(fro en ^warL-fexels in het harL, ,De Waldhoorn" werd officieel heropend Den Hoorn kan er trots op zijn Metalen kinderstoelen Een open brief aan het gemeentebestuur van Texel vitrage Moerbeek's vanaf f 39,95 I F~siczs-ls JDAG 10 OKTOBER 1967 81e JAARGANG No. 8207 (gare N.V. v/h Langeveld De Rooty jjbus 11 Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Kccsomlaan 43, Den (el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 DEN HOORN Na een ingrijpende mendige modernisering is het dorps uis „De Waldhoorn" te Den Hoorn alerdagmiddag officieel door loco- uigemeester J. Daalder heropend. fel dorp kan nu weer trots zijn op het «bouw. In de grote zaal is een nieu- pe betonnenvloer gelegder is een looie bar aangebracht, de entree en anq zijn verfraaid en voor de toilet- in behoeft men zich niet meer te chamen. De vloeren zijn belegd met inoleum en wanden, plafonds en ko- ijnen zijn in zachte tinten geschilderd. )e heer G. Kil jan, voorzitter van de ttichting Dorpshuis „De Waldhoorn", 'edelde in zijn welkomsttoespraak lat het een lange weg geweest is eer nen zover was. Het plan was snel ge naakt, maar het duurde langer voor- lat het met de benodigde subsidies jond" was. De heer Kiljan verwelkomde in het lijzonder de heer J. J. van der Werf, Ie vertegenwoordiger van het minis erie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk. Verder bestuurste len van andere Texelse dorpshuizen, Ie recreatieconsulent, de oud-bestuurs- eden v. Wolferen, Bakker en Zwanen- lurg en afgevaardigingen van ZDH, )EK, Vriendenkring, Klaverjasclub, kas en aannemers. Blijde dag Loco-burgemeester J. Daalder sprak 'an een zeer blijde dag, die echter iverschaduwd werd door het feit dat lurgemeester C. De Koning wegens iekte verhinderd was het dorpshuis te •penen. De heer Daalder betreurde dit emeer daar burgemeester De Koning 'eel stimulerend werk had verricht, vaardoor de verbouw mogelijk was ge- vorden. De heer Daalder riep de ge schiedenis van het dorpshuis in herin- lering. In 1954 werd een stichtings- lestuur gevormd, dat na enige moei lijkheden met de voorbereidende werkzaamheden begon. In 1959 kon de ot dorpshuis verbouwde school in ge- iruik worden genomen. Men was er lestijds bijzonder blij mee, maar in de oop der jaren deden enkele nadelen wan het gebouw zich steeds sterker 'oelen. De nog ontbrekende voorzie ningen zijn er nu en het gebouw kon volgens de heer Daalder als een sieraad 'oor het donp worden beschouwd. „Den loorn meent vaak dat het bij de rest an Texel wordt achtergesteld", aldus e heer Daalder. „Maar op dit dorps huis zal menig ander dorp jaloers zijn", "rote groepen van de bevolking kun- ien van het dorpshuis gebruik maken: 'e verenigingen, de bejaarden en de ieugd voor het deelnemen aan de jmnastiekles. „Zelfs wordt het ge- iouw gebruikt voor het houden van irotestvergaderingen tegen het beleid ran B. enW. Dat mag, want proteste- 'en moet mogelijk zijn in een demo- :ratie". Dc heer C. J. Witte overhandigt het geschenk van Cultureel Werk: een luchtfoto van Den Hoorn en omgeving. Resultaat Overigens heeft de laatstgehouden protestbijeenkomst (waarbij ongerust heid werd geuit over het uitblijven van uitbreidingsmogelijkheden voor het dorp) enig resultaat gehad. De Raad van State heeft n.l. alsnog een deel goedgekeurd van het door de ge meente ontworpen uitbreidingsplan, dat aanvankelijk door GS was afge keurd. Er kan als het met het ver werven van bouwgrond vlot gaat dus binnen afzienbare tijd in Den Hoorn worden gebouwd. Hoewel dit goede nieuws al eerder door de plaat selijke pers was gepubliceerd, verwek te de heer Daalder een spontaan ap plaus met deze woorden. De