Als u wilt ontvangt u op één dag tweemaal uw maandsalaris p het statussymbool peede blad 2 /o rentevergoeding op uw salarisrekening een maand salaris extra als gezinskrediet ubriek voor DBOUW en VEETEELT Dat doet de NMB voor u! WfifsB desgewenst Dit kortlopend krediet is snel en eenvoudig verkrijgbaar. Vraag uitvoerige inlichtingen bij het NMB-kantoor in uw omgeving. De bank waar ook zich thuis voelt! FEUILLETON door Gerrit Franssen NUTSSPAARBANK TEXELSE COURANT VRIJDAG 3 NOVEMBER 1967 voor - OniJer' rhluMli' Van HET 'S NACHTS OPSTALLEN <adat in een vorig artikel een over- ad voorstander van het in de zomer jachts opstallen van melkvee aan het ord is geweest, willen we thans de rumenten van een tegenstander naar jen brengen. )eze argumenten zijn bij ons schrif- jjk en mondeling naar voren gc- ,cht. Zoals wij al eerder vertelden, .gen we ook een anonieme brief van jiand. die zich als tegenstander laat uien. Allereerst iets uit zijn brief. Gras het goedkoopste voer )eze veehouder schrijft als volgt" e laatste 10 jaar .proberen wij om de ogsle opbrengst per koe te verkrij- door de meimaand zo lang mogc- te maken. Dat doen wij door de eien omstreeks 20 april buiten te i en als ze één week des nachts op gestaan hebben, gaan ze voorgoed wei in tot omstreeks 20 oktober om arna met november weer op stal te men. Wij zijn geen voorstanders van stal melken; wij melken in een door- ipmelkstal, wat ons zeer goed vol- :t (geen koeien vastmaken en geen 1 uitmesten)". )e veehouder in kwestie wijst er dan ;der op, dat in de meimaand het ogste aantal vetgrammen per dag irdt gehaald en hij meent dit voorai bereiken door de dieren dag en cht buiten te laten, n de omgeving van deze veehouder n er blijkbaar collega's, die de melk- eien 's nachts wel op stal houden, int hij schrijft verder: „En al ik nu dat hier in de omtrek mijn buren koeien 's nachts op stal halen, met }i bijvoeren en al wat er beschik- ar is, dan vraagt dat toch extra werk zullen we maar niet praten van wat eft dat hooi en kuilgras, enz. gekost, als ik dan 'het Jaarverslag van „De ndracht" nazie, dan kom ik ieder ir weer tot de conclusie, dat wij nog zo slecht melken en wat de buren treft met vlag en wimpel aan de top lan, terwijl we dezelfde veebezet- ig per ha. hebben". Br wordt verder nog op gewezen, dat voor 'hoog-productieve dieren van lang is, voldoende gras op te nemen dit is volgens deze veehouder alleen bereiken, wanneer ze niet alleen erdag, maar ook 's nachts kunnen liden. Ons commentaar Wat deze veehouder schrijft over hei lang van een lange meimaand, is wel igszins in tegenspraak met de me ng van veel Texelse veehouders, ook n tegenstanders van het in de zomer nachts opstallen. Ik meen nl. wel ogen zeggen, dat het aantal veehou- rs, dat voordelen ziet in het in de limsand opstallen groot is. In de rste plaats omdat het meigras in el gevallen aanvulling vraagt van oog en minder eiwitrijk materiaal, de tweede plaats omdat de nachten mei veelal aan de koude kant zijn, it met name het gevaar voor kop- kte zeer vergroot. Dat is dit jaar eer duidelijk gebleken toen omstreeks lf mei nog een uitbarsting van kop- :kte optrad. Dan wijst deze veehouder op de «ten van hooi en kuilgras, die toch nachts op stal wordt gegeven. Het u in ieder geval onjuist zijn dit hooi kuilgras te waarderen op handels- aarde. Dit 'hooi en kuilgras kan in der geval gemaakt worden van gras, it de melkkoeien anders 's nachts uden opnemen, waarbij het volgens is vaststaat, dat het gras, dat be iaard wordt door het 's nachts oo stallen meer dan voldoende is om het benodigde hooi en kuilgras te maken In deze laatste