Sport- en cultureel centrum wordt Burgemeester De Koning-hal BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER P. Heertjes (30) waarnemend directeur muziekschool KERSTBOOMVERBRANDING IN OUDEJAARSNACHT Mwm m znmm wm ..fk '9? „SPAAR ACHTER AF" DERDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 15 DECEMBER 1967 Het cenhaal bestuur van de stich ting Cultureel Werk Texel heeft maan dagavond de heer P. Heertjes uit Den Helder benoemd tot waarnemend di- lecteur van de Muziekschool Texel. Hij zal in de loop van het volgend jaar de heer C. Rijf opvolgen. Zodra de heer Heertjes over de vereiste be voegdheden beschikt, zal hij directeur worden. De waarnemend directeur is al sinds januari 1961 aan de muziek school verbonden voor de opleiding van de koperleerlingen. De laatste ja- ten geeft hij ook blokfluitlessen. De heer Heertjes werd 6 januari 1937 ge- horen te Hoorn. Hij deed in Den Haag met gunstig gevolg staatsexamen voor het theoretisch gedeelte (contrapunt, harmonie, solfège plus trompet en piano) van de opleiding directie har monie en fanfare alsmede voor het theoretisch gedeelte van de onderwijs bevoegdheid A trompet. Betrokkene hoopt in 1968 voor beide diploma's het praktisch examen te doen, waarmee de studie is afgerond en hij van waar nemend definitief directeur kan wor den. De heer Heertjes is al meerdere ja ren tevens verbonden aan de muziek school Den Helder als leraar koper en leraar Algemeen Vormend Muziekon derwijs. Hij is verder leraar koper bij de stichting voor opleiding van ama- teurmusici in Noordholland. De heer Heertjes is dirigent van een viertal fanfares, w.o. het Postfanfare te Den Helder en van het Zijper Fanfare te 't Zand. Aanvankelijk had als eerste op de voordracht voor een nieuwe directeur de heer Chr. Verhoog uit Den Haag ge staan. Deze vooraanstaande musicus zag achteraf evenwel van zijn toezeg ging af. Hij achtte zijn carrière als zan ger bedreigd, terwijl ook andere be zwaren een rol speelden. Als tweede en derde waren resp. de heren W. M. v.d. Tak en P. Heertjes op de voordracht gezet. Van deze twee achtte men laatst genoemde het meest geschikt in ver band met zijn ervaring met het Alge meen Vormend muziekonderwijs. De heer vd.. Tak trok zich toen terug om de weg voor zijn collega vrij te maken. Kerstboomverbranding Aan het begin van de vergadering bracht de heer G. J. de Haan de onre gelmatigheden in herinnering tijdens de luilak- en nieuwjaarsnacht. Het is zaak dat dit jaar de baldadigheden in het centrum van Den Burg zoveel mo gelijk worden voorkomen. Hij meende, dat het een taak van de stichting is iets voor de jeugd te organiseren. Eerder was in dit verband al gesproken over een kerstboomverbranding. De heer J. M de Vries, de jeugd- en recreatiecon sulent, wilde zich met de organisatie daarvan eventueel wel belasten, maar er zullen dan enige moeilijkheden moeten overwonnen. Waar moet een dergelijke verbranding plaatsvinden? En wie voorkomt dat de stapel kerst bomen voortijdig in vlammen opgaat? Een andere mogelijkheid om de jeugd bezig te houden is het organiseren van een soort beatnacht, waaraan door alle Texelse beatbands zou kunnen worden meegewerkt. Maar waar zou dat moe- in! v Brlcvan TtK laian bulla» TtraalvcofM^JWJ tan 4a raJabll» DUITSE MENING OVER „OPENBARE TOILETTEN" Neemt U mij niet kwalijk, dat ik als buitenlandse moeder van diverse kinderen een mening geef over het thema „Openbare toiletten in Den Burg". Wij logeerden in een der bui tendorpen en brachten de kinderen vaak naar de markt of de folklore- restiviteiten in Den Burg. Ik nam dan mijn filmcamera mee en maakte prach tige opnamen van het volksdansen, het rmgrijden, de handwerkende vrouwen in klederdracht enz. Maar met hoeveel moeite kwamen de opnamen tot stand! Ik was nauwelijks bezig, of een van mijn kleintjes trok me aan de mouw en dreinsde; Mama, ik moet een plas. Ik moest dan met filmen ophouden en