In 1966: 116.000 gasten met 1.450.000 overnachtingen I9RAIFFEISENBANK Gemiddelde verblijfsduur is toegenomen derde bead Aandeel Duitsers bleef gelijk met ruim 2 miljoen spaarders. spaarbank en alle bankzaken V? ei TEXELSE COURANT VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1967 Zoals gewoonlijk komen de definitieve uitkomsten van de gemeentelijke qastenstatistiek over 1966 rijkelijk laat beschikbaar. Hoe het er in toeristisch opzicht vorig jaar is toegegaan weten we pas na alloop van het seizoen van dit jaarHet is duidelijk dat de met veel moeite verzamelde cijfers dan aan waarde hebben ingeboet. Gelukkig dat de voorlopige uitkomsten veel eerder van de pers kwamen zodat men toch wel weet dat het in 1966 weer aanzienlijk drukker is geweest dan het jaar ervoor. Dit neemt echter niet weg dat de definitieve gegevens en de conclusies die eraan kunnen worden verbonden interessant genoeg zijn voor het volgende uitvoerige artikel. In 1966 werden ruim 116.000 gasten geregistreerd, die 1.450.000 overnachtingen maakten; in 1965 waren het 104.000 en 1.200.000 overnachtingen. Het aantal bezoekers vertoonde dus een aanzienlijke stijging, namelijk 12% maar het aantal overnachtingen steeg nog sterker en wel 21%. Daaruit kan worden geconcludeerd dat de gemiddelde verblijfsduur duidelijk is verlengd. Bij de 116.425 gasten waren 39.314 buitenlanders, hoofdzakelijk Duitsers. Van het totaal aantal gasten verbleven 13.551 in hotels, 5.913 in pensions, 4.534 op logies en ontbijtadressen, 9.511 in gemeubileerde huizen, 44.931 op kam peerterreinen, 9.045 op huisjesterreinen, 10.380 op vakantieoorden en 18.560 in bungalowparken. sions, gemeubileerde sector en huisjes terreinen. Van het aantal gasten verbleef 7°/o in Den Burg, 8% in De Cocksdorp (in 1965 9%), 3%. (3%) in Eierland, 8°/u (7°/o) in Den Hoorn, 40°/o (40°/o) in De Koog, 17°/o (18°/'o) in de omgeving van De Koog, 3%) (3°/o) in Oosterend, l°/o (0°/o) in Oudeschild en 13% (13%) in De Westen. Hoewel Oudeschild een nog zeer bescheiden deel van het toeristisch verkeer verwerkt, is het aantal gasten daar percentueel toch het sterkst ge- itegen: Van 5.109 overnachtingen in 1965 steeg het tot 8.623, een toename van 69%. Overigens ontvingen de deelgebieden percentueel een ongeveer gelijk aan- leel van het overnachtend bezoek aLs in 1965. Schommelingen van meer dan u komen niet voor. Geen dominerende logiesvorm Texel kent geen sterk dominerende ogiesvorm, zegt de schrijver van het (verzicht, die blijkbaar vindt dat het am peren op Texel niet domineert. Op kampeerterreinen werd 39% van iet aantal overnachtingen geboext, ge- olgd door de bungalowbedrijven met Op de derde plaats staat de ge jubileerde sector met 12%». Van veel binder belang zijn de hotels, pensions, alf-pensions (logies en ontbijt), huis- esterreinen en vakantieoorden die sa- nen 30% van het overnachtend bezoek oor hun rekening nemen. Voor de deelgebieden geldt dat zij en verdeling van het bezoek over de igiesaccommodaties handhaafden, zo- Is die ook in 1965 bestond. Het kam- eren was van overwegend belang in te Koog cn Den Hoorn en ook nog, j het in veel mindere mate, in De ocksdorp. Huisjesterreinen en bunga- wbedrijven leverden het leeuwendeel an de overnachtingen in „Omgeving Koog" cn De Westen. Het gemeubi- erd verhuur was veruit de belangrijk- logiesvorm in Oudeschild. Een veel erkere spreiding over de logiesvorm •rtonen de overnachtingen in Den Eierlandse Polder en Oosterend. Kleine verschillen Bij een