Groen ^warL-Jexelsin het harL, TEXEL HAD VOOR EEN AVOND OPENBARE TOILETTEN ZAT! W Ouwe Sunderklcias 1967 enthousiast gevierd Goed weer Geen ongelukken Grote deelname Abonnementsgelden .J TEXUS KJIKM1 b „De Waddenparel" Nieuw telefoonnummer V.V.V. Texel 2844 - 4 lijnen [DAG 15 DECEMBER 1967 81e JAARGANG No. 8226 Igave N.V. v/h Langeveld De Rood >lbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den lel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrüdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. Texel ziet teruq op een geslaagde )uwe Sunderklaas. Er is dinsdag- vond stevig de draak gestoken met illerlei, merendeels Texelse (wan)- 'oestanden. Het aantal deelnemers ras in het algemeen bemoedigend jroof, al liet lang niet ieder zich door !e jury beoordelen. Onze correspon- •nt in Oudeschild had de indruk dat o zijn dorp het aantal speulers was eruggelopen bij vorig jaar. Ook in lópen Hoorn werd een teruggang qecon- •Jateerd, maar in de andere plaatsen ivos de deelname uitgesproken goed. fa alle dorpen was het onderwerp Openbare toiletten" favoriet. Er was soms veel werk van gemaakt. Door de skaten van Den Burg werden complete loileteenheden gereden en de speulers vilden als toilet juffrouwen g aar een vrijblijvende demonstratie ge ven. Dweil en borstel werden met routine jehanteerd en de toeschouwers beke ken geamuseerd de vele technische voorzieningen, waarmee de toiletten waren uitgevoerd. De spreuken, die ge bezigd werden, logen er niet om. ,,De gemeente kan het geld niet missen, dus dan maar in je broek....". Zoals ge woonlijk was de gemeente ook het mik punt in andere opzichten. Een dank baar onderwerp was de raadhuisbouw. Iemand voerde een bord mee met „Het Texelse circus is om de wezentuin ge leid". Een andere spieuier vroeg om een aannemer, die voor ƒ198.000,een schutting wilde verplaatsen. Inmiddels waren al 10 000 aanbiedingen binnen gekomen van mensen, die het voor de helft wilden doen. Geboortecijfer Dat Texel het laagste geboortecijfer sinds 25 jaar registreerde, had ook me nigeen geïnspireerd. „Daar moet maar eens wat aan worden gedaan!" Een ander schreef de oorzaak toe aan de pil. De toekomst van het Kon. Texels Fanfare werd door een tweetal spelers duister ingezien. „Eén lid en een diri gent, is dat het end?" De onderwerpen raadhuis en zwembad bleken uitste kend te combineren. We lazen het vol gende advies. „Bekisting raadhuis is al klaar, nu nog vol water en dan zwem men maar". Menigeen vond een raad huis maar overbodige luxe, zeker in vergelijking met een openbaar toilet. Wel een raadhuis voor 50 man en geen toilet voor 10.000 man?" Ook nationale en zelfs internationale onderwerpen werden uitgebeeld,, hoe wel in betrekkelijk geringe mate Er waren in Den Burg tientallen hippies te zien, vaak rijkelijk van bloemen voor zien. Er was er zelfs een die zo lief was, dat hij op grote schaal snoepjes uitdeelde. Kampeerders, al dan niet clandestien, waren er ook plenty. „Recreatiestich ting wil ons weren, maar we komen toch op Texel kamperen". Dat zouden wel eens profetische woorden kunnen zijn. Zeer veel werk was in Den Burg gemaakt van de kwestie bar-dancing Een der (vele) openbare toiletten, die werden gedemonstreerd. Jellema. Ongetwijfeld het grootste stuk werd gevormd door een kolossale, door een tractor voortgetrokken overdekte wagen, de bar-dancing „De