gemeente wil burgers belonen die meewerken aan doorstroming laar trek naar iet bevorderd Zelfs één openbaar toilet wordt voor Texel nog te duur Er worden stallen verbouwd! 10 U®r$i^bevrijciï keuze uit spaarvormen met LANDBOUW en VEETEELTil. >an Lrohingf» 15 instens f500.- premie voor verhuizing naar passender woning )en Burg wordt Financiële toestand van gemeente precair GEEN HAAST MET DE RECHTEN VAN DE MENS SPORTPROGRAMMA NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK bde blad TEXELSE COURANT VtUJUAU £1 iiu»CiKlUU» ±o*j. rubriek voor I omu-r wdakiir ter De gemeente Texel zal overgaan tot (1 verstrekken van geldelijke steun mensen, die hun woonruimte ver- i cm andere, aan de omstandighe- van hun gezin meer aangepaste oonruimte in gebruik te nemen. Het at om tegemoetkoming in de verhuis den en een bijdrage in de eventueel gere huur. Op 14 april vorig jaar üloot de raad reeds tot instelling van n doorstromingsfonds waaruit het be zigde geld kan worden geput. Het ,jk stelt nl. ter bevordering van de lorstreming in het woningbestand ld beschikbaar. In de afgelopen twee is totaal 18.238,voor dit doel itvangen. Uit het fonds kunnen zowel jdragen ineens als periodieke bijdra- erden verstrekt. In de vergade- iog /an 28 november zal de gemeente- :ad de richtlijnen behandelen. Evenals de minister zijn B. en W. mening, dat in de meeste gevallen et bij de betrokkenen zelf levende slangen naar een meer aan hun be- jeften aangepaste woonsituatie wel jldoende zal zijn om 'hen in beweging brengen wanneer zich een goede voordoet. In andere gevallen aden financiële tegemoetkomingen =n welkome of zelfs noodzakelijke rikkel kunnen zijn. De bewoners van idere, aan de huidige eisen niet meer oldoende woningen, zullen geen sti- rnlans nodig hebben. De richtlijnen ebben ten doel die categorie te berei- en. die een goede woning in gebruik eeft, doch bereid is zich offers als erbuiskosten en hogere huur te ge- oosten om een meer comfort biedende oning te betrekken. Huurders met n inkomen dat de weistandsgrens te oven gaat (nu ƒ12.400,komen voor tegemoetkomingen niet in aanmer ing. want voor de gezinnen van deze jersonen levert een verhuizing minder ote problemen op. „Dc behoefte om tc verhuizen moet s inziens zijn gelegen in de aard van oning en niet in de ligging. Om die don zijn degenen die néar Den Burg erhuizen geëlimineerd voor wat bc- refi de tegemoetkoming voor een duur- iere woning. Dit mede ten einde de och al aanwezige trek naar Den Burg liet nog meer tc vergroten", aldus B. VV. Bij verhuizing naar een kleinere wo- ,ing Ikan aanspraak worden gemaakt een vergoeding van ƒ500,onge- :ht het motief van de verhuizing. Dit [èbeurt omdat verhuizing van een grote ïaar een kleine woning voor een gun stige verdeling van de woonruimte van feel belang kan zijn. Voorwaarden Uit de voorgestelde richtlijnen, lich- wij de volgende punten: Aan de huurders (daaronder mede verstaan eigenaar-ibewoners) die vrijwillig een inöere woning betrekken en daardoor een grotere woning vrij maken, kan een uitkering ter tegemoetkoming in de transport- en inrichtingskosten worden uitgekeerd, mits de te verlaten woning minstens twee slaapkamers méér telt iar. de te betrekken woning. Deze te- emoetkoming bestaat uit een bijdrage ineens van ƒ500. Bij verhuizing naar een duurdere woning geldt het volgende: Een tege moetkoming kan worden verstrekt mits men niet naar Den Burg verhuist; de huur van de te betrekken