Groen 2tmrL-Jexels in het „Rondje om Texel" werd voor velen een zware beproeving A (i Van 64 deelnemers toch slechts twee uitgevallen Ds. T. S. van Leeuwen nam afscheid van Gereformeerde Kerk Oosterend ELECTROHUIS Rodekruiscolonne prikte vele blaren door T Kleurentelevisie in Hotel Texel ^OR UW*- EETHOEKEN Moerbeek's Verkeer eiste weer dode iSDAG 19 SEPTEMBER 1967 81e JAARGANG No. 8201 llpre N.V. v/h Langeveld De RooU ostbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 I Iml lïïTWHIMlirïïnWWIIlllllflIIIII 111 lilillll IT—™ Als alle deelnemers aan het zaterdag gehouden „rondje om Texel" hadden geweten wat hun te wachten stond, was het aantal belangstellenden voor deze zware wandeltocht waarschijnlijk be langrijk minder groot geweest. Dat het „rondje" bepaald geen peuleschil letje was, werd al gauw na de start duidelijk. Het tijdstip waarop moest worden gestart - om half vier in de nacht- was op zichzelf al iets af schrikwekkends. Van de 73 ingeschre ven wandelaars, waren er 64 present. Slechts twee van hen moesten in de loop van de meer dan dertien uren vergende wandeling de moed opgeven. De een werd slachtoffer van ondrage lijke kuitkramp; de ander had z'n voe ten zo onder de blaren zitten dat ver dergaan evenmin mogelijk was. In aan merking nemende dat het merendeel der wandelaars niet getraind was en de ongunstige bodemgesteldheid van de route, kan het aantal uitvallers op merkelijk klein genoemd worden. Locoburgemeester J. Daalder en. wet houder Joustra waren graag hun bed uitgekomen om de nachtelijke start bij het gemaal op de dijk mee te maken. Het vertrek van het wandellegertje ging zelfs met een kleine plechtigheid gepaard. Wethouder Joustra mocht een luit doorknippen, waarna de dapperen in het nachtelijk duister verdwenen. Krap tijdschema Organisator P. W. Rijkers uit Den Helder had een bijzonder krap tijd schema opgesteld. „Wie om zeven uur niet bij 't Horntje is, wordt gediskwa lificeerd!" had hij gezegd. De groep, in zuidelijke richting over de dijk wan delende, zette er dan ook direct de spurt m Het werd hardlopen met hin dernissen. Er moest herhaaldelijk over hekjes worden geklommen (die men in het nachtelijk duister soms te laat zag) veel wandelaars stapten in gaten en gleden uit over de glibberige klei of de schapenkeutels. In het natte gras waren de schoenen en sokken 6poedig doorweekt. Niet ie der was zo verstandig geweest om het eerste deel van de tocht op laarzen af te leggen en pas later de meegevoerde schoenen aan te trekken. Zo wisten alle wandelaars al gauw waaraan zij waren begonnen een barre tocht. Om half acht stond de groep bij 't Horntje. De Marine zorgde er met lan- dingsboten voor dat ieder keurig de Mokbaai werd overgezet, waarna de tocht bij de stuifdijk werd vervolgd. De uitgestrekte Hors, blinkend onder de juist opgekomen zon, bleek ook geen ideaal wandelgebied te zijn. Het valt niet mee om na 20 km. vallen en op staan nog eens enkele kilometers door De start om half vier 's morgens bü het ge maal De Cocksdorp. Wethouder Joustra knipt het lint door. Links de heer Rijkers; rechts locoburgemcester Daalder. mul zand te trekken in de wetenschap dat daarna nog niet eens de helft van de tocht er op zit.Meer dan 25 km had men achter de rug toen de groep de controlepost Hoornderstrand (paal 9) aandeed. In het paviljoen van de heer Vlaming werden de benen even gejitrekt en liet men zich de koffie goed smaken. Ook de „blarenprikkers", leden van de Roode Kruiscolonne, kon den hier hun werk doen. Geen „eigen" tempo Tussen start en finish waren 12 rust plaatsen. Zo werden de achterblijvers telkens in de gelegenheid gesteld in te halen waardoor de deelnemers bij el kaar