moutbrood RIJKS POSTSPAARBANK RENTE TOT vers gebakken vol kostelijke bouwstoffen! het statussymbool FEUILLETON door Gerrit Franssen <5i%j [WEEDE 6. „Jaap!" riep Overvest, „dat is geen taal voor een HBS-er. Neem het terug" „Laat die meid dan haar mond hou den". „Heb je me verstaan, Jaap?" Zijn vader's stem klonk dreigend. „He? O, nou sorry, ik bedoelde het natuurlijk niet zo". Hennie keek van de een naar de ander. „Wie is Geraldiene?" „Een nozemgriet", verduidelijkte Tonia, haar tong uitstekend. „Is verle den jaar van school getrapt". „Waarom?" wilde Hennie weten. Tonia haalde haar schouders op. „O, weet ik het. Ze zal wel wat uitgehaald hebben, denk ik". „Omdat ze een beetjeexcentriek gekleed was", wilde Jaap verduidelij ken, doch Tonia vulde aan: „Ja, zomer en winter in een lange broek en met een slobbertrui, stijle haren". „Jullie begrijpen haar niet. Ze is ar tieste", vervolgde Jaap. „En talent heeft ze. Ze zingt in een bandje. Ik ga er wel eens heen. Op zaterdagavond. Tussen de nummers door praat ik wat met haar. Dat is alles". „O, je moet het zelf weten. Maar ik moet haar niet. Ze gaat met iedere jongen om en laat zich door hen af likken. Moesten ze mij proberen „Vertellen Erik en jij elkaar sprook jes?" Ze keek haar broer met opgetrokken wenkbrauwen aan. „Ik help hem met z'n talen, omdat hij daar niet sterk in is. En een enkele keer ga ik eens met hem mee op z'n plof. Mag dat?" Overvest vond het nu tijd worden zich ermee te bemoeien. „Dit i> iets, waarmee Jaap niets te maken heeft. Moeder en ik hebben genoeg vertrou wen in onze drie grote kinderen, dat wij hen zoveel mogelijk vrij laten, ook in de keuze van hun vrienden en hun vriendinnen. Ik neem aan, dat ieder van jullie wel zoveel gezond verstand zal bezitten om te kunnen onderschei den v/at koren is en wat kaf. Ben ik duidelijk?" Jaap grijnsde. „Heèl duidelijk. Om uw beeldspraak te hanteren: Tot nog toe is mij riiet gebleken, dat Geraldien Pruis behoort tot de categorie kaf". Dan ben ik tevreden", antwoordde zijn vader. „Hetzelfde geldt uiteraard ook voor Tonia". Ze snoof. „Op Erik is niet dat te zeggen". Ze hield duim en wijsvinger tegen elkaar geklemd omhoog. „Discussie gesloten", zei Overvest glimlachend. „Een beetje onderling kibbelen is niet erg. Maar schelden hoort er niet bij". „Slaan wel?" vroeg Jaap lakon.ick en kwam dreigend op zijn zusje af. Waar op nu iedereen begon te lachen. De bedreigde incluis. Hennie keek van de een naar (te an der. Ondanks dat we het niet bepaald breed hebben, vormen we een harmo nieus gezin. Dat is toch het voornaam ste. Pap zegt nooit veel, maar als het nodig is, laat hij zich op de juiste ma nier en toon horen. Op de verjaardag van Tonia Over vest viel het meisje van de ene verba zing in de andere Weliswaar v/as er geen nieuwe fiets. En ook geen schoe nen met blokhakken. Maar de baby doll een droom in blauw, vond de jarige was er. Geschenk van Hennie. Plus een paar nylons, presentje van de tweelingen. Alsook het dagboek met slotje, waarmee Jaap kwam aandragen. En de nieuwe schooltas van de ouders. Tonia stond beduusd te kijken near al deze vervulde verlangens. Terwijl als klap op de vuurpijl tante Lies des avonds haar opwachting maakte en de jarige, na haar ouderwets gezoend te hebben, een klein pakje overhandigde „Ik heb gehoord, dat moderne meisjes geen nachtpon meer dragen. Ik vind het dom, maar waarschijnlijk ben ik te ouderwets. Een kabouter heeft me in het oor gefluisterd, waarmee ik je blij zou maken en dat hoop ik dan maar Alsjeblieft, nichtje, het is mijn smaak niet, maar alla, een klein