(jroen TwartsJexeU in het harL, Loco-burgemeester opende nieuwe werkplaats van Cebeco Blij dat we zo'n progressieve pastoor hebben gehad Vier middenstanders richtten geslaagde expositie in No» kaarten voor toneelstuk van „En Ronde" ,de worsteltent' )ngekend grote iverd rachl vau gronden Geslaagde „doorbraak" op industrieterrein Gebouw is op de toekomst afgestemd artelijk afscheid van pastoor Brinkman Vandaag Commando-overdracht Nieuwe commandant voor „De Mok Kleine jaarbeurs in drie zalen a.s. weekend hutspot met klapstuk AG 27 OKTOBER 1967 81e JAARGANG No. 8112 f E X E LS E WCOLI RANT it N.V. y/h Langeveld De Roofl 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 [Vry de Graaf, Keesomlaan 43, Den L (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 [JGDLEIDERSCURSUS gestart bemoedigend aantal sportieve isen kwam dinsdagavond voor het itin de zq. Kletskeet van S.V. Texel en voor de eerste avond van de (baljeugdleiderscursus. De heer P. >nhoven, voorzitter van de Texelse Itiaad, sprak een welkomstwoord iet bijzonder tot mevrouw M. de >s-Ronday, de enige vrouw in het Ischap, die als docente EHBO de zou afbijten. Uit de woorden van ieer Zevenhoven bleekdat hijzelf 'er dit jaar enkele lessen heeft bij- oond te Alkmaar, voor het officiële trainer diploma. ij toonde zich daarover zeer en- isiast en wees erop, dat de op Texel arte cursus 'het fundament is waar- -erdere opleiding in etappes elijk is, voor het KNVB-dipioma. ;ker toonde zich er voldaan over, een aantal mensen het belang van goed kader heeft ingezien en sprak loop uit, dat alle dorpen en vereni- ;en van deze mogelijkheid gebruik en maken. Belangstellenden kunnen nl. ook nu nog laten inschrijven, degenen, die geen lid van een ver ing zijn, maar de sport een warm toedragen, zijn van harte welkom, sdag a.s. wordt de volgende les >ven door de heer Westenberg, be- irslid van de KNVB. Bij de start de eerste lcsavond werd dank ge- :ht aan het bestuur van SVT, dat js onderdak wilde verlenen. ZONDAG PUZZELRIT VVADDENRU ITERS E WAAL De Waddenruiters den zondag een «puzzelrit, waaraan kar. worden deelgenomen door po uters Gestart wordt om 12 uur bij ,H kerk van De Waal. Uiilverkaveling bereikt mijlpaal p maandag 13 november zal notaris van Wijland de akte laten passe- vvaarbij de meest omvangrijke rdracht van gronden die ons eiland heeft gekend, een feit zal worden, zal gebeuren tc Alkmaar en het van Toedeling zal er mee zijn gelegd. De grondeigenaars in het erkavelingsblok, die bij toedeling ld van anderen kregen toegewezen, nen deze grond dan officieel hun ndom noemen. en belangrijk onderdeel van het van de ruilverkaveling zal met belangrijke gebeurtenis zijn afge- ?n. Een werk, dat voor belangheb- len al zichtbaar is geworden bij de 'bruikneming van de nieuwe kavels e polder Het Noorden, in 1958. Een ngrijk punt werd ook bereikt toen uh-augustus 1966 het Plan van Toe- in de aula van de Jac. P. Thijsse- >ol ter visie werd gelegd. Toen in afgelopen voorjaar door de Alk- irse rechtbank de iaatste en defini- e uitspraken omtrent de tegen het van Toedeling ingediende be- arschriften werden gedaan, stond veg open om het Plan officieel vast leggen. Op het notariskantoor op el heeft men er de laatste maanden denvol werk aan gehad. Geen won als men bedenkt, dat de akte zo ebreid is, dat voorlezing zeker een athonzitting van een volle week zou 'en. Loco-burgemeester J. Daalder heeft dinsdagmiddag de nieuwe grote werk plaats van de Coöperatieve aan- en verkoopvereniging „Cebeco" officieel in gebruik gesteld. Om twee uur 's mid dags startte hij op het industrieterrein tussen Maricoweg en Bernhardlaan een trekker en stuurde met vaardige hand op een lint af, dat voor de grote deuren was gespannen. Het lint knapte en de deuren gingen open, waarmee de plcch- ligheid een feit was. De nieuwe Cebeco- werkplaats is een der grootste indus