(fro en Ttmrtsfexels in het Wie is Roger p jubileumtentoonstelling van Kotex ruim 500 dieren Zeer veel belangstelling voor crematie burgemeester Ook Texelaars op studiereis naar Duits Waddeneiland Hedenavond openiug Zaterdag 25 november in R.H.B.S. Woningwetwoningen krijgen centrale verwarming Aziatisch koperwerk Joegoslavisch houtsnijwerk Yan 9.00 - 13.00 uur Veerdienst langer gestremd Morgen te Driehuis-Westerveld Teso biedt gratis vervoer aan Waddenconferentie op internationaal niveau Initiatief van Terschelling 81e JAARGANG No. 8218 \G 17 NOVEMBER 1967 rt N.V. T/h Langeveld De RooQ 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Lury de Graaf, Kccsomlaan 43, Den il (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 BSaEESïlfr 51Z3BS w.kULLMM—«Mi—B—CTT8 anavond zal de jubileumtentoon- ling van de klcindierensporlvereni- i „Kotex" officieel worden geopend, teravond hebben we een kijkje ge nen in .Casino" waar men nog bezig met de opbouw. Door de verschei- iheid van dieren is de expositie on- ffijfeld voor velen zeer interessant. el van buiten Texel geen inzen- igen zijn toegelaten („Zo'n jubilcum- itocnstelling beschouwen we als een leronsje", zegt secretaris Heijmans) toch maar liefst 500 dieren bijeen- iracht. De hoofdschotel wordt niet er gevormd door konijnen (ook let- lijk niet want daarvan zijn er 130 141 vogels, 114 duiven, 76 kippen i negental fazanten. 'oor alle dieren had Kotex zelf géén •n genoeg. Deze werden voor een >1 gehuurd van de Helderse zuster- reniging „Streven naar beter". Mie kooien staan in houten bakken, ir om alle risico voor de parket ier van Casino uit te sluiten is de e zaaloppervlakte bedekt met plas- 240 m2. ■n trekpleister zal ongetwijfeld de laie zeskantige volière zijn, die door heer H. van Heerwaarden zelf is ge tókt en waarin vele soorten tropische jeltjes te zien zijn. Zelfs de Open- re Bibliotheek werkt aan de tentoon- lling mee, getuige 'het standje boe- over het houden en verzorgen van Keuren Gistermiddag om drie uur is al met keuren van de konijnen begonnen, heer G. J. Bosch uit Katwijk aan de ju zal er vandaag voortdurend mee :ig zijn. Vanavond om zes uur zullen uitslagen en prijzen bekend worden maakt. Wegwijs op de tentoonstel- ig wordt men met behulp van de oerige jubileumkatalogus, waarin dieren staan genoemd alsmede de itoonsteïlingsbepalingen, de keur- fisters, de hoofd- en ereprijzen enz. Het ere-comitè voor de tentoonstel- bestaat uit de heren H. de Boer, Beekman, J. Daalder, C. Joustra, A. Loon, E Noordijk en J. M. de nes. Het vétérinair toezicht berust dierenarts H. de Boer. Dit toezicht een voorwaarde om toestemming or de tentoonstelling te krijgen van inspecteur/districtshoofd van de artsenijkundige Dienst. 6000 loten De bestuursleden en hun assistenten ibben de afgelopen maanden niet stil gezeten. Dat blijkt onder meer uit de zeer geslaagde lotenverkoop. Van de 6000 loten (a 50 cent) zijn er nog maar 500 over. De trekking van de verloting is gesteld op de avond van de laatste tentoonstellingsdag (zondag) om 9 uur en zal worden verricht door adjudant J. Gulmans. De eerste prijs is ƒ500, de tweede prijs ƒ200,en de derde prijs ƒ100.Verder zijn er zeer vele andere prijzen. Met trots vertelde de heer Heijmans ons dat maar liefst 126 ere-prijzen besohikbaar zijn gesteld, door personen, zaken en organisaties van Texel en daarbuiten. Naast de reeds genoemde heer Bosch zijn de volgende keurmeesters bij de tentoonstelling ingeschakeld. Voor de sierduiven de heer L. van Heusden uit Delft; voor de hoenders de heer N. J. Dol uit Lisse, voor de kleurkanaries de heer G. J. Groenewoud uit Rotterdam en voor de tropische vogels de heer N. J. Zijp uit Den Helder. Het bezoek aan de tentoonstelling