Cjrocn Twarts JexeU in het karL, locstand op Groeneplaats blijft vrijwel ongewijzigd (j Iwestie Son ja log in beraad IJveren voor vrede en bij elkaar over de vloer komen htruiming zou raadhuisbouw f 198.000.-- duurder maken Kleurentelevisie ELECTROHUIS Woningbouwvereniging wil hoogbouw in Den Burg Winterprogramma Raad van Kerken jDAG 22 SEPTEMBER 1967 81e JAARGANG No. 8202 gare N.V. y/h Longevcld De Roofl itbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesoralaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. De brief die namens 16 organisaties aan gemenetebestuur en raad is ge- .nden en waarin geprotesteerd werd tegen de gedeeltelijke afzetting van Groeneplaats. heeft weinig effekt gesorteerd. Loco-burgemeester J. Daal- vertelde dat de aannemer het gedeelte van de Groeneplaats beslist niet m missen. De door hem opgegeven bouwprijs was dan ook gebaseerd op gebruik van dit stuk. Zou hij de diverse keten, Romneyloods e.d. elders ,oeten plaatsen, dan zou de bouw veel kostbaarder worden. Drijver had de eerkosten begroot op ƒ198.000,Het gemeentebestuur is met de proteste- inden van mening dat de afgezette Groeneplaats een weinig fraai beeld omit, maar het kan niet anders. Een troost is dat de aannemer heeft toe- segd dat deze toestand geen dag langer zal voortduren dan noodzakelijk Hij verwacht dat dit slechts één zomerseizoen het geval zal zijn. Ook de heer J. Westdorp (PvdA), lid m de Raadhuiscommissie, had de be daren bestudeerd maar wist geen al- rnatief. Hij gaf toe dat men zich niet dig had gerealiseerd dat door de ge- aatste schutting de straat bij Horlo- »rie Bakker en de VIVO-zelfbediening el zeer smal zou worden, evenals de ergang Vismarkt-Groeneplaats. Bij VIVO-zaak zou de schutting zeker n a anderhalve meter naar achteren weten en Westdorp stelde voor dit n de aannemer te vragen. De heer lalder wist al dat daar geen bezwa- n tegen zouden bestaan. Hij dacht it het met de schade aan het toeris- e nogal zou loslopen en de aanvoer x>r de lammerenmarkt is de laatste ..iren slinkende zodat ook daar geen oblemen uit zullen voortkomen. Des- ods kan marktruimte worden gescha- n door een der "ringen" van Den urg voor het verkeer af te sluiten, erigens gaf de voorzitter toe zelf schrokken te zijn van de huidige toe and op de Groeneplaats. Maar de hade die de middenstand verwacht te den is niet aanwijsbaar. „Het kost aar één seizoen. Die toestand moeten e maar accepteren; het hoort tot de iboorteweeën van ons nieuwe raad- Bedenkingen De heer Daalder had tegen de brief 'erigens wel bedenkingen want het as hem gebleken dat enkele personen aarvan de namen onder het stuk tonden, van niets wisten. Een andere brief die betrekking had de raadhuisbouw was ,ingekomen in de ,Fa. Jan Agter uit Den Burg. Fa. Agter schreef vernomen te heb- :n dat slechts één installatiebureau worden gevraagd voor de aanleg n elektriciteit in het gebouw, maar topte dat ook Agter in de gelegenheid u worden gesteld prijsopgave te doen. heer Daalder zei dat het gemeente- stuur hierover langdurig had gespro- n met o.a. de raadhuiscommissie, aar dat besloten was met het begin- van de open begroting door te gaan t betekent dus dat de architect één itallateur zal benaderen en deze het erk zal gunnen, tenzij de prijs hoger ordt dan hij heeft geraamd. Deze me- ode is in het belang van de snelheid het teamwork op het project. Op «elfde wijze zullen de schilder, ov- stallateur enz. worden uitgezocht. Bedrijfsgebouw of niet? Veel discussie lokte de brief uit die itvangen was van de heer H. Smit, >eve „Sonja". De heer Smit wilde zijn fcrderij met woonhuis „vrij" verko- n en B. en W. hadden dit geweigerd, et gemeentebestuur was van mening weest dat het hier met ging om een drijfsgebouw omdat er slechts 10 are rond bij lag en had daarom bepaald in Hotel Texel VRIJDAG 19.00 - 19.56 De koninklijke pa leizen in Engeland. 