een restaurant opzoeken, daar wat eten of drinken en van het toilet gebruik maken. Maar meestal duurde het daar na niet lang of mijn volgende spruit meldde dat hij dringend nodig moest. Een volwassene houdt het wel een tijd je uit, maar kinderenHet lijkt wel of ze extra vaak moeten als gevolg van de vele nieuwe indrukken die ze op doen. En ik, arme moeder, moest tel kens maar een of andere lokalite.it op zoeken. Dat was duur en ongemakke lijk. Vele mensen zouden erg blij zijn als men een openbaar toilet in het raadhuis zou aanbrengen. Ik zou graag toeristenbelasting betalen als daarmee de noodtoestand zou kunnen worden opgeheven. Mevrouw R. Maue, Schönwalder Allee 58, Berlin 20. ten gebeuren en wie betaalt de kosten? En zouden dan de voetzoekers en gil lende keukenmeiden niet in de dans zaal worden afgestoken? Maar niette min, De Vries beloofde te zullen na gaan wat kan worden gedaan. Overblijfrapport De heer J. M. de Vries had een on derzoek ingesteld naar de wijze, waarop de scholieren, die tussen de middag niet naar huis gaan, de mid dagpauze doorbrengen. De heer De Vries had de resultaten van het onder zoek o.a. ter kennis gebracht aan het gemeentebestuur en het dagelijks be stuur van cultureel -werk. De heer P. Zegers had het ook gezien, maar hij zei niet de indruk te hebben dat de samen steller van het rapport zich ter plaatse degelijk op de hoogte heeft gesteld. De heer De Vries zei daarop dat in dit ge val niet van een welgefundeerd rapport kon worden gesproken. Het ging slechts om het verzamelen van wat gegevens, zodat een indruk kon worden verkre gen over de wijze waarop de kinderen de middagpauze doorbrengen. De gege vens werden veelal telefonisch verkre gen, soms ook van onderwijzersvrou wen, die wel ongeveer wisten hoe het er in een bepaalde school toeging. Het is ook niet de bedoeling geweest om een een school aan de anderen ten voorbeeld te stellen. Men moet er dus beslist geen aanstoot aan nemen. Armand De heer J. v.d. Berg jr. uit Oosterend had aan het centraal bestuur een brief geschreven en daarin het voornemen te kennen gegeven een of meer avonden voor de jeugd met bekende tienerster ren te organiseren. De afgelopen zomer had de heer v.d. Berg de protestzanger Armand naar 't Skiltje gehaald. Het optreden had destijds de verontwaar diging opgewekt van een aantal leden van het centraal bestuur. Met name de heer P. Zegers had er zich aan geër gerd, dat was goedgevonden dat de jongeman in het door Cultureel Werk gesubsidiëerde dorpshuis van Oude- schild had mogen zingen. De heer v.d. Berg schreef nu een dergelijke reactie in de toekomst te willen voorkomen en wilde wel eens weten welke sterren volgens Cultureel Werk wèl door de beugel kunnen. Men wilde de brief voor kennisgeving aannemen, maar de heer E. G. Bouwman vond het verzoek niet zo onlogisch. Het bestuur kan wel kritiek hebben, maar dan moet ook gezegd worden wat wèl goed is. De heer C. Witte, die de vergadering voor zat, deelde mee dat de Armand-moei- lijkheden al met het dorpshuisbestuur zijn besproken. De heer J. D. Koning had toegezegd voortaan tevoren infor matie te zullen inwinnen omtrent de aard van een in 't Skiltje te brengen programma. Krachtsport Het bestuur van de judoclub had ge vraagd in het gymlokaal met halters te mogen werken en er voorzieningen voor een boksring te treffen. Tegen het laatste, zo zei de heer G. A. Oskam, had men geen bezwaar, maar de halters vormen een gevaar voor de vloer van de zaal. Naast judo houdt de judoclub zich tegenwoordig ook bezig met krachtsport. Men zal nagaan in hoe verre de club tegemoet kan worden gekomen. Het verzoek van het bejaardencomité De Cocksdorp/Eierland om subsidie voor de bejaardentocht, werd afgewe zen. Een soortgelijk verzoek van de •heer J. Wieten, namens de dorpscom missie Den Burg, eveneens. Gedeputeerde Staten hebben de over eengekomen verdeling van de kermis- opbrengst onder