heeft het bestuur gestimuleerd door iedere honderdste bezoeker een kana rieman cadeau te doen (gekweekt door de 'heren G. R. Buisman, M. E. van de Kerkhof, A. Keijzer.Kl. Schagen en J. Staal). De 750e bezoeker krijgt een konijn (een Nieuw Zeelander) en de duizendste bezoeker keert met een Vlaamse reus huiswaarts. Wie eens wil zien hoe op Texel de kleindierensport bloeit, is vanavond, morgen en over morgen welkom in Casino. INTOCHT SINT NICOLAAS WEEK UITGESTELD De intocht van Sint Nicolaas, die za terdag zou worden gehouden, is een week uitgesteld. Dat op de dag van de crematie van burgemeester De Koning een feestelijke Smterklaasintocht ach terwege moet blij ven,zal voor de oude ren begrijpelijker zijn dan voor de kin deren. Een troost is dat de kinderen morgen een intocht kunnen zien, zij het via de televisie. De feestelijke intocht van Sint Nico laas op Texel zal nu op zaterdag 25 no vember worden gehouden. Voor deze dag zal hetzelfde programma gelden als was vastgesteld voor de oorspron kelijke datum. INTERESSANTE AVOND VOOR HET NUT Op uitnodiging van het Nutsdeparte- ment Texel zal dinsdagavond 21 no vember de heer L. J. Bal uit Bergen een lezing met dia's verzorgen in hotel ,.De Lindeboom-Texel". Het verhaal gaat over een reis per jacht langs de kust van de Adriatisohe Zee. Met de lezing oogstte de heer Bal elders veel succes. De heer Bal en zijn vrouw hebben aan de Adriatisohe kust van Joego slavië in de afgelopen zeven jaren een afstand van meer dan 7000 mijl afge legd. Het eerste deel van de voordracht gaat over het vertrek uit Bergen naar Joegoslavië via de Brenner-pas met een twee ton wegende sleep achter de auto, zijnde het jacht „Stormbal II". Getoond wordt de tewaterlating en een tooht via verschillende eilanden naar het eiland Bisevo, waar de beroemde blauwe grot is. Met duikers maakte de heer Bal een toch mee naar de zee bodem, waar bijzondere vondsten wer den gedaan uit het begin van de jaar telling. Het tweede deel geeft een be schrijving van een tocht per bus en vliegtuig in het Joegoslavische binnen land. Enkele foto's laten voorts de be levenissen zien tijdens een vlotvaart op de Drina Omdat de dia's worden geprojecteerd -met een speciaal dubbel- projectiesysteem, wordt ook van de zijde van foto-amateurs belangstelling verwacht. CELSTRAF EN ONTZEGGING VOOR RIJDEN ONDER INVLOED L. E. uit Oudeschild moest zich maandag voor de Alkmaarse .politie rechter verantwoorden voor rijden on der invloed. In de nacht van zaterdag op zondag, 19/20 augustus j.l., was hij, na rijkelijk biergebruik, met zijn auto nabij „Burgzicht" uit een bocht in de Schilderweg gevlogen. De auto werd vrij ernstig beschadigd; E. liep enkele gekneusde ribben op. De toevallig voorbijkomende politie constateerde, dat E. onder invloed was. Mr. Markus veroordeelde E. tot 3 weken cel, waarvan twee voorwaarde lijk met een proeftijd van 3 jaar en anderhalf jaar ontzegging van de rij bevoegdheid met aftrek. GEMEENTESECRETARIE GESLOTEN In verband met de crematie van bur gemeester De Koning zal morgenoch tend de gemeentesecretarie gesloten zijn. ikoord Schoo-Woningbouwvereniging In de 22 woningwetwoningen die mo- enteel door de firma C. Duin aan de bijsselaan en de Hallerwcg worden (bcuwd, zal centrale verwarming wor- aangelcgd. Op Texel werden nog iet eerder ww-woningen van cv voor- tn. Tot dusverre werd aangenomen it de aanleg veel te kostbaar zou zijn dcor de overheid te worden goed- ikeurd. Toen onlangs toch eens werd esproken met installateur J. Schoo leek het met die kosten nogal mee te dien. Na wat heen en weer gepraat Tam het bestuur van de woningbouw- freniging met Schoo tot een vergelijk dat besloten kon werden de blokken öoingen waarvan de bouw juist