht nam het gemeentelijke oodterrein „De Krim" dat van 4000 'emachtingen vorig jaar naar 18.000 K: lom Een toename van 14.000 of 350%. De Krim Wat er moet gebeuren met het ter- ?in „De Krim" zal de komende maan- idc en onderwerp zijn van discussie. Het irrein, dat eigendom is van de ge- aai ieente en door het gemeentebestuur ee jaar geleden werd aangewezen ls opvangcentrum voor kampeerders, jte ie in de drukste periode geen plaats ieer op andere terreinen konden krij- in, is aan zijn noodbestemming ont- roeid. De directeur van de Recreatie- lichting, de iheer T. v.d. Heerik, vei lde ons, dat het merendeel van de l i asten er voor langere tijd is gebleven ta. n er niet over dacht naar een andere sa amping uit te zien. Het terrein ligt og tamelijk onbeschut, de accommo- atie is nauwelijks toereikend, maar et is er bijzonder rustig Vorig jaar rerd „De Krim" op 10 juli geopend; it jaar was men tien dagen eerder iartoe gedwongen. Volgens de heer t Heerik zullen de 18.000 overnach- ïngen, die nu op De Krim werden boekt, volgend jaar uitgroeien tot eker 25.000. De huidige accommodatie, overeenstemming met de bestem- ung als noodterrein is zeer onvoldoen- De heer v.d. Heerik zegt ronduit lat dit jaar het aantal toiletten voor öveel gasten onvoldoende was. De bestand kon echter in de hand worden ehouden door inzet van extra perso- eel, dat om de twee uur de toiletten cinigde. Om de Krim tot volwaardige amping te maken zijn minstens twee oiletgebouwen nodig, een kantoor en n ontvangstgebouw alsmede kleinere v •OVERKOEPELING" ORGANISEERT WEER BLOEMSCHIK WEDSTRIJD Het Overkoepelend orgaan van Vrouwenorganisaties Texel organiseert 'oensdag 20 september a s. in hotel De Zwaan" een bloemschikwedstrijd, n tegenstelling tot vorige jaren mogen 'e deelneemsters ieder slechts twee ukjes inzenden. De inzendingen zul- en in de volgende categoriën worden "gedeeld: grote vazen, kleine vazen, )akjes, fantasiestukjes en droogbloeien- fe planten of bessen. Het te gebruiken "ateriaal moet uit de tuin of de vrije latuur afkomstig zijn en mag dus niet l!J de bloemist worden gekocht. Dit ar wordt een wisselprijs be- "hikbaar gesteld voor de inzendster ran het hoogstgewaardeerde stuk. De "zendingen kunnen vanaf half tien 's "orgens in hotel „De Zwaan" worden feegeven. 's Avonds om acht uur zal heer Feenstra namens de jury de litslag bekend maken. Daarna zullen "a's worden getoond over planten en kuiken, die bij uitstek geschikt zijn °or het Texelse klimaat. voorzieningen. Geschatte kosten; 80.000,—. Over de toekomstige status van het terrein moet binnen enkele maanden worden beslist. Er zal gekozen moeten worden uit drie mogelijkheden: blij vende exploitatie en eigendom van de recreatiestichting, gemeentelijke ex ploitatie of uitgifte aan één of meer particulieren'. Wie het ook gaat doen, die ƒ80.000,moet er onmiddellijk worden ingestoken om volgend jaar een noodtoestand te voorkomen. Investeringsprogramma Mede naar aanleiding van de specta culaire cijfers van het afgelopen sei zoen heeft het stichtingsbestuur een ambitieus investeringsprogramma op gesteld. Op „Kogerstrand" zal het be staande stratencircuit met een stuk van 800 meter worden uitgebreid. De ver harde weg reikt dan tot de uiterste zuidgrens van het uitgestrekte terrein. Velen hebben reeds ontdekt dat het over deze wegen prettig wandelen is. Op „Kogerstrand" zal voorts nog een toiletgebouw worden neergezet, terwijl