Hoe zij boerden fO RAIFFEISENBANK het statussymbool BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER LANDBOUW en VEETEELT spaarbank en alle bankzaken FEUILLETON door Gerrit Eranssen TWEEDE blad TEXELSE COURANT DINSDAG 24 OKTOBER 1967 rubriek voor I Van cén van de bureaus, die zich bezig houden met het verzorgen van een bedrijfseconomische boekhouding, ontvingen wij het samenvattend over- zicht van de bedrijfsresultaten in het boekjaar 1 mei 1966 tot 30 april 1967. Het betreft een achttal Texelse bedrij ven. Zo'n overzicht is voor een landbouw- voorlichter „gretige kost". Hij vindt er van alles in, wat bij de dagelijkse voor lichting van pas komt. En ook al be treft het maar een vrij klein aantal bedrijven, geeft het hem toch een in zicht van het „wel en wee" van boe renbedrijven in een bepaald jaar. De waarde van dergelijke overzich ten zou uiteraard nog groter zijn als het aantal boeren, dat een bedrijfs economische boekhouding liet verzor gen groter was. De betrouwbaarheid wordt daardoor aanmerkelijk groter. Afgezien daarvan menen wij, dat het vooral voor de agrarische ondernemer van groot belang is om in ieder geval enkele- jaren zo'n bedrijfseconomische boekhouding te laten bijhouden. Normale Texelse bedrijven We zijn van mening, dat we met deze bedrijven een vrij goede door snede hebben van het gemiddelde Texelse bedrijf. De gemiddelde oppervlakte is nl. 1915 ha., waarvan 13 40 ha. wordt ge bruikt als grasland en 5.75 ha. als bouwland. De grootte varieert van 1155 ha. tot 33.75 ha. Een vrij groot verschil derhalve. Dc overige bedrijven liggen echter in de oppervlaktesector van 15 - 20 ha. Het gemiddeld aantal melkkoeien is bijna 14 met een variatie van 10 - 20. Schapen werden op alle bedrijven ge houden. Gemiddeld waren het er plm 60. De uitersten waren 6 en bijna 130. Op zeven van de acht bedrijven was een tractor aanwezig, op één bedrijf was de enige trekkracht 1 paard. Naar ik meen moet iedereen, die iets van de Texelse bedrijven af weet, zeg gen, dat deze bedrijven er echt ,Texcls" uitzien. Arbeid en bewerkingskosten De arbeidsbezetting op deze bedrij ven varieert van één volwaardige ar beidskracht tot 3 volledige krachten. Vermelding verdient, dat op het laatste bedrijf een flinKe oppervlakte bloem- gebracht, of worden gemaakt voor het aantrekken van arbeidskrachten, vor men samen met de werktuigkosten en de kosten voor loonwerk de zgn. be- bollen aanwezig is. De kosten, die in rekening worden werkingskosten. Als we voor ieder be drijf het aantal koeien, schapen, hec taren graan, bieten, aardappelen, enz. gaan uitdrukken in bewerkingseenhe den, dan kunnen we nagaan wat de bewerkingskosten per bewerkingseen heid zijn geweest. Ze zijn een belang rijke maatstaf om de doelmatigheid van het verrichte werk uit te drukken Ze geven een indruk over het feit of het aantal arbeidskrachten niet te groot is, of 'het werktuigenpark niet te uitgebreid is en of het laten verrichten van loonwerk goed afgestemd is op het aantal aanwezige arbeidskrachten en de eigen werktuigeninventaris. Ieder, die enig inzicht in een boeren bedrijf heeft, zal begrijpen dat het onverantwoord is om naast een ruime arbeidsbezetting veel loonwerk te laren verrichten. Heeft men veel werktuigen en laat men toch veel loonwerk ver richten, dan betekent dit dubbele kos ten. De bewerkingskosten tonen even tuele fouten op dit terrein duidelijk aan. Bij deze 8 bedrijven variëren de be werkingskosten tussen 7,43 en ƒ11,83 