bleven. De heer Rijkers had ech ter bepaald dat de aldus verzamelde groep na enige tijd weer in zijn geheel van start moest. Het was dus niet mo gelijk er een 'eigen tempo' op na te houden. Zovelen maakten hiertegen be zwaar dat later besloten werd de stop6 paal 15, paal 17 en De Slufter over te slaan. Bij het passeren van De Slufter was het laag water, zodat ieder er door kon waden De vermoeidheid liet zich nu gelden. Het tempo zakte sterk In ver band met de dijkverhogingswerkzaam heden moesten de wandelaars bij de vuurtoren landinwaarts gaan en via de Vuurtorenweg naar de finishplaats lo pen. Omstreeks vijf uur 's middags kwam de groep hier binnen, sommigen nog opmerkelijk monter; anderen mank lopend of ondersteund door anderen Bloemenhulde Bij de finish werden de wandelaars met applaus en bloemen verwelkomd door enkele honderden belangstellen den. Familieleden die elkaar na het wandelavontuur terugzagen (zowaar lévend omhelsden elkaar en zelfs vloeiden er tranen van ontroering en blijdschap. Een dikke zoen was er voor de jongste deelnamer van de tocht, de 14-jarige Arie Druif uit De Cocksdorp, die als eerste in georganiseerd verband aankwam. Ruim drie kwartier eerder was gemeentesecretaris P. Beemster- boer al gearriveerd. Hij had de tocht buiten meededinging gelopen, zodat hij ook zijn rustpauzes naar eigen inzicht had kunnen plannen. De oudste deelnemer was de 61-jari- ge heer C. H. Streefland uit Amster dam. Hij had de tocht beter doorstaan dan menige jonge kerel. Na afloop moohten de wandelaars nog een stukje lopen: naar hotel Kik kert waar loco-burgemeester J. Daal der het woord voerde Do heer Daalder zei diep respect voor de wandelaars te hebben en sprak van een monsterlijke tocht. Hij betwijfelde of ieder op dat moment onmiddellijk zou willen in schrijven voor een volgend rondje om Texel, in 1968. Maar mogelijk ontwaakt het wandelenthousiasme weer als de blaren zijn genezen. De heer Daalder zei dat het gemeentebestuur ernstig in overweging wilde nemen alle geslaag de deelnemers te voorzien van een gra tis herinneringspenning. De heer Rijkers tenslotte bracht openlijk dank aan de Roodekruiscolon- ne die onmisbaar werk had verricht (alleen al in De Koog waren twee da mes een uur lang bezig geweest met blaren prikken en aan de heer Hillen die met de bezemwagen op elk contro lepunt present was geweest. De wandelaars in de buurt van het Hoorn- dcrslag; de helft zit erop. AANVULLENDE AGENDA Aanvullende agenda voor de verga dering van de raad der gemeente Texel gehouden hedenmiddag, 19 september 1967. Texel, 14 september 1967. Dc burgemeester van Texel, J. Daalder l.-b. 19. Aankoop van een perceel grond te Oosterend van de heer S. Vlaming te 's-Gravenhage. 20. Aangaan van een geldlening van ƒ1.000.000,met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten ten behoeve van de bouw van het raadhuis. 21. Verlening van eervol ontslag aan mevr. E. A. Boog als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Mid- den-Eierland. GEMEENTERAAD KOCHT EN VERKOCHT BOUWGROND De agenda van de vanmiddaq ge houden raadsvergadering vermeldde zoals gewoonlijk, enkele aan- en ver kopen van grond. Met de heer W. J. Schoo te De Koog bereikte de gemeente overeenstem ming omtrent aankoop van een strook aan de Bremstraat te De Koog gelegen grond. Het 180 m2 grote perceel wordt overgenomen voor f720,(f4,per m2) waarbij de gemeente een vergoe ding van f360,betaalt voor het ver lies van dit gedeelte moestuin. De grond is volgens het uitbreidingsplan van De Koog bestemd voor straat- aanleg. Van de heer S. Vlaming te Den Haag koopt de gemeente een aan de Kotter- straat gelegen stuk grond te Ooster end. Het 1130 m2 grote