Binne- rïggel" voorstellende. Een groot aantal lieden verzorgde in het interieur een non-stop artiestenprogramma en dank zij de meegevoerde geluidsinstallatie kon dat straten verder gehoord worden. Het was echter toekomstmuziek, want op de wagen stond met grote letters: „Wanneer-ie komt? Jelle(ma) sal wel sien. Bijzonder aardig was ook het uit karton vervaardigde schaalmodel van de veelbesproken pakhuizen in de Kantoorstraat, dat door een andere groep door de straten werd gevoerd. De bar-dancing droeg de naam „Buren- gerief". Ergens anders lazen we: Al raken de plannen in het slop, Jellema zoekt het hoger op. De bestrijding van de ratten op Texel werd door enkele spelers gepropageerd. Nogal griezelig was de man, die met een echt-levende bruine rat in een kooi rondliep en daar menige vrouwelijke toeschouwer de trek in de kroketten en slaatjes van het Vormingsinstituut ont nam. Vol walging keek men ook de man na die een dode, bloedende rat in een plastic zakje op zijn buik mee voerde. Politie tevreden Het is begrijpelijk, dat de politie ieder jaar de Ouwe Sunderklaasviering met zorg tegemoet ziet. Er wordt op die ene avond in het jaar belangrijk meer gedronken dan gewoonlijk en be langrijk meer gereden ook. Er heeft zich, voor zover bekend, echter geen enkel ongeluk voorgedaan. Afgezien dan van die dronken feestganger, die op een rijdende auto wilde gaan zitten, een eind werd meegesleurd en een stuk verder met het hoofd op de straat te recht kwam. Hij werd lichtgewond, Uitslagen Den Burg Bij de enkelingen verwierf de „Bei aardier Wieger Bruin" de eerste prijs (wisselbeker). De tweede prijs was voor de man, die vroeg om een aannemer voor het verplaatsen van de schutting. Bij de paren was de eerste prijs (wis selbeker) voor de twee Noormannen en de tweede prijs voor een der openbare toiletten (met het hart in de deur en het opschrift: Luister Den Burg. De wisselbeker voor de beste groep kreeg de voorstelling De Bmneriggel, terwijl de tweede prijs werd toegekend aan bar-dancing Burengerief. De jury be stond uit mevr. Room-Wilkeshuis, mej. Beekenkamp, de heer De Wilt en de heer Albers. Voor de jury op het terras van hotel „De I.indeboom-Texel" verschenen ook twee met hoorns en konijnenvellen uitgeruste Noor mannen. Dit voorproefje van Oosterend Pre sent verwierf de wissclbeker in de categorie paren. Oudeschild In Oudeschild lieten zich betrekkelijk weinig spelers door de jury beoordelen. De deelname was overigens minder dan vorig jaar. Daarentegen waren de ouwe beppies rijkelijk vertegenwoordigd, wat goede hoop wekt voor de toekomst. Uitslagen (kinderen); enkelingen: 1. Goochelaar; 2. Mini-bruidje, 3. Open baar toilet. Paren: 1. Sneeuwpoppen; 2. Opa/zuster Clivia. Groepen: 1. Hans en Grietje met huisje; 2. TV-reclame; 3. Meer kampeerterrein op Texel. Uitslagen ouderen: Groepen: 1. LSD- nozems, 2. Openbaar toilet; 3. Televi sieproblemen bij dijkverhoging. Paren: Openbaar toilet; 2 Heren doktoren NVSH; 3. Schuttingschilders. Enkelin- deelgenomen. Van heel wat voorstellin gen was bijzonder veel werk gemaakt. Vooral de jeugd had zich bijzonder uit gesloofd. In deze categorie was het aantal deelnemers iets geringer dan vorig jaar, maar de kwaliteit ontegen zeggelijk veel hoger. De ouderen deden dus in ongekend groten getale mee. Er waren verschillende grote voorstellin gen bij zoals de opvallende