Cjroen '/wartsjexels in het harL, edenmorgen om 11.25 uur: Gestreden voor Texel zolang hij er de kracht toe had EXTRA EDITIE In memoriam WOENSDAG 15 NOVEMBER 19G7 PEXELSEWCOURANT pve N.V. T/h Langeveld De RooQ jbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den lel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrjjdags Bank: Nedcrl. Middcnstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Texel, woensdag 15 november 19G7 Burgemeester c. de koning is hedenmorgen om vijf minu ten VOOR HALF TWAALF OVERLEDEN. Zijn dood kwam na een maandenlange ziekte, waarvan al gauw vaststond, dat het verloop dodelijk zou zijn. De heer De Koning, die sinds 1 oktober 1950 burgemeester van Texel was, is bijna 63 jaar oud geworden. Hij weid op 24 november 1904 geboren te Rotterdam. Na beëindiging van Indolegische studie te Leiden werd hij in juli 1928 benoemd tot administratief ambtenaar bij het binnenlands bestuur in hel toenmalige Nederlands Indië. Sindsdien bekleedde hij verschillende func ties in de Indische bestuursdienst, laatstelijk die van Resident van Banka en Billiton. Zijn burgemeesterschap is voer Texel van grote betekenis geweest. Het eiland maakte gedurende zijn 17-jarige ambtsperiode een ongekende ontwikkeling door. Burgemeester De Koning was sinds april 1959 Ridder in de Orde van Oranje Nassau. rgemeester overleden Het is met een gevoel van versla- inheid dat wij gaan schrijven over urqemeester De Koning, die trouw in zijn laatste uren met een nim- ier aflatende toewijding gedurende ventien lange jaren aan het hoofd m de Texelse gemeenschap heeft istaan. Om met de Prins onzer dich- !rs te spreken: hij is in het harnas istorven, strijdend voor Texel zolang ij er de kracht toe had. Wij schrijven in verslagenheid, om it wij hem zo gaarne nog langer in is midden hadden gezien. Altijd was overal, maar weinig ontging hem, was eenvoudiggewoon, voor dereen bereikbaar. Hij kende Texel 3 zijn Texelaars als geen ander, hij ras zelf Texelaar geworden. Na bestuursambtenaar in 'het vroe de Nederlands-Indië te zijn geweest, i daar de débacle te hebben meege maakt, na veel, óók persoonlijk leed, hij op 1 oktober 1950 aan het hoofd n onze gemeente komen te staan, let een geliefde vrouw naast zich en et jonge kinderen kwam hij le wo rn m het grote huis in de Wever- aat Hij blééf daar wonen, hoopte rel eens na zijn pensionering die zo abij scheen, een beter, gezelliger huis kunnen betrekken. Hij vroeg daar iet om, dacht pas in de laatste plaats in zichzelf. Maar hij moet geweten ebben dat Texel hem mócht en dat te jner tijd zeker voor een passende roning gezorgd zou zijn. Texel is naar rjn aard wars van persoonsverheerlij- maar toen hij nog maar enkele iren geleden zijn twaalf enhalf jarig sbileum vierde en iedereen wist, dat sn ander jubileum als burgemeester iet komen zou, toen vond Texel het odig hem, de éérste burger te tonen, öe men hem waardeerde. De hulde ras groot, ja zelfs groots, óók ontroe rd en allen deden mee. Ogenschijn- jk gaf hij niet veel om lofprijzingen, laar hij moet dankbaar voor zoveel lijken van respect en aanhankelijk- eid zijn geweest. In een woord, toen in fze 'krant geplaatst, noemde hij de ïndracht bij zijn jubileum betoond Zangrijker dan al het andere. „Het facht ons in een sfeer van algemene 'elgezindheid, zoals wij die maar wei- in ons leven meemaken". Dit wa- zijn woorden van dank. Zó was onze burgemeester. Zich rdege bewust dat hij aan het hoofd in een gemeente stond met veel te rstellingen in belangen én naar de 3rd van zijn bewoners, zag hij het k zijn taak de zeven dorpen en het tijde platteland daartussen tot elkaar brengen omdat hij ervan doordron- fcn was, dat slechts in eendracht iets «reikt kon worden, dat tweedracht «t niets leiden zou. Reeds kort na het aanvaarden van !jn ambt, in een tijd dat grote achter banden waren ontstaan en maar moei lik aan middelen tot herstel en weder opbouw te