eede blad I «RAIFFEISENBANK het statussymbool usthuis in Den Burg meer efficient clan in Oosterend Vergadering van de raad mei meer dun 1300 vestigingen L spaarbank en alle bankzaken i I TEXELSE COURANT VRIJDAG 24 NOVEMBER 1967 nd, UJSCOMMISSIE MEENT: e raadscommissie, die zich heeft ogen over de gemeentebegroting heeft haar commentaar geuit in rapport, dat dezer dagen aan de dsleden is toegezonden, echter rzien van reacties van het gemeen- estuur. raadscommissie vraagt zich af of wel efficiënt is in Oosterend een thuis te bouwen. Het lijkt de com- sic beter dit te doen in Den Burg dan tot een grotere opzet te be- zierde ten- Eventueel zou een coördinatie erkstelligd kunnen worden met verwante bouwplannen als ver eghuis, verzorgingscentrum of an- bejaardentehuizen, waarbij ge- ht wordt aan het gebruiken van amenlijke voorzieningen. 'erder had de commissie graag ge- dat de begrotingspost voor het iterender rusthuis was aangevuld een post inrichtingskosten. Dat ste, zo beloven B. en W. in hun zzijunentaar, zal alsnog gebeuren maar de visie van de commissie met 'be kking tot de plaats van het rusthuis zij het beslist oneens. „Ons besluit U voor te 6tellen het bejaarden- s te Oosterend te bouwen, zien wij steeds als juist. De bouw van een ot rusthuis te Oosterend ikomt naar ..ie mening niet voor realisering in rP imerking. Voor een dergelijk rust- zou alleen Den Burg als bouw- ats geschikt zijn. Zulks zou uiter- rd een nog grotere concentratie van aarden tot gevolg hebben. Overigens ;t het ons om psychologisch redenen er dit rusthuis in Oosterend te bou- Wij zijn dus geen voorstanders i de door de commissie beoogde icentratie". Verder merken B. en W. dat de raad in het verleden her- ildelijk heeft aangedrongen op meer ningbouw in de buitendorpen in- .ats van in Den Burg, zulks om de 'fbaarheid van de dorpen te ver- iten. Grondaankopen koorts zijn enkele commissieleden a mening dat het, met het oog op de je rentekosten, die ten laste van het mdbezit moeten worden gebracht, a belang is bij de grondverwerving er selectief te werk te gaan. B. en vinden echter dat selectief genoeg werk wordt gegaan. In de dorpen eft de gemeente nog maar heel wei- grond in bezit; het aankoopbeleid dus zeker niet uit de hand gelopen. Midden-Eierland 'beschikt in over wat meer. „Het streven blijft )p gericht de omvang van de be- miningsplannen binnen verantw'oor- grenzen te houden en aan de hand arvan tot zo spoedig mogelijke aan- op of onteigening van de in de plan- n gelegen percelen over te gaan". Toeristenbelasting Unaniem is de commissie van mening t het zeer onbevredigend is, dat uit toerisme geen rechtstreekse inkom- ;n kunnen worden verkregen. Het irdt als een uiterst urgente zaak ge in dat een wetswijziging wordt na- itreefd, die een integrale heffing van toeristen mogelijk maakt. Reactie gemeentebestuur; „Van vele jden, maar vooral ook door de Ver- ïging van Nederlandse gemeenten, Drdt al jaren bij de regering aange- ongen op wetswijziging, waardoor de meenten in staat worden gesteld een jemene toeristenbelasting te heffen, itstelijk werd dit probleem in febru- 1966 door de gemeentebesturen van vijf Waddengemeenten nog eens bij Vereniging aan de orde gesteld. ?n is wel gebleken, dat de regering Ennelijk nog steeds weinig voor deze ilasting voelde. Het vermoeden be aat, dat pas bij de definitieve rege lt» voor de uitbreiding