de verenigingen nog niet goedgekeurd. De betrokken vereni gingen moeten dus nog wat geduld oefenen. Deze maand zal de Texelse vereni- gingsgids van de pers komen. Even tuele veranderingen in besturen, adres wijzigingen enz., kunnen nog worden doorgegeven aan de heer J. de Boer, p/a Raadhuis Den Burg, Meegedeeld werd voorts dat de afde ling Texel van Volksonderwijs een te kenwedstrijd onder de scholieren zal organiseren. De uitreiking van de verenigings trofee Dubbele Von Sion zal dit jaar op woensdag 27 december plaatsvinden tijdens een avond in 'het Cultureel Cen trum. Verder is het de bedoeling in de herfstvakantie van 1968 weer een Wikor/ULO festival op Texel te orga niseren. Dorpshuis Oosterend De heer Joh. C. Roeper vertelde, dat de bouw van het dorpshuis te Ooster end nog wacht op goedkeuring door GS van één subsidie. Hij vroeg of op spoed kan worden aangedrongen. Als de goedkeuring snel afkomt, kan het dorpshuis in gebruik worden genomen tijdens de Oosterender feesten van 18, 19 en 20 juli. Momenteel is men in Oosterend bezig met het verzamelen van werkkapitaal, door borgstorting. Dertig boeren, dertig middenstanders en dertig vissers zijn gevraagd ieder ./TOO,te storten, zodat men binnen kort over ƒ9000,hoopt te beschikken. Worden de feesten een financieel suc ces, dan zal dit bedrag na afloop weer worden terugbetaald. Het batig saldo van de feesten komt ten goede aan het dorpshuis, als deel van de 10°/o, die de dorpsgemeenschap moet opbrengen. De exploitatie van het nieuwe dorpshuis zal overigens geen eenvoudige zaak zijn, zo zei de 'heer Roeper. „We hopen dat we geen dans- en beatavonden hoe ven te organiseren, want daarmee doen wij de belastinggebruikers de particulieren belastingbetalers schade aan". De heer Roeper zei dat sommigen in Oosterend het moeilijk kunnen verteren, dat zij een belangrijk bedrag (de 10%) bijeen moeten bren gen, terwijl de gemeenschap van Den Burg nooit zelf iets hoeft te doen. De heer C. Witte trok de conclusie, dat de heer Roeper daarmee zinspeelde op het Culturele Centrum, dat de Oosteren- ders blijkbaar als het dorpshuis van Den Burg beschouwen. Hij bestreed die opvatting ten stelligste. Het cultureel centrum is er voor héél Texel en is niet met een dorpshuis te vergelijken. Een dorpshuis heeft Den Burg overigens óók. Fusie sportverenigingen Nogal verontwaardigd toonde de heer Zegers (voorzitter van Texelse Boys) zich over het verzoek van het dagelijks bestuur aan de heer J. M. de Vries om zich eens te orënteren in hoe verre een fusie tussen S.V. Texel en Texelse Boys reële mogelijkheden heeft. De heer Zegers liet er geen twij fel over bestaan dat men altijd graag met S.V. Texel samenwerkt, maar dat men voor een fusie totaal niets voelt. Beide verenigingen draaien op zichzelf uitstekend. Hij sprak in dit geval van bemoeizucht, die niet op de weg van Cultureel Werk zou moeten liggen. Hij informeerde hoe het dagelijks bestuur op de fusie-gedachte is gekomen. Wie heeft het naar voren gebracht? De heer Witte vertelde dat het de heer Ten Cate, voorzitter van S.V. Texel, is ge weest, die -het bij het bestuur aan de orde heeft gesteld. Men heeft zich overigens alleen maar willen oriënte ren. Een fusie is een zaak van de ver enigingen, die dat beide moeten willen. Men heeft beslist geen onrust willen stoken. Begroting De begroting werd goedgekeurd. Voor volgend jaar heeft cultureel werk een bedrag nodig van /175.500,tegen ƒ159.728,— in 1967. De heer Tj. Huis man merkte op dat de muziekschool in een jaar ƒ10.000,meer is gaan kos- tenen hij vond dat wel angstwekkend. Hij vroeg zich af of een sportschool, als die zou worden opgericht, ook zoveel subsidie zou krijgen. Verder vond de heer Huisman de ƒ600,subsidie voor de Sportraad aan de lage kant. Als •men wil deelnemen aan de sportuitwis- seling te Heemskerk, kan men met dit geld juist de overkant bereiken. Dat de subsidie als reisgeld zou