per bewerkingseenheid. Populair ge zegd betekent dit, dat op het tweede bedrijf meer dan IV2 maal zoveel voor hetzelfde werk wordt uitgegeven dan op het eerste bedrijf. We vinden hier in één van de belangrijke oorzaken voor het grate verschil in de finan ciële uitkomsten van de bedrijven. Het gebruik van stikstof Hoewel we niet graag zouden be weren. dat de toename van het ge bruik van stikstof een gevolg is van de grote aandacht, die in de Rubriek voor Landbouw en Veeteelt aan de stikstof bemesting is besteed, is het een feit, dat die toename er is. Dit wordt ook geïllustreerd op deze bedrijven. De gemiddelde stikstofgift op deze be drijven is ruim 200 kg. zuivere stik stof per ha cultuurgrond. Daar op de mees ie bedrijven wat bouwland aan wezig is, en het stikstofverbruik op het bouwland in het algemeen lager l'gt dan op 'het grasland, mogen we aanne men, dat het stikstofverbruik op het grasland nog hoger is. De uitersten liggen tussen 156 kg. N en 283 kg. N per bunder. Het hoge stikstofverbruik heeft er voor gezorgd, dat een groot deel van het grasland kon worden gemaaid voor de vcederwinning. Gemiddeld was dit 93% van de oppervlakte grasland met. als uitschieters 152% en 62%. In het eerste geval werd dus de helft van het grasland zelfs tweemaal gemaaid. Een sterk punt Het is al meer gezegd. De Texelse veehouders 'hebben een voorsprong op veel van hun collega's aan de vaste wal door de goede produktie van het rundvee. Dat blijkt ook uit dit over zicht weer. De gemiddelde melkpro- üuktic per koe op deze 8 bedrijven is nl. 4.941 kg. melk met een vetgehalte van 4%. Hoewel deze bedrijven 'hier mee wel iets boven het gemiddelde van alle Texelse rundveebedrijven liggen, scheelt dit toch niet zo veel, dat we moeten zeggen, dat we hier een scheef beeld krijgen. Van deze 8 bedrijven hebben 6 bedrijven een produktie tus sen 4700 kg, en 4800 kg. Het gemiddel de wordt omhoog gebracht door een bedrijf met 5080 kg. melk en een ander met 5545 kg. melk. Waar het 0111 draait Het is ons deze zomer tijdens het rondleiden van de excursies nog weer eens duidelijk gebleken, dat men het eindresultaat van een bedrijf vrijwel altijd als het belangrijkste beschouwt. Of men uit Friesland, Gelderland of Zuid-Holland komt, of men politiek en kerkelijk rechts, midden of links is, dc kwestie van het inkomen wordt vrij wel door iedereen als erg belangrijk bekeken. We vinden het dus vclkomen be grijpelijk als iemand na het voor gaande de vraag op de lippen heeft: „Maar hoe zit het nu met het inkomen van deze boerpn?" We kunnen 'daar niet alles van zeg gen. Wel dit! In zes van de acht ge vallen kregen deze veehouders naast de vergoeding voor hun eigen arbeid een kieinei of groter bedrag voor hun on dernemer zijn. In één geval bleef na de berekening van de eigen arbeid weinig meer over voor het ondernemer zijn. In het minst gunstige geval kreeg de boer de eigen arbeid maar voor 75% vergoed. De boer met de kleinste oppervlakte grond had een even hoog arbeidsinko men als de boer, die de grootste opper vlakte tot zijn beschikking had. I Aan de top met het inkomen stond een bedrijf met plm. 17 ha. grond. Dit inkomen lag op een niveau, waar in ieder geval een landbouwvoorlichter zelfs niet van droomt. Wat niet bete kent, dat zij het een dergelijke vee- houdei niet zouden gunnen. VOOR (BROM)FIETSERS EN VOETGANGERS In het verkeer speelt het „gezien worden" een belangrijke rol. En dat geldt niet alleen voor automobilisten Ook de