20.50 - 21.15 Lucy Ball Show ZONDAG 16.10 - 17.00 „Er was eens. sprookje van Moeder de Gans. MAANDAG 20.05 - 20.30 Wereldmuziekcon cours Kerkrade 1966. dat Smit alleen mocht verkopen aan een Texels gezin. In zijn brief tekende de heer Smit tegen deze beslissing ern stig bezwaar aan. Hij kreeg dinsdag een aantal raadsleden op zijn hand. Met name de heer Standaart was van mening dat het hier wel degelijk ging om een bedrijfsgebouw. Dat er slechts tien are grond bijhoort zegt niets, want er kan elders gelegen grond worden bijgepacht. De heer J. Witte (KVP) wees er op dat zelfs zonder bijbehoren de grond de boerderij als agrarisch be drijfsgebouw kan blijven functioneren b.v. door er een legbatterij in te plaat sen terwijl het ook als bedrijf kan wor den aangemerkt als er een pension van wordt gemaakt Ook de heer C. H. Roe per vond het duidelijk dat het woon huis van „Sonja" als bedrijfswoning moet worden aangemerkt. Het gebouw is beslist niet rendabel te maken door verhuur aan een gezin. Vrees De heer Daalder legde uit dat bij het gemeentebestuur de vrees bestaat dat de boerderij door iemand van de over kant wordt betrokken 'die er een twee de woning van maakt. Het gebouw ver liest dan zijn bedrijfsfunctie en er is weer een huis verloren voor de nog zeer vele woningzoekenden op Texel De raadsleden wijzigden hun standpunt echter niet. Ze bleven van mening dat het hier ging om een bedrijfsgebouw, ook zonder grond, en dat de woning dus niet tot de woningvoorraad kan worden gerekend. De heer Alb. Dros (PvdA), lid van de woningcommissie had echter wel een ander standpunt: Het is pas een bedrijfswoning als er meer dan een halve hectare grond bij ligt. Verder werd naar voren gebracht dat de heer Smit nog niet getracht ■heeft zijn boerderij aan een Texelaar te verkopen. De voorzitter: „Vrij ver kopen van Texelaar aan Texelaar is tegenwoordig toegestaan. Verder durft de gemeente met het oog op het grote aantal woningzoekenden niet te gaan. Het eiland zou anders in korte tijd overspoeld worden door tweedewo- ningbezitters. Deze beperkende bepa ling kan niet worden opgegeven. Ik zou overigens de dag zegenen dat het wel kan, maar nu moeten we in de eerste plaats aan onze eigen burgers denken". De heer P. Smit (KVP): „Die man is invalide, hij moet het gebouw op een of andere manier verkopen". Wethouder Joustra; „Dat kan. Tegen een nieuwe agrarische bestemming is geen bezwaar". De heer Daalder: „We hebben Smit laten weten dat hij eerst moet proberen het huis aan een Texe laar te verkopen door het plaatsen van een advertentie. Als dat niet gaat kan er verder gepraat worden. Ik dacht dat dit een redelijk standpunt is. We heb ben er ook geen bezwaar tegen als hij het gebouw aan iemand van de over kant verkoopt, als deze het maar als bedrijfsgebouw gaat gebruiken". „Kunstje" De heer Roeper noemde het beleid van B. en W. in deze 'het leren van het kunstje'. De eigenaar kan van de eventuele gegadigden een zo hoge prijs vragen, dat de verkoop toch afstuit. Daalder: „Dat is de schaduwzijde, maar in het verleden hebben wij in soortge lijke gevallen vaker een dergelijk standpunt ingenomen. Soms waren er dan al onderhandelingen met mensen van de overkant gaande, maar uitein delijk kwam het huis dan toch bij een Texelaar terecht. Het gaf ons bevre diging dat wij op die manier Texelaars aan onderdak hielpen". Maar ook de heer Daalder gaf toe dat de zaken in dit geval wat minder duidelijk liggen en ging gaarne in op de suggestie van de heer C. H. Roeper om de affaire nog eens te bekijken alvorens een beslis sing te nemen. Aan het begin van de vergadering zei de heer Daalder dat de toestand van Burgemeester De Koning nog het zelfde is. Hij wenste hem alle sterkte toe. Scholengemeenschappen Van het ministerie van O K. en W. was een brief ontvangen inzake de vor ming van de scholengemeenschappen. Daarin wordt voorgesteld de gemeen telijke ULO school te Den Burg aan het Rijk over te dragen, onder voorbehoud dat de scholengemeenschap inderdaad tot stand komt. De heer Daalder zei dat het standpunt van B. en W. in deze is dat het betrekkelijk onbelangrijk is of de scholengemeenschap een ge meentelijke dan wel rijksaangelegen heid wordt, als hij er maar komt. De raadsleden gingen daarmee