-4 N n. moutbrood vers gebakken vol kostelijke bouwstoffen! landbouw en •VE ÉTTEE tfTT c »att (jfonin£cft> „Eens komt het geluk" RAAK GESCHOTEN! W öj tbre n milleton fEEDE blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1967 ubriek voor emium.v „Jullie hebben het er als landbouw- ,orlichtcrs altijd over, dat er met de •tweiderij niet veel te verdienen is, aar dat is toch niet altijd waar". Met mededeling kwam enkele dagen •leden een veehouder bij me. In de opmerking van deze veehouder ier het oordeel van de landbouwvoor- iters wat betreft het mesten van zit een stuk waarheid. We moeten >t dan echter zo zien, dat het daarbij tijd gaat om een vergelijking van ,ee zaken. In dit geval het houden m melkvee of van mestvee. En dan il het weinig tegenspraak ontmoeten we zeggen, dat van een bunder nd met melkkoeien in het algemeen eer te halen is dan van een bunder nd met mestvee. Maar nu de erva- ng van deze veehouder. Per weideweek ƒ21, Bedoelde veehouder had dit voorjaar dieren van plm. 2 jaar in het land •jaagd Deze koppel bestond uit 11 jjes vrouwelijk vee en drie ossen. Te irdelen naar de inkoopprijs waren het aankoop geen zware beesten. Waar- jujnlijk was de conditie zeer matig. Dit koppeltje vee is gemiddeld 12 ken geweid. De eerste dieren, die ond Ruic okto het 965' ouwin :en eer ondei ren met ehorc nu inzs le en e Sti loem mee: weggingen minder dan 12 weken, de laatste langer dan 12 weken. Bij afle vering van het laatste dier bleek, dat na aftrek van alle kosten, met uitzon dering van de rente over het bedrag van aankoop en de kosten van weiden de verkoopprijs gemiddeld ruim ./250,boven de aankoopprijs lag. Bij een gemiddelde weidetijd van 12 we ken betekent dit, dat iedére weide week vergoed is met een bedrag van ruim ƒ21,per dier. Dit is een buitengewoon goed resul taat! En we kunnen het direct met be doelde veehouder eens zijn, dat het vetweiden van vee op deze manier nog zo gek niet is. Jammer genoeg is dit maar één ge val. Bovendien willen we dit opmer ken. De winst ligt hier wel helemaal bij de man, die dit vee afgemest neeft. De man, die deze dieren opgefokt en geweid heeft tot plm. 2 jaar, moet met een heel wat kleinere winst genoegen nemen, of misschien is het juister om te zeggen, dat deze man geen droog brood heeft verdiend. Intussen kunnen we U wel zeggen, dat we met een dergelijke mededeling bijzonder blij zijn. We houden ons har telijk aanbevolen. DINGEN DIE DE AANDACHT VRAGEN V/at herfstregens zijn komen we de laatste dagen aan de weet. Een hoe veelheid van 20 mm. regen in één etmaal is geen bijzonderheid. Tot nu toe heeft dit water zijn weg wel ge vonden. De grond was droog en dan kan er heel wat water vallen voor dat er van overlast sprake is. We moeten er echter mee rekenen, dat we nu het verzadigingspunt wel ongeveer bereikt hebben. Dat bete kent, dat er een mogelijkheid moet zijn voor afvoer. Als de bestaande greppels nog niet opgeschoond zijn, dan wordt het daarvoor nu de tijd. En speciale aandacht is nodig voor de nieuw ingezaaide weiden. We missen hier de zode, die als buffer kan dienen en dat betekent zeer spoedige overlast van water. Trek er de greppels zo gauw mogelijk in. Op het bouwland komt de tijd, dat we weer aandacht moeten gaan ge ven aan de drains. Het wordt weer de tijd om de drainreeksen te ragen of bij ernstige vervuiling door te spuiten. ALs ze al enkele jaren lig gen moet u dit werk zonder meer doen. En als drains, die nog maar heel kort liggen naar uw oordeel minder goed werken, dan moet u dit niet afdoen met de dooddoener: „Ze liggen nog maar pas", maar di- rekt controleren of alles wel in orde is. Voor het strooien van stikstof op grasland is het nu in de meeste ge vallen te laat. In een enkel geval kan een paar baal stikstof op Itali aans raaigras of Westerwolds raai- gras op een hoog en droog perceel mogelijk nog wat effect geven. Zo'n perceel is dan goed geschikt om aLs laatste koeienweide of een weidje voor schapen met de ram gebruikt te worden. De