m moutbrood vers gebakken vol kostelijke bouwstoffen! het statussymbool r RIJKS 1 POSTSPAARBANK RENTE TOT Al 1J-J Spit* Spierpijn S5 TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 13 OKTOBER 1967 RUWVOEDERONDERZOEK ZEER BELANGRIJKE ZAAK We vinden het zeer verheugend, dat IJ* de animo voor het onderzoek van hooi Jr en kuilgras de laatste jaren flink toe neemt. Het staat wel vast, dat er dit seizoen in ieder geval wel 200 monsters hooi en kuilgras van de bedrijven op cns eiland zullen worden onderzocht. Ik meen wel te mogen zeggen, dat de Texelse veehouders in vergelijking met hun collega's aan de vaste wal in dit opzicht een goede beurt maken. De waarde van dit onderzoek voor de veehouders zelf is tweeledig. In de eerste plaats kunnen zij met de gege vens van het analyserapport vaststel len welke voedermiddelen daarnaast gegeven moeten worden. Het is dus nodig om te kunnen vaststellen welke soort en welke hoeveelheid krachtvoer nodig is. In de tweede plaats kunnen de vee houders met de gegevens van het ana- 2. Een zestienjarig meisje zat half rechtop in bed in een boek te lezen. „Moet je er zo langzamerhand niet uit?" Ze keek op het wekkertje naast het •J bed, waarna ze zich uitrekte. „Geen haast Tien uur gaat de kast voor mij open. Mooie tijd. 't Moest elke morgen eigenlijk tien uur zijn". „Wie was die jongen, door wie je gisteravond thuisgebracht werd?" Het meisje legde het boek neer en vouwde de handen onder haar hoofd. ..Erik Wesselo. Van school. Vraag niet naar de bekende weg, mam. Hij zit bij Jaap in de klas. We zijn fijn even naar het strand geweest. Het was zalig. Z'n brommer rijdt wel vijftig". „Dat mag toch niet? Met een brom mer mag je toch niet harder dan veer tig?" „O, er mag zoveel niet. En hij doet het alleen maar op stukken, waar geen zijwegen zijn. Hij is heus wel voorzich tig. Ik vraag voor m'n verjaardag ook een brommer". „Kind, hoe haal je het in je hoofd. Dat is toch niets voor een meisje?" i „U bent ouderwets. Als ik 'm niet krijg, ga ik van de zomer in de va kantie werken, net zo lang tot ik ge- n°eg geld heb om er een te kopen". ..Zie we dan wel weer. Ik heb niet eens aeen behoorlijke fiets". „Kind, wat moet je met een fiets? Je lyserapport nagaan wat het resultaat is igeweest van hun methode van hooien en inkuilen. Vooral voor voorlichters is deze tweede functie van het analyse rapport zeer belangrijk, omdat ze vol gend seizoen weer voor de taak staan de veehouders te adviseren over de meest gewenste methoden voor het hooien en het inkuilen. Een eerste indruk Wat de kwaliteit van het hooi be treft menen we te moeten zeggen, dat dit, wat de voedingswaarde betreft, niet zo veel zal verschillen van het hooi van 1966. Naast de voedingswaar de zijn er echter ook andere zaken van belang. We denken aan de smakelijk heid. Deze zal ontegenzeggelijk over het algemeen belangrijk beter zijn dan vorig jaar. Dit verschil zal vooral uit komen bij het geperste hooi. We hebben de indruk, dat er hier en daar wel wat broei door het hooi is school is vlakbij! Geen vijf minuten lopen". „O, dus dat is het criterium. Volgens deze gedachtengang heb ik genoeg aan één jurk, want ik kan er toch maar één tegelijk dragen". „Je hebt jurken genoeg. En truitjes en rokken". „Hopen! Ik peins me 's morgens suf, wat ik aan zal trekWen, vandaag m'n blauwe trui en m'n grijze rok, en mor- men m'n rose jurk met bloemetjes. Za terdag gelukkig geen school, dus maan dag maar weer trui en rok. Wat een keus, he?" En je grijze jurk dan? En dat groene vest? En die donkerblauwe rok?" „Hou op, mam. Allemaal hopeloos uit de mode. Geef me zaterdag maar geld voor een lap. Bij Winters hebben ze leuke coupons en niet duur. Maak ik er zelf wel weer een". De vrouw zuchtte. „Ik zal het met vader overleggen". Het meisje kwam overeind, haar be nen onder de dekens vandaan halend. „Doe dat. Dan heb ik 'm tegen Kerst mis wel. En voor m'n verjaardag wil ik een babaydoll. Als tante Lies weer met een nachtpon komt aandraven, word ik wild en ga ik gillen". „Wat ben je obstinaat vanmorgen?" Ze stapte nu geheel uit bed en kwam voor haar moeder staan. „Niet alleen vanmorgen, mam. Dat ben ik altijd. Omdat ik niets heb, geen mooie