RIJKS POSTSPAARBANK RENTE TOT 51°/ A 2 /O SUPERW0TÏÏ1BIKS INVENTUM 7////////J^V////////i BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER waar het snel lekker warm moet zijn H. KUIP LANDBOUW en VEETEELT C. VUB (iWMllntfMI UTO voert tot winst Y - rubriekvoor «-.ikm!.- - VERKRIJGBAAR BIJ Fa. G. A. van Kloosters Graan- en Veevoederhandel N.V. Afdeling Texel - Wilhelminalaan 3 Den Burg (Texel) - 02220-2025 „DINGEN VAN DE DAG'' Het is nog niet zo lang geleden, dat we schreven, dat ook in deze herfst de tijd weer komt, dat de regenval groter is dan de hoeveelheid, die de grond opnemen kan. Dat is op het moment op diverse plaatsen duide lijk te zien. Gelukkig niet in de sloten en vaarten, want dank zij het feit, dat deze over het algemeen in een goede toestand verkeren en de gemalen, die het water in zee moe ten brengen een voldoende capaci teit hebben, kan het voorgeschreven peil goed worden gehandhaafd. Als daar nu ook maar gebruik van wordt gemaakt. Dat wij als Hollanders in een wa terland wonen komt o.i. ook duide lijk uit in de belangstelling, die er in het algemeen voor water is. Je kunt dit al waar nemen bij het spel van kleine kinderen. Er is niets mooiers dan het spelen in een plas. En het is me dikwijls opgevallen, dat veel ouderen het spel van stro mend water boeiend vinden. U kunt ook op oudere leeftijd nog van dit spel genieten als U na een periode met veel regen maatregelen neemt om verstopte greppels of minder goed lopende drains in orde te ma ken. Als U er op dit moment nog niet voor gezorgd hebt, dat de greppels goed open zijn, dan bent U eigenlijk te laat. Dat is ook het geval als U in nieuw ingezaaid grasland nog geen greppels hebt laten trekken. De eer ste dagen is daar ook geen kans voor, want U zou het risico lopen om naast de gewenste greppel nog 2 „greppels" te trekken met de ban den van de tractor. Als deze regels voor U van toepassing zijn, dan ho pen we, dat er nog een kans komt om zonder veel schade de greppels toch vóór de winter in orde te ma ken. Als dat het geval is, laat de kans U dan niet voor de tweede keer ontgaan. We durven zonder meer beweren, dat heel veel drainreeksen op Texel een schoonmaakbeurt dringend no dig hebben. Dat geldt niet alleen voor drains, die al 10 jaar liggen, maar het kan ook het geval zijn voor drains, die nog maar enkele jaren liggen. Ja, zelfs zijn er geval len, waarbij drainreeksen, dié nog maar een jaar liggen al minder goed functioneren door vervuiling. Zodra U bemerkt of zelfs maar ver moedt, dat de drains minder goed werken, is het nodig om een onder zoek in te stellen. Een rager van plastic is voor ieder bedrijf, waar de ontwatering ook via drains plaats heeft een onmisbaar stuk gereed schap. Over het strooien van stikstof maakt U zich op dit moment waar schijnlijk geen zorgen. Er is echter helemaal niets tegen om toch al eens te denken aan de bemesting voor het komend seizoen. In ieder geval is Uw kunstmestleverancier daar al druk mee bezig. Hij moet daarbij ook een keuze maken. Ieder jaar weer zijn er nieuwe meststof fen op de markt en een leverancier, die bij de tijd wil blijven, zal dan ook nagaan of daar iets voor hem bij is. U kunt hem daarbij helpen door tijdig Uw verlangens bekend te maken. Een meststof, die op Texel jaren lang „in" geweest is, is fosfaat- ammon. In cijfers 20 - 20 - 0. Ik geloof, dat er weinig streken in ons land zijn, waar deze meststof zo ge vraagd was als op Texel. De boeren en de voorlichters hadden- daar goede motieven voor. Maar U kent mogelijk het gezegde, dat het betere de vijand is van het goede. En wij menen, dat er reden is om ons af te vragen of deze waarheid op het vragen of deze waarheid op het moment niet van toepassing wordt voor de fosfaatammon. We denken dan aan de meststoffen 25-15-0 en 26 - 14 - 0 Met de fosfaatammon hebben ze gemeen, dat ze geen kali bevatten. Het verschil is, dat de verhouding tussen stikstof en fos faat anders is. We menen, dat dit in diverse gevallen