Maatregelen nodig om overschot jongeren onder te brengen Cjroen jjjwartsjexels in het ^rticuliere exploitanten willen geen jongens Direkteur Recreatiestichting: voer actie tegen logeerbelastiug! Binnensportavond in Sporthal boxen Twee kranten verschijnen niet Moerbeek's Nieuw telefoonnummer V.V.V. Texel 2844 - 4 lijnen r F X E LS EW'COll RANT gare N.V. v/h Langeveld De Root) Ibus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Kcesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 DEN HOORN De meeste exploitanten van particuliere kampeerterreinen nrillen geen jongens opnemen. Jongens houden hun vakantie vaak nogal luid- uchtig en bovendien is aan gezinnen veel meer te verdienen, omdat die met neer personen een zelfde oppervlakte van het terrein in beslag nemen. Het emcentebcstuur, van mening dat in dit geval van een zekere discriminatie kan worden gesproken, heeft donderdagmiddag tijdens een vergadering ge tracht de exploitanten ertoe te bewegen op hun camping in het komend sei zoen toch een plaatsje voor jongens in te ruimen, maar dat heeft weinig ge holpen. Aanleiding tot het verzoek van de gemeente was liet „jongenspro- bleem" waarvoor men zich voor de komende zomer geplaatst ziet, een pro bleem dat een acuut karakter heeft gekregen door het besluit van de Re- :reatiestichting om het toe te laten aantal jongens op haar terreinen tot meer aanvaardbare maxima terug te brengen. Dit betekent echter dat voor ca. 700 jongens deze zomer geen plaats zal zijn. Nu het verzoek van de gemeente aan de particuliere exploitanten vruchteloos is gebleken, wordt gewerkt aan an dere voorzieningen om het overschot jongens onder te brengen. De Recreatiestichting heeft van de rend met de heer Dekker eens te zijn, )AG 19 DECEMBER 1967 81e JAARGANG No. 8227 i?zrav r.-r Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. 3,30 p. kw. 4- 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm fmeente reeds toestemming gekregen n in 1968 het noodterrein De Krim te cploiteren, evenals vorig jaar. De ak- jmmodatie van dit terrein zal echter erk worden uitgebreid waardoor de inamecapaciteit aanzienlijk groter ordt. Het bovenstaande werd door de ;er T. v.d. Heerik, directeur van de ecreatiestichting, meegedeeld tijdens vergadering van de VVV-afdeling en Hoorn, donderdagavond in „Loods- answelvaren". Het was overigens niet et enige dat over Texels jongenspro- leem werd gezegd. Tussen directeur v.d. Heerik en VVV-directeur J. W. ekker bleek een principiëel verschil mening te bestaan omtrent de aan- ak van het probleem op langere ter lij n. Verdeling of niet De heer v.d. Heerik voelde veel voor erdeling van de honderden jongens er diverse terreinen, waardoor een :hte jongensconcentratie wordt voor enen. Maar de heer Dekker zei: Ik zie ever 1200 jongens op één terrein dan DO op 12 terreinen. Bij een spreiding an de jeugd ontstaat intensief verkeer issen de vele terreinen en het punt aar zij 's avonds heengaan om zich te ermaken, momenteel „Sarasani". Uit eze situatie komen de moeilijkheden oort. Op het terrein zelf zijn de jon- ren wel te controleren, maar langs e weg niet en voor wat zij daar uit- alen is de kampleiding niet verant- oordelijk. Dè oplossing was volgens •ekker één groot jeugdterrein en op atzelfde terrein de vermaaksmogelijk- eden. De heer v.d. Heerik liet zich ïhter niet overtuigen. Hij verwachtte at het juist bijzonder moeilijk zou zijn en concentratie van een duizend jon- ens in bedwang te houden. „Boven- ien zouden we dan tekort schieten in aze opvoedende taak. We moeten die aar 'kwaadwillenden leren zich aan te assen bij de rest". Avondroute: geen succes Sprekende over jeugd en jeugdpro- lemen kwafnen uiteraard de moeilijk eden aan de orde, die zich deze zomer Den Hoorn hebben voorgedaan. Een roep kampeerders van „Loodsmans- uin", opgestookt door enkele clandes- le kamperende raddraaiers zette de oei op stelten. Naar aanleiding daar- an stelde de kampleiding tijdelijk een vondklok in .Later werden de naar Loodsmansduin" komende jongeren iet behulp van borden om het dorp eleid. Deze „Avondroute" was echter lechts een gebrekkige oplossing van et probleem, zo bleek uit het jaarver- lag van