de bestaande sanitaire inrichtingen zullen worden gemoderniseerd. Ook het parkeerterrein zal worden verbeterd. Op Loodsmansduin komen twee extra toiletgebouwen. Met een en ander is ƒ180.000,gemoeid. Verschuiving Opvallend is dat de toename van de drukte op de terreinen en dat geldt waarschijnlijk voor heel Texel voor al te danken is aan juni. De drukte in augustus van de beide vergelijkende jaren verschilde zelfs vrijwel niets. Op „Loodsmansduin" werden vorig jaar augustus 16.200 overnachtingen ge boekt en augustus dit jaar 16.500. „Ko gerstrand" geeft hetzelfde beeld. Ove rigens was de bezetting van de terrei nen tot 2 september «vrijwel volledig; daarna liep het zeer snel terug. De laatste jaren liep het aantal Duitsers, dat op Texel de vakantie doorbracht, verhoudingsgewijs vrij sterk terug. Het ziet er naar uit dat de Duitse lijn zioh nu weer in opgaande richting beweegt. De heer v.d. Heerik is in ieder geval van mening dat de Duitsers een belangrijk aandeel heb ben in de stijging van het overnachtin- gendjfer. Op de terreinen van de stichting kampeerden dit jaar opval lend veel Belgen, naar schatting drie keer zoveel als vorig jaar. Er waren verder veel meer Engelsen en zelfs en kele Chilenen. Paskistani en Portu gezen. Jongens Een bron van zorg vormen de jonge- DS. VAN LEEUWEN NEEMT ZONDAG AFSCHEID OOSTEREND Ds. T. S. van Leeu wen zal zondagmiddag om half drie afscheid nemen van de Gereformeerde Kerk van Oosterend op Texel en veer tien dagen laterzondagmiddag 1 ok tober om twee uur in de Noorder kerk op de Duivenhoek en om vijf uur in de Oosterkerk aan de Oostersingel, na voorat 's morgens om kwart voor ne gen in de Oosterkerk te zijn bevestigd door ds. W. Stuursma uit Dokkum, in trede den als predikant van de Gere formeerde Kerk van Dokkum, waar hij beroepen is in de vakature van ds. A. van Asselt, die op 16 april van dit jaar (1967) naar Dordrecht is vertrokken en die daar veertien dagen later intrede heeft gedaan. Timon Sigurd van Leeuwen werd op 26 juli 1928 te 's-Gravenhage geboren. Hij bezocht eerst het christelijk gym nasium in zijn geboortestad en stu deerde daarna aan de Vrije Nniversi- teit te Amsterdam, waar hij op 21 juni 1956 zijn kandidaatsexamen theologie aflegde. Nadat de heer Van Leeuwen ruim vijf weken later op 26 juli 1956 na praeparatoir examen door de classis 's-Gravenhage was beroepbaar ver klaard in de Gereformeerde Kerken in Nederland en hij naderhand door de classis Dordrecht peremptoir was geëx amineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en tot de bediening der Sakramenten in genoemde Kerken werd hij op 16 december 1956 door nu wijlen dr. H. Holtrop, toen nog predi kant te Scheveningen, bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Molenaarsgraaf-Brandwijk. Op 9 juni 1963 verwisselde ds. Van Leeuwen •deze Keerk met die van Oosterend op Texel, waar hij is bevestigd door ds. H. P Rutgers uit Anna Paulowna. Te Oosterend op Texel was ds. Van Leeuwen secretaris van de Raad voor het zomerwerk op Texel en secretaris- penningmeester van het Texels theolo gen convent. ren, die niet in gezinsverband komen. Hoewel zich dit jaar geen ernstige moeilijkheden hebben voorgedaan, is toch enkele malen duidelijk geworden, dat de touwtjes strak gehouden moeten worden. Van het totaal aantal kam peerders bestond 18% uit jongelui. Vooral de jongens zijn in grote drom men komen opzetten, volgens de heer