vergelijking voor de hele ge- eente van de «spreiding van de over- chtingen over de logiesaccommodatie 1965 en in 1966 komen kleine ver- hillen aan het licht tussen de voor belangrijkste categoriën gegeven fers De belangrijkste sector, de kam erterreinen, zag zijn aandeel toene- ?n van 36% van het totaal tot 39%. idere sectoren waarin verandering trad waren de huisjesterreinen met aandeel dat afnam van 12 tot 10% de vakantie-oorden met een daling ri 8 tot 6%. De belangrijkste oorzaak van deze randeringen ligt in de uiteenlopende >ei van het bezoek aan de verschil- ide accommodatievormen. De enige egorie waar sprake was van een iteruitgang waren de vakantie-oor- Bij alle andere groepen was er >ei. Een bescheiden bij de huisjes- reinen, één van omstreeks 20% bij pensions, de gemeubileerde sector de bungalowbedrijven. Een sterke oreiding van het bezoek - 31% - id plaats bij kampeerterreinen en els, een zeer sterke - 44% - bij de ni-pensions. Van de 250.000 over- 'htingen die in 1966 meer werden egistreerd dan in 1965, was meer i de helft - 135,000 - afkomstig van kampeerterreinen, 52.000 van de isjes- en bungalowbedrijven, 51.000 i hotels, «pensions en demi-pensions 25.000 van de gemeubileerde sector, foor de deelgebieden geldt dat de deling van de overnachtingen over verschillende logiesvormen sinds vo- jaar voor geen daarvan wijzigingen meer dan enkele procenten heeft ^lergaan. Hetgeen er op wijst dat de leming van het bezoek zich betrek- ijk gelijkmatig heeft verspreid, te gemiddelde verblijfsduur was in 6 12,5 nachten, 0,9 nacht langer dan 1965. Deze stijging was vooral sterk de kampeerterreinen en vakantie- den, waar de gemiddelde overnach- :sduur toenam van resp. 11,1 tot en 7,4 tot 8,4 nachten. Vrij stabiel 4 het gemiddeld aantal overnach ten bij hotels, pensions, demi-pen- Spreiding over seizoen In 1966 werd in de gemeente Texel 72% van de overnachtingen gemaakt in het hoogseizoen - juli en augustus -, 16% in juni en 12% in de overige maanden van het jaar. Vergeleken met het jaar daarvoor is het aantal over nachtingen in augustus afgenomen van 37% van het totaal tot 31%. De over nachtingen in juli groeiden met 2%, die in de overige maanden met 4%. (Deze tendens heeft dit seizoen nog sterker doorgezet - red.) Tussen de verschillende logiesvor men bestaan markante verschillen. Er zijn er waar over de hele lente- en zomerperiode gasten worden ontvan gen: de hotels en in mindere mate de pensions, huisjes- en bungalowterrei nen. Hier is het gedeelte dat de over nachtingen in het hoogseizoen uitmaakt van het totaal betrekkelijk laag, name lijk achtereenvolgens 53, 62, 65 en 60%. Op de kampeerterreinen, in de sector gemeubileerd, de half-pensions en de vakantie-oorden komen juist de meeste vakantiegangers in de maanden juli en augustus, resp. 83, 75, 82 en 75% van het totaal. Sterk geconcentreerd zijn de overnachtingen op de kampeerterrei nen met 52% in de maand juli. Nederlandse juli-maand Nederlanders en1 buitenlanders ver tonen eenzelfde spreidingspatroon voor de overnachtingen in en buiten het hoogseizoen, maar verschillen sterk voor wat betreft het belang van de overnachtingen in juli en augustus. Voor meer dan de helft van het Neder landse vakantiebezoek aan Texel, was - naar overnachtingen gerekend - juli de voornaamste vakantiemaand. Bij de buitenlanders daarentegen was dit met bijna de helft van hun overnachtings aantal de maand augustus Van de door Nederlanders gemaakte overnachtin gen wordt 53%» gemaakt