Cjrocn *2wartrjexels in het harL, Honderden belangstellenden bij crematie van burgemeester r S Ir. Kranenburg: Texel en De Koning hebben veel van elkaar gehouden SERVIES demonstratie keukensnijmachines Bakkers Ijzerhandel Moerbeek's Ook voor Uw kijkt u natuurlijk eerst bij SDAG 21 NOVEMBER 1967 81e JAARGANG No. 8219 ipve N.V. r/h Langeveld De KooQ itbus 11 - Den Burg, Texcl Tel. 2741 Harry dc Graaf, Kccsomlaan 43, Deo lei. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 vr. Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. POLITIE ONDERZOEKT SCHOOLINBRAKEN In de naclit van donderdag op vrij dag is ingebroken in verschillende scho len in Den Burg. De politic is direct een uitvoerig onderzoek begonnen, waarbij reeds verschillende belangrijke aanwijzingen zijn gevonden. De grootste slag werd geslagen in de RHBS. De inbreker(s) drukte daar een raam in en wist zich met geweld toe gang te verschaffen tot de directeurs kamer, waar hij ƒ500,weghaalde. Tussen half elf en elf uur moet de on bekende actief zijn geweest in het kleedlokaal van de gymnastiekzaal van de Thijsseschool. De jongens, die daar aan het trainen waren, misten na af loop enkele portemonnees en horloges. Ook de Beatrixschool, kleuterschool en landbouwhuishoudschool werden met een bezoek vereerd. Ook daar waren de ruiten vernield, maar er werd niets ver mist. Aan het onderzoek wordt deelge nomen door de technische recherche, terwijl ook met speurhonden wordt gewerkt. Het is zeer wel mogelijk, dat de daders van buiten Texel afkomstig zijn. Eerder werden op Texel schoolin- braken gepleegd door jongens, die uit een gesticht in Groningen waren ont snapt. Op Texel is de school inbreker weinig voorzichtig tewerk gegaan. Bij het indrukken van een der ruiten ver wondde hij zich, getuige de bloedspo ren, die door de politie werden ge vonden. INTERESSANTE PRENTENTENTOONSTELLING TE ALKMAAR ALKMAAR In de Technologische school voor de Levensmiddelenindustrie (Dr. Scheylaan 1 - Oudorp) is tot het eind van deze maand een grote collec tie oude gravures, prenten, landkaarten en zeekaarten opgesteld. De verzame ling is eigendom van de antiekliefheb ber E. T. Mensink en is ook voor Texe laars interessant omdat diverse kaarten en prenten betrekking hebben op ons eiland. De tentoonstelling is ingericht op initiatief van de heer Joz. van Aarle, een der leraren van de school, ter gelegenheid van het eerste be- staanslustrum. De geëxposeerde stuk ken, die een waarde van ettelijke ton nen vertegenwoordigen, zijn overal in de school opgehangen of in mappen ondergebracht. Het (gloednieuwe) ge bouw leent zich voor dit bijzondere doel uitstekend. De verzameling kan door ieder gratis worden bezichtigd, zowel overdag als 's avonds. Op zater dag en zondag van 2-5 uur '6 middags. Kruir^nbmg: ,,\Vij"cc'dt'iikcn een goede en werken, maar over de 24 en 2S november a s. gaan wij in onze huishoudzaak demonstreren met u zult dan de vele mogelijkheden zien wat u met zo'n praktische keukenhulp kunt doen net Honderden mensen hebben zaterdaq van de gelegenheid qebruik ge makt om burgemeester C. De Koning de laatste eer te bewijzen. Van Texel waren de belangstellenden met een drietal autobussen en tientallen auto's toegestroomd, maar velen waren ook van het vasteland afkomstig. Tot de hatste categorie hoorde o.m. Mr. Kranenburg, commissaris van de koningin in de provincie Noord-Holland. Verder waren de burgemeesters van de an dere Waddeneilanden en Wieringen aanwezig, alsmede diverse vertegen