Cjroen 2,rwarL-Jexels in het harL, )rgelfabriek van de heer W. Ploeg is veel te klein behuisd 1 Jt Eigenaar zoekt expansiemogelijkheid in Oosterend nig PtfcÉi ^8 Moerbeek's Sinterklaasaktie weer ten bate van polio-bestrij ding Iffffff i 'i I IJl I lil dros] presenteert eel vraag naar de Voluma Excellent jDAG 7 NOVEMBER 1967 rEXELSE^COURANT (pre N.V. v/h Langevcld De Roofl ftbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Barry de Graaf, Keesomlaan 43, Den td. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 81e JAARGANG No. 8215 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. GEEN VOORRANG VERLEEND Op de kruising Gasthuisstraat-Bea- Irixlaan te Den Burg deed zich gister ochtend (weer eens) een aanrijding voor. De schilder D. J. R. kwam om streeks kwart voor negen met zijn Volkswagen uit de Beatrixlaan en zag óe voor hem van rechts uit de Gast huisstraat komende NSU Prinz perso nenwagen, bestuurd door de heer A. J. Hillen te laat. Bij de botsing werd de VW aan de rechterzijde flink bescha digd. Ook de NSU liep (aan de voor kant) flinke schade op. Niemand werd gewond. BROMFIETSER DOOR AUTO GESCHEPT De 64-jarige heer J. D. uit Den Burg mag van geluk spreken, want hij liep slechts een onschuldige hoofdwond op, toen hij zondag op de Schilderweg door een auto werd geschept. De heer D. kwam van de Zuivelfabriek en wilde de weg oprijden om naar Den Burg te gaan. Mede door de regen zag hij de uit de richting Oudeschild naderende personenwagen van de heer A. v.d. Vis niet. Laatstgenoemde had evenwel de indruk, dat D. hem wel degelijk had opgemerkt, omdat hij zijn richting had opgekeken. D. werd geschept maar de klap kwam niet hard aan, omdat de heer v.d. Vis hevig remde en al bijna tot stilstand was gekomen. Met de schrik en een hoofdwondje kwam de bromfietser vrij. Zijn voertuig was be schadigd. Van Comité Kinderpostzegels ƒ10.000,— VOOR GROENE KRUIS TEXEL De Stichting Nederlands Comité voor Kinderpostzegels heeft ƒ10.000,toe gewezen aan het Groene Kruis Texel. De cheque is hedenmiddag in het post kantoor te Den Burg door de voorzit sters van het plaatselijk comité, mevr. Bakker, aan het bestuur van het Groene Kruis Texel overhandigd. Het geld is een deel van de opbrengst uit de kinderpostzegelactie 1966. 'Het aan het Groene Kruis overhandigde bedrag is bestemd om er de inrichting van het voor kinderhygiëne bestemde deel van het te bouwen ge zondheidscentrum te Den Burg mee te bekostigen. (Voor een uitvoeriger ver slag zie volgend nummer). DS. OSKAMP NEEMT AFSCHEID DEN HOORN Zondag 12 novem ber, aanvang 14.00 uur, zal in de Her vormde kerk te Den Hoorn een kerk dienst worden gehouden, waarbij Ds. P. Oskamp afscheid zal nemen. Na af loop wordt in „De Waldhoorn" een af scheidsreceptie gegeven. cursus volgen, en mej. Eelrnan, die be wijst dat ook vrouwen en meisjes het montagewerk goed kunnen uitvoeren. Op de plaat De pijporgelklank van de Voluma werd voldoende natuurgetrouw geacht om er een grammofoonplaatopname van te maken. Het is al twee keer ge beurd. Vorige week nog werd een plaat gemaakt van de toogdag van de N.H. Kerk, waarbij voor de begeleiding van de zang een Voluma werd ge bruikt. Veel onderdelen krijgt „De Tak" van het vasteland toegevoerd. Het noten hout voor de kasten komt uit Rotter dam. Van elders komen ook de zg. prints met gedrukte bedrading. Eigen import is een nieuw model luidspreker box, die in staat is in een kleine ruimte de nagalm van een grote kerkruimte op te wekken. Het ding bestaat uit een luidspreker en een schoepenmotor, die het geluid als het ware wegslingert. Aardig is dat de box in de vorm van een salontafel kan worden geleverd, een eigen idee, zodat de speaker