mening staan de voorstanders van het op stal 'houden in. de nacht beslist niet alleen. Ook heel veel tegenstanders zijn bereid om Toe te geven, dat er sprake is van grasbe sparing. Naar ik meen is het ook wat gevaar lijk om uit het feit, dat de melkop- brengst op het bedrijf van bedoelde veehouder gunstig afsteekt bij die van collega's in de buurt, te concluderen, dat het 's nachts opstallen nadeel be tekent. Er zijn nog veel meer factoren, die de produktie beïnvloeden. Wij hopen binnenkort een overzicht te kunnen geven van de gemiddelde produktie van een flink aantal bedrij ven, waar de koeien 's nachts op stal blijven. Als uit dat overzicht zou blij ken, dat de gemiddelde produktie van deze bedrijven niet lager is of mogelijk zelfs hoger dan het gemiddelde van alle bedrijven, die aangesloten zijn bij de Rundveefokvereniging Texel, dan heeft dit voor ons wel enige waarde. In een volgend artikel eerst nog en- xele argumenten van een tegenstander. Hij heeft enkele zaken naar voren ge bracht, die ons wel aanspreken. DRS. J. BIERMA OVERLEDEN Na een ernstige en langdurige ziekte is op 30 oktober 1967, in de ouderdom van bijna 48 jaar, overleden Drs. J. Bienma, hoofd van de afdeling Voor lichting en Organisatie van het On derling Boerenverzekeringsfonds (O.B F.) te Leeuwarden. In deze functie heeft hij in een vijftiental jaren deze afdeling verder uitgebouwd en daarbij in aanzienlijke male bijgedragen tot de gunstige ontwikkeling van 'het O.B.F. Ook op ons eiland kreeg drs. Bierma hierdoor bekendheid. Drs. Bierma genoot in kringen van de Nederlandse Landbouw Coöperatie een grote bekendheid, niet alleen door zijn talrijke inleidingen over het OBF, maar mede door de honderden lezingen die hij in de loop der jaren over aller lei onderwerpen, de landbouwcoöpera tie betreffende, heeft gehouden. Vooral bekend waren zijn inleidin gen artikelen over Finland. Op buiten gewoon boeiende wijze wist hij voor lichting te geven over doel en streven van de Finse landbouwcoöperaties, waarbij steeds weer zijn grote liefde voor „het land der duizend meren" naar voren kwam. Mede 'hierdoor ont ving hij in 1982 een Finse coöperatie onderscheiding, de zogenaamde Geb- hard-iplaquette. In 1963 werd Drs. Bierma benoemd tot Ridder in de Orde van de Witte Roos van Finland. Het optreden van Drs. Bierma getuigde steeds van een intens medeleven met betrekking tot de problemen van de boerenstand en van inzicht in de vraag stukken, waarmede deze in sociaal- economisch en cultureel opzicht voort durend heeft te maken. De landbouwcoöperatie in het alge meen én het O.B.F. in het bijzonder hebben in hem een markante persoon lijkheid verloren. INGEKOMEN PERSONEN Othilde Evers, van Amstelveen, Essenlaan 19 naar Den Burg, Warmoes straat 22; Kees Segaar, van Den Helder Het Nieuwe Diep 5 naar Den Hoorn H 131, Marinus te Hoven, van Den Hel der, Het Nieuwe Diep 5 naar Den Hoorn H 131; Kuna de Boer, ev. Van Asten, van Den Helder, Vinkenstraat 39 naar De Koog, Brink 30; Adrianus van Asten, van Rotterdam, a.b. Hr. Ms. Karei Doorman naar De Koog, Brink 30; Maria Vijfhuizen ev. De Goede, van Rotterdam, Paul Krugerstraat 76 naar Oosterend O 1. UITVOERING U.D.I. De najaarsuitvoering van U.D.I. wordt gehouden op vrijdagavond, 10 november en zaterdagavond, 11 novem ber om 8 uur in „De Oranjeboom". Op gevoerd wordt het blijspel in 3 bedrij ven „Bloemen voor Barbara". Beide avonden is er bal na. Enkele jaren geleden heeftU.D.I. besloten, de uitvoeringen ook op vrij dagavond te geven. Blijkbaar is dit nog niet bij iedereen bekend, want 'het aan tal bezoekers op deze avond is in het algemeen nog niet groot