kleren, gegaan. Is dit gering geweest, dan is de schade niet groot. We vrezen, dat het plaatselijk zo erg is geweest, dat er wel duidelijke schade is. Wat het kuilgras betreft, krijgen we aan de hand van de tot nu toe ont vangen rapporten de indruk, dat op heel wat bedrijven de kwaliteit minder zal zijn dan vorig jaar. Dit is zeer te leurstellend, omdat het aantal veehou ders, dat een goede methode van in kuilen heeft toegepast groter is dan in 1966. Met name het ammoniakcijfer is in het kuilgras hoger dan in 1966. Dit wijst er op, dat een groter deel van het eiwit verloren is gegaan en er boven dien moet worden gerekend op een ho ger percentage kuilen met een minder goede geur. Wat kan dc oorzaak zijn In de tweede helft van mei en ook de eerste tien dagen van juni was het weer minder geschikt om goed kuil- (gras te maken. Net als voor hooien is droog weer met flink zon gunstig voor het inkuilen. Water is een vijand van kuilgras en de zon is nodig om een flink suikergehalte in het gras te krij gen. Een hoog suikergehalte is een be langrijke voorwaarde voor een goed conserveringsproces. Deze minder goede weersomstandig heden hebben een ongunstige invloed bij iedere methode van inkuilen. Voor voordroogkuil is een periode van enkele droge dagen tussen maaien en inkuilen een eerste eis. In de ge noemde periode kwam dit bijna niet voor en het gevolg is, dat veehouders, die al een aantal jaren goede voor- droogkuilen wisten te maken, nu met een te hoog ammoniakcijfer zitten. Ook bij de kuilen, die gemaakt zijn volgens de methode van het maai- kneuzen van stam zijn er te veel, die een ammoniakcijfer hebben, dat soms vrij ver boven het toegestane cijfer van 8 ligt. Ammoniakcijfers van 15 zijn geen zeldzaamheid. We kunnen niet anders concluderen dan dat door de vele dagen met weinig of geen zon, onvoldoende suiker voor een goede conservering is gevormd. De grootste teleurstelling geven de kuilen, die gemaakt zijn volgens de methode van het maaikneuzen uit het zwad of de wiers. In feite is de bena ming maaikneuzen hier onjipst, omdat er niet gemaaid wordt. Het gras wordt nl. van tevoren normaal gemaaid en na één of meer dagen door de maaikneu- zer uit het zwad opgenomen en in een wagen gedeponeerd. De reden, dat deze werkwijze werd toegepast, ligt in de eerste plaats in de grotere capaciteit, die de maaikneuzer bij opname uit het zwad krijgt. Het kan voor de boer dan een kostenverla ging betékenen. Een ander motief om tot deze methode over te gaan was het verlangen om het gehalte van droge stof van het kuilgras iets omhoog te brengen. Doordat het gras bij dit sys teem één of meer dagen op het veld ligt verdwijnt er een gedeelte water. De cijfers, die nu te voorschijn komen, wijzen er op, dat de droging maar zeer gering is geweest. Het gehalte aan droge stof ligt in de meeste gevallen maar enkele procenten hoger. Het is bekend, dat het kneuseffect bij opname uit het zwad belangrijk minder is dan bij het rechtstreeks van stam kneuzen en we vrezen, dat dit vooral de oorzaak is van de minder goede conservering van de kuilen, die op deze wijze zijn gemaakt. In de komende weken zullen nog heel wat rapporten binnen komen en indien daarvoor aanleiding is, hopen we daarover nog iets mede te delen. EEN SCHIP OP STRAND U hebt dat natuurlijk ook wel eens. Dat gevoel, dat je in een bepaald op zicht tekort bent geschoten. Je loopt tegen een bepaald „ongeluk" aan cn je kunt je niet onttrekken aan de ge dachte, dat je niet alles hebt gedaan cm dat „ongeluk" te voorkomen. Er is een „schip gestrand" en je loopt met de vraag of je het licht van dc vuur toren wel helder genoeg hebt laten stralen cn of je er voor gezorgd hebt, dat alle bakens op de juiste plaats la gen. geen behoorlijke fiets, nauwelijk wat zakgeld, 't Is dat Erik op zijn manier een beetje gek op me is, anders telde ik toch zeker helemaal niet mee? Nu ja, als ik over twee jaar m'n eind diploma héb, ga ik meteen aan het werk. Net als Hennie. Tot zolang zal ik maar door de zure appel heenbijten". Mevrouw Overvest schudde haar hoofd. „Je bent onredelijk. We geven jullie alles, wat mogelijk is. Iedereen, die wil, mag doorleren. Zo groot is vader's salaris ook niet". „Hou