secretaris D. C Drijver. Het VW-bestuur had er met genoe- en kennis van genomen dat voor het olgend jaar ook op het terrein „Loods- lansduin" een sluitingsuur van kracht al zijn. Men moet om half één 's nachts innen zijn. Toeristenbelasting Ook over het onderwerp toeristenbe- asting waren de meningen in de ver- adering verdeeld. De heer J. W. Dek- er vertelde dat de ANW altijd tegen en dergelijke belasting is geweest, oorzieningen ten behoeve van het toe isme moeten uit hogere rijksuitkerin- en worden bekostigd. De uitkeringen an de gemeente zijn o.a. gebaseerd op et aantal inwoners in de gemeente, laar Texel telt in feite belangrijk leer inwoners dan de 11.000 Texelaars, lis men het aantal gasten over het ge- de jaar zou uitsmeren, komt men op en inwonertal dat ca. 6000 hoger is an het officiële. Op basis daarvan zou uitkering uit het gemeentefonds loeten worden vastgesteld. Dc heer T. v.d. Heerik zei het roe- maar hij waarschuwde voor de maat regelen, die het gemeentebestuur van Texel momentcel bezig is voor te be reiden. Zcdra het wettelijk toegestaan is, wil men ook op Texel toeristenbe lasting gaan heffen. Eerder dan men denkt zal een dergelijk voorstel aan de raad worden voorgelegd en dan is het te laat. Het is zaak dat nu actie wordt gevoerd om het gemeentebestuur op de onjuistheid van deze belasting te wij zen. Toeristenbelasting wordt mogelijk in het kader van dc regeringsmaatrege len ter verruiming van het plaatselijk belastinggebied, maar voor 1 januari 1969 zal er zeker niets van komen, zo zei de heer v.d. Heerik. Niet ieder vond toeristenbelasting zo verwerpelijk. De heer C. Dogger meen de dat het met zo erg is als de toeris ten iets moeten betalen om allerlei be langrijke voorzieningen mogelijk te maken, die de Texelaars voor zichzelf niet nodig hebben. De heer v.d. Heerik: „Als aan toeristenbelasting niet te ont komen zou zijn, dan moet worden vast gehouden dat het geld gebruikt moet worden voor toeristische voorzieningen en niet voor het sluitend maken van de gemeentebegroting". Dat het rijk op het ogenblik helemaal niet bijdraagt aan deze voorzieningen is overigens niet waar. Van de ƒ21/* miljoen kostende Pcntweg kwam slechts 5 ton ten koste van de gemeente en de fuikhavens zijn helemaal door het Rijk betaald. Goed seizoen Den Hoorn, zo bleek uit het inleidend woord van voorzitter A. Slegh en het jaarverslag van secretaris D. C. Drij ver, blikt terug op een goed seizoen. Mede dank zij het goede zomerweer slaagde het strandfeest voortreffelijk. De informatrice, mevrouw Timmer man-Lap moest haar taak neerleggen wegens verhuizing naar Den Helder. Zij werd opgevolgd door mevrouw Dekker-v.d. Berk. Mevrouw Timmer man had haar taak altijd uitstekend vervuld en als blijk van waardering had het bestuur haar op dezelfde dag dat de vergadering werd gehouden, een bloemstuk doen toekomen. Mooie zomer De heer Drijver sprak in zijn jaar verslag van een buitengewone zomer. Er waren 55 stralende dagen geweest. Dank bracht hij aan Mr. L Mok, die in de kwestie „Schietinrichting De Hors" een voortreffelijk pleidooi had gehou den, dat in het belang was van Den Hoorn. De afgelopen zomer heeft zich geen marinevliegtuig bij Den Hoorn vertoond. Men had nu meer te maken met bromfietslawaai. De heer Drijver memoreerde de handtekeningenactie, waarmee de gemeente werd benaderd om voor Den Hoorn meer politietoe zicht te krijgen en een voor de nachte lijke uren geldend bromfietsverbod. Dat was wel een moeilijke zaak, want een bromfietsverbod 'kan alleen om verkeerstechnische redenen worden in gesteld. Verkeerstechnische noodzaak is er in Den Hoorn blijkbaar niet en om dat Texel Rijkspolitie heeft, kan de ge meente aan het politietekort weinig doen. De maat is deze zomer wel over gelopen, na de „dolle dinsdag", toen de eerder genoemde onregelmatigheden zich voordeden. De „Avondroute" die daarna werd ingesteld, bleek geen af doende oplossing te zijn. De heer Drij ver maakte voorts uitvoerig gewag van het goede voor-, en naseizoen, het feit dat zich geen verdrinkingsgevallen hebben voorgedaan, het strandfeest en zelfs van 'n persoonlijke niet geheel ge weldloze actie tegen jeugdige rustver