beetje begrip voor de jeugd van deze tijd heb ik wel. Vandaar dit eh.... nu ja, maak maar open". Tonia had er geen idee van, wat er in het kleine, vrij zware pakje kon zitten. Zenuwachtig maakte ze het open en toen ze zag, wat de inhoud was, werd ze rood van verbazing. Uit een kartonnen doos kwam een kleine transistor, haar hartewens. Gedurende enige tijd was ze compleet sprakeloos, tot Jaap haar een duw gaf en vroeg: „Zet 'm eens aan. Laat es horen. Even later klonken de tonen van een in de oren der ouderen afschuwelijk beatnummer door de kamer. Met een verheerlijkt gezicht keek het meisje naar de miniatuurradio en vloog toen haar tante om de hals, haar spontaan zoenend. „Dank u, tante, dat is het mooiste cadeau van alles. Ik heb nog nooit zo'n fijne verjaardag gehact". „Kijk eens aan", constateerde tante Lies tevreden. „Ik ben blij, dat je niet zei: tante, ik had toch liever een mooie nachtpon gehad Er waren gebakjes en limonade. Jaap en Tonia dansten op de muziek van het transistortje, terwijl de drie vrouwen naast elkaar zaten te kijken. Hettie Overvest vroeg aan haar zuster: „Hoe wist je, dat ze zo graag zo'n ra diootje wilde hebben?" Tante Lies keek lachend naar haar oudste nicht. „Vorige week was Hennie een avondje bij me. Die heeft me inge licht, snap je? Ik zie wel, dat ik een drama veroorzaakt had, als ik met m'n traditionele nachtpon was gekomen". Overvest, die even een brief had ge post, keerde terug in de kamer en voegde zich bij de vrouwen. Tante Lies vroeg; „Waarom heeft Tonia nooit vriendinnen op haar verjaardag? Wat is dat voor een school, waar zij op is? Als ik vroeger jarig was.horen en zien verging bij ons thuis, niet Hettie? Ik had de halve klas op visite. Trou wens, Hettie eveneens". Mevrouw Overvest knikte. „Soms kan ik van de hedendaagse jeugd geen hoogte krijgen. Tonia heeft na de lage re school eigenlijk nooit meer een vriendinnetje gehad". Hennie luisterde alleen maar toe. He weet het antwoord op deze vraag. Tonia geneert zich om hier. En met Jaap zal dat wel eender zijn. Bij hun klasgenoten is het thuis waarschijnlijk allemaal luxe. En wat hebben wij? On willekeurig keek zc rond, naar de oude, al enigszins versleten meubelen. Het kale vloerkleed. Het behang, dat bruin verkleurd was door de kachel warmte en het roken. Het houtwerk, dat nodig geverft moest worden. Ga er eens aan beginnendat kost een klein ka pitaaltje. Zouden mam en pap dat nu zelf niet zien? Nu ja, pap misschien niet, maar me dunkt, mam leeft er iedere dag in. Het kan zo toch op de duur niet blijven. Maar hoe komen we aan nieuwe meubelen? Jaap, die met zijn zusje danste, had op dit moment vrijwel dezelfde ge dachten. Ze wil geen vriendin, omdat ze die niet meer naar huis durft te nemen. En met rnij is het immers net zo? Tom Akkers zou een leuke kame raad zijn. Ik ben éénmaal bij hem thuis geweest. Je zakt weg in de crapauds. En moet je zijn kamer zien tegenover de mijne.Hij waagde een ondeu gende vraag: „Waarom heb je Erik niet gevraagd op je verjaardag?" Ze haaide haar schouders op. „Waar om wel? Hier zeker?" Ze keek in het rond. Hij grijnsde. „Begrepen, zus. Ik denk er net zo over. We vermaken ons even goed, dat is het voornaamste". „Ik heb tenminste zowat alles gekre gen, wat ik graag wilde". „Trek je morgen je nylons aan naar school?" (Wordt vervolgd) BLAD TEXELSE COURANT GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden te Deo Burg: 1 fietspomp: beige kinderportemonnee met rits inh. ƒ10 zijden herensjaal, blauw met gcel-rode mouche; damesbril montuur onderkant doublé, bovenkant donkerbruin