van het gem eentelijke belastinggebied, dan wel de thans aanhangige herschrijving t de gemeentewet de onderhavige belasting aan de orde zal komen. Of schoon wij Uw opvatting delen, vrezen wij dat het nog v/el enkele jaren zal duren voor deze belasting kan worden geheven". Overigens wordt verwezen naar een schrijven dat B. en W. ter zake van deze materie in februari van dit jaar aan de raad hebben gezonden en waaraan wij in onze kolommen des tijds uitvoerige aandacht hebben be steed. Pachten Verder zou de commissie graag zien, dat de mogelijkheid van de verhoging van de pacht van landerijen voortdu rend in het oog wordt gehouden. Het gemeentebestuur zegt graag aan dit verzoek te willen voldoen, maar merkt op dat tot in het redelijke altijd ge tracht wordt zo hoog mogelijke pachten te bedingen. Maar bij verpachting op •korte termijn dient nogal eens met een verhoudingsgewijs lage pacht genoegen te worden genomen. Dit vooral door soms onverwachte pachtopzeggingen wegens vervroegde ingebruikneming van gronden voor woningbouw e.d. Vernielzucht De commissie zou willen zien dat via ouders, leerkrachten en politie wordt getracht te bereiken dat door de jeugd minder vernielingen aan verkeersbor den worden gepleegd. B. en W. zeggen graag via pers, politie en onderwijzend personeel een beroep te willen doen op de jeugd. Er zal een circulaire aan de betrokkenen worden toegezonden. Ziekenvervoer De commissie vraagt om een exploi tatieoverzicht van het ziekentransport en vraagt na te gaan in hoeverre deze tak van dienst sluitend is te maken. De lasten van het ziekenvervoer worden door B. en W. voor 1968 op totaal ƒ12.011,58 geraamd. Het nadelig saldo op de exploitatie van de ambulances bedraagt ƒ6.711,58. In deze exploitatie rekening zijn echter ook de Peugeot en Buick ambulance opgenomen. De kos ten van de exploitatie van de nieuwe ziekenauto worden volledig ge dekt. De kosten per rit bedragen ƒ126,bij 200 ritten per jaar. Men heeft het niet juist geacht de rente en afschrijving van de nieuw overgeno men, maar minder geschikte zieken auto in de exploitatie door te bereke nen. De kapitaalsiasten komen dus voor rekening van de gemeente evenals die van de oude reserve-ambulance. Als toch een sluitende exploitatie wordt verlangd, zou de toch al hoge ritprijs nog met ƒ24,moeten worden ver hoogd. B. en W. zouden het tarief on gewijzigd willen laten, mede in ver band met het feit dat met het huidige goede ziekenvervoer in grote mate het belang van de volksgezondheid wordt gediend. De nadelige saldi van het ziekenvervoer bedroegen in 1965, 1966 en 1967 (t/m 31 oktober) resp. 641,33; ƒ2424,77 en ƒ3327,55. Het aantal ritten naar de vastewal bedroeg resp. 114, 201 en 165. Gladheidsbestrijding De commissie vraagt met de polder besturen een regeling te treffen, zodat de gladheidsbestrijding tot de gehele busroute kan worden uitgebreid. B. en W zijn het daar mee eens, maar willen niet uit het oog verliezen, dat de ge- meentefinanciën niet toelaten aan de polders toevallende lasten naar de ge meente over te hevelen. Verder kan Gemeentewerken technisch gezien de uitbreiding van het te bewerken wegennet niet aan Met de polderbe sturen zal echter toch contact worden opgenomen om na te gaan of een meer bevredigende gang van zaken bereik baar is. Vliegveld Het is beslist onmogelijk, dat de N.V. Luchtvaartterrein tot een sluitende