fietsers, bromfietsers en voetgangers zullen hieraan voor hun eigen veiligheid dagelijks moeten den ken. De tekorten, vooral aan de fietsver lichting, zwakke voorlampen, slippende dynamo's en donkere achterlichtjes zijn opvallend groot. Bij een onlangs ge houden steekproef door het Verbond voor Veilig Verkeer bleek dat een op de vijf fietsers met ondeugdelijke of geheel geen verlichting rijdt. Ken nelijk denkt men dat men hen toch wel opmerkt, ook al doet de voorge schreven verlichting het niet. Een goede koplamp en een duidelijk achter licht is ook voor fietsers en bron - fietsers een wettelijk verplichting. Om de kans op „gezien worden" nog te vergroten adviseert het Verbond voor Veilig Verkeer de fietsers en bromfietsers zich 's avonds bij vooi- keur niet in donkere kledij op spaar zaam verlichte wegen te begeven. Lichte kleding is (verkeers)veiliger en staat zeker zo hip. Loopt u 's avonas of 's nachts met uw fiets aan de hand buiten de bebouwde kom, dan de rech terzijde van de weg houden. Andeis ziet het achteropkomende verkeer uw rode reflector aan de verkeerde kant Zelf loopt u natuurlijk aan de veilige binnenkant. En tot slot de voetgangerOok voor hem is het zaak in het donkere winterverkeer gezien te worden. Lichte kleding is ook hier een veilige voor zorgsmaatregel, evenals het links van de weg lopen als om een of andere re den geen gebruik kan worden ge maakt van het trottoir of fietspad. Loop het verkeer tegemoet, zodat U tijdig kunt uitwijken. Zorg dat u gezien wordt HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 24 okt. 11.30 en 23.37; 25 okt. 12.06 en 26 okt. 0.12 en 12.48; 27 okt. 1.00 en 13.50; 28 okt. 2.12 en 15.18. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Tijdens!de Raiffeisen-spaarweek is het sparen extra aantrekkelijk 5. Ze wist heel goed, dat er zorgen wa ren. Alles werd duurder en al ging pap's salaris op gezette tijden eveneens omhoog, veel wijzer werd je er niet van. Het vloerkleed begon te slijten. De meubels hadden ook hun beste t?jd gehad. Begin er eens aan vandaag om een nieuw ameublement te kopen. Met vaste vloerbedekking. Was je met dui zend gulden niet eens klaar. En waar moesten ze duizend gulden vandaan halen? „Je zegt niets, Hennie. Maar ik weet v/el, dat het zo is. Ik draag m'n ogen ook niet in m'n zak. Er is geen geld voor. Bij ons thuis is nergens geld Voor. Over drie weken ben ik jarig. Ik kan nu al op m'n vingers uitrekenen, wat ik zag krijgen. Tante Lies komt natuurlijk weer met een nachtpon aan draven. Ik hoop, dat het er nu een met bloemetjes is, kan ik er misschien een nieuw overgordijntje van maken voor ons raam". „Maar Tonie". „Jij hebt tenminste behoorlijke Pyjama's. Ik zou nooit ergens kunnen Ageren, met die idiote ouderwetse nachtponnen. Ik wil een babydoll. En een nieuwe fiets. En een nieuv.e tas voor school. Een transistorradiootje. En een dagboek met een slotje. En schoenen met blokhakken. En al6 ik eenten krijg, koop ik er nylons voor om naar school te dragen. Ik ben zowat de enige nog met halve kousen. Dat is toch zeker geen gezioht meer? 