mid den in het vertrek kan staan. Na het monteren en afwerken volgt als derde produktiefase het afregelen, een bewerking waarvoor naast techni sche vooral muzikale kennis noodzake lijk is Maar als dat goed is gebeurd, is dan ook een orgel gemaakt, dat de in middels bij specialisten al gevestigde naam van het Texelse orgel kan waar maken. De heer Ploeg heeft veel vertrouwen in de toekomst. Hij voorziet dat hij spoedig meer personeel zal moeten aantrekken om de produktie uit te kunnen breiden. Afgestudeerde LTS-ers zijn welkom. Maar dan moet wel eerst het ruimteprobleem worden opgelost en de heer Ploeg hoopt van harte dat dit niet te lang zal duren. MEUBELH ANDEL Den Burg Tel. 2572 Evenals in 1965 zal de winkeliers vereniging Den Burg weer een Sint Nicolaasactie organiseren, waarvan de opbrengst ten goede zal komen van het Prinses Beatrix poliofonds. Vrijwel alle winkeliers van Den Burg, 35 totaal, hebben medewerking toegezegd. Van 10 november tot en met 27 november ontvangt de klant bij elke contant be stede gulden een gratis bon. Als tien bonnen in een speciale enveloppe (die \oor 5 cent moet worden gekocht) wor den gedaan en van naam en adres voorzien, is een lot gevormd waardoor men meedingt naar een der dertig prijzen. Op de enveloppen, die bij alle deel nemende winkeliers kunnen worden ingeleverd, hoeft geen slagzin te wor den ingevuld. De winkeliers dragen in aanzienlijke mate aan de actie bij, want zij hebben de bonnetjes, die zij aan hun klanten geven, zelf voor 2 cent per stuk moeten kopen. Dat geld gaat naar het Prinses Beatrixfonds evenals het geld dat de klanten voor de enve loppen betalen. Omdat de pnjzen door groothandel, importeurs en industrie gratis beschikbaar zijn gesteld, is het totale geïncasseerde bedrag, gehoopt wordt op ruim ƒ4000,voor de polio- bestrijding. Het enige voordeel dat de winkeliers ermee kunnen behalen, is dat de Texelaars worden gestimuleerd hun Sint Nicolaasinkopen in Den Burg te doen en wel vóór de topdrukte. Tot en met 4 december 'kunen de ge vulde enveloppen worden ingeleverd bij de deelnemende winkeliers. De trekking volgt twee dagen later. De prijzen, die tentoongesteld zijn in de etalage van S 39 (Weverstraat 39) bestaan merendeels uit waardevolle huishoudelijke artikelen. De eerste prijs is echter een Shetland pony. Mocht men voor zo'n dier niets voelen, dan 'kan men er ook een ijskast voor krijgen. Verder is er o.m. een radio, televisietoestel, stofzuiger, platenspe ler, cassette, tafelbestek, strijkijzer, 2- persoons deken, broodrooster enz. tot met een leren actetas als dertigste prijs. DE STINKENDE VLOEIWEIDE Met belangstelling hebben wij het verslag gelezen betreffende de Ge meentebegroting 1968, waarin ons een drastische verhoging werd beloofd van ae verschillende gemeentebelastingen. Aan het eind van dit verslag was een klein stukje gewijd aan de riolering van verschillende dorpen, maar daarin werd De Koog tot onze verwondering in het geheel niet genoemd. Acht het Gemeentebestuur het probleem van de waterzuivering voor De Koog nog steeds niet urgent genoeg? Heeft het Gemeentebestuur zichzelf dan wel eens serieus en grondig op de hoogte laten brengen van dit probleem? Het is toch niet aan te nemen, dat het Gemeente bestuur wil wachten, totdat het even tueel uitbreken van een besmettelijke ziekte in de zomer dit acuut aan de orde stelt! Alle pogingen van bewoners van De Koog en omgeving, die 's zomers, met hun gasten die de frisse lucht zoeken, in de stank moeten leven van de z.g. Vloeiweide en de omliggende afwate- ringssloten, tot het opwekken van een reële belangstelling bij het Gemeente bestuur, lijken n.l. wel tot ondergang gedoemd te zijn. Is