omstandigheden om kweek me chanisch te bestrijden worden nu al weer minder gunstig. Als de kweek- wortels op dit moment nog geen flinke afrekening hebben gehad is de kans klein, dat u ze met een grondbewerking vóór het volgend seizoen dood krijgt. Er zijn op het moment goede middelen om de kweek met chemische middelen te bestrijden. Bekijkt u het vooral eens met het oog op sloot- en grep pelkanten. Wat we daar de laatste weken van zagen geeft ons de over tuiging, dat een chemische bestrij ding voor die plaatsen op meerdere bedrijven hard nodig is. in de voor- en naperiode 's nachts op stal, maar worden de melkkoeien de hele zomer 's nachts opgestald. De eer sten onder hen doen dit zeker al een jaar of vijf, maar onze indruk is, dat het aantal ieder seizoen toeneemt. Het is ons bekend, dat enkele veehouders een „proef" hebben genomen en er weer mee gestopt zijn. Ze waren nl. van oordeel, dat ze bij dit systeem melk „verloren". Het is voor ons de vraag of deze proeven voldoende se rieus zijn geweest, d.w.z. of men er lang genoeg mee is door gegaan om een goed oordeel te kunnen vormen. Onder de veehouders, die de metho de van het 's nachts opstallen al enke le jaren toepassen zijn er in ieder geval enkelen, die voor mijn besef zeer goede veehouders zijn en voldoende weet hebben van voor- en nadeel. Een glo bale beoordeling van de melkproductie op deze bedrijven geeft ook niet de in druk, dat deze lager is dan op de an dere bedrijven. Voordelen en nadelen. De meeste veehouders, die deze me thode volgen zeggen, dat zij het mel ken in de stal vrijwel gedurende het hele zomerseizoen vérkiezen boven het melken in de wei. Men kan dit natuur lijk ook bereiken door de melkkoeien 's morgens en 's avonds naar de win- terstal of zomerstal te halen. Blijven de dieren 's nachts op stal, dan is men 's morgens vrij van het op halen en weer vastzetten van de koeien Het ophalen van de koeien voor het avondmelken schijnt in 't algemeen weinig bezwaren te geven, omdat de meeste dieren tegen de avond met hun vrachtje melk naar de stal komen wan delen. In de meeste gevallen vindt men het geen nadeel, dat de koeien 's nachts geen gras kunnen opnemen Als .de weide goed is, is een kleine hoeveel heid hooi wel gewenst naast het eiwit rijke en waterrijke gras. In perioden, waarin de grasvoorraad klein is kan het hooi een aanvulling betekenen van de wat krappe voeding. Veehouders, die niet )voor het sy steem voelen wijzen naast het gevaar van mogelijk productieverlies, op de bezwaren van het meerdere werk Men is immers genoodzaakt de hele zomer door de mest uit de stal te verwijderen. De veehouder, die al jaren 's nachts opstallen zijn van mening, dat dit De eerste uitslagen van het onder zoek van kuilgras geven ons de in druk, dat er meer teleurstellingen zullen komen dan vorig jaar. Ook een aantal kuilen, die volgens een goed systeem zijn gemaakt komen met een wat te hoog ammoniakcijfer uit de bus. De oorzaak is waar schijnlijk het minder goede weer tij dens het inkuilen in mei en begin juni. Als u nog geen opdracht gaf aan de monsternemer om een mon ster van uw kuilgras te nemen, dan moet u dit nu zo gauw mogelijk doen. U wilt toch ook wel weten wat uw zorg bij het inkuilen heeft opgeleverd DE MELKKOEIEN 'S NACHTS OPSTALLEN Het aantal veehouders, dat in het voorjaar de melkkoeien in de nacht nog geruime tijd op stal haalt en in de herfst al weer vrij spoedig overgaat tot het 's nachts opstallen is op ons ei land al vrij groot. Het is geen zeld zaamheid als de melkkoeien pas tegen juni volledig in de weide komen en eind september 's avonds al weer bin nen worden gehaald. Hoewel nog lang niet iedereen overtuigd is van het nut van dit systeem wordt het aantal vee houders, dat deze methode toepast ie der jaar groter. In het voorjaar heeft deze werkwijze vooral de bedoeling een goede over gang te krijgen van de stal naar de weide en in de tweede plaats zit er het streven achter om zoveel mogelijk voorjaarsgras te bestemmen