genoeg. Niet temin is de sfeer altijd bijzonder pret tig en gezellig en wij kunnen een ieder aanraden, ook eens op deze eerste avond te komen. Zondag, 5 november, wordt in „De Oranjeboom" gelegenheid geboden tot plaatsbespreken, en wel van 11.30 tot 1.00 uur. Zoals gebruikelijk vindt de loting plaats om 12.00 uur precies en hebben donateurs hierbij voorrang. ZE ZIJN ER, DE NIEUWE KINDERZEGELS en dat is nodig: hun opbrengst kan niét gemist worden Op dinsdag 7 november begint in ons land de verkoop van de kinder postzegels 1967. Vijf weken nadat de schooljeugd voor het goede doel aan de bel heeft getrokken, gaan de kleine actievelingen weer op pad, ditmaal om de bestellingen uit te voeren en af te rekenen. Verzamelaars kunnen met ingang van die zevende november de com plete serie kopen: behalve de 12-cents met toeslag, de 15-cents en de 20-cents- zegel uit de envelopjes van de jon gens en meisjes óók de 25-cent met een dubbeltje toeslag en de 45-cent met 20 cent toeslag. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7. Ook in de hal van het postkantoor te Den Burg verrijst weer het bekende kraampje, een der honderden kraamp jes en stands in heel het land. Daar Irdchten de dames van de plaatselijke comité's er zijn er ruim driehonderd nadat de vele honderdduizenden jeugdige medev/erkertjes tussen Vaals en de Lauwerszee hun slag hebben ge slagen, het vorig jaar bereikte totaal van 4,7 miljoen gulden op te stoten naar de vijf miljoen. Of meer.Het zal ze wel lukken; van 1924 tot 1946 hebben de comité's het hele karwei al leen gedaan en in 1965 bedroeg hun aandeel in de opbrengst rond één mil joen. In veertig jaarlijkse acties heeft het gulle Nederlandse volk bijna 45 miljoen bijeengebracht voor zijn zor genkinderen. Dat is een indrukwekkend bedrag, vooral wanneer men bedenkt dat deze miljoenen vergaard zijn met de ver koop van postzegels en wenskaarten, waarbij het zelden gaat om forse be dragen ineens. Postzegels komen altijd van pas koop er dus gerust véél en met de kaarten (het zijn als gewoon lijk heel artistieke) weet de Nederlan der ook wel raad als de feestdagen na deren, vraag het maar eens aan Vader tje PTT. Móet dat nou Misschien zegt U wat aarzelend: ja, dat is allemaal heel mooi, maar móet dat nou in 1967? We betalen toch onze belasting, waarvan niemand zal durven beweren dat die een habbekrats is. We hebben toch ons netwerk van sociale voorzieningen. De overheid Rijk, provincie en gemeente steunt de me dische en justitiële kinderbescherming met miljoenernsubsidies. Waarom dan nog steeds kinderpostzegels en kinder- kaarten? Het antwoord is: omdater nog steeds geld bij moet. Zonder het extraatje uit de kas van de kinderpostzegels kunnen bestuurders van tehuizen, verenigingen en instellingen voor het bedreigde kind er niet komen. De overheid geeft sub sidie, zeker, maar de overheid neemt niet alle kosten voor zijn rekening. Hij laat ruimte voor het particulier initia tief, voor de praktische naastenliefde, waarin ons volk, wars van dikke woor den maar altijd klaar voor daden, zo sterk is. in de huid gezondheid en zuiverheid VOORBESPREKING RAADSAGENDA 'Het volgende 'bericht, dat wij lazen in de Harlinger Courant, is mogelijk een idee voor Texel, waar op de raads besluiten vaak achteraf kritiek wordt geleverd: „TERSCHELLING Ook dit win terseizoen zal de afd. Terschelling der VVD weer voorbesprekingen van de raadsagenda organiseren. Het initiatief, dat het jaar hiervoor is ondernomen, blijkt in een behoefte te voorzien. Was deze voorbespreking de afgelopen win ter echter meer op de leden der VAT) gericht, deze keer is het de bedoeling