(jroen <2wartrcJexels in het hart-, Worden kinderen slachtoffers van vreemdelingenindustrie entraal bestuur Cultureel Werk vergaderde SUBSIDIE KUNSTKRING VAN f 1500.-- NAAR f 2000.-- FILMNIËUWS ,de worsteltent' Kinderwagenplaids Kinderwagen- en ledikantdekentjes in zuiver wol en draion Diagnose en daad JDAG 13 OKTOBER 1967 81e JAARGANG No. 8208 lljare N.V. r/h Lungeveld De Roo(J Dilbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Kecsoralaan 43, Den lel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 DEN HOORN Zijn de Texelse schoolkinderen in hun vakantie de lupe van het groeiende toerisme, [ardoor hun ouders worden opge- (ist? De heer Jac. van Wolferen, hoofd de Jan Drijverschool te Den loom, vindt van wel. In de rond- :aag van de dinsdagavond in „De Waldhoorn" gehouden vergadering het centraal bestuur van de Stich- ig Cultureel Werk Texel zei hij dat iet hoog tijd wordt, dat meer wordt gedaan om de schoolkinderen een 'erkelijke vakantie te bezorgen. .Want vakantie hebben ze vaak hele- laal niet". Hij had er zich aan ge- •gerd dat in veel Texelse gezinnen i kinderen met wat zakgeld aan hun lot worden overgelaten en maar moe ten zien hoe zij zich vermaken. Het is op Texel ook gewoon dat de school jeugd vier van de vijf vakantieweken het werk wordt gehouden met bollenpellen. In beide gevallen zijn zij thuis voor de benen vandaan en daar gaat het vaak om. De ouders hebben het druk, vaak te druk, met hun gas- in. „Door de vreemdelingenindustrie ko len de belangen van de kinderen in het gedrang", aldus de heer Van Wol feren. Hij zei wel, dat hij tegen een beetje werken in de vakantie geen be zwaar had, maar tegenwoordig loopt het vaak de spuigaten uit. Nog afge zien van het feit, dat het hier verboden kinderarbeid betreft, waarvan veel be drijven gaarne profiteren („Onderbe taalde hulpkrachten") kan gesproken worden van een opvoedkundig onver antwoordelijke toestand. De kinderen maken overigens vaak zelf geen be zwaren tegen hun vakantiewerk. Velen spannen zich graag in om van het ver diende geld een brommer onmisbaar Maar liefst zeven hoofdrollen speelt Jerry Lewis in „Het pronkstuk van de familie", een film die zaterdagavond en zondagmiddag in het City-theater is te zien. We zien Jerry, een van Amerika's grootste filmkomieken, die al meer dan dertig films heeft gemaakt, als chauf feur, circusclown, veerbootkapitein, verkeersvlieger, modefotograaf, gang der en privé-detective. Het verhaal gaat over een meisje Donna, dat na de dood van haar rijke vader alleen in de wereld staat. Zij logeert een week bij elk van haar ooms om te beslissen wie van hen zij wil adopteren als haar nieuwe vader. De belangrijkste rol wordt evenwel gespeeld door de fami liechauffeur, die Donna naar al haar ooms begeleidt. De rolprent is zonder twijfel een lachfilm, maar toch een sa tire waarin naïeve romantiek en senti ment vakkundig zijn vermengd. (In kleuren alle leeftijden). Zondag- en dinsdagavond draait -Nevada Smith", gemaakt naar de best-seller van Harold Robbins. Het verhaal speelt in het Amerika van Het westen van de VS wordt nog geteisterd door rondtrekkende ban dieten. Max Sand, het zoontje van een Indiaanse moeder en een blanke vader, is er getuige van dat zijn ouders door drie bandieten worden gemarteld en vermoord. De gezichten van het drietal zijn hem voor altijd in het geheugen gegrifd en hij neemt zich voor wraak te nemen. Hij begint een jaren durende speurtocht, leert alle handigheidjes van een beroepsmoordenaar en al gauw Weet hij in een messengevecht een der moordenaars te doden. De tweede ro ver zit in de gevangenis en om bij hem te komen pleegt Max een bankoverval en laat zich arresteren. In de gevan genis veinst hij vriendschap en be aamt met de bandiet een ontsnap pingsplan. Tijdens de uitvoering daar van schiet Max de moordenaar dood. het is vijf jaar na het begin van de wraaktocht