woning min stens 30,per maand hoger ligt, dan die van de te verlaten woning; de huur van de te verlaten woning niet neus, keel en borst van vastzittend slijm minder dan ƒ60.en niet meer dan 90,per maand bedraagt en de te verlaten woning geen zg. duplexwoning is. Deze tegemoetkoming bestaat uit een vast bedrag van ƒ500,en een bijdrage ineens van 24 maal het huur- verschil per maand met een maximum van ƒ1000,—. De tegemoetkomingen worden slechts verleend als de te verlaten woning geen gebreken vertoont en van goede kwaliteit is. De tegemoetkomingen worden o.a. niet verleend als geen zelf standige woonruimte vrijkomt voor verhuur aan een door B. en W. aan te wijzen gezin; als de vrij te maken wo ning deel uitmaakt van een bedrijfs pand en aan degene, die zijn intrek neemt in een verzorgingstehuis. Drie jaar De tegemoetkoming wordt pas uitbe taald nadat de belanghebbende schrif telijk heeft verklaard, dat hij de bij drage zal teruggeven als hij de te be trekken woning binnen drie jaar weer verlaat om een goedkopere wo ning te betrekken. Overigens kan een tegemoetkoming slechts éémaal aan de zelfde belanghebbende worden uitge keerd. De aanvraag om verstrekking van een tegemoetkoming moet uiterlijk een maand na de verhuizing bij B. en W. worden ingediend. Deze moeten binnen drie maanden een beslissing hebben genomen tegen welke beslissing de aan vrager gedurende een maand in beroep kan gaan bij de gemeenteraad. De richtlijnen worden geacht in wer king te zijn getreden op 1 januari 1966 en gelden tot 1 januari 1969. Aanvra gen om een verstrekking van een tege moetkoming in verband met verhuizin gen, die voor de bekendmaking van deze richtlijnen hebben plaatsgehad, dienen uiterlijk 1 februari 1968 te zijn ingediend. Het gemeentebestuur vindt dat de stichting van één of meer openbare toiletten op Texel te duur is. Gezien de precaire financiële positie van de gemeente is het onverantwoord deze reeds door velen bepleite voorziening te realiseren. Het gemeentebestuur heeft de raad een berekening voorge legd, waaruit dit overduidelijk blijkt. Een overzicht werd gemaakt van bouw- en exploitatiekosten van een eenheid van vier toiletten, wat wil zeggen twee dames- en twee herentoi letten, uitgevoerd in steen en van bin nen betegeld. Elke toiletruimte is voor zien van elektrisch licht, deursluiting met muntslot en een wastafel. Een dergelijk gebouwtje is niet verwarmd, zodat het bij vorst gesloten dient te zijn. De kosten van zo'n eenheid wor den geraamd op ƒ20.000,In de meeste buitendorpen zou kunnen wor den volstaan met een halve eenheid, dus 1 dames- en 1 herentoilet. De kos ten daarvan liggen in verhouding ho ger en worden geraamd op ƒ13.000, Midden- en Zuid-Eierland alsmede De Waal worden in dit geval wegens hun geringe omvang buiten beschouwing gelaten. De totale bouwkosten van twee hele eenheden in Den Burg en De Koog en halve eenheden in Oosterend, De Cocksdorp, Oudeschild en Den Hoorn worden geschat op ƒ92.000, Reinigen Het zal noodzakelijk zijn deze ruim ten twee keer per dag te reinigen en dat gedurende 7 dagen per week. Wat het schoonmaken betreft zijn er twee mogelijkheden: plaatselijk wordt hier voor iemand gevraagd (de school- schoonmaker b.v.) of er wordt iemand aangesteld die de toiletten in alle dor pen onderhoudt. Zo'n man moet twee keer per dag langs alle dorpen rijden en dat betekent meer dan een volle dagtaak. Hij zou zeker voor auto vergoeding in aanmerking moeten