komen was, stimuleerde hij de burgerzin-lening, een tekenende be naming voor hen, die er aan deelna men, maar vooral voor de man, die vol initiatieven, zich gedrongen voelde de hand aan de ploeg te slaan. Hoe besefte hij zijn verantwoorde lijkheid toen de bevolking verdeeld leek en een nog te houden aandeelhou dersvergadering van T.E.S.O. op een ohaos dreigde uit te lopen. Hij koos, héél wijs, geen partij, bleef de bemid delaar en werd oorzaak dat het con flict waardoor zijn Texelaars zo wer den beroerd, tot een goede oplossing kwam. Een verstandig man heeft toen zijn meesterstuk als burgemeester ge leverd. Texel is er hem nog dankbaar Na het verlies van zijn echtgenote, die niet alleen zijn trouwste kameraad en zijn goede genius was, hebben wij hem te dikwijls alléén achter de ramen in het huis aan de Weverstraat zien zitten. Er was een dochter, soms waren er andere kinderen, maar het verlies van de vrouw, die hem eens na veel moeilijke jaren, het leven weer aan vaardbaar maakte, had hem tot een eenzame doen worden. Onuitgesproken, voelden velen dit. Hun waardering voor de wijze waarop burgemeester De Koning zijn taak verrichtte, werd er des te groter om. Zelf van een bepaalde politieke over tuiging, heeft hij nochtans velen met andere opvattingen aan zich verplicht. Nooit gold bij hem de leuze of het mooie woord, daarvoor was de burge meester te veel nuohterling. Het kwam er minder op aan wat men zei, dan wat men deed, wat men was. Het be langrijkste voor hem waren de mensen die wensten te dienen, op welke plaats zij ook waren gesteld. Honderden ma len gaf hij, hetzij uit echte belangstel ling, hetzij uit plichtsgevoel blijk van zijn medeleven bij het openen van een particuliere onderneming. Hoe ver heugd kon hij zijn als voor Texel iets werkelijk belangrijks tot stand was ge komen zoals een Hogere Burger School of een Cultureel Centrum. Juist op het gebied van alle vormen van onderwijs is onder leiding van burgemeester De Koning meer tot stand gekomen dan iemand ooit had durven verwachten. Texel, dat er op bogen kan sinds een ver verleden daadwerkelijke belang stelling voor het onderwijs te hebben getoond, heeft vooral op dit gebied in onze burgemeester de juiste man op de juiste plaats gevonden. Memoreren wij nog zijn werk in verband met de ruil verkaveling, landschaps- en gebouwen- zorg, de waterleiding, dan weten wij bij lange na niet volledig te zijn ge weest. Op een andere plaats zal daar van uitvoeriger getuigenis gegeven worden. Nog maar kort geleden, kennelijk reeds ondermijnd door de ziekte die hem slopen zou, ontmoetten wij hem bij een wedstrijd op de Groeneplaats. Hij bleef van het begin tot het einde, warmte en vermoeienis trotserend. Want zo meende hij: ik behoor erbij te zijn, ik waardeer het dat zovelen uit toewijding alleen zioh ten bate van de gemeenschap beschikbaar stel len. Met een vorig college van wethou ders heeft hij jarenlang een voortref felijke samenwerking gehad, het was de belangrijkste periode van zijn bur gemeesterschap. Het moet hem een ogenblik pijn hebben gedaan dat de volkswil andere wethouders verkoos. Het moet hem zelfoverwinning hebben gëkost even loyaal en toegewijd als vóórdien met de nieuwe dagelijkse be stuurders te gaan samenwerken. Maar zijn plicht, de opvatting van zijn taak, deden hem geen ogenblik aarzelen. Op zijn leeftijd, met zoveel moeilijke jaren achter de rug, was het verdrietig me dewerkers te verliezen, die lang in de strijd van elke dag naast hem hadden gestaan. Opnieuw is hij begonnen, 'be seffend dat de nieuwbenoemde mannen evenzeer als de anderen recht op zijn leiding en kennis hadden. Ondanks de zo snel veranderde tijdsomstandighe den trachtte hij met het nieuwe team te bereiken wat mogelijk was. Erkentelijk zijn wij hem voor de uit nemende wijze waarop hij de Raad wist te leiden en voor de manier waar op hij met het 9nel groeiende corps ambtenaren wist om