groep, die de muziekvereniging „Excelsior" uit beeldde. De dertien personen speelden op zeer oude instrumenten en boven dien zéér vals. Op deze manier werd wel heel opvallend beklemtoond dat Excelsior dringend uniformen moet hebben. Ook in Oosterend bleek het onderwerp „Openbare toiletten" te le ven. De beste en leukste voorstelling was de „Mobiele plé". Ook het Ooster- ender bejaardenhuis kreeg in diverse voorstellingen de aandacht. En natuur lijk het feest Oosterend present, dat volgend jaar gevierd zal worden, o.a. met een Inval der Noormannen". Van dat laatste kreeg men dinsdagavond een aardig voorproefje. Ook loco-bur gemeester J. Daalder werd onder de loep genomen. We zagen een goede, zeer geestige nabootsing van de loco- burgemeester (met de oliekar). Ook een „Rattenvanger" (met echte ratten) was leuk, maar erg griezelig. Om tien uur werden in Jatry door de voorzitter van de jury de prijzen be kend gemaakt. Bij de toekenning was vooral gelet op het plaatselijke karak ter van de voorstellingen. Deze uitbeel dingen kregen de meeste punten. Bij de jeugd gingen de prijzen naar Enkelingen: 1. Visserman (Pieter Trap), 2. Pierenspitter (Henk Mosk), 3. Opa met zijn fuchsia (Jan Pieter Smit). Paren: 1. Reclame TV (Thea en Frida Waayer). Groepen: 1. De boertjes van buuten (kinderen Blom en Vonk); 2. Ja zuster, nee zuster (kinderen Bak ker); 3. Noormannen (kinderen Van Kooten). Bij de oudere deelnemers waren de prijzen voor: Enkelingen: 1. De rattenvanger (mevr. Van Kooten); 2. De computer (v. Tatenhove); 3. De man met het olie karretje (W. Trap). Groepen: 1. De mobiele plé; 2. Noorman en tierelan tijnenmannetje (echtpaar Ellen); 3. Excelsior. De groep met het schaalmodel van de bar- dancing „Burengerief" (2de prijs groepen) gen: 1. Harttransplantatie; 2. Tiet van Zwan op de plaat, 3. Gemeente heeft drie ton tekort. De Waal In De Waal waren dit jaar opmerke lijk veel (jonge) spelers en speelsters. Nu enige gezinnen definitief in het bezit van de beker zijn, blijkt de animo om ook zo'n beker te veroveren, ge stegen te zijn. Het was voor de jury, bestaande uit de dames B. Lok-Roeper, A. Boot-Duinker en B. Keijser-Stam- mes en de heren J. van Heerwaarden en J. de Wolf niet eenvoudig een keus te maken uit de vele voorstellingen. Maar tenslotte kon toch de volgende uitslag bekend gemaakt worden: Enkelingen: 1. Siem Sweere (defini tief bekerbezitter) met „Stierenvech ter". 2. Jacob Keijser met „Openbare toiletten"; 3. Ria Zoetelief met „Venz chocoladehagel". Paren: 1. Marga en Nellie Wuis (beker) „Twee nikkertjes", 2. Liesbeth en Leendert Roeper „Ja Zuster, Nee Zuster"; 3. Jacob en Trudy Tuitman „Boer Teun en boerin Grietje" Groepen; 1. Kinderen Rey (beker) met „De Wolf en de zeven geitjes"; 2. Jan, Ronald en Miranda Keijser met „De heks en HanS en Grietje"; 3. Kees Roeper, Corrie en Tonny v.d. Meer met „Boer, boerin en kind". Oosterend Ook in Oosterend is het Ouwe Sun- derklaasfeest uitstekend' geslaagd. Nooit eerder werd op zo grote schaal Mede door de sterk gestegen kosten menen wij gebruik te moeten maken van de toestem ming van het Ministerie van Eco nomische Zaken om de abonne mentsprijs van ons blad te ver hogen met ƒ0,25 per kwartaal. Het abonnementsgeld wordt dan met ingang van 1 januari 1968 3,55. Zij, die regelmatig per bank of giro hun abonnementsgeld over maken verzoeken wij