worden benut, vond de heer Roeper overigens onjuist. Het gaat om het steunen van een zelf te organiseren evenement, niet om het bekostigen van de reis naar een evene- men dat door anderen is georganiseerd. De heer Witte zei, dat de sportraad best bij het bestuur mag aankloppen als men met onoverkomelijke kosten komt te zitten; er is altijd wel te pra ten. Desgevraagd verklaarde de heer Witte dat het geld dat uitgetrokken is voor kadervormende activiteiten ten goede zou kunnen komen aan leden van Tevoko, die een cursus scheidsrechter moeten volgen Ook de KNVB-cursus kan mogelijk uit het fonds putten. In de commissie van toezicht op de muziekschool werd de heer P. Bakker te Oosterend benoemd als plaatsver vanger van de heer H. Wierenga. Aan vankelijk zou de heer Ezerman deze bestuursplaatS bezetten, maar hij had te kennen gegeven zich daarvoor on voldoende capabel te achten. De heer Bakker is secretaris van „Excelsior". Bezwaren De sportvereniging De Cocksdorp had om een aanvullende lening van ƒ5000,gevraagd. Het geld is nodig om het kleedlokaal in te richten tot zomerbungalow. Het dagelijks bestuur had geoordeeld dat het verstrékken van ƒ5000,te ver zou gaan, maar wilde wel de helft geven. Maar zelfs daartegen hadden leden van het cen traal bestuur bezwaar. De heer Zegers was weinig enthousiast. Hij zou eerst wel eens meer gedetailleerd willen we ten, waarvoor de vereniging het geld nodig heeft. De heer Roeper vertelde, dat in Oosterend in een soortgelijke situatie de leveranciers een jaar cre- diet hadden gegeven. In de zomer was het geld snel genoeg met de verhuur van de tot bungalows ingerichte kleed lokalen verdiend. Besloten werd de subsidiecommissie de aanvraag te laten bestuderen. Burgemeester De Koning-hal Besloten werd het sport- en culturele centrum naar burgemeester C. De Koning te noemen. Het gebouw krijgt de naam „Burgemeester De Koning- hal", die de heer Joustra in de verga dering van het dagelijks bestuur had voorgesteld. De naamgeving van het gebouw was al eens eerder aan de orde gekomen, maar toen had men niet tot overeenstemming kunnen komen. Wel iswaar waren ook toen namen voorge steld als De Koningshal en de Konings burcht, maar dit stuitte op verzet van burgemeester De Koning zelf. De heer E. Bouwman betreurde het niettemin, dat men niet tot deze naamgeving heeft besloten toen burgemeester De Koning nog leefde. Mensen met wensen sluiten 'n persoonlijke lening bij de NMB NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar ook zich thuis voelt 225 vestigingen in Noderland SPORTMEDEDELINGEN Texelse Boys Het programma van het vorige weekend is in zijn geheel verschoven. De elftallen zijn niet hetzelfde, zie dus het kastje. Let, bij slecht weer of vrie zen, op berichten via de radio. Voor de zaterdagcomp. op vrijdagavond; voor de zondagcomp. op zaterdagavond om half of half 8. Bij twijfelgevallen zie weer het kasjte of bel: zaterdags tel. 2696, zondags 2988. Dinsdag a.s. verwachten we weer volle zalen voor de training. Terrein- dienst G. Witte en P. Witte. HOOFDPIJN poeders KIESPIJN POEDERS HOEST poeders werken GRIEP poeders verrassend NIEUWE BOEKEN IN DE OPENBARE BIBLIOTHEEK Jeugdstudieboeken F. R. Donovan en T. D. Kendrick, De Vikingen; D. L. Dowd, De Franse re volutie; Het Grote Boek over vriend schap met dieren; R. Holden, Magne tisme; V. HuLpach, Het geheim van de vredespijp; J. van Hulzen, Het boek van de Kantjil; R. Moody, Kit Carson en het wilde westen; M. Neurath, Alle maal hun eigen huis; M. Neurath, Alle maal hun eigen kleren; M. Neurath, Allemaal hun eigen voedsel; S. G. Pond, Beruchte zeeschuimers; W. P. Postma, Kleine iFlora; Sprookjeskara vaan; J. Tadema-Sporry, De geschie denis van China; J. P. Thijsse, Het vo gelboekje; T. Veenstra, Er was eens..; G. C. Wheat, Walvissen en dolfijnen; O. Wheeler, Handel, de grote hofmusi cus; O. Wheeler, Ludwig van Beetho ven en het