ko men. De meest goedkope oplossing zal volgens B. en W. zijn om in elk dorp iemand aan te trekken om de schoon- maakwerkzaamheden te verrichten, af gezien van de vraag of dat zou lukken. Exploitatie Globaal komen B. en W. tot de vol gende exploitatieopzet: De kosten van een eenheid worden bepaald door ren te, onderhoud, schoonhouden, papier/ handdoeken etc., kosten elektriciteit en water. Totaal geraamd op ƒ5700,per jaar. Gerekend wordt op ƒ1000,aan inkomsten uit het muntslot, zodat de kosten 4700,bedragen. Een halve eenheid komt op 3740,per jaar. Als de openstelling zou worden beperkt tot vier zomermaanden per jaar, scheelt dit bij een hele eenheid ƒ1500,aan personeelskosten en bij een 'halve een heid ƒ1000,per jaar. Op grond van het bovenstaande ko men B. en W. tot de conclusie, dat de financiële toestand van de gemeente niet toestaat dat ook maar één toilet wordt gebouwd. DAMCLUB TEXEL Zaterdag speelde Texel 2 tegen EDC Het begin zag er hoopvol uit. Texel kwam zelfs met 60 voor. Toen keer den de kansen en zelfs partijen, die heel goed stonden gingen verloren. Uitslagen Texel 2-E.D.C. 1: Schoo-W. Zwier 02 Jn. Stam-H. v.d. Veen 02 W. Moerbeek-H. Slok 02 Jansen-J. Plat 02 v.d. Werf-P. Kofman 20 Dros-J. Kiein 20 Jb. Koorn- C. de Jonge 20 Ros-E. Bos 0—2 Bruining-P. Kistemaker 02 Totaal 614 Andijk 1 won van E.D.C. 1 met 155. J. v. Heerwaarden-J. Schoo 11 Jansen-C. Meecendorp 02 Bakelaar-C Dijker 20 v.d. Werf-C. v.d. Werf 11 Datema-J. Hooijberg 02 Vinke-P. Bruijn 11 W. Moerbeek-G. Dros 11 H. Bruining-Jb. Koorn 02 W. Bakker-C. Groenhof 11 W. Kooi-C. Smit 2—0 Jb. Koorn-H. Bruining 02 Zondag om 13 00 uur spelen we met Velen denken, dat de rechten van de mens een voldongen zaak zijn. Maar dan vergissen zij zich helaas deerlijk. Over deze rechten van de mens is in de loop der laatste twee honderd jaar al heel wat te doen ge weest. In wezen dateren zij reeds uil de tijd van de Franse revolutie, maar tot op heden heelt het mensdom nog geen gelegenheid gehad, zich hier vol ledig achter te stellen. Wanneer men de rechten van de mens over de gehele wereld in volle omvang en strekking volledig zou aan vaarden, dan zou er ongetwijfeld ook meteen een einde komen aan alle oor log, wreedheid, willekeur enzovoort, die nu nog in vele delen van de wereld heersen. Dit blijkt wel uit enkele be langrijke punten uit de verklaring van de rechten van de mens, in 1948 opge steld door de Verenigde Naties. Hierin vindt men onder meer: het recht op leven(!),een rechtvaardig vonnis, vrij heid van geweten, vrijheid van gods dienst, vrijheid van meningsuiting en van vereniging en vergadering enzo voort. De Raad van Europa bewerkte op 4 november 1950 de totstandkoming van een verdrag tot bescherming van de mensenrechten, waardoor uiteraard alleen de leden van de Raad van Euro pa gebonden zijn. Het merkv/aardige is echter, dat on geveer honderd landen (dat zijn bijna alle landen van de wereld) indertijd de verdragen over de rechten van de mens van de Vereninigde Naties hebben aan vaard, maar het allerbelangrijkste is echter, dat een en ander pas rechts kracht heeft, wanneer deze aanvaar- Hcewel de tijd voor bouw van stallen eigenlijk verstreken is voor dit seizoen, werdt er op diverse plaatsen nog ge werkt aan winterverblijfplaatsen voor het vee. Er is op dit gebied deze zomer een vrij grote aktiviteit geweest. Geen wonder! In de eerste plaats is er de 6teeds uitbreidende rundveestapel. Daar moet plaats