voor win- tervoer. We zijn van mening, dat het systeem ook voor de veehouder zelf aantrekke lijk is. Speciaal het ochtendmelken is geen pleziertje als de temperatuur tot dicht bij het vriespunt daalt. Ook in de herfst is het melken zonder dak bo ven het hoofd geen aangenaam karwei, zeker niet op de dag, waarop ik dit ar tikeltje schrijf. De ene bui volgt de andere. Kort geleden hoorden we, dat op di verse plaatsen aan het vasteland de drang om onderdak te gaan melken de laatste tijd vrij groot is als gevolg van het ^eit, dat (veehouders tijdens het melken door de bliksem werden getrof fen. Men kiest dan in veel gevallen voor een zomermelkstal, een doorloop- melkstal of doorloopmelkwagen. Nog verder gaan Er zijn in ons gebied enkele veehou ders, die nog verder zijn gegaan dan hiervoor werd beschreven. Op hun be drijven komen dieren nl. niet alleen TARVO iiaite? Uw bakker - Uw dokter! meerdere werk niet opweegt tegen de hiervoor genoemde voordelen. Als de stal uitgerust is met het drijfmestsy- steem of met een apparatuur om de mest mechanisch te verwijdereen telt het bezwaar van het meerdere werk helemaal niet. Ervaringen gevraagd Hoewel wij met enkele veehouders, die op de hiervoor beschreven wijze te werk gaan meerdere malen over hun ervaringen hebben gesproken zouden we het op prijs stellen als wij zoveel mogelijk gegevens over de voordelen en nadelen van het "s nachts opstallen binnen kregen. Lang niet alle gevallen zijn ons nl. bekend. De achtergrond van dit verzoek ligt ook in vragen, die wij tijdens de excur sies van het vasteland kregen. Men stond hier in het algemeen wat scep tisch tegenover, maar men had wel oog voor de aantrekkelijke kanten van dit systeem. Als u ons 'n seintje geeft, dat u over deze methode door ervaring goede of minder goede dingen kunt vertellen ko men we graag eens met u praten. U dient er uw collega's en ons mee. Bij voorbaat hartelijk dank. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden damespolshorlogc double met rood-wit-zwart bandje; 2 VW sleuteltjes aan Esso sleutelhanger; kinderbril met vrij sterke glazen en bruin montuur; herenbril met bruin houtgevlamd montuur; zwarte damessjaal; groene nylon regenjas en 2 rose wollen de kens; zwarte knipportemonnee inh. 25,en wat klein geld; zonnebril met bruin gevlekt montuur; rood-blauw kinderjack voor plm, 8 jaar; beugeltas folklore met beursje inh ƒ1, en 1 Eng. munt; groen doorzichtig zakje inh. dames- en herenkleding en wasartikelen; zon nebril met zwrat montuur; portemonnee met ritssluiting inh. plm. ƒ19,rood vest; heren- bril met bruin montuur; oude bril met bruin gevlekt montuur; portemonnee inh ƒ180, herenhorlogc merk Alpina standaard met zwart gevlochten nylon bandje; damesporte monnee poef model inh. 3 sleuteltjes en be deltje; zwart-donkerblauwe skai damesporte- monnce met ƒ3,08 en kruisje; 3 sleuteltjes aan ijzerdraadje; 5 st. plastic stofzuiger onderdeci. Gevonden van 9 tot en niet 27 augustus: rood schotsgeruite wollc plaid; strandhoed; tennisracket; jachthond; autosleuteltje aan zonnebril met double montuur; herenhorlogc sleutelhanger met opschrift MFG co.; bruine merk UMF Rukla, double, met datum en led. bandje; wieldop Ford; bruinlederen he renportemonnee met 2 kwartjes; damestas inh. pruimen; double dameszonnebril; transis tor radio Nationaal met draagriem, zonder tas; bruine portemonnee met drukknoop en ritssluiting, ledig; damespolshorloge vierkant model, double merk Growa met zwart led. bandje; herenbril double montuur met bruinachtige hoornen poten; blauw kinder jasje binnenvoenng geruit blauw; donker groen draion vest. kleine maat; schooltas inh. o.a. muziekboekje en broodtrommeltje; kabel- slot zonder sleutel; zwarte portemonnee met Duits en Hollands geld; blauw plastic regen jas. Verloren te Den Burg van 10 tot en met 14 juli 1967: wieldop en sierring Simca; heren leesbril met donker montuur; wit jack draisil van binnen soort bloemenwapcntjcs, in zak portemonnee inh ƒ27,sigarettenaansteker