maar op, mam, het heeft im mers geen zin. Ik weet wel, waarop het uitdraait: de moderne jeugd is veel eisend en ondankbaar. We beseffen niet, hoe goed we het hebben, want wij in onze tijd.En dan besluiten we met de gebruikelijke tirade: doorleren was er niet bij vroeger; 's avonds na donker niet meer buiten en niet met jongens omgaan. Dat jullie nog aan de man bent gekomen, verwondert me steeds meer. Als ik in die tijd geleefd had, geloof ik, dat ik revoluties ont ketend had". Nadat ook Tonia met een volle tas naar school was gegaan, begon mevr. Overvest met de ochtendafwas. Ik be grijp steeds minder van m'n kinderen. Ze hebben, wat hun hartje begeert en Zijn nog ontevreden. Ze kijken altijd alleen maar naar mensen, die het beter hebben en rijker zijn gezegend met aardse bezittingen. En er zijn miljoe nen die het slechter hebben dan wij. Maar breng dat de kinderen eens aan het verstand? 's Avonds zei Jaap nog vóór men aan de etenstafel zat: „De overkant is ver kocht. Ze gaan het bos rooien en er komen huizen. Dure middenstandswo ningen. En de weg wordt ook verbreed. Excuseer me dit wat vreemde begin, dat misschien beter zou passen in de wekelijkse meditatie. Er had boven dit artikeltje ook heel gewoon kunnen staan; „Houdt Uw kalveren in de ga ten" of „Parasieten bedreigen Uw jongvee". Want daarover zal het gaan. Een goed koppel kalveren Een week of drie geleden kon dat gezegd worden van de kalveren op een Texels bedrijf, waarmee we vrij regel matig contact hebben. De kalveren za gen er „vlot" uit en mestonderzoek wees uit, dat de besmetting met para sieten zo miniem was, dat geen bijzon dere maatregelen nodig waren. Toch waren deze kalveren niet hele maal ideaal geweid. De kunstwei, waar ze deze zomer hadden gelopen was al een paar jaar oud en de omweiding was ook niet helemaal volgens de eis geweest. Maar mede dank zij de droge zomer waren de kalveren toch gevrij waard gebleven van een ernstige aan tasting van longwormlarven of maag darmparasieten. Er was alle reden om aan te nemen, dat de kalveren straks in goede conditie opgestald konden worden. Drie weken later Dezer dagen kwam ik weer. De be treffende veehouder was bezig om de stalruimte voor de kalveren in orde te maken. Hij vertelde mij, dat hij de dierenarts had gevraagd de kalveren een behandeling tegen parasieten te geven. „Want", zei hij, ,.de kalveren zijn de laatste dagen achteruit gevlo gen". Het bleek, dat deze veehouder met dit laatste niets te veel had ge zegd. In plaats van het vlotte stel jong vee van 3 weken geleden nu een luste loos aanziende groep kalveren, die zo dun „als een lat" waren. Je kon je bijna niet voorstellen, dat dit dezelfde dieren waren van 3 weken geleden. Het was meer dan tijd, dat de dieren arts hier bij kwam en de kalveren door opstallen bewaard bleven voor verdere besmetting. Wat de oorzaak Kort na ons eerste bezoek waren de kalveren verweid naar een perceel, waar op dat moment voldoende gras stond. Het zag er ook fris en schoon uit. Maar dit perceel was vrijwel de 'hele zomer beweid door de pinken,. En we kunnen wel aannemen, dat hier een enorme afscheiding van larven heeft plaats gehad. Blijkbaar hadden •de kalveren nog in het geheel geen weerstand opgebouwd tegen een aan val van parasieten. En de slag is hier door buitengewoon hard aangekomen. We hebben geen opleiding voor die renarts gehad. En U hebt hier dus de Volgende week gaan ze al beginnen. De bus wordt omgelegd. Dat kan we ken duren". Tonia keek hem nieuwsgierig aan. „Hoe weet je dat allemaal?" „O, van Willem. Willem's vader is immers gemeenteopzichter? En het heeft ook al in de krant gestaan. Let eens op: de Larixlaan wordt een luxe laan". „Dan mogen wij ons te zijner tijd wel aanpassen", monkelde Tonia, ver stolen kijkend naar haar vader. Overvest hapte. „Waarom? De Larix laan is altijd een straat geweest voor de betere stand. Gegoede middenstand zal ik maar zeggen". „Ja, vooral dat gegoede is komisch". Overvest fronste zijn wenkbrauwen. „Waarom is dat komisch? Het is toch zo? Noem eens iemand in de l&an, die uit de toon valt?" Tonia keek even naar haar moeder, die de borden neerzette, geholpen door Hennie. „Dat is erg gemakkelijk: Wij". De