v.d. Heerik vooral aangetrokken door Sarasani. De jongens vragen bijzondere zorg. Ook bij normaal gedrag zijn ze zo luidruchtig dat ze niet tussen de gezinnen kunnen worden gezet. Ze moeten dus hun eigen terrein hebben, maar men kan maar niet onbeperkt doorgaan met 'het scheppen van jonge- renacccmmodatie. De terreinen moeten voor alle leeftijdscategoriën aantrekke lijk blijven en als het percentage jon gens nog groter wordt, wordt het er voor de anderen niet aantrekkelijker op. Met meer spreiding van deze ca tegorie zou al veel gewonnen zijn, maar •het probleem is dat bijna geen enkel particulier terrein jongens wil opne men. Ze komen dus allemaal bij de Recreatiestichting terecht. „Ze zijn bij ons welkom, al was het alleen maar om het sociale tintje dat onze stich ting heeft. Ze moeten toch ergens heen? Van de Nederlandse bevolking bestaat 15% uit jongeren van 15 - 21 jaar. Wij zouden niet veel verder dan die 15% willen gaan, anders gaat het ten koste van de andere categorieën". Dat per centage is dit jaar dus overschreden en vergroting van de jongensafdelingen zit er dus niet in. Hoe men de toename van de jongerenstroom zal kunnen stuiten is overigens een vraag, waar de heer v.d. Heerik nog geen antwoord op weet. Rccreatieschurcn Jongeren vallen sterk op, hebben hun eigen manier van leven. Het is ge wenst dat zij niet al te zeer aan ban den worden gelegd, maar toch de an deren niet storen. Het bestuur over weegt op de terreinen Loodsmansduin en Kogerstrand recreatieschuren te bouwen, waar zij zich kunnen verma ken. Op den duur zit het er voorts in dat een sluitingsuur voor beide terrei nen zich als een vanzelfsprekende noodzaak zal aandienen. Afgezien van het veelbesproken relletje in Den Hoorn hebben de jongeren zich dit sei- Dat men op Texel met alle geweld een zwembad wil, is zonder meer duidelijk. Het moet echter in gepast worden in het raam van de gemeentelijke be groting en dan moet het één nog wel eens wachten op het ander. Nu echter de toestemming er is om een raadhuis te bouwen, staat ons niets meer in de weg om alles te doen om het zwembad te realiseren. Men is van mening dat het klein mag zijn, als er maar één komt waar men voorlopig in kan leren zwemmen. Als er voldoende animo is, komt het grotere van zelf wel. Dit is o.a. de me ning van de groep, die deze zomer met oliebollen bakken een fiks bedrag aan het reeds aanwezige geld toevoegde. Naast de bestaande plannen worden meerdere plannen onderzocht en we hopen u binnenkort te kunnen mede delen dat Gedeputeerde Staten in Haarlem met het huidige plan akkoord gaan. Met oliebollen bakken werd een be drag van 2.225,bijeen gebracht. Na de vorige verantwoording zijn thans op de zwembadrekening binnengekomen de volgende bedragen In kas was reeds ƒ13.823,45 Plattelandsvrouwen Den Burg, koffie geld ƒ100,Plattelandsvrouwen De Cocksdorp/Eierland ƒ100,Oud pa- pier-aktie Den Burg ƒ300,Dans avond in Jatry, georganiseerd door J. van der Berg ƒ255.Voetballen LTS tegen leraren ƒ124,60; spuitvoetbal te De Koog door de brandweer ƒ1125,73; oliebollenverkoop tijdens folklore-mid- dagen 2.225,Voetballen Heineken met Kees Verkerk tegen de winkeliers vereniging 379,25. Totaal ƒ4.609,58. De totaalopbrengst is nu dus ƒ18.433,03 Wie helpt de ƒ20.000,volmaken? J. M. de Vries, Jeugd- en rekreatiekonsulent INENTING TEGEN GRIEP Tussen 23 en 28 oktober bestaat in de verschillende dorpen gele genheid om zich te