in juli en 20% in augustus. Voor de buitenlanders lig gen de cijfers achtereenvolgens op 23% cn 49%. Gemiddeld wordt in het hoogseizoen op Texel elke toeristenslaapplaats 51 keer gebruikt, hetgeen een bezettings graad inhoudt van 82%, uitgaande van het statistisch maximum van 62 keer, zijnde het aantal dagen van de maan den juli en* augustus. Verhoudingsge wijs is de bezettingsgraad in deze ge meente zeer gunstig te noemen. Verge leken met vorig jaar hebben de ver houdingen zich in positieve zin gewij zigd, aangezien de bezettingsgraad in het hoogseizoen toen 74% was. Dicht bij het gemiddelde lagen de bungalowbedrijven met een bezettings graad van 85%. Aanzienlijk lager is de bezettingsgraad in de demi-pensions en de vakantie-oorden, namelijk 65 en 60% en veel hoger op de kampeerter reinen, namelijk 97%. Een wat te lage raming van jhet aantal slaapplaatsen bij de kampeerterreinen is vermoede lijk verantwoordelijk voor dit laatste hoge cijfer. Herkomst gasten In meerderheid kwamen de gasten in 1966 uit het binnenland. Van het aan tal overnachtingen in de gehele ge meente werd 60% gemaakt door Neder landers. Vergeleken met vorig jaar is deze tcestand vrijwel ongewijzigd, toen was dit getal 61%. Tussen de deelgebieden zijn op dit punt duidelijke, maar geen zeer grote verschillen geconstateerd. In Den Burg, Eierlandse Polder, De Koog en Oester- end bedroeg het aantal door Nederlan ders gemaakte overnachtingen om streeks 50% van het totaal, in De Cocksdorp, Den Hoorn, omgeving De Koog en De Westen lag dit percentage om de 70Vergeleken met vorig jaar zijn deze percentages vrijwel gelijk ge bleven. Wanneer het gebied van herkomst wat meer wordt gqdetaüUeerd, komt het volgende naar voren. De meeste buitenlanders zijn uit West-Duitsland afkomstig - 97% -. Vergeleken met 1965 trad in deze verhouding geen ver andering op, toen was dit percentage ook 97%. Van de 561.000 door West- Duitsers gemaakte overnachtingen wer den er 315 000 gemaakt door gasten uit het Ruhrgebied en 246.000 door gasten uit de overige streken van West-Duits- land. Vergeleken met vorig jaar is het aantal overnachtingen uit het Ruhrge bied met 69.000 of 28% toegenomen en het aantal uit overig West-Duitsland met 34.000 of 16% gestegen. Het totaal aantal overnachtingen gemaakt door gasten uit West-Duitsland steeg hier door met 103.000 of 23%. De Nederlanders kwamen voor twee derde uit het westen van ons land, voor 14% uit het oosten en voor 17% uit de rest van het land. Speciale ver melding verdient nog het aantal over nachtingen ingebracht door gasten uit Amsterdam en uit de rest van Noord holland, dat 15 en 24% van het totaal bedroeg. Vergeleken met 1965 komt de in absolute zin belangrijkste stijging op het kredit van Noordholland, exclusief Amsterdam met 38.000 meer overnach tingen, d.w.z. 23% van het aantal in 1965 Ook de andere onderscheiden herkomstgebieden vertonen een qua aantal opmerkelijke stijging. Sociale structuur Gelet op de beroepen van zijn gasten is Texel te karakteriseren als een bad plaats waar alle sociale beroepsgroepen ongeveer naar rato vertegenwoordigd zijn Gasten uit lagere inkomensgroe pen maakten in 1966 62% van het aan tal overnachtingen, gasten uit de ho gere inkomensgroepen 32%. Vergele ken met het jaar daarvoor zijn deze percentages vrijwel ongewijzigd. De negen deelgebieden geven elk on- IN HOLIAND STAAT EEN HUIS Zóvelen geven hun vertrouwen aan de Raiffeisenbank. Samen sparen zij meer dqn45 miljard gulden INGEKOMEN PERSONEN