voor zijn. Bij het bouwen is er echter niet alleen sprake van uitbrei ding, maar in divense gevallen zit er de bedoeling achter om stalling te ma ken, die doelmatiger is dan de oude stal. En weer zeggen we: Geen wonder We kunnen nl. wel zeggen, dat de uitbreiding van het aantal stuks rund vee gepaard gaat met een inkrimping van het aantal mensen, dat het vee verzorgt. Er is dus alle reden voor om door middel van de bouw van een nieuwe stal tot arbeidsbesparing en ar- beidsverlichting te komen. Dit streven verdient alleen maar lof. En toch Kritische opmerkingen Dat men bij de bouw streeft naar kostenbesparing is toe te juichen. En we hebben dan ook bewondering en waardering voor een veehouder, die voor een groot gedeelte met eigen ar beid en met niet meer dan een bedrag van plm. 2000,aan materiaal, de stalruimte voor 18 koeien zo weet te verbeteren, dat de dieren beter gehuis vest zijn en het werk gemakkelijker verloopt. Er kan aanleiding zijn om het zo te doen, speciaal voor veeboeren, die op een pachtbedrijf zitten en geen andere mogelijkheden hebben. Het valt ons echter op, dat ook in andere gevallen wel op een o.i. ontoe laatbare wijze op de bouwkosten wordt bezuinigd. Dit betekent niet, dat deze gebouwen bij de eerste de beste noord westerstorm gevaar lopen in elkaar te waaien. De bezuinigingen liggen echter vaak op het terrein var» de isolatie, de ven tilatie en de ruimte, die aan de dieren wordt gegeven. Isolatie en ventilatie Van een goede isolatie kan zeker niet worden gesproken als de wanden be staan uit een halfsteensmuur. De iso latie is ook zeker niet goed als het dak alleen bestaat uit asbestplaten. Er be hoort hier zeker nog wat meer bij. Ideaal is het wanneer onder de asbest- platen een plafond van board wordt aangebracht en tussen de ruimte van asbestplaten en board goed isolerend materiaal komt. Een behoorlijke isola tie kan ook worden bereikt, wanneer onder de asbestplaten bijv. houtwol- cementplanten van voldoende dikte ko men. We menen echter, dat de eerst genoemde constructie de voorkeur ver dient. Ook in verband met aantasting van het materiaal door staldampen De ventilatie houdt direct verband met de isolatie. Ventilatie heeft nl. niet alleen als doel om de temperatuur op een goed niveau te houden, maar ook om regelmatige verversing van de stal lucht te krijgen. Een onvoldoende isolatie van de stal 'heeft tot gevolg, dat de temperatuur ding door de overheden der verschil lende landen zijn bekrachtigd. En wat die 'bekrachtigingen betreft, daar man keert het aan. Voor de inwerkingtre ding van het verdrag, moeten namelijk minstens 35 landen de rechten van de mens geratificeerd hebben en aan die 35 bekrachtigingen is men na al die jaren nog steeds niet toe. Helaas behoort ook Nederland, dat de verschillende verdragen wel aan vaardde, bij de landen die nog geen enkel -verdrag ratificeerden. In weerwil van lidmaatschap der Verenigde Naties en het praten over samenwerking en wereldvrede, blijken de meeste landen -van de wereld nog geen haast te maken met 'het bekrach tigen van deze rechten van de mens, die als het er op aan komt, zo'n mach tig wapen kunnen zijn om de orde en rust en vrede in de wereld te hand haven Hoe zou men eerlijk gezegd ook de bekrachtiging kunnen verwachten van zoiets groots, door regeringen van landen die zich door onderdrukking en terreur in het zadel moeten houden. Velen van hen hebben de verklaring van 1948 wel aanvaard, doch dat ver plichtte hen tot niets. Onder het devies: let wel op mijn woorden, doch niet op mijn daden, gaan dergelijke landen door de wereldpolitiek. En de mensheid die hunkert naar vrede en gerechtig heid mag wachten, misschien nog wel enige tientallen jaren Het is bedroevend, dat ook Neder land tot de landen behoort die in twin tig jaar tijd nog geen gelegenheid heb ben kunnen vinden de verdragen te bekrachtigen. 