stoorders. Waarschuwing De heer J. W. Dekker waarschuwde tegen bepaalde advertentieaquisiteurs. Zij verzamelen advertenties, ook bij logiesverstrekkende bedrijven, maar het rendement van deze kostbare pro paganda is vaak bijzonder gering. Al vorens op een dergelijk aanbod in te gaan, kan men het beste contact opne men met de VVV, die over een lijst van minder goed aangeschreven bureaus beschikt. Overigens is een der meest effectieve advertentiemedia de VW- krant Voor Vrienden Van Texel. Deze verschijnt in een oplaag van 140.000 exemplaren en wordt toegezonden aan degenen, die reeds te kennen hebben gegeven belangstelling voor Texel te hebben. Een advertentie van 6 x 12 cm. kost ƒ160,Hetzelfde bedrag moet men betalen voor bladen met een op laag van 15.000 exemplaren. Om aan te tonen hoe het vreemde lingenverkeer in betrekkelijk korte tijd is gegroeid, memoreerde de heer Dek ker wat zinsneden uit een jaarverslag van de WV-Texel uit de jaren '54/"55 en '55/'56. Het ledental bedroeg toen 600, nu 1100 Met enthousiasme werd toen melding gemaakt van de nieuwe Dageraad, die ongetwijfeld de oplossing van het vervoersprobleem betekende.. Overigens werd in datzelfde jaarver slag melding gemaakt van de reis van een aantal Texelaars naar.Norder- ney. Dat is onlangs ook gebeurd en de heer Dekker, die van het gezel-schap deel uitmaakte, trok enkele vergelijkin gen Er zijn op Norderney voorzienin- (Zie vervolg binnenzijde 2e blad) DIEFSTAL BERECHT De 43-jarige W. uit De Waal had op 17 september en 1 oktober uit een magazijn aan het strand Westerslag kratten melk, afwasmiddelen, verf, soda en andere huishoudelijke artikelen weggehaald. Bij zijn tweede bezoek was hij door de eigenaar betrapt. Daarvoor moest hij zich vorige week voor de Helderse politierechter verantwoorden. Mr. Van Sloterdijck sprak van een nare situatie, temeer daar verdachte in mei van dit jaar al veroordeeld was tot een voorwaardelijke boete, eveneens ter zake van diefstal. De eis was een geld boete van 125,of 25 dagen hechte nis en een voorwaardelijke gevangenis straf van een maand met een proeftijd van drie jaar. JAN P. STRIJBOS VERTOONT FILM DE WAAL De békende ornitho loog Jan P. Strijbos zal op vrijdag avond 22 december in het dorpshuis van De Waal zijn nieuwste film la-ten zien, „De Waddeneilanden". In deze film is uiteraard ook uitvoerige aan dacht aan het vogeleiland Texel be steed, zodat op een groot aantal Texe laars wordt gerekend. De heer Strijbos zal zijn films persoonlijk toelichten en ieder, die eerder een avond met hem heeft meegemaakt, weet dat hij dat op zeer onderhoudende wijze kan doen. (Zie verder advertentie in volgend nummer). KERSTAVOND OUD-LEERLINGEN Vrijdagavond houden de oud-leerlin gen van de Lagere Landbouwschool hun kerstavond in de school. Het ge deelte voor de pauze wordt verzorgd door de heer J. Bruin, die zijn films over een reis naar Schotland zal ver tonen en over zijn belevenissen zal ver tellen. In de pauze verzorgt mevrouw Laan de consumptie, waarna traditie getrouw (voor de 22e keer!) de heer C. P. Laan een kerstverhaal zal ver tellen. KERSTAVOND VROUWENVERENIGINGEN DEN HOORN De Hervormde vrouwenverenigingen van Den Hoorn houden woensdagavond 20 december in „Ons Huis" een kerstavond. Ook ande ren zijn daarbij van harte welkom. GESLAAGDE KERSTAVOND PLATTELANDSVROUWEN Vrijdag werd in Hotel „De Linde- boom-Texel" de adventsavond van de Plattelandsvrouwen afd. Texel gehou den. De presidente, mevr. A. v.d. Eijk- Bierens, kon een groot aantal dames welkom heten. De avond werd ver zorgd door de sopraan-zangeres Monica Heijligers (uit Alkmaar), begeleid door de pianiste Maja vd.. Veen (uit HeiloO). Kerstliederen van alle tijden en uit allerlei landen werden uitstekend ge zongen, ook de voordracht was bijzon der goed. Mevr. v.d. Veen zorgde niet alleen voor een prima begeleiding, maar ook gaf zij een uitleg over het ontstaan en de inhoud van de liederen. Dit maakte het luisteren voor alle aanwezigen tot een genot. Deze dames brachten samen een stijlvol adventsprogramma, waar mevr. vd.. Eijk zeer goed bij aansloot door te vertellen over kerstgebruiken uit verschillende landen. De reis werd beëindigd op ons eiland