was fgonnen van cv te voorzien. Zoals bekend worden de woningen getrokken in twee blokken van zes twee blokken van vijf. Voor de ver arming ervan zijn twee ketels nodig; voor twee blokken. De ketel zal •rden aangebracht in de stookruimte last een der schuurtjes aohter de hui- tn. oor het extra comfort dat de centrale warming biedt zal uiteraard moeten 'orden betaald De huurprijs zal met bedrag van ruim ƒ4,per week orden vermeerderd voor de installatie rwijl ook de stookkosten moeten wor- betaald. De te betalen stookkosten afhankelijk van de hoeveelheid af- nomen warmte. Met meters kan dit iuwkeurig worden vastgesteld. Met de aanleg van de centrale ver arming in het eerste blok huizen is jonnen. In het blok aan de Haller- zijn de pijpen reeds in de vloer ^gebracht. Op zaterdagavond, 25 november, om 8 uur treedt de Engelse toneel speler Roger Trafford weer op in de Gymnastiekzaal van de Rijks H.B.S.- Texel. Al eerder hebben we het voor- ïecht gehad deze uitzonderlijk be gaafde acteur voor ons op de planken te mogen zien verschijnen. Roger Trafford maakte vroeger deel uit van het uitgelezen gezelschap, dat geregeld zomers optreedt in het ..Shakespeare Memorial Theatre" te Stratford, de plaats waar Shakespeare geboren werd en is gestorven. Daar wordt ieder jaar weer het „Shakespeare Festival" gehouden, dat van ongeveer Pasen tot ver in het na jaar duurt. Van heinde en ver trekken de mensen naar Stratford, om speciaal daar de stukken van Shakespeare door Engeland's grootste toneelspelers te zien spelen. Op den duur vend Roger Trafford zijn werk echter niet geheel bevredi gend. Het trok hem meer aan zelf standig te gaan optreden, in z.g. „one man shows". Hij ging zich daér op toe leggen. Zijn repertoire koos hij voor namelijk uit het werk van zijn lieve lingsacteurs, Shakespeare en Dickens. Die bieden immers een werkelijk be gaafd toneelspeler de beste kansen. Shakespeare alsl toneelschrijver, Dickens als romanschrijver, beiden behoren ze tot de meest creatieve schrijvers van de wereldliteratuur. Weinigen toch hebben zo 'n rijke verscheidenheid aan karakters geschapen, die de hele wereld door beroemd zijn geworden. De mens, in zijn streven en falen, in zijn macht en onmacht, wordt ons door hen afge- een mooie serie bij SCHOLIER AANGEREDEN De 15-jarige LTS-leerling P. v.d. V. werd gisterochtend tegen negen uur licht gewond toen hij door een auto werd aangereden op de Emmalaan. De jongeman fietste met medescholieren naar school en had daarbij kennelijk meer aandacht voor de hem omringen de vrienden dan voor het verkeer. Toen hij plotseling naar links uitweek, werd hij geraakt door de uit tegengestelde richting naderende auto, bestuurd door P. uit Den Helder. De gevolgen waren niet bijzonder ernstig. De jongeman liep kneuzingen aan een onderarm op; het voorwiel van zijn fiets werd ver bogen. De auto vertoonde enkele deu ken en de spiegel was er afgerukt. ZONDER PLAATSBEWIJS GEEN TOEGANG DE KOOG De toneelvoorstelling van „De Duinkanters", die volgende week wordt gehouden, zal niet toegan kelijk zijn voor degenen, die zich te voren niet van een plaatsbewijs hebben voorzien. Gelegenheid om deze kaarten te kopen bestaat zaterdag (morgen) in „De Schuilhut" aan de Parnassiastraat van 5-7 uur n.m. Verschuilt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- fcisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Zoals bekend zal dinsdag 21 novem ber de veerdienst Texel-Den Helder enige tijd worden stilgelegd in verband met het aanbrengen van een zinkstuk op de bodem van de havenfuik van Het Horntje. De dienst zou van 10.00 uur tot 12.30 uur worden gestremd, maar later is besloten nog een uur eerder met het werk te beginnen. Rijkswaterstaat streeft