het statussymbool BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER Het grote (gratis!) Top-Form meubelboek ligt voor u Maar. Komt u even laiigs? NUTSSPAARBANK DEN HELDER 'f •£>-*: fellpiS p}J TWEEDE blad TEXELSE COURANT DINSDAG 21 NOVEMBER 1967 BELANGRIJK VOOR AKKERBOUWERS Ieder jaar wordt in de maand de- ?jrïber te Middenmeer een bijeenkomst ehouden, die mede onder verantwoor- elijkheid van de Vereniging voor Be- njfsvoorlichting „Texel" wordt geor- aniseerd. Tot nu heeft dit niet bete- •nd, dat er van de kant van de exelse akkerbouwers grote belang- ;elling was voor deze bijeenkomst, leestal bleef dit beperkt tot maximaal Texelse akkerbouwers. Wij vinden t jammer. Daarom menen wij U nu eds te moeten wijzen op de bijeen- omst, die op dinsdag 19 december a.s. ■ordt gehouden. Diljaar is het motto van de bijeen- ,mst „De Grond". D.w.z. de onder- fèrpen zullen gericht zijn op die za'ken, ie van belang zijn om de grond in een :de toestand te houden of te krijgen. In het eerste onderwerp wordt ge- proken over de grondbewerking. Inlei- er is de heer J de Boer te Wagenin- in. De tweede inleider spreekt over de .-ganische stofvoorziening op de ak- m erbouwbedrijven. Inleider is de heer J A. Grootenhuis van het Instituut oor Bodemvruchtbaarheid te Gronin- en De héér Ir. L. J. P. Kupers spreekt ver plantengroei en de structuur van e grond. Als laatste onderwerp is er e ontwatering. Hierover wordt ge- proken door Ir. C. L. van Someren van e Cultuurtechnische Dienst. Hoewel wij van mening zijn, dat deze kkerbouwdagen ieder jaar van belang ijn, géloven wij toch wel te mogen eggen, dat de onderwerpen van dit aar voor de Texelse landbouwers van jjzonder belang ziin. De bijeenkomst begint om 9.30 uur o de sluiting is gesteld op 16.00 uur. Tij hopen, dat dit jaar een flink aantal 'exelse akkerbouwers op 19 december n hotel Smit te Middenmeer aanwezig al zijn. WIJ VRAGEN UW AANDACHT VOOR Als er ooit aanleiding is om iets te oen aan het onderhoud van de drain- eeksen, dan is dit nu het geval. De rond is verzadigd met water en meer an dat, want op diverse plaatsen ziet Hen plassen op het land staan. Het zou liet de eerste keer zijn als die .plassen ia het doorragen of doorspuiten van e reeksen binnen enkele dagen ver enen waren. Het is echter beter om net te wachten op die plassen, maar r tijdig voor te zorgen, dat het in tder geval niet door vervuiling van de rains komt. Als op Uw bedrijf een chemische lestrijding van kweek nodig is, dan noet U daar nu niet langer meer mee irachten. Volgens de voorschriften moet lit nl. minimaal 3 maanden voor het aaien van het volgend gewas ge'beu- en Over 3 maanden zitten we al weer n de tweede helft van februari en in ten vroeg voorjaar gaat men dan al 0 weer denken aan het zaaien van de eerste granen. Met 75 kg. TC A per ha. kunt U de kweek een flinke afrekening geven. it De eerste voorraden kuilgras zijn alweer aangesproken. Ook al hebt U van de kuil een monster laten nemen, kan die opening toch een verrassing of teleurstelling zijn. We denken dan aan zaken als broei, schimmel, reuk, kleur en afval. We hebben het al meer ge zegd, maar herhalen het nog maar eens, dat we er prijs op stellen op de hoogte te worden gesteld van „bijzonderhe den". En U moet dat „bijzonder" echt niet te zwaar nemen. Een werkelijk goed geslaagde kuil en een kuil, die teleur stelt vinden we al voldoende reden om ons een seintje te geven. it De vele regen van de laatste we ken