laten inenten tegen griep. Met de inenting zul len de Texelse huisartsen zich belasten. De kosten bedragen ƒ10,per persoon, te voldoen bij de enting. Men gelieve zich vóór 30 september op te geven tij dens het spreekuur bij de huisarts of zijn vervanger. Nade re gegevens omtrent plaats en uur van de inentingen publiceren wij te zijner tijd. KEUKEN VAN „DE BREMAKKER" DOOR BRAND GETEISTERD Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur werd brand ontdekt in de keuken van het kinderkamp „De Bremakker" in de Dennen nabij de Gerritslanderdijk. De eigenaar, de heer H. Alta, had een pan vet op het gascomfoor gezet en verliet het vertrek voor andere bezigheden Kort daarop moet de vlam in de pan zijn geslagen. De betimmering bij het comfoor raakte ook in brand. Mevrouw Alta, op dat moment in een ander deel van het vrij uitgestrekte gebouw aan het werk, rook een brandlucht, maar veronderstelde dat haar man bezig was met vuilverbranding. Er was al een flink vuur ontstaan toen de heer Alta merkte wat er aan de hand was. Met behulp van het brandblusapparaat had hij het brandje snel onder de knie. De brandweer, binnen vijf minuten na de melding ter plaatse, kon zich beperken 'fot nablussen en het naar buiten bren gen van nog smeulende houtresten. De schade is vrij groot. zoen rustig gedragen. Verontrustend vond de heer v.d. Heerik het sterk toe nemende biergebruik onder de jongens. Ze nemen het met kisten tegelijk mee naar hun tent, iedere avond weer. Door het droge weer van deze zomer is vrij veel schade aan de terreinbe groeiing ontstaan. Men zal de gehele winter bezig zijn met het aanbrengen van stro, hooi, gras, bollenafval en heide om verstuiving te voorkomen. Als een bom sloeg maandag op de markt het geruoht in; op de Groene- plaats komen schuttingen en bouw keten. Bomen worden gerooid, straks wordt de markt verplaatst. Leven wij weer in de tijd van de Franse revolu tie? Met U, over U en zonder U? Waren de raadsleden van dit ingrij pende gebeuren op de hoogte? In welke gemeente komt het voor, dat een aannemer vrijelijk over de openbare weg mag beschikken ten koste van het belang van de gemeen tenaren. Ieder weet toch dat de toeristen, die verleden jaar 15 miljoen binnen brach ten, waaraan Texel voor een groot •deel zijn welvaart heeft te danken, graag 's maandags naar de markt op de Groeneplaats komen. Waar komen nu de lammerenmarkten, veekeuringen en Folkloredagen enz.? Waarom moet er nu nóg meer op de Groeneplaats vernield worden? Dat het „maar" voor twee of drie jaar is, is een dooddoener. Middenstanders (dat zijn alle onderne mers, dus ook de Horeca, de pension houders, bungalowverhuurders, cam pinghouders): let op Uw saeck! Wat hier gebeurt en waar de Texe laars veel ongerief van hebben, is niet in het belang van het toerisme. Bestuur Winkeliersvereniging Den Burg NASCHRIFT REDAKTIE: Desgevraagd verklaarde men van gemeentelijke zijde, dat het plaatsen van grote keten e.d. op de Groene plaats technische noodzaak is. In de grote Romney-loods b.v. worden onder delen samengesteld, die er door de bouwkraan moeten worden uitgehaald. De loods moet dus binnen het bereik van de kraan liggen. Overigens is ook 'het hele park nodig voor diverse an dere keten, opslag van bouwmateriaal en 1000 m3 grond. Het zou bijzonder kostbaar worden als dit alles op een afgelegen terrein zou worden geplaatst. De gemeenteraad zal in de vergadering van dinsdag 19 