met sier stukken ooghoeken; 1 blauwe wieldop Ford; bromfietsverzekeringsplaatje BFD 290; zwarte kmpportemonnee inh. 2 rijksd, cn wat klein geld, Vivo-zegeltjes en boodschappenbriefje. Verloren te Den Burg: herenbril met bruin montuur; zwaree portemonnee, inh. ƒ300. en wat Engels geld; stalen kabelslot voor 1 ïj- wicl; groene legertas inh. rose broodtrommel en grijze thermosfles; zwarte schoolétui inh. vulpen, kleurpotlood e.a.; korte nylon regen jas met rits, donkergroen merk Hclly Hansen; groene nylon jongensjas met rits en capuchon; witte damesportemonnee, knipsluiting :nh. o.a. ƒ7,double dameshorloge merk Richard met zwart bandje; donkerblauw kin- dervcstje voor 4 jr.; autoped met naam onder aan het plankje; wieldop VW pers. auto; witte enveloppen met briefjes van ƒ2,50 met een totale waarde van ƒ25,kokspak; agendabockje; opklapbaar houten vissers stoeltje; bruine portemonnee inh. ƒ13,50; klein gouden armbandje met naamplaatje „Gretha" en gouden beeldje letter r; licht blauw popelinc regenjack voor meisje van 4 jr.; blauw-groen opvouwb. kussentje; vrij nieuwe autoped kl. crème met gevlamd blauw en rossige kleur; lichtblauw kinderjasje voor kind van 1 jaar met rits en capuchon cn af beelding bambi aan linkermouw; belichtims- meter met groen foudraal aan kettinkje; zon nebril met nikkelen montuur en bromfiets- sleuteltje cn huissleutel; bruine suede heren handschoen; legergroen mil. jas met Frans mil. embleem. VRIJDAG 27 OKTOBER 19C7 OUD-LEERLINGEN HIELDEN NAJAARSVERGADERING Op vrijdag 20 oktober hield de Ver eniging van Oud-leerlingen der Lagere Landbouwschool de najaarsvergadering in de landbouwschool. Voorzitter J. Mant je kon een flink aantal leden wel kom heten, verder de heren Laan en Van der Wal en enkele leden van de jury van de ploegwedstrijd (K. Eelman en L. Boonman). De secretaris C. Vla ming las de notulen voor die zonder op- of aanmerkingen werden goedge keurd. Hierna volgde het jaarverslag waar mee de secretaris een applausje ver diende. De penningmeester toonde dat de vereniging ook financieel goed boert. Daarop volgde de bestuursverkiezing die heel wat voeten in aarde had. Ai- tredend waren voorzitter J. Mantje, se cretaris C. Vlaming en ook 2de secre taris D. Bousma, die voor studie naar cie vaste wal vertrekt. Er waren 8 stemmingen nodig alvo rens er nieuwe bestuursleden waren be noemd. Dit waren C. Westdorp, T. Huisman en F. Breman. De bestuursfuncties werden als volgt verdeeeld: G. Witte, voorzitter; C. Westdorp, vice-voorzitter; F. Breman, secretaris; F. Huisman, 2de secretaris; en M. Witte, penningmeester. De heer Laan besprak het winterpro- gramma van de vereniging. Op zater dag 4 november wordt gezamenlijk met de „Vormingsklas voor meisjes" van xnej. Witte een forumavond in Cathari- na-hoeve gehouden. Ook staan als vas te punten op de agende de Kenstavond en de toneelavonden in januari, de da tums staan nog niet precies vast. Verder werd een toneelcommissie be noemd. Deze zal elk jaar een stuk uit zoeken voor de toneelavonden. De com missie zal bestaan uit de heren C. Koorn. G. Kuip, G. Jimmink en de voorzitter van de oud-leerlingen G. Witte. (Dit is dus een vaste commissie telkens aangevuld met de voorzitter van de vereniging.) De prijzen van de onlangs gehouden ploegwedstrijd werden uitgereikt door de oud-kampioen van Nederland de heer K. Eelman. Zeer deskundig be sprak hij daarbij de gemaakte fouten en pleitte ervoor dat het wedstrijd-re glement aangepast wordt aan het lan delijk reglement. Hierna liet de heer P. Witvliet dia's zien van een landbouwbedrijf in