heeft een grote vertraging in de werkzaamheden op de akkerbouwbe drijven veroorzaakt. Het ziet er naar uit. dat het ook dit jaar wel weer de cember zal worden voordat de laatste suikerbieten afgevoerd kunnen worden. De percelen, waar de bieten de laatste weken zijn gerooid, blijven na het rooien en wegrijden van de bieten al- lermiserabelst liggen. Zo gauw daar maar even kans voor is, moeten deze percelen worden geploegd. Gebeurt dit niet, dan wordt het na iedere flinke regenbui een modtlelpoel. it We schreven hiervoor over de che mische bestrijding van kweek. Het is niet de enige manier om kweek 'kwijt te raken. Wanneer U er al heel wat aan gedaan hebt, zodat de kweek al flink verzwakt is, kunt U het ook nog sis volgt proberen. Als „De Bilt" met vrij grote zekerheid een vorstperiode voorspelt en de grond is op dat mo ment berijdbaar, kan een bewerking van de grond op dat moment veel ef fect geven bij de bestrijding van kweek. Als de losgetrokken kweek di rect een vorstperiode moet verduren, laten heel wat van de kweekwortels het in het voorjaar af weten. En daar is het juist om begonnen. it De oppervlakte wintertarwe, die er tot nu toe gezaaid is, is nog niet groot. Daar was ook geen gelegenheid voor. Wilt U toch wintertarwe zaaien, dan kan dit in december nog heel goed gebeuren. U moet de tarwe er echter beslist niet in gaan „knoeien". We vinden het opbrengstverschil tussen wmtertarwe en zomertarwe niet groot genoeg om, koste wat het kost, toch wintertarwe te zaaien. U moet er mee rekenen, dat inzaaien zonder een na bewerking niet mogelijk is met het oog op het gevaar van vogelschade. it In de nu komende periode zijn heel wat melkkoeien in de oudmelkperiode of de droogstand. De neiging om dan wat minder aandacht aan de dieren te geven is misschien wel begrijpelijk. Het directe rendement van een koe met 30 kg. melk per dag is nu eenmaal veel groter. Op één punt is de zorg voor de oud- melkse of droogstaande koeien van minstens even groot belang als van de „zussen", die in topproduktie zijn. We doelen hiermee op de mineralenvoor- ziening. U hebt van de mineralenver- strekking het meeste effect als U deze toepast in de hiervoor bedoelde pe riode. Het lichaam van de koeien is op dat moment nl. ingesteld op opname van voedingsstoffen. Als U in deze tijd hier goede aandacht aan geeft, kunnen de dieren een voorraad aanleggen voor een periode, waarin de afgifte groter is dan de opname. it In de afgelopen weken hebt U weer goed kunnen waarnemen van hoe groot belang de aanwezigheid van een groenbemestingsgewas op het bouw land is. Terwijl .percelen, die „kaal" la gen praktisch onbegaanbaar waren, kon je op percelen, die 'bedekt waren met bijv. Italiaans raaigras rustig een wan deling maken. En dat niet alleen. Ook als er geploegd moet worden in een periode, waarin het veel regent, 'bete kent een groenbemestingsgewas een groot voordeel, omdat we hier praktisdh altijd terecht kunnen. it Het zou er met het nut van land bouwvoorlichting niet best voorstaan als het resultaat daarvan niet groter was dan bij die van de adviezen voor het tijdig op stal zetten van de kalve ren. Want hoewel vrijwel alle land bouwbladen en alle landbouw voorlich ters ieder jaar opnieuw adviezen geven over het nut van tijdig (eind septem- ber-begin oktober) opstallen, zie je ook in november ieder jaar nog kalveren buiten lopen. Ik ben er nog nooit ach ter welke motieven men daar voor heeft. Is het een kwestie van zuinig