triële ruimten van Texel. Het complex meet 32l/ï en 35 meter en is dus duide lijk afgestemd op de toekomst. Niet al leen is het voor Cebeco Texel nu mo gelijk een uitgebreid assortiment land bouwwerktuigen in voorraad te hebben en overzichtelijk te tonen, ook de ser vice-werkzaamheden kunnen nu onder ideale omstandigheden worden uitge voerd, terwijl het te repareren mate riaal vorstvrij binnenshuis de beurt kan afwachten. Het gebouw bestaat uit een opslagruimte (11 x 32 meter), werk plaats (15x32 meter) en een negen me ter brede tussenruimte. Verder is er een groot magazijn en een kantoor. De bouw werd in januari be gonnen en werd uitgevoerd door bouw bedrijf Meijert Boon te De Cocksdorp. Voor de aanleg van electra zorgde Electrohuis Bakker, schilder was J. C. Graaf uit De Cocksdorp en het lood- gieterswerk, waaronder het aanbren gen van de rubberoid dakbedekking, werd uitgevoerd door J. Veltkamp. Het gebouw werd ontworpen door het Ce- beco-architectenbureau Sparreboom te Rotterdam Toe de bouwmaterialen hoorden 120.000 stenen, 40 ton staal 80.000 spijkers en 260 m2 glas. Cebeco werkt op Texel met een vaste staf van 9 man. De verkoopleiding berust bij de heer K. Koeten; de heer P. Kikkert is werkplaatschef. De (vele) genodigden kwamen na de openingsplechtigheid bijeen in een der zalen van hotel „De Graaf". Daar werd als eerste het woord gevoerd door de heer A. Dros, voorzitter van de Coö peratieve Aankoop-Vereniging Texel. C.A.V. en Cebeco onderhouden goede contacten hoewel beide coöperaties vol komen zelfstandig zijn. Zolang Cebeco op Texel nog niet over voldoende op slagruimte beschikte, had men bij de C.A.V. magazijnruimte in gebruik. De heer Dros betreurde het, dat burge meester De Koning de opening niet heeft kunnen verrichten, vooral omdat hij de landbouwcoöperaties een bijzon der goed hart toedraagt en ten voor beeld stelt aan andere bedrijfstakken op Texel. Ontwikkeling In het nieuwe Cebeco-gebouw weer spiegelt zich de stormachtige ontwik keling van de landbouw op Texel, al dus de heer Dros, die verder opmerkte dat het gebouw op dit moment zelfs nog te groot is. Spreker schetste de me- »E COCKSDORP Dinsdagavond ben vele Texelaars van de gclegen- 1 gebruik gemaakt om in hotel „De >p" afscheid te nemen van pastoor Th. Brinkman, die zoals bekend, ■genavond als pastoor te Burger- zal worden geïnstalleerd. Pas- Brinkman is ruim vijf jaar in De ksdorp werkzaam geweest en heeft in deze periode door zijn eenvoud vooruitstrevende kijk op geloofs- en zeer populair gemaakt, ook bij katholieken. 'et verwonderde dan ook niemand, de eerste die tot pastoor Brinkman officieel afscheidswoord richtte, de G. Moonen was, namens de dorps- Aussie. „U was de pastoor van heel Cocksdorp, waht U toonde belang- luig voor de hele dorpsgemeen- &p", aldus de heer Moonen, die als dienk een boekenbon overhandigde, kn achttal misdienaars liet de pas- niet zomaar vertrekken. Zij wen- hem een prettige tijd toe in Bur ning en overhandigden als geschenk souvenir van Texel. Kapper" Bakker sprak namens de parochie Oosterend, die ook onder de zorg van de scheidende herder viel. „Het spijt ons dat U weggaat, maar dat zal Burgerbrug te zijner tijd ook zeg gen", aldus de heer Bakker, die op merkte dat pastoor Brinkman steeds met de tijd was meegegaan en de vele veranderingen in de Katholieke Kerk goed wist op te vangen. „Burgerbrug kan trots zijn op zijn nieuwe pastoor". De heer Bakker overhandigde namens de Oosterender parochianen een ge schenk onder couvert. Namens de parochie De Cocksdorp sprak de heer P. de Graaf hartelijke woorden. Ook hij wees op het progres sieve karakter van de pastoor en vond dat De Cocksdorp zich gelukkig mag prijzen hem tot steun te hebben gehad in een periode waarin zoveel is veran derd. De pastoor was bijzonder tactisch; ook de meest conservatieven zullen zich niet aan hem hebben gestoten. De