september enkele verordeningen behandelen, die verband houden met de nieuwe drank- en horecawet, die per 1 november in werking treedt. Zoals wij reeds in de krant van dinsdag schreven, zal het zg. maximumstelsel op de drankver gunningen vervallen. Dit stelsel, waarbij per gemeente slechts een beperkt aantal vergunningen en verloven A mocht worden verleend, staat een ge zonde ontplooiing van het bedrijfsleven in de weg. Krachtens de vestigings wet van 1954 kwamen er voor tal van bedrijfstakken vestigingsbesluiten, die vestigingsvergunningen voorschreven voor de exploitatie van de ver schillende bedrijven. Maar door het maximumstelsel kon men, ook als men aan de eisen van kredietwaardigheid, handelskennis en vakbekwaamheid voldeed, soms toch geen vergunning of verlof verkrijgen. De ondernemers gingen toen hun bedrijf bij een bestaande verlofhouder ,,als vervanger" uit oefenen, wat weinig bedrijfszekerheid gat en bovendien financiële druk, want de bestaande ondernemer genoot een niet-qemotiveerd arbeidsloos inkomen. De nieuwe wet voorziet in een andere rem op het aantal drank gelegenheden: in de vorm van de vestigingseisen alsmede zedelijkheids- en inrichtingseisen. Op vergunningsaanvragen zal straks moeten worden beslist op grond van diploma'6, verklaringen en ontheffings- be wij zen, waarbij nauw overleg met de Kamer van Koophandel zal worden worden gevoerd. Naast het vervallen van het maximumstelsel verdwijnt ook het onderscheid tussen vergunningen en verloven en tappen en slijten in één lokaliteit is niet meer toegestaan. Beroep Voor tappen en slijten is vergunning nodig van de burgemeester, die nagaat of aan de eisen is voldaan. Tegen wei gering of intrekking van een vergun ning kan men in beroep gaan bij Gede puteerde Staten. Verder kan de ge meenteraad de verstrekking van drank verbieden in de gemeente, delen daar van en in inrichtingen van bepaalde aard. De burgemeester kan voor bij zondere zeer tijdelijke gelegenheden toestemming geven voor verstrekking van zwak-alcoholische drank. De raad heft een belasting op het verstrekken van sterke drank. Uiteraard is voorzien in overgangs bepalingen, waardoor de bestaande vergunning- en verlof A-houders gele genheid ^rijgen zich aan de nieuwe situatie aan te passen. Zij mogen met tappen en slijten in één lokaal door gaan tot 1975; daarna zal de zaak moe ten zijn gesplitst. Een nieuwe vergun ning hebben de reeds gevestigde on dernemers wel nodig, maar dat zal geen bijzondere moeilijkheden opleve ren, omdat de wet de historische rech ten van personen, die hun bedrijf op 1 augustus 1967 uitoefenden in beginsel zal honoreren. Op een nader door de Kroon te bepalen datum moeten de gevestigde ondernemers na de inwer kingtreding van de wet van de nieuwe vergunning zijn voorzien. Wie een be drijf uitoefent krachtens een verlof A krijgt een vergunning, doch deze wordt beperkt tot de verkoop van zwak- alcoholische drank. Deze vergunning is niet aan een jaarlijkse belasting onder worpen, in tegenstelling tot het verlof A onder de oude wet. Overigens is de raad gemachtigd, als bijzondere om standigheden daartoe aanleiding geven, het maximumstelsel tot 1975 te hand haven. Bevoegdheden De volgende gemeentelijke bevoegd heden worden ten aanzien van de nieuwe wet van kracht De raad kan bij verordening verder- (zie vervolg tweede blad) Voor recepties en partijen.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1