Jan Daalder van Haarlem, Schouw tjeslaan 16 naar Oosterend, Koetebuurt 1; Marjan Zwaag, ev. Bakker, met ge zin, van Schagen, Noord 93 naar Den Burg, B 147; Johannes A. M. Visser, met echtgen. van Amsterdam, Andr. Bonnstraat 24III, naar Den Burg, Mo lenstraat 37; Cornelis Timmer, van Haarlem, Oost Indiëstraat 43 naar Oosterend, Koetebuurt 5; Alide E. Col- nick, ev. Prins, van Duistland naar Den Burg, zomerwoning achter Schil derend 91; Wilhelmina Kars, ev. Bijl- sma, van Leeuwarden, Gijsb. Japicx- straat 95 naar Den Burg, zomerwoning achter Wilhelminalaan 98; Gerhardus M Legierse, met gezin, van Rotterdam, Meiland 48 naar Den Burg, Wilhelmi nalaan 63. AANWINSTEN OPENBARE BIBLIOTHEEK TEXEL Romans: F. L. Bastet, Lava; M. Beheim- Schwarzbach, De luistervink; S. Car- miggelt, Fluiten in het donker; A. Coo- len, Keuromnibus; Denti di Piranjo, Graf voor een dolfijn; A. den Dool aard, De druivenplukkers; A. den Dool aard, De grote verwildering; P. van Gestel, Buiten de grens; G. Grass, Hon dejaren; R. van Gulik, Het wilgenpa troon; M. Gijsen, De man van overmor gen; J. F. Hall, Geen storm in decem ber; J. Hamelink, Horror vacui; H. Lampa, Terugkeer naar Atlantis; E. Moll, Mijnheer Seidman en de geisha; H. Mulisch, Het mirakel; L. Rinser, De zondebok; A. Robbe-Grillet, In het la byrinth; J. Ruting, Het wondere water; F. Sagan, Toxique; B. Schierbeek, Het dier heeft een mens getekend; R. Sen der, De tuinman en de koningin, L. Terzi, De verlegen keizer; J. R. R. Tol kien, De hobbit; O. F. Walter, Meneer Tourel. Studieboeken: A. Ancel, Bisschop en arbeider B.; J. C. Bloem, Terugblik op de afgelegde weg; G. A. Bredero, Spaansche Bra bander; J. Cats, Spiegel van menselijk leven; J. B. Charles, De gedichten tot 1963; B. Dahm, Soekarno en de strijd om Indonesië's onafhankelijkheid; H. J. Diekerhof, Een vuile verrader; L. van Egeraat, Wegwijs in Europa; T. Elias, Voortgezet onderwijs voor uw kind na de lagere school; D. Faber, Praktijk der kinderbescherming; H. E. van Gel der, De Nederlandse munten; J. Genet, Dagboek van een dief; H. Haase, Een kom water en een test vuur; A. Henze, Le Corbusier; L. de Jong, Vietnam en de wereld in 1966; A. Kossmann, Reis verhaal; R. C. Kwant, Filosofie van de arbeid; H. Lamprecht, Explosie van de teenager; P. Langendijk, Het weder zijds huwelijksbedrog; I. Lepp, Teil hard de Chardin en het Christendom in de moderne wereld; H. McLeave, Dok ters die durven; W. H. M. van der Marck, Liefde en vruchtbaarheid; N. M. Min, Voor wie ik liefheb wil ik he ten; H. Mulisch, Bericht aan de ratten koning; K. H. Neubig, Renaissance en reformatie; M. Nord, Een dag in Viet nam; K. Norel, Leer mij ze kennen de Noordhollanders; D. Ogilvy, Credo voor een reclameman; C. Oorthuys, De Italiaanse meren; C. F. van Parreren, Leren op school; De Paus van Rome; J. Pen, Een harde wereld; W. Pijper, De quintencirkel; I. van Raalte en E. van Raalte, Bekende figuren uit poli tiek en literatuur; K. van het Reve, Russisch voor beginners; K. van het Reve, Siberisch dagboek; N. Rol, Vrij borduren; W. J. Rust, Nederlands por selein; F. Sagan, Landru; H. Scholte, Vakantiegids voor Griekenland; S. Slagter, De mens in maatschappij, tech niek en cultuur; C. M. Stibbe, De kunst van Kreta en Mykene; A. Stoffel-Don- skoy, De Russische keuken; A. C. van Swol, Ziek zijn. beter worden; P. Teilhard de Chardin, De mens in de evolutie; P. Teilhard de Chardin, De toekomst van de mens; H. D. Tiesema, Der rote Faden; C. M. Turnbull, De eenzame