heer De Graaf bracht dank voor het vele werk dat de pastoor in allerlei verband had verricht. Hij liet zijn hel pers de grootst mogelijke vrijheid. „Hopelijk gaat het in Burgerbrug net als hier, want dan is het goed". chanisatie van het boerenbedrijf, die op Texel niet is achtergebleven. „Zoals U misschien weet, ben ik nooit een doorbraakman geweest", zo begon loco-burgemeester J. Daalder zijn toespraak, daarbij doelende op de tegengestelde indruk, die 'hij maakte toen hij de opening verrichtte. „Maar Cebeco heeft me toch zo ver gekregen". Vanuit de zaal riep de heer C. H. Roe per de spreker toe dat het dan ook een rode traktor was.... Waarop Daalder ad rem reageerde: „Rood is niet erg, als je maar weet welke kant het op gaat". De heer Daalder constateerde, dat Texel een voortvarende agrarische bevolking heeft en dus niet achterblijft met mechanisatie. Cebeco werkte aan vankelijk samen met de C.A.V.. Half juli 1963 werd de eerste Cebeco-mon- teur naaar Texel gestuurd die zijn klanten met de auto bezocht, terwijl het werkplaatsje bij de C.A.V. was ondergebracht. Per 1 januari 1964 be trok Cebeco een eigen huis. De smede rij van de heer Jac. de Graaf op het industrieterrein werd gekocht en tege lijk werd het personeel uitgebreid. Maar al spoedig bleek dat dit onder komen voor de groeiende verkoop en service-verlening te klein werd. Dat leidde tot het nieuwe gebouw, waarvan Daalder veronderstelde, dat het een van Nederlandse mooiste bedrijven is. De gemeente is er in ieder geval bij zonder trots op, ook omdat Cebeco 9 man aan het werk heeft, waardoor het bedrijf van betekenis is voor de Texel se werkgelegenheid. Ir. D. in 't Veld, een der directeuren van Cebeco, bracht dank aan de ge meente voor de hulp en steun, die bij het maken en uitvoeren der plannen was ondervonden. Als stoffelijk blijk daarvan overhandigde hij de loco burgemeester een presentje. Ook de heer Dros werd met een cadeau ver blijd, als dank voor de genoten gast vrijheid. De heer Dros bood tenslotte namens de andere Texelse coöperaties geluk wensen aan. De nieuwe Cebeco-werk- plaats is voor belangstellenden ter be zichtiging geopend. Vandaag en mor gen bestaat daartoe nog gelegenheid. Zoals reeds eerder gemeld, wordt zondag in het cultureel centrum de opvoering van het stuk „De Nonnen" gegeven onder regie van Horst Mentzel. Zowel het „Dagblad voor het Noor den" als „Der Clercke Cronike" wijzen op de perfecte uitvoering, die dit stuk door dit studentengezelschap heeft ge kregen. Het drie uur durende stuk speelt in de oorlog. Een peloton soldaten heeft de opdracht een dorp te verbranden, doch zij zijn bereid van deze opdracht af te zien, wanneer de moeder-overste de nonnen van het klooster ertoe kan bewegen hun gelofte van kuisheid t.b.v. de militairen te verbreken. Aldus ge- cchiedt, zij het natuurlijk niet zonder de nodige innerlijke strijd. Het stuk kan men zien als de strijd tussen de zeven deugden en de zeven zonden. Een beperkt aantal losse kaarten is tegen de prijs van ƒ4,verkrijgbaar bij het VVV-kantoor te Den Burg en zover de voorraad strekt 's avonds ook aan de zaal. De toneeluitvoering maakt deel uit van de 13de lustrumviering van_ de Vrijzinnig Christelijke Studenten-bond, afdeling Groningen. Een ander onderdeel is een kerk dienst, zondagochtend om 10 30 uur in de Herv. kerk te De Koog, voorganger is ds. Tj. Bijlsma, studentenpredikant te Groningen. Do studenten zullen tij dens de dienst hun twijfels en kritiek t.a.v. geloofszaken kunnen spuien. Het bestuur wil dit het liefste temidden van de gemeente doen. Ieder is dus welkom. OPENINGSTIJDEN OPENBARE BIBLIOTHEEK De openingstijden zijn Maandag: 10.00 tot 12.00 uur; Woensdag: 19.30 tot 21.30 uur; Donderdag: van 12.00 tot 13.30 uur (niet tijdens de schoolvakanties) en 15.30 tot 17.30 uur. Vrijdag: 14.30 tot 15.30 uur en 19.30 tot 21.30 uur. Jeugd: woensdag van 14.30 tot 17.30 uur en vrijdag van 15.30 tot 17.30 u. SCHOLIEREN SOUPEERDEN IN CULTUREEL CENTRUM Woensdagavond kwamen de leerlin gen van de Landbouwschool, Land- bouwhuishoudschool en LTS bijeen in de grote zaal van het Cultureel Cen trum cm aan te zitten aan een souper. De leerlingen van de drie Texelse scho len voor lager beroepsonderwijs beleef den zo een voorproefje van de toekom stige scholengemeenschap. Het souper, vakkundig klaargemaakt door de leerlingen van de Huishoud school, liet zich uitstekend smaken. Het menu vermeldde: champignonsoep, sa lade, diverse soorten brood, fruit, kof fie en gebak. Tussen de gangen door verveelde het 180 man sterke gezel schap zich allerminst, want op een ge ïmproviseerd podium werd een „alfa bet" voorgedragen, een quiz geleid, to neelstukjes opgevoerd en spelletjes ge daan. Na afloop, omstreeks half negen, begon het bal. Het souper was een vervolmaking van een reeds vele jaren bestaande tra ditie. Huishoudschool en Landbouw school namen altijd deel aan een z.g. aardappeldiner. Als bezwaar liet zich daarbij echter steeds het overschot aan meisjes voelen. Door er ook de LTS bij te betrekken werd in de „leemte" uit stekend voorzien. De jongens en meis jes hadden de zaal een wat minder za kelijk aanzien gegeven. Een der muren was voorzien van een symbolisch bloe- menmozaïek en de zaalruunte was wat kleiner gemaakt door een met fraaie knipsels beplakte plastic tussenwand. Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbont; Coöp. RaiL feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct p. nun.; andere advert. 12 ct. p. mux Hedenmorgen om 11.30 uur zal op het amfibisch oefenkamp De Mok het commando worden overgedragen. Lui tenant-kolonel der mariniers A. C. Dijxhoorn geeft daarbij zijn bevoegd heden over aan de majoor der mari niers P. Rudolphi. De heer Dijxhoorn is slechts 6 maanden op Texel werk zaam geweest; hij vertrekt naar Cura cao. Zijn opvolger is jarenlang te Den Oever belast geweest met de opleidin gen tot kikvorsman; hij is bovendien ervaren parachutist hetgeen bij de Marine iets bijzonders is. Twee weken geleden werd ook de eerste officier van de Mok, de kapitein der mariniers T. H. F. van Hees over geplaatst. Hij werd opgevolgd door de kapitein der mariniers W. Kaijzer. SPEELGOEDZAAK IN OOSTEREND OOSTEREND Het dorp Oosterend krijgt er een winkel bij. Zaterdagmid dag opent mevrouw J. Visser-Brouwer aan de Koetebuurt een speciaalzaak in speelgoed In de afgelopen weken is hard gewerkt om de zaak ruimschoots voor Sinterklaas gereed te krijgen. Het woonhuis werd daarbij verbouwd tot een aantrekkelijke winkel. Het metsel werk werd uitgevoerd door aannemer M. Koorn, maar het binnenwerk werd met eigen krachten uitgevoerd. Dank zij de samenwerking van vier middenstanders is op het ogenblik in Den Burg een opvallend qrote en zeer boeiende tentoonstelling te zien. Onder het motto „Wij vragen Uw aandacht" hebben Dros' Magazijnen N.V.; Bak kers Ijzerhandel N.V., Electrohuis Bak ker N.V. en Langeveld de Rooij N.V. m „De Lindeboom-Texel"„De Oranje boom" en Casinoeen show opgezet, die zich intussen al in een zeer grote belanqstellnq heeft mogen verheuqen. Geen wonder, want juist door het sa mengaan en een listige opstelling van de produkten van deze ondernemers kwam een expositie tot stand, die het karakter van een soort beurs heeft ge kregen. Er wordt opvallend veel ge demonstreerd en vaak is dat ook nodig om de kooplust op te wekken. Om dat laatste is de show uiteraard ■in de eerste plaats georganiseerd. Het was veelbetekenend, dat niet- Texelaars, die voor andere zaken naar het eiland waren gekomen en belang stellend de tentoonstellingszalen door wandelden van de ene verbazing in de andere vielen. Nooit hadden zij ge dacht d^t „winkeliers op zo'n eiland" zich op deze wijze konden manifeste ren De keus is dan ook indrukwek