(jroen T^wartsjexels in het harL, Het Raadhuis wordt gebouwd op historische grond CJ MEUBELS uit geheel EUROPA raverij kan kennis vergroten van geschiedenis Den Burg Meubelhuis Texel ELECTROHUIS „de worsteltent" Kleurentelevisie Cliff en kleur pre N.V. v/h Langeveld De Root) rtbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 [DAG 29 SEPTEMBER 1967 81e JAARGANG No. 8204 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Neder!. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 et. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Een jaar ot wat geleden nam de ge- eenteraad het besluit het Park in in Burg zijn oude naam Weezen- terug te geven. Waar op het enblik het postkantoor staat, was fer het weeshuis, dat gedurende Russenoorlog zo beschadigd nd, dat afbraak welhaast onvermij- ilijk scheen. In het jaar 1573 heeft fillem de Zwijger de Texelaars verlof teven het oude kloostertje, gewijd de Heilige Agnes, dat reeds in het (in van de vijftiende eeuw was ge- Af als weeshuis in gebruik te ne- Een vrij groot aantal perkamen- die betrekking hebben op het oude istertje is bewaard gebleven. Het bijna alle stukken, waarbij vrome tuwen, die wilden gaan leven vol ks de derde regel van St. Francis- orde, hun bezittingen aan het isfer afstonden. Reeds vóór de her- rming hadden de laatste zusters die 't klooster woonden een toevlucht 70nden in het Leidse klooster van Barbara. lij de ingang van de Wezentuin an twee gemetselde hekpalen van de baksteen, in elk waarvan e«n ge iteen geplaatst is resp. met het wa ft van Texel en het jaartal 1611 en :t het wapen van Den Burg. Beide relstenen zijn afkomstig van het ou- raadhuis, dat in de tweede helft van negentiende eeuw afgebroken is. Het «5 een prachtig gebouwtje in Hol- idse renaissancestijl, tot de bouw er- i hadden de. burgemeesters van xel reeds in 1606 besloten. Het •nd met zijn voorgevel gekeerd naar Vismarkt, onmiddellijk rechts daar- n was de woning van de schout. De orgevel van dit huis, hoewel ver- ftkt, is nog steeds aanwezig. In dit 'loutshuis hebben alle schouten van eiland gewoond o.a. Hendrik Reael, lydecoper en Gisbert Conrad Rein- ih. De laatste overleed in 1839, zijn tfsteen ligt op het oude kerkhof van Doopsgezinden achter de Hervorm- kerk in de Binnenburg. Tufstenen kerkje De Hervormde kerk van Den Burg oorspronkelijk gebouwd voor de Ka- ilieke eredienst maar ging met de re latie over naar de Gereformeerden, toren kwam in de Franse tijd in het at van de gemeente. Het gebouw am in enige bouwperioden gereed sen 1470 en 1481. Gedurende de be- ftgrijke restauratie van deze kerk, rt na de tweede wereldoorlog, heeft Het bouwterrein aan de Groeneplaats. Hier zal in de komende weken ecu zeventig meter lang en drie meter diep gat worden gegraven. Mogelijk zullen daarbü sporen uit vroeger tij den worden gevonden die ons iets kunnen ver tellen over het vroegste verleden van Den Burg. de Rijksdienst voor Oudheidskundig Bodemonderzoek resten van een vroe gere kerk ter plaatse vastgesteld. Eens was hier een Romaans tufstenen kerkje daterend uit de elfde of twaalfde eeuw. Oorspronkelijk waren er op Texel vier van deze Romaanse kerkjes nl. óók in De Waal, De Westen en Oosterend. Al deze gebouwtjes zijn verloren gegaan, alleen in de westmuur van de Her vormde kerk van Oosterend is nog een vrij groot stuk tufsteen van een Ro maanse kerk aan te wijzen. Behalve de hierboven genoemde archiefstukken die betrekking hebben op het oude kloos tertje zijn nog