loco-bur gemeester zei tenslotte te hopen dat „De Waldhoorn" de Hoornder gemeen schap tot zege zou zijn. Geschenken De heer C. J. Witte, vice-voorzitter van de Stichting Cultureel Werk Texel, bood ook zijn gelukwensen aan. Als geschenk had hij een blijvende herin nering meegebracht: een grote lucht foto van Den Hoorn met omgeving, bestemd om ergens in het dorpshuis op te hangen. De heer K. Beumkes was de volgen de spreker. Namens Toneelclub en Klaverjasclub bood hij een nuttig ge schenk aan: een grote elektrische klok, bestemd voor de dorpskamer, zodat men daar voortaan kon zien hoe laat het is. De heer .J. Koning, namens het be stuur van 't Skiltje te Oudeschild, sprak uit ervaring toen hij zei dat het pad van een dorpshuisbestuur niet al tijd over rozen gaat. „Je zou zo graag méér willen doen". Daarentegen geeft het werk ook vael voldoening. Hij be krachtigde zijn gelukwensen ook met een geschenk: een foto van de haven van Oudeschild. eveneens bedoeld als wandversiering. Namens de feestcommissie van Den Hoorn feliciteerde de heer Jac. van Wolferen het bestuur van het ver nieuwde dorpshuis. Hij herinnerde aan de contacten, die feestcommissie en dorpshuisbestuur van tijd tot tijd heb ben en de vruchtbare samenwerking, die daaruit is voortgekomen. Als pre sentje ofverhandigde hij een envelop met inhoud. Tante Pietje De aannemers werden vertegenwoor digd door de heer G. Witvliet. Deze vertelde dat hij en zijn collega's tijdens de bouw niets te kort waren gekomen. Dit vooral dank zij „tante Pietje" die steeds ijverig voor koffie en koek had gezorgd. Tante Pietje werd daarop ver rast met een boeket bloemen. Tenslotte bood de stafmedewerker van het bu reau Noordholland van het ministerie van C., R. en M., de heer J. J. van der Werf zijn gelukwensen aan. Hij hoopte dat het dorpshuis als centrum van so ciale en culturele activiteiten nu nog beter zou functioneren. Na de openingsplechtigheid bekeken velen de collectie tekeningen van Blok v.d. Velden, voorstellende Den Hoorn en omgeving vóór de ruilverkaveling. Vooral door de erbij geëxposeerde re cente foto's werd op vaak schokkende wijze duidelijk dat het Texelse land schap heel wat aan schoonheid heeft ingeboet. Dc verbouw van De Waldhoorn werd uitgevoerd door G. Kikkert (timmeren en metselen), fa. J. J. Vonk (schilderen), KI. Boon Zoon (vloerbedekking), fa. G. de Wit en Zn. (elektra) en fa. Oele (sanitair). G. TIMMER PLOEGKAMPIOEN VAN TEXEL Eierland De heer G. Timmer is zaterdag ploegkampioen van Texel geworden. Hij verzamelde 390,5 pun ten en veroverde zo de wisselbeker, de beker voor de eerste prijs en 1250 liter gasolie, beschikbaar gesteld door de Texelse Oliecombinatie. Tweede werd P. Jonqejan (383,5 puntendie daarmee een door de oud-leerlingen vereniging beschikbaar gestelde me daille won. Een medaille was er ook voor de winnaar van de derde prijs, de heer F. Witte (353,5 punten). De heer Joh. Vinke, die vorig jaar kam pioen werd, kwam nu niet verder dan 352 punten, een vierde prijs. Vijfde werd J. Lap met 346 punten. Bij de wentelploegen werd J. de Visser winnaar van de eerste prijs. Hij kreeg een beker en 1000 liter gasolie, aangeboden door de Shell. Tweede werd G. Jimmink (305,5 punten), me daille. Derde werd H. Witte, 303 pun ten, eveneens een medaille. Door Coöp. Aankoopvereniging, TOC, Cebeco en LTB waren diverse prijzen beschikbaar gesteld. Deze werden verdeeld onder de deelnemers met de hoogste aantal len punten. De wedstrijden werden gehouden op het land bij „Pahang" in Eierland. De spanning was groot; er werd zeer se rieus geploegd. Voor de toeschouwers was het, tot de bekendmaking van de puntenaantallen, die