verdien RAIFFEISENBANK AGENDA Onze bomen en struiken (1) Een stukje prehistorie u caraCe^\ presenteert Kuap solo-toneel van Nel Kars spaarbank en alle bankzaken MET VRACHTAUTO IN DE SLOOT Maandagmiddag om 12.15 uur raakte op de Vuurtorenweg nabij hoeve „Axel"' een vrachtwagen van de Kolen handel Bruin uit Den Burg in de sloot. De chauffeur verklaarde, dat hij had moeten uitwijken voor de uit tegeh- gestelde richting naderende auto van De Vries en v.d. Wiel. De wagen was toen in de zachte smalle berm gekomen en verder weggegleden. Met een trek ker werd de auto weer op het droge getrokken. Aan de voorzijde was flinke schade ontstaan. De inzittenden, de gebroeders Witte uit Gerritsland, ble ven ongedeerd. ZONDAG LAATSTE WANDELTOCHT Zondag a.s. houdt ,,Het Gouden Bol- tje" de laatste wandeltocht van dit sei zoen. Gewandeld kan worden over drie verschillende routes: 5, 10 en 15 km. Beide lange" routes zijn gedeeltelijk in de Dennen uitgezet, hoofdzakelijk via fietspaden, omdat de niet verharde paden nogal drassig zijn. Gestart kan worden bij de LTS tussen 1 en 2 uur 's middags. Het starteld bedraagt ƒ1,60 voor de jeugd en ƒ2,10 voor ouderen. BALLONWEDSTRIJD GAAT NIET DOOR DEN HOORN Vrijdag en zaterdag wordt in „Ons Huis" te Den Hoorn een fancy-fair gehouden, waar men 's mid dags en 's avonds welkom is. Ter ge legenheid van de opening, om drie uur vanmiddag, zou een ballonwedstrijd worden gehouden, maar deze kan door omstandigheden niet doorgaan. De fancy-fair biedt overigens vele vormen van vermaak, zodat men van een be zoek beslist geen spijt zal hebben. JU DOTRAINEN NU OOK OP MAANDAG De Texelse judoclub traint nu ook weer op de maandagavond. Van half zes tot half negen is men welkom in de Thijsseschool. Ook nieuwe leden kunnen zich bij die gelegenheid mel den. De training op zaterdagmiddag van 4-8 uur blijft daarnaast gehand haafd. DROS) TEXEL MASSA-ONDERZOEK NAAR T.B.C. van 6 tot cn met 21 november a.s. Nadere mededelingen 1. Oproepkaart meenemen 2. De kosten bedragen ƒ2,pre per soon en dienen in de auto te worden voldaan; per minuut worden 3 personen ge fotografeerd en daarom.... betaalt U dus om oponthoud te voorkomen, met gepast geld; 3. ontkleden is niet nodig; wel wordt verzocht er op toe te zien, dat kno pen in de kleding alleen voorkomen over het midden van borst en rug; 4. alleen in bijzondere gevallen (ziekte, verhuizing, vakantie, beroepswerk zaamheden b.v.) mag men op een andere tijd of plaats dan op de op roepkaart staat vermeld, worden on derzocht; 5. Het personeel van de P.T.T. en het P.W.N. ontvangt 2 oproepkaarten. Verzocht wordt beide oproepkaarten naar de onderzoekauto mee te ne men. Programma Maandag 6 november 14.00 - 17.00 Den Burg, achter postkantoor 18.30 - 20.30 Den Burg, achter postkantoor Dinsdag 7 november 13.30 - 17.00 Den Burg, achter postkantoor 18.30 -20.30 Den Burg, achter postkantoor Woensdag 8 november 14.00 - 17.00 Oosterend, bij gebouw v. Chr. Belangen 18.30 - 20.30 Oosterend, bij gebouw v. Chr. Belangen Donderdag 9 november 14.00 - 15.30 M.