ex ploitatie komt, aldus B en W. naar aanleiding van het verzoek van de commissie om de inkomsten van het luchtvaartterrein op te voeren. De ge- bruikstarieven van 'het vliegveld zijn nl. aangepast aan die van de overige Nederlandse vliegvelden. Het aantal vliegbewegingen vertoont de laatste jaren weer een stijgende lijn. Al enige Meer dan 1300 vestigingen van de Raiffeisenbank een vertrouwde instelling Ook in uw omgeving is er één. jaren streeft het bestuur van de N.V. naar een hangar. Ook de exploitatie daarvan zal nadelig zijn, waardoor de bijdrage van de gemeente nog hoger zal moeten worden. De nadelige saldi van het vliegveld worden door rijk, provin cie en gemeente gezamenlijk gedragen in de verhouding 40, 25 en 35%. De provincie subsidieert echter maximaal ƒ7500,Wat de provincie door ge noemd maximum eventueel tekort sup pleert komt voor rekening van de ge meente. Door de gemeente werd over de jaren 1963 tot en met 1966 resp. 4354,46, ƒ10.445,20, 7596,93 en 12 283,12 bijgedragen. Fietspad langs Postweg Tenslotte wordt de commissie of bij de verbreding van de Postweg gelijk tijdig een fietspad kan worden aange legd. Het is dan misschien mogelijk de sloot aan de westzijde van de weg te laten vervallen. B. en W. gaan met deze opmerking akkoord. In een wijziging van de begroting worden alsnog de kosten van een fietspad geraamd. De grootte van de oorspronkelijke raming (voor de verbreding alleen), een bedrag van ƒ1.783.500,had het gemeente bestuur er aanvankelijk van weerhou den om ook het rijwielpad er nog aan toe te voegen. Of de ene sloot zal kun nen vervallen, zal door Gemeentewer ken worden onderzocht. De commissie bestond uit de heren A. Dros, J. Barendregt, J. Gernaat, S. Keiiser, C. Koorn en J. A. Witte. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot 14 november 1967 Gevonden te Den Burg: 4-kleuren ballpoint; zwarte fietstas; 1 lange licslaars; 1 groen-grijs vest; goudkleurig kettinkje met medaille met naam „Niek"; volle bus Histor verf; bruin lederen portemonnee inh. ƒ1,26; zwarte da- mesportemonnce inh. ƒ11.en enige bus kaartjes; sleutelbos met 5 sleutels in lederen étui; groene jagershoed; herenpolshorloge merk Pronto; 1 paar grijze suède dames schoenen in doos, zo goed als nieuw; 3 sleu teltjes aan ring met labeltje; portemonnee zee- hondenleor. inh. 1 sleuteltje no. 667; koperen schakelarmband; blauw jongensjasje merk Marathon, maat 8, met rits en capuchon. Verloren te Den Burg: goudkleurige dames- armband met blauwe steentjes; lichtbruine knipportemonnee inh ƒ8,en spiegeltje; linker motorwant; bruinlederen portemonnee 6 of 8 vakken, inh ƒ6,en sparzegels; bril met double montuur en donkere glazen; rond herenpolshorloge merk onbekend met metalen armband; bruine portemonnee inh ƒ7,en Vivo zegeltjes; gouden dameshorloge merk Protera met zwart bandje; sleutelbos met o.a. autosleuteltje; linker wit kinderschoentje; double dameshorloge merk Vito, achterzijde naam Bca ingegraveerd, zwart led. bandje; zwarte herenportemonnee inh. 26, groene nummerplaat HA 23-81 in groen étui met 2 magneten; kijker merk Artillerie in bruine lederen tas; hercnbril in roodbruin slap étui; damesportemonncc inh. ƒ1,50 kleur lood; gouden schakelarmband met daardoor nylondraad geregen; zwarte jongensgymbroek; grijze plastic regenbroek; kentekenbewijs no. 72-15 AM; verzekeringsplaatje bromfiets HJH 