Wales, waar hij gewerkt heeft. Hij vertelde er op humoristische en vlotte wijze er .net een en ander bij. Bij het sluiten van de vergadering nam de heer v.d. Wal afscheid van de vereniging daar hij leraar wordt aan een landbouwschool op het vasteland. Na een paar dagen afwezigheid vond in de Texelse Courant mijn open Jief aan de gemeenteraad opgenomen. .Desgevraagd" echter ook een uitge lid commentaar van gemeentezijde 3et het verwijt dat ik een zeec onvol- i^ig beeld zou hebben gegeven van de „ng van zaken. Ik wil dat niet tegen- préken, daar ik geen misbruik heb ^llen maken van de ruimte in de jirant, maar de manier waarop ik nu yordt aangevallen, dwingt mij er op- ;ieuw op in te gaan en meer uitgebreid feiten te laten spreken. Toen ik mij voor de oorlog op Texel .estigde, was er al van een zekere te- inwerking sprake. Toen ik tot verba- rjig van menigeen in korte tijd het joor mij aangekochte perceel C 25 had /erbouwd, zodat ik althans het voorge- deelte kon openen met verlof A, bleef jat verlof wat te lang uit en verzocht de gemeentearchitect daarmede at spoed te maken. Hij, die respect :ad voor mijn werk, gaf daaraan direct sevolg, door zijn assistent opdracht tot ïpmetmg te geven. Deze moest ik ech- ier betrappen op een verkeerde manier an meten, waardoor het gebouw te laag zou zijn voor het gevraagd verlof it Bij heropmeting in mijn 'bijzijn was iet resultaat echter zo dat er zelfs een dein overschot was en ik het verlof A dus wèl toegewezen kreeg. De ver- Jere voltooiing stelde ik uit tot na het seizoen. De oorlog dreigde toen echter il, zodat ik me beperkte tot het voor bereidende werk om niet de kans te lopen iets te bouwen, waarvan de Duitsers gebruik zouden maken Dit bleek zeer juist te zijn gezien, want tot jriemaal toe hebben de Duitsers mder- pogingen ondernomen, waartegen Sc mij met succes héb weten te verwe ren. Toen ik echter na de oorlog, na Kn half jaar verbanning van het eiland als gevolg van een serie zeer ernstige belevenissen, weer op Texel terug teerde, vond ik de woning C 36 totaal in puin geschoten en perceel C 35 deer lijk beschadigd, doch met hulp van njksinstanties zonder veel moeite te kerstellen, terwijl ik toestemming kreeg met het mij toegekende gei l voor vernielde woning allereerst perceel C 35 verder af te bouwen. Twee bijge bouwtjes bij perceel C 36 had ik reeds iersteld en ingericht tot eenvoudige vakantieverblijven, die met een op het terrein geplaatste woonv/agen min of meer de verwoeste woning konden vervangen. Architect Wieger Bruin verklaarde echter zonder de minste rekening te 'hóuden met mijn belangen, het perceel [C 36 tot agrarisch gebied en wilde dit perceel gebruiken voor omlegging van de hoek Postweg-Vuurtorenweg. Het [polderbestuur, zeker erkennende de noodzaak daarvan, ontwierp echter ten veel eenvoudiger plan in overleg met de verkeerspolitie en mij. Dit plan werd ook door GS goedgekeurd. Ikzelf meende zeker ten rechte dat ik m.j tegen de agrarische bestemming moest verzetten en ging daarom naar ger Bruin's bureau in Amsterdam. E< trof hem niet zelf aanwezig, maar de tekenaar vertelde mij al meteen er niets van te hebben geweten dat er een woning had gestaan. Daarom was er geen rekening mee gehouden In tegenstelling dus tot de gewoonte, dat waar een woning of iets dergelijks had gestaan, er ook weer iets dergelijks mocht worden gebouwd. Wieger Bruin hield echter stijf vol dat zoiets niet gezegd kon zijn, daar dit in strijd was met het besluit, een besluit waartoe de gemeente pas in november 1956, dus ruim tien jaar na de oorlog, pas is