AGENDA fSRAIFFEISENBANK het statussymbool ij fors ter vergelijking Trekker-pk's in akkerbouw, veeteelt en tuinbouw RIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER ei FEUILLETON door Gerrit Franssen waar men alt yd voor u klaar staat. spaarbank en alle bankzaken IVEEDE BLAD TEXELSE COURANT DINSDAG 14 NOVEMBER 1967 een overzicht in ons blad van 20 lober j.l. concludeerden wijdat het aantal van trekkers per 100 ha. ^bouwgrond op Texel en Wierin- qemiddeld 173 bedroeg. Wij zu 1- nu achtereenvolgens aandacht ienken aan akkerbouwveeteelt tl nbouw en de combinatie van de zo st genoemde bedrijfstakken. Akkerbouw )p Texel en Wieringen zijn 38 agra- rs, die als hoofdbedrijfstype de ak- rbouw hebben Deze bedrijven om- tten 1246 ha. (Op Texel is het aantal beteeld met akkerbouwgewassen geveer 6x zo groot als op Wieringen). :n heeft in totaal 68 trekkers. Het 1,45 middelde aantal pk. per trekker be- aagt 32.5. tfaast de aantallen pk. per 100 ha. kerbouwgrond kunnen wij de over- ikomstige cijfers voor Wieringer- (W'meer) en Haarlemmermeer 'meer) stellen. Hier wordt dus de kerbouw in drie gebieden vergeleken. Gotte ■5 ha. •10 ha. -15 ha. -20 ha. •30 ha -50 ha. en meer middeld TX-YVR 923 412 340 229 161 192 106 177 W'meer 380 302 261 251 237 226 239 H'meer 1824 491 414 333 318 281 256 293 Op de zwaardere kleigrond van de larlemmermeer wordt aanmerkelijk er trekkracht aangewend dan op de relgrond van de polder Eierland. Bednj'ven van 1-5 ha. in de akker- uw komen in Wieringermeer niet Gr. In de Haarlemmermeer nauwe- rs. Het gaat aldaar om 3 bedrijven it in totaal 6,80 ha., waarop 4 trek- rs met in totaal 124 pk. Vandaar het zonderlijke hoge aantal van 1824 pk. Van de 38 bedrijven met 68 trekkers a er 22 met 1 trekker in eigendom; met 2 trekkers; 6 met 3 trekkers; 2 ;t 4 trekkers en 1 met 4 en meer kkers. Twee en meer trekkers per bedrijf de akkerbouw worden op Texel en iermgen aangetroffen op bedrijven n 30 en meer ha. In Wieringermeer en Haarlemmermeerf verschijnen 2 en meer trekkers al op bedrijven vanaf 15 ha. Veehouderij De veehouderij is op Texel en Wie- ringen de voornaamste tak van bedrijf. Het gaat hier om 210 bedrijven met 4.768 ha. cultuurgrond (op Texel is het aantal ha. beteeld met gras onge veer 3V2 maal zo groot als op Wierin gen) en 244 trekkers van gemiddeld 28 pk. Grootte TX-WR W'meer H'meer 1—5 ha. 560 552 1020 5—10 ha. 400 411 10—15 ha. 211 355 211 15—20 ha. 162 279 162 20—30 ha. 140 181 143 30—50 ha. 113 127 110 50 en meer 73 161 Gemiddeld 143 231 235 In Wieringermeer wordt in de vee houderij per 100 ha. aanmerkelijk meer trekkracht aangevoerd dan op Texel en Wieringen Is dit de invloed van de akkerbouw die in Wieringermeer de boventoon voert? De overeenstemming tussen Texel en Haarlemmermeer is wel heel opmerkelijk. Het getal van 1020 kan verder buiten beschouwing blijven. Het heeft slechts betrekking op 56 ha.! Tuinbouw De tuinbouw op Texel betreft vnl. de teelt van bloembollen. Het totale aan tal ha. op Texel bestemd voor de tuin bouw bedraagt 340, op Wieringen slechts 10. De totale oppervlakte van de 73 be drijven op Texel (en Wieringen) waar voor de tuinbouw het hoofdbedrijfs type is, bedraagt 242. Het aantal trek kers op deze bedrijven in eigendom is 85. Daarvan zijn er 16 zonder of met 1 of 2 wielen en 69 overige trekkers. Het gemiddelde pk. bedraagt 6,3 resp. 27,6. Het gemiddelde aantal pk. per 100 ha. is als volgt: lot 1 ha. 2787; 1 - 5 ha. 1157; 5 - 10 ha. 617; 10 - 15 ha. 222; 