Kroon zal moeten beslissen in de kwestie Jellema I «RAIFFEISENBANK f. BronchïEetfen FILMNIEUWS SPORTPROGRAMMA VERVOLG VAN PAG. 1 dtin 1300 vestigingen j- spaarbank en alle bankzaken 25,— 8,—) 25,— {ƒ-,—) BOE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 3 NOVEMBER 1967 ATERDAG 4 NOVEMBER 1967: ^spiranten Oosteren'd a-Cocksdorp a, 3.00 uur ZDH a-De Koog a, 3.00 uur •upillcn Oosterend a-Cocksdorp, 2.15 uur ZDHa-Texel a, 2.15 uur Texel c-Oosterend b, 3.00 uur Tex. Boys b-Texel b, 3.00 uur 0NDAG 5 NOVEMBER 1967: de klas A KNVB: West-Frisia-Texel, 2.30 uur tfdeling Noordhclland Oosterend-Bergen, 2.30 uur Tex. Boys-ZDH, 2.30 uur Succes 2-Texel 2, 2.30 uur Cocksdorp-De Koog, 2.30 uur Helder 5-Tex. Boys 2, 2.30 uur De Koog 2-Vesdo 4, 2.30 uur Petten 3-Oosterend 2, 2.30 uur uoioren HRC 3-Oosteren'd, 12.00 uur IEDEDELINGEN S.V. Texel Dit weekend blijven wij hier van oetbal verstoken. Gezien de barre •eersgesteldheid ziet het er niet zo est uit en dient bij doorgaan re ening met zwaar veld gehouden te ouden We vertrouwen, dat Texel 1 roberen zal een goed figuur te slaan ;gen de koplopers in Enkhuizen. Voor Texel 2 geldt hetzelfde. Succes voert de lijst aan en dat betekent de iolle 100 procent, en tot de laatste mi- mut. D. Texelse Boys Dit weekend een klein programma. Llleen het eerste, tweede en de pupil- ,b komen, als het water niet te ivervloedig valt, in het strijdperk. Voor het eerste, op eigen terrein, de lerby tegen ZDH. Graag een pittige en portieve strijd Terreindienst: Hank Fitte (K 94) en C. Lexmond. Het tweede wacht, denken we, een oeilijke opgave tegen Helder 5. De lal is echter rond en kan, met veel nthousiasme, ook de goede kant opge- luurd worden. Het is weer november, dus gaan we feer trainen in de gymzaal van de toijsseschool. Voor de tijden zie het ;astje. W. SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend VOLLEYBAL Uitslagen van het afgelopen weekend: Dames Zeemacht 2-Tevoko 4 22 tevoko 4-Seahawks 2 30 tevoko 4-Tevoko 5 30 'ijfsprong 1-Tevoko 4 03 tevoko 2-Tevoko 3 30 Heren tevoko 3-Oranje Wit 2 22 *r. Lyceum-Tevoko 3 13 Dames 3 konden maandag niet spe en, omdat er maar 5 speelsters aan wezig waren. Dit kón en moet voorko nen worden door afbericht te doen bij !e aanvoerder; dus niet zo maar weg- ilijven Het programma voor a.s. zaterdag: 14.15 uur Tevoko 1-Zeemacht 1 (he.) 1500 uur Tevoko 3-RAP (he.) 15.45 uur Tevoko 1-Tevoko 3 (da.) 16.30 uur Tevoko 4-Seahawks 3 (da.) DAMCLUB TEXEL Uitsiagen van 31 oktober: v.d. Werf-C. Meedendorp 02 I. v. ITeerwaarden-G. Dros 20 Kooiman-P. Bakelaar 02 Hooijberg-D. v.d. Werf 20 Jansen-H. Bruiniirvg 20 W. Moerbeek-W. C. v. Hagen 20 i Datema-C Groenhof 20 Vinke-Jb. Koorn 20 J Bruijn-P. W. Kooi 1—1 Smit-W. Bakker 02 Nu ook W. Bakker 2 punten scoorde s alleen C. Smit nog puntloos. C. Üeedendorp had geen moeite met C. d. Werf en hoewel ook D. v.d. Werf erloren stond glipte wit door .het oog an de naald toen hij niet correct af wikkelde en de winst nog slechts dank- e aan het feit, dat ook zwart niet op :ijn scherpst was De wedstrijd Texel 1-Texel 2 is een Peek uitgesteld, evenals de wedstrijden exel 2-HDC 1 en Texel 1-HDC 2. leze zijn thans vastgesteld op zondag 12 november. Ho#gfdrar>k In tabl^tvorm. 