man keek verbaasd naar zijn jongste dochter. „Wij? Je raaskalt". Hennie zei: „Tonia, houd je mond". Overvest ging er op door. „Ik snap dat niet goed. Binders naast ons is ver tegenwoordiger. En Van Zalingen aan de andere kant is bij het spoor. De Vries is onderwijzer en Van der Goot is analist in het ziekenhuis. Wie ken nen wij nog verder? O ja, Smeelis is boekhouder in het warenhuis. En dan heb je op het hoekje Toelast, die leeft van z'n centen. Wacht even.... naast Smeelis zit die weduwe, mevrouw Harstman, die piano- en orgellessen geeft. Mij dunkt, we komen allemaal wel zo'n beetje overeen". Jaap had aandachtig geluisterd. „Er is één essentieel verschil, pap, en dat HET NUT BIEDT INTERESSANT WINTERPROGRAMMA Het departement Texel van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen start het winterseizoen op donderdag 19 oktober. In hotel „De Lindeboom- Texel" zal die avond een lezing met kleurendia's worden gegeven over de Himalaya-expeditie van 1962. Deze ex peditie stond onder leiding van prof. dr. C. G. Egeler en de lezing wordt verzorgd door een van zijn medewer kers. De tweede avond is gepland op dins dag 21 november, eveneens in hotel „De Lindeboom-Texel". De heer L. J. Bal uit Bergen (nh) die in watersport- kringen bekendheid geniet als pionier op het gebied van boot-trailing, zal spreken over zijn reizen met zijn 2-tons zeewaardige jacht naar de Adriatische Zee. De fraaie kleurendia's die hij heeft gemaakt, worden vertoond met een bijzonder dubbelprojectieapparaat. Verwacht wordt dat vooral de foto liefhebbers hierin geïnteresseerd zul len zijn. De derde avond belooft ook bijzonder interessant te worden. Op een nog na der te bepalen datum in januari zal Drs. H. C. Drinkwaard spreken over Mosselcultuur. Over een vierde avond wordt door het bestuur nog onderhandeld. cv en reumatische pijnen wrgft U eveneens weg met INGEKOMEN PERSONEN Jannetje Holman, van Amsterdam, Gen. Vetterstraat 13hs naar De Koog, K 99c; Henk Heetveld, met gezin, van Steenwijk, Kallenkoterallee 17 naar Den Burg, Bernhardlaan 123; Alida M. Bakker ev. Pastoor, met gezin, van Hilversum, le Nieuwstraat 53 naar Den Burg, Jac. P. Thijsselaan 103; Leonard A. Arends, van Den Helder, Het Nieu we Diep 5 naar Den Hoorn H 131; Her man P. Bakker, van Utrecht, Hft. Graaflandstraat 117 naar Den Burg, Schoonoordsingel 21. zienswijze van een leek. We menen echter, dat in dit geval de oorzaak zo duidelijk voor de hand ligt, dat we het gewaagd hebben die aan te wijzen. Laat dit schip op het strand voor veel Texelse veehouders een baken in zee zijn. En wat onze taak betreft, we moeten het nog meer en nog duidelij ker zeggen. zie je over 't hoofd. Binders heeft een wagen, goed, het is een VVV. Van der Goot heeft een Ford en Smeelis rijdt ook in een Ford. Toelast heeft een Opel en mevrouw Harstman een Eend je. En De Vries heeft een Messer- schmidtje, zo'n wegluis. Met uitzonde ring dan van Van Zalingen die man is aan het spoor en zal wel vrij reizen hebben zijn wij de enige, die geen auto bezitten". „Jongen, zeur niet. Jij altijd met je auto. Wat moeten wij met een wagen?" „Rijden", merkte Tonia lakoniek op. „Onzin. We hebben geen auto nodig. Niemand van ons zit ver van zijn werk of de school en het bos hebben we aan de overkant". „Dat gaat weg en er komen huizen voor in de plaats. Dat duurt geen jaar meer", merkte Jaap op. „Goed. De bus rijdt langs ons huis en de halte i-s twintig passen hier van daan. Daarmee komen we in het cen trum en vandaar kunnen we alle kan ten uit. We hebben fietsten. Tonia schoot in een lach. „Ja, zegt u dat wel. De mijne draait ook. De vod- deboer geeft er geen vijf gulden voor. Ik geneer me gewoon er op te rijden". „Wat mankeert er aan? Ik wil hem zaterdag wel eens nakijken". „Ach nee, wat geeft dat? U begrijpt het toch niet". „We gaan eten", commandeerde Hennie. „En aan de maaltijd geen ge zeur over auto's en fietsen. Wees blij, dat we allemaal gezond zijn en genoeg te eten krijgen. En behoorlijk gekleed gaan". „Dank je, lieve zus", sneerde Tonia. „Je brengt ons weer tot inkeer. Je lijkt mam wel (Wordt vervolgd) FEUILLETON door Gerrit Franssen l517oj

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 5