ernaar om in ieder geval de boot van half een uit Den Helder (en één uur van Texel) weer te laten varen, o.a. met het oog op degenen die in het ziekenhuis pa tiënten willen bezoeken. Om negen uur vertrekt de boot dus van Texel en komt pas om half één uit Den Helder terug. schilderd. Goed en kwaad, door men senhanden bedreven, wordt voor ons aan alle kanten belicht. Alle facetten van menselijke lief en leed vindt men daarbij beschreven Geen wonder dat een toneelspeler van de allure van Roger Trafford zich juist tot die schrij vers voelt aangetrokken.In hun werk vindt hij ruimschoots de gelegenheid zijn talenten ten volle te ontplooien en zijn verbeeldingskracht dé vrije teugel te laten. Thans maakt Roger Trafford tour nees over de gehele wereld. „We heb ben inmiddels heel Europa afgereisd van Venetië tot het Noorden van Scan dinavië", zo schreef zijn secretaris, de heer A. Th. Voetman mij, toen hij be gin september hun komst naar Texel bevestigde. Ze gingen toen voor twee maanden terug naar Engeland om hun nieuwe tournee, de tournee van David Copperfield, voor te bereiden. Roger Trafford treedt bij voorkeur op voor soholen, voor de jeugd, om bovengenoemde grote figuren uit de Engelse literatuur betere bekendheid •bij hen te geven. Zoals al eerder vermeld werd, kwam Roger Trafford anderhalf jaar geleden voor het eerst naar Texel. Voor de drie hoogste klassen der H.B.S. en slechts enkele volwassenen droeg hij toen de tekst voor van enkele hoofdstukken uit Nicholas Nickleby van Dickens. Het ging over de ten hemel schreiende toe standen op de scholen in het Engeland van toen, ten tijde van Dickens. Als slot cn besluit van die avond gaf hij de be faamde jachtpartij uit de „Pickwick Papers". Alleen al door zijn manier van op komen, in een eenvoudig kostuum uit die tijd, hield bij de aandacht direkt geboeid. Van het begin tot het einde der voorstelling werd er ademloos ge luisterd naar het niet eenvoudige En gels van Dickens, terwijl met spanning de fantastisch knappe vertolking der versohillende personen uit de tekst ge volgd werd. Ieder begreep, dat men hier met iemand te doen had van meer dan gewone begaafdheid, met iemand, die spel ten beste gaf op het interna tionale vlak. Het viel slechts te betreu ren, dat zó weinigen genoten van zo veel voortreffelijks dat geboden werd. Roger Trafford komt opnieuw naar Texel en David Copperfield staat dus op zijn programma. De voorstelling is, zoals gezegd, allereerst bedoeld voor de Het ziet er naar uit dat de belang stelling voor de crematie van burge meester C. De Koning zeer groot zal zijn. Velen hebben reeds gebruik ge maakt van de gelegenheid om zich voor vervoer per bus en boot op te geven. De bussen die aansluiting geven op de van de Elemert. Zoals bekend legt TESO een extra boet in die om half negen van Het Horntje vertrekt. Zowel vervoer van auto's als personen is gratis. Bij het ter perse gaan van de krant waren de be schikbare autoplaatsen praktisch alle besproken. Men heeft moeten selecte ren en daarbij de voorkeur gegeven aan mensen die slecht ter been zijn. Er wordt op gerekend, dat tegen de vijf honderd personen de crematie zullen willen bijwonen. Daaronder bevindt zich vrijwel al het gemeentepersoneel, de raadsleden maar ook zeer vele bur gers, die geen bijzondere bindingen met de burgemeester hebben gehad. Gele genheid om zich voor de tocht naar Driehuis-Westerveld op te geven be staat nog tot hedenmiddag half één. Men wende zich tot de heer J. de Boer, raadhuis, tel. 2141. De kist met het stoffelijk overschot van burgemees ter De Koning zal omstreeks half acht door leden van de brandweer vanuit het sterfhuis naar de lijkauto worden gedragen. De auto rijdt daarop naar de haven, voorafgegaan