klokkenspel; O. Wheeler, Frans Schubert en zijn vrolijke vrien den; De Wonderen van Jezus. Studieboeken P. van Beokum, Kent Noord-Holland ook zo?; W. Beebe, Acht honderd meter onder de zeespiegel; P. Bey, Het for nuis van Venus; D. Boer, De klein - beeldreflex; F. Bourlière, De wereld der zoogdieren; E, T. Canby, Geschie denis der elektriciteit; L. Collins en D. Lapierre, Brandt Parijs; W. F. Donath, Wat moet mijn hond eten?; C. Drees- man, Borduurkunst; I. H. van Eeghen, Uit Amsterdamse dagboeken; P. J. Elias, Dan liever de lucht in; B. Ernst, Thieme's sterrenboék; H. W. Filarski, Bridge voor iedereen; C. M. Franzero, Cleopatra; A. Fromme, Seksualiteit, huwelijk en gezin; J. M. Fuchs, Van Apeldoorn tot Zundert; B. Gardner, Het verspeelde uur; B. C. Gauffin, Gids voor Finland; Geluid en gehoor (Parool/ Life); N. I. Heijbroek, Onze kinderen; J. van der Hoeven, Scheel engeltje, dl. 1; J. van der Hoeven. De engel en de blindeman, dl. 2; H. Holthausen, Neder lands hoorn van overvloed; H. Kolarz, Mijn familie in Moskou; P. E. Lapide, De laatste drie pausen en de Joden; T. E. Lawrence, Seven pillars of wis dom; R. Lotgering-Hillebrand, Wij bakken zelf; R. R. P. van der Mark, De kleurduivenrassen; R. R. P. van der Mark, Sierduiven in de lage landen; P Marée, Vijvers en rotsen in de tuin; H. G. Merten, John D. Rockefeller; J. G. Neihardt, Zwarte eland spreekt; E. Nicolas, Gerst en bier; W. Nigg, Het geheim der monniken; L. C. Oele en C. L. de Wilde, Fruit uit eigen tuin; C. Oorthuys, Dit is de Provence; C. Oort- huys, Dit is Griekenland; C. Oorthuys, De Franse Rivièra van Marseille tot Menton; C. Oorthuys, Hart van Spanje; C. Oorthuys, Oxford en Cambridge; A. Parrot, Babylon en het Oude Testa ment; R. Pethybridge, Revolutie in Rusland; B. Pitt, 1918, het laatste be drijf; De Ramp; M. Ruytenschildt, De waterkant van Nederland; P. J. Sareis van Rijn, Ik kan koken; H. Schol te, Griekenland; C. J. Schuurman, De me demens en wij; H. Sielmann, Een jaar tussen de spechten; J. W. F. Stoppel man, Zo is Mexico; W. Thesinger, Woestijnen van Arabië; J. P. Thijsse, De levende natuur; N. Tinbergen, Spie den en speuren in de vrije natuur; Ph. de Vomécourt, Van Duinkerken tot D- day; J. van den Vondel, Jeftha; of Of ferbelofte; Vijftig jaar Sow jetunie; S. Wiesenthal, Moordenaars onder ons; E. Willems, Nederland wordt groter; J. H. Williams, Het ivoren leger. COPYRIGHT STUDIO AVAN 120. „Weet U misschien waar ik een telefooncel kan vinden?" vroeg de pro fessor aan de dienstdoende stationschef. „Een telefooncel? Waarvoor heb U die nodig?" wilde de chef weten. „Dat kan ik U tot mijn spijt niet zeggen" .antwoordde professor Van Oudejonge. „Het landsbelang eist, dat ik zwijg. Dat eist het landsbelang zoals ik al zei. Het enige, wat ik u mag mee delen is dat ik een interlokaal gesprek moet voeren. Interlokaal. Met zekere instanties te Gravendrecht". „Zo zo, een interlokaaltje dus", zei de dienstdoende chef. „Gaat U dan maar naar het derde perron. Daar staat de interlokale cel!" Op het derde perron (van Kinkerveld Noord) was het erg rustig. Daar stopte namelijk bijna nooit een trein. Profes sor Van Oudejonge kon er dus heel rustig opbellen, ongehinderd door ru moerige reizigers of langsdenderende treinen. Eerst belde hij zekere instan ties te Gravendrecht. Daarna belde hij de smidse van Rijkhuyzen. „Nou zullen we he horen", lachte smidje Verholen. „Ik ben benieuwd wat de .professor te zeggen heeft Maar smidje Verholen kreeg niete te horen. Even luisterde hij naar de woor den van professor Van Oudejonge. Toen legde hij de telefoon op de haak en wendde zich stil tot brigadier Piet, onthutst en een tikje verbijsterd. „De professor vindt, dat hij mij niets mag meedelen", zei hij. „Hij zegt, dat hij de Geheime Dienst, afdeling GD, het Tweede Bureau heeft ingelicht „Dan krijgen we troepmom pelde brigadier Piet

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 9