een verbetering is. De fosfaatbemesting werd bij ge bruik van 20 - 20 - 0 nl. vaak onno dig hoog. We kunnen dit voorkomen door het gebruik van de twee ge noemde meststoffen. We hebben er al eerder over ge schreven, dat de kans, dat er dit jaar heel wat weiden ruig de winter in zullen gaan, vrij groot is. In september en begin oktober is er nl. veel gras gegroeid en het ziet er niet naar uit, dat dit gras geheel verbruikt zal worden. Wat doen we er mee? Het inkuilen van gras is nu niet aantrekkelijk meer. We zullen het dus in de eerste plaats voor bewei ding met rundvee en schapen moe ten gebruiken. Wat de melkkoeien betreft zal dit overdag moeten ge beuren. Op droog land kunnen de koeien nog heel lang over dag een paar uur naar buiten. Kalveren kunnen in deze tijd van het jaar beter binnen blijven. Het gras zal echter voor een groot gedeelte be schikbaar zijn voor de schapen. Door regelmatig omweiden wordt de opname zowel door jong rundvee als door schapen aanmerkelijk be ter. Als het zo ver is, dat de kansen voor het opruimen van dit gras via beweiding verkeken zijn, dan moet U niet aarzelen om er de maai- machine in te zetten, ook al zou U voor het gras geen andere bestem ming weten aan de mesthoop. „Dat het opstallen van het melkvee in de eerste en laatste weken van de weideperiode voordeel geeft, daar van is iedereen nu wel overtuigd". Dat schreef mij een Texelse vee houder. Toch is dit blijkbaar nog niet zo, want op de laatste dag van oktober zagen we nog veehouders in de avondlijke schemering in de openlucht onder de koeien zitten. Het leek ons geen pretje voor mel ker en melkvee. Het verwonderde ons vooral, dat hierbij ook veehou ders waren, die een moderne stal tot hun beschikking hebben. We kunnen ons nog voorstellen, dat men er te gen opziet om weer aan de stal- iperiode te beginnen als men het doen moet met een bekrompen, don kere en slecht geventileerde stal. Maar hoe veehouders met een mo derne stal het zo lang uithouden in het herfstklimaat is voor ons een raadsel. Ik stel me voor, dat dit ook voor de melkkoeien van deze veehouders een vraag is. Dezer dagen stonden we voor de taak om melkvee, dat zelf het ini tiatief had genomen om tegen de avond naar de stal te gaan, bij de ingang van de stal te keren. Te oor delen aan de woeste pogingen, die de dieren deden om binnen te ko men, lokte het verblijf in de stal •hen wel aan. AANWINSTEN OPENBARE BIBLIOTHEEK TEXEL Romans: P. van Aken, De onschul dige barbaren; K. Amis, Lucky Jim; E. Augustinus, Moord en doodslag in Wolhynië; F. Auwera, De donderzonen; I. Bachér, Lasse Lar; N. Blake, Aan het eind van het hoofdstuk; D. Buzzati; Het huis met de zeven verdiepingen; K. Capek, Mijn honden mijn katten; H. Cecil, Bij gebrek aan bewijs; H. Cecil, Louter toeval....?; A. Christie, Kerstmis van Poirot; E. A. Cooper, Het is niet gering; Eska, Het vijfde jaar getijde; W. Golding, Heer der vliegen; G. Greene, Onder de tuin; H. Habe, Over de schreef; Jan de Hartog, De kapitein; H. Huil, Het klopsignaal, Jong Europa; proza van jonge auteurs; H. J. Kaeser, Meer dan liefde; H. J. Kaeser, Vervaagd spoor; H. G. Konsa- lik, Herfstmanoeuvre 1913-1961; A. Kuyten, Een weg naar buiten; G. Lyall, De lucht is vrij; Ph. Mechanicus, In dépöt; F. Moeschlin, De romance van Axel van Fesren en Marie Antoinette; I. Murdoch, Rood en groen; M. Onde'i, de grootvorstin; R. J. Peskens, Uitge stelde vragen; A. Rand, De vrijheid gloorde; M. A. M. Renes-Boldingh, Vrouwe Rixt van Ameland; M. Roc, Spiegel en portret; J. Slauerhoff, Het leven op aarde; H. Spring, O Absalom; P. Stanton, En boven ons de sterren; J. G. Toonder, Opstaan op zaterdag; W. van Toorn, De toeschouwers; S. Troy, Een verre neef; A. P. Tsjechow, Wanjka en Kastjanka; D. Walker, Man in de 6torm; W. Woods, De onwillige getuige; J. van der Woude, De erfdochter. Romans in vreemde talen: Chr. Arnothy, J'ai quinze ans et je ne veux pas mourir; A. Camus, L'étranger; A. Daudet, La Belle-Nivernaise; A. Philipe, Le temps d'un soupier. Jeugdverhalen: Circus prentenboek; W. van der Gaag, De grote overwin ning; Goede reis, prentenboek; P. L. Travers, Maria Poppins en de Andere Deur. Jeugdstudieboeken: Aliki, Willem Tell; P. Biegel, Kinderverhalen; M. Bouhuya, Onder één hoedje; J. H. W. Kool, Jazz-orkesten; G. A. Lintvelt, Het levende hoekje; J. Londen, Terry, de circushond; K Norel, 't Is Oranje, 't blijft Oranje; C. E. Pothast-Gimberg, Het handje van Fatimah; Sprookjes uit 1001 nacht; M. J. H. van der Veen, Hoe ons land geregeerd wordt; P. de Wolf, Hoe word ik een goede voetballer. 