door de Land- ïover van de Rijkspolitie, de auto van de politiecommandant en enkele wacht meesters op bromfietsen. De boot met de lijkauto is de gewone dienstboot van acht uur. Met de extra boot, die een half uur later vertrekt, komen de fami lieleden en de andere belangstellenden. De plechtigheid in het crematorium kan hoogstens een uur duren en zal daarom een beknopt karakter hebben. Op Texel zal de laatste tocht van de burgemeester van half acht tot tien voor acht worden begeleid met het luiden van alle klokken. De Texelaars worden verzocht vanaf dat moment de vlaggen half stok te hijsen tot zons ondergang. Ten huize van de burgemeester be staat vanmiddag van 3-5 uur en van avond van 7-9 uur nog gelegenheid voor condoleance Vanmiddag van 3-5 uur liggen ook in de raadzaal nog de condoleanceregisters ter tekening. TRAINING IN DE DENNEN NU OOK VOOR VROUWEN EN MEISJES Voor de conditietraining in de Den nen, bestaat zoveel belangstelling, dat kan worden overgegaan tot het af splitsen van aparte „specialistische" groepjes. Er zal met ingang van zater dag een damesafdeling worden ge vormd De dames zijn reeds om twee uur welkom bij ..Dennenoord" van v.d. Berg. De herengroep begint de training om drie uur. OPTREDEN DAMESKOOR UITGESTELD Tot de evenementen die in verband met het overlijden van burgemeester De Koning zijn afgelast, hoort ook het optreden van het Dameskoor Den Burg. Deze avond vindt nu plaats op zater dag 25 november. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 8 tot en met 14 november 1967 Geboren: Aant Dirk, zv. Johannes Betsema en Gerritje Westrienen; Jo hannes Gerardus Cornells, zv. Jacobus Th. J. Hoedjes en Maria M. Witte; Miranda, dv. Henry P. Rijk en Willy Verus; Niels, zv. Gerhard C. Cadee en Johanna Coenen. Ondertrouwd: Gerrit D. Bakker en Alice Mary van der Kooi; Sjerp Fr. Twijnstra en Marianne Smit. Overleden: Jan Bas, oud 84 jaar; Pieter van der Slikke, oud 75 jaar; Gildrina Meertens, ev. Riemens, oud 86 jaar; Pieter Meijer, oud 67 jaar. Woensdagochtend is een ruim 70 per sonen tellend gezelschap voor een stu diereis naar het Duitse Waddeneiland Norderney vertrokken. Het initiatief is uitgegaan van een aantal Terschellin- gers. Van de eilanden gingen o.a. de VW-directeuren mee Verder was er veel belangstelling van de zijde der horecasector. Van Texel, Ameland en Schiermonnnikoog gingen gingen ge middeld elk tien man mee, van Ter schelling zelfs 24. Vlieland „leverde" slechts twee deelnemers: het raadslid leerlingen van de hoogste klas der ULO en de drie hoogste klassen van de H.B.S. Maar laat ieder, die deze voor stelling gaarne zou willen bijwonen, zich niet weerhouden te komen. U bent van harte welkom. LI DY HAREMAKER Van Grinsven en hotelhouder Bruin. Tot de groep Texelaars hoorden VVV-directeur J. W. Dekker, de hote liers W. A. Visser en P. Keijser en de heer S. Kooi van de Middenstandsbank. Het complete gezelschap ontmoette elkaar in Hardegarijp. In Leer en later m Emden werd het gezelschap door het gemeentebestuur begroet. Aan boord van de veerboot naar Norderney werd kennis gemaakt met de directie van de rederij. Op Norderney,het eiland waar aan wij enkele jaren geleden in een drietal reportages uitvoerige aandacht besteedden, werd in de Kurverwaltung kennis gemaakt met het eilandbestuur en werd het verwarmde zeewater zwembad met golfslag bekeken. Er was zelfs gelegenheid om een duik te wagen en in verband daarmee waren de reizigers vooraf gevraagd hun bad pak mee te nemen. De pers heeft veel aandacht aan deze leis besteed, ook van Duitse zijde. De reis, die beschouwd kan worden als een soort internationale Waddenconferentie blijft dus niet onopgemerkt.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1