kend groot Van veel produkten wordt het volledig in de handel zijnde pro gramma getoond. Langeveld De Rooij Langeveld dc Rooij toont in hotel „De Lindeboom-Texel" een indruk wekkende collectie telmachines, brand kasten, archiefkasten, kantoormeubelen en foto- en filmartikelen. Pronkstuk is hier een elektronische rekenmachine, maar die kost dan ook ƒ3750,Dat zelfs kantoormeubelen enigszins aan mode onderhevig zijn, bleek uit de getoonde „AZ-lijn" van Gispen, het merk dat Langeveld de Rooij hoofd zakelijk voert. In de foto-afdeling kan men keuze maken uit zeer vele foto- en filmcamera's, maar ook lampen, flitsers en apparatuur voor zelf afwer ken. Om dat laatste te demonstreren is zelfs een donkere kamer ingericht, waarin 'het publick, met kleine groep jes tegelijk, kan zien noe het vergroten van een negatief geschiedt. Het is de bedoeling, dat men tot de conclusie komt dat het zelf ontwikkelen niet moeilijk is, een zinvolle en creatieve vrijetijdsbesteding, die bovendien veel geld kan uitsparen. Electrohuis Electrohuis Bakker toont naast een omvangrijke collectie -kleuren- en zwart/wit tv's veel afspeelapparatuur. Hier is het pronkstuk een Hi-fi stereo installatie van het vooraanstaande Deense merk B O. Hoe ver men is met het uitbalanceren van de appara tuur blijkt uit een weidende B en O- platenspeler, die op zijn kant staat. Na tuurlijk zijn er ook radio's en verster kers. Tot de radio's moeten ook de zg. tuners worden gerekend, waarmee een versterker tot aantrekkelijke radio kan worden gemaakt. Dat nog slechts zeer weinig appara ten van radiobuizen zijn voorzien is al niets bijzonders meer. De transistors hebben een overtuigende overwinning geboekt, vooral in de portable-sector. Temidden van al dat hypermoderne s-pul is ook een radiotoestel anno 1927 te zien, een voor die lijd aantrekkelijk apparaat met veel mogelijkheden, rij kelijk voorzien van honingraatspoelen. Een aardig contrast met de omgeving vormt ook het tv-loestel van 1951, een ontstellend lelijk ding, maar het werkt nog goed. Dat de beeldkwaliteit be treft, afgezien van kleur, is bij tele visie geen bijzonder grote vooruitgang geboekt. Het zijn vooral de grotere beeldbuis, fraaiere lijn, automatisering en relatief lage prijs, waardoor de nieuwe toestellen zich kenmerken. Bakkers Ijzerhandel In „De Oranjeboom" exposeren Bak- ker's Ijzerhandel en Dros' Magazijnen; beide firma's staan ook in „Casino". Men heeft de verschillende branches zodanig over beide zalen verdeeld, dat man en vrouw in dezelfde ruimte iets van hun gading kunnen vinden. Ter wijl de heer des huizes zijn blik laat gaan over de enorme hoeveelheid zelf- doen apparatuur, die hier staat opge steld, kan mevrouw zich amuseren -bij de demonstraties en in de cosmetica- en tassenaf deling. Bakkers Ijzerhandel laat een aantal gasfornuizen en kookplaten zien, waar van de fornuizen merendeels zijn voor zien van thermische beveiliging, waar- /door ovenontploffingen onmogelijk worden. Verder een serie huishoude lijke artikelen, waaronder de niet-aan- bakkende Tefal-pannen en groente- molens. Verder zijn er droogkappen, centrifuges en stofzuigers. Veel be langstelling trekken de demonstraties met de Braun keukenmachine en met het Melitta koffiezetapparaat. Laatst genoemd toestel is een typisch voor beeld van automatisering in huis. De koffie -komt geheel automatisch tot stand en wordt warm gehouden tot het gebruik. Verder is een hoek ingeruimd voor Brabsntia produkten. Er is tegen woordig ook een roestvrij stalen pe daalemmer. Natuurlijk zijn de Candy wasmachines vertegenwoordigd. Er is zelfs een exemplaar met een glanzende roestvrije buitenmantel Zo'n apparaat heeft een aanzienlijk langere levens duur en blijft altijd gaaf. Candy brengt tegenwoordig een uiterst kleine was automaat op de markt. Hij is zo laag, (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1