niet duidelijk wie gewonnen had. Vooral G. Timmer en P. Jongejan gaven elkaar weinig toe. Ook het werk van Joh. Vinke, P. Witte en J. Lap verschilde weinig. Dat Vinke zich niet in de kopgroep kon hand haven was te wijten aan pech; het lukte deze keer niet erg. Bij de wentel- DUINAFSLAG VIEL MEE De storm van woensdag op donder dag, die gepaard ging met springvloed heeft aan de duinvoet minder schade aangericht dan was gevreesd. Tussen paal 9 (Den Hoorn) en paal 17 stelde Rijkswaterstaat een gemiddelde afslag van drie meter vast. Ten noorden en zuiden van deze strook was de schade niet noemenswaard. De vloed bereikte donderdagochtend een hoogte van plus 2.20 N.A.P. De wind woei uit het Noordwesten, een zeer ongunstige richting. YVAALDER BEJAARDENSOOS DRAAIT DE WAAL Woensdagsmiddags vanaf half drie wordt de bejaarden- soos weer gehouden in het dorpshuis „De Wielewaal". Alle bejaarden van De Waal of omgeving zijn welkom. GESPREKSAVOND OVER DE VREDE OOSTEREND In het kader van de landelijke vredesweek organiseert de Hervormde Jeugdraad van Oosterend een gespreksavond voor jongeren. De avond zal donderdag 12 oktober wor den gehouden in het Hervormd Cen trum, aanvang acht uur. De leiding be rust bij Ds. Rozemond. Hoewel de bij eenkomst in de eerste plaats is bedoeld voor de catechisanten, zijn ook andere belangstellenden van harte welkom. ploegen werd over het algemeen veel •slechter geploegd dan bij de rondgaan de ploegen, maar ook hier waren de onderlinge verschillen klein. In hotel 't Eijerlandt maakte de jury, bestaande uit de heren K. Tim mer, P. Kunst, L. Boonman, J. van der Geest en KI. Eelman, de prijzen be kend. INGEZONDEN Na de oorlog werd aan de architect Wieger Bruin door het gemeentebe stuur een zo goed als vrijblijvende opdracht gegeven om te bepalen welke werken moesten worden uitgevoerd, het herstel van oorlogsschade e.d. In een auto gezeten en in nog geen twee minuten tijd had deze heer mijn per ceel C 36 aan de Postweg bij De Cocksdorp bekeken en zonder nadere in formatie besloot hij dit perceel tot agrarisch gebied te verklaren. Zo werd het mogelijk de hoek Postweg-Vuurtorenweg met een zeer ruime bocht te leggen, dwars door mijn perceel. Het bestuur van de polder Eierland had daartegen ernstig bezwaar en besloot in overleg met de verkeerspolitie en mij, tot een veel eenvoudiger plan dat door G.S. werd goedgekeurd en als zodanig direkt werd uitgevoerd. Wat mijn perceel betreft werd evenwel door burgemeester De Koning het besluit van de architect gehandhaafd. Het bleet dus agrarisch wat allerminst in mijn belang was. Een hele serie beperkende bepalin gen belemmerde een doelmatige en praktische bestemming van dit perceel voor recreatiedoeleinden, waar juist zo gunstige vooruitzichten waren ontstaan door een geheel eigen methode om be langstelling te trekken. Een paar klei ne advertenties in het maandblad van de Nederlandse vereniging van verple gend personeel, waar ook steeds va kantiespreiding werd toegepast en voor deze groep zeer noodzakelijk was, be zorgde mij een overvloed van aanvra gen: van half mei tot in oktober. Ik schreef echter niemand af, maar wist in overleg met de zeer actieve infor- matrice, mej. De Graaf, iedereen van een geschikte plaats in de omgeving te voorzien en tevens de lijst van lo- giesgelegenheden steeds uit te breiden, tot groot genoegen van directeur Os kamp en de VYV-besturen. Toen mej. De Graaf besloot zelf in de verpleging te gaan werken, bleef ik als voorheen mijn kantoorruimte gratis voor de VVV beschikbaar stellen als informatie adres. Maar het kruideniersbelang be sliste anders en verplaatste het kantoor tot in het dorp