akkoord. Verder was een adres ingekomen van de Nationale commissie tegen het Al coholisme te Utrecht, waarin werd aan gedrongen op het iverlbieden van de verkoop van alcoholhoudende drank in jeugdlokalen en clubhuizen en het ver bieden van alle alcoholhudende drank of sterke drank in cafetaria's, etc. Ver der werd gewezen op de mogelijkheid het maximumstelsel tot 1 januari 1975 te handhaven b.v. voor die delen van de gemeente die onmiddellijk aan een snelverkeersweg zijn gelegen. De heer Daalder zei hierop dat de in dezelfde vergadering te behandelen verordenin gen o.m. een beperking van de verkoop van sterke drank behelzen in de in de brief genoemde inrichtingen. Het zou echter te ver gaan voor deze inrichtin gen ook de verkoop van zwak-alcoho- lische dranken te verbieden, terwijl aan de handhaving van het maximum stelsel de (bekende) bezwaren kleven. Het schrijven van de nationale commis sie werd derhalve voor kennisgeving aangenomen. Van het gemeentebesetuur van Pur- merend was een brief ontvangen met het verzoek adhesie te betuigen aan het protest van de raad van Purmer- end tegen de door de minister gestelde voorwaarden aan gemeenten, die een aanvullende bijdrage uit het gemeen tefonds hebben gevraagd. (Gedoeld werd op het gedwongen opvoeren van de gemeentelijke inkomsten). Ook dit schrijven werd voor kennisgeving aan genomen. Verder werd meegedeeld dat B. en W. van Texel garantie van betaling van rente en aflossing hebben verleend van geldleningen, opgenomen door twee Texelaars die aan de J. P. Thijs- selaan een woning laten bouwen. Geen geld voor trottoir De heer J. Westdorp had niet begre pen, waarom er voor de aanleg van een trottoir voor de aan de Loodssin- gel gebouwde ww-woningen geen geld beschikbaar is. Op een eerder gestelde vraag hadden B. en W. schriftelijk ge antwoord dat daarvoor eerst een be grotingspost moet worden goedgekeurd Westdorp herinnerde eraan dat in de prijs van verkochte bouwgrond de aanlegkosten van trottoirs zijn inbe grepen; het trottoir zou dus al zijn be taald. „Dat is waar", aldus de heer Daalder, „Maar het geld is er nu een maal niet. De mensen krijgen echter rentevergoeding van het geld dat zij door de betaling van hun grond voor de wegaanleg beschikbaar hebben ge steld". De heer Daalder beloofde echter dat in afwachting van de goedkeuring, voor een tijdelijke oplossing zal worden gezorgd waardoor de mensen hun wo ning behoorlijk in- en uit kunnen lo pen. Dat laatste vond de heer West dorp mooi, maar hij begreep niet waar het betaalde geld dan was gebleven. Wethouder Joustra: Het geld voor dat stukje trottoir voor de betrokken wo ningen is er wel, maar er moet een héél trottoir komen. Er moet dus veel meer geld zijn dan uit de bijdragen van de grondkopers is verkregen. De heer P. Smit wist te vertellen dat zelfs als al het geld er zou zijn, toch een goed gekeurde begrotingspost nodig is. Hij Het bestuur van de woningbouwver eniging Texel heeft architect Alkema te De Koog opdracht gegeven een ont werp te maken voor 48 woningwetwo ningen die in blokken van drie verdie pingen zullen werden opgetrokken. Het worden, naar Texelse begrippen, dus opvallend hoge huizen. Ze zijn gepro jecteerd tussen de Bcrnhardlaan en de Jac. P. Thijsselaan te Den Burg, waar ze aan de omgeving, die nu nog door ww-woningen van het gewone type wordt beheerst, een bijzonder accent zullen geven. Deze hogere bouw heeft aantrekke lijke kanten. Verwacht wordt dat de bouwprijs per woning betrekkelijk laag kan blijven terwijl ook het aldus intensiever benutten van de beschik bare bouwgrond voor de huurders dra gelijke exploitatie mogelijk maakt. Dit opmerkelijke bouwplan verkeert ove rigens nog in een zeer pril stadium. Waarschijnlijk zal er in de komende voorjaarsvergadering van de woning bouwvereniging meer over worden ver teld. vond dat een vreemde manier van za ken doen". De heren A. Dros, M. W. Koorn, J. J. v.d. Berg, B. Oostra en mevrouw S. Keesom-Karsten werden met algemene stemmen herbenoemd in de commissie zoals bedoeld in artikel 8, lid 1, der woonruimtewet 