tamelijk veel middel eeuwse papieren over Texel bewaard gebleven. Deze stukken bevinden zich in het Algemeen Rijksarchief in Den Haag en zijn afkomstig uit de dertien de en veertiende eeuw. Buitengewoon interessant zijn vooral de zg. rentmees tersrekeningen van Texel zoals die o.a. door Jan van der Goude geschreven zijn. Deze man was voor de edelman Jan van Beaumont, die Texel in leen had, rentmeester op het eiland. Ieder jaar maakte hij voor zijn Heer een overzicht van inkomsten en uitgaven. Toen Van Beaumont in 1356 gestorven was liet de rentmeester in de vier ker ken van het eiland missen lezen "om memorie te doen.voor miins liefs heren siele dien God ghenadigh is". Ook dit hebben wij in zo'n oude reke ning gevonden. Opvolgers van Jan van der Goude waren o.a. Gelis van Win delnesse van 1356 tot 1363 en Coen van Oesterwijc van 1363 tot 1373. *s-Gravenburght De rentmeesters waren op het eiland belangrijke mensen, zij woonden in een huis dat speciaal voor hen was ge bouwd en dat ongeveer op de plaats stond waar zich nu het oudste gedeelte van Hotel Texel bevindt. Het staat vast dat in 1370 een nieuw huis voor de rentmeester werd gebouwd, en even zeer vast dat Texel veel eerder het grafelijk gezag had moeten aanvaarden en wij kunnen daaruit opmaken dat er reeds vroeger een woning van de ^ent- meester was. In de hiervoor genoemde rekeningen komt men herhaaldelijk posten over reparaties of verbouwingen van 's Graven huis, dat best 's Graven burght" gedoemd kan zijn, tegen. Aan vankelijk had dit eerste stenen woon huis op Texel nog een dak van stro, naderhand werd het met leien gedekt. bij Europa Meubel Tel. 2246 - Den Burg Op uw verzoek wordt u gehaald en thuisgebracht gewelven. Het is niet uitgesloten dat de "verwulfde" kelders, die zich ook nu nog onder het oudste gedeelte van Ho tel (Texel bevinden en waarop later het schoutshuis werd gebouwd van 's Graven huis afkomstig zijn. Een onder zoek zal dit wellicht bevestigen. Achter 's Graven huis was een grote tuin, grenzend aan een weg die langs de woning van de rentmeester liep. Deze weg is pas eeuwen later met ste nen verhard en werd toen Gravenstraat genoemd. Een goed deel van die tuin bestond nog in het midden van de achttiende eeuw, naderhand is een ge deelte met huizen bebouwd. De op het eiland zo bekend geworden schout Bal thazar Pluydecoper liet door zijn per soneel die tuin en nog een paar kleine re stukjes grond bij de Weezentuin met groenten betelen. In een tijd dat de ge wone man op het eiland nooit groente at en zijn menu in hoofdzaak bestond uit roggebrood, erwten, bonen en (soms) gezouten vlees en vis wisten de schouten reeds verse salade, aardbeien en malse worteltjes te waarderen. Onder het gebouw waren kelders met De Burggracht Alle gebouwen in dit artikeltje ge noemd waren omsloten door een gracht de zg. Burggracht. Net als sommige Amsterdammers hun grachten als stortplaatsen van vuilnis gebruiken, de den de bewoners van Den Burg, die in hün gracht allerlei overtolligheden wierpen. De Texelse vroedschap maak te hiertegen herhaaldelijk verordenin gen, "keuren" genaamd, waarin de da ders met straf werden bedreigd. Zo af en toe was het desondanks noodzake lijk de Burggracht weer op diepte te brengen. Er werd dan een aanbesteding gehouden. Met een modderpraam en baggeremmers werd het werk uitge voerd. In 1902 is de gracht als zodanig buiten gebruik gesteld en werd er een riolering in aangelegd. Over de gracht waren enkele bruggetjes o.a. waar nu