95ct VERTROKKEN PERSONEN Jan Vonk, van O 112 naar Amster dam, Willemspark weg 203; Fokelje J. ïelis ev. Zoetelief, van Den Burg, Burgwal 18 naar Den Helder, Bassin- ïacht 145; Hans P. Zoetelief, van De toog K 88 naar Den Helder, Bassin- Tacht 145; Ingrid Y. Zijlstra, van Den Burg, Wilhelminalaan 28 naar Amster dam, Bos en Lommerweg 259 1;; Theo- dorus H. F. van Hees, van Oudeschild, leemskerckstraat 32 naar Rotterdam, Roepad 120; Aafje M. Mosk, van Den ^urg, Parkstraat 2 naar Den Helder, Zee-Promenade 2; Maria ,F. Duin, van 9en Burg, Maricoweg 8 naar Haarlem, Kamperlaan 4; Arie J. van Beest, van Oosterend, Oesterstraat 21 naar Slie- drecht, Prof. Zeemanweg 2; Yvonne M. Blias, van Den Burg, Julianastraat 9 'aar Bunnik, Beverweertseweg 60; Jel- 'je Neuhoff, van Den Burg B 153 naar Sneek, IJlsterkade 29; Gerrit Smidt, toot gezin, van Den Burg, Gravenstraat [8 naar Den Helder, Jacob Giltjesstraat Johannes N. Spaans, van Den Burg, Wdhelminalaan 24 naar Koedijk, Bo- enweg 279. gaan. De heer P. Smit merkte op dat tegen zo'n wijziging ook weer bezwaar schriften zouden worden ingediend, waardoor aan de situatie feitelijk niets zou veranderen. Nogmaals bepleitte de heer Daalder het standpunt van B. en W.: „Als we wel toestemming zouden hebben gege ven, zouden we buiten ons boekje zijn gegaan, want dan hadden we in strijd met het uitbreidingsplan gehandeld. Dan zou GS om die reden de vergun ning later toch hebben geweigerd. Leuke plaats De heer Westdorp vond de Kantoor straat een leuke plaats voor een dan cing. Blijkbaar denkt het gemeentebe stuur er ook zo over, gezien de aanvan kelijke medewerking, zo zei hij. Hij dacht dat het met de hinder voor de omgeving best zou meevallen, vooral gezien het rapport van TNO. Alleen het gerucht van komende en gaan de dancingbezoekers blijft over. Daar zou men in moeten berusten. Als we mensen naar Texel willen trekken, moeten we zekere last accepteren. En zelfs met de geluidshinder buiten het gebouw zou het ongetwijfeld loslopen, gezien het soort bedrijf dat Jellema wil stichten. De heer Daalder stelde na drukkelijk, dat het er niet om gaat of de vele bezwaren die waren binnenge komen, alle wel steekhoudend zijn. Het waren er echter zoveel, dat van ver dere medewerking moest worden afge zien. Westdorp: „Er is actie gevoerd, voorzitter". Daalder: „Daar blijf ik buiten"'. De heer P. Smit meende te weten, dat de werkelijke bezwaren van de protestschrijvers niet zozeer gericht zijn tegen de dancing, dan wel tegen de moeilijkheden, die worden veroor zaakt door publiek dat niet meer kan worden toegelaten als de zaal vol is. Maar als de dancing er niet komt, lo pen er nog meer mensen door Den Burg. En wat doen die? Mevrouw Koning vond, dat B. en W. helemaal niet met de artikel 20 proce dure hadden moeten beginnen. „Dat er bezwaarschriften zouden komen, wist U". Dit werd door de heer Daalder ten stelligste bestreden. Motie Alvorens tot stemming over te gaan gaf de heer Daalder de raad in over weging de volgende motie in te dienen: „De raad der gemeente Texel, in ver gadering bijeen op 31 oktober 1967, ge lezen het voorstel van burgemeester en wethouders met ontwerpbesluit en bij behorende stukken inzake het beroep van de heer Jellema te De Koog tegen de weigering van genoemd college van c-en vergunning tot verbouwing van een pakhuis te Den Burg tot kantoor dancing. Gehoord de besprekingen over dit onderwerp, nodigt B. en W. uit aan de heer Jellema voornoemd alsnog een vergunning van de bovenomschreven verbouw ingevolge artikel 20 van de Wederopbouw wet te verlenen". De