merk Classic, chroomstalen kast; bruine por tefeuille inh. plm. ƒ60,en foto's; bruine herenportcmonnee met fietssleuteletjc, zwern- kaart en plm. ƒ3,fototoestel Agfa Click in nieuw bruinlederen tasje, in toestel V D filmrol; double slavenarmband met planlen- motief; damespolshorloge merk Ancrc, rond model met led. bandje; bruine damesportc- feuille inh. plm. ƒ50,en foto's; fototoestel Agfa in een bruinlcd. hoes, 5 opnamen ge maakt, draagriem stuk aan een kant; sleutel bos met 4 sleutels w.o. 1 autosleutel en 3 bromfietsslcuteltjes in bruin étui; 2 st. regen- broeken, zwart, geen plastic, fototoestel merk onbekend, in bruinlcd. tas, lens zit in kast gedrukt; blauw jongensjack met capuchon en ritssluiting, voering blauw; groen jongens- bloesje en houten slippers maat 34. Verloren van 15 tot en met 21 juli 1967: donkerbruine Duitse herdershond genaamd Anja; rode portemonnee inh. plm. ƒ15, bruine herenportemonnce inh. ƒ12,en plaatje hoogovens; beige las met bruine rand inh. o.a. 2 werpmolens, lood, 2 hengels in (zie vervolg derde blad) door Henk van Heeswijk Ze wenkte hem, opende een zijdeur beduidde hem, dat hij komen zou. 'eert volgde haar door de deur en wam in een donker vertrek. Plotse- w baadde dit vertrek in een zee van icht: het was een modern ingerichte medenj. In de hoek stond een werk- jank met verschillende machines; aan andere kant was een stellage voor beslaan van paarden. Alles was aar de eisen des tijds ingericht. „Dit edrijfje heb ik overgenomen, omdat ik fist, dat jij nog steeds niet je oude kunt vergeten. Een grote machine- *briek kan ik je natuurlijk niet geven, war wel een klem bedrijfje, dat je zelf Nnt leiden. Want ik heb dit gekocht mijn eigen centen. En Geert, dit nu mijn verrassing. Het is voor jou. altijd een goed beklante zaak ge- 'eest en ik twijfel er niet aan, of je ylt hier naar hartelust je oude werk- aamheden kunnen verrichten. Dat ca- etje was toch nooit wat voor jou ge feest, omdat je er geen zin in had. -erlijk gezegd interesseerde het mij weinig, maar een café is voor een touw betrekkelijk gemakkelijk te ex ploiteren. Maar nu moet jij maar eens "demaal alleen aan het werk gaan en ik mijn tijd aan andere dingen be teden. Geert, want en nu daalde War stem, terwijl ze dicht bij haar lan ging staan en hem blozend aan keek, over enkele maanden zul je be halve voor je vrouw, ook voor je kind moeten werken". „Nel Met een kreet van vreugde nam Geert z'n vrouw in zijn armen. „Mijn lieve schat. En ik, zelfzuchtig mens, liet je onder deze omstandighe den in de steek. Ondankbaar schepsel, dat ik was „Stil Geert, dit is voorbij. Dat was te begrijpen. Maar de laatste weken voor ik je in dat ziekenhuis weerzag, kreeg ik meer en meer het vertrouwen, dat je weer eens naar Texel zou terugke ren en daarom heb ik de zaak in Oude- schild verkocht en deze smederij over genomen. Is het naar je zin, Geert?" „Of het naar m'n zin is? Jou, lieve kleine, onzelfzuchtige schat! Wat heb ik veel goed te maken tegenover jou en. „Stil, Geert, dat mag je niet zeggen. We hadden allemaal onze fouten. Mis- sohien is het voor ons beiden goed ge weest, dat we een poosje van elkaar gescheiden waren. Ons leven was niet goed. Het was zonder God. Wij hielden met Hem geen rekening. Dit heb ik, in die weken, dat je weg was, leren in zien. Daarom is dit alles niet bij toeval geschied. God wilde ons weer naar Zich toetrekken en dat deed hij op deze manier, Geert. Ik hoop, dat je dit ook hebt ingezien. Jij, ik, wij beiden weten de weg. Laten we er voortaan niet meer van afwijken. Ons leven moet anders worden, jongen. Laten we ons huwelijk opnieuw beginnen en God er Zijn zegen op vragen...." Twee mensen, die ingezien hadden, dat hun leven tot nu toe verkeerd was geweest, knielden die avond neer, met een dankbaar hart, dat ze elkaar weer terug hadden, en vastbesloten God als hun enige Leidsman voor hun verdere leven te aanvaarden. Dat zou voortaan hun vaste basis zijn. En toen ze in eikaars armen lagen, zei Geert