heid, arbeidsbesparing, of meent men, dat het voor de kalveren beter is om in de openlucht te verkeren? Wie kan ons daar meer van vertellen? DE ARBEIDSONGESCHIKTHEIDS VERZEKERING De beëindiging van de Invaliditeits wetten de Interimwet invaliditeitsren- tetrekkers op 1 juli 1957 de ingangs datum van de wettelijke arbeidsonge schiktheidsverzekering heeft het no dig gemaakt een aantal overgangs maatregelen te nemen. Deze regelingen zijn neergelegd in de Liquidatiewet In validiteitswet ten.Er is aanleiding er in het bijzonder de aandacht op te vesti gen dat er in bepaalde gevallen alsnog aanspraak op invaliditeitsrente krach lens de Invaliditeitswet bestaat. Personen voor wie 150 rentezegels zijn geplakt, kunnen, mits aangetoond kan worden dat hun ziekte, dan wel hun invaliditeit is ontstaan vóór 1 juli 1967 en na haar ontstaan onafgebroken ten minste zes maanden heeft geduurd, deze aanspraken doen gelden. Was er vóór die datum sprake van blijvende invaliditeit,dan kan de rente onmid dellijk ingaan. Voor hen, die op een da tum vóór 1 juli 1967 ziek zijn geworden en die ter. zake een ziekengelduitkering ontvangen, geldt deze regeling uiter aard niet. De toekenning van invaliditeitsrente kan en zal in de meeste gevallen leiden tot een uitkering krachtens de Interimwet invaliditeitsrentetrekkers of een uitkering krachtens de W.A.O. De aanvraag om invaliditeitsrente kan tot uiterlijk 1 juli 1969 bij de Raad van Arbeid worden ingediend. Het is echter van belang dat de aanmelding spoedig .plaatsvindt. Naarmate meer tijd verstrijkt, wordt het moeilijker vast te stellen of inderdaad de ziekte of inva liditeit vóór 1 juli 1967 is ingetreden. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 22 november a.s. worden de moe ders van Oudeschild en Den Burg verwacht Oudeschild van 13.00 - 13.45 uur; daarna Den Burg tot 16.00 uur. Een kleurig fotoboek vol woonideeën in klassieke en moderne stijl. Een fijn bezit! U hoeft alleen maar even bij ons langs te lopen om het op te halen. Doen 115. „Goeie help!" zei brigadier Piet. „Als de brandweer niet gauw komt, staat dit hele gebouw binnen enkele minuten hopeloos inde fik! Zou de tele foon het nog doen?" Nerveus rende hij naar het schrijf bureau van Wasilew I. Omskomsk en gejaagd begon hij het nummer van de brandweer te draaien. „Hallo, hallo! Met vier-vier-vier?" „Tierelierelier!" grapte Karei Wietz, die de telefoon in de brandweerkazerne bediende en zijn naam alle eer aandeed. Hij trachtte namelijk altijd „lollig te wezen" „Wat doet U nerveus?" zei Karei Wietz toen. „U wilt me toch zeker niet vertellen, dat er ergens brand is, wel?" „Toevallig is er dan deze 'keer wèl ergens brand!" beet de brigges Tiijdig van zich af. „De ambassade van Bar- roesja staat in de fik!" „Stiekum laten branden. Daar ik niks aan verloren", grinnikte Karei Wietz. „Idioot1" brulde brigadier Piet. „Be grijp je dan niet, dat er daar waar schijnlijk belangrijke dingen te vinden zijn! Dingen, waarvoor de Geheime Dienst zich wel eens kon interesseren!" „De G. .geheime D. .dienst?! Oei. dan komen we.antwoordde Karei Wietz. Daarmee brak het gesprek af en de brigges was maar blij ook, want het vuur in de kelder was intussen aange wakkerd tot een allesvernietigende hel. „Nou nou, de grond wordt me aardig heet onder de voeten", mompelde hij. „Gauw wegwezen, Piet!" En met die woorden stortte hij zich de tuin in, de frisse lucht tegemoet. Achter hem sloegen even later de vlammen al uit