-Eierland, bij Dros smederij 16.15-17.15 De Cocksdorp, bij hotel „De Hoop" 18.15-20.00 De Cocksdorp, bij hotel „De Hoop" Vrijdag 10 november 8.30 - 10.00 Pen Burg, Gollardsstichting 10 30 - 12.00 Den Burg, J. Dirkszoord 13.30 - 15.15 De Waal, bij dorpshuis Maandag 13 november 14.45 - 17.30 De Koog, bij R.K. Kerk 18.30-20.00 De Koog, bij R.K. Kerk Dinsdag 14 november 14.00- 17.00 Oudeschild, achter dorpshuis 18.30 -20.30 Oudeschild, achter dorpshuis Woensdag 15 november 14.00 - 14.45 Spang, bij hoeve „Varia" 15.30- 16.45 Oost, bij oude school 19.00 -20 30 Zd.-Eierland, bij vliegveldpaviljoen Donderdag 16 november 14.00 - 15.03 Gerritsland, bij Jac. Verseput 16.00 - 17.00 De Westen, bij D. W. Keijser 19.00-21.00 Den Burg, achter postkantoor Vrijdag 17 november 8.30 - 10.00 Den Burg, St. Jan 10.45 - 12 15 Den Burg, Irene 13.30- 15.00 Den Burg, achter postkantoor Maandag 20 november: 14.00- 15.00 Z.-Haffel, K.I. station 15.30 - 16.30 P.H. Polder, bij H. G. Timmer 3 8.30 21.00 Den Hoorn, bij o.l. school Dinsdag 21 november: 14.00 - 16.30 Den Burg, achter postkantoor 18.00 - 19.30 Den Burg, achter postkantoor Vooral op Texel problemen De heer P. L. Duinkerhoeve „Varia", Spang, die beroepshalve veel te ma ken heeft gehad met de verzorging van bomen en heesters, maakt zich on gerust over de toestand waarin veel bomen en struiken op Texel verkeren. Op zijn aanbod om hierover in enkele afleveringen iets te schrijven, zijn wij gaarne ingegaan. Red. Reeds eerder dacht ik via onze Tes- selaar enige voorlichting te geven in zake de voornaamste onderhoudswerk zaamheden, die de houtgewassen vra gen. Vastere vorm kreeg mijn plan, toen ik tijdens de storm met de auto reed, de voordelen van beschut rijden en wonen duidelijk zag en ook moest ervaren welke gevaren ons dage lijks bedreigen, wanneer bomen niet behoorlijk worden verzorgd. Het bovenstaande mag dan voorna melijk onze oudere bomen betreffen, doch ook de jonge boom- en struikbe plantingen hebben, en in het bijzonder op Texel, nu eenmaal verzorging nodig. Hiermee bedoel ik niet in de eerste plaats snoeien, bespuiten, bemesten enz., doch alleen hakken en zagen. Eerst echter even over onze dode bomen. Waarom staan deze nu te wachten, dat er een ongeluk gebeurt? Sinds de laatste l'/s jaar, dat wij weer op Texel wonen, zie ik maar steeds dezelfde dode bomen staan. Langs openbare wegen, in plantsoen, bij par ticulieren of genootschappen, overal staan ze. Er zijn er bij die morsdood zijn. Het verraderlijke van dit soort bomen is, dat het lang duurt alvorens de wortels verrot zijn, doch dan ook soms bij een schok of zelfs windstil weer pardoes vallen Mensen en dieren en in het bij zonder zij, die aan het verkeer deel nemen of spelende kinderen, kunnen hiervan de dupe zijn. Het grote nut van onze bomen en struiken is al zo dikwijls bezongen, dat ik daarvan U niet behoef te overtui gen. Onze mooie boerderijen en wonin gen, alsook de wegen en dijken worden a.h.w. hierdoor aangekleed; om maar niet te spreken van onze prachtige bossen van het Staatsbosbeheer, waar recreatie en natuurschoon hand in hand gaan. Waar ik echter thans in het bijzonder de aandacht op wil ves tigen, is het grote nut, dat de beplan tingen leveren voor onze beschutting. Daarom moeten de jonge beplantingen, welke de laatste jaren door bemidde ling van het Staatsbosbeheer en andere instanties zijn aangelegd, op tijd wor den gedund. Wie dit niet op tijd doet, zal ervaren dat het hout de bomen, de singels, het bos te 6nel omhoog schiet, de lakken