Afrikaan; J. A. Verschoor, Apercu; S. Vinkenoog, Eerste gedioh- ten; V. van Vriesland, Spiegel van de Nederlandse poëzie; J. Vrijman, De werkelijkheid van Karei Appel; B. A. Wright, Invaliditeit. Jeugdboeken B. Baker Venturo, Snelle jager uit het Indianenhuis; P. Dawlish, De „Nelson" krijgt haar bemanning; W. van der Gaag, De kristallen tiran; J. Heilbro- ner, De verjaardagsboom; D. Laan, Pinkeltje en de gouden pen, Pinkeltje en zijn vriendjes, Pinkeltje op reis; P. Stouthamer, Mies; D. Verroen, Kom maar gauw terug. derdak aan een publiek van overeen komstige sociale structuur. Wel zijn er kleine verschillen. Zo overwegen de gasten uit de lagere inkomstenklassen meer in De Koog en zijn die uit de hogere inkomensgroepen verhoudings gewijs van groter belang in de Eier landse Polder. Vervoermiddel De meeste gasten kwamen per auto, namelijk 77%. Het operibaar vervoer is van weinig belang met 13%. Voor 1965 waren de vergelijkbare percenta ges 71, resp. 17%. Uit de gegeven per centages valt duidelijk een verschui ving af te lezen in het vervoerspatroon ten gunste van de auto, maar ten na dele van het openbaar vervoer. Fiets en gemotoriseerde tweewielers vervoe ren ongeveer 10% - vorig jaar 11% - van de vakantiegangers naar Texel. In de deelgebieden van Den Burg en om geving De Koog komen aanzienlijk minder mensen met de auto, 69 en 65% en in de Eierlandse Polder en Oude schild veel meer, 90 en 94%. VERTROKKEN PERSONEN Cornelis van Vooren, van Texel, C 70a, naar Rotterdam, Rochussenstraat 243a; Timon S. van Leeuwen ,met ge zin, van Oosterend, Peperstraat 53 naar Dökkum, Birdaarderstraatweg 119 Hendrica H. van der Werve, van E 31 naar Alkmaar, Prinses Julianalaan 14; Fijt je Timmer, van Oosterend, Peper straat 23 naar Weesp, Aetsveldselaan 76; René W. N. Rijk, van Den Burg, Waalderstraat 25, naar Bunnik, Rijks weg 12; Alida van Groenigen, van Den Burg, Jac. P. Thijsselaan 57 naar Maas land, Kluiskade 19; Margaretha Paag- man, ev. Mijnen, van E 48 naar Alk maar, C. W. Bruinvisstraat 45. BEJAARDEN DE COCKSDORP MAAKTEN REISJE Vorige week maakte de be jaarden van De Cocksdorp-Eierland weer een tocht naar de vaste wal. Het spreekwoord „Een droevige morgen maakt 'n blijde dag", werd ook nu bewaarheid. Met twee bussen van TESO en enkele volgauto's vertrok het gezelschap 's morgens om 8 uur om met de boot van 9 uur over te steken. Langs het Noordhollands kanaal ging het naar Bergen, waar in „De Rustende Jager" koffie werd gedronken. Via Be verwijk bereikte men Hoofddorp waar werd gegeten. In Amsterdam werd een rondvaart gemaakt. Het was interes sant, maar aan het uitzicht werd af breuk gedaan door het regenachtige weer. Op de terugtocht werd Limmen aangedaan, waar in hotel ,,'t Tolhuis" nog even werd gepauzeerd voor een kop koffie en een broodje. Namens de bejaarden bracht de heer C. Blom daar dank aan het bejaarden comité en de begeleiders(sters). Ook de buschauffeurs werd lof toegezwaaid. Met de boot van half acht keerde het gezelschap op Texel terug. DS. II. J. PIJNACKER HORDIJK OVERLEDEN Ds. H. J. Pijnacker Hordijk uit Die ren, emeritus predikant van de Neder landse Hervormde Kerk, is woensdag 20 september 1.1. na een ziekte van en kele weken op zevenenzeventig jarige leeftijd in het ziekenhuis te Velp over leden. Herbert Jacobus Pijnacker Hordijk werd op 13 september 1890 uit een pre dikantsgezin te «Brussel jgeboren. Hij bezocht eerst het gymnasium te Nij megen en studeerde daarna aan de universiteit van Genève in Zwitserland