de Gemeenteraad van mening, dat de Vloeiweide, die tenslotte bestemd was als afwatering voor een dorp van 1000 bewoners, voldoende capaciteit heeft voor een concentratie van men sen in de zomer van 10 - 12.000 men sen? Als men die mening toegedaan is, zouden we willen voorstellen een en quête te houden onder de gasten, die hier deze lucht moeten ondergaan. Als een hotel moet voldoen aan bepaalde eisen betreffende de sanitaire inrich ting, mag dan de Gemeente toestaan, dat op een betrekkelijk kleine opper vlakte een zo grote mensenmassa ver blijft, zonder dat er een behoorlijke waterzuiveringsinstallatie en riolering is? Of zou de Gemeente hier een voor beeld moeten geven door óf een vol doende installatie te bouwen óf, indien en voor zolang dat niet mogelijk is, geen toestemming te geven voor een dergelijke concentratie van mensen? Hoe is het mogelijk dat De Koog, waar in de zomer toch steeds veruit de meeste mensen verblijven, blijkbaar door de Gemeenteraad als laatste op de lijst is gezet wat betreft deze brood nodige sanitaire voorziening Om op een langzamerhand bekend chapiter te 'komen: Als onze gasten in de volgende zo mer het in aanbouw zijnde nieuwe Ge- Zie vervolg pagina 2) Jan Bakker (rechts» en Piet Hoogerheide, af- GAJtAGE TEXEL yj )E ORGELFABRIEK van de heer W. Ploeq in Oosterend is veel te klein behuisd. Wie het pand Oesterstiaat 25 binnenstapt, et woonhuis van de familie Ploeg, et dat direct. Want zelfs in de huis- mier staan twee elektronische or- els, terwijl een klein slaapkamertje volgestouwd met meetapparatuur, i hetzelfde huis zien we mejuffrouw ep Eelrnan bezig met printmontage n de heer Ploeg heeft er ook nog jn kantoor. De rest van de fabriek is iderqebracht in het pand Oester raat 27 en zo goed en zo kwaad als et gaat, worden in de verschillende miertjes van deze voormalige wo og de orgels in serie in elkaar gezet, e opslag van onderdelen tenslotte inden we in het oude huis School- raat 3. „Nee, we werken niet onder eale omstandigheden", zegt de heer loeg als hij ons kamertje in, ka- lertje uit door zijn fabriekje voert. Op het ogenblik gaat het nog wel, laar we kunnen niet logisch werken. moet met de orgels veel worden sleept en dat kost tijd, terwijl het &vaar vcor beschadiging niet gering .We hebben een beter en groter ge- ouw nodig". De fabriek van de „Voluma Excel- nt", zoals het door de heer Ploeg ont- orpen en gefabriceerde orgel heet, opt goed. De jonge ondernemer heeft orderportefeuille snel dikker zien orden en hij voorzag al geruime tijd ïleden, dat zijn fabriek snel uit zijn sje zou groeien. Hij stapte dus naar i gemeente en vertelde dat hij wilde lan uitbreiden. Dat kon, zei het ge- eentebestuur. Op het industrieterrein n Den Burg was plaats genoeg. Maar aar Den Burg wii de heer Ploeg niet. ij heeft zich destijds voorgenomen jn industrie te Oosterend op te zetten, et dorp, waarmee hij zich nauw ver- mden voelt en daar wil hij beslist lijven „Als Oosterend geen perspec- even biedt wat de ruimte betreft, ga :naar het vasteland", zegt Ploeg. „Als het zuiver economisch zou bekijken, as ik allang van Texel gegaan. We tten hier met veel extra kosten. Zelf i ik drie tot vier keer per week naar e overkant. Ook onze orgelauto moet ilkens naar de vaste wal, voor leve- ng of service. Dat ikoslt een massa geld, nog afgezien van de hogere aan- voerkosten van het materiaal". De heer Ploeg heeft overigens goede hoop dat hij in Oosterend een geschikt stukje bouwterrein of een gebouw zal be machtigen. Hij legt er de nadruk op dat hij van het gemeentebestuur veel medewerking ondervindt. Eerste jaar Een jaar draait de orgelfabriek van de heer Ploeg. De Voluma Excellent, een