de ramen van de par terre. Maar gelukkig...., nauwelijks had de brigges de eerste huizen van de stadsbebouwing bereikt, of daar kwam de actieve Gravendrechtse brandweer al aan. Onder angstig geloei van sire nes en belgerinkel stoof de knalrode wagen voorbij, bezet met dappere en bekwame spuitgasten FEUILLETON door Gerrit Franssen I 12. Hij remde af en dook een parkeer haven in, waarna hij de wagen en de motor stilzette. „Dat is me helemaal niet duidelijk, Hennie. Ik ben dus niet tegengevallen En omdat ik niet tegen gevallen ben, wil je niet nog eens een ieer met me uit? Dus als ik in jouw ogen een loeder zou zijn, zou je ja op mijn voorstel gezegd hebben?" „Dat zeker niet". „Het spijt me. maar de logica ont gaat me". Ze draaide zich naar hem toe. „Gert, ik vind je een fijn jong, waarom zal ik tr omheen draaien? Maar eh.jij een Velderenbos en ik. Er begon wat bij hem te schemeren. 0, is het dat". Ditmaal greep hij haar •tevig bij de schouders en dwong haar naar hem te kijken. „Als je het waagt 'e gaan praten over standsverschil, word ik kwaad. Ik wil maar zeggen; dit speelt geen enkele rol". Bij jou misschien niet. Maar hoe denken je ouders daarover?" De jongeman schudde enkele malen tyn hoofd „Toe, Hennie, doe niet zo ouderwets. Vader en moeder houden er dit opzicht moderne opvattingen op Ha". Hennie bleef halsstarrig. „En toch teg ik nee. Hoe leuk het ook was van- laag". Enige tijd was het stil in de wagen. Ze hoorde hem een zucht slaken. „En als ik je vraag morgenmiddag een eindje met me te wandelen, zeg je dan ook nee? Ook als ik je dan wat wil vertellen?" „Wat is dat dan?" Hij ging er niet op in. „Een uurtje? Gewoon een eindje om? Toe nou, Hen nie, jij en ik, we zijn jong. Waarom zullen we niet wat plezier hebben sa men9 Ik mag je, snap je?" „Meen je het echt?" „Heel serieus. Ja, Hennie? Morgen middag drie uur? Achter ons huis op de Clivialaan9 Ik ben er precies drie uur". Ik kan niet weigeren, dacht ze. Ik vind hem sympathiek. En hij heeft ge lijk: ik ben toch ook jong? Tenslotte knikte ze. „Goed, je hebt gelijk. We zijn jong, waarom zullen we niet genieten van het leven?" HOOFDSTUK 8 Ups - voer Hennie, Downs - voor Jaap Veertien dagen na het uitje, dat Hennie met haar jonge overbuurman had gehad, kwam Jaap vrijdagsavonds thuis gooide zijn loonzakje op de tafel en zei: ,,Dat is voorlopig het laatste. Ik heb de zak". Overvest, die ook net thuis was, keek hem met opgetrokken wenkbrauwen aan. „Wat heb je?" „M'n ontslag, als U dat beter be grijpt". „Waarom dan? Is er wat gebeurd?" „Welnee. Het is tenminste niet mijn schuld, of.of.nu ja, ik kan er niets aan doen. Het is die rottige dienst. Nou snap ik ook, waarom de baas me vorige week op kantoor riep. Hij vroeg. „Wanneer moet je in dienst, Overvest?" Ik antwoordde: Dat is pas augusius". Nou, en dat was zo onge veer alles. Maar vanmiddag moest ik op de boekhouding komen. Daar zei men, dat ik maandag niet terug hoefde te komen. Ze moesten inkrimpen en hadden daarom een paar man ontsla gen. Ik kon een mooi getuigschrift krij gen, als ik wilde en na m'n dienst moest ik maar eens aanlopen. Mis schien konden ze me dan wel weer gebruiken. Ik was natuurlijk leed. „Wat?" „Nijdig, als u dat beter verstaat. Woest was ik. Vooral toen Johnnie. dat is de chauffeur, me zei, dat ze dat altijd deden met jongens, die nog in dienst moesten. Die werden een paar maanden voor de tijd ontslagen, want als ze blijven tot ze in dienst moeten, zijn ze