woordigers van provincie, rijk en marine. Op uitdrukkelijk verzoek van de iamilie was het aantal sprekers, dat in het crematorium Driehuis-Westerveld iel woord voerde, beperkt. De gehele plechtigheid duurde daarom niet langer dan een uur. Toch was het een indrukwekkende gebeurtenis; een demon stratie van dankbaarheid jegens een man, die voor Texel van grote bete- ïenis is geweest. s Morgens om half acht droegen ge formeerde leden van de vrijwillige randweer de eenvoudige eikenhouten st met het stoffelijk overchot van de nbtswoning naar de lijkauto. Vanaf inderdagmiddag hadden vele tien- illen mensen, verenigingen en organi ses hun gevoelens tot uitdrukking ïbracht met bloemstukken. Daarvan laren er zoveel, dat niet alleen de kist mee was overdekt, maar dat een lagen moest meerijden om alle stuk en te vervoeren. Voorafgegaan door e Landrover van de Rijkspolitie exel, de auto van de commandant en er politiemannen op bromfietsen ging !t naar de veerhaven, waar de auto m boord ging van de dienstboot van ht uur. Op de fuikbrug had zich een :ewacht opgesteld, bestaande uit man- in van Rijkswaterstaat, Staatsbosbe- ter en politic. Op dat moment was oor heel Texel een dag van rouw be- )nnen. Overal hingen de vlaggen half- ok en de klokken luidden. In het gele fcht van de nog juist niet opgekomen n verliet de „Marsdiep" de haven en ik hut vlakke water over. „De Koning an Texel" had het eiland, dat hij 17 iar bestuurde, voorgoed verlaten. stoet op weg va naar het crematorium. ontvangstgebouw Een half uur later vertrok de door ISO gratis beschikbaar gestelde extra *ot. Aan booid gingen drie bussen met iangstellenden en een aantal auto's, faarin o.a. dc familieleden van de iirgemeester zaten en de raadsleden. Goed en geliefd Te Driehuis-Westerveld werd de kist in het ontvangstgebouw door de heu- elachtige, schitterend gelegen begraaf- ïaats naar het crematorium gedragen. ;n lange stoet volgde. De eerste, die de grote zaal van het crematorium et woord voerde was Mr. Kranenburg, immissaris van de Koningin in Noord rand. „Wij gedenken een goede en liefde burgemeester van Texel", al- las mr. Kranenburg. Hij bracht in irinnering, dat burgemeester De Ko ng deel uitmaakte van de grote groep mensen, die destijds in Nederlands- Indië deel uitmaakten van het Binnen lands Bestuur. Uit hen zijn verschillen de bekwame bestuurders voortgekomen en daarvan was burgemeester De Ko ning een zeer goede. Ook in Indonesië was zijn loopbaan voorspoedig geweest, zo stelde de commissaris. Hij was resi dent van de eilanden Banka en Billiton geworden. „Ongetwijfeld heeft hij zich gelukkig gevoeld toen hij in Nederland zijn bestuurderlijke gaven weer aan een eiland kon weiden". Mr. Kranen burg wist dat Texel en De Koning veel van elkaar hebben gehouden. De bur gemeester heeft veel werk verzet en ook de bevolking gaf werkkracht en liefde. Het is ongetwijfeld zijn verdien ste geweest dat Texel geen vergeten eiland is geworden. Een man als De Koning wist de hogere bestuurscolleges voortdurend voor Texel te interesseren. Het is tekenend voor zijn bescheiden heid, dat de bouw van een nieuw raad huis pas werd bepleit nadat veel andere belangrijke zaken eerst waren verwe zenlijkt. „Dc Koning heeft zijn vrouw verloren en zijn kinderen ver weg zien gaan. Maar in zijn eenzaamheid toonde hij zich toch een sterke en warm voe lende persoonlijkheid. Niet tot het eind kon hij zijn taak volbrengen, maar toch was het een vol en werkzaam leven, dat hij heeft geleid. Texel