Fotohandel Nauta, .Fotohandel De Waal en Hotel De Zwaan gevestigd zijn. De Kroniek van Medemblik uit het midden van de achttiende eeuw en dus niet zo heel oud, weet te vertellen dat Den Burg drie stadspoorten had. Ze zouden hebben gestaan waar de brug getjes lagen. Omdat poorten zonder een muur moeilijk aanvaardbaar zijn, zou er dus op de Burgwal een stands muur hebben gestaan. Nooit is echter in enig historisch betrouwbaar geschrift iets over de poorten en de muur vast gelegd, noch is bij de talloze graverijen die in Den Burg plaats hadden iets van een standsmuur of van oude poorten gevonden. Wij kunnen dan ook moeilijk geloof aan dit bericht uit de kroniek hechten. Nog niet zolang geleden stond in een rapport dat aan de gemeente werd uit gebracht te lezen, dat de naam Den Burg afkomstig is van een burght, die eertijds midden is het dorp had gestaan Het bouwsel zou overeenkomst hebben '«vertoond met de )Leidse burght, die vrijwel intact gebleven is. Deze burght werd gebouwd om de aanvallen van de Noormannen te weerstaan en zou gebouwd zijn tussen de jaren 800 en 1000. Nooit is in Den Burg ook maar iets van zo'n Noormannenlburght terug gevonden. De mededeling mist zelfs al le schijn van bewijs. Zoals wij hiervoor al opmerkten is het niet aannemelijk dat ons hoofddorp zijn naam te danken heeft aan 's Gra ven huis, of 's Graven burght, het huis waar dus de rentmeesters woonden. Zo lang geen andere berichten tot ons ko men is dit voorlopig alles wat over de naam Burg opgemerkt mag worden. De Burggracht en de er naast lopende wal zullen stellig lang geleden ter bescher ming van kerk, klooster en 's Graven huis hebben gediend. Wal en gracht hielden deze gebouwen omsloten, stel lig ook omdat woeste "bootsgezellen" maar al te dikwijls op Texel aan wal gingen om te plunderen. Ada van Holland Reeds in het jaar 1203 heeft graaf Willem I zijn nicht Ada op Texel in ballingschap gestuurd. Omdat het kloostertje pas in de eerste helft van de vijftiende eeuw is gebouwd en het oude Tempelierenklooster in Gerrits- land op zijn vroegst in 1311 gesticht kan zijn, moet de jonge gravin wel in 's Graven vestiging op Texel onderge bracht zijn. Een losse aantekening in een oud geschrift op het Gemeentear chief vermeldt dat Burgwal en Burg gracht aangelegd zijn in 1346. Dit zal wel juist zijn, de invallen van de Noor mannen waren toen al meer dan drie honderd jaar achter de rug. Het Js vreemd dat de gracht en wal om een burcht zo laat aangelegd zijn. In 1383 kregen de Texelaars het recht om een jaarmarkt te houden, waar ver schillende goederen belastingvrij aan gevoerd mochten worden. Het privilege waarbij dit recht wordt verleend noemt ook de plaats waar die markt gehouden zal worden en spreekt o.a. over "de nieuwe brugghe". Als er een brug was, moet er ook een gracht geweest zijn, waarschijnlijk de gracht die reeds in 1346 gegraven was. Zomin het recht om een jaarmarkt te mogen houden als in 1415 de verlening van het stadsrecht, noch het jaar waarop Burgwal en Burggracht werden aangelegd leveren ons het bewijs dat Den Burg ooit door een muur met stadspoorten omgeven is geweest. Afwachten Wij kunnen ons voorstellen dat me nigeen die tracht dit te lezen, enige moeite heeft onze redeneringen te vol gen. Men zal het wel droge kost vinden. Voor de belangstellende onderzoeker is echter niets te droog. Naarmate hij meer bijzonderheden vindt, naar die mate zal hij voorzichtig nieuwe conclu sies trachten te trekken, het onderzoek zelf