15 - 20 12. Gemiddeld 827. In de groep tot 1 ha. vallen 16 be drijven met 10,44 ha. De groep 1-5 ha. omvat 27 bedrijven met 87,43 ha. Hier onder zijn 3 bedrijven met ieder 2 trekkers. Er is één „tuinbouwbedrijf" met 3 trekkers en één met 4 trekkers. Gecombineerd Van het hoofdbedrijfstype gecombi neerd (akkerbouw, veehouderij, tuin bouw) tellen Texel en Wieringen 48 bedrijven met in totaal 1.642,85 ha. Deze categorie omvat 78 trekkers van gemiddeld 34,3 pk. Het aantal pk. per 100 ha. is achtereenvolgens: Grootte TX-WR W'meer H'meer 1—5 ha. 560 837 5—10 ha. 351 342 312 10—15 ha. 173 282 263 15—20 ha. 153 232 334 20—30 ha. 165 202 318 30—50 ha. 154 205 368 50 en meer 158 230 263 Gemiddeld 161 219 329 Op Texel en Wieringen komen bij dit bedrijfstype dus betrekkelijk weinig pk. per 100 ha. voor; in Haarlemmer meer ongeveer 2 maal zo veel. Bij dit bedrijfstype zijn er twee be drijven van 50 en meer ha. met ieder 5 trekkers, 4 met 3 trekkers en 14 (30 - 50 ha.) met 2 trekkers. Samenvatting Het aantal pk. per 100 ha. is op de veehouderijbedrijven het geringst. Op de akkerbouwbedrijven is dit aantal groter. De tuinbouw spant de kroon. Boven de 10 - 15 ha. is op Texel en Wieringen het verschil tussen veehou derij en akkerbouw niet zo erg groot. Veehouderij Akkerbouw 5—10 ha. 400 10—15 ha. 340 10—15 ha. 211 15—20 ha. 229 15—20 ha 162 20—30 ha. 161 20—30 ha. 140 30—50 ha. 192 3050 ha. 113 50 en meer 106 T.o.v. de Haarlemmermeer is er wat betreft de veehouderij weinig verschil, des te groter is dit verschil voor de akkerbouw VERTROKKEN PERSONEN Karoiina Ofrein ev. Kassenaar, van Den Burg, Weverstr. 12 naar 's-Her- togenbosch, Koedijkstraat 31; Oeds Helmhout met echtgen. van Den Burg, Kogerstraat 2 naai Alkmaar, Wester- weg 360; Jan Huisman, van Den Burg, Kogerstraat 55 naar '6 Hertogenbosch, Arnhemsestraat 12. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudcschild 14 nov. 6.37 en 18.44; 15 nov. 7.19 en 19.26; 16 nov. 7.56 en 20.04; 17 nov. 8.26 en 20.39; 18 nov. 8.59 cn 21.14. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. KAMERLID VRAAGT OVER VERGAAN „VERAGUAST I" De PSP-fractieleider in de Eerste Kamer, mr. J. H. van Wijk, heeft aan de Minister van Verkeer en Waterstaat vragen gesteld over het onopgemerkt vergaan van de Duitse motortorpedo boot „Veraguast I" op 26 oktober voor de kust van ons eiland. „Hoe was gezien ook de weersverwachting de bezetting van de Kustwacht te Huisdui nen, toen op 26 oktober j.l. de afge dankte Duitse motortorpedoboot „Ve raguast I" voor de Texelse kust ver ging?" zo vroeg hij. Zoals bekend waren drie Nederlan ders met het schip van Hambrug op weg naar Gilbraltar. Als gevolg van motorstoring en overkomend water kwam de „Veraguast" in moeilijkhe den, waarna de bemanning zich met een rubbervlot redde en op de Texelse kust aanspoelde. Tevoren hadden zij naar hun zeggen voortdurend nood seinen gegeven, met vlaggen en vuur pijlen. Deze werden alleen gezien door een strandwandelaar. Als het niet op merken van de lichtsignalen door de kustwacht te wijten is aan onvoldoende bezetting van de wachtpost, dan zou den maatregelen moeten worden geno men om herhaling te voorkomen, zo ■meent mr. Van Wijk. Vrijdag 17 november Den Burg, Casino, KOTEX jubileumtentoon stelling. Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub „De Kiekcn- dief", 20.00 uur. Zaterdag 18 november Den Burg, Casino, KOTEX jubileumtentoon stelling. Den Burg, Intocht Sint Nicolaas De Waal, Dorpshuis. Toneeluitvoering door 't Amateurtje. Opgevoerd wordt het stuk „Het ontvolkte huis", aanvang 8 uur. De Cocksdorp, Plattelandsvrouwen. Fancy Fair in o.l. school t.b.v. de kleuterschool De Cocksdorp. Den Burg, N.H. Kerk, Dameskoor Den Burg. Uitvoering voor donateurs en belangstellenden Liederen en een paar melodieën door kinde- ten (blokfluit) Toegang vrij. Aanvang 20 uur. IN NEDERLAND IS 'N AUTO DUUR In weerwil van de jarenlange pogin gen die men in EEG-verband aan wendt om tot een gelijkschakeling te komen, waarbij er dus een financieel evenwicht zou ontstaan in de aange sloten landen, is men daarin nog niet geslaagd. Nu behoeft dit niet te ver wonderen, want het naar elkaar toe groeien gaat heel geleidelijk en heeft tijd nodig. Publicaties van het bureau voor de statistiek van de Europese Gemeenschappen tonen duidelijk aan, dat er nog grote verschillen zijn hier en daar. Zo blijkt bijvoorbeeld dat een auto in Nederland het duurst is. In elk van de andere EEG-landen kunt u een auto aanmerkelijk voordeliger kopen, het kan zelfs wel een kwart van de prijs schelen. Nu moet men niet denken dat Nederland een duurte-eiland in de EEG is. In ons land zijn in verhouding tot de andere EEG-landen bijvoorbeeld de levensmiddelen, textiel, huisraad, schoonmaakartikelen, cosmetica en ben zine goedkoop. Duitsland is bijvoor beeld weei goedkoop met diverse tech nische producten, zoals radio- en tele visietoestellen, foto- en filmtoestellen, speelgoed, auto's en diverse elektrische huishoudelijke apparaten. Levensmid delen zijn daar weer niet zo goedkoop. De Franse radio- en televisieapparaten, huishoudmachines en textiel zijn echter weer duur te noemen. Zo zien we, dat er nog sprake is van grote verschillen op verschillende terreinen, maar we mogen verwachten, dat op den duur een zekere egalisatie een feit zal wor den. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 15 november worden de moeders van de buitendorpcn verwacht op de volgende uren Den Hoorn: 13.0013.45 uur; Oosterend en De Waal: 13.4514.45 uur; De Cocksdorp en Eierland: 14.4515.45 uur; De Koog: 15.4516.15 uur. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. 1. Ieder verstandig mens weet het zo igzamerhand wel: misdadigers lopen lijd tegen de lamp. En dat komt dan est al nog omdat ze allerlei belache- ke kleinigheidjes onmogelijk in hun we plannenmakerij kunnen opne- n. Zo'n belachelijke kleinigheid was het feit, <!at de kok van de ambas- e zijn vetkaarsen bewaard had op n flink stuk welriekende Limburgse De kaars rook dus naar -kaas en ie enigszins penetrante lucht drong k door tot het hol van de oude kel- irmuis Jonas de Taaie. Jonas was al >koud en hij was zo'n beetje de hon- rdood nabij, want zijn stramme eumatische pootjes stelden hem niet meer in staat, snel weg te vluchten voor katten en ander soort roofdieren. Jonas durfde dus nauwelijks meer op jacht te gaan. „Het is afgelopen met je, Jonas", peinsde hij. „De honger knaagt. Nooit zul je meer een lekker brokje kaas...., wat!? KAAS! ETEN!" Plotseling drong de geur van de -Lim burgse kaas tot het vergrijsde knaag diertje door. Zo snel zijn oude beentjes hem dragen konden, repte hij zich naar de brandende kaars toe. Jonge, jonge, wat rook die kaars lekker. Gretig zette Jonas er zijn tandjes in. Brigadier Piet zag het diertje na tuurlijk wel knagen en schrok zich een aap. De aangevreten kaars wiebelde namelijk gevaarlijk heen en weer en stel je nu eens vooi, dat het brandende bovenstuk er afvielprecies