afstoot, van onder kaal wordt met het gevolg, dat de zo gevraagde en gewaardeerde beschutting verloren gaat. Alhoewel het op papier niet zo eenvoudig is om hierin duidelijke richtlijnen te geven, zal ik het terwille van de fraaie beplantingen en ten gun ste van de bezitters, toch proberen. Doch in een volgend artikeltje. P. L. Duinker BEROEP UITGEBRACHT OOSTEREND De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk te Oosterend heeft in de vacature ds. T. S. van Leeuwen, beroep uitgebracht op ds. J. D. Kruithof (58) te Oldenhoven (Gr.). KANTINE-COMMISSIE ORGANISEERDE GEZELLIGE AVOND De pas gevormde kantinecommissie van de Sportvereniging Texel hield in de met netten, teerblazen en andere visserij attributen versierde „klets- keet" de eerste avond. Voorzitter Ten Cate, die de avond opende, sprak er zijn waardering over uit, dat de eerste avond, zo kort na het instellen van de commissie kon plaatsvinden. Na een inleidend woord toonde de heer H. Spigt filmpjes over de kottervisserij en de schaatskampioenschappen in Noor wegen. Zo zag men de bemanning van de TX 16 aan het werk, de hardrijders op de schaats deden de spanning van de kampioenschappen herleven. Na een korte pauze volgde een ge animeerde bingo. Het concentratiever mogen van de spelers werd zwaar op proef gesteld wegens het snelle presen teren van spelleider H. Spigt. Diverse aardige prijzen waren beschikbaar ge steld. Velen hadden aan de avond mee gewerkt. De „Kletskeet" heeft bewezen niet alleen als klctsruimte geschikt te zijn. maar vooral dienstbaar te kunnen wor den gemaakt aan de recreatie van de SVT-ers. Voor de komende winter staan diver se avonden op het programma. Onge twijfeld zullen velen af en toe het beeldbuisgenoegen willen wisselen met een cantine-avond. Voor Plattelandsvrouwen en Vrouwengilde De afdeling Texel van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en de afdeling Texel van het Katholiek Vrouwengilde hadden maandag santen een bijzonder geslaagde avond in de cantine van de LTS. Voor maar liefst 150 dames vierde de Amsterdamse actrice Nel Kars een aantal fragmenten solo-toneel op onder het motto. „Toneel door de eeuwen heen". Op levendige wijze vertelde me vrouw Kars over de geschiedenis van het toneel. Over het ontstaan als een spel in de kerk, over het wagenspel, de rederijkers en het toneel van nu. Nel Kars noemde diverse stukken uit de verschillende perioden en beeldde frag menten daarvan uit. Zo zagen de Texel se dames hoe zij zich in het costuum stak van Mariken van Nieumeghen en op pakkende wijze een solo-sccne op voerde uit het gelijknamige stuk, dat oorspronkelijk als wagenspel werd op gevoerd. Op dezelfde wijze, telkens in een schitterend ander costuum, werden fragmenten uit „Het jubileum" van Tsjechov gebracht, „Een maand op het land" van Toergenjew, „School voor vrouwen" en „Geleerde dames" van Molière. Nel Kam heeft de costuums zelf ge maakt en had koffers vol bij zich. Door samenwerking van beide verenigingen was het mogelijk deze hoogstaande avond te brengen. Mevrouw D. de Graaf-Graaf, voor- zitster van het Vrouwengilde had rich in haar openingswoord al verheugd over deze vorm Van samenwerking. Mevrouw v.d. Eijk-Bierens sprak in het slotwoord de wens uit dat beide verenigingen nog eens samen iets zou den