431; damespolshorloge. VISSERS, VERONTRUST OVER WADDENZEE, GAAN OP ONDERZOEK In Leeuwarden zijn vertegenwoordi gers van visserij organisaties bijeen ge weest om zich te beraden over de ge volgen voor de visserij van de plannen voor een of meer dammen naar Ame land. Besloten werd tot instelling van een werkgroep, die zich zal bezig hou den met voorlichting van overheid en publiek over de grote betekenis die de Waddenzee heeft voor de mosselcul tuur, de garnalenvisserij en de visserij op platvis. De werkgroep, die onder lei ding zal staan van de voorzitter van de Nederlandse Vissersbond, de heer B. Hoekstra, en waaraan de stichting van de Nederlandse Visserij en het Visserijschap medewerking verlenen, zal nauw contact onderhouden met de Landelijke Vereniging tot behoud van de Waddenzee. (Leeuw. Crt.) Vergadering van de raad der ge meente Texel op dinsdag 28 november 19C7, n.m. 2.30 uur ten raadhuize. Texel, 20 november 1967. De burgemeester van Texel, J. Daalder, loco. 1. Notulen 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Benoeming van leden van de com missie tot wering van schoolverzuim wegens periodieke aftreding. voor de heer P. Heijnen: 1. de heer P. Heijnen; 2. de heer C. Groen, voor de heer P. Th Luyokx: 1. de heer P. Th. Luyckx, 2. de heer P. A. Zegers; voor de heer P. Bakker: 1. de heer P. Bakker, 2. de heer H. de Lugt; voor de heer B. Kleinhuis: 1. de heer B Kleinhuis, 2. de heer F. Standaart; voor mevr. A. Tiessen-Spaans: 1. mevr. A. Tiessen-Spaans, 2. mej. S C. Haze- winkel. 4. Benoeming van een afgevaardigde en een plaatsvervangend afgevaardigde van de raad naar de in 1968 te houden algemene vergadering van aandeelhou ders van de N.V. Texelse Electriciteits- maatschappij (T.E.M.). Aanbevolen worden: als afgevaardigde: 1. de heer P. Smit; 2. mevr. J. Koning- Bruin; als plaatsvervangend afgevaardigde: I. de heer C. Koorn, 2. de heer J. Ger naat. 5. Benoeming van bestuursleden van het Algemeen Weeshuis wegens perio dieke aftreding. Aanbevolen worden; voor de heer C. van Groenigen: 1. de heer C. van Groenigen, 2. de heer A. Kikkert Jzn., voor mevr. T. Dros-Roeper: 1. mevr T. Dros-Roeper, 2. mevr. M. de Beurs-Rab. 6. Aankoop van een perceel grond te De Koog van de heren C en D. Eelman, beiden wonende aldaar. 7. Ruiling van grond te De Koog met de heer J. Borgman, wonende aldaar. 8. Verkoop van een perceel grond te Den Burg aan de heer S. A. Witte, wo nende te De Koog. 9 Verkoop van een perceel grond te Den Burg aan de heer J. Boon, wonen de te De Cocksdorp. 10 Verkoop van grond te Den Burg aan de heer M. W. Koorn, wonende al daar. II. Vaststelling van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1968. .12. Vaststelling van de begroting van de sociale dienst voor 1968. 13. Vaststelling van de le en 2e wijzi ging van de begroting van de sociale dienst voor 1968. 14. Vaststelling van de begroting van het grondbedrijf voor 1968. 15. Vaststelling van de gemeentebegro ting voor 1963. 16. Vaststelling van de le tot en met 9e wijziging van de gemeentebegroting voor 1968. 17. Indiening van een verzoek om toe kenning van een aanvullende bijdrage uit het Gemeentefonds ter dekking van het tekort van de gemeentebegroting voor 1968. 18. Goedkeuring van de begroting van het Algemeen Weeshuis te Texel voor 1968. 19. Wijziging van de begroting van de sociale dienst voor 1967. 20. Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor 1967. 21. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1967. huidje altijd gaaf POEDER-CREME-OLIE-ZEEP WAT MIJNHi FEUILLETON door Gerrit Franssen Hennie keek voor zich op het pad. En je moeder heeft natuurlijk be vaar, toen je vertelde, dat ik Hennie vervest van de overkant ben". .Welnee, hoe kom je aan dat gekkke lee? Integendeel. Ma zei: Dat leek me keurig meisje, Gert. Breng haar lorgenavond maar eens mee". Hennie bleef geschrokken staan. Nee....! Ik geloof er niets van". „Het is toch werkelijk waar. Daarom i.Wat wil je? Wil je eerst nog een indje om? Of meteen al naar huis?" „Is je vader ook thuis?" „Ja. Hij zei: Ik ben bar nieuwsgierig, tie het meisje is, dat mijn zoon over ijn verlegenheid heeft geholpen". „Je maakt me maar wat wijs, he?" „Nee, Hennie, het is echt waar. Eer- jk. Waarom zou ik je wat op de mouw pelden? Ik mag je veel te graag, dat reet je". Ze aarzelde nog steeds. „Ik durf niet. k kennen elkaar nauwelijks". „Drie weken". „Nog niet eens". „Ach, wat doet dat er eigenlijk toe? roor mij is het net, of ik je al jaren ren. En ik houd van je". Hennie trok haar hand los en haalde tageduldig haar schouders op. „O, Gert 20! raat alsjeblieft niet over liefde. Daar- 27<f00r kennen we elkaar te kort". Hij legde zijn arm voorzichtig om tear schouder. „Wees niet zo flauw, Hennie. M'n vader en moeder zijn alle bei zó! Geloof me nu eens een keer. Heb ik je ooit voor de gek gehouden?" Het meisje trok bij. Nee, zo was Gert niet. Vanaf het eerste moment, dat ze naast hem in de wagen had gezeten, was hij lief voor haar geweest. En heel netjes. Ze mocht hem wel, maar om na een paar Keer samen uit geweest te zijn meteen maai thuis te komen.... Ze zag er tegenop. Hij bemerkte haar aarzeling. „Moet ik dan zeggen, dat je niet durft? Ga ge zellig mee, ik ben toch bij je? Drinken we samen koffie. Heus, je zult zien, dat ze ontzettend meevallen". Tenslotte liet Hennie zich overreden. Maar het hart klopte haar in de keel, toen ze de grote salon betrad. Gert stelde voor: „Dit is nu Hennie.Hen nie Overvest. Hennie, dit is mijn vader. Hennie keek naar een glimlachende lange man, die rustig en met uitgesto ken hand overeind kwam. „Wel, dat vind ik aardig, juffrouw Overvest, dat u ons komt opzoeken. Daar doet u ver standig aan. Hoe maakt u het?" Hennie prevelde wat, verlegen door de hartelijke begroeting Onverstoorbaar voerde Gert het meisje naar zijn moeder, die al opge staan was. „En dit is mijn moeder. Ma, dit is Hennie Overvest". Glimlachend stak de vrouw haar hand uit. „Zo Hennie ik mag toch wel Hennie zeggen? hartelijk wel kom. Onze zoon heeft al hoog van je opgegeven en ik zie nu wel, dat hij niet overdreven heeft". Na vijf minuten voelde Hennie zich op haar gemak. Geleidelijk aan her kreeg ze haar zelfvertrouwen en was al spoedig in een prettig gesprek met Gert's moeder gewikkeld. Terwijl de jongen zelf met een triomfantelijke blik naar zijn vader keek, alsof hij zeggen wilde: Nou, heb ik een slechte keuze gedaan? Om half tien stond Hennie op en keek naar de jongen. „Ik moet naar huis, Gert". Kwiek sprong ook hij overeind. „Ik breng je weg. Eigenlijk jammer, dat je zo dichtbij woont". Hij knipoogde olijk. Velderenbos hield even haar hand vast. „Hennie.... ik mag je ook wel bij je voornaam noemen, he? Gert moet je maar eens vaker meenemen. Wat mijn vrouw en mij betreft: je bent hier altijd welkom". „Dat is erg vriendelijk van u, me neer", antwoordde ze «zacht. Naast de bungalow, buiten de licht kring, nam hij haar even in zijn armen. „Nou? Spijt, dat je meegegaan bent?" „Je ouders zijn schatten, Gert. Nee, natuurlijk heb ik er geen spijt van". Hij kuste haar rustig. „Je hebt een goeie indruk bij vader gemaakt. En bij ma eveneens. Maar ik had niet anders van jou verwacht". „Vleier!" „Ik meen het. Hennie, lief ding, ik kan m'n geluk niet op, nu ik met je bij me thuis geweest ben HOOFDSTUK 9 Met geld doe je wonderen Thuis werd het meisje vrijwel met een ontnuchterd, want ze voelde ter stond aan, dat de stemming geprikkeld was. Haar vader zat, zoals gewoonlijk, in de krant te kijken. En haar moeder probeerde een kous van Jaap te stop pen. Tonia en Jaap waren er niet. En de tweelingen lagen vanzelf al in bed. „Hallo.is er iets?" Mevrouw Overvest schudde haar hoofd. „Welnee, kind, waarom zou het? Wil je nog koffie?" „Nee. Ik heb al koffie gedronken „Waar ben je geweest?" „Niet ver. Waar zijn Jaap en Tonia?" „Jaap is de deur uit. Tonia is al naar ber". Tonia en vroeg naar bed? Dat was wat bijzonders. Hennie draaide zich om en liep de trap op. Ze betrad de kamer, die ze met haar zusje deelde en keek naar het meisje, dat in bed zat te lezen. „Is er ongenoegen geweest beneden?" „Is er de laatste tijd wel eens wat anders?" Tonia keek op van haar boek. „Eerst dat ontslag van Jaap. Enfin, daar was je zelf bij". „Daar kan Jaap toch niets aan doen?" „Heeft ook niemand gezegd. Maar zoiets beïnvloedt de stemming". „Wat was er dan nog meer?" „O, pap las uit de krant over benoe ming van ouderlingen in onze kerk. Raad maar eens, wie gekozen is." Hennie dacht na. Ze had geen idee. Zoveel kennissen bezaten ze immers niet? „Zeg het maar. Het is me te laat voor raadseltjes". „Die kaasboer van de overkant". Hennie keek opeens stom-verbaasd. „Die kaasb.... bedoel je meneer Vel derenbos?" „Ja. En daar maakte ik me kwaad om". Haar oudere zuster schudde vol ver bazing het hoofd. „Kind, je bent niet wijs. Om je daar nijdig over te maken. En je vond Gert nog wel zo'n knappe jongen?" „Wie heeft het over Gert? Een blau we maandag wonen ze hiernog geen jaar. En meneer wordt meteen maar als ouderling gekozen. Je kunt wel zien, he? Als je maar centen hebt, dan tel je mee". Hennie begreep haar zuster niet he lemaal. Velderenbos ouderling? Gert had er niets over verteld. En wat gaf dat nu? Overigens, was dat nu wel een baantje om zo gek op te zijn? Het leek haar verantwoordelijk werk. Boven dien, als ouderling moest je het voor beeld geven. Dat leek haar nog moei lijker. „Kind, wind je niet zo op. Wat kan jou het schelen, wie er ouderling is?" „En toch vind je het gemeen. Waar om altijd mensen met geld? Waarom is pap er nooit voor in aanmerking ge komen? Mankeert er wat aan hem? Gaan wij niet altijd trouw naar de kerk en de catechisatie? Jij slooft je uit voor de Vrouwenkrans, je bent zelf be lijdend lid en we mogen op z'n tijd wel eens wat heibel maken, maar over het algemeen is er op Jaap en mij ook mets te zeggen. Pap komt nooit in café's, gaat met naar voetballen of biljarten of wat dan ook. Hij is altijd thuis. Kortom, op ons gezin is niet dat aan te merken. Ons kennen ze allemaal voor wat de kerk betreft, we zijn hier gebo ren en opgegroeid. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 5