als Max de derde bandiet vindt. Er ontstaat een fel gevecht, maar dan is de wraakzucht van de jon geman gestild, zodat de derde man in 'even blijft. (In kleuren toegang bo ven 18 jaar)l statussymbool voor jongeren te kunnen kopen. De heer Van Wolferen vond dat de Stichting Cultureel Werk moest trachten het publiek ervan te overtuigen dat kinderen vakantie nodig hebben. Hij sprak lovend over de acti viteiten van de jeugd- en recreatie consulent die de afgelopen zomer in verschillende dorpen de kinderen bezig hield en dacht dat de oplossing van het door hem aan de orde gestelde pro bleem in die richting gezocht kon worden. De heer J. M. de Vries had gecon stateerd dat Tn centra van bloembol lenteelt, Hillegom en Lisse, nooit kin derarbeid wordt verricht. Er wordt daar streng op toegezien. Op Texel vindt men het echter heel normaal. Mevrouw G. Langeveld-Keijser (na mens de „Overkoepeling") stelde dat ouders wel met hun kinderen op va kantie zouden gaan als hun vakanties zouden kunnen samenvallen. In het toeristenseizoen, waarin de schoolva kanties vallen, is er geen denken aan. Het is beter dat de kinderen wat wer ken dan doelloos langs de straat zwal ken. Vakantiekampen De heer J. Wieten (namens de dorps commissie Den Burg) dacht dat het moeilijk zou zijn de jeugd voor de vakantiekampen warm te krijgen. Ook de heer De Vries had gemerkt dat voor dergelijke kampen de animo tanende is. Met name het door de predikanten Waardenburg en Beerthuis georgani seerde kamp naar Terschelling trekt ieder jaar minder deelnemers. De heer E. Bouwman, directeur van de LTS, toonde zich medestander van de heer Van Wolferen. In niet mis te verstane termen uitte hij zijn misnoegen over het feit, dat verschillende ouders b.v. weigeren hun zoon aan het jaarlijkse LTS-kamp te laten deelnemen. Als reden wordt opgegeven dat de betrok ken jongeman „dan wat kon verdie nen". Overigens wist ook hij dat het niet altijd aan de ouders ligt. Voor een bromfiets heeft een jongeman heel wat over. De heer C. J. Witte, vice-voorzitter van de -Stichting Cultureel Werk, be loofde dat het bestuur rekening zal houden met de opmerkingen van beide onderwijzers. Mogelijk kan de stichting invloed ten goede uitoefenen. Aan het begin van de bijeenkomst verwelkomde de heer Witte in het bij zonder de heer C. Joustra, die door het gemeentebestuur als lid van het centraal bestuur is aangewezen. Subsidie Bij de ingekomen stukken was een besluit van B. en W. om aan de stich ting Dorpshuis De Wielewaal alvast een subsidie van 2750,toe te ken nen, als bijdrage in de kosten van de komende verbouwing en inrichting. Het bedrag is bestemd voor aankoop van gymnastiek attributen. Bericht was ontvangen van het Cen traal Jeugdoverleg Texel dat namens dit lichaam de heren S. Siersma en D. Zoete in de commissie buurtwerk zijn benoemd. Ook de vrouwenverenigingen zouden voor een afvaardiging zorgen, hetgeen intussen (gisteravond) is ge beurd. Meegedeeld is dat het mogelijk is ge bleken aan de onlangs opgerichte ta feltennisclub en de in oprichting zijnde badmintonclub trainingsuren in de zaal van de Thijsseschool beschikbaar te stellen. Regelmatig maken de Texelse scho len gebruik van de diensten van de Stichting Schoolconcert te Amsterdam. Onlangs is echter buiten deze organi satie om een muziekgezelschap (o.l.v. Edison-winnaar Kees Otten) aange trokken. Hierover toonde de Stichting Schoolconcert zich in een brief nogal gebelgd. De heer G. A. Oskam (admi nistrateur van de Stichting Cultureel Werk) stelde evenwel dat men zelf de vrijheid moet hebben om een gezel? schap naar keuze, eventueel buiten de gebruikelijke wegen om, uit te nodigen. Hier is niets onoirbaars gebeurd. Zaaltwist De heer L. v.d. Wulp wees op drei gende moeilijkheden tussen de sport vereniging Texel en de gymnastiek vereniging Texel over het gebruik van zaalruimte Beide willen op dezelfde uren