gekomen. Volkomen onzinnig daar het na de maatregelen van het polderbe stuur in overleg met mij, niet de min ste zin meer had en ik gewoon door ging met de exploitaie van het terrein als kampeerterrein: De door mij inge richte twee vakantiehuisjes en de op het terrein geplaatste woonwagen, tot groot genoegen van allen, die er hun vakantie hebben doorgebracht. Een fa milie uit Deventer zelfs zeven rnaal. Het waren meest mensen, die een heel jaar hadden gespaard om een paar we ken vakantie te kunnen houden. Er was geen standsvenschil merkbaar. Verpleegsters, hoogleraren en studen ten vormden als het ware een g,rote familie. Aan dit alles werd door de •gemeente een einde gemaakt, niet in eens maar in etappen. Toen ik eens een paar wéken in Amsterdam had door gebracht, bleek na terugkomst de woonwagen te zijn verdwenen. De eigenaar had zich bang laten maken en de wagen verkocht. Verder moest voor de beide huisjes een kampeervergun- ning worden aangevraagd. Een jaar later kreeg ik te horen, 'dat door de Kampeerraad de huisjes voor het 'be stemde doel waren afgekeurd, wat na informatie een pertinente leugen bleek te zijn. Een en ander was niet bepaald in het belang van de exploitatie. Deze willekeur kostte mij ongeveer een der de van mijn jaarlijks inkomen. Ik be sloot daarom vergunning te vragen voor de bouw van een eenvoudige dubbele bungalow bij perceel C 36, ge heel omsloten door de boomgaard. Het daartoe ingediende plan werd nooit afgekeurd, maar de vergunning kwam ook nooit af, zodat ik ten einde raad besloot schadevergoeding te vragen, waartoe ik bovendien door de commis sie van Gedeputeerde Staten reeds eerder werd geïnspireerd voor het ge val de gemeente de weigering zou handhaven. Dezelfde beslissing vond ik bij de commissie van de Raad van State, in enigszins andere vorm. De gemeente dacht deze beslissingen ech ter te kunnen ondervangen door mij te verwijzen naar het zg. Krimplan; een plan waartoe echter door de gemeente pas in 1964 een begin tot voorbereiding zou worden gemaakt (toen ik Texel reeds twee jaar had verlaten en mijn hele bedrijf reeds had verkocht). Door geen gebruik te maken van genoemd plan had ik afgezien van schadever goeding, zo werd gesuggereerd. Het geen onjuist was: de geleden schade was door geen enkele maatregel opge heven, maar door de commissie van onderzoek juist bevestigd. Met grote verontwaardiging vernam ik het besluit, dat ik met ƒ2000,zou worden afgescheept. Óok de commissie achtte zich zodanig miskend en bele digd, dat zij besloot mij geen enkele declaratie aan te bieden. Dat zegt toch wél iets. Ik wil niet beweren dat ik alle details heb vermeld, daarvoor zou een hele krant nodig zijn. Als een slecht verliezer zo werd ik genoemd in het gemeentelijke commentaar op het eerste stuk kan ik niet anders eindigen dan uit te spreken dat vol gens mij de hele raad op één na zich als een groep machteloze vazallen heeft gedragen en daarom voor mij alle achting heeft verloren. J. Hooijberg sr. (85), Amsterdam NASCHRIFT Het lijkt ons in het belang van nie mand, dat de discussie over het al dan niet onrechtvaardig behandeld zijn van de heer Hooijberg in de krant wordt voortgezet. Verwijzende naar het ge meentelijk commentaar op het eerder geplaatste stuk, raden wij de heer Hooijberg aan zijn belangen bij de provincie te (laten) bepleiten. Als wer kelijk van onrecht sprake is, zal dat kunnen wonden nagegaan. Het heeft geen zin door te gaan met het in de krant tegenover elkaar stellen van te genstrijdige lezingen. Red. h

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 5