organiseren. Als symbolische blijk van de goede verstandhouding tussen Vrouwengilde en Plattelandsvrouwen overhandigde mevrouw v.d. Eijk het op schrift gestelde bondslied van de Plattelandsvrouwen aan mevrouw De Graaf. met uw salaris laat het overschijven naar een kosteloze en 3j% rentedragende prive-rekening bij de Raiffeisenbank. Vraag folders of mondeling advies. Zo'n krokodillenleren tas De krokodil is in wezen een slacht offer van de mode. Krokodillenleer is weer „in". De kunststoffenindustrie ziet kans materiaal te vervaardigen, dat bedriegelijk veel op krokodillen leer lijkt, maar wie het zich even kan veroorloven, prefereert toch een echt krokodillenleren tasje. Alle waar naar zijn geld en dus betaalt men voor zo'n echt stukje prehistorie enige honder den guldens. Wanneer, zoals in dit geval, kroko dillenleer in de mode is, dan betekent dat de niets ontziende jacht op deze merkwaardige dieren. Bij duizenden sneuvelen zij ten gerieve van een modeverschi jnsel. Er zullen ongetwijfeld veel mensen zijn, die het niet zo erg vinden dat er intensief jacht op krokodillen wordt gemaakt. Het zijn toch zulke „griezels" meent men Toch moeten wij daar wat voorzichtig mee zijn De krokodil is na melijk een interessant dier, een van de weinige dieren in onze natuur, die een redelijke overeenkomst vertoont met de prehistorische monsters, die in groten getale de aarde bevolkten, voor dat er nog van mensen sprake was. Wat wij van deze vroegere diersoorten weten, danken wij slechts aan wat we tenschappelijke onderzoekingen hier over aan het daglicht hebben kunnen brengen. De krokodil heeft een nauwe familieralatie met de voorhistorische dieren, die men 'dinosauriërs noemt. Wanneer wij het zo bekijken, dan is de krokodil met recht interessant. Even als hun verre voorvaderen leven zij in hun huidige woongebieden, zowel in water als op het land. De voorstelling, die wij ons aan de hand van verhalen, films en dergelijke over deze dieren maken, is dikwijls onjuist en over dreven. Vraatzuchtig Velen denken, dat de krokodil een verschrikkelijk vraatzuchtig dier is, maar dat valt erg mee. Zij zijn in we zen met weinig tevreden en dat komt, doordat zij weinig beweging nemen. En zo kunnen krokodillen volstaan met één maaltijd per dag. In gevangen- 5,chap, zoals in dierentuinen, bestaat hun maal uit slechts één bal gehakt. In het wild is hun maaltijd niet zo precies afgepast en komt het voor, dat zij na een flinke maaltijd lange tijd kunnen vasten. Er bestaan twee soorten echte kroko dillen en wel de Nijl-krokodil en de Indische krokodil. Zij kunnen hun prooi met botten en al inslikken, aan gezien er in hun maag een vocht af gescheiden wordt, dat beenderen oplost, waardoor deze normaal worden ver teerd. Een echte krokodil heeft een lange, spits toelopende snuit. Dan zijn er nog de krokodil-achtigen zoals de alligator, met een stompere bek, rond als een spade, voorts de gavialen, die een merkwaardige snuitvorm hébben, die aan een gitaar doet denken en tenslotte de kaaiman uit Centraal- en Zuid- Amerika met een brede kop. Bang LAASTE NIEUWS: BRAND IN WAALENBURG Gistermiddag om half 3 brak brai uit in dc 30 meter lange loods Reiger" in Waalenburg, eigendom vat de heer Bakker, „Mennohoeve". Oor. zaak was kortsluiting in een ventilator die