stuk is van be lang aangezien het zal worden be- Iedere dag MEUBELHANDEL Den Burg Tel. 2572 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -|- 30 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. stemd tot industrieterrein. De overeen gekomen koopsom bedraagt ƒ7.345, Verkopen Aan aannemer C. Duin zal voor ƒ28.275,975 m2 grond worden ver kocht, gelegen aan de Bernhardlaan te Den Burg. De heer Duin wil hier zes woningen bouwen, bestemd voor ver koop aan bij voorkeur Texelse ingeze tenen. Aan de heer J. S. van Leeuwen, H 45, zal een perceel, aan de Noorder- haaks in 't Horntje gelegen bouwgrond worden verkocht. Het stuk is 437 m2 groot en moet ƒ9.832,50 kosten. De heer Van Leeuwen is voornemens hier een woning voor zelfbewoning te bouwen. Tenslotte werd ook met de heer C. Koorn te Den Burg overeenstemming bereikt over verkoop van een perceel bouwterrein. Het stuk ligt aan de Hal- lerweg, is 530 m2 groot en moet ƒ15.370,kosten (ƒ29,per m2). NIEUWE MOTOR IN „MARJAN" OUDESCHILD Na zeven weken liep zaterdagmddag om half vier de TX 36 „Marjan" van J. v.d. Vis Azn uit Oosterend de Oudeschilder haven weer binnen. In die tijd is de „Mar jan" voorzien van een nieuwe motor met een vermogen van 600 pk. Dat is gebeurd in de machinefabriek Weka te Krimpen aan de IJssel. De nieuwe mo tor is van een in Nederland nog weinig bekend (Frans) merk: Boudouin. Het is een 12-cylinder V-motor die 1250 toe ren maakt. De vertegenwoordiger van de importeur, de Fa. Van Rossum, die de tocht naar Texel meemaakte, sprak dan ook van een 'snelle langzaamlaper'. Voordeel van een dergelijk motor type is de korte inbouwlengte, 4 meter, waardoor deze motoren makkelijk in bestaande kotters kunnen worden ge plaatst. Dat het ook snel kan, blijkt uit de .afwezigheid' van slechts 7 weken. De in 1963 gebouwde TX 36 is verder voorzien van een nieuwe Lips-schroef. Schipper Eigenaar v.d. Vis zei ons "dik tevreden" te zijn over de wijze waarop de motor draait. Opvallend is de tril- lingvrije loop. In Nederland zijn overigens pas vijf Boudouin motoren in gebruik. DE HEER A. J. SCHRAAG HOOFDINGELAND Bij de op 16 september gehouden stemming voor een Hoofdingeland van de polder Eijerland werden 46 stem men uitgebracht, en wel 24 stemmen op de heer G. J. Schraag Jnzn. en 22 stemmen op de heer Alb. Dros Bzn. Hieruit volgt dat de heer Schraag is benoemd, welke benoeming ingaat op 1 oktober. OOSTEREND Ds. T. S. van Leeu wen van de Gereformeerde kerk van Oosterend, heeft zondagmiddag tijdens een kerkdienst afscheid genomen. Zo als bekend vertrekt hij naar Dokkum, waar hij over veertien dagen zijn in trede zal doen in de Gereformeerde kerk aldaar. Ds. Van Leeuwen was sinds 1963 in Oostcrend werkzaam. Na afloop van de kerkdienst werd de schei dende predikant door verschillende perscnen toegesproken. Namens de classis Alkmaar, tevens namens de zusterkerk te Den Burg voerde ds. P. Uidam het woord. Door gaans is de preases ermee belast zijn classis bij een dergelijke gelegenheid te vertegenwoordigen maar dat was nu niet mogelijk omdat hij in de gevange nis zit, zo deelde ds. Uidam het ge schokte gehoor mee. Hij voegde er echter aan toe dat de preases als ge vangenispredikant werkzaam is. Er zijn verschillende predikanten, aldus ds. Uidam, maar wij hebben u leren ken nen als een vredelievend en vriendelijk mens. Namens de classis dankte hij voor het vele werk dat ds. Van Leeu wen had verricht. Hij dankte ook voor de boodschap die ds. Van Leeuwen me- Donderdagmiddag om 17.40 uur is dc 74-jarige R. C. Eelman uit Dc Koog bij een auto-ongeluk in Waalenburg zeer zwaar gewond en enkele uren la ter in het ziekenhuis overleden. Het ongeluk gebeurde op de kruising