dat iedereen, dia maar enigszins in de te behandelen zaken is geïnteresseerd, hier naar toe komt. Ook kunnen zij, die daarin geïnteresseerd zijn, het ge meenteblad, waarin alle zaken staan die de raad te behandelen krijgt, via 'het afdelingssecretariaat ter inzage ont vangen. Iedereen kan tijdens deze voor bespreking zijn op- en aanmerkingen naar voren brengen, die dan zo goed mogelijk door de aanwezige raadsleden zullen worden behandeld. Het is te ho pen, dat dit initiatief, in het belang van de democratie, zal slagen". Ze schudde haar hoofd. „Als ik gek ;n. Zijn ze toch zeker zo naar de eten? Nee, die houd ik voor de zon- En in de vakantie zoek ik een tantje om een paar mooie schoenen te urmen kopen. En een nieuwe jurk". „Waar?' ,0, dat weet ik nog niet. Misschien el in de koekfabriek. Alleen maar pakken. En niemand zegt wat, als je tussen door wat snoept. Het betaalt £d, zeggen ze. Ze nemen elk jaar in vakantie hulpkrachten". „Vindt pap nooit goed. In een fa- iek". „Ik zou niet weten waarom niet. Voor drie of vier weken? Zeg, dat i'k srtig gulden in de week verdien, ier weken maakt honderdzestig gul- n. Wat kun je daar niet allemaal Dor kopen?" „Als ik slaag, zoek ik ook een baan kar niet in de fabriek. Ik moet iets ebben, wat me lijkt. Zeg, zoek eens at andere muziek op. Deze dans is zo HOOFDSTUK 5 Het eersté contact met de „dure" overkant In januari waren "de twee eerste bun- alows klaar. Nog waren de stucadoors ezig, toen op een kille, mistige morgen knaap van een verhuiswagen wam aanrijden en drie potige mannen jonnen te lossen. Overvest zat nog au zijn ontbijt, toen zijn vrouw hem opmerkzaam op maakte. „Kijk eens daar zullen de nieuwe overburen ijn". Hij keek op van zijn krant en spied- door het raam. „Dat is dan al gauw" Die morgen hoefde niemand geroe pen te worden, want Jaap en Tonia kwamen vlak achter elkaar beneden. „Hebben jullie het gezien? Er staat een verhuiswagen aan de overkant. Wat voor mensen zouden het zijn?" „Kind, hoe kunnen we dat nu we ten?" meende mevrouw. „Weet pap het ook niet?" vroeg Tonia. „Nee, 'kind, het is me onbekend, wie die twee bungalows gekocht hebben Het heeft ook niet in de krant gestaan" Jaap stond nog door het raam te kij ken. Schouderophalend merkte hij op: „Wat doet het er eigenlijk toe? Het zijn toCh geen mensen van onze stand. Ze zullen ons heus niet uitnodigen om eens een avondje kennis te kom^n ma ken". Mevrouw Overvest keek verbaasd naar haar zoon. „Waarom niet? Dat is toch zo de gewoonte in onze stad? Wat zeg jij, vader?" Overvest haalde ongeduldig zijn schouders op „Dat zien we te zijner tijd wel. Vragen ze ons, dan gaan we natuurlijk en nodigen hen op onze beurt een avond uit. Doen ze het niet, dan is er nog niets overboord". Tonia knikte. „Ik moet het ook nog zien. Mensen, die zulke dure huizen kunnen kopen, bemoeien zich niet met ons slag. Let eens op mijn woorden". „Ik denk, dat onze Tonia teveel zwart-wit ziet", vond haar vader. „De tijd zal het wel leren, paps". Sedert die morgen werd er in huize Overvest veel door de ramen gekeken. In één dag was de verhuiswagen uitge laden. Reeds de volgende dag hingen er gordijnen voor de ramen en zag men s avonds lichten branden. De derde dag constateerde Jaap, dat er een slee van een Mercedes, lichtbruin, voor de deur stond. Nog een dag later arri veerde er ook een lichtblauwe Opel, waaruit een slanke jongeman stapte. Na een week wist men: er woont een gezin van drie mensen, man, vrouw en een jongeman, waarschijnlijk hun zoon. En ze hebben twee auto's, een grote Mercedes en een kleine Opel. Met de grote gaat meneer weg en in de kleine iijdt