werd gebruikt voor het ventilerej iy van aardappelen. Toen de heer Bakker die in de schuur aan het werk was, lie vuur ontdekte, was het al tc laat. OqB dat het grootste deel van de ruimte k de nok was volgepakt met 6000 pakket hooi, verspreidden de vlammen ziel snel tot over dc gehele lengte. Dt brandweer is uren in touw geweest Men slaagde erin de helft van de schuur te behouden. Het voorste deel, waar d; brand was ontstaan, brandde geheel al De schade kon hij het ter perse gaan van ons blad nog niet worden ge- 1 raamd. in GEEN VOORRANG VERLEEND Op de hoek Kogerstraat-Schoonoordlst 6ingel te Den Burg gebeurde woens dagavond om 22.30 uur een aanrijding waarbij twee auto's werden beschadigd De met zijn Chevrolet uit de Schoon oordsingel naderende R. K. verleend geen voorrang aan de heer P. C. Bonne die met zijn Austin in de richting va; "0 de Stenenplaats reeds. De wagens bot n sten, waarbij vooral de Austin flini werd beschadigd. Niemand werd ge- ia; wond. (0 té Vrijdag 3 november Den Hoorn, „Ons Huis", fancy fair t.b. „Ons Huis" Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub „De Kiekc&|;o dief", 20.00 uur. Den Burg, De Oranjeboom, Hammondorgi show met demonstratie door Piet Colley, bt kend van de Belgische TV. Zaterdag 4 november Den Hoorn, „Ons Huis", fancy fair t.b. „Ons Huis". De Dennen. Catharina-hoeve, Discussie-avond voor het vormingsinstituut voor meisjes cn in Vereniging van oudlccrlingcn van de Lagen Landbouwschool. Onderwerp o.a. Verdovendt id middelen. Aanvang 20.00 uur. Zondag 5 november Sluitingswandeltocht van 't Gouden Boliji 5, 10 en 15 km. Dinsdag 7 november Den Burg, Hotel „Dc Lindcboom-Texcl' Overkoepeling Vrouwenorganisaties. Noiar^ic Van Wijland vertelt over erfrecht. Donderdag 9 november Den Burg, „De Oranjeboom", Souvenirbeun Den Burg, Cultureel Centrum, Openban avond van dc muziekschool Texel. Aan half 8. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 5 november op om 7.41 ucr et en gaat onder om 17.06 uur; 8 november q om 7.46 uur cn onder om 16 5,1 uur, Maan; 9 november E.K.; 17 november V.l Hoog water ter rede van Oudeschild 3 nov. 9.25 en 21.52; 4 nov. 10 03 en 22.25, 5 nov. 10.38 cn 22.58; 6 nov 11.12 cn 23 31 7 nov. 11.45 cn 8 nov. 0 15 cn 12 2d 9 nov. 0.58 cn 13.04; 10 nov. 1.52 cn 14/ 11 nov. 3.14 en 15.33. Aan het strand ongeveer een uur eerde hoog water. ti Door velen wordt de krokodil gezien als een agressief dier, maar ook de krokodil is, evenals alle andere wilde dieren, bang voor de mens en hij zal deze slechts aanvallen, wanneer hij in het nauw wordt gedreven. Slechts en kele krokodillen durven de mens als prooi aan te vallen. In de vrije natuur kan men zien, hoe een kleine vogel samenleefd met de krokodillen, zonder van hen kwaad te ondervinden. Het is een kwestie van dienstverlening. De vogels trippelen rustig over de krokodil heen en ver dwijnen onbevreesd in de wijd geopen de bek om daar vleesrestjes tussen de tanden weg te pikken. De krokodil zet hier speciaal de b^k voor open en zal hem niet dichtklappen, zolang zijn tandverzorger met zijn werk bezig is. Eén dergelijke vorm van samenle ving, die men in de natuur ook bij vele andere dieren kent, noemt men „sym biose". Het lijkt dikwijls een monster verbond, maar de dieren hebben elkaar nodig om in goede