van deze Thijsseschool-zaal ge bruik maken en menen dat een andere avond voor hen niet mogelijk is. Bij het bespreken van deze moeilijkheden bleek echter dat met enige goede wil van beide kanten wel een oplossing kan worden gevonden. De heer Witje vond het wel opmerkelijk dat de stich ting in dit geval als scheidsrechter moet fungeren. Naar aanleiding van deze zaaltwist concludeerde de heer Wieten, dat er blijkbaar te weinig zaalruimte voor de vereniging beschik baar is. Hij vroeg zich daarom af waarom het bestuur heeft goedgevon den dat ook de tennisclub en badmin- tongroep er gebruik van gaan maken. Het zou beter zijn deze groepen, die grote zalen met toestellen niet nodig hebben, naar een zaaltje in een der buitendorpen te verwijzen. De heer Oskam vertelde dat voor de avonden, waarop de badminton- en tafeltennis club willen trainen, geen andere gega digden waren. Overigens is het voor behoud gemaakt dat men moet wijken in het geval een grote sportclub van de zaal gebruik wil maken. Overblijvers De stichting maakt zich bezorgd over de wijze waarop grote groepen school kinderen van buiten Den Burg, die in Den Burg schoolgaan, de middagpauze doorbrengen. Daarom is de heer J. M. de Vries gevraagd hierover een rap port op te stellen en over de wijze waarop in het opvangen van deze kin deren wordt voorzien. Dit rapport, zo deelde de recreatieconsulent mee, is bijna gereed. Op een vraag van de heer Van Wolferen antwoordde de heer Witte, dat het rapport alleen betrek king zal hebben op Den Burg. Waarop de heer Van Wolferen zei dat ook in de buitendorpen een overblijversprobleem bestaat, zodat het misschien goed is ook daar aandacht aan te besteden. Volgens de heer Wieten zou Cultu reel Werk hierover niet moeten oorde len, eventueel wel een andere commis sie. De heer Witte was het er niet mee eens. De heer J. D. Koning zei dat het tot de taken van Cultureel Werk hoort de jeugd van de straat te houden. Kunstkring Van de gelegenheid om verslag te doen van eventuele activiteiten en het aan de orde stellen van problemen maakten verschillende afgevaardigden gebruik. Mevrouw v.d. Eijk-Bierens, voorzit ster van de Stichting Kunstkring Texel, wees op de financieel moeilijke situatie waarin de Kunstkring is komen te ver keren. Al jaren moet men het doen met dezelfde subsidie, maar de uitkoop sommen van de culturele gezelschap pen worden steeds hoger, terwijl het aantal aangeslotenen gelijk blijft. Als de Kunstkring gedwongen wordt haar activiteiten te staken, zal Texel in cul tureel opzicht een vergeten gebied in Nederland worden. Het bestuur van de Kunstkring had gevraagd de subsidie te verhogen van ƒ1500,tot ƒ2000, Later op de avond werd gezegd dat de subsidiecommissie over deze zaak lang durig had beraadslaagd en tenslotte in positieve zin had beslist. De heer J. D. Koning merkte op dat deze subsidieverhoging voor veel an dere verenigingen een zwaar te verte ren zaak is, gezien het geringe aantal aangeslotenen. Hij vond dit een reden temeer om nu ook de subsidie van de sportraad eens flink op te trekker. Dorpscommissie Den Burg De heer Wieten vertelde dat de dorpscommissie Den Burg eigenlijk heeft opgehouden te bestaan. Naast het gebrek aan mensen die activiteiten willen helpen organiseren, wordt ook het tekort aan financiën ernstig ge voeld. Al het geld gaat in de bejaar- dentocht zitten, waardoor geen andere activiteiten mogelijk zijn. Wat subsidie kan, volgens de heer Wieten, de dorps commissie weer tot leven brengen. De heer v.d. Wulp deelde mee, dat de contactcommissie voor Muziek en Zang heeft besloten de Kerstzangsa- ir iiw jgm.pi menkomst dit jaar op 21 december te houden in de Katholieke kerk te Den Burg. De heer Tj. Huisman, namens de Sportraad, zei dat eind november weer een binnensportdag zal worden georga niseerd. Afgevaardigde P. Zevenhoven voegde eraan toe, dat bovendien plan nen bestaan