1947 (womngcommis- sis). De heer Daalder wenste de herko zen leden veel sterkte toe. Dat hun werk niet eenvoudig is, bleek wel uit de juist gehouden bespreking van de kwestie 'Sonja'. Vervolgens stelde de raad de 18e verordening tot wijziging van het Al gemeen Ambtenarenreglement der ge meente Texel vast. De heer Westdorp meende dat veel werk zou worden be spaard als een landelijke uniforme re geling zou worden ontworpen. Secre taris Beemsterboer mengde zich tegen zijn gewoonte in de discussie en ver telde dat het aan de raadsleden voor gelegde ontwerp reeds werd gemaakt naar een uniform model. Drankwet De nieuwe drank- en horecaverorde- ning ontmoette geen bezwaren. De heer Westdorp vroeg of de leeftijdsgrens voor personen aan wie het verboden is drank te verstrekken (16 jaar bij de verstrekking van alcoholhoudende drank), zowel voor alcoholhoudende als sterke drank op 18 jaar kan wor den gesteld. De Voorzitter had daar geen bezwaar tegen, maar kwam daar op terug nadat de heer C. H. Roeper had opgemerkt, dat het hem te ver zou gaan, als men iemand tussen 16 en 18 jaar weigert bier te tappen De heer Standaart wees erop dat het onder scheid tussen 16- en 18-jarigen ook in de landelijke regeling wordt gemaakt en het is ter voorkoming van misver standen beter zich daar aan te houden. De heer Westdorp bleef het een beden kelijke zaak vinden. Zestienjarigen be schikken veelal over een bromfiets en als zij bier gaan drinken.... Maar hij wilde er geen halszaak van maken en legde zich bij de landelijke regeling neer. Zie vervolg pagina 2 BURGELIJKE STAND VAN TEXEL van 13 tot en met 19 september 1967 Geboren: Nicolaas Jan, zv. Jan Uit geest en Elsje A. Oostra; Jan Michiel, izv. (Martinus F. Witte en Maria M. Smit; Pieter Willem, zv. Pieter J. van Leeuwen en Anna Sweere; Martha Jetske, dv. Arie J. van der Vis en Ma ria E. Boks; Christina Albert'ha, dv. iHuibert W. Kooi en Anna C Witte; Cornells Jacobus, zv. Comelis J. M. Bakker en Johanna van der Hoeven. Ondertrouwd: Hielke Bruining en Paula L. Groenhof, Jan Zoetelief en Jacoba M. Bakker; Herman J. Boekei en Anneke van Dijk. Overleden: Pieter Hoogerheide, oud 75 jaar; Jan de Wit, oud 74 jaar. De Raad van Kerken op Texel, het orgaan dat vergroting van het onder ling begrip van de verschillende ge- lcofsstromingen beoogt, gaat haar tweede bestaansjaar in. Voor de ko mende herfst en winter staan vcrSchil- lerde activiteiten op het programma. Het meewerken aan de door het Inter kerkelijk Vredesberaad georganiseerde Vredesweek (8 - 15 oktober) is daarvan de belangrijkste. In de Vredesweek or ganiseert de raad nl. een grote avond in het Cultureel Centrum, bedoeld voor vooral jenge mensen. Ds. J. M. Hoekstra secretaris buitenland van de raad voor de zending van de Hervormde Kerk, spreekt over „Ontwikkelen of uit de doeken doen" waarbij hij zal ingaan op het actuele en dringende probleem van de welvaartsspreiding en de bewa pening. Ter gelegenheid van de Inter kerkelijke Vredesweek is door het In terkerkelijk Vredesberaad een krant uitgegeven, "Vredeskrant 1967" die als motto voert "Geen spreiding van kern wapens, wel spreiding van welvaart". Hierin wordt het probleem aan de orde gesteld zodat deze publicatie als uit gangspunt kan dienen voor discussie. Op de genoemde jongerenavond hoopt men op insprark vanuit de zaal. Ds. P. Oskamp, een der leden van de raad van kerken, zei ons dat het de bedoeling is op deze wijze de jongeren bewust te maken van dit wereldpro bleem, hen op hun verantwoordelijk heid te wijzen zodat wordt bijgedragen aan het kweken van een andere menta liteit. Op den duur zullen zo velen met het lot van de arme landen zijn begaan dat algemeen wordt verlangd dat re geringsleiders e.d. dit probleem voorop zullen stellen en ervoor in de beurs willen tasten. Al was het alleen maar omdat de eigen welvaart gediend is met de welvaart van anderen. Pressie Op het ogenblik wordt de kloof tus sen rijke en arme landen groter. Er zijn tal van gelegenheden waarbij de kloof wat minder groot kan worden gemaakt, zoals de binnenkort