met alle bekende na delige gevolgen van dien. Na alle on dervonden tegenwerking besloot ik vergunning aan te vragen voor de bouw van enkele dubbele bungalows in de boomgaard van perceel C 36, waar tegen geen bezwaar werd gemaakt, maar waar ook nooit vergunning voor kwam Ten einde raad besloot ik van mijn recht op schadevergoeding ge bruik te maken. Ik stelde een gespeci ficeerde lijst op van reeds geleden en nog te verwachten sbhade en zond deze aan het gemeentebestuur. Alle toen zit ting hebbende raadsleden kregen daar van een volledige copie, zodat zijzelf konden oordelen en met eventuele des kundigen overleg plegen. Besloten werd dat een commissie, bestaande uit ■drie deskundigen de zaak moest onder zoeken en een rapport uitbrengen. Een nieuwe periode van teleurstellingen begon. Waarom moest 'het ruim twee jaar duren eer de commissie werd ge ïnstalleerd?? Dat stond vanzelfsprekend een vlot afhandelen in de weg. Deze commissie kon zich echter geheel met de door mij gestelde eisen verenigen. Maar het gemeentebestuur had weer een nieuwe leugenachtige verklaring gereed. Ik zou zelf van schadevergoe ding hebben afgezien door geen ge bruik te maken van de gelegenheid om in het z.g. Krimplan deel te nemen, een plan waarvoor .pas in 1964 door de ƒ500,— VOOR ZWEMBAD In een bij het stuk gaand schrijven, gericht aan de redactie, zegt de heer Hooijberg, dat hij de hem toegekende schadevergoeding van 2000,een belediging acht en dat hij het nodig vindt raad en lezers van de gang van zaken op de hoogte te stellen. Dat het hem in de eerste plaats gaat om het recht en om het voorop staan van tet Texelse belang, wil hij bewijzen door voor het zwembad ƒ500,beschikbaar te stellen, een bedrag dat hij in november aan Ihet zwembadcomité belooft over te maken. gemeente de eerste maatregelen tot uitvoering waren genomen, toen ik de hoge leeftijd van 82 jaar had bereikt, mijn zaak had verkocht en reeds twee jaar in Amsterdam woonde. Toen het rapport door de toenmalige raad in be handeling werd genomen, was er slechts één raadslid, mevr. G. Vrijdag- Keijser, die ernstig nota had genomen van mijn aan alle raadsleden verstrek te gegevens en daarom tegen het advies stemde om mij met een fooi van ƒ2000,af te schepen. Ikzelf en ook de commissie van onderzoek hebben met verontwaardiging van dit schandelijke feit kennis genomen. De raad, op één persoon na, had zich niet als een aan tal zelfstandig denkende personen ge dragen, maar als marionetten van het gemeentebestuur. Die ƒ2000,wijs ik met beslistheid af; het gaat mij niet meer om het geld maar om mijn recht. J. Hooijberg Sr., Amsterdam. Desgevraagd verstrekte men ons van gemeentelijke zijde het volgende com mentaar Het bovenstaande artikel van de heer Hooijberg geeft wel een heel on volledig beeld van de gang van zaken. In het uitbreidingsplan-in-hoofdza- ken, dat door de gemeenteraad werd vastgesteld op 30 november 1956, werd het perceel C 36 voor agrarische doel einden bestemd om een vrij uitzicht op de verkeerstechnisch moeilijke aan sluiting Vuurtorenweg-Postweg te waarborgen. Op het belang hiervan werd o.m. ook door het bestuur van de Polder Eierland gewezen. De heer Hooijberg maakte bezwaar (Zie vervolg pagina 2) Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. DE HEER P. B. RITECO NAM AFSCHEID VAN AUGUSTINUSVERENIGING Zaterdagochtend heeft dc heer P. B. Riteco uit Den Burg officieel afscheid genomen van de Sint Augustinusver- cniging voor R.K. onderwijsgevenden in de bisdommen Haarlem en Rotter dam. De heer Riteco was in 1937 mede oprichter van dc afdeling Den Helder van deze vereniging. In verband met de gezondheidstoestand van