heer Westdorp toonde zich blij verrast over het feit, dat B. en W. zo snel met een motie naar voren kwa men, maar zag er geen heil in omdat GS weinig voor de vergunning zullen voelen in verband met de bezwaar schriften die er eerder tegen zijn inge bracht. Liever had hij in een motie om een interpretatie inzake handel, nijver heid en ambacht gevraagd. De heer Standaart was het met hem eens, even als de heer S. Keijser (VVD). Van een motie kwam echter niets, want in de volgende besprekingen werd duidelijk dat ook dit geen zin had. Weer een film uit de succesvolle An- gelique-reeks: zaterdag-, zondag- en dinsdagavond draaifc in het City theater „Angeliquc en de koning", naar de gelijknamige roman van Anne en Serge Golon. Onder voorwendsel van een belangrijke opdracht wordt Angelique (Michèle Mercier) terugge roepen aan het hof van de koning. Zij moet de ambassadeur van Perzië ertoe brengen zijn geloofsbrieven te overhan digen. Als zij echter bij de ambassa deur komt, wordt deze verliefd op haar en wil haar bij zich houden. Dat is nog maar het begin van een reeks enerve rende avonturen. Angelique ontsnapt herhaaldelijk aan de dood O.a. de mar kiezin de Montespan, maitresse van de koning, poogt zich van haar, als mede dingster, te ontdoen. Een film met alle romantiek en frivoliteit uit het Frank rijk van dc Zonnekoning, die gezien mag worden door personen van 14 jaar en ouder. (In kleuren). Een wat oudere film is „Olie in Oklahoma" met in de hoofdrollen o.a. Roy Rogers. Plet gaat om een stuk land, dal in het bezit is van twee el kaar vijandig gezinde families. Op het land wordt olie gevonden. Door een samenloop van omstandigheden wordt het land als hoofdprijs beschikbaar ge steld van een 'grote race. Door sabotage loopt een wiel van een der wagens, waardoor de misdadige Gardner wint. Uit een film blijkt tenslotte dat aan de wagen was geknoeid, zodat Roy toch met de eerste prijs gaat strijken. Dat is tevens aanleiding vóór het beëindi gen van de familievete. De film draait zondagmiddag en is voor alle leeftijden bestemd. Het kwam neer op het in stemming brengen van het ongewijzigde voorstel van B. en W., nadat dc heer Daalder aangekondigd had, dat als de raad aan Jellema toch bouwvergunning zou ver lenen, hij dit besluit bij de Kroon ter vernietiging zou voordragen. Deze stok achter de deur had weinig effekt, ge zien de in het begin van dit artikel ge noemde uitslag. Dat de raadsleden na dreiging met voordracht tot vernie tiging toch hun standpunt hand haafden, is overigens een unieke ge beurtenis. Voor zover wij kunnen na gaan is het in de Texelse raad nooit eerder voorgekomen. Dat B. en W. in dit geval niet bereid waren hun stand punt te wijzigen, is wel begrijpelijk, gezien dc enorme consequenties die er aan verbonden kunnen zijn. Jellema zal door dc tijdrovende procedure, die met dc behandeling door de Krocn door gaans gepaard gaat, voorlopig niet met de verbouw kunnen beginnen. Voor hem en de gemeente zou het evenwel veel erger zijn als de vergunning wel zou werden verleend en later zou blij ken dat dit ten onrechte is gebeurd, waardoor de dancing op kosten van de gemeente zou moeten worden afgebro ken. Aan het begin van de vergadering kwam de kwestie „Sonja" nog even ter sprake. De heer Daalder vertelde, dat inmiddels afwijzend was beslist op het verzoek van de heer Smit om zijn ge bouw „vrij" te mogen verkopen. Overi