Pij- persdijk-Westerwcg. De heer Eelman zat in een Daffodil die bestuurd werd door zijn 60-jarige echtgenote. Het echtpaar kwam van de Pijpersdijk en wilde linksaf slaan. Al les wijst erop dat zij de snel uit de richting De Cocksdorp naderende Ci troen ID 21 niet of veel te laat hebben gezien. Mevrouw Eelman zette de bocht in en werd op hetzelfde ogenblik door de wagen geramd. De bestuurder van de Citroen, de 43-jarige mevrouw E. Vonhoff uit Aken had vergeefs ge tracht de ramp af te wenden. Zij remde hevig en stuurde de wagen naar links. Er ontstond een remspoor van veertig meter. De Daf werd totaal vernield; ook de Citroën werd onherstelbaar be schadigd. De heer Eelman liep o.m. zeer zware inwendige kneuzingen en een verbrij zeld bekken op. Enkele uren na aan komst in het zekenhuis overleed hij. Mevrouw Eelman liep ernstige snijwon- den aan een been op alsmede hoofd wonden en een hersenschudding. De bestuurster van de Duitse wagen ver toonde diverse snijwonden evenals haar mede-passagier, de 23-jarige J. B. Harder uit München, die met het hoofd door de voorruit was gestoten. nigmaal van de kansel in Den Burg had verkondigd. „Ik blijf nu een beetje vereenzaamd achter", zei ds. Uidam, doelende op het feit dat in de vacature te Oosterend nog niet direct zal kun nen worden voorzien, zodat hij de eni ge Gereformeerde predikant op Texel is. Hij feliciteerde zijn collega met zijn nieuwe standplaats Dokkum. „Welis waar is Bonifacius daar doodgemarteld maar voor een predikant moet het een prettige plaats zijn om te werken. Ik heb gehoord dat het kerkbezoek er zeer trouw is". Texel niet goed genoeg Namens de gemeente Texel sprak wethouder C. Joustra. Deze stelde vast dat het gemeentebestuur de laatste tijd wat erg veel uitnodigingen voor af- scheidsdiensten krijgt. Het lijkt wel of Texel niet goed genoeg is.... „Per soonlijk hebben wij weinig contact met elkaar gehad", aldus de heer Joustra. „En de enige keer dat het gebeurde, waren we het nog oneensDaarbij was hem echter gebleken dat ds. Van Leeuwen begrip kon opbrengen voor andermans standpunt. De heer Joustra veronderstelde dat ds. Van Leeuwen blij is met zijn nieuwe standplaats. „Predikanten beschouwen Friesland als een soort leerschool. Als je daar bent geweest, ben je pas geheel gevormd". De wethouder dankte ds. Van Leeuwen voor alles wat hij voor de Texelse ge meenschap had gedaan en hoopte dat men er spoediger dan in het verleden in zal slagen de vacante plaats weer te doen bezetten. Overgangsfiguur Kapelaan Bollerman, sprekende na mens het Texels Theologen Convent waarvan ds. Van Leeuwen secretaris- penningmeester was, zei dat hij en zijn collega's de scheidende predikant had den leren kennen als een serieus mens. Kapelaan Bollerman noemde ds. Van Leeuwen een overgangsfiguur die be reid was terwille van de modernisering en de samenwerking de hete kastanjes uit het vuur te halen Ds. Waardenburg uit De Koog, spre kende namens de raad voor het zomer- werk van de protestantse kerken op Texel, zei o.m. dat hij door het vertrek van ds. Van Leeuwen een enthousiast medewerker verliest, kort nadat een andere medewerker, mej. Van Zetten, ook is vertrokken. Mej. dr. Rozemond, sprekende na mens Hervormd Oosterend, wijdde uit over het ontstaan van de verschillende Gereformeerde groeperingen en stelde vast dat ds. Van Leeuwen er naar had gestreefd vooral dat te behouden wat alle gereformeerden bindt. De heer P. Vlaming, namens de Ge reformeerde kerk Oosterend, bracht dank voor alles wat de predikant had gedaan. „Voor ieder bent u steeds ge weest iemand die wilde meeleven en meelijden maar u was in de eerste (zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1