met het voor lezen van het aloude Kerstverhaal, ver teld door de 11-jarige Annetje Harting. Door een groepje dames waren mooie Kerststukjes gemaakt, die de zaal een sfeervol aanzien gaven. De avond werd gesloten met samenzang. Lezers en adverteerders maken wij erop attent, dat de Texelse Courant van 26 december en 2 januari niet zal verschijnen in verband met resp. Kerstmis en Nieuwsjaarsdag. DANKBETUIGING Voor de overweldigende belangstel ling en de vele betuigingen van deel neming betoond bij het overlijden van onze vader, schoonvader en grootvader Cornelis De Koning, zijn wij U zeer erkentelijk. Het heeft ons steun en moed gegeven. Door de overgrote belangstelling is het ons niet mogelijk U afzonderlijk te bedanken. Wij vertrouwen er echter op, dat U onze dankbaarheid langs deze weg wilt aanvaarden. Anneke Frans en Cilia Kees-Jaap Jacky en Ruud Wouter Christien en hun kinderen KERSTZANGAVONDEN Den Burg: donderdagavond om 8' uur in de R K. Kerk (Molenstraat) Den Hoorn: dinsdagavond om 8 uur in de N.H. Kerk. De Koog: vrijdagavond om 8.30 uur in R.K. Kerk Oosterend: vrijdagavond om 8.00 uur in de N.H. Kerk. Ieder is van harte welkom KERSTAVOND DE KOOG Vrijdag verwachten wij de Koger gemeenschap in de R.K. Kerk om 20.30 uur om Kerstmis te vieren in woord en lied. Begroeting door Ds A. W. F. Waardenburg, toespraak door kapelaan P. Bollerman. U bent van harte wel kom. Oec. comité KERSTAVOND DEN BURG Om 8 uur donderdagavond komt de „Burger" bevolking bijeen om hei Kerstfeest voor te bereiden in zang en overdenking. Dit jaar is de plaats van samenkomst de R.K. Kerk in Den Burg. De eerw. heren D. J. Froentjes, L. Koopmans en P. Bollerman zullen tij dens dit samenzijn voorgaan. Door medewerking van het Texels Fanfare corps en koren o.l.v. de heer Hooij en kinderkoor o.l.v. de heer Rijf, zal deze avond zoals vorig jaren goed verzorgd worden. U bent van harte welkom Onder auspiciën van de Texelse Sportraad werd zaterdag in de Burge meester De Koning-hal een binnen sportavond gehouden. Het programma werd om half acht, na een inleidend toespraakje van voorzitter P. Zevenho ven, gestart met een gymuitvoering MEUBELHANDEL Den Burg Tel. 2572 door GVO en GVT. Het onderdeel ta feltennis was de finale van de Texelse kampioenschappen, waarbij de heer J. Cnossen bij de heren eerste werd, ge volgd door H. Bakker. Bij de dames werd mevrouw v.d. Vis nummer één; tweede werd mej. Lia Cnossen. Het was de eerste keer dat de tennisclub zich officieel voor publiek presenteer de. De voorronden waren de avond te voren gehouden. De club telt momen teel 27 leden. Het aandeel volleybal bestond uit een wedstrijd Tevoko- Hydra (Den Helder). Na een demon stratie judo door de Texelse judo- en jiu-jitsuclub gaf de onlangs opgerichte badmintonclub een demonstratie. (Foto) Een wedstrijd basketball werd gespeeld door twee teams van de LTS. De de monstratie werd besloten met een uit voering tramplin/paard, brug-ongelijk, bal en lange mat van GVT. De verrich ting van de binnensporters konden door het publiek op ideale wijze worden gadegeslagen vanaf balcon en toneel. TEXELSE VEERBOOT WORDT DANCING IN ZAANDIJK ZAANDIJK, zaterdag Op de grens met Wormerveer in Zaandijk, ter hoog te van de plaats waar de oliemolen „De Koperslager" heeft gestaan, komt de oude Texelse veerboot „Koningin Wil- helmina" te liggen. De Zaandamse kof- fiebarexploitant en jazzmusicus Joop van Enkhuizen wil er een dancing met enige boutiques van maken. Aanvankelijk had de heer Van Enk huizen de boot, die al enige tijd bij een slopersbedrijf in Wormer lag, in het centrum van Zaandam willen leggen om er een showboat van te maken. Het gemeentebestuur stond aanvankelijk niet onwelwillend fegenover het plan, maar de financierders van een ontmoe tingscentrum dreigden zich terug te trekken als het gemeentebestuur Van Enkhuizen toestemming zou geven. (Het Parool) GESLAAGD Bij de door de Stichting Vakonder wijs Horeca afgenomen examens slaag den voor het diploma Caféhouder, de heer J. Rijk te De Koog, en voor het diploma Hotel-Restauranthouder, de heren J. M. van Splunter te De Waal, en R. Zijlstra te De Cocksdorp.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1