gens zal het hele woonruimtebeleid van de gemeente opnieuw worden bekeken en mogelijk betekent dit, dat de be slissing ten aanzien van „Sonja" wordt gewijzigd. De heer Roeper merkte op dat 'het uitvoerige bezwaarschrift, dat de heer Smit aan de raad had gericht, niet in zijn geheel is voorgelezen en ook niet heeft gecirculeerd onder de raadsleden. De heer Daalder herinner de eraan dat dc raad hem hiertoe had gemachtigd. Gevraagd was of de brief verkort mocht worden weergegeven en of de verdere afhandeling in handen •van B. en W. mocht worden gesteld. Op het verzoek om de brief van Smit alsnog aan de raadsleden toe te zenden wilde de heer Daalder graag gehoor geven, maar dat gebeurt tegelijk met het bekend maken van het nieuwe standpunt, dat B. en W. ten aanzien van deze en andere kwesties zal gaan innemen. Verder werd melding gemaakt van de brief van Landbouw en Visserij, waarin werd aangekondigd, dat beslo ten was tot aanleg van een werkhaven te Oudeschild. Plierop gingen wij in de krant van dinsdag reeds uitvoerig in. Golfbaan Van de heer H. J. Klok te De Koog was een brief gekomen met betrekking tot het uitbreidingsplan De Koog. De heer Klok schreef, dat als gevolg van de onteigening van gronden, zijn golf baan zal moeten verdwijnen naar een ander terrein Hij kocht daarom het pand met bijbehorende grond van de heer Groenhof. Omdat hij het recht van eerste koop had voor het ernaast gelegen stuk terrein, had hij vooraf B. en W. gevraagd of toestemming kon worden verleend voor de aanleg van een golfbaan op dit terrein. Daartegen was geen bezwaar. Maar nu had hij van het gemeentebestuur een aangete kend schrijven ontvangen met het ver zoek een deel van deze grond te mogen kopen. Zo niet, dan zou tot onteigening worden overgegaan. Omdat de heer Klo'k de grond niet kan missen, heeft hij voorgesteld een gedeelte te ruilen. Hij wilde zelfs meer grond afstaan dan terugverlangen en was bereid de zaak met gesloten beurzen te regelen. De raad ging ermee akkoord, dat B. en W. het verzoek verder afhandelen. Verder werden vragen beantwoord, die in de vorige raadsvergadering wa ren gesteld. Wat betreft het trottoir aan de Loodssingel werd gezegd, dat dit nu geheel gerealiseerd is, dank zij een financieel meevallertje. Een landelijke commissie houdt zich momenteel bezig met het probleem van de «prijs van grond voor woning- wetbouw. Dc kwestie zal binnenkort bij GS en de Ver. van Ned. Gemeenten aanhangig worden gemaakt. Zoals be kend was gepleit voor het in rekening brengen van de werkelijke kostprijs van de bouwgrond. Dit is momenteel nog onmogelijk daar de totale stich- tingskosten van een ww-woning bene den een zeker niveau moeten blijven Over straatreiniging in De Koog zei de heer Daalder, dat 'hieraan sedert jaren de nodige aandacht wordt be steed. Eén man is daarmee tot tevre denheid van gemeentewerken in de zomermaanden dagelijks van 4-9 uur bezig. Ook in De Cocksdorp, Oosterend en Oudeschild wordt, waar nodig, ge veegd. Mej. Luijsterburg, die over de vervuiling in De Koog had geklaagd, zei nu dat zij niet had gezegd dat er niets gebeurde, maar dat zij had ge vraagd of die ene persoon de steeds toenemende hoeveelheid vuil in de toe komst zonder verdere hulpmiddelen zou aankunnen. Volgens de directeur van de TEM is het niet mogelijk de lantaarnpalen ver der van de weg te plaatsen, in verband met de constructie van de «palen en een