voor het organiseren van jeugdleiderscursussen. De Sportraad krijgt de zorg over steeds meer vereni gingen met het gevolg dat men met het huidige budget niet meer rond kan ko men. „Als we meer geld krijgen, kun nen we veel meer doen". Voorlccswedstrijd De heer Veldhuis, namens de Open bare bibliotheek, vertelde dat op 24 oktober a.s. ter gelegenheid van de Kinderboekenweek een voorleeswed- strijd zal worden georganiseerd. Het is de bedoeling dat van elke school één kind uit de zesde klas deelneemt. Voor alle deelnemertjes heeft men overigens een prijs in petto. Verder zal in de Kinderboekenweek een tekenwedstrijd worden gehouden, waaraan alle leer lingen van de lagere scholen kunnen deelnemen. Verder maakte de heer Veldhuis melding van het verheugende feit dat het aantal uitleningen van de bibliotheek sterk is gestegen, waar echter tegenover staat dat het aantal leden nauwelijks toeneemt. Het leden tal is veel te klein ten opzichte van het aantal inwoners van Texel. De 'heer J. M. de Vries deelde mee, dat voorbereidingen worden getroffen voor een jeugd-EHBO-cursus. Verder wordt gedacht aan een cursus hand vaardigheid, te geven in de LTS. De heer W. Albers uit De Waal ver telde dat de bazar ten bate van De Wielewaal ƒ1000,heeft opgebracht. Verheugend is dat de toneelvereniging ,,'t Amateurtje" en de IJsclub resp. ƒ400,en ƒ300,hebben geschonken. Het geld is nodig voor de verbouwing. Reeds is nieuwe meubilair aangekocht. De belangstelling voor de Reizende bi bliotheek is in De Waal sterk terug gelopen. Vorig jaar waren er nog maar vijf lezers, zodat ermee is gestopt. De heer Albers vroeg of in De Waal pro paganda kan worden gemaakt voor de Openbare bibliotheek te Den Burg. Subsidie Op het subsidieverzoek van de Rijks HBS i.v.m. drie buitenlandse school voorstellingen werd gunstig gerea geerd. Conform het advies van de subsidiecommissie werd ƒ1,per leer ling beschikbaar gesteld, totaal dus ƒ201,Ook de toneelgroep „Fagade" werd financiële steun toegezegd. Op voorstel van de subsidiecommissie werd besloten de club te vragen ter gelegenheid van de uitreiking van de „Dubbele Von Sion" een éénakter van maximaal drie kwartier te spelen. Naast de daaraan verbonden kosten (die wel zoveel mogelijk beperkt moe ten worden) zal ƒ100,extra worden verstrekt ter leniging van het deze zomer ontstane tekort. Per 15 januari 1968 zal aan de heer C. Rijf eervol ontslag worden verleend als directeur-leerkracht van de mu ziekschool. De heer Rijf wordt eind volgende maand 65 maar het ontslag gaat op genoemde datum in o.a. om gelegenheid te hebben een vervanger in te werken. De heer Rijf is sinds 9 januari 1959 aan de muziekschool ver bonden geweest; hij verrichtte baan brekend werk. In de vacature zal waarschijnlijk snel kunnen worden voorzien, want op de eerste advertentie hebben zich reeds 7 sollicitanten ge meld. In de vacature van de heer H. Wie- renga als lid van de commissie van Toezicht op de muziekschool werd de heer D. Ezerman met acht van de der tien stemmen benoemd. Aan de pas opgerichte tafeltennis club werd een rentedragend voorschot verstrekt van ƒ300,voor de aanschaf van twee tafels. Op een verzoek van de beatgroep The Typhoons om een rente dragend voorschot van ƒ1500,werd afwijzend beschikt. De groep heeft het geld nodig voor (een reeds gekochte) zanginstallatie. De weigering berustte vooral op het feit dat de beatgroep niet als een open vereniging kan wor den aangemerkt, terwijl ook gevreesd werd, dat een precedent wordt ge schapen. De heer P. Zevenhoven vertelde, dat met de nieuwe tafeltennisclub is afge sproken, dat de tafels aan de sport raad zullen worden overgedragen als de vereniging geen lang leven be schoren mocht zijn. Op deze wijze wordt voorkomen dat waardevolle sportakkommodatie spoorloos ver dwijnt, zoals met de tafels van de oude tafeltennisclub is gebeurd. Het zal ech- (Zie vervolg pagina 2) Verschijnt dinsdag cn vrijdags Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coöp. Raif- fcisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kvv. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. OVERDENKING In de krant van vanmorgen staat te lezen dat sinds 1958 in geen enkel land met een inkomen van 2700 gulden of meer per jaar een geweldadige om verwerping van een bewind is voorge komen. In 32 landen daarentegen met een inkomen van 350 gulden per jaar per hoofd van de bevolking was het gemiddeld in die periode tweemaal tot grootscheepse uitbarstingen van ge weld gekomen. De diagnose is hiermee gesteld: de oorzaken van de oorlog zijn van so ciaal-politieke aard. Neem deze oor zaken weg (armoede, wanbeheer) en het schieten houdt op. Dat geldt zelfs voor uitbarstingen van geweld, die een principieel-politiek karakter hadden, zoals het Nazi-regiem. Zelfs Hitler had zonder „Versailles" nooit de wind in de zeilen gekregen. Als dit waar is, dat armoede en wan beheer op moord en doodslag uitlopen, dan zal al ons vermogen er op gecon centreerd moeten worden om deze verzoeking weg -te nemen. Als het waar is dat je allereerst de oorzaak moet bestrijden en daarna pas de gevolgen, dan zullen we stukken meer voor ontwikkelingshulp moeten uitgeven en stukken minder voor de fensie. En een kabinet, dat daartoe niet de moed kan opbrengen, moet de laan maar uit. Ze zijn wel eens om heel wat minder belangrijke zaken naar huis gestuurd. We hebben nodig een nieuw radica lisme, dat aan de regering duidelijk maakt dat het menens is met deze nieuwe inzichten, die door schade en schande heen geleerd worden. Deze diagnose vraagt om daden. In de kanselboodschap vredesweek 1967 vragen de Nederlandse kerken of de mensheid vandaag de moed heeft om de risico's van de vrede te aan vaarden, zoals in het verleden altijd de risico's van de oorlog zijn aanvaard. Het schrijven eindigt met de zin: de gemeente van Christus behoort uit de inspiratie van het Evangelie te staan in de voorhoede van de vredeskrachten der wereld. D. J. F. VIJAND NO. 1 Wij zitten goed! Wie maakt ons wat? Waar zou je je druk om maken? Laat maar! Nee, mensen, dat kan zo niet. Wie zo denkt, loopt zichzelf in de weg. Waar de tijd zijn ontwikkeling kent, nieuwe kansen openkomen voor mil joenen mensen, honger toch opgelost kan worden, zo'n tijd staat het ons niet toe alles maar te laten gaan, zoals het gaat. Want het gaat niet goed Pessimist, zwartkijker of is 't toch echt waar? Kom vrijdagavond (om 20.00 uur) meedenken over vrede. Cultureel Centrum - Den Burg. Raad van Kerken op Texel. GESLAAGD Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam slaagde de heer Her man J. Neijens uit Den Burg voor het doctoraal examen medicijnen. Zijn broer Jos Neijens slaagde aan de Tech nische Hogeschool voor het tweede ge deelde van het propaedeutisch examen Chemische Technologie. GESLAAGD De heer Martien Beemsterboer slaag de aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het propaedeutisch examen civiel ingenieur. RIJKSSUBSIDIES De subsidie van het rijk voor het Texels Museum in 1967 bedraagt ƒ18.000,—. Ten laste van de rijksbegroting 1966 werd ten behoeve van de N.H. kerk te Oudeschild ƒ6000,betaald en ten behoeve van de molen de Traanroeier eveneens in Oudeschild 26.993, AANKOOP GEDEELTE ROGSLOOT In de periode 1 oktober 1966 - 1 ok tober 1967 werd op Texel door de Staat een gedeelte van de Rogsloot ter grootte van 0.82.10 ha. aangekocht. In hetzelfde tijdvak werden de aankopen van Natuurmonumenten gesubsidiëerd betreffende de Putten van Oudeschild ter grootte van 1.61.90 ha. en van Spijkerboor ter grootte van 10 69.90 ha. (Bron: Brief van de Minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, d.d. 6-10-67). elke zaterdag en zondag geopend. 's avonds gelegenheid tot dansen.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1