's Win ters kan ik tenminste nog m'n maillot dragen, maar 's zomens loop ik ge woon voor schut. Op school heb ik maar een smoesje verzonnen, dat ik zo'n irriterende huid heb en daarom geen nylons aan kan. Maar ze geloven het maar half. Ze sanappen heus wel, dat het bij ons huilen met de lamp uit is. Af en toe 'heb ik zin om de hele boel er maar bij neer te gooien en een baan te zoeken. Dan verdien ik ten minste zelf geld". Veel is er van waar, gaf Hennie in haar hart toe. Maar wat kan ik er aan doen? Ik geef toch al zoveel geld aan mam. Wat houd ik eigenlijk zelf over? Ik zal maar een babydoll voor haar kopen, want van mams krijgt ze die toch niet. En zou ik niet eens naar tante Lies gaan? Tonia heeft gelijk; zij komt vast weer met een nachtpon. Of een wollen das, die uiteindelijk om de hals van Jaap terecht komt. „Daarom kan ik me niet begrijpen, dat jij je zo uitslooft voor dat ver bouwingscomité", 'vervolgde Tonia. „Omdat je zo goed kunt borduren, mag je meedoen. En omdat je wellicht or ganisatorisch talent bezit, kunnen ze je gebruiken om het een en ander op touw te zetten. Maar voor de rest tel je evenmin mee alsalsik en mam en allemaal van ons. Ze pro fiteren van je; achter je rug word je uitgelachen. Ik had die ouwe sukkels gisteravond al door. Zelf lopen ze met een grote rozet op hun borst door de zaal te paraderen, te lachen en hand jesgeven. Jij en ik mochten brullen om mensen naar de attracties te trekken. Zo gek ben ik ook nog geweest. Straks, als het geld bij elkaar is, gaan zij met de eer strijken. Wacht maar eens af, zus, als 'het zovc-r is, of je ook uitgeno digd wordt op de openingsavond". „Allicht. Wat dacht je „Wc zullen het wel zien. als het zo ver is. Moet je opletten; hebben ze een of andere smoes". „Ik vind jou de laatste tijd ver schrikkelijk opstandig. Laat jij je soms door iemand opstoken op school? Ik weet niet, of die Erik Wesselo wel een goeie mvloed op je uitoefent". „Hij is tenminste eerlijk en kijkt niet naar 6tand. Zijn vader heeft zowat de grootste banketbakkerszaak in de stad. Mij dunkt, ik val eigenlijk bij hem in het niet. Toch mag hij me". „Je komt wel eens bij 'm thuis, he?" Tonia knikte. „Nou! Krijg ik een roomsoes bij de thee. Mevrouw Wesse lo is altijd reuze aardig. Ze hebben een grootbeeld teevee. Laatst op een zaterdagmiddag een leuke film, jó ik heb me tranen gelachen. „Wat doe je daar eigenlijk?" „Zus, zoek alsjeblieft niet overal wat achter. Je lijkt ma wel. Erik is niet sterk in z'n talen, dus help ik hem. Hij heeft er absoluut geen feeling voor. Hoe hij dat moet doen straks op het eindexamen, is me een raadsel Maar goed, z'n EngeLs gaat nog, hoewel, z'n uitspraak.om te rillen!" „Jij hebt met geen enkel vak moeite he?" Hennie keek haar zusje in het grijs van de nacht van terzijde aan. „Jawel, tekenen. Ik houd van ab stract en daar jaag ik Wordel mee op de kast. Hij ziet het niet, dat is het enige. Nu ja, laat ik één vi'ertje of vijfje op m'n eindexamen hebben. De rest is wel in orde. Dat geklieder heb ik voor m'n toekomstplannen toch niet nodig". „Wat wil je dan gaan doen na de school?" „Receptioniste. M'n talen zijn goed Ik ga me wel verder op de een af an dere manier bekwamen. Misschien een jaartje als au pair naar Engeland Ik wil ergens in een groot hotel. Of op een VVV-kantoor, waar allemaal bui tenlanders komen vragen. En dat ver dient ook goed". Kind, wat haal je allemaal in dat hoofdje van je, dacht Hennie. Doch antwoordde enkel; „Nou, we zullen maar afwachten. Je komt er wel. B'jt die paar jaar nog maar door de zure appel heen". HOOFDSTUK 4 Strubbelingen, maar met muziek Het verlanglijstje van Tonia Over- vest verwekte grote hilariteit bij haar huisgenoten. In het bijzonder bij Jaap. ,.Die meid is crazy", was zijn oordeel, toen hij het gelezen had. En hij begon met -net lijstje in zijn hand door de ka mer te draaien en