juiste verlichting van de weg. Openbaar toilet Gemeentewerken heeft een begroting gemaakt voor de bouw van openbare toiletten. Uitgegaan is van twee dames- en herentoiletten in De Koog en Den Burg en in de andere dorpen eik één dames- en herentoilet. De kosten wor den geraamd op ƒ92.000,en het jaarlijkse exploitatietekort op ƒ25.000,Gezien de financiële toe stand van de gemeente wordt realise ring onmogelijk geacht. G.S. zou een dergelijke uitgave bovendien niet goed keuren. Mej. Luijsterburg had echter alleen voor Den Burg een openbaar toilet gevraagd en wilde graag weten hoeveel dat gaat kosten. De heer Daal der beloofde ook dat te zullen laten berekenen. De heer M. C. Kuip te Den Burg werd met ale stemmen herkozen als commissaris van de N.V. TEM. Aan mej. H. Heutink werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de o.l. school te Oudeschild. Het ont slag was nodig omdat bet aantal leer lingen beneden het vereiste minimum was gekomen. iPogingen van B. en W. om ontheffing te krijgen, waardoor mej. Heutink toch gehandhaafd zou kunnen worden, zijn mislukt. De heer Daalder was overigens niet pessimis tisch voor Oudeschild. Het aantal leer lingen zal wel weer groeien. Mevrouw Koning-BruinVooral als we er weer tien woningen bij krijgen. Op het verzoek van de heer West dorp om een overzicht van de situatie van alle Texelse scholen, beloofde de voorzitter te zullen ingaan. Tegen de drastischeverhoging van de begraafrechten had de raad geen bezwaar. De heer Standaart drong er evenwel op aan voortaan niet meer zo lang te wachten. Als men eerder de zaak onder ogen ziet, hoeft de verho ging niet zo enorm groot te zijn. (Voor een overzicht van de nieuwe begraaf rechten verwijzen wij naar een artikel elders in dit nummer). IN HUMID SUM EH HUB Meer dan 1300 vestigingen van de Raiffeisenbank een vertrouwde .instelling Ook in uw omgeving is er één. Ook met het besluit tot het zonodig voeren van onteigeningsprocesssen met betrekking tot de onteigenings plannen te De Koog, ging de raad ak koord. De heer Standaart drong erop aan bij het begin van de onderhande lingen met grondeigenaars niet direct het woord „onteigening" te laten val len. Dit wekt wrevel op. De 'heer Daal der was het ermee eens. Overigens zal de gemeente er altijd naar blijven stre ven de gronden door minnelijke onder handelingen te verkrijgen. Interruptie „En dat gebeurt niet!" klonk het op dat moment van de publieke tribune. Die opmerking was van de heer Rom mel, een der eigenaars, waarmee de gemeente nog geen overeenstemming heeft bereikt. De heer Westdorp rea geerde erop: „Je kunt natuurlijk tot in het oneindige onderhandelen. Op een bepaald moment moet er een streep onder!" Een toegevoegd agendapunt was het voorstel tot aankoop van 2372 m2 grond van de heer P. W. Daalder te De Koog, gelegen nabij de Boodtlaan. De raad ging akkoord met de koopsom van ƒ16.500,Ook de overige agenda punten riepen geen bezwaren op. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 25 tot en met 31 oktober 1967 Geboren: Paulus Simon Wilhelmus Maria, zv. Pieter G. Logman en Johan na A M. Leijen; Arie Jan, zv. Biem Trap en Grietje Ellen; Adrianus, zv. Bareld van der Heide en Maria W. van Wijk; Maarten Cornells, zv. Maarten Drijver en Jannetje C. Riemens; Johanna Helena Maria, dv. Reijer S. Smit en Jeitje Juliana Zijlstra; Janneke Corina, dv. Jan N. Bakker en Guurtje J. van dei Vis. OndertrouwdAdriaan van der Slikke en Claire Belilos; Sylvester A. Witte en Maria P. van de Wetering; Johannes Witkamp en Jannetje Maat; Theodorus W. van Looij en Martha de Porto Overleden; Martje Krijnen, oud 86 jaar. BEGRAAFRECHTEN DRASTISCH VERHOOGD De gemeenteraad heeft dinsdagmid dag besloten de begraafrechten, die sinds 1959 ongewijzigd waren gebleven, drastisch te verhogen. Het nadelig sal do van het beheer van de algemene begraagplaats is nl. stee'ds groter ge worden. Dit jaar worden de inkomsten op 3594,geraamd, terwijl de uitga ven 719-834,zullen bedragen. Een nadelig verschil derhalve van 16.240. De tarieven zijn nu zodanig verhoogd, dat op een meeropbrengst van ƒ5000, k 6000,per jaar kan worden gere kend. Het dekkingspercentage van de uitgaven komt daardoor op 35 a 40. De betreffende gemeenteverordening werd ook op een aantal andere punten gewij zigd. Er wordt nu onderscheid gemaakt tussen huurgraven en algemene gra ven, waarvoor geen grafrecht verschul digd is. Algemene graven kunnen ove rigens na de wettelijke termijn van tien jaar worden geruimd. Het zal niet langer mogelijk zijn een graf te huren voor b.v. 50 jaar, waardoor eventuele toekomstige verhogingen van de huur bedragen konden worden ontlopen. Be paald werd dat een graf voor de eerste maal voor niet langer dan 20 jaar kan worden gehuurd en dat inhuring slechts mogelijk is voor een periode van telkens tien jaar. Ook de mogelijk heid van koopgraven is afgeschaft. De consequentie van een dergelijk graf is nl. dat het letterlijk eeuwig onaange roerd moet blijven, wat complicaties geeft bij eventuele sluiting en ruiming van de begraafplaats. Men wil de pië teit jegens de overledene niet uit het oog verliezen, maar de gemeente moet over de grafruimte kunnen beschikken als blijkt dat de nabestaanden er geen waarde meer aan hechten. Desgewenst kunnen nabestaanden door inhuur be reiken dat het graf onaangeroerd blijft. Van de mogelijkheid om een graf te, kopen werd overigens nog spora disch gebruik gemaakt. Van 1963 t/m 1966 werd slechts 1 graf per jaar ge kocht. Hieronder volgt een overzicht van de nieuwe grafrechten. Tussen haakjes de nu nog geldende tarieven. De regeling gaat 1 januari a.s. in: Voor het begraven van een lijk waarbij onder lijk ook zijn begrepen de asresten van een stoffelijk overschot na crematie van: 1. een persoon van twaalf jaar of ouder ƒ100,— (ƒ32,—) 2. een kind van één tot twaalf jaar oud 50,— (ƒ16,—) 3. een doodgeboren kind of een kind beneden één jaar oud 4. voor het verstrekken van baar, roef, bijbehorend rouwkleed en overig materiaal 15,- (ƒ10, 5. voor het luiden van een gemeente- klok 12,50 8,—) 6. voor het onderhouden van een graf «per jaar 25,— (ƒ17,—) Voor het ruimen van een graf 7. ter gelegenheid van een begraving 25,— (ƒ10,-) 8. indien het graf voor de ruiming af zonderlijk moet worden geopend,en gedicht ƒ100,— (ƒ32,—) 9. voor een huurgraf voor de eerste 10 jaar ƒ100,— (ƒ40,—) 10. voor elke volgende periode van 10 jaar ƒ100,— (ƒ20,—) 11. voor het overschrijven van eigen graven 3,— 3,—) 12. voor het opgraven van een lijk, an ders dan op bevel van het openbaar gezag 100,— 13. voor het opnieuw begraven van een lijk, waarvan de opgraving niet op bevel van het openbaar gezag plaats vond als 1 t/m 3 (7 14 voor het afnemen en wederplaatsen van beplanting en gedenkteken

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 9