te houden 2e we reldhandelsconferentie waarbij door vertegenwoordigers van diverse landen tarieven en prijzen zullen worden be paald in het internationale handelsver keer. Het volk dat achter de vertegen woordigers van de rijke landen staat mag niet langer dulden dat de arme ontwikkelingslanden een veel te lage •prijs voor hun geleverde grondstoffen krijgen. Er zijn nog tal van andere mo gelijkheden om de achterblijvende lan den gelegenheid te geven wat vooruit te komen In nauw verband met het welvaartsprobleem staat het oorlogs probleem, met name de kernbewape ning. In de Vredeskrant 1967 worden de verschrikkelijke gevolgen van een kernexplosie geschetst, komt de Ency cliek Populorum progressio ter sprake en wordt gezegd wat iedere Nederlan der kan doen om aan de oplossing van de problemen bij te dragen. Dit alles komt dus aan de orde tijdens de avond die op 13 oktober in het Cultureel Cen trum wordt gehouden. Verschillende kerken op Texel ver spreiden de Vredeskrant in groten ge tale onder hun leden, b.v. door ze bij te sluiten in kerkkrantjes of door ze uit te reiken bij de kerkdeur. Gehoopt wordt dat de inhoud ook gespreksstof zal vormen op scholen, in jeugdclubs en in discussiegroepjes. Voorts worden de kerken gevraagd zondag 15 oktober tot vredeszondag te maken. Andere activiteiten Om elkaar te leren kennen moet je eerst bij elkaar over de vloer geweest zijn, zegt ds. Oskamp. Daarbij doelt hij op het verzoek van de Raad aan alle Texelse kerken om in hun dorp een "rondleiding" langs de verschillende kerkgebouwen te organiseren. Dit zou moeten gebeuren na een avond die door de plaatselijke geestelijken en predi kanten wordt geleid. Bij het aandoen van de verschillend kerkgebouwen wordt aandacht besteed aan de opstel ling van tafel, doopvont, kansel en al taar en de gang van zaken in de ere dienst. Het bezoek aan elke kerk zou kunnen worden afgesloten met zang, schriftlezing of gebed. Zo'n avond kan het begin zijn van voortgezet contact en gesprek. Overigens maakt de raad van Kerken zelf ook een kerketocht, langs alle kerken van Den Burg. Dat speciaal de aandacht wordt gevestigd op de verschillen tussen de kerken is niet tegen de bedoelingen van de Raad. Men is van mening dat het verdoezelen van de verschillen geen zin heeft. Oecumenische zondag De protestantse kerken worden ge vraagd de tweede Adventszondag, 10 december, tot Zondag Oecumene te ma ken en dat in gebeden, prediking, ge meenschappelijke kerkdiensten tot ui ting te laten komen. De R.K. Kerk kent reeds een dergelijke zondag, Wil- librordusdag op 12 november. Mogelijk zullen injde toekomst de reformatorische en r.k. oecumenische zondag komen sa men te vallen. Dit is mogelijk in het licht van een nieuwe landelijke ont wikkeling: er wordt een nationale Raad van Kerken gevormd, waaraan ook wordt deelgenomen door de Gere formeerde en Katholieke kerk. De band met de Wereldraad van Kerken, waar bij gereformeerden en katholieken niet zijn aangesloten, wordt daardoor losser. In januari zal de Gebedsweek voor de eenheid worden gehouden. In alle dorpen zal een gesbedssamenkomsl worden georganiseerd. Voor februari/maart staat een ge- spreksavond over het kerkelijk ge mengde huwelijk op het programma. Het onderwerp is een heet hangijzer waarmee de kerken in toenemende ma te worden geconfronteerd. De gespreks- avond is voor ieder toegankelijk. Oecumenisch "Onze Vader" Het oecumenische "Onze Vader" dat door Roomskatholieke en reformatori sche bijbelgeleerden is vertaald uit het Griekse Nieuwe Testament, voorziet in een behoefte, vooral tijdens interkerke lijke samenkomsten. De kerken wordt gevraagd het gebed in de nieuwe vorm in gebruik te nemen. De teksten zijn verkrijgbaar a 1 cent. Omdat de toekomst aan de jeugd is, wil men vooral de jongeren bij het werk van de Raad van Kerken betrek ken. Dit najaar zal een speciale ge spreksgroep worden belegd waarbij jonge leden van verschillende kerken kunnen zeggen wat naar hun mening moet gebeuren inzake kerkverande- ring.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1