kan zeggen: Wij zullen U misken en zijn dankbaar voor wat U gegeven hebt". Weemoed cn ontroering De heer J. Daalder, loco-burgemees ter, deelde mee dat hij in verband met de wens het aantal sprekers zo be perkt mogelijk te houden zou spre ken namens het gemeentebestuur, het gemeentepersoneel en de gehele Texel se gemeenschap. „Als ik dit doe", aldus de heer Daalder. „Dan is het om uiting te geven aan ons gevoel van diepe weemoed en ontroering, nu de eeerste burger aan onze gemeente is ontvallen. Een ieder van ons heeft intens met hem meegeleefd tijdens zijn ernstige ziekte, die nu zijn dieptepunt heeft ge vonden in het afgesneden worden van het eens zo v/erkzame leven van burge meester De Koning. Hij heeft tijdens zijn ambtsperiode nooit veel rust ge had; met vakantie ging hij maar zel den. Onvermoeid was hij werkzaam op een breed terrein, daarbij de belangen behartigend van ons eiland, dat zo ge heel zijn eiland, zijn gemeente was ge worden. Het is ons dan ook een be hoefte uitdrukking te geven aan het gevoel van erkentelijkheid en dank baarheid voor al datgene wat hij voor ons heeft betekend U zult het mij niet kwalijk nemen als ik hier en nu niet in bijzonderheden treed. Hieraan heeft de pers reeds uitvoerig aandacht be steed. Eén uitzondering wil ik echter gaarne maken en wel door U te wijzen op de mens De Koning. Zijn hartelijkheid en eenvoud hebben mij vaak diep getroffen. Verschillen van mening ten aanzien van bepaalde zaken deden nimmer af aan de goede verhoudingen, die hij op alle terreinen geliefde burgemeester Leden van de vrijwillige brandweer dragen de kist met het stoffelijk overschot van de ambtswoning naar de lijkwagen. V zijn de door hem ingestelde en positief werkende reizen, die de gemeenteraad jaarlijks onderneemt. Persoonlijk leed is hem in zijn leven niet bespaard ge bleven. Vooral het overlijden van zijn vrouw die een wezenlijke steun voor hem betekende heeft hem zwaar ge troffen. Enkele jaren later en wel op 18 juli van dit jaar is hij ziek geworden; het werk dat hem lief was, werd hem daarbij uit de hand genomen. Wij zien hierbij weer de betrekkelijkheid van dit leven. Ook van dit heengaan gaat een duidelijke sprake uit en klinkt het ons weer tegen: Memento mori ge denk te sterven Ik wens ons allen toe, dat we ieder van ons op zijn plaats in dit le ven over de betrekkelijkheid van dat leven heen datgene mogen aangrijpen, wat eeuwigheidswaarde bezit. God geve ons, maar in het bijzonder de kinderen van de burgemeester, de kracht om dit verlies te dragen". Vervolgens sprak namens de gemeen teraad, de heer C. H. Roeper. „Namens de raad onze welgemeende dank voor alles wat U hebt mogen doen". De heer Roeper stelde, dat veel van hetgeen de burgemeester deed als vanzelfsprekend werd aanvaard. Van de voorzieningen, die niet of veel later tot stand gekomen zouden zijn zonder de bemoeiingen van de burgemeester noemde hij de HBS, LTS/Culturecl Centrum en het Ge meentehuis. Ook laatstgenoemd gebouw is voor Texel een zege. Het is jammer dat de burgemeester de voltooiing niet heeft mogen meemaken. De sterke geest van De Koning heeft veel moeten ver- VELE BLOEMSTUKKEN Naast de familieleden en particulie ren hadden de volgende organisaties hun gevoelens bij het overlijden van burgemeester De Koning met bloemen vertolkt. N.V. TESO; Schoolraad; Alg. Texelse Middenstandsvereniging; Groene Kruis Texel; Bestuur Ned Dierkundige ver eniging NIOZ; Stichting Folklore Texel; Gemeentebesturen Vlieland, Terschel