bo venop het touwtje! „Kssst! Vort, beest!! riep Piet. Eilaas, Jonas trok zich niets van de vastge bonden biigges aan. Hij at rustig zijn buikje vol. Toen beet Jonas de kaars door en het brandende bovenstuk viel er af. Doch voorlopig richtte het geen schade aan, want het rolde weg naar de zijde van de kwelstoel. „Dank je wel, beste muis....", zuchtte de brigges opgelucht. „Maar wat nu. Ze aarzelde niet lang. „Ja, waarom et". Gelijk draaide ze zich om en liep et de jongen terug naar het eind van laan. „U was zeker op weg naar huis?" Hennie 'knikte. „Zo ongeveer. Ik jrtJaakte alleen maar een wandelingetje, zit namelijk de hele dag binnen". „Werkt u op kantoor?" „Bij de magazijnadministratie. Heie aal niet vervelend of saai. Maar toch ijd binnen. Dan verlang je 's avonds el eens naar wat frisse lucht". „Dan is het met u als bij mij. Eigen wil zit ik ook bijna de hele dag binnen. 1Ü het niet op kantoor, dan in de wa- Ze keek hem van terzijde aan. „Reist veel?" „Ongelijk. Vader laat doorgaans het riten werk aan mij over. We hebben riuurlijk vertegenwoordigers, doch als bepaalde moeilijkheden of proble- «n zijn, dan ga ik er doorgaans zelf af. Dat is voor de zaak beter". Ze waren aan het eind van de laan. ïrt Velderenbos liet de brieven in de glijden en bleef voor haar staan, 'loet u al naar huis? Of lopen we een idje de stad in? Ergens wat drin- tn?" Hennie schudde haar hoofd. „Heel riendelijk van u, meneer, maar ik heb *uis gezegd, dat ik niet lang weg- leef". „Jammer", zei hij eerlijk. „Maar ik mag toch wel mee terug lopen?" „Allicht". Enige tijd liepen ze zwijgend over de stille laan. Tot de jongen opeens zei: „Juffrouw Overvest, als i'k u vraag om aanstaande zaterdag eens een dagje met me te toeren, vindt u me dan bru taal?'' Hennie bleef met een ruk staan. „Meent u dat?" De jongen spreidde even zijn handen, misschien zelf geschrokken van zijn durf. „Tja, anders zou ik het toch niet zeggen?" „Met eh.uw Opel?" Hij knikte. „Ja. Vindt u het gek?" „Nou.... gek.... nee. En brutaal., ook niet". „Kijk eens aan, dan is dat al heel wat. Laten we het zo stellen, juffrouw Overvest: ik ben jong en u bent jong. Ik vind het erg prettig, dat ik gister avond met u kennis kon maken. En ik was nog blijer, toen ik u vanavond entmoette. Ik dacht. „U dacht: laat ik het ijzer smeden, nu het nog heet is". De jongen lachte. „Tja, zo -kun je het noemen. We zouden er een leuke dag van kunnen maken". Het meisje lachte mee. Waarom zou ze hel niet doen' Ze had een goede in druk van hem gekregen. Heel anders dan de jongens op kantoor. Toen ze niet antwoordde, kreeg hij moed: „Ergens, waar het leuk is, ge zellig eten. Dan rondrijden en 's avonds weer ergens eten. Misschien wat dan sen. U kunt toch dansen?" Hennie antwoordde nog steeds niet. Waarom zou ik hel niet doen, dacht ze opnieuw. Wie weet, hoe leuk het kan worden. Het is een prettige afwisse ling. Wat moet ik anders de hele zater dag doen' Wat timide vroeg de jongen: „Bent u bezwaren aan 't bedenken, juffrouw Overvest?" Het meisje schudde haar hoofd. „Nee, hoor. Goe,d, meneer Velderenbos, uw uitnodiging neem ik aan. Ik vind het heel aardig van u. Hoe laat wilt u me hebben?" Hij lachte zachtjes voor zich heen. „Eigenlijk ben ik zaterdags een luilak. Voor tienen ben ik doorgaans niet be neden. Maar komende zaterdag ben ik matineus. Negen uur? Half tien? U mag het zeggen. Zal ik u halen?" Ze schrok. „Nee.... ik loop wel de laan uit ze wees naar achteren die kant uit. Ehhalf