betrokkene werd de afscheidsplechtighcid op Texel, in hotel „De Lindeboom-Texel" gehou den. Aanwezig waren de bestuursleden van de afdeling Den Helder, vertegen woordigers van de afdeling Hoorn en namens het hoofdbestuur rector B. J. de Bot. Het woord werd o.m. gevoerd door de heer P. Th. Luijckx, voorzitter van de afdeling. Hij roemde de heer Riteco om zijn inspanningen als penningmees ter van de vereniging. Dat hij vol gens de regels aftreedt, is het gevolg van de 70-jarige leeftijd die betrokke ne op 22 september j.l. bereikte. Het bestuur had besloten hem met ingang van 1 oktober tot ere-lid te benoemen. Als geschenk van de afdeling Den Hel der was er een groot schilderij van Blok v.d. Velden, dat werd overhan digd door de opvolger van de heer Riteco, de heer J. H. Binnekader uit Den Helder. Door het 'hoofdbestuur werd de heer Riteco verrast met een mand fruit. Eenzelfde geschenk stelde de heer C. Steur uit Hoorn, namens de afdeling aldaar, in het vooruitzicht. 2, 3 en 4 november te Bergen DERDE NOORDHOLLANDSE JEUGDFESTIVAL In 1965 werd in de IJmond het tweede Jeugdfestival Noordholland ge houden, georganiseerd door de Provin ciale Jeugdraad Noordholland en de Culturele Raad Noordholland. Aange zien de belangstelling voor dit festival bijzonder groot was, wordt ook dit jaar een dergelijk evenement georganiseerd. Dit derde Noordhollandse jeugdfestival zal op 2, 3 en 4 november a.s. in de omgeving van Bergen (N.H.) worden gehouden. Dit jaar is het programma gegoten in een vorm, waarbij enerzijds de deelnemers kijken en luisteren naar wat kunstenaars doen en anderzijds, hierdoor geïnspireerd en gestimuleerd, zelf aan het werk gaan om aan den lijve te ondervinden wat bij het tot standkomen van een spel, een liedje of een cabaret aan de orde komt. Tijdens het driedaagse festival zal men kunnen ervaren wat cabaret is, toneel, panto mime, dans en wat er gebeurt voor de beoefenaar ervan het podium betreedt. De organisatoren streven ernaar het festival tot een fantastische belevenis te maken voor de 250 jongelui tussen 16 en 20 jaar, die kunnen deelnemen. Meegewerkt wordt door Cocki Boon stra, Aart Staartjes, Frans Halsema, het Lurelei-cabaret, Simeon ten Holt, Harry Vooren, Cobi Schreijer, Scapino ballet, Frits Vogel en René Lerschen. Deelnemers moeten vrij vragen aan de werkgever. De kosten bedragen ƒ35, per persoon, over te maken op giro 64 55 68 van de Culturele Raad Noord holland te Bergen. Nadere inlichtingen bij de Stichting Cultureel Werk, raad huis Den Burg. PRACHTIG RESULTAAT OP TENTOONSTELLING BOLSWARD Op de van 5-7 ok tober j.l. te Bolsward gehouden „Noord-Nederland show" exposeerde de heer S. Tjepkema uit de Prins Hendrikpolder een kip, een haan en een krielkip van het ras Koekoek Wyan dotte. Alle dieren werden tot de beste in hun 60ort van de tentoonstelling uitgeroepen, zodat de heer Tjepkema, die lid is van „Kotex" een beker, een lauwertak en drie medailles in de wacht sleepte. MEUBELHANDEL Den Burg Tei.2572 G.V.T. MET KEURTURNSTERS NAAR ZAANDAM De gymnastiekvereniging Texel gaat zondag 15 oktober met zes meisjes naar de keur turnwedstrij den te Zaan dam. De wedstrijd geldt als voorronde voor de verenigingskampioenschappen keurtumen voQr meisjes. De keurploeg van G.V.T. bestaat uit Fransje Grisnigt, Annemarie Dogger, Ankie Duin, Josien Marie Veldwisch, Fre Visser en Els Bakker. Ze krijgen in Zaandam met zware tegenstand te maken. Tot de deelne mers horen nl. ook de vooraanstaande keurploegen van D.O.S. luit Amster dam, O.D.I.N. uit Amstelveen en S.S.S. uit Halfweg. Laatstgenoemde ploeg is Nederlands kampioen.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1