verplicht hen na de diensttijd weer terug te nemen. Daar heb ik nu al die tijd m'n best voor gedaan". „Zo maar, op staande voet?" „Met nog drie weken loon. Kijk maar in het zakje. Maar ik vind het een rot streek". „Alsjeblieft, Jaap, gebruik andere woorden Je verruwt met de dag". „Nou, of het zo lollig is om op straat geschopt te worden. Alleen, omdat je nog in dienst moet. Ik wou, dat het hele leger de zenuwen kreeg. Overvest had een scherp woord op zijn lippen, maar de blik van zijn vrouw weerhield hem. Aan de andere kant kon hij de bittere stemming van zijn zoon wel begrijpen. „Die inkrimping is natuurlijk maar een loentje...." vervolgde Jaap. „Wat is het?" vroeg zijn moeder, hem niet begrijpend „Een doekje voor het bloeden. Een voorwendsel. Iedereen, die -daar komt werken, is eerst een half jaar op proef, dus je kunt ze niets maken. Over veer tien dagen zou ik er een half jaar ge weest zijn. Nooit gedacht, dat ze me daarvoor de zam'n ontslag zouden geven". Overvest haalde zijn schouders op. „Zoek je maar wat anders. Er is ge lukkig werk voldoende in deze tijd". „Ja, aan m'n zolen. Het is me de moeite niet meer. Nog ruim drie maan den. Wie neemt me voor zo'n poosje? Niemand toch zeker?" Zijn vader dacht na. „Ik kan wel eens met de afdelingschef bij ons op de Bank praten. Misschien kan hij je een paar maanden gebruiken". Jaap schudde energiek zijn hoofd. „Merci, pap, doe maar geen moeite, die enkele wéken scharrel ik zelf m'n kostje wel op. Ik heb drie weken loon extra. Dus drie weken vakantie. In die tijd snor ik wel wat op, wat me lijkt". Overvest vond het onder deze om standigheden haar beter er niet op door te gaan. Maandag was hij er misschien overheen en zou hen wel een tijdelijk baantje op de Bank accepteren, als er plaats voor hem was. Hij zou er maan dagmorgen meteen met Van Leeuwen over spreken. Tonia, die boven had zitten leren en naar beneden 'kwam voor het eten, vond ■het in één woord schunnig, toen Jaap vertelde van zijn ontslag. Terwijl Hen nie het luchtig opvatte. „Je vindt wel weer wat tot augustus", was haar me- 'ning. Na het eten, toen er afgewassen was glipte Hennie het huis uit en liep via een omweg naar de Clivialaan, waar ze wist, dat Gert op haar wachtte. Hoewel ze thuis wel begrepen, dat er voor wat de oudste dochter betrof, een jongen in het spel was, had ze nog geen naam genoemd. Haar vader had de vorige dag er op gezinspeeld, dat hij uiter aard geen enkel bezwaar had tegen verkering, maar wel tegen straatge- scharrel. „Je bent oud en naar ik ver onderstel ook wijs genoeg om dit in te zien. Als het serieus is en je kunt met een behoorlijke jongen voor de dag ko men, nodig je hem maar eens een avond uit". Hierop had Hennie alleen maar ge knikt. Zo was het toch wel leuk, nu eigenlijk niemand precies wist, met wie ze nu een dag of veertien omgang had. Bij de achteruitgang van de bunga low stond de jongeman haar op te wachten. Ze glimlachte, toen ze hem zag. Gert trok haar even een paar pas sen terug aohter de struiken en drukte vlug een kus op haar mond. Maar ter wijl ze wat later hand in hand over de verlaten buitenwegen liepen, viel het haar op, dat hij stiller was als gewoon lijk. „Is er iets?" wilde ze weten. Na enige aarzeling knikte hij. „Ik. ehMoeder heeft ons gisteren sa men gezien". (Wordt vervolgd) - v "'1 j 'V 'I L V'^' \J TT i i'. n SPOORSTRAAT 30 TEL 02230-14541' &AAP/ COPYRIGHT STUDIO AVAN

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 5