terwijl hij haar diep in de ogen zag: „Nel, lieveling, wat jij voor me gedaan hebt, zal ik nooit vergeten. Ik weet nu, hoeveel je van me houdt. Ik dank je voor dit alles. Je hebt de liefste wens van m'n leven in vervul ling gebracht. Ik heb nu een eigen be drijf en een schat van een vrouw!" En hij kuste haar eerbiedig op haar be vende lippen. Ruim een jaar later stapte een vreemdeling van de middagboot. Hij was gekleed in een lichte regenjas, ter wijl een volle, zwarte baard het bruin gebrande gezicht omrandde. Onzeker keek hij links en rechts naar de men sen, die op de kade naar het binnen lopen van de boot hadden gekeken en met kritische blik de vreemdeling aan zagen. Maar verder interesseerde het hen niet: er kwamen immers zoveel vreemdelingen op het eiland, vooral nu het zomerseizoen weldra weer zou be ginnen. En ze blikten naar de andere passagiers, die nagenoeg allemaal naar de gereedstaande autobus stapten. Al leen de vreemdeling liep de bus voor bij, sloeg een smal straatje in en bleef een paar minuten later staan voor het café, dat eens het eigendom was van Blonde Nel. Zenuwachtig keek hij door de ruiten naar binnen; er was geen mens. Toen nam hij de deurkruk in de hand, maar het was alsof iets hem weerhield. Hij aarzelde enige tijd, al vorens hij de deur opende en naar binnen liep. Dicht bij het buffet ging hij op een stoel zitten en keek met ge spannen blik naar de deur, die naar het woonvertrek voerde. Hij moest even wachten totdat men naar voren kwam. Het gebeurde niet veel, dat er op deze tijd van de dag klanten kwa men en Aris, die het cafétje van Nel en Geert had overgenomen, omdat hij ge noeg had gekregen van de visserij, was achter in de schuur bezig, toen de bel overging. In zijn blauwe boezeroen slofte hij naar voren en zag daar de bezoeker zitten. Hij groette en vroeg wat er van z'n verlangen was. De man had, toen de tussendeur openging, even met een verwonderde blik Aris aange zien, doch daarna meteen weer het hoofd omgedraaid. Op zachte toon be stelde hij een glas bier, dat Aris in schonk en het de vreemdeling bracht. Opnieuw keken de beide mannen el kaar aan en Aris, die het glas juist op het tafeltje wilde zetten, deed van schrik een paar .passen achteruit en liet het glas vallen. „Neem me m'n onhandigheid niet kwalijk", zei hij, zich terstond weer herstellende, „ik zal even een ander glas intappen. Maar u deed mij denken aan een heel oude kennis, die ik in jaren niet heb gezien en die ik dood waande. Maar dat is natuurlijk ver beelding". Met bevende handen tapte Aris opnieuw een glas vol bier en bracht het toen zonder ongelukken naar de vreemdeling, die hem nog steeds bleef aankijken. „U had het over een oude kennis. Mag ik misschien ook weten, wie dat is?" vroeg hij, terwijl hij van het bier dronk. Aris lachte wat zenuwachtig en veeg de de scherven van het glas bij el kaar. „Och", antwoordde hij ontwij kend, „dat is al zo lang geleden". „Bent U de eigenaar van deze zaak?" vroeg de vreemdeling zonder acht te geven op dit antwoord. „Jawel, mijnheer", antwoordde Aris, het blad met scherven op een stoel zettende. „Als ik niet te onbeleefd ben, zou ik graag nog willen vragen: hoe lang?" Aris aarzelde en zag de vreemdeling opnieuw aan. Het duurde maar enige seconden, maar op dit ogenblik week al het bloed uit z'n wangen en hij moest zich aan een stoel vasthouden om niet te vallen. „Je hoeft niet van me te schrikken", zei de vreemdeling met rustige stem, hoewel de emotie er in klonk. „Ik ben geen geest, maar een mens van vlees en bloed en de oude kennis, die je in me meende te zien ben ik, Aris. Ja, ik ben Jan Aagten. Aris staarde de man met wijd open ogen aan. „Aagten...." fluisterde hij. „Maar dat kan toch niet. Je 'bent immers toch ver. Het woord wilde er niet uit en de bezoeker viel hem in de rede: „ver dronken wilde je zeggen. Neen, ik ben die zomeravond niet verdronken, hoe wel het maar bitter weinig heeft ge scheeld. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 5