tien. Kan dat?" „Reken maar, juffrouw Overvest. Leuk, dat u mee doet. Let eens op mijn woorden: we maken er een.een. moorddag van. Dat doen we!" HOOFDSTUK 7 Een leuke dag, een leuke jongen, maar. Het werd een moorddag voor Hennie Overvest, die in haar hele leventje misschien nog maar enkele keren in een auto had gezéten. Nu zat ze prins heerlijk naast haar keurige overbuur man, die honderduit vertelde over de zaak, grapjes maakte over klanten, his torietjes vertelde uit zijn schooljaren en passant het meisje wees op beziens waardigheden, die ze op hun rit pas seerden. Ze waren op de vrij stille zaterdag morgen de stad uitgereden. Terwijl ze achter zich nog de lange spits van de kerktoren 'konden zien, had de jongen gevraagd; „Bepaalde verlangens, juf frouw Overvest? Dan hebt u nu gele genheid om ze naar Voren te brengen. Dit is uw dag vandaag. U mag zeggen, waarheen u wilt". Maar Hennie vond het al machtig leuk om een hele dag uit te zijn in een auto. Waarheen, kwam er voor haar minder op aan. Dit laatste zei ze dan ook. „Dan duiken we Brabant in", be sliste hij. „Altijd mooi en niet over matig druk. We rijden even via Gouda, dan kan ik op kantoor gelijk de post meenemen. Dat wil vader graag. Voor de rest kunnen we doen en laten, wat we willen". Een half uur later hadden ze Gouda achter zich. Hij zei: „We rijden langs Rotterdam en Dordrecht. Via de Moer dijk duiken we Brabant in. Waar het u voldoende interessant lijkt, zegt U het maar, daar drinken we dan koffie". Dat deden ze in een klein dorpje, vlakbij de Moerdijk .En ergens in een der mooie plaatsen van Brabant geno ten ze Van een uitgebreid diner. Een paar keer had Hennie geprotesteerd, maar de jongen had ieder bezwaar van de hand gewezen. „Juffrouw Overvest, u bent vandaag geheel mijn gast. Per soonlijk beschouw ik dit als een groot voorrecht. Ik wil, dat u een goeie in druk van me krijgt, begrijpt u?" Hennie werd er soms wel eens ver legen onder. Enigszins benauwd dacht ze: Op de terugreis zal hij wel een ze kere tegenprestatie verwachten. Hij zal me wel een zoen willen geven. Daar kan ik moeilijk bezwaar tegen hebben. Och, wat geeft het eigenlijk? We zijn toch zeker maar eens in ons leven jong? Hij is een vlotte, gezellige jon gen. En knap ook. Nu, bij daglicht valt dat veel beter op. Na het eten reden ze verder. Hennie vroeg één keer, een beetje bangelijk: „U gaat toch niet te ver? Ik wil niet te laat thuiskomen, begrijpt u?" Hij lachte. „Maakt u zich maar geen zorgen. U mag zelf bepalen, hoe laat u weer thuis wilt zijn. En dan kunt U er op rekenen, dat we er ruimschoots op tijd zijn". Om drie uur reden ze door een dorp, waar kermis was. Draaiorgelklanken kwamen hen door het half geopende raam tegemoet. Ze keken elkaar aan. „Zullen we eens even gaan kijken?" Zijn enthousiasme werkte aansteke lijk. „Top, dan doen we". Gert Velderenbos zocht een geschikte parkeerplaats. Hennie stapte uit, haar benen strekkend, terwijl hij de portie ren sloot. „Eigenlijk doe ik nu iets, wat ze thuis maai zo-zo vinden", legde hij uit, toen ze het dorp inliepen. „Vader is in die dingen een beetje puriteins. Trouwens, mijn moeder ook. Dat ik kan dansen, vinden ze ook niet helemaal in de haak" Hennie knikte begrijpend. „Dat komt dan wel een beetje met ons oVereen. We zijn Hervormd". (Wordt vervolgd) IN HOLLAND STAAT EEN HUIS Bij de Raiffeisenbank bent u nimmer een nummer. Persoonlijke behandeling ook voor u I

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 5