zong: „Wie zal da* -betalen, wie heeft zoveel geld? Wie heeft zoveel pinkepinke, v/ie krijgt dat besteld?" Hennie leunde tegen de keukendeur, haar broer nakijkend. „Oma zei vroe ger: Kind, als het schip met goud bin nenkomt, hoor. We zullen oma maar citeren, dat lijkt me het beste". Zelfs Overvest glimlachte. „Wel, wel, een transistorradioootje. Waarom geen zakteevee? Die hebben ze tegenwoordig toch ook? Die schooltas valt nog over te praten. Maar een nieuwe fiets.je hebt toch nog een goeie?" Tonia was helemaal niet uit het veld geslagen. „Ja, om mee in het circus op te treden. Als clown. En als jullie maar weten, dat je niet met allerlei prullen hoeft te komen, want die smijt ik gelijk het raam uit. Ik wil dit jaar iets goeds en als het er niet af kan, geven jullie maar niets". Mevrouw Overvest begon: „Maar kind, als je nu eens een mooi boek krijgt, waar je wat aan hebt op school „Die kan ik wel in de bibliotheek krijgen. Ik hoef geen boek. En geen •parfum. En geen balpen, want ik heb er nog wel vier. Ik moest toch een verlanglijstje maken? Nou, dat ik het" Overvest glimlachte nog steeds, 'het lijstje n zijn hand. „We hebben het be keken en mam en ik zullen ons er over beraden. Overigens, je beschei denheid siert je. Het verwondert me, dat je er geen bromfiets aan toege voegd hebt". „Dat mag natuurlijk ook", antwoord de Tonia onverstoorbaar. „In dat ge val hoef ik vanzelf geen nieuwe fiets". „Ze is erg meegaand, die zus van ons", zei Jaap en legde met een breed gebaar zijn arm om haar schouders, doch 'het meisje ontweek hem en zei vinnig: „Blijf van me af. Ik ben Geral- dien niet". (Wordt vervolgd) COPYRIGHT STUDIO AVAN 109. Met een kwaadaardige krijs sloeg de bakker de klep van zijn kar open en gunde W. I. Omskomsk een blik in het innerlijk. Toen bleek, dat de bak ker geen woord teveel had gezegd Zulk spul 'had Wasilew inderdaad nog nooit in een bakkerskar gezien. Keurig neergevleid tussen de knipjes en krop jes, de hele en halve waterbroodjes en de maanzaadgalletjes lagen daar Wla- dimir Kotsof en de lakei. „W..w..wat moet dat, sapperde- kriekskibulderde W. I. Omskomsk, toen hij een beetje van zijn verbazing bekomen was. „Wat doen mijn kame raden in jouw kar?" „Ze wachten op jou!" grijnsde Kid Sucker en voor de volkscommissaris het kon verhinderen, had de „bakker" hem reeds stevig bij de kladden ge grepen. Met een elegante zwaai zwiep te hij omhoog om even later ook lus sen de prentebollen en kadetjes te be landen. Toen 6loeg de bakker met een stevige klap de klep dicht en sloot alles af mei een stevig hangslot. „Ziezo....", mompelde hij tevreden. „Er is een knappe bres in de vesting geslagen en er zijn krijgsgevangenen bij hopen gemaakt. Nu naar binnen, jongens. We zullen de sportcomputer nu gauw te pakken hebben, of mijr. naam is geen Kid Sucker!" Blijkbaar was de geoefende geheime agent er dus nog niet van op de hoogte, dat brigadier Piet in de kist had ge zeten in plaats van die veelbegeerde sportcomputer. En zo ziet men alweer hoe dikwijls het toeval optreedt als redder in de nood: de onkunde van Kid Sucker was immers het behoud van brigadier Piet geworden Want als de „bakker" niet juist op tijd had aan gebeld, dan zou het cr met de ge plaagde brigges heel anders hebben uitgezien. In ieder geval zien we nu hoe Kid Sucker voorzichtig door de verlaten gangen van de ambassade sluipt...., op alles voorbereid... de revolver in de vuist

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 5