Nadat de heer Pijnacker Hordijk in 1916 voor de Waalse Commissie zijn proponentsexamen had afgeleegd en was toegelaten tot de evangeliebedie ning in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 11 augustus 1918 be vestigd als predikant van de hervorm de gemeente van De Waal en De Koog op het eiland Texel. Op 20 maart 1921 wisselde de thans overledene deze ge meente met die van Terhorne. Tijdens zijn ambtsbediening als pre dikant van de hervormde gemeente van Oude- en Nijehorne werd ds. Pijn acker Hordijk indertijd de dupe van de kerkelijke strijd in Friesland, die culmineede in de beruchte „affaire Nijehorne". Als hoger beroep bij de algemene synode van de Nederlandse Hervormde Keerk schreef ds. Pijn acker Hordijk indertijd een brochure "Waarom geschorst?", tengevolge waaraan hij werd vrijgesproken. Op verzoek van de algemene synode van de Nederlandse Hervormde Kerk is deze brochure indertijd niet uitgege ven. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN bruin foudraal; reiszak voor kind op kinder wagen, groen met rood, middenin afbeelding van vogel; lichtbruine herenportemonnee inh. ƒ80,paspoort en verblijfsvergunning; rode autoped met witte spatborden; damcspolshor- loge double rond model, met double rekband, geen cijfers op wijzerplaat; legergroene plun- jezak inh. slaapzakken en zwempakken; briefje van ƒ10,zilveren broche met bruine steen in het midden, donkergroene porte feuille inh. ƒ30,-'- en Ausweis; zwartlederen portemonnee inh. ƒ4,50; kraag van rose kraal tjes. is een kledingstuk; crcme vest; klcinbccld fototoestel merk onbekend, in lichtblauw, wittig tasje; verrekijker 8 x 30; zwarte heren- portemonnee inh. plm. ƒ10,of ƒ20,en fietssleuteltjc; beige plastic laktas inh. porte monnee met plm. ƒ40,gouden trouwring met opschrift binnenkant Marianne 21/10-61; herenbril met donker montuur; herenhorloge merk Emco, zilverachtig met breed schakel- bandje. Gevonden in Den Burg: bril met plastic montuur (klein); handdoek met twee zwem broeken; damespantalon blauw; jonge her dershond licht van kleur met bruine halsband; regenpak zwart; gouden kindcrzcgclrintje met inscriptie „Ineke"; briefje van 25,rood kindorjack; wajsgoed w.o. 4 theedoeken, 3 zakdoeken, 1 hemd cn zwart broekje; kleine tuinschoffel 35cm; donkerbruin damestruitje zonder mouwen maat 46 in plastic zak; gum milaars rechter, maat 11, stoffer cn blik; zwart gestikt jack met rits en capuchon Verloren in Den Burg: briefje van ƒ100, benzinctankdopmet slot van Fiat 1100; gou- dendamesarmband, slangmoticf; damespols horloge doublé, rond model met boublé band je; zakje met tentstokken; vrij nieuw dames- vest wit; herenpolshorloge merk Marty met sohakelbrjnd; rood leddren portefeuille inh. lidmaatschapsbewijs korfbalvereniging; heren- portemonnee bruin leder, inhoud ƒ180,met kaartje DOW; damespolshorloge rond model met bruin (slangcnlecr) bandje, cijferplaat wat beschadigd; groene lakjas; damespolshorloge vierkant, merk Palermo met rood-wit nylon bandje; zwarte portemonnee inhoud ƒ10,en make-up artikelen: portemonnee zwart gebor duurd inhoud o.a. ƒ18,80 cn veiligheidsspeld je; ver^ekeringsplaatje bromfiets LST 526; damesarmbandhorloge double merk Lancia met doublé schakelarmband; damespolshorlo ge doublé vierkant model met .zwart nylon gevlochten bandje; zwarte ruigharige hond middelgroot met rode halsband; 1 paar hou ten kleppers met blauwig bandje; grijze he ren plastic regenjas.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 9