beleefd hiermede rekening te houden. Direktie Texelse Courant gewoon even biuuen lopen Na de prijsuitreiking volgde een ge zellig bal met muziek van het Lookely trio. De Cocksdorp Het aantal inwoners van De Cocks dorp in aanmerking nemende, was de deelname aan het Ouwe Sundelklaas- feest daar bijzonder groot. Er speelden 62 kinderen mee en 123 volwassenen. Een favoriet onderwerp was hier hoe kan het anders het beleid van Staat en Natuurmonumenten. In de af deling volwassenen werd voor de uit beelding daarvan zelfs de ere-pnjs toe gekend. De uitslag: Kinderen, enkelingen: 1. De Keuken prinses; 2. Nederlandse waar; 3. Wim Sonneveld. Paren; 1. Pipo en Mamaloe; 2. Wij doen samen met een vrijer; 3. Anti-snoep. Groepen: 1. Mammoetwet; 2. De boer had maar éne schoen; 3. Gompy en gezellen. Volwassenen: De ereprijs is toege kend aan de groep nr. 35 Natuurreser vaat. Enkelingen: 1. De Rattenvanger, nr. 22, met 109 pnt.; 2. PTT, nr. 40, met 89V2 pnt-, 3. Indiaan Klukkuk, nr. 37, met 87 pnt. Paren: 1. Ronde van Texel, nr. 26, met 111 pnt., 2. Sterreklame, nr. 39, met 100 pnt., 3. Sneeuwwitje met stiefmoeder, nr. 25, met 961/* pnt. Groepen: 1. Natuurreservaat, nr. 35, met 116 .pnt.; 2. Natuurreservaat, nr. 27, met llOVs pnt., 3. Stichting Texels belang, nr. 41, met 108 pnt. De uitslag van de verloting was: le prijs groen 791; 2e. prijs groen 543; 3e. prijs rood 604; 4e prijs groen 967. Wicger Bruin met zijn carillon. Goed voor de eerste prys enkelingen. De Koog Om vijf uur 's middags begon in De Koog het Ouwe Sunderklaasfeest. Op dat moment begonnen de deelnemende kinderen „De Toekomst" binnen te stromen om zich aan de jury te tonen. De animo was bijzonder groot. Zeer origineel was het groepje „Tafeltje dek je, ezeltje strek je, knuppel uit de zak". Het jonge ezeltje van het Maartenhuis had hierin de hoofdrol te vervullen (eerste prijs groepen). De slinkende vloeiweide werd door jeugdige kam peerder tjes met een knijper op de neus gebracht als een grote nood voor de omwonende toeristen (derde prijs groe pen. Als enkeling was Pipo de Clown degene, die de eerste prijs verdiende. Overige prijzen: Enkelingen: 2. Vrouwtje Pimpernel; 3. Minimode; 4. Ballonnenvrouwtje; 5. Heks. Paren: 1ste prijs Hippies (hart op de neus en bloemen op de wang); 2. Mar- jorettes; 3. Zuster Clivia in haar glans rol; 4. Cursisten van de fijne keuken; 5. Ot en Sien; 6. De beide Jansens Groepen: 2. Pipo, vergezegd van Kluk kuk, Dikkedeur en Japio. Ook het aantal volwassen deelne mers was in De Koog vrij groot. Ook hier opvallend veel openbare toiletten. We zagen het Koger raadslid mej Luijsterbuig er letterlijk op hameren. Een grote groep bleek zich niet te kun nen neerleggen bij de opheffing van het zangkoor „Advendo". Dat ook de heer R. uitgebeeld zou worden i.v.m zijn ordeverstoring op de Texelse boot, was te verwachten. Prijzen: schoonste geheel, beker cul tureel werk: „Overwieging". Enkelingen: 1. Advendo paraat; 2. Venus, 3. Waar zijn de verenigingen gebleven. Troostprijs: „Hoofd kwijt". Paren: 1. Ordeverstoring boot; 2. Open bare toiletten; 3. Lief zijn voor elkaar, Troostprijs: Bewakers met hond. Kleine groepen: 1. „Overwieging Ooievaars"; 2. Openbaar noodtoilet; 3. Sterfte onder de gasten; Troostprijs: Saunabad. Grote groepen: 1. Advendo; 2. Gebrek aan dorpshuis. (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1