is voor hem een bron van voort durend genoegen. Van harte hoopt de schrijver dat de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemondei zoek, die na overleg met de aannemer de bouwput van het nieuw te bouwen raadhuis on derzoekt, tot enig resultaat zal komen, opdat een wat duidelijker beeld over de oudste geschiedenis van het dorp zal ontstaan. Het is best mogelijk, dat uit de middeleeuwen maar weinig ge gevens ter beschikking zullen komen maar dat uit nog oudere tijden meer gevonden wordt. Uit de Frankisch-Sak- sische tijd is al eerder aardewerk te voorschijn gekomen, dat vrij gemakke lijk dateerbaar was. Laten wij maar eens afwachten tot wellke resultaten het onderzoek dat thans aan de gang is, komen zal. VI. TAFELTENNISCLUB HEEFT TAFELS NODIG De onlangs opgerichte tafeltennis club telt ruim 20 leden, waaronder en kele dames. Als trainingsavonds is geko zen elke vrijdagavond van 7 - 10.30 uur in het gymnastieklokaal van de Thijs- seschool. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden bij mej. N. van Egmond, Wilhelminalaan 10, Den Burg of op de eerste trainingsavond vrijdag 6 oktober Het bestuur van de nieuwe vereniging bestaat uit J- de Boer (voorzitter), Nic. Vos (secretaris), mej. N. van Egmond (penningmeesteresse en ledenadmini stratie), mej. Th. Veeger en Joh. Cnos- sen. Het bestuur heeft twee nieuwe tafels besteld; deze kunnen zelf worden be kostigd. De heer Graaf (spuiterij) heeft verder een tafel toegezegd en er wordt nog gezocht naar een timmerman die een vierde kan maken. Van de oude tafeltennisclub moeten nog enkele ta fels op Texel rondzwerven. Diegenen die precies weten waar, worden ver zocht met het bestuur contact op te ne men. Misschien kan de club de tafels krijgen of kopen. Mogelijk zijn er an dere particulieren die een tafel van wedstrijdformaat (274 x 152,5 cm) be zitten en er niets meer mee doen. Het bestuur zal alles in het werk stellen om het ledental op te voeren. De vroeger bestaande tafeltennisclub telde 60 leden en dat moet nu ook mo gelijk zijn. Misschien kan dit jaar reeds worden deelgenomen aan de competitie. „WALDHOORN" WORDT OFFICIEEL HEROPEND DEN HOORN Op zaterdagmiddag 7 oktober, aanvang 3 uur, zal het dorpshuis „De Waldhoorn" te Den Hoorn officieel worden heropend. Zoals bekend is het dorpshuis verbouwd en gemoderniseerd. in Hotel Texel VRIJDAG 29 SEPTEMBER 19.00 - 19 25 „Luipaard op schoot". ZATERDAG 30 SEPTEMBER: 19.00 - 19.50 Thunderbirds 21.10 - 21.45 De vergeten woes tijn, documentaire. ZONDAG 1 OKTOBER 15.34 - 15.44 Paülus de boska bouter. 16.05 - 16.27 Tonto de Indiaan. 19.30 - 20.00 Het intieme leven van de ijsvogel. OVERDENKING, Ik weet niet hoe Cliff op het ogen blik ligt bij de jongeren. Qf hij nog wel "in" is of niet. Enkele jaren gele den was deze Cliff Richard één van de grote tiener-idolen, één van die jonge ren, die in zijn liederen uitzong, wat bij duizenden van zijn tijdgenoten leefde. Ik krijg de indruk, dat hij op het ogenblik minder "in" is. Zo gaat het in de wereld slechts weinigen weten zich te handhaven aan de top en er is niets vergankelijker dan de tijdelijke roem van een tiener-ster. Ik weet niet of mijn indruk juist is, dat het dalen van deze ster iets te ma ken heeft met zijn kleur. Ik krijg wel de indruk, dat de meest kleur-loze ster ren het het langst uithouden aan het tiener-firmament. Toen de Beatles onlangs iets zeiden over Jezus, wat sommige mensen als godslastering in de oren klonk, toen ze dus eindelijk iets