111. Kid Sucker was dus als een trotse overwinnaar uit de strijd gekomen. Lachend stond hij op het bordes en hij zond zijn in paniek vluchtende vijan den nog enkele knallende saluutschoten achterna. De wegspattende kiezelsteen tjes spetterden de kerels om de oren en gedreven door radeloze angst doken ze het struikgewas in. Daar waren ze voorlopig veilig, want nu kon Kii Sucker ze niet meer zien. „Ziezo....", mompelde Kid. „De vesting is gevallen, de bezetting is gevlucht en dus valt er nog maar één ding te doen. Op naar de sportcomputer Doch voordat hij de daad bij het woord kon voegen, werd hij plotseling in zijn gepeins gestoord door een stem, die uit een keldergat kwam. Verrast draaide Kid zich om. Was er nu tóch nog iemand binnen? En weer klonk die stem: „Wat betekent al dat schieten daar boven? En zouden jullie mij niet eens uit de kelder halen". Kid Sucker bukte zich en gluurde door een kelderraam. „Ahah! Ben jij het!" riep hij toen verrast. „Ja, ja, ik ken je wel! Je bent dat lastige mannetje, dat er altijd op uit was mij dware te zitten! Zo zo ben jij gevangen genomen door de Barroesjaantjes?" Gevangen genomen is het woord niet", antwoordde brigadier Piet. „Jul lie wilden toch die kist met de sport- computer stelen uit de smidse van J. J. F. Verholen? Nou.jullie 6talen mij toen, want ik zat in de kist. En die akelige kerels hier wilden allerlei pijnlijke fratsen met me gaan uithalen, toen de bakker belde. De bakker...., alias Kid Suckergeheim agent van Dollarmenië". „En betere geheime agenten zijn er niet", stelde Kid Sucker zelfverzekerd vast. „Je hebt me horen schieten, hé? Welnu, op mijn dooie eentje heb ik de hele bezetting van de Barroesjaanse ambassade weten te verwijderen". „Erg knap van je", prees brigadier Piet. „Zou je dan nu zo vriendelijk wil len zijn ook mij nog even uit deze stoel en deze kelder te verwijderen?" „Met plezier", grijnsde Kid Sucker „Ik zal je verwijderen, en voor goed Het varken van nu stelt eisen. Mag het misschien. Het vertegen woordigt een stuk kapitaal. Moet de mester winst opleveren. En heeft daarom recht op het beste voer, dat voor geld te koop is: Super- vitebiks. Snel en gemakkelijk,konstante UTD-kwaliteit én UTD-service, dat zijn de extra's die Supervitebiks net even boven andere varkens voeders uittillen. Daarom, een varken hóeft niet alles meer te vreten. Het geeft de voorkeur aan Supervitebiks. Bóven alle andere varkens voeders. cL °,os' -«se KONINKLIJKE FABRIEK INVENTUM -BILTHOVEN. |INVENTUM PANEELRADIATOREN o.a. verkrijgbaar b(J: DEN BURG Radio-El. Techn. Bureau Jan Agter Stenenplaats 7 Electrohuis Weverstraat 13 Bakkers Ijzerhandel N.V. OUDESCHILD Witvliet Westerlaken Hecmskerckstraat 13 (02220) 2114 (02220) 2000 (02220) 2767 (02220) 2717 Ik Nlouwl Stroomboaporlng door do oangeboi/wdo thermostaat on de 4 standen schokeloar. dóór zet u een Inventum verrijdbare paneelradiator neer. Dlrekt voelt u zijn behaaglijke warmte om u heen. Want het Is een vloelstofloze paneelradlator, die zijn warmte zonder omwegen direct aan de lucht afgeeft De Ideale hoofdverwarming In voor- en naseizoen en de behaaglijke bijverwarming In het stookselzoen. Leverbaar met of zonder thermostaat, met 2 of 4 standen schakelaar. Vraag op onderstaande verkooppunten om de brochure of het boekje •EJectrleche Ruimte Verwarming."

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 6