4% «6% Dc bank waar u zich thuis voelt! ZATERDAG 25 NOVEMBER 1967 Adspiranten Texel a-HCSC a, 3.00 uur Tex. Boys a-HCSC b, 3.00 uur Cocksdorp a-Tex. Boys b, 3.00 uur ZDH a-Texel b, 3.00 uur Pupillen Cocksdorp a-Tex. Boys a, 2.15 uur ZDH a-Texel a, 2.15 uur Texel c-Oosterend b, 3.00 uur Tex. Boys b-Texel b, 3.00 uur ZONDAG 26 NOVEMBER 1967: 4de klas A KNVB: Zwaagdijk-Texel, 2.30 uur Afdeling Noordholland Wiron-ZDH, 2.30 uur Tex. Boys-Winkel, 2.30 uur De Koog-Helder 4, 2.30 uur ZAP 4-Cooksdorp, 2.30 uur SRC 3-Tex. Boys 2, 2.30 uur Texel 3-ZAP 6, 2.30 uur Succes 4-Texel 4, 2.30 uur Tex. Boys 3-Kaagvogels 4, 2.30 uur ZAP 9-De Koog 2, 2.30 uur Oosterend 2-Vesdo 5, 2.30 uur Watervogels 6-ZDH 2, 2.30 uur Junioren Texel-ZAP, 2.30 uur Oo6terend-ZAP 2, 12.00 uur Cooksdorp-HRC 4, 2.30 uur ZDH-Geel Zwart 2, 2.30 uur MEDEDELINGEN S.V. Texel 2 tientallen tegen HDC. Het zal zondag voor Texel 1 wel een warme ontvangst worden, daar Zwaag- dijk stellig op revanche belust zal zijn. Hetgeen niet wegneemt, dat Texel geen kans zou krijgen. We zijn er van over tuigd, dat Texel een goede kans heeft als ze meer direkt spelen. De bal in eens en zuiver, maar vooral snel. We wachten, wat Texel 3 en 4 be treft, nog steeds op een overwinning Dat moet toch eens gebeuren, mannen! De junioren kunnen een leuke wed strijd laten zien tegen ZAP. D ZDH De junioren hebben zondag, na een lange rustperiode, een thuiswedstrijd, terwijl het le en 2e naar de vastewal gaan, waar ze de volgende tegenstan ders ontmoeten: ZDH 1-Wiron 1 en ZDH 2-Watervogels 6. van de stal niet op peil komt. Er is dan de neiging om ventilatie achterwege te laten, omdat men de temperatuur te laag vindt. Dit leidt er dan toe, dat in een koele stal toch een bedompte lucht aanwezig is, omdat geen verversing plaats heeft en door het ontbreken van een goede isolatie ook niet plaats kan hebben. De standruimte We kunnen begrip hebben voor het streven om in een ruimte zoveel moge lijk dieren onder te brengen. Als men dit bereiken will door zo weinig moge lijk nutteloze ruimte te houden, dan zeggen we direct: Akkoord In meerdere gevallen is er echter de neiging om ruimte te winnen door de standruimte per dier zo klein mogelijk te houden. We zijn van mening, dat dit „zo klein mogelijk" in bepaalde geval len betékent „te klein". Voor volwassen rundvee is een breedte van gemiddeld 1.10 mtr. tot 1.15 mtr. gewenst met uitlopers voor resp. groot en klein vee van 1.20 mtr. lot 1.05 mtr. Voor vaarzen is een ge middelde van ruim 1 mtr. nodig met uitlopers van 95 cm. tot 1 05 mtr. De lengte van een stal met voergang moet bij een stal zonder drijfmestgrup van achterzijde voerbak tot aan de grup gemiddeld voor melkvee 1.55 mtr. zijn met uitlopers van 1,65 mtr. tot 1,50 mtr. Voor vaarzen ligt dit gemiddeld op plm. 1 45 mtr. met uitersten van 1.35 mtr. tot 1,50 mtr. Voor de dieren, die als ze in de herfst op stal komen een half jaar zijn (gras kalveren) moet voor de eerste winter een stal beschikbaar zijn met een ge middelde breedte van 80 cm. (uitersten 