mevrouw en ook wel de zoon. Nog een week later werd ook het tweede huis bewoond: een echtpaar met drie kleine kinderen. Ook daar stond al spoedig een grote auto voor de deur. Maar Jaap, die zo ongeveer alle auto merken kon identificeren, kon van deze wagen het merk niet thuisbrengen „Hij lijkt net meest op een Packard", was tenslotte zijn conclusie. Veertien dagen later wisten Tonia en Jaap, dat de overburen niet van plan waren uitnodigingen tot kennismaking te sturen naar de overkant. „Dal had ik ook helemaal niet verwacht", zei Jaap lachend. „Die mensen zien ons niet eens, letten helemaal niet op ons. Dat zijn lui met centen. Kijk maar eens naar hun wagens". „Onze laan is door de groenstrooK in het midden wel goed gescheiden" constateerde Tonia. „Aan de overkant de luxe, aan deze kant de stille armoe". „Nou. armoe. „Laten we zeggen, dat we het breed hebben. Er kan niet eens een nieuwe fiets voor ons af, laat staan een wagen" „Er zijn er aan deze kant anders heel wat, die een wagen hebben". Hij wees door het raam. „Kij'k zelf, er staan er een stuk of tien. Als het niet meer is". „In ieder geval kunnen we dit vast stellen: daar wonen mensen met ping ping, aan deze kant niet of nauwelijks" Hij haalde zijn schouders op. „Ach wat kan het ons schelen", meende Jaap nuchter te moeten opmerken. „Ik ver dien nu en jij hebt in de vakantie wat geld bij elkaar gewerkt. Nog anderb.aU jaar, dan ben jij net zover als ik". „Met dit verschil, broer, dat ik dan niet in militaire dienst hoef". De jongen knikte. „Dat is het ellen dige. Enfin, komen we ook wel door heen. Alleen, je verdient in dienst bijna niets". „Je weet niet eens, of je in dienst moet. Als ze je nu afkeuren?" „Wat mankeert er aan me?" „O, dat weet je nooit. Niks erg na tuurlijk". „Let maar eens op, dat ik precies voor anderhalf jaar er intuimel". Blijkbaar had Jaap Overvest een vooruitziende blik, want toen hij in fe bruari werd gekeurd, wist hij binnen een uur, dat hij zo gezond was als maar enigszins kon. Wat voor beroep 'hij uit oefende, en wat voor scholen hij door lopen had. Jaap vulde het formulier zonder enige interesse in. Als ze me maar niet bij de marine douwen, want aan varen heb ik wel zo'n hekel, dacht hij. tandpasta Na afloop deed hij nog een uurtje mee met de andere adspirant-rekruten, sjouwde door dc stad, floot naar knap pe meisjes en dronk een biertje mee. Maar in een café, dat hij tamelijk iouche vond, zag hij kans er ongemerkt tussen uit te knijpen. Binnen het kwar tier zat hij op het station. Dat weten we ook weer. Het vaderland heeft er een nieuwe kracht bij. Iedereen was nieuwsgiering, 'hoe hij het er af gebracht had, toen hij weer in huis was. Jaap vertelde 'het een en ander. „Ze vroegen onder andere, of ik iets voelde voor een kaderopleiding. Hoe kan ik dat nu weten? Wat is een kader? Ik 'heb me maar op de vlakte gehouden en geantwoord, dat ik in het huidige stadium nog niet kon beslis sen". „Een diplomatieke zet", vond zijn vader. „Die officier lachte tenminste een beetje". „Wanneer moet je nu in dienst?" vroeg zijn moeder. „Van de zomer. Binnenkort krijg ik wel de nodige bescheiden. Als ik het goed heb begrepen, zal het zo ongeveer begin augustus zijn". „Dat is ook onaardig! Net in de va kantie", meende Tonia. „In dienst heb je geen vakantie, zus. In de oorlog evenmin". Mevrouw Overvest rilde. „Houd als jeblieft op, Jaap. Wie denkt er nu aan corlog?" „Nou, daar worden we toch voor op geleid? Tenminste, dat heb ik ervan begrepen. Het leek me niet toe, dat ze babysitters zochten". Waarop iedereen ontspannen lachte. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 5