deden, wat een klein beetje op kleur-bekennen ging lijken, en toen ze zagen, dat ze daarmee scha de deden aan hun populariteit, hebben ze hemel en aarde bewogen om toch maar vooral duidelij te maken, dat ze er niets mee hadden bedoeld. Toch had den ze niets ander gedaan dan (volko men terecht) stellen, dat zij zich in deze tijd in een grotere populariteit mochten verheugen dan Jezus. Maar zelfs de weelde van deze waarheid konden ze zich niet veroorloven en na de felle reakties hebben ze zich dan ook ge haast om hun uitspraken zo af te zwakken, dat ze weer voor iedereen ak- septabel waren. Nu is het Cliff Richard, die (onlangs nog voor onze televisie) de moed heeft om kleur ete bekennen. Hij spreekt om- onwonden uit, dat zijn leven zinloos is, als het geloof in Jezus en in Zijn Rijk daarin niet funktioneert. Dat geloof klinkt nu ook in zijn liederen door.. Voor velen zal hij daardoor niet meer zijn, die hij was: de gevierde kleurloze ster, die je aan kon horen en die je kon bewonderen, zonder zelf tot kleur- bekennen gedwongen te worden. Hij zal het wel merken, in zijn populariteit, in zijn fan-mail, en.... in zijn portemon nee. Want zo gaat het nu eenmaal Anderen zullen misschien juist hier door aan heet denken worden gezet, want kleur-bekennen doet kleur-beken nen en leven is kiezen. En zelfs hij, die niet kleur-bekent, doet toch een keuze. „Wie voor mij niet is, die is tegen mij", zegt Jezus. En dan kun je alleen nog maar ja of nee zeggen. En dan is dat nee verder bepalend voor je leven, niet alleen voor je geloofsleven, maar ook voor je doen en laten en je zijn als mens te midden van medemensen. Maar dat geeft dan wel kleur aan het leven. L. Koopmans 3 OKTOBER KINDERPOSTZEGELACTIE U laat ze toch niet in de kou staan Een heugelijke dag voor de Leide- naren, maar voor hen niet alleen. Op dinsdag 3 oktober begint in heel Ne derland de jaarlijkse zegelslag "dóór het kind - vóór het kind". Voor de eenentwintigste keer sinds in 1947 de schooljeugd voor de eerste maal er massaal op uittrok om voor de zorgen kinderen van ons volk kinderzegels en kaarten aan de man te brengen. Huis-aan-huis zullen de kleine pro pagandisten proberen hun kleurige waardepapiertjes en wenskaarten te slijten. Ontvangt u ze vriendelijk We weten het, er wordt vaak aan de deur gebeld. U moet uw werk in de steek laten, misschien staat de melk net op overkokenErger u niet, ook niet wanneer de jeugd in zijn ijver het bordje "Aan de deur wordt niet ge kocht" over het hoofd ziet. Ten eerste verkopen de kinderen niet aan de deur, ze komen alleen om uw bestelling op te nemen. Ten tweede verdienen ze er zelf geen cent aan. Integendeel, het kost zo hun eigen (speel)tijd, ze offe ren er blijmoedig een deel van hun vrije uurtjes voor op. Ze werken ook niet voor een prijs of een wit voetje te halen bij de meester, nee, ze doen het terwille van de goede zaak, ze wéten voor wie ze op pad zijn langs de huis deuren. Misschien hebt u zelf jaren geleden wel tot dit jeugdig legioen behoort; de aktie van de schoolkinderen kan al bo gen op een historie van twee decennia. Dan zult u zich stellig het vuur herin neren waarmee u toen met uw bestel- lijsten langs de deuren draafde - een PTT-loket op benen. Maar ook wan neer u zelf tot uw spijt nooit een der gelijke ervaring hebt beleefd, omdat u de leeftijd toen al te boven was, zult (zie vervolg pagina 2) Deze week hebben wij een dansvloer geïnstalleerd

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1