conditie te blijven. De tanden van de krokodil worden ge reinigd, waardoor zijn gebit langer meegaat en het vogeltje vindt op een gemakkelijke manier zijn voedsel. Nu we toch met de bek van de kro kodil bezig zijn, nog even het volgende. Er zijn mensen, die menen, dat de kro kodil geen tong heeft. Hij heeft echter wel degelijk tong, doch deze zit op drie plaatsen aan de kaak vergroeid, en wel zodanig, dat de krokodil zijn tong slechts een heel klein beetje op en neer kan bewegen. Precies zoals zijn voorhistorische voorvaderen, plant de krokodil zich voort door middel van eieren Zo'n kro- kodillenei is om te zien een flink groot eendeëi. Moeder-krokodil legt er liefst omstreeks honderd in een diepe kuil, die later met zand wordt dichtgegooid. Verdere zorg heeft zij er niet over, want de zon broedt de eieren uit. Wan neer de kleintjes uit het ei komen, rep pen zij zich met een onfeilbaar in stinct naar het water en daar voelen zij zich meteenthuis. Zo'n kleintje, niet langer dan vijftien centimeter, is een furieus diertje. Naar alles wat in zijn nabijheid komt, wordt gebeten. Dat doet hij overigens niet zonder re den, want buiten de vele vijandelijke waterbewoners, lusten zijn eigen fami lieleden ook wel een hapje krokodil. Alleen de jongen, die sterk, slim en fel zijn hebben een kans groot te worden, om dan wanneer het ongeluk hen treft tot tassen en schoenen verwerkt te worden. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de periodi van 4 november t/m 10 novembeif0 telefoon 2182, b.g.g. tel. 2406. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02 2 20) 206S Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 8 november a.s. worden dc in« ders van Oudeschild cn Den Burg verwacl? Oudeschild van 13.00 - 13.45 uur; daarna D« a Burg tot 16.00 uur. WEEKENDDIENST ARTSEN voor alle artsen van zaterdagochtend 8 uur tci maandagmorgen 8 uur Dokter R. COUTINHO, Den Burg, tel (02220) 2023. DIERENARTSEN Beide dierenartsen dienst. GROENE KRUIS Ingaande vrijdag 24 uur tot en mei maandag 13 uur Zr. RIETVELD, De Cocksdorp, tel (02222) 292. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 5 november 1967 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Froentjes Najaarszendingscollecte De Cocksdorp 10.00 uur ds. Soesan Den Hoorn 10 uur ds. Oskamp, Doop Najaarszendingscollecte De Koog 10 uur ds. Waardenburg De Waal 19.30 uur ds. Waardenburg Oostcrend 9.30 uur ds. Rozemond herdenking van de Kerkhervorming Oudeschild 11.00 uur ds. Rozemond herdenking van de Kerkhervorming GEREFORMEERDE KERK Den Burg, 10 en 15 uur ds. Uidam Oosterend 10.00 uur ds. J. A. Meyer, Arnhes Bediening Heilig Avondmaal 3.00 uur ds. J. A. Meyer Bediening Heilig Avondmaal GEREFORMEERDE GEMEENTE Oostcrend 10.00 cn 16.00 uur Dienst in het gebouw voor Chr. Belangen DOOPSGEZINDE GEMEENTB Den Burg 9 45 uur ds. Koopmans Oosterend 11.00 uur ds. Koopmans R.K. KERKDIENSTEN weekend 4 en 5 november 1967 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag: 8.30 en 10.30 uur De Koog: zondag 10.00 uur Oudeschild: zondag 9.00 en 19.00 uur Den Hoorn; zaterdag 19.00 uur zondag 10.30 uur De Cocksdorp: zondag 8.30 en 19.30 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur zondag 10.00 uur. J2 ,1

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 2