ling, Ameland, Schiermonnikoog, De Waldhoorn, De Wielewaal, 't Skiltje; Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Redding Maatschappij; Waterschap De gemeenschappelijke Polders op Texel; Texels Belang; CHU-fractie, Bestuur en fractie Partij van de Arbeid; Ko ninklijk Texels Fanfare; VVV Texel; Afd. Texel Bond voor Veilig Verkeer; Gemeenteraad van Texel; Vrijwillige Brandweer Texel; Texelse Sportraad; Woningbouwvereniging; ABOP (Alg. Bond van Onderwijzend Personeel); Personeel Gemeente Texel; Comman dant en Personeel Rijkspolitie Texel; Bestuur, Leerkrachten, Pers. Land bouwhuishoudschool; Ver. van Burge meesters en Secretarissen kop van N.H.Raad van Commissarissen en Di rectie N.V. TEM; Commandant en be manning De Mok; Bestuur en Perso neel Stichting Texels Museum; GSW (Gemeentelijke Sociale Werkvoorzie ning); Recreatiestichting Texel; Winke liersvereniging Den Burg; Stichting cultureel werk Texel; LTS Texel; Be stuur Kweekschool, Commissie van beheer Schoolartsendienst; Bestuur CJOT (Centraal jeugdoverleg Texel). MEISJE MET ZWARE HERSENSCHUDDING NAAR ZIEKENHUIS DE WAAL De 16-jarige ULO- leerlinge Gretha Bakker uit De Waal werd donderdagmiddag vrij ernstig gewond toen zij met haar fiets een on gelukkige val maakte. Mej. Bakker was met haar vriendin op weg naar haar woonplaats. Even buiten Den Burg brak een trapper af, waardoor zij het evenwicht verloor en met het hoofd hard op het asfalt terechtkwam. Zij liep een hoofdwond en een zware her senschudding op. Haar vriendin hield een passerende auto aan, zodat spoedig voor hulp kon worden gezorgd. In be wusteloze toestand werd Gretha Bak ker per ambulance en met begeleiding van een verpleegster naar het zieken huis in Den Helder gebracht. Haar toe stand is thans redelijk. heden sprak hij nooit. Ook in de laat ste dagen waren zijn zorgen voor de gemeente, zijn kinderen en kleinkinde ren". Burgemeester Schellinger van Wie- ringen sprak o.a. namens de Vereni ging van burgemeesters. „Teruggekeerd van de gordel van smaragd wist De Koning ook het juweel, dat Texel heet, ongekende glans te geven". Vervolgens (Zie vervolg pagina 2) MEUBELHANDEL n Burg Tel. 2572 Algemene Bond van Bejaarden DE HEER F. W. TAAG WIL AFDELING OP TEXEL OPRICHTEN Op Texel bestaat nog geen afdeling van de Algemene bond van bejaarden. De heer F. W Taag (Haffelderweg 10, Den Burg) wil daar spoedig verande ring in brengen. Hij is van mening, dat ook de Texelse bejaarden veel belang bij het werk van de bond kunnen heb ben, al was het alleen maar door het maandelijks verschijnende mededelin genblad met mededelingen over AOW, normen voor de bijstandswet, de pro blemen van de bejaarde in de samen leving en allerlei andere vraagstukken, waarmee de ouderen te maken krijgen. Verder organiseert de bond vakanties, uitstapjes, excursies en andere vormen van ontspanning. De heer Taag nodigt alle Texelse bejaarden uit voor een bij eenkomst, die vrijdagmiddag a.s. in het dorpshuis te Den Burg wordt gehouden. De heer D. Zalm uit IJmuiden, lid van het hoofdbestuur van de bond, verzorgt oaar een dia-middag over Israël (waar hij geweest is) en zal de doelstellingen van de bejaardenbond nader toelichten. Afhankelijk van de reacties op zijn be toog zal dan al of niet tot oprichting van een Texelse afdeling worden be sloten. Door de kosten hoeft men zich in ieder geval niet te laten afschrikken. Het lidmaatschap bedraagt nl. slechts 35 cent per persoon per maand.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1