75 - 85 cm.) en een lengte van gemid deld 1.25 mtr. (uitersten 1.20-1.30 mtr.) Tenslotte Uit onderzoek, dat in het verleden heeft plaats gehad is duidelijk geble ken, dat allerlei mankementen (been afwijkingen, speenbetrappen) voor een zeer groot gedeelte te wijten zijn aan te smalle en te korte stallen. Laat men daar eens aan denken als men bij nieuwbouw of verbouwing de stand ruimte gaat vaststellen. WERKTUIGEN EN MECHANISATIE Sinds enige tijd is bij de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst in Noord- Holland, naast de 'heer J. Kruizenga, als specialist voor landbouwwerktui gen en mechanisatie werkzaam de heer Bregman. Laatstgenoemde zal in de toekomst speciaal werken in het gebied van het Rijkslandbouwconsulentschap Schagen. De heer Bregman stelt zich voor eenmaal per maand aanwezig te zijn tijdens de maandagse markt. Als U met de heer Bregman wilt spreken over vraagstukken op het gebied van werktuigen en mechanisatie kunt U hem via de plaatselijke voorlichters benaderen. Het ligt in de bedoeling, dat de heer Bregman maandag 27 no vember a.s. aanwezig is. HEBT U DE DRAINS AL GECONTROLEERD Aanleiding om nu al weer over dit onderwerp te spreken is het volgende Maandag j.l. vertelde een Texelse landbouwer mij het volgende. Hij was er sinds kort toe overgegaan om de drainreeksen met behulp van een plas tiek slang door te ragen. Er was reden voor, want één perceel, dat nog maar een paar jaar geleden was gedraineerd, was plaatselijk naar zijn oordeel veel te nat. Op bedoelde plaatsen bleek het ook werkelijk niet in orde te zijn. Bij één van de reeksen liep de rager al spoedig vast, in een andere reeks ging de „slang" er wat verder in, maar toen was het ook daar gedaan. Met behulp van de rager is vrij goed vast te stellen waar het mankement zit en op deze plaatsen werden de bui zen bloot gegraven. De oorzaak van de slechte werking was spoedig gevonden. Het betrof hier plastiek buizen, die als het goed is in elkaar worden gestoken. De enkele meters lange buis heeft nl. aan het ene einde een wat grotere doorsnede dan aan het andere eind. Op de bewuste plaatsen was er van in elkaar sluiten van de buizen geen sprake. In het eerste geval lagen de uiteinden néast elkaar in plaats van in elkaar, in het tweede geval waren de uiteinden van de buizen, die in elkaar moesten zitten wel een paar meter van elkaar verwijderd. Het betrof hier kennelijk een fout bij het leggen van de drains. Mogelijk merkt U op, dat dit niet voorkomen mag We zijn dit wel met U eens. Dit voorval bewijst echter, dat het niette min toch wei eens voorkomt. Bij het machinaal draineren met plastiek bui zen komt het meerdere malen voor, dat de buizen uit elkaar worden getrokken. Daarom is controle tijdens en na het werk beslist nodig. Als we zeggen „na het werk", dan bedoelen we daarmee, dat er direct na het leggen van de' drains in feite een controle met plastiek rager moet worden uitgevoerd. In dit geval zal de uitvoerder van het werk er niet onder uit kunnen om de reek sen, waar het niet goed zit, te her stellen. We willen daarom deze gelegenheid nog eens gebruiken om er bij U op aan te dringen om tijdens en direct na het draineren controie op het werk te hou den. Dit is een blijk van wantrouwen tegenover de uitvoerders van het werk. Het maken van fouten is echter een echt menselijk tekort en daarom kan controle niet achterwege blijven.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 9