te gaan. Eenvou dig waren die taken niet, maar hij volbracht ze in alle eenvoud en na tuurlijkheid, zonder zichzelf daarvoor ooit op de borst te slaan. Laten wij hem posthuum de grootste hulde brengen die mogelijk is. Want Texel heeft een burgemeester verloren met eigenschappen waarover nog na jaren met grote erkentelijkheid gespro ken zal worden. Wij rouwen om onze eerste burger. Laat hij zijn kinderen, laat hij allen die geroepen zijn om verantwoordelijk heid te dragen ten voorbeeld mogen zijn. Burgemeester De Koning dank voor alles wat Gij voor Texel zijt geweest. J. A. VAN DER VLIS BIJWONING CREMATIE IN DRIEHU IS-WESTERVELD Het gemeentebestuur van Texel maakt bekend, dat de Raad van Com missarissen van de N.V. TESO heeft besloten hen, die zaterdagochtend de crematie van de burgemeester in Drie- huis-Westerveld willen bijwonen, in de gelegenheid te stellen gebruik te ma ken van hiertoe door de N.V. TESO beschikbaar gestelde bussen voor het vervoer Den Helder-Westerveld v.v. Opgave vooraf is noodzakelijk. (Zie verder bericht krant a.s. vrijdag.) Datgene, waarvoor wij al enige tijd hadden gevreesd, is helaas werkelijk heid geworden. Onze burgemeester is vandaag overleden. Een vreselijke, sluipende ziekte heeft hem van ons weggenomen. Hoewel de ernst van zijn toestand uiteraard niet onopgemerkt was gebleven, is de slag toch nog on verwacht gekomen. In diepe verslagen heid dringt het thans tot ons zijn medebestuurders en naaste medewer kers door dat wij hem voor altijd moeten missen en zonder zijn inspire rende en kundige leiding verder zullen moeten werken. Als ik bedenk hoe node wij het de laatste maanden heb ben moeten stellen zonder zijn ruime visie op de gehele bestuursproblema- tiek en zijn ruime ervaring, is het be nauwend te weten dat deze periode nu voorgoed is afgesloten. Een man op het hoogtepunt van zijn bestuurlijke car rière, die talrijke belangrijke voorzie ningen voor Texel heeft helpen tot- standbrengen, heeft de taken, waaraan hij bezig was, niet mogen afmaken. Het moge waar zijn dat Burgemeester De Koning in zijn 17-jarige ambts periode de tijd mee heeft gehad, toch mag m.i. met dankbaarheid worden ge memoreerd, dat hij zeer veel voor onze gemeente heeft betekend. Het zou ge makkelijk zijn hiervan verschillende voorbeelden te noemen. Moge ik slechts volstaan met enkele, maar dan toch zeer duidelijke en waardevolle bij dragen, die onder zijn leiding zijn ge realiseerd, met name op het gebied van het onderwijs. Naast de bouw van nieuwe scholen voor het l.o. en het b.l.o., vooral ook de voorzieningen op het gebied van het voortgezet onder wijs, de II.B.S. en L.T.S. Het is Bur gemeester De Koning geweest, die door zijn kennis en vasthoudendheid steeds weer bij de bevoegde instanties deze voor onze gemeente zo belangrijke za ken heeft bepleit. Zij, die hem van nabij kenden, zullen hem ook als mens hebben leren waarderen in al z'n spon taniteit en eenvoud. In dit verband gaan onze gedachten in het bijzonder uit naar zijn kinderen, die zich in enkele jaren tijd hun moeder en nu ook hun vader zagen ontvallen. God moge hen sterken op deze voor hen zo moeilijke weg. J. DAALDER loco-burgemeester Die volgens eed en plicht, lol nul van Land en Slaal Een werkzaam ambt bekleed, en vrij van eigenbaai Mei wel le doen vertrouwt, t gemeen aan bcm le binden Zal zich eerlang verdaclil, ja zelfs gelasterd vinden Door l licht gelovig volk, dat dom en los van geesl, l Genolen goed noeml kwaad, en t slechle prijst bel meest Doch echter zal een man van eer naar 1 besle slreven, O, )dat hij aan zichzelf een ware rust mag geven; Wanl die om eigen nul alleen, zijn doen bestiert. Bezit geen ware deugd, die t hart geheel versiert. Een muur van slaal, die steeds onwrikbaar pal zal i>iü> en, Is een oprecht gemoed, niet schuldig aan misdrijven. (oud gedicht van onbekende herkomst)

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1