elektronische orgel met pijporgel klank, blijkt in een behoefte te voor zien. Mede dank zij veel adverteren („We plaatsen voor honderden guldens advertenties per week") 'is de vraag groot. Per week worden nu gemiddeld twee orgels gemaakt en direct ver kocht. In vergelijking met de produk- tiecijfers van de „populaire" elektroni sche orgelmerken moge dat niet in drukwekkend zijn; voor een bedrijfje dat net een jaar bezig is, is het indruk wekkend en veelbelovend. Wie, zoals wij, heeft gezien hoe on gelooflijk ingewikkeld zo'n elektro nisch orgel is en hoeveel werkuren er in gaan zitten, begrijpt dat de twee ty pen Voluma-Excellent resptievelijk 4425,en ƒ6850,moeten kosten. In de montagehal, een groot woord voor een der kamers, zijn Piet Hooger- De Voluma-Excellent: produkt van een jonge Texelse industrie gestudeerde LTS-ers, bezig met het leggen van soldeerverbindingen in liet registratiegedeelte \an elektronische orgels. heide en Jan Bakker bezig met het sol deren van massa's contacten in de in aanbouw zijnde orgels. Als ingewanden hangen dikke bundels dragen uit de nog open buik van de Voluma, maar straks zal alles op z'n plaats zitten. Dan is de registratie aangesloten, wat betekent dat 1500 - 2000 contacten zijn gesoldeerd. Er wordt steeds gewerkt aan vijf orgels tegelijk. Werking De heer Ploeg legt ons tijdens de ex cursie uit hoe het elektronisch orgel werkt' „De tonen worden opgewekt door een toongenerator. Dat is een elektrische schakeling, die bestaat uit een transistor, spoel, condensatoren en een weerstand. De toongenerator is aangesloten op gelijkspanning en geeft dan een elektrische trilling af die door een luidspreker als toon hoorbaar kan worden gemaakt. De toonhoogte is af hankelijk van de waarde van spoel en condensatoren Twaalf van dergelijke eenheden zitten in het orgel verwerkt. Het zijn de twaalf hoogste tonen; de lagere octaven worden verkregen door elektronische deling". Dit moge betrek kelijk simpel lijken; het betekent toch, dat zelfs in het kleinste oiigel achter klavieren en pedaal 700 contacten zit ten, die allemaal zelfstandige stem metjes vertegenwoordigen. Om een Voluma-Excellent in elkaar te zetten zijn totaal 15.000 soldeerhandelingen nodig. Twee standaardmodellen De Voluma Excellent wordt in twee standaardmodellen gemaakt. De kla vier- en pedaalomvarug verschillen en de registratie van het grote model is veel omvangrijker. Maar op verzoek kunnen veel grotere orgels worden ge maakt. Op het ogenblik wordt de pro duktie voorbereid van een combinatie van elektronisch en pijporgel. De Volu ma is geen amusementsapparaat, want het is uitsluitend bedoeld als natuur getrouwe nabootsing van een pijporgel. Derhalve in de eerste plaats geschikt voor kerken en voor organisten, die voor het repeteren niet op het grote kerkorgel aangewezen willen zijn. De heer Ploeg zegt dat zijn orgel, in deze prijsklasse, de beste nabootsing van het pijporgel is en verklaart daarmee het verkoopsucces De orgels worden door heel Nederland geleverd; het meren deel gaat naar de randstad Holland, maar ook op Texel zijn er enkele in gebruik. Er wordt rechtstreeks aan particulieren, maar ook via de handel geleverd. „De Tak" zoals het bedrijf van de heer Ploeg heet, heeft zes man in diens c. Naast de heer Ploeg is er de heer J. S. de Goede, die het hele orgel- ïabrikagevak beheerst. Hij zal zich binnenkort op Texel vestigen. De heer S. Meestere is organist-verkoper, tevens chauffeur van de speciale oigel- auto, die de orgels in heel Nederland demonstreert en aflevert. Dan zijn er de genoemde twee Texelse monteurs, die na hun LTS-opleiding een speciale

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1